erreur Haagse supporters in trein Neeskens losse schroeven Sparta utertainer :T ALLEEN BARRY HUGHES MAAR frontaal ROTTERDAM - Dat Barry Hughes over enig talent op het gebied van enter tainment beschikt is be kend. Gisteren kon de kalende voetbaloefen- meester alle registers weer eens open trekken door op Spangen, dat voor het eerst sinds zeer geruime tijd erg goed was bezet met 16.000 kij kers, met verve de rol van ceremoniemeester te vertolken. Toen Spar ta twee minuten voor het einde definitief afstand nam van Ajax (5-3) kwam Hughes voor de zoveelste keer uit de be schutting van de dug out en zweepte met bre de armgebaren de en thousiaste toeschouwers op bij het zingen van het clublied van de Kasteel club. Dat tot gisteren de laatste jaren voorname lijk uit de luidsprekers te horen was geweest, maar dat eindelijk weer eens vocaal ten beste werd gegeven. Hughes was bijna door het dolle heen. „Hoe moeten ze dat vanavond nu In die twee minuten zendtijd brengen", vroeg hij zich luidkeels af. „De televisie kan het beste het hele avondprogramma er uit gooien en de wedstrijd Sparta - Ajax een paar keer laten zien". Deze opmerking typeerde Barry Hughes, die ooit werd bestempeld tot een showman zonder pretenties In zijn Haar lemse periode, maar die in-, middels steeds meer erken ning en bewondering afdwingt met de resultaten die hij met Sparta bereikt. Vorig seizoen legde zijn 'hand' door een zeer povere seizoenstart nog niet zo veel gewicht In de schaal, hoewel Sparta aan het eind van de rit verdienstelijk finishte. Na de verkoop van Ruud Geels en het dreigende Loggle haalt uit voor het vierde doelpunt van de Rotterdammers. Piet Schrijvers en Wim Jansen kunnen daar niets meer aan doen. vertrek van René van der Gijp leek de Spangenclub opnieuw een mager jaar te gaan door maken. Maar, wat niemand verwachtte gebeurde toch: Sparta staat na negen compe titieronden op een uiterst flo rissante plaats op de ranglijst, maar wat meer zegt die posi tie werd bewerkstelligd met voor het merendeel zeer at tractief spel. Ook gisteren tegen Ajax lever de Sparta het bewijs dat er met Iets meer dan gemiddeld spelermateriaal best Iets aardigs is te bereiken. En als de weersomstandigheden kort voor het duel niet zo slecht zouden zijn geweest had de ontmoeting wel eens een re cordrecette voor de Rotter damse club kunnen opleveren. Nu bleef het bij de evenaring van het aantal dat vorig Jaar ook Sparta-Ajax bezocht, maar de mensen die Hughes en zijn pupillen aan het werk hebben gezien zullen het Kas teel zeker vaker bezoeken. Waarmee Hughes dan toch heeft bereikt wat hem voor ogen stond. „Toen ik hier an derhalf Jaar geleden kwam", riep hij gisteren Ietwat over moedig, „was het hier een dooie boel. Nu is het toch wel heel wat anders. Er wordt weer over Sparta gepraat en het clublied wordt zelfs mee gezongen. Dat is toch prach tig?". Meepraten Ook Ajax kan er sinds giste ren over mee praten. In een aantrekkelijke, maar door het grote aantal fouten niet op een erg hoog peil staande maar wel erg merkwaardige wedstrijd bleven de Amster dammers lang uitzicht houden op een gelijkspel. Tot twee mi nuten voor het einde om pre cies te zijn, toen David Loggle zijn derde en Sparta's vijfde treffer achter de licht gebles seerde doelman Piet Schrij vers mikte. Pas op dat moment was de Rotterdamse zege definitief, daarvoor had Ajax steeds een antwoord gehad op elke de marrage van de Hughes-equi- pe. Het merkwaardige van de ontmoeting was dat Sparta steeds scoorde op de momen ten dat Ajax greep op de wed strijd kreeg, waardoor de drei ging van Amsterdamse tegen treffers levensgroot in de lucht hing. Zo ging het bijvoorbeeld In de eerste helft. Sparta ging op de inmiddels bekende wij ze agressief van start en pluk te daar al na tien minuten de vruchten van. De als vierde aanvaller van Sparta funge rende Louis van Gaal, die daarmee Dick Schoenaker ver terug hield, liet voor de eerste keer in de wedstrijd nadrukke lijk van zijn aanwezigheid blij ken door zelf een actie op te zetten én af te ronden. De tweede opvallende Rotter dammer, de door FC Twente vorige week nog begeerde en door het bestuur van Sparta aan zijn contract gehouden Geert Meijer, mocht als scha kel In de doeltreffende Spar taanse actie fungeren. 1-0. Met als Intermezzo de derde gele kaart voor Piet Wijnberg (een te forse charge tegen Loggie) begon Ajax op grond van zijn betere ploegverband aan een licht overwicht te bouwen. Maar terwijl een Am sterdams doelpunt voor de hand lag scoorde wéér Spar ta. Nadat de Rotterdammers opvallend vaak in de buiten- spelval van Ajax waren gelo pen benutte Loggie een goed door Roelf Jan Tiktak geno men hoekschop om de tweede treffer voor zijn ploeg te ma ken. Het antwoord van Ajax kwam ditmaal wel snel. Een actie van Tcheu la Ling bracht Wim Kleft in stelling en de jonge spits schoof de eerste parel aan de ketting die later drie treffers zou omvatten. De doelpunten van Kleft, waarvan de tweede (een knappe om haal uit een voorzet van weer Ling) in aanmerking kwam voor de schoonheidsprijs, vie len echter te verspreid. Want toen de blonde Amsterdam mer, die buiten zijn treffers weinig opviel, doelman Jan Formannoy voor de tweede keer verraste leidde Sparta al met 3-1. Weer stond de even autoritair als effectief spelen de Van Gaal aan de basis. Hij stuurde René van der Gijp weg op een moment dat Log gie aan de rechterkant de aandacht opeiste: 3-1. Gouden tijden In een sfeer die herinneringen opriep aan gouden tijden op Spangen ontwikkelde zich Clubs moeten wat doen aan uitwassen van relschoppers Het ie een eufemisme om te zeggen dat FC Utrecht Tiet Nederlandse voetbal' geen beste dienst heeft be wezen met de ongereldhe- den die zich vorige week voordeden tijdens en na af loop van het Europa-Cup- treffen met HSV Hamburg. Had de aanhang van de Domstadploeg zich natio naal al van een uiterst be denkelijk reputatie weten te verzekeren door een aaneenschakeling van schandalige gedragingen, de naam van FC Utrecht is inmiddels ook buiten de grenzen stevig in een kwaad daglicht komen te staan. Vorig jaar zorgden Utrechtse relschoppers vóór de ontmoeting tegen een andere Westduitse club, Eintracht Frankfurt, voor een spoor van vernie lingen door langs de Auto bahn een hele Raststëtte te Mrerbouwen'. Vorige week woensdag bleef de mate riële schade gering, maar de uitingen van de zich voor voetbalfans houdende figuren waren zo mogelijk nog driester, want ze richt ten zich ditmaal op perso nen. Nu leende het stadion van Vitesse in Arnhem zich bij uitstek voor dit soort uit wassen. Het publiek stond dicht op het veld en de vlak daarnaast geplaatste spelers- en trainersbank was ook uitnodigend om lagere driften te laten ex ploderen. Maar dat nam niet weg dat het toch zeer te laken was dat een stelle tje opgeschoten tuig het nodig vond om op dergelij ke wijze uiting te geven aan.~; ja aan wat eigenlijk? Deskundigen trachten voor dit soort uitwassen verkla ringen te vinden in de trant van 'maatschappelijke on vrede', 'sociale onaange pastheid' en dergelijke. Het zal allemaal wel zo zijn, maar daarmee los je de problematiek niet op. In een land als Nederland maak je je niet populair als je voor hardere maatrege len pleit, het druist in te gen het rechtsgevoel. Maar zo langzamerhand is het gedrag van de voetbalsup- portera ook beneden elke norm gekomen en vragen ze bij elke nieuwe rel na drukkelijker om - gepaste tegenacties. Waaruit die moeten be staan is moeilijk te zeggen. Geen enkele clubbestuur der zal zich de gram van supporters op de hals wil len halen door zéér drasti sche maatregelen te ne men. Een steen vliegt ten slotte zó door de voorruit van je huis. En dat is dan nog maar een kleine tegen zet van relschoppers, die en dat maakt het probleem nu juist zo delicaat voor de clubbestuurder vaak nog behoren tot de 'trouwe kern' van aanhangers die hun team tot in de uithoe ken van het land volgen. Zoals bijvoorbeeld gisteren ook weer eens werd bewe zen door fans van FC Den Haag, die het nodig vonden de trein naar Groningen stevig toe te takelen. Dat deze zinloze vernielzucht een honderdtal zich van niets bewuste reizigers du peerde en ze een grote vertraging bezorgde was nog maar een bijkomstig heid; dat een hele coupé werd geruïneerd was erger. Maar de autoriteiten, in middels ook gewend ge raakt aan en verzoend met rellen en incidenten (want wat valt er tegen te doen?) nemen deze uitwassen voor wat ze zijn. Toch zou het anders moe ten 'en wellicht kunnen. Vaak blijkt in voetbalsta dions dat do pblitie en/of mobiele eenheid te laat in grijpt. Te lang ziet men de zaak eerst aan om pas in actie te komen als het kwaad nauwelijks meer valt in te dammen. De the orie is dat aanwezigheid in groten getale van ordebe wakers provocerend werkt en dat dit daarom door gaans achterwege wordt gelaten. Maar de praktijk leert dat indien er 'toe zicht' ia, de uitwassen bin nen de perken blijven. 'Be smette clubs' zouden zich dat beter moeten realise ren. Zoals ze ook zouden moeten overwegen om zelf iets te doen aan de sup- portersreizen, die zich - doordat busondernemin gen er zich niet meer toe lenen vernielzuchtige jeugd te vervoeren - voor namelijk met de trein af spelen beter te begeleiden. Desnoods door een aantal 'bewakers' mee te sturen. Dat kost natuurlijk geld, maar wegblijvende voet balliefhebbers - die de hui selijke haard of het ama teurvoetbalveld prefereren boven het risico betrokken te raken bij rellen - ook. Het is maar wat het zwaarst weegt. vanaf dat moment een boeiende krachtmeting, waar in Ajax zich opnieuw van de dirigeerstok meester maakte. De treffer van Kleft onder streepte dat. Maar vier minu ten na diens doelpunt liep Sparta weer, en naar het dit maal scheen definitief, weg. Van Gaal schermde de bal uit een vrije trap zo effectief af dat Loggle het leer in zijn be zit kreeg. Zijn gegoochel werd beloond met weer een doel punt: 4-2. Vanaf dit moment bleek Sparta, toch enigszins vanuit de counterpositie ope rerend, de evenknie van Ajax. Dat opnieuw naderbij kwam dank zij de vervolmaking van Kiefts 'hattrick'. Waarvan het effect echter werd teniet ge daan door Loggle's evenaring. Het bleek de beslissing en de inleiding voor Barry Hughes' clownerie. „Dat hoort er alle maal bij", zou deze later zeg gen. Maar ook met Hughes' overige kwaliteiten zijn 'ze' bij Sparta blij. En terecht. Na een een trainer als entertainer heeft de ploeg die reputatie nu ook zélf gekregen. FRANK WERKMAN scoreverloop: 10. Van Gaal 1-0; 28. Loggie 2-0; 31. Kieft 2-1; 47. Van der Gijp 3-1; 59. Kieft 3-2; 63. Loggie 4- 2; 75. Kieft 4-3; 88. Loggie 5-3. Scheidsrechter: Weerink; toeschou wers: 16.000. Gele kaarten: Wijnberg (Ajax) en Van Gaal (Sparta). Sparta: Formannoy; Jansen, Dekker Robinson, Van Tiggeten; Advocaat, Van Gaal, Tiktak; Van der Gijp (Lengkeek), Loggie, Meijer. Ajax: Schrijvers; Molenaar (Ophof) Wijnberg, Boeve; Vanenburg (Ham berg). Schoenaker, Lerby. Ung. Kieft. 01 sen. ÜKËW WIL (TE) HOGE VERZEKERING onze verslaggever) Het inzetten Neeskens in de volgende week in Rotterdam te- is onzeker gewor- club van Neeskens, Dm Cosmos, wil Nees oor de ontmoeting met ilgen verzekerd zien »n bedrag van vier mil- lulden. De KNVB wil verder gaan dan h' twee miljoen. Van- rindft er nader overleg plaats tussen New York Cos- mos, dat Neeaken8 vrijaf wil geven voor twee wedstrijden die de Amerikaanse ploeg in de komende periode speelt, en Jaap van Praag namens de KNVB. Als beide partijen niet tot een compromis ko men zal Johan Neeskens, die overigens morgen gewoon volgens afspraak naar Ne derland komt om vanaf woensdag in Zeist een test periode van een kleine week door te maken, niet spelen op 14 oktober. Van de overige in het buiten land spelende Nederlanders, van wie Krol en Thljssen niet optimaal fit zijn maar van wie Krol wel heeft gespeeld voor AS Napoli, kwamen John Rep en Frans Thljssen niet In actie. De wedstrijd van de ploeg van Rep, St. Etienne, werd afge last. Thljssen ontbrak, nadat hij vorige week woensdag nog wel geblesseerd in het Europa Cuptoernooi had gespeeld en verloren van het Schotse Aberdeen. „Het Is een goed teken dat Krol heeft gespeeld", ver klaarde bondscoach Kees Rij vers, gisteren aanwezig bij Sparta-AJax. „Dan weet ik meer over zijn conditie dan wanneer hij niet In actie was geweest". Naast Neeskens wil Rijvers deze week ook doelman Piet Schrijvers van Ajax in Zeist een fitheidstest laten afleggen. Schrijvers, die vorige week de Europa Cupwedstrijd tegen Tottenham Hotspur moest missen door een blessure maar gisteren wel de hele wedstrijd tegen Sparta speel de, is niet helemaal honderd procent fit. Bovendien raakte hij tegen het einde van de ont moeting op Spangen bij een botsing opnieuw geblesseerd. „Ik wil graag weten hoe het er precies met hem voorstaat", aldus Rijvers, die naar zijn zeggen had geconstateerd dat Ling (die ook tegen de Spurs ontbrak) weer fit is. onze verslaggever) HAAG Suppor- an FC Den Haag n gisteren de is van zeker een passagiers in van Den Haag op zijn danig in geschopt. Ook Zoals bijvoor de vrouw op dat zich vanat Gouda heeft zitten afvra gen of haar familie in Amersfoort nog wel op haar zou wachten. Of voor de conducteur die werd bedreigd door een drietal baldadige Hage naars. Daarmee zorgden supporters van FC Den Haag voor de tweede ex plosie van geweld rond het voetbal nadat afgelo- pen woensdag de mas- sahysterie in Arnhem rond FC Utrecht-HSV ontstond. „Mag ik assistentie van de ge meentepolitie", vroeg een controleur via zijn walkie-tal kie toen de grond hem op het station van Gouda te heet on der de voeten werd. Een colle ga uit een ander treinstel was hem al te hulp gekomen en duwde twee met geel-groene dassen getooide Jongens na- drukkelijk de trein uit. Even la ter arriveerden in dikke, zwartleren jassen gestoken agenten op het station. De groep supporters hief ogen blikkelijk een lied aan. Drie van hen werden gearresteerd omdat ze weer een andere conducteur hadden toegeta keld. „We gaan voorlopig niet verder", werd de al licht geïr riteerde passagiers meege deeld. Veel van hen realiseer de zich dat ze de aansluiting zouden missen In Utrecht of Amersfoort, zeker op zondag als er al zo véél treinen uitval len. Toen de trein zich na ruim een half uur weer in beweging zette, dachten de meeste an dere passagiers, dat de politie meereisde. Het vermoeden al leen al was reden voor enige opluchting. Supporters trok-' ken drie keer aan de nood rem. Nadat dat gebeurde ter hoogte van Harmeien, renden vijf Jongelui Ineens het weiland in. De trein vertrok weer zon der hen. In Utrecht stonden leden van de spoorwegrecherche te wachten met honden. Ze stap ten In. Het leek Invloed te hebben, maar toen het tijdelij ke eindpunt Amersfoort einde lijk was bereikt, keek Iedereen (want uitstappen was ver plicht) geschrokken naar het voorste compartiment, dat bij na onherkenbaar was ver nield. Angstig keken de men sen naar de Haagse suppor ters die het perron opstapten. Maar die schenen voldaan te zijn of zich te realiseren dat ze door eigen toedoen de eerste helft van FC Gronlngen-FC Den Haag niet meer zouden halen. Ze arriveerden dan ook pas een paar minuten voor de rust in hot Oosterpark-sta- dion. Terug naar Den Haag reisde wel politie mee. Vijf as bakken moesten het ontgel den, maar verder bleef het rustig. i^HB&K2S3523 gie van Sparta is blij met zijn eerste treffer in net Ajax. Louis van Gaal (achter hem) is dat

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11