ËeicUe ©omo/nt Bankrovers gijzelen nog zeven mensen •poedoverleg an Thijn en 'olak over iolitie A'dam Reagan wacht met definitief plan voor MX-raket Rijke Italianen 9verzekeren9 zich tegen ontvoering Zaterdag 3 oktober 198172e jaargang no. 22082 DAGBLAD VOOR" ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, V Klachten bezorging: tel. 071-122248(18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Op Ned. II morgenmiddag om 12.00 uur nieuw praatpro gramma „Het Capitool" over actuele gebeurtenissen met o.a. Toos Faber. Morgenavond op Ned. I om 20.55 uur Brechts opera „Ma- hagonny". Vanavond op Ned. I om 20.15 uur volkstheater „Ronde Ka". Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur on geveer 15 graden. Matige zuid westen wind. Zon op: 0645, onder: 1811 uur. Hoog water Schev.: 6.16 en 18.27 uur. Man stal voor 75.000 gulden aan fietsen ROERMOND Een 24-jarige man uit Roermond is gisteren door de politie op heterdaad betrapt toen hij voor de vie rentachtigste maal een fiets wilde stelen. Het onderzoek van de politie van Roermond heeft uitgewezen dat O. 83 meest dure fietsen met een to tale waarde van zo'n 75.000 gulden heeft gestolen. In zijn woning trof de politie 32 fietsen aan, die de man nog niet had doorverkocht. Hij werkte voor helers, van wie er inmiddels tien zijn opgespoord. ONDERSCHEIDING AANGEVOCHTEN prins Bernhard „met klem" verzocht van af te zien de Zuidafrikaanse vogel- kundige Ian Player te onderscheiden met de „Gouden Ark". Volgens de bewe ging worden dergelijke onderscheidin gen door de Zuidafrikaanse regering ge bruikt voor propagandistische doelein den. Ian Player, directeur van de Wilderness Leadership School, is een van de dertien mensen, die vandaag op Paleis Soestdijk worden ontvangen om daar uit handen van de Prins, als vertegenwoordiger van het Wereldnatuurfonds, de „Gouden Ark" te ontvangen wegens verdiensten op het gebied van flora en fauna. MYSTERIEUZE DOOD BEJAARDE VROUW ROOSENDAAL In haar woning in Roosen daal heeft de politie gisteren het levenloze li chaam aangetroffen van de 74-jarige weduwe M. E. Melisse. De vrouw had ernstige verwon dingen aan haar hals. De politie denkt dat de vrouw door een misdrijf om het leven is ge bracht. Uit het voorlopig onderzoek is gebleken dat de vrouw geruime tijd een relatie heeft gehad met de 64-jarige C. de B. uit Roosendaal. De man kwam donderdag om het leven toen hij met zijn fiets onder een trein terecht kwam. Of er verband bestaat tussen het misdrijf en het ongeval is de politie nog niet duidelijk. De Roosendaalse politie werd vrijdag gealar meerd door buurtbewoners, die het vreemd vonden dat de gordijnen van het huis van de weduwe nog gesloten waren. Vassenaar pstolen ASSENAAR Dat er femde dingen kunnen ge- Uren als de liefde in het spel I mag onderhand bekend \rden verondersteld. Maar 'iet nu ook op het gebied de dierenliefde, uit de ld dreigt te lopen, vervult ecteur Louwman van het t Wassenaar met irmiddag is uit het iglehuis van het dierenpark i oestiti gestolen. Dit aapje, jorende tot de groep klau- pen, wordt tot de kleinste ?nsoort ter wereld gere nd. Het vijfjarig aapje is een mannetje en heeft een arde van ongeveer 4000 Iden. Het uit Zuid-Amerika :omstige diertje is zeer zeld- m. Er zijn slechts enkele ren tuinen op de wereld, die rgelijke apen bezitten. Het is •rigens verboden in Neder- I om een oestiti-aapje als •dier te houden. Aanbieden dierentuinen heeft dus zin, omdat iedereen pre- weet welke dierentuin een gelijk aapje heeft |i schokkende gebeurtenis, rook voor het ïiwtje zie hnstaande foto) nhet jong n het aapje, die \erelddierendag zonder pa dierenvrienden verder nog geelkopschild- i enkele we- oud mee. De •en tuin directie B/f inmiddels een Joning van dui- hd gulden in het uitzicht gesteld i degene, die ge- >or de op- ring verstrekt. Scheveningse ptpaar Crince be weer een heel r soort dieren- Wij beleven li dieren meer izier dan aan Ze zijn liever en \nder gevaarlijk". [f paar heeft er NA ONTVANGST VAN LOSGELD VAN MILJOEN MARK (Van een onzer verslaggevers) MÜNSTER Twee gewapen de bankrovers, die gisteren in een filiaal van de Volksbank vrijheid gesteld. Terwijl de po litie het gebouw omsingeld heeft, hielden de twee mannen vanmorgen nog steeds zeven in de Westduitse stad Mtlnster mensen vast, vier personeelsle- tien personen in gijzeling na men, hebben gisteravond een 18-jarig gegijzeld meisje vrijge laten in ruil voor een losgeld van een miljoen D-mark. Kort «o Viot Vioniri iron rlo rtiioolinrt den en drie klanten. Zij wilden merkwaardig genoeg geen vluchtauto hebben. W( na het begin van de gijzeling werden reeds twee meisjes, va in de Volksbank begon ïven voor negen uur. Twee drongen onder het lossen waarschuwingsschoten de bank zestien en achttien jaar oud, in binnen. Via een alarm werd onmid dellijk de politie van de overval in kennis gesteld. Juist voor de over vallers het gebouw wilden verlaten, reden politiewagens de straat in. De twee mannen maakten rechtsom keert en rramen alle aanwezigen, ze ven klanten en vier personeelsle den, in giizeling. De gordijnen van het filiaal werden gesloten. Kort daarna mochten de twee meisjes het pand verlaten. De Duitse politie bracht ondertussen een groot aantal mensen op de been om de omgeving van het bankge bouw, dat gelegen is in een van de drukste straten van de stad, te kun nen controleren. De politie die in het belang van de gijzelaars uiterst spaarzaam is. met het geven van inlichtingen, zegt geen aanwijzingen te hebben dat het om een goed voorbereide gijze ling gaat. Woordvoerders van de po litie zeiden gisteravond dat het hen in de eerste plaats om de veiligheid van de gijzelaars te doen is. Gepro beerd wordt de actie zo rustig moge lijk te laten verlopen. De contacten met de overvallers lopen via de te lefoon. ionte iakt zijn twee Tatra-hon- i Tsjera en Zaw- Van ilkpark met zijn iketoe te laten \or deze dieren is eigenlijk elke dierendag. HAAG Minister van Thijn (Binnenlandse Za- i) heeft vanmorgen de Amsterdamse burgemeester ilak voor een spoedberaad op zijn departement ont togen. Van Thijn wil met Polak spreken over de on- Btbarende situatie op de Zeedijk in Amsterdam en de van de politie daarbij. irgemeester Polak was van plan, tijdens het overleg ook de ensen haar voren te brengen die de Amsterdamse politiemen- Q deze week ten aanzien van hun arbeidsomstandigheden heb- n geuit. •als wij gisteren meldden, heeft het korps met stakingsacties dreigd als minister Van Thijn niet wil voldoen aan drie ver- igens: 1000 extra personeelsleden, een duidelijk politiebeleid i de overheid en een speciale salaristoeslag van f500 per and. De gevraagde toeslag is overigens een oude wens, die de Itiebonden eerder dit jaar al aan van Thijns ambtsvoorganger 'egel hebben voorgelegd. De bonden willen dat een dergelijke «lag voor alle politiemensen in de „moeilijke" stadsbuurten LC bieden van de Randstad gaat gelden. Ntfna 7: Amsterdamse politieman voelt zich puinruimer ADVERTENTIE BRILJANTEN POUSSETTES In 14 kts. witgoud met 0.05 kt. briljant 189.- Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 ETA pleegt aanslag op oorlogsschip MADRID In de Noord- spaanse haven Santander is gisteren een bomaanslag ge pleegd op de Spaanse onder zeebootjager „Marqués de la Ensenada". Een aan de buiten kant van de scheepswand aan gebrachte bom sloeg een gat van twee meter in de romp. Daardoor ontstond een groot lek dat echter spoedig kon worden gedicht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De onderzeebootjager was de laatste tijd gebruikt voor pa trouilles in het zeegebied bij de Spaans-Franse grens om het binnendringen van ETA-leden vanuit Frankrijk te verhinde ren. De Baskische Afschei dingsbeweging ETA heeft ver klaard verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant als nog nabe zorgd. Belgen dumpten 12.000 ton radio-actief afval BRUSSEL België heeft sinds 1975 al 12.300 ton radio-actief afval, afkomstig van nucleaire installaties in zee gestort Dat blijkt uit een antwoord van de Belgische minister van sociale zaken op een schriftelijke vraag uit het Belgische parlement Het afval is wel steeds verpakt geweest volgens de internationa le voorschriften. Bo Derek „Naar Bo Derek? Zó! En wat vindt uw vrouw daarvan?" Een opmerking van de Londense taxichauffeur, die onze ver slaggever Bert Jansma naar het riante appartement brengt, waarin het echtpaar Derek voor enkele dagen zijn intrek heeft genomen. De Amerikaanse actrice begeleidt de Lon dense première van haar nieuwste film „Tarzan, the ape- man", die binnenkort ook in de Nederlandse bioscopen draait. Op de voorpagina van onze bijlage Finale een weerslag van een vraaggesprek met Bo en haar man, die er beiden In tegenstelling tot de Engelse critici van over tuigd zijn, dat ze de beste Tarzanfilm aller tijden hebben gemaakt. In elk geval staat één ding vast: in de film wordt zij vele malen nat Verder in Finale: Champignonconsumptie schiet als pad destoel uit de grond. Toekomstig om gangsrecht bij scheiding „een regelrechte ramp". Als een Kaart voelt Caroline zich helemaal een comedienne. Nederlander niet rijp voor chip en robot. Hek tussen Californië en Mexico meer symbool dan barrière voor ille gale immigranten. Het Schaap Veronica met de vijf poten uit lichte letterenland. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Presi dent Reagan heeft giste ren een spectaculair mo derniseringsprogramma aangekondigd voor het Amerikaanse strategische wapenarsenaal. Reagan wil niet alleen een nieuwe BI-bommenwerper bou wen (ter vervanging van de B-52), maar ook een re cent ontwikkelde bom menwerper, de zogenaam de „Stealth-Bomber", die ongevoelig is voor radar. De Amerikaanse marine krijgt meer Trident-on- derzeeboten ter beschik king en nieuwe nucleaire raketten. Maar op het meest omstreden en algemeen als meest ingrij pend beschouwde onderdeel van de modernisering, vervan ging van de bestaande inter continentale atoomraketten door de MX-raket, kwam Rea gan tot ieders verrassing niet met een kant en klare oplos sing. De MX-raket zal volgens de verwachting de huidige Ti- tan- en Minuteman-raketten gaan vervangen, maar de nieuwe raketten zullen voorlo pig in de bestaande silo's wor den gestationeerd. In 1984 zal dan gekozen worden uit een aantal mogelijkheden om de MX- raketten zo op te stellen, dat ze minder kwetsbaar wor den voor een Russische aan val. Het plan kwam Reagan on middellijk op zeer felle kritiek te staan uit een zeer onver wachte hoek. Volgens sommi-. ge Republikeinen is het een* achteruitgang ten opzichte van de plannen van Carter, die de nieuwe MX-raketten had wil len onderbrengen op beweeg bare lanceer-inrichtingen. President Reagan zei gisteren de nieuwe plannen noodzake lijk te achten om het in de loop der jaren ten opzichte van de Sovjet-Unie ontstane „ven ster van kwetsbaarheid" te dichten. Hij gaf echter toe, dat de bestedingen voor strategi sche wapens in de komende vijf jaar ongeveer 15 procent van de totale defensie- inspan ningen zullen uitmaken, ter wijl dat onder vorige regerin gen (inclusief Carter) 20 pro cent was. Vernieuwing van de intercontinentale raketten was volgens defensie-experts nood zakelijk geworden, omdat de Russen door. verbeterde preci sie in staat worden geacht de huidige lanceerinrichtingen te treffen. Aanvankelijk werd alom aangenomen, dat Reagan zou besluiten 100 nieuwe MX-raketten te stationeren in 1000 lanceer-inrichtingen in Nevada en Utah. Vanuit deze staten, ondermeer van de in Utah sterke Mormonenkerk, was daartegen scherp gepro testeerd. een variant op het al door de OSA tonen een batig saldo ROME Ondernemers, bankiers, en andere kan didaat- slachtoffers van de bloeiende Italiaanse ont voeringsindustrie hebben hun krachten en lires ge bundeld. Het resultaat is de OSA, de organisatie van solidariteit tegen ont voeringen. De piepjonge belangengroep wil geld inzamelen om zo die ontvoerders die hun leven wil len beteren en (vooral) hun collega's willen- aangeven, justitie bij de politieke misdaad toegepaste thema van „belo ning" van de berouwvolle mis dadiger, en uiteraard niet be doeld om de slechterik weer op het rechte levenspad te brengen, maar juist om de mis daad van binnenuit te bestrij den. Met andere woorden: d« 12 miljoen gulden, en volgens de bedreigde ondernemers is dit nog maar het begin. Ieder die voor geld bereid is mede mensen te ontvoeren en zelfs te doden, is uiteraard ook be reid voor geld dat na te laten. Of deze logica klopt, moet de praktijk nog uitmaken. In elk OSA wil leden van de kidnap- geval maakt het initiatief dui- bendes omkopen met goed geld. De vereniging heeft zich nog niet laten registreren en zal dat waarschijnlijk ook niet doen, want de leden- geld schieters willen voor alles ano niem blijven. Niet alleen voor de fiscus, maar ook voor de delijk, dat de nood in een land waar de afgelopen negen jaar 277 ondernemers zijn ont voerd, hoog gestegen is. Echt rijke mensen die nog voor hun welvaart durven uitkomen, zoals directeur Agnelli van Fiat kunnen niet meer in het openbaar verchijnen zonder ontvoerders zelf. De inmiddels een cordon van tot de tanden „schadeloos te stellen". Het is aangeschafte boeken van de gewapende lijfwachten. Massale opkomst verkiezingen in Iran TEHERAN De Iraanse regering heeft gisteren bekend gemaakt dat de kiezers gisteren massaal zijn opgekomen voor de verkiezing van een derde president sinds de revolu tie van 1979. Terwijl de voornaamste kandidaat van Khomeiny, Ali Kame- nei, op een gemakkelijke overwinning afstevent, wordt de definitieve uit slag pas zondag verwacht. De opkomst voor de stemming was zo groot dat de stemloka len langer open bleven dan was bepaald. Er waren strenge veiligheidsmaatrgelen geno men en er was een verbod op het rijden met motorfietsen uitgevaardigd, vanwaaraf veel medestanders van Khomeiny zijn neergeschoten. De Franse regering heeft oud president Bani-Sadr herinnerd aan zijn belofte geen politieke activiteiten te ontwikkelen en gewaarschuwd voor de vor ming van een regering-in-bal- lingschap. Een andere Iraanse balling, oud-premier Bakhtiar, nog benoemd door de sjah, noemde het inititatief van Bani-Sadr niet meer dan een grap.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1