ratis Vijf jaar - geëist tegen ^-ex-notaris Aanzien van Raad van State is ^deze eeuw gestegen „Den Uyl moet zelf maar met leden gaan praten over matiging" „Trek vergunning voor wadlopen in" Amsterdamse ombudsvrouwen willen snellere emancipatie Bonden in geweer tegen extra korting onderwijssalarissen SER verdeeld over bijzondere verhoging van minimumloon weer Enkele buien ^BINNENLAND leidse courant vrijdag 2 oktober 1981 pagina 9 Blokkade ociale Dienst ïrey^jitkeringstrekkers i^rfebben gisteren de I5>gang van h0t 06- bouw van de Socia- P Ie Dienst In Amster- ■"■«am geblokkeerd. Met name was de actie gericht tegen irra?e 130 dagenter- Vl jjnijn die geldt als 280 Pen voor een wer" (loosheidsuitkering n aanmerking wil EN tomen. Plan voor nieuwe stad: Zeewolde ALMERE De rijksdienst voor de IJsselmeerpolders heeft gistermiddag in Almere het ontwerp-structuurplan gepresenteerd voor een nieuwe stad in Zuidelijk Flevoland: Zeewolde. Zeewolde wordt gesitueerd tegenover Nijkerk in Zuidelijk Flevoland en hoort tot het bestuursgebied van de IJsselmeerpolders. Voor de verzorging van het agrarisch gebied en recreatie kan worden volstaan met achtduizend inwoners voor Zeewolde. Maar als er woningzoekenden van de noord-west Veluwe naar de nieuwe stad moeten overlopen, zal Zeewolde 25.000 inwo ners gaan tellen, een grootte die pas na 1990 bereikt moet worden. Vinding TNO: onderwater lassen zonder duiker DEN HAAG TNO heeft apparatuur ontwikkeld waarmee pijpleidingen op de zeebodem gelast kan worden zonder dat er een duiker aan te pas moet komen. Voor zover bekend is het een unieke vinding. Het metaalinstituut TNO in Apeldoorn heeft een grote stalen doos geconstrueerd zonder bodem en met een gewicht van 25 ton. Deze wordt op de zeebodem neergelaten zodat onder druk een droge werkruimte ontstaat. Dan wordt een ringvormig juk op de betreffende pijpleiding bevestigd waaraan de laskop zit gemonteerd. Het gehele lasproces is vanaf het schip te besturen. Met de nieuwe vinding kunnen verschillende problemen wor den opgelost met het lassen onder water. Lassen met een duiker garandeert niet altijd een optimale kwaliteit. De ontwikkeling van het apparaat heeft 1,4 miljoen gulden gekost, waarvan het ministerie van economische zaken de helft heeft betaald. GRONINGEN De officier van justitie in Gro ningen heeft geadviseerd de wadloopvergunning van Dijkstra's Wadlooptochten uit Pieterburen in te trekken. Als dit gebeurt zullen er verder geen gerechtelijke stappen tegen het bedrijf worden on dernomen. Dijkstra's Wadlooptochten organiseerde op 19 sep tember een wadlooptocht naar Rottummeroog. Het hele gezelschap, 146 wadlopers en acht gidsen, strandde op het wad en moest met helicopters wor den gered. Een politierapport heeft aangetoond dat er een navigatiefout is gemaakt, dat er te weinig bevoegde gidsen waren en dat de weersvoorspel ling werd genegeerd. 100. AMSTERDAM Niet minder dan vijf jaar gevange- „^[lisstraf en de maximale termijn van tien jaar onthef- uit het ambt heeft de officier van justitie, mr. Pieters, gistermiddag geëist tegen ex-notaris me- S.-S. Mr. Pieters achtte bewezen dat dat zij zich ad schuldig gemaakt aan oplichting, verduistering en iet doen van valse opgaven in authentieke akten, /aarbij zij ongeveer vierenhalf miljoen gulden had op gestreken. „Door haar is een in eeuwen opgebouwd ichtenswaardig beroep ineens te grabbel gegooid", al- de officier. »en gisteren opgeroepen getuige-deskundige, de secreta ris van de Notariële Broederschap Hengeveld, moet er nu hard jewerkt worden het vertrouwen te herstellen. Zo zal er een ver scherpte controle komen op de boekhouding van notarissen. Daarbij gaat het ook om sneller inzicht te krijgen in eventuele tekorten. Bij mevrouw S. was het tekort dit jaar opgelopen tot B,8 min gulden. Dit tekort had volgens rijksaccountant Van Leeuwen, die even eens gisteren als getuige-deskundige optrad, diverse oorzaken. Een ervan was de onophoudelijke geldstroom van de ex-notaris Wassenaarse projectontwikkelaar, Leen R. Het waar- die geldstroom is niet duidelijk geworden, maar me vrouw S. wordt ervan verdacht mede-eigenaar te hebben willen jworden van een bouwproject op Tenerife. De verdachte bleef uiterlijk onbewogen en bovendien wenste ze weinig los te laten over de zaak. President mr. Slagter wees haar erop dat dit haar goed recht was. „Maar weet wel dat anderen tegenover de politie helemaal niet zo gesloten zijn". Die anderen zijn de genoemde projectontwikkelaar, verder Wim P. die vol gende week in Amsterdam terecht zal staan, en „Heer Olivier" wiens berechting volgende week in België op het programma staat De laatste twee waren in januari de directe aanleiding voor mevrouw S. de zaak zelf aan het rollen te brengen. Zij zou den de ex-notaris voor drie miljoen hebben opgelicht. De advocaat, mr. J. Smallenbroek, vond de geëiste straf „over trokken, zinloos en geen enkel doel dienend". Volgens hem heeft de officier zich veel te veel laten leiden door de schade dié zijn cliënt zou hebben toegebracht aan het gehele notariaat. De advocaat noemde de ex-notaris niet alleen verdachte maar ook slachtoffer, en hij vond dat de officier te veel had vertrouwd op de verklaringen van de andere verdachten. Hij achtte boven- "en acht van de tien ten laste gelegde feiten niet bewezen. De tspraak volgt op 15 oktober. ^erdracht van openbare school jniet zonder meer mogelijk _DEN HAAG De door het CDA in het ontw< voor gemeenten en provincies over de jaren 1982 pleite overdracht van openbare scholen aan de ouders is op frond van de bestaande wet niet mogelijk. De openbare «hooi kan alleen in andere handen overgaan, als de plaat selijke overheid besluit de school op te heffen en als vervol- I gens ouders en sympathisanten overgaan tot het opnieuw oprichten van de school maar dan voor bijzonder onderwijs. Volgens minister Van Kemenade moet bovendien bijzondere aandacht gegeven worden aan de positie van de leerkrachten bij een dergelijke opzetting. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van PvdA-kamerlid Van Ooijen. In feite kan een dergelijke overdracht alleen plaatsvinden als aan de wettelijke eis wordt voldaan dat voldoende openbare scholen be schikbaar zijn. Een ontroerde Wim Spit nam gisteren afscheid als voorzitter van het NKV en vice-voorzitter van de FNV. Temidden van vertegenwoordigers van kerk, staat, bedrijfsleven en vakbeweging, werd Spit gehuldigd en door FNV-voorzitter Wim Kok begiftigd met de eerste gouden erespeld van de FNV. Sprekers wezen met name op Spits belangrijke rol bij de eenwording van NVV en NKV. Spit ver trekt binnenkort naar Indonesië, waar hij in dienst vanm de NOVIB een ontwikkelingsproject gaat leiden. (Vervolg van de voorpagina) Schelling was ook niet be reid af te zien van de eis tot handhaving van de koopkracht tot aan het modale inkomen. En hij nodigde Den Uyl uit zelf maar naar de vakbondsle den te gaan om te praten over loonmatiging zonder er tegelijkertijd nieuw werk tegenover te stellen. De Voedingsbond-voorzit-' ter zelf weigerde dit te doen. Hij wekte nu al op tot een massaal verzet te gen een eventuele loon maatregel. Eerder had Bram Buys van de Bouwbond gezegd, dat het ka binet wel een zeer slechte start zou maken als het wat zou af doen aan de volledige prijs compensatie. Deze vakbonds bestuurder wil een hard strijd punt maken van werktijdver korting ten behoeve van de aanstelling van werklozen. Ja renlang staat dit al op het FNV-program zonder dat er wat bereikt is, zo zei hij, nu moeten we hét schrappen dan wel er hard tegenaan gaan, de geloofwaardigheid en de dui delijkheid eisen dat. Plaatse lijk moeten volgens hem acties worden gevoerd tegen onver antwoord tarievenbeleid van gemeenten. De waarschuwing van ABVA KABO-woord voerder Jaap van der Scheur ging vooral in de richting van de minister van binnenlandse zaken. „Met ons valt niet meer te praten over extra inlevering door de ambtenaren. Het is een sprookje dat daar nog wat te halen valt, we zijn al geteis terd door een extra matiging van 8 procent". De woordvoerder van de In dustriebond vond nu al, dat er een wonderde moet gebeuren, wil er nog iets moois uit het kabinet groeien. De gevolgen van het uitvaardigen van een loonmaatregel zijn niet te overzien, zo stelde hij vast Net als de ABVA wilde ook de On derwijsbond ABOP het trendsysteem voor de overheid handhaven: gelijke behande ling van overheidspersoneel en particuliere werknemers. Evenals de meeste sprekers zag ook FNV-bestuurder Frans Drabbe veel in werk tijdverkorting als middel tot werkverschaffing. Maar dan moet wel worden voorkomen, zei hij, dat de werkgevers af zien van het aanstellen van nieuwe mensen. En voorzitter Kok wekte op te voorkomen, dat er een wig wordt gedreven tussen actieven en niet-actie- ven, want de gevolgen daar van komen we volgens hem niet weer te boven. Hevige emoties FNV over abortus tot rust gekomen AMSTERDAM Een nachtje slapen heeft ervoor gezorgd, dat een woensdag avond laat tijdens het FN V-congres uitge broken tumult over een abortusparagraaf in de nota „Vrouw en arbeid" zich gisteren niet heeft voortgezet. In grotere rust en zonder de hoog opge lopen emoties van een dag eerder kon gisteren de stemming verlopen. Het resul taat was dat de door het bestuur voorge stelde tekst werd ge handhaafd. Tot het laatst bleven de op vattingen echter ver deeld. De tekst luidt: „Het recht van vrouwen om het ei gen geweten te volgen in zaken waarbij zij met haar lichaam en leven rechtstreeks betrokken zijn, moet worden ge waarborgd". Hoewel net woord „abortus" in deze met veel omzichtigheid door het bestuur gefor muleerde tekst niet voor komt, zag het congres het tussen de regels wel heel duidelijk staan. De reac tie was verschillend: de ambtenarenbond ABVA KABO stelde, dat abortus niet in een vakbewe gingsprogram thuis hoort, en dat dit punt dus geschrapt diende te wor den. Dit ook, omdat het een gevoelige zaak is, die door de leden verschil lend wordt beoordeeld. Daarentegen ging de tekst de Onderwijsbond, de Kunstenbond en de Dienstenbond niet ver genoeg. Zij wilden er dan ook de bekende feminis tische eisen: „De vrouw beslist, abortus uit het Wetboek van Strafrecht en in het ziekenfonds pakket", aan toegevoegd zien. de" KONINGIN BEATRIX TEGEN JARIG ADVIESCOLLEGE: idio >ed- TG. JIJDEN HAAG De Raad van State, het hoogste ad viescollege van en voor de egering (koningin en mi- isters) is in de lpop van deze eeuw belangrijk in aanzien gestegen. Dit ge beurde zowel op het ter rein van de wetgeving, als ook door de werkzaamhe den van de Raad op het gebied van de geschillen van bestuur en van de ad ministratieve rechtspraak. De Raad is positief tege moet gekomen aan de groeiende behoefte aan rechtsbescherming van de burger tegenover de over heid. I- Dit zei koningin Beatrix gis termiddag in de Haagse Rid derzaal in haar openingstoe spraak ter gelegenheid van een buitengewone vergadering van de Raad van State, die ge heel in het teken stond van het 450-jarig bestaan van de Raad. Op 1 oktober 1531 werd de Raad van State door keizer Karei V ingesteld. De koningin, die voorzitter is van de Raad van State en gis teren ook daadwerkelijk de voorzittershamer hanteerde (in de praktijk worden de ver gaderingen namelijk altijd ge leid door de vice-voorzitter, mr. W. Scholten) haalde de uitspraak van haar moeder aan, dat de Raad van State te vergelijken is met een aloude, maar levenskrachtige boom. Daarop voortbordurend sprak koningin Beatrix de wens uit dat „ook in de jaren die voor ons liggen, onder de bescher mende takken van deze boom recht en gerechtigheid in ons land zullen bloeien". De koningin gaf vervolgens het woord aan enkele spre kers, die elk vanuit een ande re invalshoek de taak en posi tie van de Raad van State be lichtten. Premier Van Agt herinnerde eraan dat de rege ring heeft voorgesteld, in de grondwet vast te leggen dat de Raad van State ook het parle ment van adviezen kan voor zien. Volgens Van Agt zou de Raad zich daardoor kunnen ontwikkelen als belangrijkste adviesorgaan van het parle ment De vraag is alleen nog in welke gevallen het parle ment adviezen van de Raad Koningin Beatrix. zou mogen indienen. Van Agt zei voorts dat de regering be zorgd is over de steeds toene mende werkzaamheden van de Raad op het gebied van de administratieve rechtspraak. Steeds meer burgers gaan bij de Raad in beroep tegen beslis singen van de overheid. Vol gens Van Agt ligt de oorzaak daarvan in ondeugdelijke wet geving. Ook de heer Vonhoff, commissaris van de Koningin in Groningen, alsmede burge meester Borrie van Eindhoven wezen op de problemen die met het toenemend aantal be roepszaken gepaard gaan. Tij dens de buitengewone verga dering ontving de koningin tenslotte uit handen van vice- voorzitter Scholten een ge denkboek „Raad van State 450 jaar". AMSTERDAM Onder grote belangstelling van ver tegenwoordigers van Amsterdamse vrouwenorganisa ties en vele andere vrouwen is gistermiddag in Amster dam de Stichting Ombudsvrouw Amsterdam van start gegaan. De twee ombudsvrouwen van de stichting wil len zich voornamelijk inzettten om wat te veranderen aan de structuren die vrouwenemancipatie in de weg staan; emancipatie van de vrouw door middel van ac tie. De ombudsvrouwen weten zich in hun werk gesteund door een adviesraad van 35 vrouwen van verschillende achtergrond en vrouwenorganisaties. De Stichting Ombudsvrouw Amsterdam, waartoe enige jaren geleden het initiatief is genomen door de Rooie Vrouwen, wordt gefinancierd door de gemeente, maar is onafdhankelijk. Het werk van de vrouwen begon gisteren met de actie „Niet in leveren maar inlopen", die zich richt tegen de plannen van de gemeente om het vrouwenwerk met zes procent minder te sub- sidieëren. Andere actiepunten van de ombudsvrouwen zijn: meer mogelijkheden voor beroepsleiding voor vrouwen in de bijstand en een verbeterde regeling voor naamsverandering van kinderen na de echtscheiding van de ouders. Op de vier plaatsen in Nederland waar ombudsvrouwen zetelen (Den Haag, Amsterdam, Assen en Utrecht), zijn telefonische klachten binnengekomen over de behandeling van de aanvra gen voor naamswijziging van kinderen die na een echtscheiding bij de moeder blijven wonen. De ombudsvrouwen spreken over een „schandalige betutteling en rechtsongelijkheid". Zij hebben de commissie Gelijke Behandeling van de Tweede Kamer en de Emancipatieraad ingelicht (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Extra bezuinigingen op de salarissen van onderwijzend personeel zijn onaanvaardbaar. Dat hebben de vijf centrales van overheidspersoneel giste ren in een telegram laten weten aan premier Van Agt, minister Van der Stee (financiën) en zijn collega's Van Thijn (binnenlandse zaken en Van Kemenade (onder wijs). De vijf ambtenarenbonden willen dat de ministerraad vandaag een stokje steek voor de plannen om het onderwijzend personeel 100 miljoen gulden te laten bijdragen aan de bezuinigingen die op de oegroting van onderwijs volgend jaar moeten worden doorgevoerd. Het gaat hier in feite om een erfenis van ex-WD-minister Pais. Deze wilde van het onderwijzend personeel bovenop de algeme ne salarisbezuinigingen die voor alle ambtenaren gelden, nog een extra offer om de bezuinigingen op zijn begroting rond te krijgen. Volgens de bonden is een extra inkomensoffer van on derwijzend personeel op middelbare scholen in strijd met het ar beidsvoorwaardenbeleid dat de minister van binnenlandse za ken voert DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad (SER) is verdeeld over de vraag of een bijzondere verhoging van het wettelijk minimumloon wenselijk is. Dit blijkt uit een vandaag gepubliceerd ontwerp-advies van de SER over deze kwestie. De meeste werknemersvertegenwoordigers in de raad menen dat het minimumloon een achterstand heeft van 1,5 procent Een andere deel, voornamelijk vertegenwoordigers van werkge vers vinden een extra verhoging niet nodig; zij vrezen onder meer een loonkostenstijging die de concurrentiepositie van de bedrijven zal aantasten. Het ontwerp-advies wordt in de SER-vergadering van 16 okto ber behandeld. Eind vorig jaar heeft de toenmalige minister Al- beda de SER om advies gevraagd over de wenselijkheid van een bijzondere verhoging. ADVERTENTIE noö slechts één dag deverzamel-elpee 'warm aanbevolen' snel naar uw platenzaak? bij aankoop van minimaal L25,-t4* van24sepl I lol 4 oktober Duur parkeren BEEK Op het vliegveld Beek staan al langer dan een half jaar drie vliegwaardige DC-8-toestellen van de Turkse luchtvaartmaatschappij „Bursa Airlines", te koop. De eige naar, een Turkse miljonair, heeft al meer dan 100.000 gul den betaald aan parkeergel- den. „Voor vliegveld Beek een goede bron van inkomstenzo zei luchthavendirecteur W. Jense gisteren. De toestellen werden gebruikt voor charter vluchten van Turkije naar West-Duitsland. Maar sinds de Turken niet meer onbeperkt dat land in mogen, blijven de toestellen aan de grond in af wachting van een koper. DE BILT Een hogedrukge- bied boven Rusland enerzijds, en een depressie boven Zuid- west-Engeland anderzijds hiel den ook gisteren bij ons nog een zuid tot zuidoost-stroming in stand. Deze voerde warme lucht aan, waarin de tempera tuur in de middag op sommige depressie boven Engeland naar het noorden en zal het scheidingsvlak tussen de war me Europese lucht en de be langrijk koelere oceanische lucht ons hele land passeren. In deze lucht komen boven het warme Noordzeewater buien tot ontwikkeling. De middagtemperatuur zal bij on geveer 14 graden blijven ste ken. Ook na morgen zal het wisselvallige weer aanhouden. Weer Mei Paai»'**1" geh.bew. 20 11 0 mm SST onbew.' 22 1#0^m Oen Hektor STbeêT 18 11 0 mm Sr Is 13 0 mm Z-Umburg regen 10 12 Omm -20 mm Athene BortMui l.bew.' 23 geh.bew. 19 12 Omm Brussel «?bew20 14 0^ Genève regen 18 11 2^ Innsbruck h.bew. 20 7 Omm Kopenhagen geh.bew. 17 13 0 mm Locarno* regen 19 130 3 EE Luxemburg Madrid Utow. 22 13 3 mm Mailorca v onbew. 29 onbew. 25 15 0 mm Nice Oslo Partje regen 22 gSiXw. 15 160.6 mm 13 7 mm Sput Stockholm "bewjew 19 14 3 mm 10 Omm ZOrtch Casablanca Las Paknaa Bekoel regen 15 rw.bew. 24 l.bew. 28 80.6 mm 19 0 mm Tel Avtv Tunis onbew. 28 zw.bew. 30 22 O™ 18 Omm

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9