Het hele beleid van de BAVO deugt niet' Meer jongeren enthousiast maken voor vliegen BA VO verbaasd over klachtenlijst [EVROUW BOSGRA IN NOORDWIJKERHOUT WIL VERENIGING OPRICHTEN Prijzen voor foto amateurs ogelspin blijkt Ihinese wolhandkrab Volle zaal voor concert „Crescendo Het hoofdgebouw van de Sint Bavo. Degenen, die iets voelen voor de oprichting van een vereniging, zoals me vrouw Bosgra die wil, kunnen naar haar schrij ven. Het adres is: Mevrouw B. Bosgra, Duin en Dal 32, 2211JR Noordwijkerhout wantoestanden in het psychia trisch ziekenhuis. Zo zou laatst een verpleger in zijn zwem broek met een patiënt naar het dorp zijn gegaan. „Dat is toch belachelijk, het hele dorp spreekt er schande van en wijst vaak naar de patiënten, maar die kunnen er niets aan doen. Er zijn nog meer rare dingen. Laatst was ik op be zoek bij mijn ex-man. Toen werd mijn fiets op het terrein gestolen door een patiënt. Die is naar Piet Gijs gereden en is daar voor de trein gaan liggen. NOORDWIJKERHOUT De dorpscon tactcommissie en geneesheerdirecteur J.L.M. van der Lande van de Bavo zijn zeer verbaasd over de klachten van me vrouw Bosgra. „Vier jaar geleden hebben wij al contact met haar gehad, haar klach ten doorgesproken en daar - voor zover mogelijk - wat aan gedaan. Toen speelde zij het ook al via de pers en niet recht streeks. Zij kent de weg, waarom komt zij dan niet naar ons toe?", is de reactie van voorzitter J. de Graaf van de dorpscon tactcommissie. Ook directeur Van der Lande klinkt moedeloos als hij zegt: „Ie dereen kan altijd bij mij binnenkomen met klachten of anders een afspraak ma ken via mijn secretaresse". De dorpscontactcommissie is ongeveer tien jaar geleden ingesteld toen de Bavo een open inrichting werd. Het doel ervan: voorlichting geven en begrip kweken bij de mensen in het dorp voor de bewoners van de Bavo en vooral uit te leggen wat het beleid van de Bavo is. Sinds enige ja-, ren is er een aparte klachtencommissie, die 24 uur per dag bereikbaar is en iedere klacht, opmerking of vraag hoe die ook binnen komt, behandelt Zo nodig wordt er iemand op pad gestuurd om een pro bleem op te lossen. Volgens de secretaris van de dorpscontactcommissie, H. van Sc harenburg, verlopen de contacten met de dorpsbevolking veel beter, loopt het aantal klachten terug en krijgt men steeds meer bezorgdheidsmeldingen over zaken als patiënten die in de regen zonder jas buiten lopen. Van der Lande noemt de opmerkingen van mevrouw Bosgra 'een ouderwetse klachtenlijst'. „Zij heeft waarschijnlijk behoefte aan betutteling. Zij wil meer toe zicht op onze bewoners, maar haar ex-man woont in een afdeling met veel vrijheid. Daar zitten mensen met een sociale handi cap. Zij kunnen zich niet meer handhaven in de maatschappij door persoonlijke pro blemen en dergelijke. Verder wonen in die afdeling, het Clemenshuis, mensen die vaak jaren al hier zijn en vaak nog niet eens hun bed hebben verlaten. Die mensen moeten leren zelfstandig te worden en be wonen dus hun eigen kamers, die ze ook zelf moeten opruimen. Dat van die kamer huur is volstrekte onzin. Iedere Bavo-be woner moet hier - afhankelijk van zijn in komen - een eigen bijdrage betalen, dat is geregeld in de AWBZ (Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten) en dat moet aan de ziekenfondsen worden betaald". Van Scha- renburg voegt daaraan toe dat de maxima le eigen bijdrage voor alleenstaanden 784 gulden per maand is. De bewoners moeten 200 gulden zakgeld over houden en als dat niet lukt, gaat de Bavo proberen die eigen bijdrage verlaagd te krijgen. Ook de opmerking dat er niet voldoende geschoold personeel is wordt door Van der Lande tegengesproken. „Wij zitten hier precies op de norm van het ministerie. Wij zouden wel meer willen hebben, maar daar geeft het ministerie geen geld voor". Dat er onvoldoende toezicht van het perso neel is, klopt volgens de geneesheerclirec- teur ook niet „Mevrouw Bosgra wil waar schijnlijk dat haar ex-man voortdurend onder toezicht staat Het Clemenshuis is een vorm van beschut wonen. Dat bete kent dat er niet verpleegd wordt, maar dat de mensen daar leefgemeenschappen WAAROM KOMT ZIJ NIET NAAR ONS TOE?" vormen waarbij ieder zelfstandig is, maar de bewoners onderling elkaar in de gaten houden. Ze moeten leren zelfstandig te le ven en dat houdt ook in: kamers oprui men. Bij de een is het een rommel en de ander bewoont het netjes, dat vergelijk ik altijd maar met de kamers in studentenf lats". Zowel Van der Lande als de dorpscontact commissie vinden het triest dat er on danks moeite toch nog klachten blijven komen. fils één Bavo-bewoner een ern stige klacht veroorzaaktkan hij het ver pesten voor de rest Daar word je wel eens moedeloos van. Een voorbeeld: tijdens de Ronde van Noordwijkerhout kregen wij een ernstige klacht over één patiënt Hij negeerde de wegafzetting van het par cours, stak steeds over en werd door een agent terecht gewezen. Vervolgens ging hij aan de overkant staan en schold die politieman uit voor alles wat mooi en le lijk was. Dat noemen wij een ernstige klacht", vertelt De Graaf. Volgens genees heer-directeur Van der Lande zijn de klachten een logisch gevolg van de open heid van de Bavo. „Als je dat soort dingen wilt voorkomen, moet je de hekken slui ten en iedereen weer achter slot en gren del zetten. Dat weiger ik". i6 L rQJQ LHDSE COURANT VRIIDAG2 OKTOBER 1981 NOORDWIJK Eind juni stalde de Noord- wijkse Fotogroep „X 65" werk van haar leden uit in de oude Visserskapel aan de Hoofdstraat Deze selectie uit de pres taties van de foto-ama teurs werd door circa tweeduizend bezoekers uit binnen- en buiten land bekeken. Aan de expositie was een jure ring door het publiek verbonden, waarbij het punten toekende aan de naar baar mening beste foto's. Burgemeester Mr. Bonnike reikte gistera vond in het dorpshuis „De Kuip" deze publiek sprijzen uit. Na een periode van een kwij nend bestaan zit „X 65" sinds een paar jaar duidelijk in de lift De fotogroep telt momen teel 41 leden en is op het ge bied van de hobby zeer actief. Het is een over het algemeen jong gezelschap, versterkt met enkele dames. En de groei zit er nog steeds in, want voorzit ter Herman Steenvoorden deelde gisteravond in z'n voor afspraak mee, dat weer drie nieuwe leden tot de groep wa ren toegetreden. Wil Heemskerk bleek met 305 punten de hoogste ogen bij het publiek te hebben gegooid. Deze fotograaf nam met 295 punten ook de tweede plaats voor z'n rekening. Een buiten gewone prestatie, die hem de eercte prijs en de bronzen ere penning van de gemeente Noordwijk opleverde. De tweede prijs was voor Jos Lindhout (294 punten), die het hek van de Grote Kerk en het kerkhof (een zeer exclusieve opname) als motief had geno men. Herman Steenvoorden bleek met een foto van een klein vissersbootje in de mist beslag te hebben gelegd op de derde publieksprijs. (ORDWIJKERHOUT ,De boel moet maar worden wakker ge ld. Het hele beleid de BAVO deugt Ik zou willen dat mensen die familie iben in de BAVO sa- n wat gaan onderne- n, zonder angst voor ressailes". Voor me luw B. Bosgra uit Drdwijkerhout is de at duidelijk vol. Zij it' het gedrag van de ling van het psychia- ich ziekenhuis niet er. Zij wil meer gedi- meerd personeel, een pre begeleiding en gorging van de pa sten en inspraak voor familieleden. Om dat bereiken wil zij een eniging oprichten. t is niet alleen dat je dan Ie directie met de vuist op kunt slaan, maar ook dat sen iets hebben om op te- te vallen. Als zij vragen of llemen hebben, daar kan Vereniging dan op insprin- Als er al dergelijke vere igen bestaan, dan hoop ik ook op mijn oproep rea- Samen staan we ster- f, vertelt mevrouw Bosgra. lirecte aanleiding tot haar le-uitbarsting zijn de -vol- haar - 'wantoestanden' in AVO, waarmee zij een geleden werd geconfron- d toen haar ex-man weer d opgenomen. „Ik ben in- dels van hem gescheiden, ziet nu in het Clemenshuis daar is het een grote rot- L Beneden lijkt het wel een fl, maar als je boven komt, pe hard gillend wegrennen, pis je daarover met de di- üe wilt praten dan zijn ze niet, ze sluiten zich hele- |1 af. Zelfs de gemeente en rijkspolitie hebben het ge werd, maar dan trekt de ie zich terug op haar af in eilandje". gulden jns mevrouw Bosgra be ende tachtig bewoners van Clemenshuis 700 gulden óerhuur in de maand. „Dat >ch een hoop geld, maar ze gen er niets voor terug. Er een dikke laag stof onder >edden, ze worden niet ge it en daarbij moet je dan bedenken dat de patiënten zo in hun dagelijkse kle in bed stappen. Daar dt helemaal niet naar om- ken. Het personeel zegt ze daar niet voor aangeno- ETERMEER Het 26Va timeter grote dier, dat Zoetermeerse huisvrouw ensdag' in haar achtertuin haar woning aan de Mo- straat heeft doodgesla- l blijkt geen vogelspin, &r een Chinese wolhand krab te zijn. Dit is vastge steld door het Zoölogisch In-, stituut in Leiden waar de overblijfselen van het dier naar toe zijn gebracht veel voorkomend dier te zijn, dat voor negentig procent lijkt op de vogelspin. De Chinese wolhandkrab, van oorsprong een waterdier, is in ons land wel al eerder voor een vogel spin aangezien. Het is de on derzoekers een raadsel hoe de krab in de achtertuin van de Zoetermeerse terecht is geko men. De overblijfselen van de krab zijn inmiddels overgebracht naar het museum voor Na- tuurhistorie in Leiden waar ze zullen worden tentoongesteld. SASSENHEIM Voor een talrijk pu bliek gaven de Nationale Brassband onder leiding van Meindert Boekei en de christelijke harmonie „Crescendo" onder leiding van Jo van Diederen in de gereformeerde kerk gisteravond een geslaagd concert Na een inleidende „Tune" opende de brassband met „The churches one foundation" van Patik Rivers. „Crescendo" voerde na een welkoms- woord van haar voorzitter, de heer Duym de compositie van haar dirigent, Meidert Boekei, „Tableaux des Vosges", uit. Zeer fraai was het optreden van Ferdiand Weys, clarinettist bij „Crescendo" in „Rhapsodie for clarinet and brassband" van Robert Eaves met de brassband. Het programma voor de pauze werd besloten met de uitvoering van „Air uit de New baroque suite van Ted Hugges door „Cres cendo" met solo-spel van Jan Schilder, comettist bij de brassband. Na de pauze werden lichtere muziekstukken vertolkt Het concert werd besloten met de „Flo- rentiner Mars" van J. Fucik, die geza menlijk ten gehore werd gebracht meerd personeel is volgens mevrouw Bosgra een van de belangrijkste oorzaken van de toestanden in de BAVO. „Juist in- de psychiatrie moet je goed personeel hebben, maar ze ne men zo maar mensen aan om dat dat goedkoper is. Er is een verpleegster die is zo van voor de kleuterklas vandaan geko men. Dat soort mensen kun nen helemaal niet terugvallen in crisissituaties op goed potig, ervaren en gediplomeerd per soneel Als er eens een vecht partij is, dan kan zij niet in grijpen. Daarnaast hoort er op iedere afdeling tot tien uur 's avondb verpleging aanwezig te zijn. Ze zijn vaak al om half negen vertrokken en ook op iedere afdeling horen eigenlijk 's nachts twee verplegers te zitten. Er worden gewoon on verantwoorde risico's geno men, maar als je er iets over zegt, word je in je gezicht uit gelachen". Acties Mevrouw Bosgra heeft al eer der geprobeerd actie te onder nemen. Zij vertelt dat ze brie ven naar de regering heeft ge schreven en een vertrouwen sarts opgebeld. „Ik heb ook al eens veel reacties gehad van dorpsbewoners en familiele den van patiënten. Maar die durven niets te doen. Ze zijn bang dat hun familieleden dan weggestuurd worden uit de BAVO. Op het gezin heeft het feit dat iemand is opgenomen toch al een terugslag. Je krijgt een stempel en je moet alle mogelijke moeite doen om in hun ogen een zo normaal mo gelijk leven te leiden. En voor kinderen is het helemaal moeilijk". Volgens haar komt directeur Van der Lande nooit op de af delingen. „Terwijl het toch ge bruikelijk is dat hij met zijn staf eens in de maand een ron de maakt. Om de toestanden naar buiten te verhullen komt hij dan met zijn plannetjes zoals de bouw van die huisjes (Beschut Wonen) waar vier, vijf patiënten in komen. Laten ze het geld beter besteden door eerst eens iets aan de bestaan de paviljoens te doen". ASTRID SCHOORDIJK Zilveren lieg feest op rliegveld Zestienhoven '.OTTERDAM Het liegveld Zestienhoven ij Rotterdam bestaat andaag 25 jaar. Reden 'oor de overheidsdien- ten, de Koninklijke Ne- ferlandse Vereniging 'oor Luchtvaart en het bedrijfsleven om een roots feest op te zetten, ussen half tien en vijf lur vanmiddag borrelt lef van de activiteiten op ie Rotterdamse luchtha- 'en. Demonstraties para- hutespringen, model- liegen en para-sailing ijn onderdeel van het Togramma. Ook wordt estunt met vliegtuigen n worden diverse show's egeven door onder meer ie Martinair Vliegschool ■n de luchthavenpolitie. roor de eerste keer vordt voorts vanmiddag Ie Martin Schröder Ving" uitgereikt. Deze mderscheiding valt ten leel aan vier 17-jarige mgens, die onlangs als mgste Nederlandse vlie gers hun brevet hebben ehaald. Dat zijn Kasse leumkes uit Lisse, Ruud iu Chatinier uit Delft, Rudolf Fransen uit Budel 'n Peter Vleesch du Bois lit Velp. Met Kasse had- len wij een gesprek. men zijn, maar in een gewoon ziekenhuis wordt dat toch ook door de verpleegsters gedaan? Het is waanzin als je bedenkt dat de verplegers gewoon de krant zitten te lezen of zitten te haken en te breien terwijl er naar de patiënten niet wordt omgekeken. Als de ene patiënt rommel maakt, of spuugt, dan moeten de knde- ren die rommel opruuimerven de WC's schoonmaken. Dat kan gewoon niet'. Mevrouw Bosgra heeft nog veel meer voorbeelden van De verpleging moet daar toch op toezien. Die kunnen toch aanzien komen dat iemand iets geks gaat doen en dan moeten ze die patiënt naar een geslo ten afdeling brengen. Als je daarover gaat praten, dan zeg gen ze: Hij zit hier niet met een machtiging dus we kun nen hem niet opsluiten. Het enige dat ze zeggen is 'we zul len hem in de gaten houden', nou dat gebeurt toch niet". Personeel Gebrek aan goed gediplo KASSE BEUMKES (17) UIT LISSE: LISSE 'Vliegen is feest'. Zo typeert de 17-jarige Kasse Beumkes uit Lisse zijn liefhebberij. Op 18 september haalde hij zijn A2-brevet, waarmee hij binnen Neder land mag vliegen. Zaterdag krijgt hij op de Rotterdamse Aeroclub samen met nog drie 17-jarige vliegers de 'Martin Schröder Wing*, die dit jaar voor het eerst wordt uitgereikt aan de jongste (17-jarige) privé- vliegers in Nederland. „Ik zie die Wing als symbool ter ering aan de 17-jarigen die hun brevet halen. Het is een stimulans voor jongeren om in de luchtVaart te gaan. Het is gewoon raar dat bijna nie mand weet dat je zo jong al je brevet kunt ha len. Al die jongens, die nu die Wing krijgen, hebben bijna allemaal familie in de vliegwe reld. De meeste mensen die dat niet hebben, denken: je bent nog geen 18, je mag nog niet autorijden, dus je mag ook niet vliegen. Vlie gen is voor mij veel makkelijker dan autorij den. Het is ook het mooiste, dat iemand je al- tnd naar het vliegveld moet brengen", lacht Kasse, die vorig jaar 10 augustus is begonnen met vliegen en er inmiddels 46 uur en 20 mi nuten uur in de lucht op heeft zitten. De meeste uren bracht hij door in een Cessna 152. Waarom Kasse is gaan vliegen, ligt bijna voor de hand. Zijn vader is verwoed vlieger, zijn beide zussen zijn stewardess, hij bouwde op 7- jarige leeftijd al vliegtuigmodellen en had, zoals alle jongens op die leeftijd, de droom wens om piloot te worden. „Ik kan waar schijnlijk nooit echt piloot worden vanwege mijn ogen. Eerst droeg ik een bril en nu len zen. Maar de keuring bij de Rijksluchtvaart dienst is erg zwaar. Dat is jammer, want als je zover bent, dan wil je toch iets met vliegen gaan doen. Vandaag ga ik in ieder geval naar de keuring van de Rijkslchtvaartdienst", meldt Kasse. Eerst moet hij dit jaar zijn eindexamen athe neum B doen. „Daarom ben ik ook vorig jaar begonnen met de vlieglessen bij de Transavia Vliegclub in Amsterdam. Dan heb ik dit jaar mijn handen vrij voor het examen dat toch vrij pittig is. Na het examen hangt het van mijn cijfers af of ik naar de HTS ga of naar Kasse Beumkes en Ruud du Chatinier, Wlng", op vliegveld Zestienhoven. de Technische Hogeschool. Daarna wil ik wel proberen of ik via de Rijksluchtvaartdienst voor verkeersleider kan worden opgeleid. Dan kom je in de toren op een vliegveld. Dat zie je bij iedereen die vliegt. Na welke studie dan ook, proberen ze altijd weer terug te ko men in de luchtvaart". Kasse heeft zijn brevet gehaald na een dik jaar vliegen en studeren. „Je kan het ook sneller doen, maar ik kan door de school maar eens in de week. Elke zondag ging ik vliegen met mijn instructeur en daarbij moet je theorie leren. Daarna krijg je je bewijs van twee winnaars van de „Martin Schröder bevoegdheid als leerling-vlieger. Je A2-bre- vet kan je halen als je daarna drie uur over land vliegt, het Al-brevet is voor internatio naal vliegen. Naast die drie uur moet je ook theorie doen. daarvoor krijg je les in aërody namica, motoren, navigatie en meteorologie. Dan moet je ook nog je bewijs van boordtele- fonist halen, zodat je al die luchtvaarttermen kent en met de toren kunt praten. Er zouden veel meer jongeren moet gaan vliegen hoewel het jammer is dat het door de huidige econo mische situatie natuurlijk erg duur wordt", sluit Kasse zijn pleidooi over het vliegen af.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7