Touwtrekken om muziekonderwijs in Alkemade Digros negeert afwijzing gemeente REGI0(J0UR)NAAI REGI0M0UR1NAAL Nieuwe 'oom agent' in wijk Ridderveld Beenbreuk Verbazing over noodzakelijke opknapbeurt overdekt zwembad REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 OKTOBER 1981 WASSENAAR Op 29 oktober opent supergrutter Digros een nieuw filiaal aan de Van Starrenborghlaan in Was senaar. De gemeente heeft laten we ten, zich met alle kracht tegen de ves tiging te verzetten. Digros-directeur J. van dep Broek: „Wij doen niets on rechtmatigs. De gemeente wenst ver der niet met ons te praten. Daarom gaan we gewoon open. Juridisch staat ons niets meer in de weg". De supergrutter wil in Wassenaar het zevende filiaal openen. Dat gebeurt dan in een leeg staand gebouw met een gemengde bestemming. Slechts een deel van het pand mag, bijkens het bestemmingsplan maar als winkelruimte wor den gebruikt. Het overige deel niet. Vandaar dat Digros slechts de helft van de ruimte gaat benutten als verkoopruimte, ongeveer 500 vier kante meter. Het restant wordt magazijn. „Het magazijn wordt wel een beetje groot, maar daar is nu eenmaal niets aan te aoen. De gemeente dacht zeker, dat ik me door dit soort futiliteiten tegen zou laten houden. Maar nu men zich zo halsstarrig opstelt, nemen we met de beschik bare helft genoegen", aldus Van den Broek in zijn hoofdkantoor in Lisse. De gemeente Wassenaar zal de activiteiten van Digros nauwlettend in de gaten houden. Dat bleek ook gisteren, toen de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente verbouwings werkzaamheden in het magazijn stopzette om dat er een grens van 10 meter was overschre den. „We kunnen niets anders doen dan erop toezien dat Digros de voorschriften naleeft. We hadden liever geen Digros-vestiging op die plaats gehad omdat er ons inziens voldoende winkels aanwezig zijn in dat gedeelte van Was senaar, maar als Van den Broek zich aan de richtlijnen houdt kunnen we er verder niefc aan doen", aldus een woordvoerder van de ge meente. Nieuwe jeudnatuur- wacht geïnstallêerd Burgemeester A. Kret heeft gister middag In „Ontmoeting" 119 leerlin gen van 7 Sassenhelmse basisscho len geïnstalleerd als jeugdnatuur wachters. Van elke school kregen een meisje en een jongen een insigne opgespeld met de bijbehorende oor konde. Behalve deze 119 nieuwe jeugdnatuurwachters zullen ook nog 60 leerlingen, die voor het tweede jaar lid zijn. zich met allerlei activitei ten gaan bezighouden. Na de instal latie sprak de heer Voorhoeve, direc teur van de landelijke stichting Na tuur en Jeugd. Hij zei zeer blij te zijn met het feit dat er weer zoveel jeugd natuurwachters bij zijn gekomen. Sinds het begin van de activiteiten van de Sassenheimse Jeugdnatuur- wacht zijn er In totaal 710 natuur- wachtertjes geïnstalleerd. Na afloop kregen de natuurwachters een tasje met daarin de natuurpuzzel 1981, een opdrachtboekje en een plaatse lijk mededelingenblad. Zoeterwoudse actie op NCRV-televisie ZOETERWOUDE De in- tensieve actie die jaarlijks in Zoeterwoude wordt ge voerd voor de missionaris sen is voor de NCR V-televi sie aanleiding geweest beel den op te nemen van enkele activiteiten. Morgenavond in het programma „Kerk buurt", dat om half acht via Nederland II wordt uitge zonden, zal een circa zes mi nuten durende samenvatting worden uitgezonden. De drie personen tellende NCRV-ploeg is vrijdag 18 sep tember de gehele dag in touw geweest om diverse aspecten van de actie voor de Zoeter woudse missionarissen op film vast te leggen. Zo zijn opna- mens gemaakt in de Aloysius- school waar pater Wim van der Salm, al vele jaren werk zaam in de Derde Wereld, de schooljeugd heeft verteld over de wijze waarop hij zich inzet bij de begeleiding en hulp aan de medemens. In Huize Em- maus heeft de heer A. Berg la ten zien hoe hij een zeer fraaie molen heeft gemaakt die later weer een fiks bedrag oplever de tijdens de veiling. Het hoogtepunt van de actie is ie der jaar de veiling- in Ons Huis. Uiteraard heeft de NCRV ook van dit evenement opnamen gemaakt. Het spel van opbod was blijkbaar zo fascinerend dat de opname- ploeg aanzienlijk langer in Zoeterwoude bleef dan aan vankelijk de .bedoeling was. Overigens werd de veiling een groot succes. Nadat vorig jaar een record werd bereikt met 42.500.-, was de opbrengst ditmaal zelfs aanzienlijk ho ger: 51.382.-. NOORDWIJKERHOUT Een 14-jarige fietser uit Noord wijkerhout liep giste ren bij een ongeval een bo venbeenbreuk op. De jongeman fietste op de Kerkstraat en sloeg plotseling zonder om te kijken linksaf. De achter de fietser rijdende 77-jarige automobiliste uit Noord wijkerhout kon hem niet meer ontwijken. De auto van de bejaarde dame kwam tegen een lichtmast tot stil stand. De jeugdige fietser moest met een gebroken bo venbeen worden overgebracht naar het Academisch zieken huis in Leiden. ZOETERWOUDE Het overdekte zwembad in Zoeterwoude moet opgeknapt worden. Diverse lei dingen in het ketelhuis moeten worden vernieuwd omdat op een aantal plaatsen in het metalen lei- dingwerk (persleidingen en badwaterverwarming) lekkages zijn ontstaan. Tijdens de vergadering van de raadscommissie openbare werken stelden ver schillende raadsleden gisteravond de kwaliteit van het gebruikte materiaal in het nog niet zo oude zwembad aan de kaak. Door de lekkages zijn gaten ontstaan in de leidingen. Deze zijn weer gelast, maar hierdoor is de beschermende laag aan de bin nenkant van de lediing verdwenen. Deze laag heeft tot doel het binnenwerk van de leiding te beschermen tegen aantasting van de desinfectiemiddelen, waardoor (bij aantasting) roestwater in het zwembassin zou kunnen komen. Daar de lekkages kort ach ter elkaar plaatsgevonden hebben in verschillende leidingen, is met het oog op het risico van nog meer lekkages over gegaan tot vervanging van de bestaande omloopleidingen van de badwater- verwarming. De noodzakelijke reparaties worden momenteel reeds uitgevoerd en naar verwachting zal het bad volgende week woensdag weer beschikbaar zijn. Uit bezuinigingsoogpunt zal het overdekte zwembad overigens op zaterdag, zondag én maandag gesloten zijn. De heer Minekus van het CDA was erg verbaasd over de ontsta ne situatie met betrekking tot de onderhoudswerkzaamheden. „Dat het al zo snel moet gebeuren wil er bij mij niet in. Ik vraag me af of er destijds wel deugdelijk materiaal is gebruikt", aldus de CDA-woordvoerder. Overigens zet de heer C. Straver van Progressief Zoeterwoude vraagtekens bii het kunststofmateriaal dat nu gebruikt gaat worden. De zwembadproblematiek en het uiterst matige bezoek tijdens diverse uren ontlokte de heer C. Roessen de opmerking dat het wel een „privézwembad" lijkt. Volgende week zal ook de raadscommissie voor de financiën zich over dit punt buigen. De onderhoudswerkzaamheden be helzen evenwel ook reparaties en schilderwerk aan het binnen bad en een aantal voorzieningen aan het openlucht zwembad. De vestiging van een pluimveeslachterij op het industrieterrein vormde voor de commissieleden geen probleem. Wel kwam ter sprake de ongewenste detailhandel die zo af en toe wordt gesig naleerd. Wethouder A. R. van der Heijden zegde toe dat hierte gen nog strenger zal worden opgetreden. De heer Minekus wees er op dat „de grote jongens met hun juridische advisèurs" vaak buiten schot blijven. Wethouder Van der Heijden heeft eAter toch volop vertrouwen in de toekomst. Tijdens de rondvraag vroeg mevrouw P. van der Poel-van Leeuwen andermaal aandacht voor snelle realisatie van het voetpad langs de Nieuwe weg terwijl de heer C. Straver het kruispunt Weipoortseweg/Nieuweweg nog eens in de discussie wil brengen. Een andere kruising van wegen, de Ambachtshe renweg met de Keerweer en Dirk van Santhorstweg, zal binnen enkele weken een gedaantewisseling ondergaan ter voorberei ding op de aansluiting met de Burgemeester Detmersweg. Tot slot vroeg de heer Kremer zich af wie de kosten zal betalen in dien verzakkingen zullen optreden op die plaatsen waar de ka bel voor de kabeltelevisie wordt gelegd. Voorzitter Van der Heijden deelde hierop mede dat Casema tot één jaar na aanleg verantwoordelijk blijft. ALKEMADE Het botert al jaren niet tus sen de leiding van de Streekmuziekschool in Leiderdorp en de hoofden en besturen van de Alkemadese basisscholen. Voeg daarbij een naar grote hoogte stijgende kostenfactor tegen een ver achterblijvend rendement en de onderwerpen van gesprek tijdens de vol gende week te houden vergadering van het algemeen bestuur van de Streekmuziek school en de directeur hiervan, de heer Vo gel, zijn weergegeven. Het muziekonderwijs in Alkemade is een dure geschiedenis. Inclusief diverse subsidies en de ouderbijdragen bedragen de kosten voor alge mene muzikale vorming gemiddeld 275.- per kind per jaar, voor blokfluitles is dit bedrag f 960.- en voor lessen in het bespelen van ande re muziekinstrumenten zelfs ƒ1250.- per kind per jaar. In deze bedragen is de gemeentelijke subsidie (ƒ116.000.-), de rijks- en provinciale subsidies voor leerlingen uit Alkemade (ƒ21.500.- en ƒ25.000.-) verwerkt Ondanks de grote sommen geld die jaarlijks in de Streek muziekschool gepompt worden, maken slechts 230 kinderen uit Alkemade hiervan gebruik. Van deze 230 kinderen krijgen 50 uitsluitend algemene muzikale vorming en 180 kinderen leren er een muziekinstrument bespelen. In de drie hoogste klassen van de lagere scholen zit ten in totaal zo'n 775 kinderen en deze zouden eigenlijk allemaal in aanmerking kunnen ko men voor muziekonderwijs. Slechts 120 Alke madese kinderen krijgen thans algemene muzi kale vorming of blokfluitles of een combinatie van de twee. Het gevolg hiervan is dat slechts een betrekke lijk kleine* groep doorstroomt naar het instru mentale onderwijs. Het muziekonderwijs wordt gesubsidieerd tot en met 19-jarige leeftijd, dit is in Alkemade een groep van ongeveer 1800 mensen, waarvan er slechts 110 instrumentaal onderwijs volgen. Deze onderbezetting geeft negatieve publicaties over het muziekonder wijs, een afzetten tegen de uitvoerders van dit muziekonderwijs en een steeds maar weer te rugkerend verwijt over te duur muziekonder wijs wegens te laag rendement Kwaliteitsverbetering Volgens de heer Nagtegaal, voorzitter van het schoolbestuur van „De Wegwijzer" ziin er door alle negatieve berichten steeds minder ouders die hun kinderen stimuleren om muziekonder wijs te volgen. Maar hij ziet mogelijkheden om uit de problemen te komen zonder de samen werking met de streekmuziekschool te hoeven beëindigen. Kwaliteitsverbetering van de alge mene muzikale vorming is een van die moge lijkheden, evenals lessen hierin binnen de lage re scholen. Indien het vak muzikale vorming op de lagere scholen gegeven zou worden, dient" dit te geschieden onder begeleiding van een consulent van de Streekmuziekschool. Proeveh hiermee worden thans genomen op de Ignatius- school te Roelofarendsveen en de St Jozeph- school te Rijp wetering. Uiteraard zouden vakleerkrachten op de scho len ook het beoogde doel kunnen bereiken, maar dat wordt helemaal een niet te betalen zaak. De begeleiding door een consulent van de Streekmuziekschool tijdens de schooluren werkt sterk kostenverhogend voor de gemeente Alkemade, er staan immers geen inkomsten in de vorm van ouderbijdragen meer tegenover. In de huidige situatie is dat altijd nog zo'n f 12.000.- en met 775 leerlingen (de drie hoogste klassen van de lagere scholen) zou dat zelfs on geveer 85.000.- zijn. Overigens is het nog lang geen algemeen aanvaard begrip dat er een con sulent van de Streekmuziekschool op de scho len komt vertellen hoe muziekonderwijs gege ven moet worden. Een kwaliteitsverbetering van de huidige lessen in algemene muzikale vorming zou volgens de heer Nagtegaal bereikt kunnen worden door ze speelser en wat minder theoretisch op te zetten. Oudervereniging Schoolhoofden en -besturen hebben er bij de Streekmuziekschool vergeefs op aangedrongen om over te gaan op het instellen van een ouder vereniging opdat de ouders wat directer betrok ken raken bij het reilen en zeilen van de school. Men verwijt de leiding van de muziek school dat Alkemade achtergesteld wordt Zo zijn leerlingen van de school het afgelopen jaar1 25 keer uitgerukt voor het houden van „open" avonden en demonstraties. Slechts drie van deze activiteiten werden in Alkemade gehou den. Door het samenstellen van een muzieken- semble in Alkemade zou de Streekmuziek school haar image best kunnen verbeteren. Een ander probleem heeft te maken met de slechte bereikbaarheid per openbaar vervoer van de school in Leiderdorp, vooralsnog is daar weinig aan te doen. De heer Nagtegaal denkt dat de problemen op te lossen zijn met een grote inzet en goede wil van de onderwijsmensen gepaard gaande met een matiging en een wat soepeler houding van de streekmuziekschool plus extra geld van de gemeenschap. Tegenwerking Desgevraagd verklaarde de heer Vogel, direc teur van de Streekmuziekschool, dat de oorzaak van de geringe belangstelling uit Alkemade voor zijn school, veroorzaakt wordt door tegen werking van de leerkrachten aldaar. Op de la gere scholen zou hij geen gelegenheid krijgen om reclame te maken voor zijn muziekonder wijs. Verzoeken vanuit Alkemade om de alge mene muzikale vorming wat speelser en min der theoretisch op te zetten zouden inmiddels gehonoreerd zijn door een nieuwe lesmethode te gebruiken. Voorts zegt de heer Vogel dat de „speelsheid" van het muziekonderwijs staat of valt met degene die de lessen geeft en daar is volgens hem weinig aan te veranderen. „Wij werken met volledig bevoegde leraren, onder deel van hun conservatoriumopleiding is peda gogie, didaktiek en methodieK". Hij is ervan overtuigd dat er aansluitingspunten tussen hem en de diverse schoolhoofden en -besturen te vinden moeten zijn. Veel problemen hebben fi nanciële achtergronden en er wordt volgens de heer Vogel teveel gesproken vanuit verschil lende doelstellingen. Over de enorme kosten zegt de heer Vogel: „Andere gemeenten hebben daar ook moeite mee, maar in Alkemade is het bar". Het enor me verloop onder Alkemadese leerlingen wijt hij aan de tegenwerking door leerkrachten van sommige lagere scholen. Zwemfeest gehandicapten De zwemclub Lisse organiseert worgen in het kat van het Jaar van de Gehandicapten een zwemfeest De Lis. Alle gehandicapte zwemmers uit de Boll streek, die regelmatig vertoeven in het Kokkerbad Noord wijkerhout, het Bollenbad in Noordwijk of Lis,' zijn vanaf kwart voor vier van harte welkom het instructlebad en ,Jiet diepe" van De Lis. Er wore veel spelletjes gedaan en iedereen die wil help wordt opgeroepen te komen. Voor de muzikale bega ding van het feest zorgt Nultimusic uit Uillegom. Zwemkampioenschappen Zwemvereniging 'De Watervrienden' in Lisse gaat de tit de clubkampioenschappen tegemoet. De wedstrijden da voor worden gehouden op 4, 10 en 11 oktober. Overige moet de vereniging twee van die dagen. 4 en 11 oktob uitwijken naar vreemd' water. De series moeten die dag worden venwommen in het Noordwijkse Bollenbad, o dat het eigen zwembad De Lis bezet is Roei- en wrikwedstrijden Dè Admiraliteit Delfland van Scouting Nederlai houdt zondag haar jaarlijkse roei- en wrikwedstrijd op De Kaag nabij de .BoterhuismolenIn de Zijl. start vindt plaats om half elf en naar verwacht! kunnen de prijzen om half vier worden uitgereikt. Koffieconcerten K. en O. start een serie koffieconcerten. Zondagochte wordt het eerste concert gegeven in „Het Drieluik" aan Geversstraat in Oegstgeest. Het is de bedoeling dat er i musiceerd wordt door Oegstgeestenaren vóór Oegstgees naren. Iedere Oegstgeestenaar die wil concerteren kan in het Drieluik komen doen. Ook degene die in de „Peri rie" van Oegstgeest woont, is welkom. Het eerste conc begint om kwart voor twaalf en de entree bedraagt 2.. Optredenden zijn: Antoinette Goslings, piano en Ci Went, viool. Open-deurdienst Iedereen is zondagavond om zeven uur van harte w kom In de Dorpskerk in Wassenaar bij de eerste Opt Deurdienst van dit seizoen. Ds. R. Steenstra van Hervormde Gemeente leidt de dienst en stelt daar centraal bet thema 'Hel en Hemel'; menselijke misv standen en bijbelse boodschap. Het christelijk t mengd koor 'Con Amore' uit Alpben aan den Rijn v leent onder leiding van Cees Moejes medewerking a de dienst Ook zal er geld worden ingezameld voor 1 financieel adopteren van kinderen in de Derde Were. Leerdienst In het kader van de Vredesweek wordt zondag in de Gei formeerde Kerk van Sassenheim een leerdienst gehoudt Ds. Ferwerda zal de dienst voorgaan. Verder zal genera majoor Von Meyenfeldt een referaat houden over 1 kernbewapeningsvraagstuk.Generaal Von Meyenfeldt adviseur van de Generale Synode van de Gereformeei Kerken ten aanzien van de bewapeningsproblematiek oud-gouverneur van de Koninklijke Militaire Acaden Na afloop van de dienst is er in de tussenzaal gelegenh( vragen te stellen en te discussiëren. Jungle Book in Alkebürcht Ter gelegenheid van de jaarlijkse dierendag opent S.JJL en jeugdvereniging Ranonkel zondag het winti seizoen met een dierenfilm. Gedraaid wordt de orlgh le versie van Jungle Book. Een film die verhaalt oi het leven van bet jongetje Nathoo wiens ouders do tijgers werden opgegeten. Als kleuter vindt bij l scherming bij de wolven. Nathoo voelt zich thuis bij wolven en groeit op als Mowgli, de vriend van alle d ren. Inlanders zien in hem echter een boze geest en J ren zich tegen de jonge Mowgli. Jungle Book valt zien in de Alkeburcht en begint om half drie. Verzet tegen bistrotheek houdt aa ROELOFARENDSVEEN Tweeëntwintig bewoners het Noordeinde hebben zich in een brief tot de geme< raad gewend om wederom hun verontrusting kenbaa maken over de voorgenomen vestiging van een bistrotl in hun straat op nummer 127a. Zij vinden het een or kwikkelijke zaak dat b en w hun bezwaren betreffend' luidsoverlast en hinder van bezoekers bij aankomst en trek, alsmede het eventueel blokkeren van inritten, wachte baldadigheid van bezoekers, de sluitingstijd en aantrekken van criminaliteit kennelijk zonder meer va fel hebben geveegd. Het Alkemadese gemeentebestuur heeft de heer E. van Horst als toekomstig exploitant van de Bistrotheek, een hir wetvergunning verleend onder in totaal 42 voorwaarden. E( de verlangde bouwvergunning is de heer Van der Horst steeds niet verleend wegens onvoldoende parkeerplaatsen, betrekking tot deze parkeerplaatsen betwijfelen de omwo den de mogelijkheid tot creëring van 22 parkeerplaatsen, bo dien wijzen zij er de raadsleden op dat de grond, bestemd parkeerterrein, een agrarische bestemming heeft. De buu woners voelen zich door het gemeentelijk beleid in de steel laten en begrijpen niet dat van een rustige buurt zomaar uitgaanscentrum gemaakt kan worden. Tot slot verzoeken i raadsleden de zaak kritisch te volgen en hen voor de verw; problemen te sparen. De nieuwe wijkagent van Ridderveld 1, G. Slootweg. ALPHEN AAN DEN RIJN Rid derveld 1 heeft sinds gisteren een nieuwe wijkagent De nieuwe 'oom agent' is de 32-jarige G.A.C. Sloot weg, die vanaf 1976 in dienst van de Alphense Hermandad is. Slootweg volgt hoofdagent G. Dijkstra op, die sinds april 1977 werkzaam was in de wijk. Dijkstra zal als wachtcom mandant en plaatsvervangend groepscommandant bij de afdeling surveillance worden aangesteld. Volgens politie-woordvoerder Rut ting is het aanstellen van wijkagen ten de afgelopen jaren een geslaagde onderneming gebleken. In Alphen werkt men sinds 1977 met wijk agenten. In die begintijd konden bewoners van het centrum, Alphen west en Ridder veld kennis maken met het voor de ge meente nieuwe verschijnsel wijkagent. De taak van de wijkagenten verschilt van die van de 'normale' surveillance dienst. Wij kagenten doen hun werk op de fiets en zijn daardoor gemakkelijker aanspreekbaar voor het publiek. Men kan zo meer aan dacht besteden aan kleine problemen, di bij de zogenaamde 'ingeblikte surveillanc< (per auto) blijven liggen. De wijkagent is c dan ook om de sociale taak van de politi uit te voeren. De verschijning van ee 'oom agent' in de wijk bleek bij het publie aan te slaan. De agenten fungeren noga eens als verwijzers. Mensen die maatschap pelijke of gemeentelijke hulp behoevei stappen zo is gebleken eerder naar d geüniformeerde man, die dagelijks lang fietst, dan naar het gemeentehuis. Hoewel het Alphense korps op sterkte komt men toch mankracht te kort om het werk aan te kunnen. Volgens Ruttin is dat een gevolg van de economische ti ruggang. Een duidelijk voorbeeld daarva is Amsterdam, waar de over het norma le aantal mensen beschikkende politi met een hevig toenemende criminaliteit maken heeft en dat nauwelijks meer aar kan. Zover is het in Alphen niet en ee vergelijkbare situatie valt ook niet te vel wachten. In dat geval zou de wijkagei geen kans hebben om de naar schattin 10.000 personen in toom te houden. D; heeft hij nu geen problemen mee.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4