Skiën rond de Mont BSa Les Arcs rekent af met misverstan den :r\: j 1981/1982 li IN ÉÉN WEEK REDELIJK SKIËN VIA BIJZONDER LESSYSTEEM SDSECOURANt VERBIER „Is er nog Iets prach tiger dan Verbier? Je steekt je arm omhoog en je voelt de he mel". Die hartekreet staat in on vervalst Nederlands to lezen "in het dikke gastenboek van de WV in het centrum van deze Zwitser se wintersportplaats. Verbier: een modem dorp, dat ondanks zijn groei van de laatste jaren de sfeer van de Zwitserse bergen geen geweld heeft aangedaan met verdiepingen hoge betoncon structies. Het zijn allemaal cha lets die je ziet, ruim uitgestrooid over de berghelling boven het oude boerendorpje, dat nu be kend staat als Verbier-village. In het nieuwe dorpscentrum zijn de gebouwen wat hoger, staan ze wat dichter op elkaar en herber gen ze vooral hotels en restau rants. De chalet-stijl bleef onaan getast. Verbier is één van de wintersport plaatsen die in een driehoek rond de grootste besneeuwde steen klomp van Europa liggen: de Mont Blanc of op zijn Italiaans Monte j Bianco, de witte berg. Courmayeur i in het Italiaanse Aostadal, Chamo- nix in de Franse Haute Savoye en Verbier In het Zwitserse Wallis vor men samen de „Triangle d'amitié", de driehoek van de vriendschap. Ze hebben é£n ding bijzonder ge meen. het hooggebergte. Niet al leen de Mont Blanc reikt met zijn 4810 meter tot dicht bij de hemel. Vrijwel alle bergtoppen priemen bijzonder hoog in de ijle lucht bo ven de drieduizend meter en een fiks aantal reikt tot boven de vier duizend. Het is geen wonder dat dit decor Iemand zo beroert, dat hij zijn gevoelens aan het gasten boek in Verbier toevertrouwt. Hetzelfde zou ook kunnen gelden voor Chamonix en Courmayeur. En toch zijn die plaatsen weer heel an ders. Het Italiaanse Courmayeur is, gezegend met een vleugje Franse invloed, een echt Italiaanse winter sportplaats gebleven. Het oude en grote Chamonix is nog altijd de statige peetvader van de Franse wintersport en Verbier hoort ty pisch tot het land waar de kaasfon- du en de raclette tot de populaire gerechten behoren en waar men op de terrasjes een Fendant of een Dole schenkt. Gemakkelijke wijnen -uit het eigen Rhónedal van Zwitser land. Tachtig jaar Net als Verbier hebben Courmay eur en Chamonix een eigen karak ter. De grootste plaats is Chamo nix. Eén van de wintersportplaat sen in Frankrijk waar in het begin van deze eeuw al aan skisport werd gedaan. Het is eep plaats die nog steeds erg veel bezoekers trekt, en dat mag best verwonde ring wekken. De Fransen hebben zo hun eigen filosofie over het ont wikkelen van wintersportdorpen in de Franse Alpen. Ze bouwden compleet nieuwe dorpen op de drempel yan het mooiste skigebied dat ze konden vinden en ze creëer den er de ideale omstandigheden voor de sportieve winterse vakan tieganger. Chamonix doet het nog steeds goed met dezelfde skiheltin- gen als tachtig jaar geleden. En die skihellingen liggen niet eens cen traal in het dorp. Van een dorp kun je overigens nauwelijks spreken. Chamonix is een grote wintersport plaats van allure. Het centrum heeft het pude karakter van statig heid behouden. Grote gebouwen herbergen hotels, cafés, restau rants en erg veel winkels. De nieu we wijken hebben het moderne be tonnen karakter van alle nieuw bouw met veel appartementen en studio's. Een plein in het centrum, vlak bij het kerkje, het gebouw van de VVV en het casino, fungeert als busstation om de skiënde gasten naar de zes skigebieden van Cha monix te brengen. wel Les Grand Montets, bij het kleine plaatsje Argentière, onge veer acht kilometer uit het cen trum. Er is voor elk skigebiedje af zonderlijk een skikaart te koop; er is ook een skipas voor alle 49 liften van Chamonix (75 gulden voor drie dagen). Wie wat meer wil zien van de Franse skigebieden rond de Mont Blanc kan zich een skipas aanschaffen, die ook geldig Is in acht andere plaatsen, waaronder Mégève, Combloux, St. Gervais, Contamines Montjole. Kosten 390 Franse franken (ongeveer 180 gul den). Langlaufers hebben in het vrij bre de dal van Chamonix een keur aan mogelijkheden. Het Is niet voor niets dat hier de eerste Olympische Winterspelen in 1924 plaats von den. In die tijd werd het alpine skiën nog nauwelijks als wedstrijd sport serieus genomen en lag het accent op Langlauf (of op z'n Frans „ski de fond") en schansspringen. In totaal zijn er 64 kilometer gepre pareerde langlaufpistes te vinden, waarvan de langste tien kilometer is. Enorm En dan het Zwitserse Verbier. Niet de grootste plaats van de drie, maar wel de plaats met het groot ste skigebied. Verbier ligt op een hoog plateau aan de ionnige kant van het dal. Dat dal is het eerste van een rij parallel lopende dalen, waarin wintersportplaatsen liggen met bekende namen als Haute Nendz, Veysonnaz, Thyon 2000, Supeer Nendaz, Mayens de Riddes en La Tzoumaz. Als een groot spirv- neweb zijn de dalen aaneengere gen met skiliften. Er Is zo een grote skicarrousel ontstaan, die men de naam Les Quatre Vallées heeft ge geven. Met wat té ruime blik wil men het ook wel eens aanprijzen als het skigebied van de Grand Combin (een hoge berg van 4314 meter) tot aan de Matterhorn (ook al zo'n hoge berg van 4477 meter). Zo groot is het echt niet en het Is ook niet het grootste skigebied ter wereld. Maar enorm is het wel. Er zijn echt weinig andere plaatsen te vinden, waar men zoveel aan ski genot kan bieden. In alle moeilijk heidsgraden zijn de pistes door het gehele gebied verspreid en ook de diepe-sneeuw-skiër kan er zijn hart ophalen. In totaal 350 kilometer skipiste, die ontsloten worden door 60 liften. Die lifterr zijn zo geplaatst dat men altijd weer aansluiting vindt op de grote ski-verbinding tussen Verbier en Thyon 2000. Waar dat niet mogelijk is rijden busjes om de verbinding te maken. De allermooiste tocht die men kan maken is het „Grand circuit des Quatre Vallées". Een tocht die vanuit Verbier voert over de top Les Ruinettes naar de 2730 meter hoge Les Attelas. Van daar skiënd naar beneden naar het Lac des Vaux om de lift naar de Chassoure te nemen (2740 meter). Dan een lange afdaling naar Super Nendaz en omhoog naar de vol gende berg, de Greppon Blanc van 2700 meter. Dan zigzaggend met een paar sleepliften naar Thyon 2000 en door naar het „erg Neder landse" dorpje Veysonnaz. Dan volgt de weg terug, over Thyon 2000 en de Greppon Blanc naar Super Nendaz. Over de top van de Dent de Nendaz de helling af naar Drotzé. De bus nemen naar La Tzoumaz en dan over de laatste bergrug, de Savoleyres, terug naar Verbier. Een prachtige dagtocht, waarbij men nog niet eens de aller mooiste hellingen heeft geskied, bijvoorbeeld ook nog niet het lif- tennet van Haute Nendaz heeft ge bruikt en de aardige afdaling van Verbier naar het dal van Le Chable ook nog niet heeft gemaakt. De tocht is niet altijd mogelijk. Als er wat veel sneeuw is gevallen, sluit men vanwege lawinegevaar de hel lingen rond de Chassoure, waar door de verbinding tussen Nendaz en Verbier verbroken is. Het is een schitterend skigebied waar je meer dan een week voor nodig hebt om het allemaal te ontdekken. Het ge bied goed leren kennen, vraagt een paar vakanties extra. Een tip voor wie deze winter Les Quatre Vallées bezoekt: maak eens de af daling van Thyon 2000 naar Mayens de l'Ours. Deze helling ligt wat in een uithoek van het hele ski gebied, maar is een van de mooi ste. Natuurlijk is er een skipas voor het hele gebied: kosten 240 gulden voor een hele week. Voor tien Zwit serse franken meer is de pas ook geldig in het Aostadal. Langlaufers kunnen in het gebied van de vier dalen wat minder goed terecht. De beste mogelijkheden zijn te vinden in het dal bij Le Cha ble. Totaal aan pistekilometers: vijftien. Tuitjes Het is opmerkelijk dat de drie plaatsen, die zo dicht bij elkaar lig gen, toch het eigen karakter heb ben van het land waartoe ze beho ren, hetgeen vooral goed tot uit drukking komt in de menukaarten van de restaurants. Daarbij komt in het Aostadal aan het eind van elk maal de Grolla op tafel. Een grote mahoniehouten kom met zoveel tuitjes als er gasten zijn. In de kom een mengsel van koffie, sterke drank, sinaasappelschillen en krui den. ledereen drinkt een slok uit zijn eigen tuitje en de kom gaat rond tot hij leeg is. Naast alle verschillen in karakter van het dorp, de mogelijkheden van de skigebieden, de eigen keu ken, hebben de plaatsen ook veel gemeen. Het zijn alle drie winter sportplaatsen voor een breed pu bliek. Veel van de accommodatie is met superlatieven te omschrijven. De hoogste lift, de grootste cabi- nebaan en de hoogste bergen. Die woorden in het gastenboek van Verbier staan er niet ten onrechte. Het zijn drie kleine winterparadijs- jes waar je je echt hemels kunt KOOS BLOEMSMA VRIJDAG 2 OKTOBER 1981 PAGINA 23 Verbier, Chamonix, Courmayeur, drie winterparadijsjes met een heel eigen karakter Links en boyen: Het skigebied van Courmayeur. Onder Het dorp Verbier bestaat uit een grote verzameling van chaletachtige gebouwen in alle formaten, die wat willekeurig en ruim tegen de berghelling ge strooid zijn. restaurants in het skigebied. In to taal tweeëntwintig. De prijzen zijn er redelijk. Voor alle liften is een skipas te koop die voor een hele week ongeveer 70.000 Lire kost (168 gulden). Langlaufsklërs kunnen bij Cour mayeur terecht in twee dalen, Val Veny en Val Ferret. Beide dalen lo pen dood en het gebrek aan door gaand verkeer heeft ervoor ge zorgd dat de natuur hier nog in overweldigende schoonheid onge rept is gebleven. Een dal vol Het skigebied van het Franse Cha monix ziet er heel anders uit. Het Is niet één groot geheel, maar be staat uit een heel dal vol kleinere skigebiedjes. Een paar ervan zijn te vinden in de plaats zelf, zoals Planpraz en het piepkleine Les Pla- nards voor beginners. Andere, gro tere gebieden liggen nogal ver van de plaats. Le Tour ligt op elf kilo meter van het centrum en Les Houches op acht kilometer. Er Is een uitstekende busdienst die de hele dag door (elk half uur) de gas ten heen en weer pendelt. Alles bijeen hebben de skigebieden van Chamonix heel veel te bieden. In totaal 130 kilometer skipiste. De zes skigebieden verschillen nogal. Zo zijn er hellingen waar ruime mo gelijkheden zijn voor beginners en enigszins gevorderden (La Flegè- re), maar ook hellingen waar de wat betere skiër zich in zijn ele ment voelt. Het mooiste gebied is i: - De plaats heeft erg veel te bieden. Niet alleen de wintersportende gast komt aan zijn trekken. Ook de winterkijkende gast vindt zijn weg. De hele dag door Is het centrum een grote uitstalkast van de mooi ste bontmantels en de duurste au tomobielen. In het Café Noire treft men een publiek met grote namen aan en in het casino speelt men vlot enige honderden Franse fran ken weg. Een aantal cabarets en nachtclübs bedient tot zeer diep in de winternacht en de prijzen die men rekent bepalen tevens de ex clusiviteit. Chamonix Is een mon dain centrum van de wintersport, maar denk niet dat een eenvoudige Hollandse Jongen op zijn ski's hier niet past. Chamonix is een comple te wintersportplaats, waar ook wie minder kan potverteren op eigen wijze een ideale vakantie kan bele ven. Gigantische cabinebaan Een lange tunnel verder ligt Cour mayeur. Elf kilometer lang is de pijp die dwars door de Mont Blanc Frankrijk en Italië met elkaar ver bindt. Voor Courmayeur beteken de de opening van de tunnel het einde van een nogal geïsoleerde ligging aan het eind van het dal. De autoweg die aansluiting geeft op de tunnel is niet bepaald een aan winst voor de rust en de schoon heid van het dorp. Samen met de rivier vormt hij bovendien een bar rière tussen het dorp dat aan de ene kant ligt en het belangrijkste skigebied dat aan de andere kant te vinden is. Maar geen nood, heeft men in Courmayeur gedacht. Er werd een gigantische cabinebaan gebouwd, die vanuit het centrum van het dorp de skigasten tot mid den in het skigebied brengt in een heel hoog tempo. Het dorp Cour mayeur is een merkwaardige men geling van moderne betonnen ge bouwen en oude huizen van na tuursteen. Het dorp ligt wat terras- gewijs tegen de helling en heeft geen echt dorpscentrum. Wef een vrij drukke winkelstraat, waar ook wat cafés en pizzeria's zijn. Erg veel avondvertier is er niet. De ho tels organiseren wel eens wat voor hun gasten, maar daarmee houdt het op. Courmayeur Is een Italiaans wintersportdorp. Dqt zie je niet al leen aan de pastamaker in het dorpscentrum of aan de vele nullen op de bankbiljetten die je er ge bruikt. Het is ook de sfeer op de skipiste. Het skiënde publiek is overwegend Italiaans, maar je treft er ook Engelsen en Fransen aan. Duits is een zelden gehoorde taal. De belde plaatsen Courmayeur en Chamonix worden niet alleen door de tunnel met elkaar verbonden. Over het Mont-Blancmassief heen loopt In vijf etappes de hoogste ka belbaan van Europa. Men kan ook skiën op de Mont Blanc. De lange tocht door de Vallée Blanche Is een gewilde voorjaarsattractie. Zoals de drie dorpen in de drie lan den een geheel verschillend karak ter hebben, zijn ook de skigebie den totaal anders. Dat maakt een tocht rond de Mont Blanc aantrek kelijk. Nodig is het echter niet, want elk skigebied is groot genoeg om er een week of meer van te kunnen genieten zonder dat er ver veling optreedt. Het skigebied van het Italiaanse Courmayeur ligt niet op de Mont Blanc. Men kan er wel skiën, maar vooral in het late voorjaar en in de zomer. Aan de overkant van het dal Val Veny ligt een wat minder hoge maar aantrekkelijke skibuit. De skihellingen zijn vanuit het dal te bereiken met twee stoeltjesliften en een cabinebaan. Vanuit het dorp Courmayeur met de heel gro te cabinebaan die In één keer 136 skiërs naar boven brengt. De hele zijwand van de liftcabine gaat voor het in- en uitstappen open. Tijdver lies is er nauwelijks en ze!fs op de allerdruktste dagen zijn de wacht tijden gering. Het hoogste punt dat bereikbaar is ligt op 2755 meter. Het skigebied is te verdelen in twee stukken. De hellingen aan de noordoostkant zijn breed, er zijn geen bomen en de zon schijnt hier vooral In de ochtenduren. De an dere hellingen liggen aan de noordwestkant van de berg en be staan vooral uit steilere paden door het bos. In totaal rond de honderd kilometer alpineskipiste. Zeventien liften zorgen vcor het transport. Het gebied is vooral ge schikt voor enigszins gevorderde skiërs, maar ook beginners en wat minder gevorderden kunnen er uit stekend terecht. Heel opmerkelijk is het enorme aantal bars, cafés en Les Arcs, een van de nieuwste Franse ski-oorden in het gebied van de Mont Blanc (boven Bourg SL Maurice) maakt korte metten met een aantal hardnekkige voor oordelen. Het grootste misverstand waarmee wordt afgerekend is dat niet leder een zou kunnen leren skiën, omdat het een uitzonderlijk moeilijke sport zou zijn, in het bijzonder voor ons bewoners van de lage landen. In Les Arcs wordt heel consequent een bijzonder lessysteem toege past: „ski-ëvolutif". Daarbij gaat men niet van start op de spreek woordelijke lange latten, maar juist op korte ski's, die een lengte heb ben van nauwelijks een meter. In de loop van de lesweek gaat het groepje leerlingen, als de skileraar daartoe het sein geeft, geleidelijk aan over op steeds langere ski's. Van 1 meter stapt men over op 1.35 meter, vervolgens op 1.60 meter en uiteindelijk op ski's van een normale lengte. Het gebruik van de ski's zit bij de prijs voor één week skiles inbegre pen. In het uitleenlokaal Is men volledig berekend op een regelma tige toeloop: aan de lopende band worden ski's omgeruild tegen lan gere, waarbij uiteraard elke keer de bindingen zorgvuldig worden af gesteld. Een uitstekende manier om snel en prettig redelijk te leren skiën. Aan het eind var) de week blijkt steevast het succes van deze handige bliksemmethode wanneer op de talloze hellingen van het uit gestrekte skigebied (niet al te moeilijke) afdalingen worden ge maakt door geoefende beginners, die bij hun aankomst amper wisten hoe een veiligheidsbinding werkt. Het tweede misverstand is dat zo'n modern ski-oord, dat zo'n Jaar of tien geleden uit het niets tot stand is gebracht, te weinig karakter zou hebben, terwijl de vele verdiepin gen tellende gebouwen 'een sto rend element zouden vormen het landschap. Inderdaad Is Les Arcs niet, zoals vele wintersport plaatsen, een almaar uitgebreid en uit zijn krachten gegroeid oud bergdorpje. Het gebied is indertijd ontdekt en verkend vanuit de lucht toen het nog een stuk niemands land was in het uitgestrekte berg landschap bij de Mont Blanc. Het Is zorgvuldig gekozen om zijn uit zonderlijke geschiktheid als ski oord, en wat eens een ontoegan kelijk gebied was omvat nu op 1600, 1800 en 2000 meter de meest uitgebreide mogelijkheden voor de wintersport: hotels, een zeer groot aantal appartementen, restaurants en winkeltjes in een splnneweb van 50 ski-liften, die zonder wachttijden tot een hoogte van 3000 meter een uitgestrekt en In het sneeuwzekere Les Arcs hebben vindingrijke Franse architecten de skipistes, liften en gebouwen in een logisch onderling verband ontworpen. Daardoor kan men al op een goede honderd meter van de uitgang van hotel- of appartementsgebouw de skilift nemen (op de foto links en rechts op de voorgrond). ongerept gebied ontsluiten, waarin de ski-pistes een totale lengte heb ben van 150 km. Les Arcs kan nu meer dan 10.000 gasten ontvangen, maar wie er ver blijft zal dat zelfs in het hoogsei zoen nauwelijks willen geloven. Men loopt er elkaar bepaald niet onder de voet. Dat komt omdat even knappe als In de wintersport deskundige koppen het geheel in een logisch onderling verband hebben ontworpen, daarbij door niets gehinderd dat reeds bestond. Vandaar dat bij de bouw van ho tels en appartementsgebouwen in het sneeuwzekere gebied volop re kening kon worden gehouden met de ligging ten opzichte van de zon en met voldoende parkeergelegen heid, waardoor Les Arcs In feite autovrij is: na aankomst heeft men de auto eigenlijk niet meer nodig. Architecten hebben het beton van de constructies onzichtbaar ge maakt door het met een dikke laag lichtbruin hout te bekleden, waar door de gebouwen fraai zijn aan gepast aan de omringende, uitge strekte dennenbossen. Ze hebben ook handig gebruik gemaakt van plooien in het landschap, waardoor de op zichzelf hoge, maar geens zins lelijke gebouwen bepaald niet hinderlijk opvallen. Wie vanaf Bourg St Maurice, de toegangs poort tot Les Arcs voor auto- en treinreizigers, de hellingen afspeurt moet zijn ogen goed de kost geven om het wintersportoord te ontdek ken. Het derde misverstand waar Les Arcs mee afrekent is de veronder stelling, dat het in een Franse win tersportplaats na het skiën niet ge zellig zou kunnen zijn. In Les Arcs zijn ook discotheeks, bioscopen, bars. grote en kleine restaurants, en in de ruime hotellounges treden regelmatig artiesten op. Deze „après-ski" heeft evenwel niet het luidruchtige en massale karakter dat bijvoorbeeld in Tirol gebruike lijk is. Restaurants, bars en disco theken zijn bovendien zo gesitu eerd, dat wie de avond in alle rust in hotelkamer of appartement wil doorbrengen er zeker van kan zijn niet door anderen te worden ge stoord. Het is tenslotte ook een misver stand te veronderstellen, dat Les Arcs gezien al die mogelijkheden wel bijzonder duur zal zijn. Naast riante appartementen zijn er ook eenvoudige studio's, die best be taalbaar zijn. Verschillende bu reaus organiseren reizen naar Les Arcs, al dan niet per trein of met eigen vervoer, voor uiteenlopende prijzen waarbij kabelbanen, skilif ten, lessen, ski's en schoenen des gewenst zijn Inbegrepen. HANS ALBERTS

Leidse Courant | 1981 | | pagina 23