Samsons dansen door de Langau Obergurgl, een teken aan de (berg)wand Nr25: OVER DE BERGEN SCHIJNT DE ZON JïIDSE COURANT VRDDAG 2 OKTOBER 1981 Een modeldorp voor de bedreigde Alpen Obergurgl In Tirol, tezamen met de buurgehuchten Untergurgl en Hochgurgl gelegen op plateaus bo ven het Oetztal, die eens ontoe gankelijk waren, schrijft voor het, toerisme historie. Hier bezint men zich op de verwoestingen die door de „sneeuwindustrie" in de Alpen zijn aangericht. Een omvangrijk studieproject van de Unesco toont aan, dat catastro fes in het verschiet liggen, als men in het gigantische „Alpinopolis" dat zich uitstrekt van de Beierse Alpen via Oostenrijk en Zwitser land tot het noorden van Italië door blijft gaan met het platwalsen van de hellingen. Dit studiecentrum Is gevestigd in het hoogste kerkdorp van Europa. Obergurgl ontleende reeds een uit zonderlijke positie aan deze lig ging, het schokkende verleden en het feit, dat professor Piccard, na een geslaagde recordvlucht in de stratosfeer, hier met zijn ballon tandde op een gletsjer. Dat ge beurde in 1931. Dit jaar zal men herdenken, hoe de drie Gurgls toen aan hun schamelheid ontste gen zijn en voorgoed wereldbe roemd werden. Een van onze verslaggevers sloeg de ogen naar dit gebergte op en besliep in Obergurgl een van de 3000 bedden, die de 280(1) inwo ners voor hun gasten in reserve houden. In het officieel als model- dorp voor de Alpen aangewezen adelaarsnest handhaaft men niet temin een onverbiddelijk isole ment. Niemand krijgt de kans om zich er permanent te vestigen en ook dat mag uniek worden ge noemd voor een streek die zo on gaarne grenzen stelt aan welke groei dan ook. OBERGURGL De namen klin ken een vreemdeling in de oren of ze meegezogen worden in de draaikolk van een gietijzeren badkuip en slobberend in de af voerpijp verdwijnen: Untergurgl, Hochgurgl, Obergurgl. Het beekje (Gurglbach) past zich bij deze vergelijking aan met rotsen, die in zijn schuim luidruchtig de tan den poetsen tot ze zo_wit zijn als kalksteen. Toen dr. L. van Ege- raat nog reisgidsen schreef gaf hij de voorkeur aan een minder triviale benadering, door Ober gurgl het wonder der wonderen te noemen, een dorp aan het fir mament. Bijna de hemel op aarde dus. Zolang hier vreemdelingen de bedden beslapen zijn de drie Gurgls, eertijds straatarme en af gelegen nesten boven de boom grens, steeds meer opgehemeld. Alles Is er hoger. Professor Piccard heeft deze gehuchten definitief op gestoten in de vaart der volkeren, door hier op 27 mei 1931 na een record-stratosfeervlucht met zijn ballon te landen op een gletsjer. Deze vroegtijdige terugkeer naar de aarde maakte het Gurglcom- plex, gelegen op 1930 meter hoog te. voorgoed wereldberoemd. Men Is er zo dankbaar voor. dat op 27 mei van dit jaar (dus vijftig Jaar la ter) er herdenkingsplechtigheden werden gehouden, zelfs met een herinrichting van het postkantoor tje, waar verslaggevers uit vele lan den destijds vochten om de tele foon. De Gurgls bespiegelen hun fortuin lijke vlucht uit een dermate Spar taans en primitief verleden, dat ooit dertig jaar lang het trouwen en kleine mensen in een bergwereld die respect afdwingt het verwekken van kinderen verbo den zijn geweest. De drift om te overleven van de circa 150 geïso leerde bergbewoners beteugelde alle andere hartstochten. Omdat zij hardnekkig weigerden het lagerop te zoeken en in dit bar re tijdsgewricht een grens was ge steld aan de voedselvoorziening, hielden zij tussen 1827 en 1860 streng de hand aan hun onmense lijke voorschriften. Men schijnt hef tig verontwaardigd te zijn geweest, toen er toch één kind ter wereld kwam. Nog steeds wordt aan een eigen bevolkingspolitiek strikt de hand gehouden. De regerende fa milies verzetten zich onverbiddelijk tegen elke vreemde inmenging. Er wonen nog altijd maar 280 mensen permanent daar boven in de ber gen, terwijl zij In hun reusachtige hotels, pensions en kamers bij par ticulieren toch drieduizend logeer bedden aanbieden. Met behulp van Joegoslavische gastarbeiders en honderden obers en „Servier- töchter" uit Oostenrijk besturen zij hun toeristisch imperium. Tranen in de ogen Het isolement Is nog altijd de kracht van Obergurgl, de Jaarlijks circa 350.000 overnachtingen van gasten ten spijt. Uitgerekend in dit Gurgltrio, waar 280 inwoners jaar lijks voor de voeten worden gelo pen door 40.000 vreemdelingen en zoveel hotels de almen met voeten treden, krijgt eindelijk eens Iemand tranen in de ogen, als weer brokjes zeldzame kerstmos van vijfduizend jaar oud losgewrikt en alpenbloe- men In de knop gebroken worden. Men wil thans via een speciaal on derzoeksproject van de universiteit van Innsbrück redden wat er nog te redden valt. Met het massatoe risme vooral de wintersport is in het Alpengebied een ware revo lutie losgebarsten. De overgevoeli ge flora in het gebergte, resultaat soms van een in de oertijd aange vangen groeiproces, wordt be dreigd door de bouw van steeds nieuwe pistes, liften, banen, par keerterreinen, bergstations. enzo voort. Er is tijdens de jaren zestig en ze ventig maar raak gestampt met die zevenmijlslaarzen van de „witte moordenaar", zoals de 'sneeuwin dustrie wel genoemd wordt. De waarschuwingen van ecologen en andere wetenschapsmensen weer klinken nu overal. Zij waarschuwen tegen de beken, die smeriger zijn dan de Rijn. Onder de aangeplette en daarmee te langzaam smeltende sneeuw van skipistes ontberen alpenplantjes te lang het zonlicht, waardoor zij af sterven. De ontbossing kan leiden tot erosie en toenemend lawinege vaar. Het natuurlijk evenwicht werd de afgelopen jaren zo snel ver- Joseph Klötz: „Er mocht niemand trouwen, derig jaar lang werden er geen kinderen geboren, zo wist Obergurgl te overleven". Het hotel „Edelweiss und Gurgl" van de Scheiber-dynastie, waarin de negentigjarige patriarch Angelus nog zijn rol speelt. Eens logeerden hier ook leden van ons koninklijk huis. stoord, dat op veel flanken en al- men de natuur al begonnen Is met een vergeldingsactie. Op de sneeuwwitte winter volgt geen groene zomer meer. Meerdere plaatsen waar tussen november en april goede sier gemaakt wordt en men na het aprés-ski nooit naar huis wil, zijn 's zomers niet meer om aan te zien, met hun dode kaalgesteten hellingen. Dit is fataal voor het toerisme In het zomerseizoen. Lenzerheide in Zwitserland toont aan, hoe ook in de bergen de wal het schip keert. Daar blijven de hotels 's zomers al gesloten. Maar ook in Duitsland en Oostenrijk zijn er al plaatsen die geducht van katoen hebben gekre gen, Kitzbühel bijvoorbeeld en. Ischl kennen .ook al hun „bruine zomers". Daar boven in de bergen wil Ober gurgl nu een lichtend voorbeeld zijn. In overleg met prof. Moser van de universiteit van Innsbrück heeft men zich de uitgaven getroost voor een peperdure zuiveringsinrichting, waar alle rioleringen van de hotels en pensions op uitkomen en het af valwater biologisch gereinigd wordt. Onbekende macht Het „Wohnen lm Geblrge" Is In Obergurgl nu eenmaal via wiskun dige berekeningen tot een onbe kende macht verheven, die een voudige bewoners als de 68-Jarige Joseph Klötz boven de pet gaan. Hij wordt meestal opgetrommeld ter illustratie van de barre geschie denis, als schilderachtigste van ruim een dozijn boeren, die met hun vee het zomerlandschap deco reren. Slechts drie van hen zijn niet be zweken voor de verleiding, om le dikanten voor gasten op poten te zetten en voedzame kost te serve ren in hun „Almwirtschaft". Met zijn verweerde kop en de baard van een profeet, bestiert Joseph Klötz behalve zijn bedrijf een goed renderend pension. Twee van zijn zoons oefenen het nevenberoep van skileraar uit, een derde Is arts In Salzburg, de vierde studeert en zijn dochters wassen krachtens een eeuwenoud rollenpatroon de lakens of zitten met hun verstel werk pal voor het raam om van het laatste gratis avondlicht te profite ren. Reeds In 1951 heeft Obergurgl zelf professor Moser in huis gehaald, toen wéér een nieuw skigebied tot ontwikkeling moest worden ge bracht. Om de uiterst kwetsbare blosfeer niet te verstoren, zijn toen de hellingen met handkracht van gaten met aarde gevuld. Vanaf de Gurglplateaus ziet men neer op het totaal door het massa toerisme overweldigde Solden waar elk spoor van authenticiteit is uitgewist en de nog geen 2500 be woners zich Jaarlijks 928.099 over nachtingen van vreemdelingen ge troosten. Maar ook daar In Sölden wreekt zich 's zomers wat het ski seizoen heeft aangericht. Gotthard Scheiber, een van de bekendste hotelexploitanten in Obergurgl, slaat acht op de tekenen der tij den. Niet alleen de liefde voor zijn eens zo weerbarstige bakermat noopt hem tot een voorzichtig be leid. De unieke functie van de Gurgls als voorbeelddorp past in zijn commerciële beleid en de handhaving van het alleenverto-- ningsrecht voor 280 bevoorrech ten. Recordhouder De grens van het bereikbare komt in 't verschiet, zeker in het als één groot mijndorp geëxploiteerde Ti- rol, waar sneeuw de kostbaarste van alle delfstoffen overtreft. Vorig jaar zijn alleen in dit land, absolute recordhouder van alle wintersport gewesten in Europa, zo'n 150 mil joen „Beförderungsfalle" geregi streerd. Dit cijfer geeft de ge bruiksfrequentie aan van alle liften en banen, welks aantal het jaar daarvoor, alle onheilsprofetieën ten spijt, nog eens met 52 nieuwe In stallaties was toegenomen. Wat zegt Martin Scheiber daar van? Deze telg, neef van Gotthard, werpt zich ondanks stoornissen In de hartkamers met ontembare energie op de exploitatie van zijn taxibedrijf, supermarkt, schapen- handel en export, appartementen complexen, enzovoort. Hij was vroeger ook skileraar en berggids. De laatste Ezau onder de Schel- bers, een man des velds, beroemd als „schapenmeester" tot in de verste dalen van Tirol. Vroeger trok hij met kudden van wel tien duizend dagenlang door het ge bergte. Martin Scheiber (53) bezingt als een psalmist de gouden hoefjes van deze viervoeters nog zo'n 60.000 In Tirol die in een heil zaam ritme de alpenbodem be kloppen en zoetjes aanstampen, zodat de humus niet wegspoelt en erosie of zelfs lawines voorkomen worden. Het schaap in een stofjas die hem om de magere leden hangt als de kiel van een gevangene, voert Mar tin Scheiber me naar zeer stille wa teren. Het dier dat vlees en wol le vert ligt hem zo na aan het kwets bare hart, dat hij er uren "over pra ten kan. Hij voerde niet alleen schapen f"'iaa"^Werden da~ door het gebergte, maar ook zeer hooggeplaatsten, toen hij zelf nog een ongekroonde koning was on der de berggidsen. In 1956 hebben leden van ons koninklijk huis gelo geerd in het hotel „Edelweisz und Gurgl". Martin Scheiber nam hen mee op een dagenlange tocht door de Oetztaler Alpen. „Er werd geslapen in berghutten. Ik herinner me, dat prinses Beatrix op een avond haar bordje niet wil de leegeten en omdat ik jong was en honger had als een paard, schoof ze toen de hele prak op mijn bord. Aardige mensen, een voudig ook. Zij voelden zich echt thuis in Obergurgl". LEO J. LEEUWIS LANGAU Honderd kilometer ten zuiden van Salzburg leven nog zeven Samsons in de Lan gau. Aan de grens van Karinthië en Stiermarken is de Langau de verste uithoek van het Salzburger land: een hooggelegen, vriende lijk, ruim dal, proefondervindelijk het zonnigste stuk van Oosten rijk, duizend vierkante kilometer aan gene zijde van het Tauernge- bergte. Industrie is hier niet, op een paar houtzagerijen na, de lucht is er zuiver, er wonen nog geen twintigduizend mensen in vijftien dorpen en piepkleine stadjes aan de Mur, de Taurach en andere snelle beken. Boeren land, duizend meter boven de zeespiegel, binnen een wijde boog van bergen die langzaam opklimmen naar nog een kilome ter of anderhalf hoger. Ideaal win tersportgebied, sneeuwzeker, geen lawines, 220 kilometer Loi pen voor de Langlauf, 65 sleep en stoeltjesliften rondom en plan nen voor méér in een gebied, dat nog niet zo heel lang geleden in de winter drie tot vier maanden vrijwel onbereikbaar was. Daarom bleven ook de Samsons, die oude reuzen, er altijd wonen. Vanouds liep er een Romeinse heerbaan door de Langau, functio nele schakel in verbindingen tus sen noord en zuid en tot voor kort wrong alle verkeer zich over de Radstadter Tauernpas en de steile Katschberg in de richting Villach. Wilde verhalen herinneren aan de vooroorlogse tijd dat de auto's daar alleen In hun achteruit tegen de helling van 33 procent op kon den en aan het winters Isolement van het dal, waaruit in de herfst het verkochte vee in kudden van hon derd over de bergpas een mars van drie dagen maakte. Op 21 Juni 1975 kwam daaraan voorgoed een einde: de „Direttrssima" werd geo pend, de Tauern-autoweg, 53 kilo meter tussen Eben en Rennweg, met tunnels van ruim zes en ruim vijf kilometer door de Tauern en de Katschberg heen en 74 bruggen, een snelle verbinding voor de toe- ristenstroom naar Joego-Slavië, die medio 1984 bovendien óver een tunnel van 7,6 km. door de Ka- rawanken zal kunnen beschikken. Er is inmiddels al een topdag ge meten van meer dan 32.000 auto's die door de tunnels razen en bij St. Michael de Autobahn-Aktlengesell- schaft hun tol betalen: 180 Schil ling in de zomer, 100 In de winter, een habbekrats voor zoveel ge mak. En wie daar of bij Zederhaus Boven: Wandelen in de Langaueindeloos. Rechts. Het skigebied van de Katschberg, gezien vanaf de Aineck. de weg verlaat om zijn heil in de Langau te zoeken, betaalt maar de helft. Dertienduizend bedden Velen doen dat al, want voor hun gasten hebben de Langauers het bijna onwaarschijnlijke getal van meer dan dertienduizend bedden gespreid, waarvan ruim de helft bij particulieren, de boeren voorop. Er zijn forse hotels, men kan al vanaf 1410 Shilling terecht bij de Wastl- wirtl (Wastl komt van Sebastiaan) en bij de Orglwirt (van Georg) die zijn etablissement tot een taveerne uit 1217 weet terug te voeren, maar ook vakantie op de boerderij is terecht populair: in de Langau 385 adressen. Geen primitief ge doe op een zolder boven de koe stal, maar wonen bij hoeven die als boerenkastelen reeds eeuwen over de heuvels verspreid liggen: het weidse uitzicht, de snelle beek aan de voeten, het eitje kakelvers en tarieven, die voor bed met ontbijt nog bij een tientje per dag begin nen. „Ik vind het hier harstikke leuk", heeft dan ook een meisje uit Amersfoort In het dikke gasten boek geschreven. Pal daaronder staat een raadselachtige medede ling van haar broertje: „Het Is een hond". Dit vraagt uitleg. Het boek ligt bij de ingang van de bedevaartskerk van St. Leonhard. Men klimt er uit Tamsweg langs een reeks kapelle tjes naar toe, de tong op de schoe nen (maar een auto komt er ook) en ontdekt het juweel van gotische en barokke pracht met beroemde ramen en beelden rond een heilige, die men In de Nederlandse kerk provincie overigens vergeefs zal zoeken. De Frankische abt, rond 560 gestorven, werd vanaf de 12e eeuw aanvankelijk als trooster bij ziekten en geboorteweeën aange roepen en vervolgens als bevrijder van mensen die in de ketenen wa ren geraakt, hetzij van wereldse gevangenschap of duivelse list. Maar in de 15e eeuw bracht zijn beeld met ketting de vrome boeren op een andere gedachte: Leonhard werd de patroon die waakte over het vee. En waarom zou een jongen uit Amersfoort dan zijn hond niet In de aandacht van de heilige mogen aanbevelen?- „Harstikke" aardig en er Is nog veel meer. ook Samson. De reuzen Reuzen zijn bij ons in de lage lan den evenmin onbekend. Venlo draagt Valuas en zijn wijf nog rond, Brussel heeft Janneken en Mieke, Geeraardsbergen ook, Kortrijk kent Mevrouw van Amozonië, Ant werpen Druon Antigoon en zo gaat dat maar door, een stoet van forse poppen, vier, vijf meter hoog. De Langau heeft er nog zeven die alle maal Samson heten maar zeer ver schillend zijn uitgedost, de een a' fraaier dan de andere, de trots van St. Michael en Mariapfarr, St. An- drë en Muhr, Mauterndorf, Untern- berg, Tamsweg. De traditie stamt zeker al vanaf de Kelten die hier ooit woonden, zoals later de Romeinen en een Slavi sche bevolking die talloze sporen heeft naaelaten in de naamgeving van dorpen als Göriach, Weiss- priach en Zederhaus (van zedar: vee, kudde. Het plaatsje is al twee eeuwen befaamd als centrum van de veesnijders, castreerdeskundi- gen met vaste klanten in de gehele Donau-mdnarchle). Samson komt vervolgens ook uit de bijbel (de fi guur draagt dan ook een ezels-ka kebeen in de linker hand), maar ziet er uit als een Romeins soldaat met helm, lans en zwaard. Vervol gens heeft de streeklegende er nog een snufje aan toegevoegd: de Langau heet met z'n Samsons de zoon van boer Sam uit Wölting te gedenken, die zich in een opstand van het landvolk tegen het gezag van de landheer, de machtige vorst-aartsbisschop van Salzburg,- bijzonder zou hebben onderschei den door grote kracht, moed en dapperheid. Hoe dan ook: de Kelti sche reus werd gekerstend en van af 1615 in de processies rondge dragen; de boeren verwachtten er zegen vant als hij zijn houten kop bij het voorbijtrekken van hun grond In èen gunstige windrichting vyilde draaien. In het fljdperk van de Verlichting kende echter ook Salzburg moderne bisschoppen: in 1803 werden processies afgeschaft en ook het ronddragen van Sam son ten strengste verboden, het feilloze middel om juist het tegen deel tot stand te brengen. En zo kan de zomertoerist tot op van daag her en der een Samson rond zien gaan en zijn walsje zien dan sen op de oude wijs, die door een sobere boerenblaaskapel of een schitterende schutterij-muziek De Samson van Tamsweg: groen hemd, rode sjerp, bruine rok, maar geen ezelskakebeen te zien (feitelijk foute boel: dat doet de Samson van Unternberg beter) wordt voorgespeeld, een reus die de eeuwen heeft overleefd en sou- verein het hoofd hoog houdt. Het Is de moeite waard om dat te gaan zien en er de Veranstaltungskalen- der op na te slaan die Alois Perner ter beschikking heeft, samen met al het andere informatiemateriaal waarmee die aardige, ijverige VW- man vakantiegangers ten dienste staat: Fremdenverkehrsverband Langau, A-5580 Tamsweg, Rat- haus. Bellen: 09.43.64.74.62.84. Of het Oostenrijks Verkeersbureau in Amsterdam natuurlijk, Singel 464, telefoon 020- 255933. Schot en boemel •Tot de aardigheden van de riant bereikbare Langau behoren de ro mantische kastelen en musea Moosham, Mauterndorf en Finster- grün, boelende parochiekerken, talrijke wandelpaden, wintersport- centra als Obertauern, Katschberg en in opkomst Schönfeld in de Nockbergen voorbij Thomatal (veertig vierkante kilometer alpine skigebied). Uniek Is de schietbaan aan de Prebersee, waar het ge weer gericht moet worden op de weerspiegeling van een schietschijf in het water. De kunst is dan (ter plekke al vanaf 1834) om de op het water ricocherende kogel toch In de échte schijf doel te laten trefen. En vermaard is ook het boemel treintje van de Murtal-baan Tams- weg-Kendlbruck: stoom en smal spoor, met de sensatie dat de pas sagiers zelf de locomotief mogen bedienen. In de hitte achter de ke tel worden ze daarbij weliswaar in de hand gehouden door ervaren teams als machinist Fritz Lands- mann en stoker Christl Dorfer, maar het Is toch net echt, en voor 1400 Schilling kun je zelfs een hele trein voor een uur huren, bolde rend en fluitend op het randje van een razende stroom. Wijn van eigen bodem wil er In de hooggelegen Langau niet rijpen, maar de Obstler is er goedkoop en de keuken rijk. Samson waakt, Alois vertelt en er spookt nog maar een enkele heks over de velden en door het bos. JAN ONSTENK

Leidse Courant | 1981 | | pagina 22