Skitop kan zich eindelijk gratis concentreren op prestaties S-A-L-systeem brengt uitkomst in doolhof van ski's,bindingen en schoenen LE1DSE COURANT 1981/1982 VRIJDAG 2 OKTOBER 1981 PAGINA 21 Informatie-adres Het bureau van de Nederlandse Ski Vereniging is gevestigd In Den Haag aan de Prins Mauritstaan 37. Telefoon: 070 - 544000. (Het cor respondentie-adres is postbus 82100, 2508 EC. Den Haag). Op het dagelijks geopende bonds- bureau zijn liefst twaalf mensen werkzaam. Directeur Is Willem Jens. Lilian Blauwkuip verzorgt de coördinatie van de wedstrijdsport. Voor algemene voorlichting en in formatie (ook voor nlet-leden) kan men zich wenden tot Frank Luiten. Sneeuwinformatie (van december tot Pasen): telefoon: 070 - 540200. Telex: 33799. Wedstrijdkalender NATIONAAL De NSV organiseert de nationale kampioenschappen alpine skiën (afdaling, slalom en combinatie) traditiegetrouw in het Franse Val d'lsère, van 5 tot 7 januari 1982. Daar zullen Katuscha Esser (da mes) en Peter van der Swaluw (he ren) hun titel verdedigen. De Nederlandse kampioenschap pen langlauf zijn tussen 23 en 30 januari opnieuw te Kössen in Oos tenrijk. De diverse titelverdedigers zijn Martin Aalbèrsberg en Harald Herzog (heren) en Mareike Besten- breur en Gea Sonneveld (dames). Een week eerder worden In Kössen ook de debutantenwedstrijden ge houden. De nationale jeugdkampioenschap pen alpine worden gehouden in de krokusvakantie (20-27 februari) in het Salzburgerland (Oostenrijk). De Nederlandse jeugdkamioenschap- pen langlauf en lange-afstandkam- pioenschappen senioren staan mo menteel gepland voor 20 en 21 fe bruari in de Harz (West-Duitsland). met als alternatieve data 13 en 14 februari. INTERNATIONAAL In de maanden december tot en met begin april staan weer erg veel internationale skiwedstrijden op het programma. Wat het alpine skiën betreft wordt gestart op 2, december In Val d'lsere.De wereld kampioenschappen worden gehou den van 27 januari tot 7 februari te Schladmlng In Oostenrijk. De fina les om de World Cup zijn van 25 tot 28 maart in Sansicario (Italië) en Montgenève (Frankrijk). Met de Noordse disciplines wordt 20 de cember begonnen In Cortina (Ita lië). De wereldkampioenschappen zijn van 18 tot 28 februari in Noor wegen te Holmenkollen (langlauf) en Oslo (schansspringen). DEN HAAG/LEIDEN Wie tegen woordig een goede wintersport zaak binnenstapt zal een enorme hoeveelheid ski'a aantreffen die qua uiterlijk en innerlijk allemaal verachilland zijn. Ingewikkelde letter- en/of cijfercombinaties moeten de kwaliteit van de ski aangeven en de prijs is allang geen goede norm meer. De be schildering van ski's verandert van jaar tot jaar en nog steeds komen fabrikanten met nieuwe modellen uit. Bij skibindingen is het niet anders. De concurrentie is groot en de skimarkt die in de afgelopen jaren een enorme groei heeft doorgemaakt, stagneert wat Dan grijpen de fabrikanten graag naar het middel om kleine verschillen als baanbrekende nieuwe ontwikkelingen te presen teren. Hoe kijk je daar als consu ment doorheen? Er zijn een paar mogelijkheden. De allerbeste is om je materiaal te ko pen bij een goede wintersportzaak. Die herken je aan zijn materiaal en aan zijn kennis van de skisport. Een echte wintersportwinkel heeft zeker vier tot vijf merken ski's te koop, van die merken dan alle soorten en daarvan de gebruikelij ke lengtes. Hij heeft ook de be langrijkste merken bindingen in huis en een groot aantal merken en soorten skischoenen. Belangrij ker dan het materiaal is echter de benadering van de skiër. In een goede wintersportzaak zal men u niet vragen: welke ski wilt u, of welke binding had u gedacht? Die vragen zijn moeilijk te beantwoor den en het antwoord is zo afhanke lijk van de individuele skiër, zijn ski-stijl, zijn ski-vaardigheid en zijn ambities, dat een kenner van het skimateriaal eerst een praatje be gint over de wintersport en waar men heen gaat en wat men zoal aan skitechniek in huis heeft. Pas dan zal er over het materiaal ge sproken worden. Een goede wintersportzaak moet tenslotte besghikken over de appa raten om het skimateriaal goed te verzorgen. Men moet een tibia-me- ter hebben met een apparaat om de binding goed te kunnen afstel len. Men moet een werkbank heb ben met montage-mallen om de binding goed te kunnen bevesti gen. Men moet een apparaat heb ben om de skikanten goed te kun nen slijpen en het loopvlak te kun nen repareren. Men moet een ap paraat hebben om de ski in de ski- was te kunnen zetten. Men moet bij voorkeur ook een apparaat hebben om de voetzool te kunnen meten om de skischoen op pas vorm te kunnen corrigeren. Een wintersportzaak kortom, waar de veiligheid van de skiër voorop staat en niet de grote omzet. Een zaak ook waar je op terug kunt val len en die bereid is om ie te helpen als er problemen zijn. Verder kun je jezelf op de hoogte stellen van wat er zoal te koop is en kun je je richten naar de ver schillende tests van ski's en bin dingen die regelmatig gepubliceerd worden. De ANWB is op dat terrein erg actief en onderzoek-resultaten worden regelmatig in de ANWB- publikaties opgenomen. Tenslotte moet je proberen een beetje redetijk beeld te krijgen van hét materiaal dat bij je eigen ski capaciteiten past. Wat wil je kun nen doen met de ski en hoe goed kun Je dat. Het is belangrijk niet je eigen skivaardigheid te overschat ten. maar ook niet te onderschat ten. Je hebt mensen die elk jaar opnieuw terug gaan In de begin nersklas. hoewel ze met een beetje meer moed ook meer plezier aan hun skivakantie zouden kunnen beleven. Duidelijkheid Om in de grote verscheidenheid aan skimateriaal wat duidelijkheid te brengen is het zogenaamde S- A-L-systeem Ingevoerd. De letters duiden aan voor welke soort skiër en welk gebruik het materiaal ge schikt is. Dit geldt zowel voor ski's, als bindingen en schoenen. Helaas zijn nog niet alle fabrikanten zover dat ze In hun folders dit systeem hanteren, maar je ziet het steeds meer. Elk jaar brengt de ANWB een zogenaamde Koopgids uit, waarin een overzicht staat van het in Nederland te koop zijnde mate riaal, de prijs en voor welke groep skiërs het materiaal geschikt is. In het S-A-L-systeem staat de L voor de groep skiërs die pas be ginnen en voor de skiërs die al wat gevorderd zijn, maar het op de ski piste lekker kalm aan willen doen. Zij skiën de basistechniek tot en met de paralleldraai op gemakkelij ke hellingen. De snelheid is laag en op verijsde pistes wagen zij zich niet. De groep van de A-skiërs is de middengroep. Zij beheersen de skitechniek voldoende om een pa ralleldraai onder moeilijke omstan digheden te maken. Bijvoorbeeld in zware sneeuw of op steile hellin gen. Hun snelheid is niet langzaam, maar ook niet echt snel. Dan zijn er nog de S-skiërs, de specialisten onder het skivolk. Ze hebben alle skitechnieken in huis en skiën snel tot zeer snel en maken een paral leldraai in alle omstandigheden, dus ook bij diepe sneeuw en ijspis- tes. Eigenlijk is er nog een groep. We duiden die aan met de letter I. Hiertoe behoren de overige skiërs, zoals wedstrijdskiërs, balletskiërs, stuntskiërs. Hun wensen en mate riaal zijn zo afwijkend dat we ze meestal buiten beschouwing laten. In het algemeen het S-A-L-sys teem wordt in heel Europa gehan teerd schat men dat ongeveer twintig procent van alle skiërs tot de L-groep behoort, ook ongeveer twintig procent tot de S-groep en de middenmoot van A-skiërs is iets meer dan vijftig procent groot. Omdat wij in Nederland de bergen niet in de achtertuin hebben liggen zijn voor de Nederlandse skiërs die cijfers .iets anders. Er wordt aange nomen dat hooguit tien procent van de Nederlanders tot de S- groep behoort. Gevaarlijk Voor elke groep skiërs is er skima Een ski was vroeger een gestileerde houten plank. Tegenwoordig bestaat een ski uit een groot aantal lagen van verschillend materiaal. Op de foto het bundeltje materiaal dat in de Amerikaanse ski van het merk Olin wordt verwerkt. teriaal dat speciaal geschikt is voor de prestaties in die groep. Je kunt het zelfs scherper stellen: het is ge vaarlijk om op het verkeerde ski materiaal te gaan skiën. Nu is skiën toch al geen ongevaar lijke sport, maar met het verkeerde skimateriaal, of het slecht onder houden daarvan, vraag je om on gelukken. Welk skimateriaal is er voor welke groep skiërs? Beginnende skiërs en zij die het kalm aan willen doen, zullen een ski kiezen die zonder veel inspan ning gemakkelijk te draaien is, ook bij lage snelheden. De ski zal aan de korte kant zijn. Maar omdat de lengte gering is en de ski toch een voldoende draagvlak moet hebben is hij ook wat breder dan de ande re ski's. We hebben het dan over ski's die als groep de compact-ski wordt genoemd. De specialisten uit de S-groep zul len een ski kiezen die juist de te gengestelde eigenschappen heeft. De ski Is smaller, langer en ook minder getailleerd. Hij draait wat minder makkelijk maar heeft het voordeel dat hij stabieler en rusti ger skiet bij hogere snelheden en op een harde skipiste. Op ijs moet hij een stevige kanten „grip" heb ben. Die ski noemen we de alpi neski. Daar tussenin zijn een paar ski's die bijzonder geschikt zijn voor de grote middengroep van de A- skiërs. Eigenlijk zijn ze door hun constructie een compromis tussen de compact- en de alpineski. De mid-ski is een tichtdraaiende ski die ook bij wat hogere snelheden nog voldoende stabiel is. De breedte ligt tussen die van de bei de andere ski's in. Ook is er nog de soft-skl, het slappere broertje van de alpineski en door de soe pelheid goed draaibaar. Bobbels in het terrein worden gemakkelijk geabsorbeerd, maar bij hogere snelheden zal de ski de neiging hebben te gaan fladderen. Ski's geschikt voor de A-groep en die niet specifiek een mid-ski of soft- ski zijn, worden ook wel aangeduid met de term allround-ski. Afstellen Ook de skibindingen kunnen ver deeld worden volgens het S-A-L- systeem. Bindingen bestaan vrijwel allemaal uit een systeem van veren die op een bepaalde manier de schoen op de ski klemmen. Bij de ene binding werkt dat verensys teem lichter dan bij de andere. Na tuurlijk is die afstelling regelbaar, maar tot bepaalde grenzen. Iedere skiër moet de binding kiezen die bij zijn capaciteiten past. Maar nog veel belangrijker dan het kiezen van de beste binding is het goed laten afstelten. Dat gebeurt door de dikte van de tibia (bovenkant van het scheenbeen) te meten en deze waarde om te rekenen tot een juiste afstelwaarde van de bin ding. Daarbij wordt dan rekening gehouden met de skivaardigheid, het gewicht, de lengte en het ge slacht. Alle skibindingen hebben tegenwoordig een uniforme schaal verdeling van 1 tot 10 en een be paald getal betekent bij alle bin dingen een zelfde kracht die nodig is om de binding open te laten springen. Er zijn verschillende soorten bindingen ontwikkeld, die alle hun speciale voordelen en na delen hebben. De meest gebruikte binding is de hak- en teenautomaat. Een erg ge makkelijke binding, waar je in- en uitstapt zonder je te bukken. Maar als er sneeuw onder je schoen zit wordt het wat lastiger. Het nadeel van deze binding is dat ze erg ge voelig is voor vuil dat in de bewe gende delen kan komen en dat de mogelijkheden om open te sprin gen geringer zijn. De meeste hak teen-automaten openen aan de voorkant horizontaal en aan de achterkant verticaal. Er zijn echter al fabrikanten die daarop hebben ingespeeld en bindingen maken die naar meer richtingen openen. (Tyriolia met de diagonaal-binding, Salomon met een multidirectioneel teenstuk. Look met de dubbele draaipunten en Geze met een naar boven openend teenstuk). De tweede binding is het teenstuk met een zijdelings draaiende hlel- plaat. Bij een zijdelingse val komt het draaipunt onder de voet te lig gen en de kortere hefboomwerking geeft dan wat meer veiligheid. Het bedieningscomfort is vaak wat minder. Tenslotte is er de plaatbinding. De skischoen is dan op een plaat ge monteerd en plaat en schoen schieten bij een val samen los. Het grote voordeel is dat de binding naar alle richtingen openspringt. Het nadeel is het lastige aandoen. Toch heeft men hier ook iets op gevonden. Er zijn plaatbindingen met een ingebouwde rolautomaat. Als de binding Is opengesprongen trekt de rolkabel de schoen weer terug op zijn plaats. Pasvorm Zelfs de skischoenen kunnen wor den ingedeeld volgens de groepen S-A-L. De skischoen Is het belang rijkste onderdeel van het pakket wintersportmaterialen waarmee we de skipiste opgaan. De schoen moet feilloos de bewegingen die we maken overbrengen op de ski. De schoen moet daarom perfect passen aan de voet, maar ook in de binding. Let erop dat de schoen gemaakt is volgens Din-norm 7880. Dat staat meestal wel op de zool van de schoen en het is een garan tie voor het goed passen in de mo derne skibindingen. De perfecte pasvorm is een kwestie van veel schoenen passen in de winkel. Neem er gerust de tijd voor en houd in de winkel de schoenen, ze ker die met een flo-schuimlaag, een paar minuten aan. Pas dan constateer je knelpunten. Ski schoenen hebben een hoge schacht die het onderbeen omsluit en een beetje schuin naar voren loopt. De hoogte van de schacht en de schuine stand naar voren zijn afhankelijk van de eisen die aan het skiën worden gesteld. Een skischoen mag om de bewegingen van de voet goed te kunnen over brengen geen zijwaartse speling hebben en moet naar achteren vol doende stevigheid geven. Naar vo ren moet hij wel een zekere vering toestaan, omdat anders de skibe weging niet gemaakt kan worden. Die vering mag alleen niet zo groot zijn dat de hoek van de voet en het been te klein wordt. De kans op enkelletsel is dan te groot. De be tere soorten schoenen hebben daarvoor speciale veren of moge lijkheden om de schacht te verstel len. Verdeeld over de S-A-L-groe- pen ziet het keuzepatroon van schoenen er zo uit: Beginners en weinig gevorderden kiezen een schoen met een vrij lage schacht, die schacht heeft een geringe schuine stand en de buigzaamheid naar voren is groot. De schoen is gemakkelijk te bedienen en sluit met twee of drie klemmen. De mid dengroep van de A-skiërs kiest een schoen met wat hogere schacht, met een Iets schuinere stand van de schacht en bij het naar voren buigen is er een zekere tegendruk. De klemmen van de schoen hebben een fijn-instelling en de pasvorm is correct. De aller- besten, de S-groep, kiezen een schoen met een hoge schacht en voorzien van een nog verhoogde achterkant, de schacht is sterk naar voren geneigd en de schoen heeft allerlei kleine verfijningen om zo goed mogelijk te functioneren (bijvoorbeeld zijdelingse en voor waartse verstelbaarheid of een tril lingsdemping). VERWACHTINGEN NEDERLANDSE SKI VERENIGING HOOG GESPANNEN DEN HAAG De Nederlandse skitop kan deze winter voor de eerste keer in zijn bescheiden ge schiedenis geheel kosteloos deel nemen aan trainingskampen (op dit moment) en wedstrijden in het buitenland (de internationale kalender begint op 2 december in Val d'lsère). Het toeristenbureau van Salzburg verzorgt het gehele verblijf en sponsor Subaru heeft drie eigen-merk-wagens ter be schikking gesteld voor het ver voer naar en in de Alpenlanden. Ook kleding en materiaal zijn gra tis voor alle leden van de kern ploeg. Bovendien heeft de Neder landse Ski Vereniging (NSV) uit eigen middelen drie gerenom meerde Oostenrijkse trainers ge contracteerd. „De top hoeft dit seizoen geen cent in zijn sport te steken en kan zich helemaal con centreren op prestaties'', meldde directeur Willem Jens op het bu reau van de Nederlandse Ski Ver eniging, er en passant aan toe voegend dat het ledental van de bond het vorig jaar groeide tot 75.000 leden en dat de stijging dit seizoen zal doorgaan. De skisport zit dus duidelijk in de lift in Nederland, dat desondanks In het wedstrijdgebeuren altijd een onoverbrugbare achterstand zal blijven houden op landen waarvan de inwoners van kindsaf berg- en sneeuwvast zijn. Een Nederlander zal van nature altijd een in de ogen van bergbewoners onbegrijpelijk respect hebben voor steile hellin gen. Een deskundige haat je dan ook uit bijvoorbeeld Oostenrijk en dat heeft de NSV gedaan. Niet voor de langlaufploeg. waar Bob Boverman tot de WK in Oslo (18 - 28 februari) als trainer/coach de scepter zwaait over de nationale kampioenen Mareike Bestenbreur, Gea Sonneveld, Martin Aalbers- berg en Harald Herzog. Er kwam wel een Oostenrijker voor het alpineskiën (afdaling, slalom en combinatie). De 35-jarige Andreas Dutzi werd afgelopen winter aange steld en zijn contract loopt tot en met de Olympische Winterspelen in 1984 te Serajewo (Joegoslavië). De bondscoach wordt dit jaar geassis teerd door zijn landgenoten Eberl en Maler. Dutzi. die met zijn gezin in Innsbrück woont, maar afkom stig is uit Felden bij de Wörther- see, skiede vóór zijn studie „sport Boven: Nederlands skikampioene (alpine) Katuscha Esser. Rechts: Nederlands skikampioen (alpine) Peter van der Swaluw. en germanistiek" in het Oosten rijkse C-team. Van 1976 tot 1978 trainde hij de Oostenrijkse A-selec tie. Daarna was hij trainer/coach van het Britse damesteam. Zijn strenge trainingsaanpak leverde hem veel commentaar op van de Engelse meisjes, zodat voor An dreas Dutzi de lol er snel afging. Professioneler De Nederlandse kernploeg Is wat dat betreft professioneler ingesteld en schikt zich uitstekend naar de werkwijze van de Oostenrijker. Die instelling van onze A-skiërs Hetty, Mark en Peter van der Swaluw, Lody Pieters, Katuscha Esser. Ca- rolien Drommel en Angelica van der Kraats, is niet verrassend. Vooral Peter van der Swaluw (24), de drievoudige nationaal kam pioen, wist ook van doorzetten toen nog zeer recent zijn sport hem zelf (en zijn ouders) han denvol geld kostte. Zonder Inzet en motivatie hoeft een lagelandbewo- ner nooit aan een plaats in de sub top te denken. In het huidige optimale klimaat zou een zwakke trainer funest zijn ge- De Nederlandse eneeuw- skiploeg (alpine en lang lauf) zocht vlak voor haar vertrek naar het trai ningskamp in Oostenrijk het water op. Lody Pieters deed dat al te letterlijk. Op de foto: Lody Pieters (alpine-skiër) in het wa ter, op de auto Marry van der Lely (jeugdkampioene langlauf) en op de voor grond van links naar rechts Peter van der Swa luw (NK alpine), Andreas Dutzi (coach alpine), Ca- rolien Drommel (alpine), J. P. v.d. Meer (voorzitter alpine commissie), Mario Drommel (B-ploeg alpi ne), Martin Aalbersberg (Ned. kampioen langlauf), Dick de Bles (chef d'óqui- pe langlaufploeg), Bob Boverman (nationaal trai ner langlaufploeg). veer om door te gaan hangt voor hem vooral af van de limiet voor de Olympische Spelen. Als het NOC blijft vasthouden aan de norm „een redelijke kans op een medail le" stopt Van der Swaluw al na de wereldkampioenschappen '82, die van 27 januari tot en met 7 februa ri in het Oostenrijkse Schladming worden gehouden. Ook voor de nationale combinatie- kampioen bij de dames, Katuscha Esser, gelden de WK '82 als mik punt voor een keuze. Zit er dan nog duidelijk progressie in haar ni veau, dan gaat ze door. Gaat het niet lekker meer, dan zal de 19-ja- rige skister gaan studeren. Afdaling Peter van der Swaluw en Katuscha Esser hebben gemeen dat hun kracht ligt In de afdaling, een disci pline waarop de technische achter stand van de Nederlanders op de Alpenbewoners gemakkelijker kan worden gecompenseerd door lef dan op het moeilijkere onderdeel slalom. Esser zit zelfs met Peters zusje Hetty van der Swaluw (19) in de eerste startgroep (van 15 per sonen) van de Europa-Cupwedstrij den. Bondstrainer Dutzi legt In zijn trai ning aan de A-selectie ook duide lijk de nadruk op de afdaling, waarbij de lagere plaats van Peter van der Swaluw op de FlS-rang- lijst, gezien de grotere concurrentie bij de heren, in verhouding hoger ingeschat mag worden dan het ni veau van Katuscha Esser. Voor zowel Esser als Van der Swa luw is dus het seizoen van de waarheid aangebroken. Maar de NSV zal ook de prestaties van de overige A-skiërs, aan welke groep de jeugdbeloften Ronald Moiema en Ronald Hoevenaars kunnen worden toegevoegd, met spanniqg in de gaten blijven houden. Als het met zó veel geld en begeleiding nog niet lukt, zal men bij de ski- vereniging denken... HERMAN JANSEN weest voor de zo noodzakelijke voortzetting van de stijging van het wedstrijdniveau van de Nederlan ders. Die verbetering zat er vorig seizoen al goed aan te komen. De Nederlandse A-skiërs bevinden zich tegenwoordig op de 100e tot 150e plaats op de ranglijst van de internationale skifederatie (FIS). Enkele jaren geleden schommelde men nog rond de 400e plaats. Hoogtepunt De Delftenaar Peter van der Swa luw stelde tegenover het dal in zijn sportloopbaan, twee gebroken be nen, vorig Jaar een hoogtepunt door tijdens de Wereld Cup-afda ling in Val d'lsère als 56e van de 90 deelnemers te finishen; slechts vijf seconden achter winnaar Ulli Spiess en In dezelfde seconde als olympisch kampioen Leonard Stock (Oostenrijk) en World-Cup- winnaar Phil Mare (Canada). De top zal de student bouwkunde nooit kunnen halen, maar de drijf-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21