Gowuvnt FNV dreigt Den Uvl met acties Reagan pleit voor Awacs Olifan tenaarde, stekels en een zwarte kippeveer Bromfietser gewond EXTRA Zwaarlijvig omexplosie eft eiroet Vrijdag 2 oktober 1981,72e jaargang no. 22081 s HET l/UEETt Op Ned. I om 19.00 uur Be rend Boudewijn met jongeren in kwis-show en om 20.55 uur Chaplinfilm „The idle class". Op Ned. II om 18.59 uur Char lie' Angels, om 20.27 uur de .Beste van André" en om 21.30 uur emigrantenserie „Het nieuwe land Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur circa tien graden, middagtem- peratuur ongeveer 14 graden. Krachtige zuidwestelijke wind. Zon op: 06.44, zon onder 18.13; hoog water Schev.: 05.47, 17.59 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND >rende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. J. I. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. ROTTERDAM De sociale functie van dier' gaarde BÜJdorp in Rotterdam blijkt wel eens een onverwachte kant te hebben. Voor de inzegening van een Indisch huwelijk vroeg een bepaalde groep mensen (voor hen heilige) aarde waar oli fanten op hadden gelopen. Ruim een kilo in een plastic zak was wel voldoende. Voor de genezing van een zieke Hin- doestaanse vrouw werden vier stekels van een stekelvar ken gevraagd. Ook kwam een man een zwarte kippeveer vragen voor het verdrijven van een boze geest uit een fa milielid. De diergaarde vernam later dat de Hindoestaans- de vrouw is hersteld, maar of de boze geest is verdwenen, is niet bekend. Stroomstoring zorgt voor verkeerschaos DEN HAAG In het noord-oostelijke deel van de Haagse agglomeratie Den Haag heeft zich vanmorgen om half tien een ongeveer acht minuten durende stroomstoring voorgedaan. De oorzaak was het vernielen van een hoofdkabel van het koppelnet tussen GEB en het Electriciteitsbedrijf Zuid-Hol land tijdens werkzaamheden aan de Breitnerlaan. Het be langrijkste gevolg was een gro te verkeerschaos in de Haagse binnenstad. Trams hielden halt, stoplichten vielen uit, de Cal- landbrug bleef open staan. Het oplossen van de verkeerschaos duurde velen malen langer dan de eigenlijke duur van de sto ring. Verkeersopstoppingen van grote omvang deden zich vooral voor op de Javabrug, de Vailllantlaan/Parallelweg, en het Willem Witseplein. De ziekenhuizen in de Haagse regio ondervonden geen nadeli ge gevolgen van de stroomsto ring, omdat die beschikken over nood-aggregaten, die de stroomverzorging in luttele se conden kunnen overnemen. Koningin bij Raad van State Voor een miljoen aan oude munten gevonden EMMEN De Emmenaar H. Dijkstra heeft bij de aanleg van zijn tuin ongeveer zeven tig oude gouden en zilveren munten gevonden uit de jaren tussen 1604 en 1654. Experts schatten de vondst op een waarde van ruim een miljoen gulden. De vinder weet nog niet of hij de munten als ver zameling houdt of ze verkoopt Bij nader onderzoek in de tuin zijn geen verdere vondsten ge daan. LEIDEN Een 27-jarige Leidse bromfietser is giste ren door onbekende oorzaak ten val gekomen en heeft daardoor een gebroken sleu telbeen en een lichte bersen- schuding opgelopen. Het slachtoffer en een 19-jari- ge wielrijdster uit Oegstgeest reden naast elkaar over de Broekweg. Beiden kwamen te vallen. Het meisje bleef onge deerd. Koningin Beatrix heeft gisteren zelf de bijzondere zitting van de 450 jaar oude Raad van Sta te gepresi deerd. Zij sprak, gezeten tussen vice- president Scholten en prins Claus de Raad, „een aloude, maar levenskrachti ge boom" in de Ridderzaal toe. Ook pre mier Van Agt was aanwezig. Staatsraad Veringa, ach ter Van Agt, lijkt diep in ge dachten over. hetgeen staat te gebeuren. 1981/1982 Les Arcs rekent af met misverstanden. Uitkomst In doolhof van ski's, bindingen en schoenen. Verwachtingen Nederlandse Ski Vereniging hoog gespan nen. Skimode van Italiaanse „alchemisten". Obergurgl, een teken aan de (berg)wand. Samsons dansen door de Langau. Dit zijn vandaag wel de belangrijkste onderwerpen, die als een voorproefje van wat voor velen een tweede vakantie is geworden, zijn te vinden op de vijf extra pagina's, die ge heel zijn gewijd aan de wintersport. Als het aantal beantwoordt aan de verwachtingen, zullen ondanks de recessie in de komende wintermaanden maar liefst 735.000 landgenoten her en der de ski's onderbinden of de bergschoenen aantrekken voor een forse wandeling door de rulle sneeuw. Ruim de helft van deze sneeuwzoe- kers geeft nog steeds de voorkeur aan de eigen auto, maar er valt al een duidelijke stijging te constateren van het ver voer per bus. Waarheen dit jaar? Oostenrijk blijft de populairste bestem ming, Italië gaat een grotere rol spelen en Frankrijk en Zwitserland houden de zaak stabiel. Duitsland is zonder twijfel het goedkoopste wintersportland, maar men kan ook profiteren van niet al te dure aanbiedingen in Roemenië, Bulgarije en Joegoslavië. Het laatste land leeft overigens nu al helemaal in de ban van de Olympische Winterspelen 1984. Serajewo zal, evenals bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, de wereldpers halen. Nu als centrum van het winters olympisch gebeuren. WASHINGTON John Minnoch, volgens het Guinnes record boek de zwaarste man ter wereld, is in een week zo veel aange komen, dat hij in het ziekenhuis is opgenomen. In zes dagen tijd werd Minnoch negentig kilo zwaarder. Hoeveel hij nu weegt willen zijn artsen niet zeggen, maar in 1978 woog Minnoch nog 635 kilo. In die tijd was hij ten dode opgeschreven. Een twee jaar durend dieet in het ziekenhuis bracht zijn gewicht op 215 kilo, waarna hij naar huis mocht Gisteren kwam de brandweer er aan te pas om Minnoch weer naar het ziekenhuis te brengen. In zijn huis moesten deuren uit de scharnieren worden gelicht Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Gemeentereiniging Den Haag wil papierbaldcen DEN HAAG De Ge- meentereiniging in Den Haag loopt met plannen rond om volgend jaar bij wijze van experiment het straatbeeld te verrijken met papierbakken. In die bak ken kan de Haagse bevol king zijn kranten en ander oud papier kwijt, zoals zij nu af de lege flessen in de glasbakken kan deponeren. Het op deze manier verza melen van oud papier zou goedkoper zijn dan de hui dige methode: het achteraf scheiden van het papier en ander huisvuiL 83 DODEN ware KOET Zeker ïensen zijn omgeko- en 300 gewond bij zware bomexplosie in Libanese hoofdstad roet. De bom was ver gen in een auto, gepar- rd voor het gebouw het voorlichtingsbu- van de Palestijnse rijdingsorganisatie en ontplofte toen op straat druk was winkelende mensen, een aantal gebouwen d grote schade toege- 'i cht. ie doden zijn zestig leden de PLO. Deze heeft di- na de aanslag Israël er- beschuldigd. Een woord- rder zei daarvoor niet materiële bewijzen te :hikken, maar „wie an- i heeft er belang bij", zo de hij. De PLO heeft im- haar ruzie met Libane- roeperingen bijgelegd, aanslag van gisteren is de ende in Libanon in twee ten. Daarbij vielen in to- vijftig doden en twee- lerd gewonden. Voor de ite van de aanslagen Ie het „Front voor de be ing van Libanon van inlanders" zich verant- Temidden van grote verwarring en In een onheilvolle sfeer van vernietiging dragen reddingsploegen ielijk. doden en gewonden weg na de bomexplosie in de Libanese hoofdstad Beiroet euw servies Witte Huis: 2.600 gulden per couvert HINGTON Nancy nen servies kost het lieve som- hij dat de nieuwe aanschaf door de pers op haar nummer an, Amerika's First Lady, metje van 2.600 gulden per niet met belastinggeld maar is gezet Kranten hadden de het servies in het Witte couvert. Volgens Reagan stamt met anonieme giften is be- uitgaven van de First Lady vernieuwd. Het fonkel- het oude servies van kort na- taald. Reagan vond eigenlijk, vergeleken met de bezuinigin- we 4.732-delige porselei- de oorlog. Verder verzekerde dat zijn vróuw ten onrechte gen die haar man doorvoert (Van onze corespondent Dick Toet) WASHINGTON De Amerikaanse regering zal niet toestaan, dat Saoedie-Arabië een tweede Iran wordt Met deze mededeling trachtte de Amerikaanse presi dent Reagan, gisteren tijdens een persconferentie, met name de Senaat ervan te overtuigen dat de levering van vijf moderne spionagevliegtuigen (de zogenaamde AWACS) aan Saoedie-Arabië een goede zaak is voor de Verenigde Staten, Saoedi-Arabië en Israël. Nog steeds is er in de Senaat grote weerstand tegen de plannen. Vijftig senatoren hebben zich tegenstander verklaard. Nog een stem erbij en het plan is van de baan. In het Huis van Afgevaar digden is de tegenstand nog groter. Reagan noemde Saoedie-A rabië „van vitaal belang voor de hele westerse wereld. Wij kun nen niet zomaar toekijken als dit land zou worden overgenomen door krachten, die de olietoevoer zouden afsluiten", aldus de Amerikaanse president, met een verwijzing naar de gebeurtenis sen in Iran. Kritiek had Reagan op Israëls premier Begin, die poogt de verkoop tegen te houden. Bits zei Reagan: .Andere lan den moeten geen Amerikaanse buitenlandse politiek bedrijven." Tijdens zijn persconferentie, die grotendeels over de binnen landse politiek ging, waarschuwde Reagan ook nog tegen het op komend pacifisme en neutralisme in West-Europa:Als we daar naar luisteren raken in grote problemen". onlangs bezocht Mies ter haar nieuwe kind, ove- al haar tweede, want: jaren geleden nam zij Teen pleegkind uit Bolivia W haar hoede. Het snel ge le contact tussen Adda y en moeder Mies kunnen ters op 16 oktober via het erm meemaken. Adda Boly keek haar ogen uit op haar nieuwe moesje Mies. JUNKIES BESTELEN NOORDWUKSE BEJAARDEN NOORDWlJK De politie heeft twee aan heroine verslaaf de Rotterdammers aangehouden. Het tweetal had maandag avond een aantal bewoners van bejaardencentrum Sint Je roen van hun portemonnees beroofd. Afgelopen maandag kreeg de politie 4 meldingen van portemon nee-diefstallen binnen. Later bleek, dat op het parkeerterrein van het centrum een rode Toyota had gestaan, die later was weggesleept De auto werd aangetroffen bij één van de Noord- wijkse garages. Toen het tweetal de gerepareerde auto weer kwam ophalen, kon de politie hen aanhouden. De man (23) en zijn vriendin (23) bekenden de diefstallen. De buit zo'n 500 gul den, was inmiddels omgezet in verdovende middelen. Beiden werden overgeleverd aan de Rotterdamse politie. Daar bleek dat de vrouw nog een gevangenisstraf moest uitzitten. Zij is inmid dels overgebracht naar de Bijlmer Bajes. Mies met Adda Boly (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM Bij de vakcentrale FNV kijkt men met argusogen naar de rege ringsverklaring, zo bleek gisteren weer tijdens de derde dag van het FNV-con- res. Na teleurstellende ervaringen met iet vorige kabinet, had men alle hoop ge vestigd op de nieuwe regeringsploeg, en in het bijzonder op minister Den Uyl van so ciale zaken. Maar nu reeds knalde de ene waarschuwing na de andere door de con greszaal in de richting van het regerings centrum op grond van wat tot dusver be kend is geworden of juist niet over de kabinetsplannen. „We houden ons hart vast", zei FNV-voorzitter Wim Kok. En de woordvoerders van de meeste bon den dreigden met acties als er loonmaatre gelen zouden komen, als de sociale zeker heid zou worden aangetast, als de laagst betaalden niet worden beschermd. „Geen enkel kabinet mag de hoekstenen van de sociale zekerheid wegnemen, als dit kabi net niet zorgt voor een werkgelegenheids plan overeenkomstig onze ideeën, krijgt het aan ons een kwaaie", riep Kok. De meest vernietigende taal sprak Voedings bond-voorzitter Kees Schelling. „We be schouwden Den Uyl als de opperhoeder van onze sociale verworvenheden. Maar toen kwam hij hier op het congres even aankondigen, dat ook de uitkeringstrek kers mede de lasten van de werkloosheid moeten dragen, en bijna terloops zette hij het ziekengeld op de tocht via een plan tot invoering van wachtdagen". Schelling en Pagina 9: „Den Uyl moet zelf met leden gaan praten" Cardin showt nu ook in Peking PARIJS De Franse mode-ontwerper Pierre Cardin opent bin nenkort zijn eerste winkel in de volksrepubliek China. Eigenlijk is bet geen echte winkel om wat te kopen, maar meer een show room met een selectie van dames- heren- en kinderconfectiekle- ding met het handelsmerk Cardin. Voor de Chinezen weer eens wat anders dan het, overigens toch al enigzins door westerse kleding verdrongen, Mao-pak.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1