Op zoek naar de witte wereld van Joegoslavië 1981/1982 Ruim de helft gaat met de auto maar de bus wint aan populariteit De auto Is en blijft het populairste vervoermiddel naar de wintersport. Dit Is niet zo opmerkelijk, want de auto Is als vervoermiddel het goedkoopst, zeker als Je met vier mensen van de wagen gebruik maakt. Ook al omdat je met de auto bij de hand een hotel kunt nemen dat ver der van een skilift af ligt en dus voordeliger Is. Verwacht wordt dan ook dat het percentage wintersportgangers dat per auto gaat vrijwel gelijk zal blijven in vergelijking met vorig seizoen: ongeveer 60. Er wordt echter een dui delijke stijging van het busvervoer verwacht. De tourope rators hebben daarom tal van nieuwe bestemmingen In hun pakket opgenomen. Natuurlijk blijft ook de trein een belangrijke rol spelen, met name de speciale winter- sporttreinen. Het vliegen naar de wintersportgebieden zal naar verwachting nog verder teruglopen. Oostenrijk populairste wintersportbestemming Oostenrijk zal vrijwel zeker ook de komen de winter de favoriete wintersportbestem ming zijn. Daarmee wordt een traditie ge handhaafd, want al sinds vele Jaren bren gen de meeste Nederlandse winterspor ters in dit land hun doe-vakantie door. Hoewel nu nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld welke wintersportge bieden in andere landen In de komende winter aan populariteit winnen, zijn toch al wat trends waargenomen. Gesignaleerd Is bijvoorbeeld dat Italië een grotere rol Is gaan spelen als wintersportbestemming, terwijl Zwitserland en Frankrijk zich als be stemming stabiliseren. VRIJDAG 2 OKTOBER 1981 PAGINA 17 Honderdduizenden Nederlanders op wintersportvakantie In de komende wintermaanden tullen naar schatting van de >- ANWB 735.000 Nederlanders n met vakantie naar de winter sport gaan. Dit aantal Is vrijwel gelijk aan dat van vorig Jaar. Dndanks de recessie blijft de it wintersport als vakantie dus 3 populair. De verwachting Is wel dat men wellicht Iets kor- lere vakanties zal plannen, dus u bijvoorbeeld tien in plaats van n /eertien dagen. DUITSLAND GOEDKOOPST Duitsland Is het goedkoopste winter- sportland, zeker in het laagselzoen dat tegenwoordig in alle wintersportlanden in januari valt. Dit Is vooral te danken aan het feit dat de prijzen in dit land het afgelopen Jaar aanzienlijk minder zijn gestegen dan In de andere Euro pese landen en doordat het nog niet wordt overspoeld door mondaine, veel geld uitgevende skitoeristen. Dat houdt de prijzen in de pensions en ho telletjes laag: meestal nog geen twintig gulden per nacht, inclusief ontbijt. Daar staat tegenover dat de meeste wintersportplaatsjes in Duitsland niet sneeuwzeker zijn. Wie de risico's vaneen minder soepel dienstbetoon en een wat formele am biance wil nemen, kan profiteren van goedkope aanbiedingen in Roemenië en Bulgarije. Sommige toeroperators hebben aanbiedingen van een vlieg reis met volpension voor nog geen zeshonderd gulden per week. Zwitserland Is zonder meer het duur ste wintersportland van Europa, ook al doet de horeca er alles aan de prijzen te drukken. Sommige hotels hebben zelfs besloten aan hun vaste clienten een speciale koers te berekenen: ze nemen de gulden in tegen de frank. Dat is dus een forse korting nu de koers van de Zwitserse frank schom melt rond 1,30. SERAJEWO In het hart van loegoslavië sluimert al iets, waar Je reet van de wereld nog nauwe- ijks weet van heeft. Het ie de >lympieche winter van 1984. De rervoerecatastrofe van Lake Pla- :id en de vele gouden medailles ran Eric Heiden zijn nog maar zo lort geleden dat eigenlijk nie- nand vooruit kijkt De olym- >ische organisatie in de Verenig- Ie Staten is nog maar nauwelijks >ekomen van het deficit en Eric leiden heeft zijn schaatsen ge- uild voor een snelle fiets. Maar in iet hart van Joegoslavië brandt iet olympische vuur alweer. Er vorden wegen gebouwd en door Ie bossen trekken bulldozers om rrvoor te zorgen dat over twee en ren half jaar schaatsers, ijshoc keyers, skiërs, langlaufers, bob- ileeërs en schansspringers kun- ten strijden om de zo begeerde ilympische roem. Serajewo, cen- raal gelegen in Joegoslavië, zal ran 7 tot 19 februari wintersport- >laats\ nummer één zijn in de •chijnwerpers van de sportjour- lalistiek. Vlntersport In Joegoslavië. Is dat ilet een beetje overdreven? Heeft lat zonnige zomervakantleland net zijn kiezelstranden, met zijn ichitterende kloosters, met zijn 'leugje oosterse sfeer van mos- [eeën en minaretten, echt zoveel >an de witte winterwereld in huls lat het zich terecht een olympisch rintersportland mag noemen? Vetzeker, Joegoslavië is een win- ersportland. Niet alleen het uiter- fte puntje van Slovenië heeft In de litlopers van de Alpen een aantal iesneeuwde berghellingen. Tot licht bij de grens met Griekenland fegen wintersportdorpen die op roldoende sneeuw kunnen bogen im zich van december tot april Dverstroomd te zien door Joego- tlaven die deze razend populaire port In eigen land bedrijven. i Macedonië, toch de zuidelijkste taat van de Federale Socialisti- che Republiek, liggen in de buurt an Skopje twee aantrekkelijke ilaatsen die hun eigen winterchar- le hebben. ikopje zelf, in 1963 verwoest door en aardbeving, heeft het onper- oonlijke karakter van een moder- e stad. De weinige gebouwen die :>en overeind zijn gebleven, zoals e oude bazarwijk op de linkeroe- er van de Vardar en het uit de ijftiende eeuw stammende bad- uis van Daut Pascha, bewaren og maar een klein stukje van de choonheid van de oosterse cul- jur. Verder Is Skopje een modern jnctlonele, maar sfeerloze stad. e kunt er echter niet omheen als de besneeuwde hellingen van tacedonië wilt bezoeken. Het lieg veld Is de toegangspoort tot it verre wintergebied. en westen van Skopje, een kilo- «eter of veertig over een redelijk oede autoweg, in de plaats Teto- o Is het beginpunt van een erg inge cablnebaan. Zes maal per ag brengen de gondels de skiërs mhoog van de haast zomerse neeuwloze stad naar de skihellin- en van Popova Sapka. Het Is een tnge tocht van zes kilometer, die ijna veertig minuten duurt en aarbij onderweg ook nog even at boerenbergdorp Usee wordt angedaan. Men is bezig met het anleggen van de weg die dit Jaar fflcleel geopend zal worden. Hij opt van Tetovo langs een mooi, laar moeilijk langlaufgebled tot an het begin van de skiliften op 780 meter hoogte. loteldorp aar Alpen begrippen gemeten is opova Sapka geen prominent ski- abied. Geen wereld van après-skl geen carrousel van tientallen ciliften. Het Is niet meer dan een ateidorp van zes gebouwen. Drie van zijn In gebruik als hotel en a andere herbergen militairen en ïhoolklnderen op vakantie. Ook ït skigebied behoort niet tot de ootste of de mooiste ter wereld, r zijn drie sleepliften die elk een Ijna kilometer lange helling voor aglnners en gevorderden ontslui- m. Er Is een lange stoeltjeslift die »n pittige, maar niet moeilijke af- allng mogelijk maakt van ruim vijf lometer. Niet groots zeg Je dan, aar wat is de charme van dit kggebied op de grens met Alba- Eigenlijk Is het vooral de eer, met daarbij de toch vrij pri- iltieve accommodatie. Het groot- e hotel, dat Popova Sapka heet, het centrum van alle vertier. Er ordt geschaakt, er wordt biljart wpeeld en wat televisie gekeken, p sommige dagen speelt In de slder een orkestje of een Jukebox in antieke waarde. Maar in de hal In het hotel heerst de sfeer van »n ander soort wintersport. Het Jortieve genoegen. En In het res- öurant eet Je maaltijden die uit de een skigebied dat wat meer hoog teverschillen kent en tenslotte zul len dan de skigebieden met elkaar verbonden worden door een gon- delbaan. Als dat allemaal klaar Is zal er een enorm groot en modern skicomplex zijn ontstaan waarin vooral de beginnende en weinig gevorderde skiër een eldorado vindt. Het allermooiste dat Joegoslavië op wintersportgebied te bieden heeft sta^t over twee en een half Jaar al te kijk: Serajewo '84. De grote stad met ruim vierhonderd duizend inwoners lijkt in niets op een wintersportplaats. De binnen stad kent moderne betonconstruc ties naast monumentale paleizen en bazarachtige winkelstraatjes. Het klagende gebed dat op gezette tijden van de minaretten schalt, maakt dat de gedachte aan winter sport of aan sneeuw en ijs ver weg is. En toch worden hier de Olym pische Winterspelen gehouden, Dat kan omdat Serajewo erg gun stig ligt In een soort kom tussen een zestal bergen die allemaal rond de tweeduizend meter hoog zijn. Het landklimaat dat hier heerst, met warme zomers en kou de winters, zorgt ervoor dat de bergtoppen van december tot mei bedekt zijn met een pak sneeuw van twee tot vier meter. Voldoende om goed te kunnen skiën. Op die besneeuwde bergen vinden de olympische skiwedstrijden plaats. De alpineskiërs kunnen terecht op de hellingen van Bjelasnica en Ja horlna. De langlaufskiërs vinden aan de voet van Bjelasnica het uit gestrekte plateau Igman, waar erg mooie langlauflolpen uitgezet kun nen worden. Ook de springschan- sen van zeventig en negentig meter zijn hier. Op de berghellingen van de Trebevic zullen de sleeën en bobs In hun ijsgeulen naar bene den suizen. Bulldozers Nu nog trekken de bulldozers door het bos. Op dezelfde efficiënte ma nier waarop in de Verenigde Staten skigebieden zijn aangelegd, wordt hier aan de skihellingen gebouwd. In Bjelasnica, waar de skiwedstrij den voor heren zullen plaats vin den, is men nog aan het werk. In Jahorlna is al een mooi skicentrum ontstaan. Op 1830 meter ligt een schitterend hotelcomplex aan de rand van de skipistes. Het Is een centrum dat perfect functioneert en zich in alles kan meten met de moderne ski centra In de Alpenlanden. Je treft er niet alleen Joegoslaven aan. Ook buitenlanders komen hier naar toe, waarschijnlijk aangetrok ken door de vrij redelijke prijzen, die nog niet onder het vaandel van de Olympiade tot oneigenlijke hoogte zijn gestegen. In Serajewo Is men van mening dat de prijzen door de Olympische Spelen niet mogen worden opgedreven. Of dat werkelijk niet gebeurt is nog maar de vraag. Er is tenslotte een aar dige knip met duiten voor nodig om de winterspelen te organiseren. Het kost Joegoslavië een slordige 163 miljoen dollar. Men verwacht dat er uit recettes, reclame, televi sierechten en dergelijke zo'n hon derd miljoen dollar terugkomt. Maar dan liggen er rond Serajewo ook een aantal uitstekende skige bieden en andere wintersportvoor zieningen die In de toekomst het resterende begrotingsgat van 63 miljoen dollar wei waard zullen blij ken. Ook het vervoersprobleem heeft men In Serajewo goed aangepakt. Nu al rijden er dagelijks vijf bussen tussen Jahorlna en Serajewo en naarmate de Olympiade nadert, zal de frequentie worden opgevoerd. Toegangswegen tot alle wedstrijd centra zijn vergroot en verbreed. Bovendien vinden de evenementen niet ver buiten Serajewo plaats. De grootste afstand is die tot het Ig- man-plateau en dat Is niet meer dan 27 kilometer. Men heeft zelfs rekening gehouden met de mist die het vliegveld van Serajewo nogal eens gesloten houdt.-Er Is een snelweg van zeventig kilometer aangelegd naar de luchthaven van Mostar aan de kust. Serajewo is nu vaak alleen maar bekend om de historische daad van 1914, toen hier de Oosten rijkse keizer Frans Ferdinand werd vermoord. Een daad die de inlei ding werd van de Eerste Wereld oorlog. Bijna zeventig jaar later krijgt Serajewo opnieuw de belangstelling van de wereldpers. Maar nu om het een naam te ge ven als wintersportplaats. Een naam die Serajewo terecht ver dient. En over enkele Jaren ook een groot aantal andere plaatsen. Het ontdekken van de witte vlek ken op de wlntersportkaart van Joegoslavië Is nog lang niet voor bij. KOOS BLOEMSMA brengen de skiërs omhoog naar een plateau van 1700 tot 1800 me ter. Daar glijden een paar minder beduidende sleepliften vooral be ginners en weinig gevorderden te gen de helling op. De afdaling terug naar het dorp Is beslist erg lastig. Veel skiërs dur ven deze bultige en altijd Ijzige pis te, zelfs als het pas gesneeuwd heeft, niet aan en keren terug met de stoeltjeslift. Het is ook de ze kerste manier om terug te komen in het dorp. Er zijn vanaf het pla teau, dat een schitterend uitzicht biedt over het meer van Mavrovo, een groot aantal afdallngsmogelijk- heden, maar niet alle pistes komen in het centrum uit. Een overzichts kaart van het skigebied ontbreekt en wie optimaal wil genieten van de vijfentwintig kilometer skipiste loopt een gerede kans om zijn ski tocht te moeten voortzetten met een lange wandeling om het begin van de skilift terug te vinden. Meewarig lachje Net als in Popova Sapka liggen de prijzen op een heel redelijk niveau. Een skipas voor het gehele week- weten uniek In de wereld. Het uit voeren van dat plan betekent dat men geen rekening houdt met de langlaufers. Het dichtgevroren deel van het meer biedt schitterende mogelijkheden maar In Mavrovo worden ze onbenut gelaten en dat Is jammer voor de loipe-loper. Wie echter zelf zijn sporen In de sneeuw wil trekken kan van vele ki lometers schitterende natuur ge nieten. Popova Sapka en Mavrovo zijn niet de enige wintersportplaatsen van enig belang In het zuiden van Joe goslavië. In de autonome provincie Kosovo ligt In het Sara-gebergte de plaats Brezovica. Slechts vijftig kilometer ten noorden van Skopje. Het is het berggebied waarvan ook Popova Sapka deel uitmaakt. Bre zovica Is een wintersportplaats en net als de plaatsen in Macedonië, het verhaal wordt eentonig, een wintersportgebied in opkomst. Pas in 1966 werden in Brezovica de eerste liften gebouwd. Nu ligt er een skigebied waar alle soorten skiërs terecht kunnen op de acht tien kilometer skipistes. In de staat Servië, wat meer cen traal In het land gelegen, zijn de plannen nog grootser. Bij de plaats Raska ligt een uitgestrekt bergach tig gebied met de naam Kopaonlk. Heel typisch van vorm met brede open stukken en bossen van heel hoge pijnbomen, die soms heel dicht opeen staan en soms ver spreid in het landschap het grillige spel van sneeuw en wind trotseren en daardoor bizarre vormen aan nemen. De bergen zijn er niet hoog. Eerder heuvelachtig en het skigebied dat nu ontsloten Is stelt nog niet veel voor. Maar daar komt verandering In. De eerste tekenen van een gi gantisch plan zijn al te herkennen. Vlakbij het enige hotel, niet ver van het begin van de sleepliften, wordt een tweede gebouwd dat aan zes honderd mensen logies kan bie den. De materialen voor het bou wen van een aantal nieuwe liften zijn al aanwezig. Niet ver van het huidige wintersportcentrum komt een tweede hotelconcentratie met Het symbool dat voor do Olym pische Winter spelen in Seraje wo wordt ge bruikt is ont leend aan eeu wenoude tapij ten die in deze buurt werden geknoopt en die dit motief als basispatroon Sarajevo '84 Boven: Nog wordt er gewerkt aan de olympische skihel lingen. In de zo mermaanden trek ken bulldozers door het bos om ervoor te zorgen dat in 1982 alles gereed zal zijn voor de generale repeti tie van de Olympie- boerenkeuken stammen en niet uit kantinefabrieken. De keuken be perkt zich tot wat de boeren uit de streek leveren en dat is goed. En ook goedkoop. De mogelijkheden zijn aanwezig om het gebied van de Sar Planina tot een groot skicentrum uit te bouwen. Een sneeuw- en zoncen- trum. In januari telt men al dagen van acht zonuren en de sneeuw blijft er verrassend goed onder. Ook buiten de skipiste is er aardig af te dalen. Tot nu toe Is dat alleen nog maar bekend aan de Joego slaven die vooral in de weekeinden massaal naar dit gebied trekken. Soms signaleert men een enkele Griek of een afgedwaalde Italiaan. Voor de overige Europeanen is dit gebied nog een witte vlek op de grote kaart van de wintersport. Er zijn echter meer van die witte vlek ken in het Macedonische land. De weg volgend van Skopje over Teto vo In de richting van het zomerva- kantlegebled aan het meer van Oh- rld, bereik Je Mavrovo. Langzaam gaat het landschap over van een heuvelachtig gebied in een bergge bied met bolle toppen in alle kleu ren bruin. Pas als Je het bescherm de natuurgebied langs het meer van Mavrovo bereikt, verschijnt ook de eerste sneeuw die dit land schap een ongekende schoonheid geeft De witte bomen en grillige wallen van stuifsneeuw liggen te gen het weidse decor van het deels toegevroren meer als een schilde ring uit een romantisch sprookje. Het hele meer langs liggen In het natuurpark de hellingen bezaaid met kleine weekeindhuizen en cha lets en als je tenslotte het dorp Mavrovo binnenkomt is het daar eigenlijk niet anders. Zelfs het eni ge hotel in het dorp Is zo gebouwd dat het een groep van met elkaar verbonden chalets lijkt. Verder staan er een paar bedrijfsvakantie- huizen. Ook In Mavrovo is het nog al eenvoudige hotel het enige cen trum van vermaak en ook hier schaart zich de hele dorpsbevol king in de avonduren om de televi sie in de hotelbar. Ook Mavrovo heeft die sfeer van sportiviteit. Haast Spartaans van eenvoud en geheel zonder de gla mour en veelbezltterlj van de mon daine wintersportplaatsen in de Al pen. De skihellingen zijn er be paald pittig. Twee stoeltjesllften LJnksiHet hotel In Jahorlna dat alt onderkomen zal dienen voor de olympische dames- ploegen. einde kost honderd dinar (onge veer zeven gulden vijftig). Dat is niet duur. maar de service is ook niet geweldig. De skilift bedien Je zelf en ais je niet oplet en de stok van de sleeplift tegen je hoofd krijgt, dan lacht men wat meewa rig. Ook skimateriaal is er niet te huur en al evenmin vind je er een werkplaats om kleine reparaties te laten uitvoeren. In een gebied waar ski's zo waardevol zijn, is het heel gewoon dat je ze mee naar binnen neemt als je in het koffie- en thee huis, boven bij de liften, wat gaat drinken. Maar ondanks dat blijft die sfeer sportiviteit toch overheer sen en neem je de kleine onge makken op de koop toe. Uniek Hoe lang het zal duren Is ook In Mavrovo niet te zeggen. Er zijn plannen, het verhaal van Popova Sapka herhaalt zich, om het gebied fors uit te breiden en om ook ho telgasten vanuit andere plaatsen rond het meer naar de skihelllngen te brengen wil men In de winter een veerdienst instellen. Per boot naar de skipiste, dat Is naar mijn De berg Bjelas nica. Hier zullen in 1984 de olym pische skiwed strijden voor he ren worden ge houden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17