CHESTERFIELDS Sin t Jans Fanfare Zoeterwoude heeft nieuwe dirigent )i unieke kollektis linnen keten van „Romantisch tafelen" it en dronk men zich ^gedistingeerd naar een kostelijke voleinding :lto©ï©®^® Stichting J ongerenhuis vesting in Wassenaar TAD/REGIO' LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 PAGINA 5 c< Terwijl her en der de aa lraaiboeken voor het di nrichten van M :risiscentra .gereedliggen, de naald jjj ran de economische .jc urometer de sector mi itorm genaderd is, in de lagen van rellen, jeroving en ander »eweld, nu er weinig neer geaccepteerd n) wordt maar slechts "s gedoogd, en kommer en or< reurnis aan de orde van te de dag zijn', terwijl dit X alles rondom ons eh plaatsvindt, is het een i 'opluchting te kunnen ve constateren dat het 'J roede der aarde nog iteeds gevierd kan worden. Dat is fijn; dat valt toe te juichen. Zal het een duit kosten; kan liet bommen. ^Eén van de meest jevredigende manieren om e weer eens helemaal mens e voelen is het beoefenen van de kunst van het tafelen. Inbegrepen het \ll vóór- en natafelen. Hiermee sc nauw verbonden is de n wijncultus: het aanleggen van goede jaars-collecties, 'e het aanvullen van v< wijnkelders; of het bouwen or van gezochte en ongezochte festiviteiten aan de hand van ettelijke kratten bier. Ook een voluptueuze drinken mogen dan primair gebied der restauratie tal keten heeft als embleem een en aangepast „farmer", die mosselmaaltijd kan de zijn, maar het is kunstig als van gelegenheden die zich R, met daartegenaan een zakelijk inzicht paart aan gemoederen danig je daar iets bijzonders van aaneen gesmeed hebben in omgekeerde R. Romantisch culinaire fantasie. Voor deze w Opzwepen. Maar een kunt maken. Nou, op de een bond, een band, liever Restaurant dus. Dat is ook gelegenheid is restaurateur m glansrijk, nog niet aangetast route naar het hogere genot gezegd. Doorgaans hebben „In den Houtkamp", een Van Asperen gestoken in in hoogtepunt binnen onze liggen de etablissementen, ze affecties met de wereld destijds magnifiek smoking, hij bezocht zeer aftakelende cultuur blijft het eerlijk of gerenommeerd, in van de druif. Dan krijg je al gerestaureerde boerderij en onlangs een coiffeur en aangeklede en opgedofte allerlei klassificaties. In de gauw tempeliers, of een daarom al weinig heeft, als een grootvorst op etentje buiten de deur, ene mag je zeggen, dat je fraternité, of een keten van moeilijkheden opleverend parade, een groen lint als omgeven van een, honger hebt, in een andere gelijkgezinde horeca- als het om „romantisch" sjerp schuinsweg over de ceremonieel waar je „leuchten die Sterne", managers op bouqüet-basis. gaat, met haar hooibarg, d'r borstpartij hangen, doorheen kunt prikken, spelen onzichtbare Dezer dagen geraakte ik in gekromde balkenrijen, Vlinderdas als een tropische piaar dat je ook doet plafondengelen zachte het web van zo'n keten van plavuizen, verdwenen butterfly in wit. Want het is terug wanen in muziek, worden stoelen met naam. Onder de geur van plasgoten, intieme hoekjes. feest. Het jaarlijkse jvergeleverde zevende gobelin aangeschoven, en Leiden, in de schaduw van Romantisch Tafelenfeest.' [hemelen onder een daar moet je doorgaans ook een heem tuin, bij het Heerlijk, zo'n opgelapte Eens per jaar. Niet mèèr, >ourgondisch gesternte. je lekkere trek enkele uren gekakel van een boerderij, die aan aanzien want het moet exclusief Ms. je over zoiets, over een lang zien te onderdrukken kinderboerderij. Sinds vijf heeft gewonnen doordat de blijven, tulinair toeval, een via een langgerekte jaar is daar, in Leiderdorp, indruk van „vervallen" zijn [luisterrijk, weloverwogen begoocheling der zinnen. een restaurant-boerderij uiterlijk is gebleven. Het Van Asperen dan: „Cachet, oedingsritueel wilt gevestigd. Wie daar voor een Leiderdorpse restaurant is eenmaal in het jaar ihrijven, moet je eerst in Over zo'n etentje om bestwil oponthoud neerstrijkt, is aangesloten bij de R en (excuseer, want ik wil even idelijke zin onder de zou ik het even willen goed uit, wordt tegen een omgekeerde R, onder het mevrouw G. begroeten). .-... ivloed zijn geweest. Onder hebben. Je hebt ook in uitgecalculeerde vergoeding regime van het OnZe keten is uitsluitend, r de invloed van de eredienst ons land, juist in ons land, prinsheerlijk in de watten hoogaangeschreven staande exclusief met name. fc der smaken. Dan moet je omdat door de bank gelegd. Romantisch Tafelen, dat nu Kenmerk: het streven naar niet zeggen: want eten genomen hier de openbare Dit restaurant is opgewassen 32 aangesloten bedrijven bedrijven die romantisch moeten we tóch. Dat is een keuken helaas niet zelden op tegen de eisen die worden telt, verspreid over het land. aandoen ah, daar hebben I drogreden, die je voert in de een lager pitje staat dan in gesteld door een Laat Herman van Asperen we mr. Q; welkom ....die richting van patatologen en landen waar het leven smaakmakend collectief: er maar eens over praten. op een goed culinair niveau andere dempers van .buitenshuis een grotere „RomantiscR Tafelen" Herman is nu een jaar of aan het werk zijn, en waar rammelende magen. Eten en plaats inneemt op het genaamd. Deze 10 jaar oude drie eigenaar van het Huis een zeer goede ambiance Een deelnemend echtpaar laat zich bedienen, aan het begin: onder bijeengeraapt toezicht van farmeigenaar Herman van Asperen (links) en Jean-Marie Govaert, bedremmeld meester-kok. aanwezig is. De deelnemende restaurants worden gekozen door een ballotagecommissie. Je wordt drie keer geballoteerd, en bij twijfels vier of vijf keer (dag beste Gerard, hoe is het Sorry. Zo hebben we onze regionale avond, onze gala avond, met een groep gastleden; doorgaans vaste gasten en ook invité's. Die gasten betalen een contributie, en daar krijgen ze heel wat voor terug, onder meer wijnreisjes naar het buitenland. Dat is een hele organisatie (bonjour Sjaak, ik zie je aan de bar..)...." Herman van Asperen is een voortreffelijke gastheer, gesecundeerd door gastvrouwe Erica Bezemer, die gasten op hun gemak stelt, adviezen geeft, kortom ambieert, en zich daarna in het tweede echelon terugtrekt. Van Asperen zelf runt niet alleen, hij is ook enthousiast, bezit een vonkende liefde voor het vak en leeft zich helemaal uit in zijn „boerderij". Ligt eigenlijk voor de hand, maar je kunt Herman erg vaak aantreffen in de keuken, waar hij staat te kokkerellen, naast zijn 21- jarige zoon die zich ook in het vak bekwaamt onder de directieven van chef-kok Jean-Marie Govaert van den Belsjiek, die Lotharings bloed in de nauwe aderen heeft. Jean-Marie, twee maanden in dienst omtrent de Houtkamp en daar pronkend, bij gelegenheden als nu, met een groene cape, groene voorschoot, een halve meter hoge muts met daaronder sluike nekharen, witte gymschoenen, geruite koksbroek, en met een keten voorzien van een tinnen bordje. Zegt op zichzelf niets, want een burgemeester „on duty" heeft ook een keten omhangen en dat openbaart geenszins over zijn kwaliteiten. Maar Jean-Marie (voor wie pas ver na enen 's nachts het bal masqué over was) stal aller harten. Bedrijvig, regulerend baasje bij het houden van het gala-diner, althans de viering van de adeldom der gerechten. Trouwens Jean-Marie is mèèr: hij werd uitgeroepen, op de overtreffende trap naar het Nirwana van het godzalig proeven, tot Belgisch meester-kok. Je moet met alles rekening houden, op zo'n gala-diner. Het voortafelen begon hier en daar al met een geheven pilsje, en het ligt alleen aan mij, dat ik gala en bier niet met elkaar in overeenstemming kan krijgen. Maar daarna: wonderbaarlijk..., met die brozen toestand op de uitgestalde tafels. Met kristal en oud-roze, tot in de rozen. De herfst was volop bespeurbaar. Romantiek by candle light. Kaarsen op kandelabers, asbakken die om de haverklap op elkaar werden geplaatst en dan weer, als bij toverslag, helemaal leeg waren. Het mag niet in sneltreinvaart, maar ik doe het toch. Ik noem nu snel de witte (koks) en zwarte (obers) brigade van het opgepepte agrarische pand in goeden doen. Ze werden na afloop ten tonele gevoerd. En dan had je nog het blauwe legioen niet te verwarren met de blauwe divisie van aanzittenden, die tussen de kostelijke gerechten dóór, bij de duidelijk hoorbare muziek van de groep „Opus", elkaar bij de arm en in de peiling namen, op weg naar het dessert, met de sterke warme koffie en kandij toe. Kwart over acht: begin lopend koud buffet, dat eerst werd geïnspecteerd door een ere-lid, dat meteen en passant de keuken meenam, als een ere-gast die de troepen schouwt. Daarna (het moet werkelijk vluchtig zijn) een exquise consommé a la, ehh, allah, ha: fenkel. Juist, nu weet ik het weer: het was fenkel. Delicieus. Dat was een perfect begin. En maar roken, tussen de gangen door. Nog even, en het is voorbij. Na die soep dan, met dansen terzijde, kwam daar een parelhoen in goudgeel deeg. Verwarring: er waren Angeordneten die er een taling in herkenden. Muziek: een rumba, althans Latin American, en de obers sommige voorzien van een Middellandse Zee- complexion deden een nieuwe ronde. Obers in zwart en wit, met een tikkeltje paars in de strik. Koks, die, vanwege het „open systeem", gadegeslagen konden worden in de keuken, en die een glaasje prik naar binnen werkten. Immiddels ging het op de zaterdag aan: koude tafel, eerste en tweede deel van het hoen, een witte Elzasser, een rode weet ik veel, het hoen, tussendoor een „sorbet" met champagne in de hooibarg, oh ja, en toen dus het tweede deel van het hoen, alias de taling, het dessert met de vruchten, het uitgelezen gebak, de torenhoge taarten, en de algemene voldaanheid. Tot in de „stallen". Cheerio, goodnight, bon soir, bonne nuit (het laatste dus, na enen). Sfeer in deze tijd, in de tijd van (volgens Toon Hermans) Vrouw Holle. Met paté opgevulde kalkoen, in combinatie met suikerbrood. Nog een kopje koffie. Even doorhangen aan de bar. Mannen die nog een keer hun smoking konden aantrekken, en vrouwen die eindelijk weer wat konden doen met hun „lang". JTERWOUDE Het zal m even wennen zijn: de >rljterwoudse Sint Jan^ fan- w zonder dirigent Jan jujj. De op de leest van de rqtinklijke Militaire Ka- iggeschoeide musicus heeft al iï zeventien jaar de scep- ssj gezwaaid bij het in de :r ise Uitmuntendheid acte- le muziekgezelschap, 'der veel ophef heeft in- dels een wisseling van wacht plaatsgevonden, „tijdperk Meij" is arge- en; de periode Paul chlager is aangebroken, verandering die de nodi- oelichting vraagt. Fanfa re aorzitter Jan Straathof tarne bereid de visie van bestuur weer te geven, rbij komen zij het ter- s ook het toekomstige L iekcentrum aan de r]tnkelweg en de actie lnieuwe uniformen aan i rde. n ■1 Straathof gaat met grote 1, ichtigheid te werk omdat vertrek van dirigent Meij ,s flinke verandering binnen j, vereniging betekent. „Het i tijd dat er eens een frisse r A kwam te waaien. We ,e kten als bestuur dat de ja vatie bij de leden enigs- 32 ontbrak. Je moet niet ver- n dat een periode van ze- ventien jaar erg lang is. De Sint Jans fanfare heeft onder leiding van de heer Meij grote successen geboekt. Driemaal wonnen we de provinciale wisselbeker en twee maal was de fanfare aktief tijdens de na tionale titelstrijd. Voorts is de muziek van ons fanfarekorps regelmatig te horen op de ra dio en dat is natuurlijk wel een teken dat de muzikaliteit van een goed gehalte is. Maar toch voelden we dat de tijd van vernieuwing was aange broken. Het was evenwel be paald geen gemakkelijke opga ve de heer Meij te moeten me dedelen dat wij het dienstver band wensten op te zeggen. In het belang van de vereniging was er echter niet aan te ont komen" aldus Jan Straathof. Nieuw geluid De verandering van dirigent betekent volgens de voorzitter N ook dat een andere muziek keuze zal worden gedaan. „De heer Olischlëger komt uit een echte Limburgse muziekfami- lie en speelt thans in de Mari nierskapel. De muziek die daar wordt gebracht verschilt van die in de Koninklijke Mi- ADVERTENTIE Kom in Leiden de meest exclusieve meubelen van Nederland bewonderen l.v.m. de 3 oktober feesten h< wij op donderdag en vrijdag 1 en 2 oktober OPEN HUIS en...voor de kinderen een leuke attraktie! PROFITEER NU VAN SPECIALE AANBIEDINGEN! 0ètibd<2l Willem Barentszstraat 21-23 I Industrieterrein "De Waard" f LEIDEN Tel. 071-122547 litaire Kapel en daarom zal wat betreft ook in de Sint Jans fanfare een nieuw geluid ko men. Inmiddels heeft Paul Olischlëger enkele repetities geleid en de reakties van de leden zijn zonder uitzondering erg positief. De inzet is verbe terd en er heerst meer discipli ne. Met zijn 28 jaar is hij nog erg jong en bijzonder enthou siast. De gewijzigde aanpak zal ongetwijfeld nieuwe impulsen tot gevolg hebben al hebben we niet direkt de pretentie een hogere klasse te bereiken. Voorlopig gaat het lout.er om het brengen van een goed stuk muziek". Paul Olischlëger is woonachtig in Capelle aan den IJssel en heeft ambitieuze ideeën over de jeugd. Overigens wordt mo menteel al veel aandacht be steed aan de opleiding van de muzikanten. Jan Verhagen en Peter Loos zijn de drijfveren achter de theoretische en praktische lessen die moeten uitmonden in het behalen van het zogenaamde A-diploma. Leerlingen dienen thans een proeve van bekwaamheid af te leggen alvorens men wordt toegelaten tot het korps. Voor het diploma dienen enkele etudes gespeeld te worden, er zijn wat technische vragen over de grondbeginselen van de muziek en een viertal toon ladders dient feilloos gespeeld te kunnen worden. Zo pro beert men via een gedegen on dergrond een goede basis te leggen voor de toekomst van het fanfarekorps. Hoewel de heer Jan Meij enigszins met stille trom is vertrokken ligt het toch in de bedoeling offi cieel afscheid van hem te ne men. Jan Straathof: „Dat heeft hij verdiend, want hij heeft veel betekend voor onze fan- farp" Dirigent Paul Olischlöger in actie. Een ander punt dat de volle aandacht van bestuur en leden vraagt is het muziekcentrum dat aan de Schenkelweg ge realiseerd gaat worden. Het geld is beschikbaar en zodra de Stichting Muziekcentrum Zoeterwoude een feit is kun nen de mouwen worden opge stroopt. „Het werk zal in fasen geschieden", aldus Straathof. „Voor de winter dient in ieder geval het dak gerestaureerd te zijn en zonodig zal ook het houtwerk nog onder handen worden genomen. Binnen zal 't Centrum per gedeelte wor den opgeknapt omdat de repe tities van ons en drumband VIOS gewoon doorgang moe ten kunnen vinden. Het wordt wel hard werken maar we hebben hoge verwachtingen van het muziekcentrum. Er ontstaan dan legio mogelijkhe den; geen ruimtegebrek meer en het jeugdkorps kan dan wellicht gestalte krijgen. En we moeten natuurlijk vooruit zien. In 1983 bestaat de Sint Jans fanfare tachtig jaar. We streven er naar ons dan in een nieuw uniform te kunnen pre senteren. Er is een commissie benoemd die met diverse ac ties dit doel tracht te verwe zenlijken". Op vele fronten is het plaatselijke muziekgezel schap actief. In november zul len de musici concerteren in 't Centrum terwijl begin volgend jaar een optreden in Poeldijk op het programma staat. In dien de vorderingen onder lei ding van de nieuwe dirigent gunstig verlopen zal de Sint Jans Fanfare niet ontbreken op het bondsconcours dat in juni wordt gehouden. Voorlo pig zijn de muzikanten tevre den met de frisse \yind die waait; met nieuwe energie is men aan een volgend hoofd stuk begonnen in de rijke his torie van het momenteel 55 le den tellende muziekgezelschap dat dankzij het initiatief van enkele enthousiaste inwoners van Zoeterwoude begin deze eeuw de allereerste noten blies. GERARD VAN DER HOEVEN WASSENAAR De Stichting Jongerenhuisvesting Wassenaar is bijna een feit. Er is een werkgroep op gericht die zich met de voorbereidende werkzaam heden bezighoudt, zoals het opstellen van de statu ten. De Stichting wordt opgericht met als hoofddoel het realiseren van woonruimte voor Wassenaarse jongeren van 18 tot 30 jaar. Iedereen die in Wasse naar werkt, woont of sociaal gebonden is aan deze gemeente kan zich laten inschrijven voor woon ruimte. De Stichting probeert woonruimte te krij gen door het zelf huren, kopen en eventueel zelf bouwen van woningen. Ook wil zij bemiddelen bij bij het verkrijgen van woonruimte, onder meer door het stellen van garanties. Het ligt in de bedoeling de jongeren zelf heel nauw te betrekken bij de werkzaamheden. De statuten zijn inmiddels toegezonden aan een groot aantal daarvoor in aanmerking komende Wasse naarse verenigingen die commentaar kunnen geven. Iedere Wassenaarse ingezetene kan dat overigens doen, de statuten van de Stichting liggen vanaf 28 september ter inzage in de Openba re Bibliotheek aan de Luifelbaan. De gemeente Wassenaar, die de komst van Stichting-, Jongerenhuisvesting toejuicht heeft al commentaar geleverd. De gemeente maakt bezwaar tegen het feit dat in de statuten is opgenomen dat jongeren, die sociaal ge bonden zijn maar er niet wonen of werken ook bij de Stichting in aanmerking kunnen komen voor woonruimte. De werkgroep zou graag horen hoe hier in het algemeen over wordt gedacht. Het is de bedoeling dat de Stichting Jongerenhuisvesting Wasse naar zich na de oprichting allereerst bezig gaat houden met met het peilen van de behoefte aan jongerenhuisvesting. Volgens de werkgroep hebben kraakacties deze behoefte al aangetoond. Wie denkt voor jongerenhuisvesting in aanmerking te komen,, kan aangeven wat voor woonruimte hij of zij wil of suggesties heeft voor panden voor jongerenhuisvesting kan al bij de werkgroep terecht. Ook zijn belangstellenden, die deel uit willen maken van de Stichting in oprichting welkom. Recaties, vragen en sug gesties kunnen worden ingediend bij de Stichting Jongerenhuis vesting Wassenaar in oprichting, Postbus 1053, 2240 BB Wasse naar. ADVERTENTIE Contante betaling Te koop gevraagd: Oud goud 22 kar oa Indisch Goud f 255,- per 10 gram 20 kar o a. Gouden Kronen f 230,- per 10 gram 1H kar f 205,- per 10 gram 14 kar f 160.- per 10 gram Wij vragen tevens te koo'p Oude juwelen en Oud zilver Indien de reis voor u ie ver is kunt u aangetekend aan ons opsturen H.A. Gunters b.v. Juweliers I^^^Spuistraat 1() A. 2511 BC Den Haag Tel ()7t)-4bl lbS

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5