Wethouder van financiën moet huiswerk overmaken mjjN ifooiettffl1" 75 Jaar protestants christelijk onderwijs in Leimuiden h unieke kollektie Bouwplannen voor tuin centrum gunstig ontvangen REGIOCJOURINAAII REGIOUOURINAAI; Kwiek kampt nog steeds met tekort REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 PAG1 RAADSVERGADERING AFGELAST: ALPHEN AAN DEN RIJN De voor morgen geplande extra-raadsvergadering gaat niet door. Tijdens deze vergadering zou de gemeenteraad een zogenaamde prioriteitenlijst voor de komende vijf jaar moeten opstellen. De commissie financien heeft de voorstellen van het college echter al resoluut van de hand gewezen. Het door wethouder van financiën J.J. Goedhart en zijn ambtenaren opgestelde cijferwerk was volgens een meerderheid van de raadscommissie veel te vaag en zo bleek in sommige gevallen zelfs onjuist. De wethouder moet zijn huiswerk op nieuw maken en voorlopig zal de raad zich niet uitspreken over de vraag welk project de komende jaren het eerst moet worden aangevat in Alphen: de sportvel den, het raadhuis, de bibliotheek of een cultureel centrum. De projecten die op de nog niet vastgestelde Alphense prioriteitenlijst voorkomen, kosten nogal wat geld. Geld waarover de gemeente bij langp na niet beschikt. Er moet dus gekozen worden, maa'hde laatste tijd wordt duidelijk, dat er steeds minder te kiezen valt. Vorig jaar kampte men met een tekort van 10 miljoen. Dat tekort kon door forse bezuinigin- gen worden weggewerkt, maar dit jaar doemt er weer een tekort van zo'n slordige negen miljoen op. Een en ander is het gevolg van de (te) late reactie van Alphen op de geringere bijdragen van het Rijk en de nagenoeg stilliggende woningbouw in Alphen. Omdat de gemeente nu ineens met die forse tekorten wordt geconfronteerd, is men uiterst zuinig gewor den en haast bang om nieuwe projecten te beginnen. Wat er financieel gezien nu wel en niet kan, werd volgens de meeste commissieleden niet duide lijk gemaakt. Om te voorkomen dat er tijdens de ge plande raadsvergadering gepraat gaat worden op ba sis van vage en dubieuze gegevens, heeft men de wethouder en zijn medewerkers dan ook opnieuw aan het werk gezet. Vooral de heer C. Doolhoof (PCA) drong er bij de wethouder op aan eerst een duidelijk inzicht te ge ven in de financiële positie van Alphen. Hij beschul digde B en W ervan de extra-vergadering te willen beleggen om de raad de zaakjes van het college te laten opknappen en tegelijk de bouw van het cultu reel centrum „De Kom" tegen te kunnen houden. Hij wenste deze, wat hij noemde „Zwarte Piet" niet toegespeeld te krijgen. De raadsleden willen eerst bekeken zien. welke fi nanciële verplichtingen de gemeente nog heeft, hoe zij denkt haar begroting sluitend te maken welke kredieten er op voiorhand zijn goedgekeurd en over hoeveel geld het grondbedrijf kan beschikken. De wethouder kreeg tijdens de vergadering alleen steun van enige CDA-raadsleden die vonden dat de extra-vergadering morgen gewoon door moest gaan. Riool Burgemeester Hemmingsonstraat ernstig verzakt ZOETERWOUDE Een ge- deelte van de riolering in de Burgemeester Hemmingson straat in Zoeterwoude is ver zakt. Het betreffende onge mak is geconstateerd op de kruising van genoemde straat met de Ambachtshe renweg. Op deze plaats lag vroeger, toen het gehele plan Westein de I nog weiland was, een sloot. Deze oude watergang is ongetwijfeld de oorzaak van de verzakking. Over een leng te van 15 meter zal het riool opengegraven moeten worden en opnieuw gelegd. De kosten van de herstelwerkzaamheden worden geraamd op tiendui zend gulden. Morgenavond dient de raadscommissie open bare werken zich hierover uit te spreken. Dan zal tevens aan de orde komen het verzoek tot vestiging van een pluimvees lachterij op het industrieter rein aan de Hoge Rijndijk. LEIDERDORP De plannen voor woningbouw op het tuincen trum van Bloemendaal aan de Hoogmadeseweg zijn een stap dichterbij gekomen. Projectont wikkelaar „Aurora" B.V. uit Aer- denhout, die de grond in handen heeft, is er in geslaagd een wo ningbouwplan te ontwerpen dat voldoet aan de eisen van de ge meenteraadIn februari 1979 heeft de raad zich voor woning bouw op dat terrein uitgesproken, mits er een evenwichtige verde ling over de verschillende finan cieringssectoren kon worden ge garandeerd, te weten 1/4 dure vrije sector, 1/4 goedkope vrije sector, 1/4 premiekoop B en 1/4 woningwetwoningen. Een plan voor de bouw van 72 eenge zinswoningen werd door de raadscom missie ruimtelijke ordening en openba re werken positief beoordeeld. De com missie voelde, met uitzondering van het PvdA-raadslid F. Leijnse, niets voor een alternatief plan van 52 eengezins woningen en 45 driekamerwoningen in gestapelde bouw. Een deel van de wo ningen is geprojecteerd op de inmiddels opgeheven gemeentelijke doorkweek plaats. Het kan nog wel enkele jaren duren voor er tot uitvoering van de wo ningbouwplannen op het terrein van Bloemendaal kan worden overgegaan. #EIen langdurige procedure voor herzie ning van het bestemmingsplan, pas in augustus 1979 door de raad vastgesteld, ligt in het verschiet. Bekend is, dat de bewoners van het nabijgelegen Munni- kenpark en het Essenpark niet erg in genomen met woningbouw in hun naas te omgeving zijn. Het ligt daarom voor de hand te veronderstellen, dat er de. nodige bezwaren door de omwonenden tegen een wijziging van de huidige be stemming, agrarische doeleinden, zullen worden ingebracht. Projectontwikke laar „Aurora" vindt deze bestemming niet reëel en heeft daarom aan het col lege van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gevraagd, geen goedkeu ring te verlenen aan dat deel van het bestemmingsplan. Activiteiten Diepgang Centrum HAZERSWOUDE In vei* band met het vierde eeuw feest van Teresa van Avila's sterfdag (op 4 oktober 1982) zullen de paters ongeschoei de karmelieten van oktober dit jaar tot dezelfde maand in 1982 een aantal activitei ten ontplooien. De medewer kers van het Diepgang Cen trum uit Hazerswoudekxroe- nendijk, waar, zoals bekend, ook een karmel is gevestigd, bieden cursisten en andere belangstellenden een lezing aan over de Spaanse mystica en kerkleraar Teresa van Avila (1515-1582). Op de zondagen 4 oktober en 11 oktober houdt Annelies Jouai, klinisch psychologe uit' Zeist, een inleiding over „Te resa van Jezus: het gesprek met God". Op 4 oktober, vanaf drie uur, doet ze dit in de Rot terdamse Doelen. Op zondag 11 oktober kan men meer ver nemen over de kloosterher vormster in het Haarlemse Concertgebouw. Inzamelingsactie HAZERSWOUDE De Werkgroep Mali, gevestigd in Hazerswoude (secreta riaat H. Avercampplantsoen (19), is druk doende met het verzamelen van een bedrag van in totaal veertiendui zend gulden ter realisering van een project in Mali. een ontwikkelingsland op het Afrikaanse continent. Twee Hazerswoudenaren, Bema- det de Boer en Cees Stol wijk, zijn daar sedert een jaar werkzaam in de gezond- heiszorg in een zevental dor pen. Genoemd tweetal heeft het „thuisfront", de Werkgroep Mali dus, een week of wat ge leden bericht dat ze een kraam- en een polikliniekje graagzouden willen voorzien van een basisuitrusting: ijzeren tafels.en stoelen, een kast, een personenweegschaal voor pre natal onderzoek en zeil voor op de tafels. Bernadet de Boer en Cees Stolwijk hebben hun vrienden in Hazerswoude ver zocht om het geld dat deze ma terialen kosten, te verzamelen. De leden van de werkgroep hebben intussen al de helft van het benodigde bedrag bin nen. Het gironummer: 2861381. Acti viteitenkalender Het bureau voorlichting van de gemeente Leiderd zal binnenkort een activiteitenkalender gaan bijl t den. De bedoeling van deze kalender is een betere ct dinatie tussen geplande activiteiten en een beter oi zicht voor de bewoners van Leiderdorp. In het ge mi telijk informatiecentrum in het gemeentehuis aan 1 Statendaalder 1 is een register aanwezig waarin d i middel van antwoordkaarten geplande activitei kunnen worden genoteerd, zonodig anderhalf tot t\ jaar vooruit. Het gaat om niet-commerciële activi ten. zoals concerten, lezingen, feesten, rommelma ten, fietstochten en zo meer. De kalender zal voorlo maandelijks worden gepubliceerd. Voor informi kan men terecht bij het bureau voorlichting, 899261. b Jongveekeuring 6 De agrarische bevolking van Hazerswoude draagt vrij v haar steentje bij aan de festiviteiten rond het zeveno eeuwfeest van de gemeente. Vanaf negen uur 's mort l wordt er bij Het Anker Chopinlaan 2 Hazerswou Rijndijk een jongveekeuring gehouden. Dankzij de spanningen van fok- en controleverenigingen De R streek' (uit Hazerswoude) en 'Bodegraven en Omstrek zullen er tijdens de keuring in totaal 200 kalveren veertig verschillende bedrijven te zien zijn. De kalve zijn zowel van het blaarkop-, als van het zwartbonte 1 ras. Voor de (jeugdige) bezoekers aan de keuringst wordt er een jongveewedstrijd en een -kwis gehouden. Jaarvergadering v Buurtvereniging Wilhelmina in Lisse houdt vrijt, haar jaarvergadering in De Voorhof. Om acht uur avonds begint die bijeenkomst, waarin onder meer bestuurverkiezingen aan de orde komen. Daai wordt gekiend. - T Vrolijk Mr. M. Vrolijk, commissaris der koningin in Zuid-Holl v brengt maandag 19 oktober een werkbezoek aan Voorsc r ten. De heer Vrolijk wordt om tien uur ontvangen in gemeentehuis. Hij zal dan vergaderen met het college B en W van Voorschoten, s 'Middags zullen er enkele meentelijke objecten worden bezocht en om vier uur wc er met de heer Vrolijk een informele bijeenkomst vooi i raadsleden belegd in de raadszaal. Judocompetitie De judocompetitie tussen verenigingen uit 1 Foubruêl Koudekerk, Leimuiden en Rijnsaterwoude is gew nen door de Wou bruggen aren. Zij scoorden 91 pun i en legden beslag op de wisselbetker die een Lein J dense garagehouder beschikbaar stelde. De Kon kerkse vereniging Yoshi werd tweede met een punt totaal van 70. Leimuiden en Rijnsaterwoude eindigt respectievelijk op de derde en vierde plaats. Gouden huwelijk De heer J.L. Bakker en me vrouw A.J. Bakker-van der Wil- lik uit Roelofarendsveen vieren vandaag hun 50-jarig huwe lijksfeest. Ter gelegenheid van hun gouden bruiloft werd van morgen in de Petrus Banden- kerk een Heilige Mis opgedra gen. De 76-jarige heer Bakker heeft zich altijd bezig gehou den met de tuinderij en dat kan hij ondanks zijn respecta bele leeftijd nog altijd niet la ten. Op een stuk 'koude grond' nabij zijn woning aan het Noordeinde 238a houdt hij zich nog dagelijks bezig met groen ten tot tevredenheid van vrienden en kennissen, die af en toe een graantje van de oogst meepikken. Hij weet zich tijdens dit werk, net zoals vroeger, gesteund door zijn 70-jarige vrouw. Naast het drukke tuinderswerk vervulde de heer Bakker vroeger nogal wat openbare functies. Zo was hij voorzitter vén de Rabo bank, de onderlinge brandver zekering en Huize Jacobus. In zijn vrije tijd houdt 76-jarige Bakker zich bezig met een (ty pisch Veens) kaartspel; omme ren. Een spel dat vroeger veel gespeeld werd, maar nu in de vergetelheid dreigt te raken. Als het aan de heer en me vrouw Bakker ligt zal, dat niet gebeuren. NIEUWVEEN Gymnastiekvereniging oplossingen te zoeken voor de schulden van Kwiek uit Nieuwveen is er gisteravond niet de vereniging. Kwiek heeft net gemeentebestuur gisteravond in geslaagd een sluitende begroting aan B toegezegd dat er in oktober een algemene le- Y* te presenteren. De gemeenteraad had denvergadering over de begroting wordt ge- dit 22 september geeist, omdat de vereniging houden. Daarin zal men de leden voorstellen de elk jaar weer met een groot tekort op de be- contributies te verhogen om het resterende gat groting komt te zitten en de gemeente elk in de begroting op te vangen. Met het resultaat jaar naast de gewone subsidie moet bij- - - springen. Het tekort over 1980 bedraagt 17.000 gulden. Als Kwiek een sluitende be groting kan produceren, is de raad bereid van die vergadering komt Kwiek dan weer te rug bij het gemeentebestuur. Is er dan nog steeds een tekort, dan moet de gemeenteraad beslissen wat er gebeurt. l.v.m. de 3 oktober feesten houden wij op donderdag en vrijdag 1 en 2 oktober OPEN HUIS en...voor de kinderen een leuke attraktie! PROFITEER NU VAN SPECIALE AANBIEDINGEN! Kom in Leiden de meest exclusieve meubelen van Nederland bewonderen LEIDEN Tel. 071-122144 Willem Barentazstraat 21-23 l Industrieterrein "De Waard" l LEIDEN Tel. 071-122547 LEIMUIDEN Leimui den viert morgen het 75- jarig bestaan van pro testants christelijk on derwijs in deze gemeen te. Ter gelegenheid van dat jubileum wordt morgenavond een her denkingsdienst gehou den in de gereformeerde kerk. Na de dienst wordt er een receptie gehouden in de lagere school de Schakel. Ver volgens staan er een feestmiddag voor de kinderen, een reünie en een fancy fair op het programma. Tijdens de reünie zal men onge twijfeld heel wat herin neringen worden opge haald, maar de exacte geschiedenis van de school zal waarschijn lijk geen van de aanwe zigen kunnen oprake len. Om daar toch ken nis van te nemen heeft men een boekje samen gesteld, dat tegen beta ling van tien gulden te koop is. Het was op Hemelvaartsdag 1893, dat de toenmalige gere formeerde predikant C.S. van der Voet na de kerkdienst een vergadering belegde. Tijdens die bijeenkomst zei Van der Voet het een schande te vin den, dat er in Leimuiden nog altijd geen christelijke school was en de gedoopte kinderen' daarom over werden gegeven aan goddeloos onderwijs. Na deze felle woorden werd er terstond een vereniging opge richt, die zich bezig ging hou den met de oprichting van een christelijke school. Men deed een oproep aan de bevol king lid te worden van de schoolvereniging: „Wij be- geeren eene school, die uit gaat niet van den Staat, niet van een Kerkgenootschap, maar van geloovige ouders". Er moest ook geld voor de bouw van een school in de verenigingskas komen. De be langstellende ouders moesten een jaarlijkse contributie of een bedrag per lid betalen. Maar ook op andere manieren kwam er geld binnen. Zo hield men zogenaamde 'schoolschapen'. In het voor jaar werden er lammeren ge kocht, die in het najaar weer verkocht werden. Dit alles re Een deel van de huidige school. sulteerde in 1903 in de aan koop van een huis met schuur en erf aan de huidige dr. Sta- penseastraat. Het duurde ech ter tot 1906 voor men aan de bouw kon beginnen. De eerste steen voor de twee-klassige school werd hoe kon het ook anders door ds. Van der Voet, in zijn functie van voorzitter, gelegd. Op 1 okto ber 1906 werd de school in ge bruik genomen en konden 30 leerlingetjes aan de slag. Dat aantal steeg in de loop der ja ren en in 1921 besluit men een derde schoollokaal neer te zetten. Financieel leverde dat wat minder problemen op dan in de begingfase van de school, omdat een jaar eerder de nieuwe schoolwet werd aangenomen. Daarin werden openbaar en christelijk onder wijs financieel gelijkgesteld. In januari van 1929 overleed het hoofd van de school J.P. Hebly, die in 1911 'het hoofd van het eerste uur' de heer R. den Ouden was opgevolgd. Zijn opvolger was D. Ham, die tot 1948 aanbleef. De Tweede Wereldoorlog ging ook aan de christelijke school in Leim den niet ongemerkt voor Ham en zijn naaste medew kers O.D. Offringa en meju rouw A. Sc h maal wen door de bezetter gedwong het schoolgebouw te verlat en moesten de hogere klasi het Hoog-Duits gaan Ier Ook wordt aangekondigd er NSB-leerkrachten dien te zijn, maar dat ging 1 schoolbestuur te ver. Ondan alle belemmerende regels w men de school draaiende houden. In de notulen v maart 1945 valt te lezen, de schriften dreigden op raken. Door 250 schrift! waarover het Alphense l drijf Samson beschikte, te n len voor 25 pond tarwe we ook dat probleem opgelost. De periode na de oorl wordt gekenmerkt door 1 groeiende aantal leerlingen het daar uit voortvloeien ruimtegebrek. 20 novemb 1953 werd de nieuwe vijfkli sige school in gebruik gen men. Vijf jaar later kon toenmalige burgemeesl Kammenga een christelij kleuterschool openen. Dat bouw bleek in 1960 alweer klein en men nam een twee lokaal in gebruik. Negen ja later hetzelfde laken een pa Uitbreiding. Maar met aanwas van kleuters kon I niet uitblijven of ook de laj re school kampte binnen e paar jaar met ruimtegebn Na omzwervingen in 1 stuurskamers en in de cons toriekamer van de gerefi meerde kerk is het in IS eindelijk zo ver: een nieu ruim gebouw voor zowel kleuterschool als de lag! school. De school, die op moment 240 leerlingen en kleuters telt, krijgt de nai De Schakel. Het aantal is laatste jaar als gevolg de geboortebeperking ruggelopen tot 230. Dat be kent volgens hoofd van school J. Smit overigens ni dat er ingekrimpt moet w den. Over een jaar of vier dat, volgens Smit, wel het val zijrt. Als voorbeeld ha hij de rooms-katholie school in Leimuiden a waar men het aantal le krachten reeds met 1 he moeten terugbrengen tot 8. De climax van de festiviteil ligt op 10 oktober tijdens grote fancy fair. De opbren daarvan is bestemd voor e opleidingsproject voor mei? van 12 tot 16 jaar in Egypt MAARTEN NOOT

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4