Wethouder Waal keert Leiden de rug toe eiden bij nach t NCR V-radio PERFECT- SPAARREKENINGEN RENTE: Buuurtcomité wil onafhankelijke hulp ragen van Studenten dklesia over Doodewaard Erhangt iets in de lucht... meentelijke •edietbank moet ker saneren DAGELIJKS OPVRAAGBAAR LEIDSE SPAARBANKS LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 uder C. Waal. GROTE KANS OP BENOEMING ALS GEWESTVOORZITTER IN NOORD—HOLLAND EN Loco-burgemeester en uder C. Waal (ruimtelijke orde- en verkeer) vertrekt vermoede- it Leiden. De loco-burgemeester op de nominatie voorzitter van westraad Gooi- en Vechtstreek rden. De heer Waal, die momen- eelneemt aan een congres in het sche Luik, noemde het bericht ijn voordracht 'goed nieuws'. Di- aanleiding voor zijn sollicitatie olgens de heer Waal het voorstel ijn PvdA-partijbestuur om voor eden/wethouders een maxi- ermijn van 12 jaar vast te stel- aarmee zou bij de volgende ver- igen een einde zijn gekomen aan lütieke loopbaan van Waal in n. Als mogelijke opvolgers van jer Waal worden de huidige •ruimtelijke ordening deskundi- ractievoorziter J. Peters en het lid mevrouw M.A. Koning ge- restraad is een politiek orgaan dat aanbe en doet aan de gemeenten in zijn gebied, lien heeft de gewestraad de bevoegdheid iten 'dwingende adviezen' te geven op lied van onder meer ruimtelijke orde- rolkshuisvesting en op het ecologische )e gewestraad Gooi- en Vechtstreek om vat 240.000 inwoners, wonend in de gemeenten Blaricum, Bussum, Hilversum, Huizen, Laren, Muiden, Naarden, Nederhorst den Berg en Weesp. De leden van de gewestraad worden ge kozen door de gemeenteraden uit het gewest In de gewestraad Gooi- en Vechtstreek maken PvdA en VVD de dienst uit De oude voorzit ter, Joop van den Bergh (PvdA) legde zijn functie op 1 juli van dit jaar neer. Door de raad is herhaaldelijk aangedrongen op een snelle be noeming van de nieuwe voorzitter. Deze wordt benoemd door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Verwacht wordt dat een eventuele be noeming van Waal binnen een maand kan ge schieden. Overigens prijkt op het lijstje kandi daten nog een tweede naam. Deze gegadigde is het voormalige lid van de Tweede Kamer voor de VVD mr. H.Th. M. Lauxtermann uit Den Bosch. Een meerderheid van de leden van de gewestraad zouden deze week hun sterke voor keur voor Waal hebben uitgesproken. Opkrassen Eén van de overwegingen van de wethouder om te solliciteren naar deze functie in Noord- Holland was het besluit van de PvdA-ledenver- gadering dit vooijaar om een maximale termijn van twaalf jaar te stellen voor het raadslid maatschap. Wethouder Waal werd in 1970 als raadslid benoemd en zou daarmee gedwongen zijn bij de volgend jaar te houden verkiezingen op te stappen. „Ik vond het niet zo prettig dat ik uit de krant moest lezen, dat ik na deze zit tingstermijn maar moest opkrassen. Vandaar dat ik ben gaan uitkijken naar een andere aar dige baan", aldus Waal vanmorgen vanuit het Palais des Congres in Luik. Het voorstel van het partijbestuur ontmoette echter veel kritiek met name vanuit de fractie, naar verluidt mede om een herbenoeming van Waal niet onmoge lijk te maken. Van de zijde van het bestuur is daarop toegezegd nog eens na te denken over een maximum-termijn. Het wordt zeker niet uitgesloten geacht dat het bestuur terugkomt op zijn eerder gedane voorstel. Waal: „Dat zou voor mij geen reden zijn een eventuele benoe ming af te wijzen en wethouder te blijven. Dat zou ik niet zo netjes vinden tegenover de ge westraad". De Leidse loco-burgemeester is in ieder geval van plan de begrotingsbehandeling in Leiden, die in november plaats vindt, nog mee te ma ken. „Er liggen nog verschillende bestem mingsplannen die goedgekeurd moeten wor den, en ook daar wil ik bij zijn. Mijn vertrek uit Leiden zou dan zo rond de jaarwisseling komen te liggen", aldus WaaL In een eerste reactie noemde de Leidse PvdA- fractievoorzitter J. Peters de voordracht van de heer Waal 'een onaangename verrassing'. „De heer Waal had mij wel van zijn sollicitatie op de hoogte gesteld. Ik had echter niet verwacht, dat hij zulke hoge ogen zou gooien", aldus de heer Peters. De PvdA-voorman wilde zich niet uitlaten over een mogelijke opvolging van wet houder Waal. „Daar moet eerst in de fractie over worden gesproken", meende hij. Een mo gelijk vertrek van Waal is in PvdA-kringSn nog niet aan de orde geweest De benoeming van wethouder Waal tot voorzit ter van de gewestraad zou voor Leiden een groot verlies betekenen. Ironisch genoeg is het zijn eigen socialistische achterban, die indirect het vertrek van haar voorman bewerkstelligde. Waal heeft in de afgelopen jaren niet alleen voor een belangrijk gedeelte het gezicht van zijn partij bepaald, maar speelde zoals bekend ook een hoofdrol in het college. Onder Waal werd de aanzet gegeven voor het voor Leiden zo belangrijke proces van de stadsvernieuwing, werden bestemmingsplannen ontwikkeld voor de buitengebieden Stevenshof en Roomburg en werd een beleid ontwikkeld ten aanzien van de verkeersafwikkeling in de stad in de vorm van het verkeerscirculatieplan. Met name op dit laatste beleidsonderdeel ontmoette de wethou der veel tegenstand van zijn grootste opposant, de Leidse middenstand, die parkeerplaatsen en klandizie door het beleid van Waal zag ver dwijnen. Nog onlangs leidde een parkeerinci- dent op het Vrouwekerkplein bijna tot het voortijdig aftreden van Waal. Waarschijnlijk zal hij zijn tegenstanders op het nippertje nog kunnen verrassen met een afscheidscadeautje in de vorm van een compleet plan voor de zo lang aangekondigde Sanders-parkeergarage. De heer Waal heeft zich gedurende zijn zeven jarig wethoudersschap een man van verrassin gen getoond. De welbespraakte wethouder wist bij voortduring vriend en vijand te verrassen en voor het blok te zetten. Zijn voordracht voor de gewestraad komt voor politiek Leiden als een volslagen verrassing. Zij zal in diverse kringen allerminst worden gewaardeerd. |EN/HILVERSUM NCRV-radio zal in ht van vrijdag 2 kterdag 3 oktober 'ddemacht tot ir een uitzending vanuit Lei- Aanleiding is de ig van Leidens ont- N CR V-medewerkers •'elderhof en Imre So- zullen gedurende de in Leiden aanwezig te zien hoe de herm aan de bevrijding van aanse overhersing le- zordt gehouden. Zij ge- mpressies en voeren esprekken met Leide- Muziek zal uiteraard langrijke plaats inne- Gedurende het eerste een drie kwartier du- /erslag te horen van incert dat de Ameri- groep Second Chap- 13 juni gaf in de Stads- Imre Somogyi. gehoorzaal. Gedurende de eerste twee uren van het programma zijn alleen direct na de nieuwsuitzendingen impressies vanuit Leiden te Rick Felderhof. horen. Daarna kan op elk moment naar Leiden worden overgeschakeld. De presenta tie in de studio is in handen van Aart van Bergeyk. SN „We zijn bang, dat de discussies kernenergie verlegd worden van de lijke problemen naar het optreden leine minderhèidsgroepen waardoor ïonstratie bij Doodewaard ontaardde, lalyse van de oorzaken i*an de proble- in Doodewaard is gewenst Daarbij Dok de rol van sommige persorganen, media en politieke partijen, met name IA, betrokken worden". Dit schrijft de Studenten Ekklesia in een serie vra- de Raad van Kerken in ons land. De ekklesia vraagt zich of hoe het in Doode waard mogelijk is geweest dat er zóveel geweld is ontstaan tegen zovéél vreedzame demon 's tran ten. Daarbij constateert men, dat slechts een klein deel van de actievoerders uit was op' een confrontatie. Voorts vraagt de ekklesia wie er verantwoordelijk was voor het optreden van de overheid, waarbij men een uiterst gebrekki ge coördinatie tussen plaatselijke overheid en de rijkspolitie heeft vastgesteld. Uitgehongerd als een pelikaan, die etmalen lang de ontbijttafel ledig heeft aangetrof fen, lijkt deze lanta renpaal zijn snavel wijd open te sperren. Honger naar aan dacht (technisch on derhoud, heet dat of ficieel) en naar een nieuwe glimmende gloeilamp (dergelijk voer geeft de lanta renpaal de gewenste levenslustige uitstra ling). Aan een der ge meentelijke monteu- ren de eer om de de fecte langnek aan de Nieuwe Rijn een nieuw bolletje In het uitnodigende keelgat te schroeven. Hoewel de bedoelde eer voor degenen, die omhoog kijken bij nader In zien van twijfelach tige aard moet zijn. En wel vanwege de gigantische meeuw. Niet omwille van dit exemplaar persoon lijk hoewel het dier een geenszins zach-, taardige Indruk maakt maar meer vanwege de brij, waar belde poten deels In zijn wegge zakt. Do meeuw weet niet beter, maar ook de verantwoordelijke ambtenaaar kan de deplorabele toestand van de lantarenpaal op deze manier bijna niet meer kwalijk ge nomen worden. De verzorging van de straatverlichting wordt Immers, zo hoog boven de bega ne grond, een glibbe rige, wellicht gevaar lijke, maar zeker een Ietwat penetrante aangelegenheid. Maar aan de andere kant laat niet alleen een weldoorvoede Leidse stadsmeeuw wel eens Iets vallen, ook lantarenpalen zijn daar toe In staat. De foto toont scherp, dat het nog maar een haartje scheelt, voor dat de glazen letter lijk breken gaan. Het lijkt derhalve raad zaam om niet al te lang onder de paal te bivakkeren, want nie mand weet precies, wat hem boven het hoofd hangt. Maar vast staat wel, dat óls er iets mis gaat, er respectievelijk een zakdoek, of een kun dig geneesheer aan te pas moet komen om de getorpedeerde wandelaar weer op te lappen... dan toch maar snel die mon teur laten komen. Een scène uit een optreden van de Dennis Wayne Dance Compagny. Ballet De Dennis Wayne Dance Compagny treedt donderdag 8 oktober op in de Leidse Schouwburg. De groep be staat uit een groot aantal internationale sterren. De voorstelling begint om kwart over acht Het ballet beeft geen titel. De Amerikaan Dennis Wayne wil in zijn ballet de individuele danser op de voorgrond plaatsen. De danser moet meer status krijgen aldus Wayne. Hij ageert tegende „enorme balletmachines" zoals die soms op de planken wordt gezet Het ballet beeft over de bele wereld zeer lovende kritieken gekre gen. Chinese poppenfilm De behendigheid van Chinese variété-artiesten is alge meen bekend. Die behendigheid is ook aanwezig onder de minder bekende Chinese poppenspelers, die in China met hun theatertjes het land afreizen. Zondag 4 oktober wordt in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde om drie uur een film getoond, waarin men kennis maakt met de kwaliteiten van de poppenspelers. Drs. Gan Tjiang Tek, conservator van de afdeling China, zal de film zondagmid dag toelichten. Energie Het energiecomité Rijnland houdt vanavond zijn we kelijkse vergadering in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat De vergadering begint om acht uur. Onder meer wordt gesproken over de gasprijsactie, die in Leiden wordt gehouden en over de uitgave van een nieuwsbrief. Cursus politiek Het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 begint een cursus politiek. Gedurende zeven bijeenkomsten wordt gepoogd belangstellenden wat meer inzicht in de politiek te geven. Dinsdag 6 oktober is de eerste bijeenkomst gepland om acht uur. De leiding is in handen van Jos Linnemann, me dewerker van de stichting Burgerschapskunde, Nederlands Centrum voor Politieke Vorming. Voor inlichtingen: tel. 071-149180. Volksdansen Volksdansgroep Tarantella start S oktober een cursus volksdansen voor beginners. De cursus is bestemd voor tieners van 12 tot 17 jaar. De cursus wordt elke maandag van vijf tot zes uur in het LVC aan de Bree straat 66 gegeven. Inlichtingen en informatie bij Toos Knijnenburg, Lindestraat 34, telefoonnummer 123377. Film voor vrouwen Femke heeft in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 een filmochtend voor vrouwen op het programma staan. Dinsdag 6 oktober wordt de film „Lydia een ander ge zichtspunt" gedraaid. De film gaat over een vrouw, die in El Salvador woont en moeder is van drie kinderen. Ze be zoekt vrouwen op het platteland om voorlichting te geven over geboortebeperking. De film wordt gedraaid in het ka der van „Leiden informeert zich over Latijns-Amerika". De film begint om half tien. Een kaartje kost één gulden en er is kinderopvang. Contante betaling Te koop gevraagd: Oud goud 22 kar o a Indisch Goud f 255,- per 10 gram 20 kar. o.a Gouden Kronen f 230.- per 10 gram IS kar f 205.- per 10 gram 14 kar f 160.- per 10 gram Wij vragen tevens te koófc Oude juwelen en Oud zilver Indien de reis voor u te ver is kunt u aangetekend aan ons opsturen H.A. Gunters b.v. Juweliers l^^^SpmstraaM9 A. 2511 BC Den^Haag^eH^ !N Ook uit de cijfers van de Gemeentelijke Kre nk over 1980 blijken de economische recessie en da- koopkracht: de bank is vorig jaar 160 maal te hulp en om te hoog opgelopen schulden te saneren. In 1979 de bank nog 120 verzoeken om schuldbemiddeling i In 119 gevallen werd voor dit doel een geldlening kt, terwijl in 1979 dit aantal nog 90 was. Dit blijkt jaarverslag van de kredietbank. at bij een toenemend aantal gezinnen het financieel cht is verstoord of dreigt verstoord te worden, vraagt de leling bij hoog opgelopen schulden de laatste jaren steeds andacht," aldus de directeur van de bank in het jaarvers- t het verslag blijkt dat de bank niet altijd in staat is om ledigende oplossing te vinden. Soms is het totale schul- ket zo hoog opgelopen, dat aflossing binnen de gebruike rmijn van 36 maanden niet mogelijk is. it het sterk gestegen aantal verzonden aanmaningen dat het voldoen aan schulden steeds moeilijker wordt, 't totaal verstrekte kredietbedrag is in 1979 7,86 procent >11,31 procent gebruikt om schulden te saneren. Het to- ntal verstrekte kredieten nam in 1980 toe met 52 naar t aantal aanvragen nam toe met 11,5 procent en het aan- willigde aanvragen met 3,79 procent. Het aantal cliënten, i voor het eerst tot de gemeentelijke kredietbank wend- h met 42 toe tot 575. Minimum saldo: f 500,-. Dagelijks opvraagbaar tot f 5.000,- per maand. Bij hogere bedragen met één maand opzegging. Het goede adres KRITIEK OP STICHTING WELZIJN LEIDEN Buurtcomités hebben de hulp van onafhankelijke deskundigen nodig om zich een juist oordeel te kunnen vormen over bestemmings plannen, huurzaken en de bouwtech nische aspecten, die aan de orde zijn bij nieuwbouw en renovatie. Dit schrijft het buurtcomité Groenoord in een brief aan het college van B en W. Er is behoefte aan onafhankelijke, bewoners- gerichte deskundigen, die problemen aan pakken en naar de buurtbewoners vertalen. Zij zouden de ambtenaren kunnen voorhou den volgens welke andere methoden proble men kunnen worden aangepakt, meent het buurtcomité. De deskundigen zouden niet mogen onderhandelen met de ambtenaren; dat moet de buurt zelf doen. De deskundigen zouden voor de buurtcomi tés op afroep be schikbaar moeten zijn. Om dit te realiseren zou de gemeente geld beschikbaar moeten stellen. Groenoord heeft kritiek op de plannen van het college om subsidie van de provincie voor ondersteuning van buurtcomité's door te schuiven naar de stichting Welzijn. Het buurtcomité is van mening dat deze stichting niet in staat is om de ondersteuning op een goede manier te geven. De stchting Welzijn zou te dicht bij de gemeente staan en te wei nig aandacht besteden aan de uitvoerende werkzaamheden van de buurtcomité's. ,3uurtgroepen hebben vooral service nodig voor het uitvoerende, tijdrovende werk. De stichting Welzijn heeft te weinig tijd en pre senteert zich meer als een (bege)leider van het proces," aldus het buurtcomité Groe noord. In de opzet, die Groenoord voor ogen staat, zou de stichting Welzijn als papieren werkgever van de deskundigen moeten op treden en voor continuïteit moeten zorgen. CDA-kamerkring ontvangt CDU LEIDEN/NOORDWIJK De kamerkring Leiden van het CDA ontvangt op 2, 3 en 4 oktober een deputatie van de CDU uit de Duitse kreiszen Bonn, Neuss en Siegen. De deputatie ver blijft in hotel 'Op de hoog te' in Noord wijk. Het gezelschap wordt vrijdag 2 oktober om vijf uur ontvan gen. Het programma meldt vrijdagavond onder meer een lezing door het lid van de Tweede Kamer mr. J.G.H. Krajenbrink over het CDA, motieven en doelstellingen. Zaterdagmorgen spreekt ka merlid J.J.P. de Boer over de veiligheid in Europa en kat merlid dr. A.G.W.J. Lansink over onderwijs. Zaterdagmid dag bezoekt men Het Binnen hof in Den Haag. In Voorburg worden zaterdagavond ook spreekbeurten gehouden, on der anderen door minister Gardeniers over de culturele en politieke samenwerking tussen Duitsland en Neder land. Zondag bezoekt het ge zelschap Leiden met onder meer een standwandeling om half een.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3