Vjax alleen nog in eigen land topclub USTIG TOTTENHAM HOTSPUR BEKERT VERDER Wifie van Arnhem escorteert aanhang fC Utrecht en Nastase te sluw "KDRT Westduitse selectie Trainer Hubert Kostka wil weg bij Szombierki IN i d EESKENS LAAT IETS HOREN d ST Bondscoach Kees Rijvers weet na gisteren nog altijd niet of hij tijdens voorbereiding op de cruciale WK-inter- d van het Nederlands voetbalelftal tegen rië op 14 oktober kan rekenen op Johan IrE !kenS' speler van New York Cosmos zou secre- is betaald voetbal Jan Huybregts al sndag laten weten of hij eventueel voor ■fpi mje beschikbaar is. Maar tot dusver (t Neeskens nog niets van zich laten ho- Huybregts: „Ik heb vandaag een ge- ek met Rijvers om te zien wat de conse- I1 nties zullen zijn. Tevens zullen we dan l ijken in hoeverre het nog zin heeft de ep op 6 oktober voor een trainingskamp en te roepen". LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 PAGINA 17 Betty Stöve Amerikaans rijk BLOOMINGTON Betty Stöve werd gisteren de negende vrouw die met tennis meer dan een mil joen dollar(2,5 miljoen gulden) heeft verdiend. De Nederlandse ontving 725 dollar door zich voor het toernooi om de Amerikaanse indoortitel te kwalifi ceren en bracht haar verdiensten daarmee boven de voor Amerikanen magische grens (1.000.360). In de eerste ronde van het toernooi in Blooming- ton werd de 36-jarige Stöve uitgeschakeld door Martina Navratilova, die met 6-3,6-4 de tweede ronde berekte. De als tweede geplaatste Navratilo va brak de opslag van haar tegenstandster bij 3-2 in de eerste en 2-1 in de tweede set. Van de negen tien onderlinge confrontaties tussen deze twee speelsters won de Nederlandse er drie. De organisatoren van de Amerikaanse titelstrijd op binnenbanen tippen hun landgenoot Tracy Austin als favoriet. FRANKFORT De Westduitse voetbalcoach Jupp Derwall heeft zestien spelers uitgenodigd voor een trainingskamp van 5 tot 7 oktober ter voorbereiding op de wedstrijd van 14 oktober tegen Oostenrijk. Tij dens het verblijf in Neu-Isenburg bij Frankfort zullen de spelers ook medisch worden onderzocht met het oog op het wereldkampioenschap in Spanje, waarvoor de wedstrijd tegen Oostenrijk beslissend is. De zestien spelers zijn: doel: Schumacher (Köln) en Immel (Borussia Dort mund); verdediging: Briegel (Kaiserslautern), Dremmler (Bayern), Bernd Förster, Karl-Heinz För- ster (Stuttgart), Hannes (Borussia Mönchen Glad- bach), Kaltz (Hamburger S.V.); middenveld: Breitner (Bayern), Allgöwer, Hans Muller (Stuttgart), Magath (Hamburger S.V.); aanval: Borchers (Eintracht Frank furt), Fischer (Köln), Hrubesch (Hamburger S.V.), Rummenigge (Bayern). 'BYTOM Trainer Hubert Kostka van oud-landskampioen Szombierki ziet na de returnwedstrijd tegen Feyenoord opnieuw een speler naar het buitenland vertrekken. De 32-ja- rige middenvelder Pavel Janik gaat dan naar de Franse tweede-divisie club Blois. Met het afscheid van deze voormalige A-international raakt hij weer een brok routine kwijt. „Szombierki is over het hoogtepunt heen", zegt Kostka. „Volgend jaar ben ik hier vijf jaar en houd ik het ook voor gezien. Als ik de kans krijg in het westen aan de slag te komen grijp ik die ook met beide handen aan. Met de politieke situatie in Po len heeft dat niets te maken. Boven dien denk ik dat de huidige chaos de langste tijd heeft geduurd. De men sen zijn het hier zat. Binnen twee a drie maanden zal dat veranderen". Misschien ziet Kostka wel brood in Feyenoord. Met de problemen in Rotterdam Zuid is hij op dè hoogte en hij heeft reeds aardige contacten met manager Peter Stephan. n NDEN Het doel van om een tweede af- ig na de thuisnederlaag tegen Tottenham te voorkomen is gelukt. Tottenham rd keurig op zijn wen- bediend door een aan kanten falend Ajax. nt als je zo comfortabel navolgende ronde van de irn ropa Cup II bereikt als Londenaren is gelukt, je niet te klagen. Met minimum aan inspan- rijg werden de Amster- nmers met 3-0 op af- Sopd gehouden. Immers, erdag wacht opnieuw thuiswedstrijd op lite Hart Lane tegen Jtingham Forest en e- Jials gisteravond zal het ijlion met 40.000 toe- iwers uitverkocht Voetbal floreert bij hits als nooit tevoren, bij de eigen competi- log steeds de belang- die achtergrond werkte purs het duel van gistera- plichtmatig af. En hoe ook zijn best deed, het bt op aÜe fronten tekort. Kieft kwam in de gehele Ie helft eenmaal dicht bij JEngelse doel. Aiax, dat het itste ogenblik behalve Ling 1 doelman Schrijvers ge- eerd aan de kant moest i, kwam in de eerste plaats liteit te kort om zich bui lde landsgrenzen redelijk te kunnen presenteren. De jeug dige Vanenburg en Olsen gin gen ten onder in het lijfelijke geweld en Hamberg, als ver vanger voor Ling, verspeelde gisteren ook bij de technische staf van de Amsterdammers het laatste restje krediet. Hij werd in de tweede helft te recht vervangen door de 17-ja- rige Silooy. Waarmee trainer Kurt Linder zijn blik richtte op de toe komst. Die ligt dan verscholen in de vaderlandse competitie waarin de naam Ajax nog steeds een begrip is. De Am sterdamse leiding zal er echter voor moeten waken interna tionaal niet té veel goodwill te verliezen, wat financiële con sequenties zou kunnen heb ben. Zo gaf Ajax bestuurslid Bartels te kennen dat hij graag zag dat het Nederlandse elftal de eindronden van het wereldkampioenschap in Spanje volgend jaar niet zou halen. Dan blijft er namelijk ruimte over om via vriend schappelijke duels de kassa nog een paar keer te laten rin kelen. Daarmee zou het verlies van deze vroegtijdige uitscha keling nog enigszins gecom penseerd kunnen worden. Weinig terecht Verrassend lang heeft Ajax stand weten te houden. Pas in de 70e minuut opende Galvin de score, waarna Falco en Ar- diles snel toesloegen. Van het tactische concept waarmee het trainersduo Linder-De Mos zijn pupillen het veld opstuur de kwam weinig terecht. „We. moeten vanaf de middenlijn op de helft van de Spurs spe len", was vooraf gezegd. Bluf, en nog eens bluf. Het handels merk van de Ajacieden door de jaren heen. En daarom was een dergelijk concept mis schien verdedigbaar. In het buitenland laten clubs zich door deze manoeuvres echter niet meer overtroeven. Ajax werd zelf afgebluft. Het kwam nauwelijks over diezelfde mid denlijn. Ook de Spurs maakte er in de eerste helft weinig van. Hans Galjé, de plaatsvervangende doelman, kreeg amper moei lijk werk te verrichten. De thuisclub ving Ajax vroegtijdig op. Ardiles stopte alle gaten, Hoddle en Villa stoorden Ajax bij de opbouw, waardoor Van enburg, Olsen en Kieft hopelo ze pogingen ondernamen om via Solistische acties gevaarlijk te worden. Kieft was de enige die dicht bij de openingstreffer was. Zijn lob over doelman Clemence stuitte precies aan de verkeerde kant van de paal. Tottenham was nauwelijk ge schokt. Speelde zo nodig ook langdurig breed in de eigen achterhoede om vervolgens snel Archibald en Falco in de spits te bereiken. Boeve en Wijnberg konden 70 minuten lang standhouden. Galjé, die niet onverdienstelijk Piet Schrijvers verving, had daar voor een inzet van Hoddle nog maar net tot hoekschop weten te verwerken. Met hangen en wurgen bereikte Ajax onge schonden de rust. Bergafwaarts Daarna ging het snel bergaf waarts met de Ajacieden. Gal vin was de eerste die een ope ning vond. Een schitterende trouwens. Vanaf 20 meter knalde de Engelsman het leer in de kruising. De druk op het doel van Ajax-werd vergroot, waarbij Wim Jansen als libero ook door de mand viel. De echte organisatie ontbrak. Zel den durfde men het aan om lange ballen te geven. Dat gaf de Spurs de gelegenheid zich te hergroeperen. Archibald was de tweede die mocht profiteren van de kwetsbaarheid van de Amster damse defensie. Op de rand van buitenspel ontdeed hij zich van Boeve, omspeelde de uitgelopen Galjé om vervol gens simpel de bal op de voet van Falco te leggen. Die maakte er 2-0 van. Vijf minu ten later lag de bal opnieuw tegen de touwen. Vanaf 25 meter haalde uitblinker Ardi les schitterend uit: 3-0. De ca tastrofe diende zich voor Ajax aan. De Spurs geloofden het echter wel en speelden rustig de tijd uit. Trainer Kurt Linder vond evenwel dat de uitslag te hoog was uitgevallen. Maar de uit schakeling was geen verras sing voor hem. „Vooraf heb ik al duidelijk proberen te maken dat ons team routine en kracht te kort komt". Hij was echter ook vol lof over de tegenstan ders. „Misschien oogt het spel van Tottenham Hotspur niet spectaculair, maar het is een bijzonder sluwe ploeg met een erg slimme spelende Ardiles. Ze waren gewoon te sterk voor ons". henk wageman Ajacied Keje Molenaar probeert het Engelse trio Archi bald, Ardiles en Roberts te passeren. i NHEM Arnhem 1 cht vanavond een inva- p, van voetbalsupporters. I im 16.000 aanhangers II FC Utrecht, een klei- 25 1.000 Westduitsers en eens 3.000 plaatselijke itbalfans, die gemid- '2 d veertig gulden per in ats hebben betaald, p men het decor bij de IFA-Cupontmoeting FC echt-HSV Hamburg 11 nder Hrubesch en Be- inbauer). Het stadion i Vitesse zal dan het re- >3 d van 13 december 1 (13.000 toeschouwers pp Vitesse-Ajax) breken, echt FC Utrecht de eer- ronde overleven, dan f de Utrechtse ploeg uit- ten naar het Olym- ,i, :h stadion. De kans dat i ihem opnieuw Euro- s bekervoetbal binnen .8 stadspoorten krijgt, is Ij '1 klein. Cor Hessel- rth, de manager van jj «cht, heeft al te ken- Jl i gegeven dat de „mo- i verplichting" jegens esse er bij een eventue- ;i weede UEFA-Cupron- niet meer is. tólberth: „Na de zege van in Hamburg stroomden de i biedingen binnen, terwijl één Nederlandse club, met 11 ondering van Vitesse, ons n|ig jaar wilde helpen. Met P bestuur van Vitesse en het 1 eentebestuur van Arnhem l) we tot de afspraak geko- r» dat Arnhem de eerste in 'A-Cupronde zeker zou )f [en. Wij houden ons dus deze afspraak, maar voor oekomst hebben we onze ien vrij. Logisch want wij Trainer Han Berger van FC Utrecht deed gisteravond nog enkele loopoefeningen met de geblesseerde Ton de Kruyk. moeten proberen er financieel beter van te worden". Wie er niet beter van wordt is de gemeente Arnhem. Het po litieapparaat draait vandaag op volle toeren en dat kost handenvol geld. Honderd man personeel is op de been om de wedstrijd FC Utrecht-HSV in goede banen te leiden. De meeste agenten zijn ingezet om het verkeer te regelen en een klein gedeelte zal zich over de supporters ontfermen. De Westduitse voetbalsupporters, die in bussen naar Arnhem komen, zullen door de Arn hemse politie om twee uur bij de grensovergang Bergh-auto- weg worden opgevangen. De supporters zullén onder escor te naar de binnenstad worden gebracht. Na het toeristische uitstapje zullen de supporters van HSV weer in colonne naar Monnikenhuizen worden ge bracht.- De Arnhemse politie wil door deze „serviceverle ning" qventuele problemen tussen beide supportersgroe- pen voorkomen. Ook in het Vitesse stadion zullen de sup porters worden gescheiden. De voetballiefhebbers, die met eigen vervoer komen, zullen er rekening mee moeten hou den dat ze kilometers moeten lopen. Voor de straten rond het stadion Monnikenhuizen geldt een parkeerverbod. Dit ook om bij eventuele rellen schade aan auto's te voorko men. De Arnhemse politie is op alles voorbereid. In het draaiboek is, op initiatief van de Arnhemse horeca, zelfs een café-sluiting opgenomen van twee uur voor de wedstrijd tot een uur na de wedstrijd. Manager Hesselberth is bijzon der tevreden over de samen werking en zegt: „Sinds FC Utrecht in Arnhem speelt heb ben we geen problemen meer met onze supporters. Dat komt door de samenwerking met het bestuur van Vitesse" WIL VAN DER PLAS Alleen de Roemeense tennisser llie Nastase kon het pu bliek in Groningen waar voor hun geld geven. GRONINGEN Het achtste stedentennistoer- nooi is gisteren in Gronin gen niet zonder proble men begonnen. Vitas Ge- rulaitis (schouderblessure) kon niet komen. Johan Kriek, eerste reserve, nam zijn plaats in, maar nog kon het speelschema op de openingsdag geen doorgang vinden op de wijze zoals dit was vastge steld. De Amerikaan Brian Teacher kon niet op tijd in Groningen aanwe zig zijn. De oorzaak was de verrassende finale plaats in het toernooi van San Francisco. Door een zege op onder anderen Jimmy Connors was hij zover gekomen. De eind strijd verloor Teacher overigens van zijn landge noot Eliot Teltscher (36, 6—7). Ook hier vonden de inventie ve organisatoren, rijk aan er varing, een oplossing voor. Gene Mayer, de winnaar van de vorige editie, werd bereid gevonden een dag eerder té komen. Zodoende was het mo gelijk dat een van de topwed strijden, Kriek tegen Mayer, als een van de openingswed strijden op het programma kwam. Om de duels nog aantrekkelij ker te maken, besloot men de formule van het evenement te veranderen. Van de 150.000 dollar aan prijzengeld werd 60.000 dollar voor de tien par tijen in de halve competitie ge reserveerd. Per partij levert dat de winnaar 6000 dollar op. Ilie Nastase (35) was kennelijk „in" voor de nieuwe opzet. Na anderhalf uur tennis tegen de Franse belofte Thierry-Tulas- ne (18) was hij zo'n 15.000 gul den rijker: 7—6, 61. Tulasne. uiterlijk onbewogen, werd uit eindelijk ook het slachtoffer van het „vernuftigde intimida- tiespel" van de Roemeen. Gene Mayer en Johan Kriek gaven in de tweede partij van de avond geen moment de in druk dat zij zo'n vijftig plaat sen hoger op de ATP-wereld- ranglijst staan dan Nastase en Tulasne. Dat Maver met twee maal 64 won was niet vver- wonderlijk. Uitslagen: Ilie Nastase (Roe) Thierry Tulasne (Fra) 76 (86). 61; Gene Mayer (Vst)—Johan Kriek (Zaf) 6—4, 6-A Dames De Nederlandse tennisploeg start het toernooi om de Fede ratie Beker, dat van 9 tot en ,met 15 november in Tokin wordt gehouden, tegen Hong Kong. Dit land is bij uitzonde ring tot het toernooi toegela ten. Hong Kong is geen volle dig lid van de internationale tennisfederatie. Nederland, dat tot de acht geplaatste landen behoort, komt bij winst uit te gen Italië of Joegoslavië. Beveren en Lokeren al ronde verder DEN HAAG Met Beve ren en Lokeren heeft Bel gië reeds twee ploegen in de tweede ronde van het UEFA-bekertoernooi. Be- veren had gisteren weinig moeite met het Noordierse Linfield (5—0) nadat de Belgen in d eerste wed strijd reeds een positieve 30 hadden bereikt. Lo keren, dat twee weken geleden in Nantes tot 11 kwam, behaalde voor ei gen publiek een duidelij ke overwinning 42. van Sparta met 32, na een (2—0) voorsprong bij de rust, maar dat kon toch de door tocht naar de tweede ronde niet tegenhouden. Op eigen grond hadden de Zwitsers zich reeds met 40 de meerdere getoond. Hetzelfde gold voor Dinamo Boekarest. Het leed in Sofia tegen Levski Spartak een nederlaag (21) maar om dat in eerste instantie de Bul garen met 30 hadden verlo ren ging Dinamo over naar de tweede ronde. Dinsdagavond kwalificeerden zich ook de Engelse clubs Tot tenham Hotspur in het toer nooi voor de Europese beker voor bekerwinnaars en Sout hampton in het toernooi om de UEFA-beker voor de tweede ronde, waarvoor vrijdag a.s. in Zürich zal worden geloot. Een teleurstellend resultaat boekte Southampton door tegen het Ierse Limerick niet verder te komen dan 11. De ploeg rond Kevin Keegan die na 53 minuten de openingstreffer voor zijn rekening nam, had echter in de eerste ontmoeting door een triomf van 53 de weg naar de tweede ronde ge plaveid. Karakteristieken Lokeren (Bel)Nantes (Fra) 4—2 (2—0). 20. Lato 1—0. 29. Snelders 20. 62. Verheyen 30. 68. Lansen 40. 80. Ba- ronchelli 41. 83. Toeschou wers: 8000. Linfield (N.Ier). Beveren (Bel) 0—5. 25. Martens 0—1. 47. Pfaff 0—2. 52. 60. en 87. Martens 03. 04 en 05. Scheidsrechter: Mulder (Ned). Toeschouwers: 12.000. Southampton (Eng)Lime rick (Ier) 11. 63. Keegan 1 0, 65. Morris 11. Scheids rechter: Nyhus (Noo). Toe schouwers: 12.841. Sparta Praag (Tsj)Neucha- tel (Zwi) 3—2 (0—2). 22. Tri- chero 0—1 (strafschop). 42. Pellegrini 02. 65. Griga 12. 82. Jarolin 22. 86. Griga 3 2. Scheidsrechter: Fahnler (Oost). Toeschouwers: 4000. Levski Spartak Sofia (Bul) Dinamo Boekarest (Roe) 21 (20). 12. Kourdov 10. 35. Kourdov 20. 89. Augustin 21 Scheidsrechter Azim- Zade (Sow). Toeschouwers: 20 000

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17