Pentagon doet >oekje open over lussische sterkte labour wil lereniging an Ierland Solidariteit akkoord met compromis over arbeiderszelfbestuur JIIENLAND Dodenrit door Dortmund Onieuw geestelijk leider Iran gedood Minister van Dijk ziet „zware tijd" voor Derde Wereld Italianen zijn schandalen weer snel vergeten Commando's maken eind aan kaping Indiaas vliegtuig LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 caragua verwacht lerikaanse invasie AGUA De bevelhebber van Nicaraguaanse leger, Humberto heeft opgeroepen tot een lente mobilisatie" in ver met Amerikaanse vlootoefe- i in het Caribisch gebied. Nica- is bang dat de oefeningen de ng sijn van een invasie, vrees werd versterkt door de me ng dat buurland Honduras, waar- Nicaragua in onmin leeft, betrok- bij de oefeningen. Volgens wes- diplomatieke bronnen rijn de jKse vlootbewegingen een repetitie mogelijke blokkade van Cuba, in poging een eind te maken aan het loer van wapens van Cuba naar rillastrijders in Midden-Amerika. Finland verwacht aftreden zieke president Kekkonen HELSINKI De gezondheid van de zie ke Finse president, Urho Kekkonen, is verder achteruit regaan, so blijkt uit een gisteren gepubliceerd medisch bul letin. Het 81-jarige staatshoofd lijdt aan stoornissen in de bloedsomloop in de hersenen en moet tot 10 oktober rust houden. Volgens het bulletin is zijn algemene ge zondheidstoestand verslechterd. Hij lijdt af en toe aan geheugenverlies en verward denken. De taak van Kekkonen, die sinds 1956 staatshoofd van Finland is, wordt waarge nomen door premier Koivisto. Vorige week zeiden vooraanstaande politici in Helsinki dat gezien zijn ziekte Kekkonen overwoog vroegtijdig af te treden. Urho Kekkonen Times morgen weer te koop LONDEN Het Engelse dagblad de Times zal morgen weer gewoon te koop ziin. Leiders van de stakende drukkers van de Sunday Times, die ook het verschijnen van de Times verhinderden, hebben gisterenavond een voorlopige overeen komst bereikt met Ru pert Murdoch, de Austra lische eigenaar van de kranten. Deze had ge- dreig met het sluiten van de bladen en de bespre kingen „de laatste kans voor het gezonde ver stand" genoemd. NIEUWE VOORSTELLEN HERENIGING CHINA PEKING De Chinese volksrepubliek heeft gisteren voorstellen gedaan voor de hereniging met Taiwan. Het is niet de eerste maal dat Peking toenadering zoekt tot Taipeh, maar opvallend was dat de plannen werden ontvouwd door een hoge functionaris, de voor zitter van het Nationale Volkscongres, maarschalk Ye Jianying. Hij stelde op de eerste plaats ontmoetingen tussen vertegenwoordigers van beide staten voor. Na de hereniging die daarop moet volgen, zou Taiwan een grote mate van zelfstandigheid eigen leger en het huidige sociaal-economisch systeem kunnen behou den. Waarnemers menen dat de Volksrepubliek vooral gokt op de komst van kapitaal en technologie van Tai wan naar het vasteland. Op zo'n manier zou de zeer zwakke Chinese economie nieuw leven kunnen wor den ingeblazen. Net als bij alle voorgaande plannen tot hereniging heeft Taiwan de nieuwe voorstellen echter direct van de hand gewezen. DORTMUND Een Britse militair heeft met een gesto len tankauto, gevuld met benzine, een spoor van ver nieling door Dortmund ge trokken. Aan het eind van de rit, waarbij een dode en twee gewonden vie len, ontplofte de tankwagen. Twee gepar keerde auto's en een pakhuis brandden af. De schade be loopt ander half miljoen gulden. De man nam de auto weg van zijn basis in Dortmund. Hij negeerde stopbevelen en rode verkeers lichten. In het centrum botste hij tegen een auto, waarvan de bestuurder om het leven kwam en een vrouw ernstig werd gewond. De tankauto sloeg om en ontplofte. De militair meld de zich drie uur later bij de politie. HU bleek zware brandwonden te hebben. onze correspondent Dick Toet) 5HINGTON Na maanden van koude Dgstaal heeft de rege- -Reagan besloten het naai maar eens op te ïjven en te verzame- een handzaam cje. een soort reisgids militair Rusland. Het >ort, dat wordt vooraf- lan door een uitvoerig ■woord van minister defensie Caspar nberger, werd giste- in het Pentagon (het irikaanse ministerie Defensie) ten doop puden. gebeurde een dag na-, minister van Buiten- "Tise "Zaken Haig met zijn Russische ambtgenoot Gromyko een vijf uur du rende ontmoeting hadden gehouden over eind no vember te hervatten ont wapeningsbesprekingen. Over de hervatting van die besprekingen toonden Amerikaanse diplomaten zich publiekelijk zeer ver heugd, maar achter de schermen gaven zij te kennen niet veel te ver wachten van de onder handelingen, die op 30 no vember in Genève zullen beginnen. Met het boekje liggen de zaken precies andersom. Hoewel met nogal duidelijke aandrift ge presenteerd, zeiden ambtena ren van het Pentagon publie kelijk met de brochure niet meer te bedoelen dan een op somming te geven van de fei ten, die tesamen de dreigende Russische militaire kracht vor men. Meer informeel wilden Pentagon-woordvoerders ech ter wel kwijt, de indruk dan wel de hoop te hebben dat het boekje in de Derde Wereld, maar ook in West-Europa met rode oortjes gelezen zal wor den. De Amerikanen zijn er zich de laatste maanden wel van be wust geworden, dat de enorme Amerikaanse defensie-opbouw niet overal even goed begre pen wordt Het Pentagon- - boekje moet echter bijdragen, dat de schijnwerper weer wat meer gericht wordt op de reus achtige Russische wapenop- bouw, er daarmee gemakshal ve van uitgaand dat de rest van de wereld geen idee heeft van wat de Russen militair aan het doen zijn. Het boekje biedt aardige illu straties, maar geen nieuwe in formatie, geen conclusie en ook geen systematische verge lijking met de Amerikaanse kracht Vergelijkende cijfers hebben trouwens toch niet veel waarde. Beide grootmach ten, zo menen experts, zijn im mers niet alleen in staat el kaar, maar ook de rest van de wereld te vernietigen. De Russen hebben de laatste twintig jaar in antwoord op een vooral nucleair forse Amerikaanse superioriteit geantwoord met een krachtige inhaalrace. Daarover bestaat in de wereld weinig verschil van mening. Voor het overige blijft het echter gissen en goochelen met ciifers. In het boekje bijvoorbeeld wordt ge meld, dat de Russen de laatste twintig jaar gemiddeld 12 tot Op een persconferentie In het Pentagon In Washington licht de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, een boekwerk toe over de bewapening van de Sovjet-Unie. Het Intltlatlef daar voor werd genomen In april van dit Jaar In Bonn, toen Weinberger de Westeuropese ministers nader inlichtte over de Russische bewapening. Het plan ontstond toen om die Informatie openbaar te maken om twijfelende regeringen te brengen tot grotere defensie-Inspanningen. 14 procent van hun bruto na tionaal inkomen hebben be steed aan defensie. In die pe riode lag het Amerikaanse ge middelde rond de 7 procent, maar niet vermeld wordt dat in die periode de omvang van de Amerikaanse economie minstens tweemaal zo groot was. De meest recente cijfers van de Verenigde Naties ge ven aan, dat in de Verenigde Staten per jaar ruim 500 dollar per hoofd van de bevolking besteed wordt aan defensie. In de Sovjet-Unie ligt dat cijfer beneden de 400. De in de NAVO verzamelde bondgeno ten doen de balans nog verder in het nadeel van de Sowjet- Unie en de andere Warschau Pact-landen doorslaan. Met Japan en China aan Ameri kaanse zijde wordt het ver schil nog verder vergroot Het boekje constateert dat de Amerikaanse voorsprong „in militaire technologie op dit moment wordt getart", maar daar wordt niet serieus over kelingen dateert van februari vorig jaar, toen de militaire staatssecretaris voor onderzoek en ontwikkeling, dr. William J. Perry, het Congres voor hield dat van twintig basis- - technologieën de Verenigde Staten voorop lag op vijftien terreinen en ongeveer gelijk was in de resterende vijf. Bij de vergelijking van dertig gea vanceerde wapensystemen waren de Verenigde Staten volgens Perry aan kop in veertien gevallen, gelijk in ne gen en achter in zeven geval- (Van onze correspondent Roger Simons) NDEN Op haar congres in de badplaats Brighton >ft de Britse Labour Partij gisteren haar politiek in- e Ierland radicaal gewijzigd. Labour is nu uitge- oken voorstander van Ierse hereniging, die evenwel „na verloop van tijd" tot stand gebracht zal kunnen irden. Het herenigingsproces moet vreedzaam en de- (cratisch gebeuren, dat wil zeggen, met instemming de bevolking. De vraag wanneer Ierland weer een fenigde natie zal kunnen zijn, wordt voorlopig nog 'het midden gelaten. Het congres wees alle inspan- )g van militante sprekers af, die probeerden aan de luwe politiek enkele data voor de terugtrekking van 'Britse troepen uit Noord-Ierland vast te knopen. t eventueel opnieuw aan de macht komen van Labour zal dus t betekenen, dat de Noordierse katholieken hun gehate mili-' bezetters zonder verder tijdsverlies vaarwel kunnen zeg- Maar er komt wel direct een einde aan de politieke samen- van Labour inzake Noord- Ierland met de Conservatie- Sinds het begin van de huidige Ierse troebelen, op het ein- ran de jaren zestig, was zij een traditie, die door dik en dun specteerd werd. e ommekeer in de houding van de Britse socialisten is echter der verbazingwekkend dan men op het eerste gezicht zou nen denken. In het diepst van haar hart heeft Labour dé •roblemen altiid anders bekeken dan de andere Britse par it deden. In 1918, toen de Ierse republiek ontstond, wei- Ie zij resoluut de verdeling van Ierland te erkennen, eren werd op het partijcongres een meerderheid van gema- in gekozen in het bestuur van de partij. Het betekende een nederlaag voor de radicale linkervleugel van de partij on- leiding van Benn. Newyorkse politiemannen slaan In op een groep Khomeiny-aanhangers, nadat een collega tijdens een demonstratie in het centrum van de stad was aangevallen. TEHERAN In Iran is op nieuw een geestelijk leider vermoord. De secretaris van de Islamitische Republi keinse Partij in de provincie Chorassan werd in zijn kan toor gedood, toen de bom die een van zijn studenten bad meegenomen ontplofte. De student overleefde de aan slag zelf ook niet Verder zijn in Iran opnieuw mensen geëxecuteerd. Na de terechtstellingen van 110 te genstanders het afgelopen weekeinde werden gisteren 43> muur gezet Zij waren schuldig bevonden aan gewapend ver zet tegen de islamitische repu bliek. De Iraanse krant „Aza- degan" berichtte gisterenmor gen van nog eens twee execu ties. (Van onze correspondent) WASHINGTON „Eerlijk gezegd hou ik mijn hart vast voor de wind die waait in een aantal grote lan den", aldus een enigszins geschokte minister van ont wikkelingssamenwerking Van Dijk gisteren in Was hington, waar het International Monetary Fund (IMF) deze week zijn jaarvergadering houdt. Minister Van Dijk doelde daarmee met name op de nieuwe Ameri kaanse politiek ten aanzien van ontwikkelingshulp. De VS wordt daarin bijgevallen door Westeuropese landen als Engeland en West-Duitsland. De Nederlandse minister noemde de Amerikaanse positie „glas helder en ijzerhard". De nieuwe Amerikaanse regering heeft tot nu toe weinig animo getoond internationale hulpverleningsin stanties als het IMF en de Wereldbank van harte te steunen. De Amerikanen pleiten met name voor een grotere inbreng van de particuliere sector (grote bedrijven) in de ontwikkelingshulp. Ook het Wereldbank is van plan deze lijn te volgen, waarbij voorang zal worden gegeven aan de hulp aan de alleramste lan den. „In beginsel ben ik het daarmee wel eens", aldus minister Van Dijk, „maar het kan niet alleen over die boeg. De particuliere sector speelt al vele jaren een belangrijke rol in ontwikkelings projecten, maar sommige landen kunnen zich dat soort hulp nu eenmaal niet permitteren", waarmee hij onder meer doelde op landen die zo arm zijn (in geld en grondstoffen), dat er voor een bedrijf niets te doen valt De minister meent dat het de Derde Wereld en de IMF en de Wereldbank zware tijden tegemoet- gaan. „Het is op dit moment een kwestie van redden wat er te redden valt", aldus de Nederlandse minister. Gisteren hield president Reagan een toespraak voor de leden van het IMF en de Wereldbank. In zijn rede verdedigde hij zijn economisch beleid. Hij riep de landen in de Derde Wereld op zelf orde op zaken te stellen, omdat anders de economische hulp geen oplossing zou bieden. Volgens hem kunnen de VS (maar ook andere westerse landen) de beste bijdrage leveren aan een gezonde wereldeconomie door te zorgen voor een sterke en groeiende Amerikaanse economie. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Schandalen zijn ln Italië geen lang leven bescho ren. Ze worden met veel spek takel in de openbaarheid ge bracht en verdwijnen dan vlug weer uit bet nieuws. Tot dat bet nieuwe schandaal zich presenteert Wie weet nog wat het schandaal rond de Vrij metselaarsloge P-2 precies In hield T Veel Italianen zullen geen antwoord knnen geven dat kennis van zaken ver raadt Het schandaal brak los in mei. maar tijdens de algelo pen bete zomer is men snel vergeten dat zo'n duizend pro minenten uit alle sectoren van de Italiaanse maatschappij steun en troost bleken te heb ben gezocht In de loge, die zich met onfatsoenlijke zaken bezighield. Toch gaat het hierbiï om het schandaal der schandalen, dat zelfs de val van de regering- Forlani veroorzaakte. Maar wie er op rekende dat de nieu we regering, voor het eerst in 36 jaar niet door een christen democraat geleid, de zaak tot op de bodem zou uitzoeken, is bedrogen uitgekomen. Dezer dagen is het parlemen tair debat gehouden over het schandaal, maar eerste minis ter Spadolini had niet eens tijd om zelf aanwezig te zijn. Een van zijn secondanten werd er op utgestuurd om de vragen van het parlement te beant- woorden.Maar ook bet parle ment lijkt de zaak te zijn ver geten. Het quorum, bet mini mum aantal leden dat nodig is om te mogen vergaderen, werd maar net gehaald. Rege ring en parlement werken nu nog wel aan een wet die de P-2 officieel moet ontbinden en die voor de toekomst elke obscure club buiten de wet plaatst, maar dan is de kous ook helemaal af. Tijd voor een nieuwe schandaal, dat zich de in afgelopen dagen al heeft aangediend. De socialistische partij zou in het geheim vele miljoenen hebben gekregen ,van een Italiaanse bankier. De justitie is intussen weer een onderzoek begonnen. Natuur aan de muur. Een voorbeeld ui' de speelse serie kinderkamer-wand- bekleding van Rath Doodcheefver Schept een wereld van verbeelding. Ga 't bekijken Bij de vakhandel. 10RE mando's v?ftnom3 als! lonmakers hebben! morgen zonder bloed- Eeten een einde ge it aan de kaping van Indiaas verkeersvlieg- Vijf volgelingen van religieuze „Dal Khal- beweging uit India ipten gistermorgen het. stel van Indian Airlines 117 personen aan >rd. Ze dwongen de pi-' it te landen in de Paki- anse plaats Lahore, wpere eisten een onafhan-l ke staat „Chalistan" in del staat Poendjab in het, rdwesten van India voor Disgenoten en een half dollar losgeld. Ook zij de vrijlating van van hun leiden. Deze zit gevangenis op verden- KAPERS RELIGIEUZE FANATEN king van moord op een iour-j nalist, die bekend stond als te genstander van de Dal Khalsa- beweging. Twee uur voor het ultimatum van de kapers af liep kwamen schoonmakers gewapend met emmers en be-' zems het vliegtuig in. De; schoonmakers bleken ver-' momde Pakistaanse te zijn. Zij overvielen de kapers. De gijze-j laars kwamen ongedeerd uit het toestel. De Dal Khalsa beweging kent twaalf miljoen volgelingen in India. Volgelingen, Sikhs, zijn uiterlijk herkenbaar aan een baard, tulband, stalen arm band en het Kirpan-mes. De godsdienst erkent één god. (Hari) en gelooft in wederge-, boorte. Tien miljoen van de volgelingen wonen in het, noordwesten van India en wil len daar een autonome staat stichten. De Sikhbeweging gaat zelfs al zover dat ze eigen' geld drukt en paspoorten uit geeft De kaping past dan ooki in hun streven naar onafhan kelijkheid. Tijdens de kaping reageerde een van de Sikh-leiders door de actie een vaderlandslieven de daad te noemen Verder riep hij alle volgelingen op „strijd te voeren voor een on-i afhankelijk Chalistan", De In diase minister van binnen landse zaken, zelf een Sikh, waarschuwde in het openbaar tegen deze „onmenselijke en anti-nationale handelingen". I GDANSK De Poolse vakbondsleider Lech Wa lesa, die aan scherpe kri tiek bloot staat van afge vaardigden op het natio nale congres van Solidari teit in Gdansk, heeft gis teren het compromis over arbeiderszelfbestuur in de Poolse bedrijven, er feite lijk door gekregen. Het congres keurde namelijk bij stemming het beleid van het afgelopen jaar goed. De kwestie komt echter opnieuw aan de orde wanneer het congres de wet op het arbeiders- zelfbestuur, zoals die vori ge week door het Poolse parlement is goedgekeurd, zal bespreken. Reagerend op de onophoudelij ke kritiek op de leiding van de bond zweerde Walesa dat hij zich persoonlijk garant zou stellen voor de onafhankelijk heid van de vakbeweging. "Zolang ik deze beweging leid, zal zii noch door de partij, noch door de kerk worden be heerst". Walesa verontschul digde zich min of meer voor de, wat eigenmachtige gang van zaken in de afgelopen tijd door er op te wijzen dat er in het afgelopen jaar geen offi cieel programma was, maar dat er toen belangrijke beslis singen genomen moesten wor-( den. Hij vond dat niemand' hard mocht worden aangepakt wegens gebrek aan democrati sche gezindheid. De nationale mijnstaking die king weer werd ingï gisteren in Polen dreigde te worden uitgeroepen lijkt weer even van de baan te zijn. Een vertegenwoordiger van Solida riteit die als vergelding voor het molesteren van een offi ciële voorman in een mijn in Silezië was vastgehouden, is weer op vrije voeten gesteld, waarna het stakingsparool van Solidariteit voor een mijnsta- trokken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13