an Thijn ontzenuwt aster aan adres an vredesbewegingen ficidocSoirtant =EE t Hoort allemaal bi j de verkoopcen trale iljoenen jagers wachten trekvogels op *OONHERMANS DOOPT NIEUW BOEK IN BIESBOSCH-CIRCUSTENT „Geen verlaging HBO-collegeld" Kronkelredenering EG dwingt tot beperking bijdrage voor tuinders uueer Meer kans op regen ENLAND leidse courant woensdag 30 september 1981 pagina 11 ■bf. Rang benoemd tot tionale Ombudsman (Van onze parlementaire redactie) HAAG De voorzitter van de Tweede r, dr. D. Dolman heeft vanochtend prof. Rang diens benoeming tot Nationale Om- - f.r itge- te stemmen tot ombudsman gekozen. De dan overhandigd. Prof. Rang was gisteren de 106 uiti mlng geldt voor zes jaar. oe itionale Ombudsman wordt een onafhan- r;,j it functionaris die, samen met een team nedewerkers, klachten gaat onderzoeken irgers indienen tegen handelwijzen van ksoverheid. Hij kan ook op eigen initia* □derzoek verrichten naar net functione- io de overheid jegens de burgers. Het kan- van dr. Rang is aan de Prinsegracht in Haag. Ie Tweede Kamer met 97 van <3 Prof. dr. J.F. Rang VANEMDE BOAS OVERLEDEN AMSTERDAM Prof. dr. C. van Emde Boas, die wordt beschouwd als de pionier op het gebied van de sexuologie, is zondag in Amsterdam op 77-jarige leeftijd overle den. Dit is pas gisteren bekend geworden. Van Emde Boas, in Rotterdam geboren, was de eerste die in 1952 in Nederland het probleem van de abortus provocatus aan de orde stelde. Hij was jarenlang weten schappelijk begeleider van de Nederland se Vereniging tot Integratie van Homo- sexualiteit, het COC. Hij was ook degene die in 1947 de groepstherapie introduceer de. Van Emde Boas is van 1932 tot 1954 voorzitter geweest van de NVSH en was onder meer bijzonder hoogleraar in de sexuologie aan de universiteit van Leiden. Opkomst vrouwenpartij is een reeële zaak (Van onze parlementaire redactie) ZOETERMEER „Vrouwen moeten de komende jaren veel meer invloed op de directe politiek krijgen. Als politie ke partijen, waaronder D'66, blijven Weigeren zich voor een betere machts verdeling tussen vrouwen en mannen in te zetten, wordt de opkomst van een Vrouwenpartij reëel". Deze mening verkondigde gisteravond mr. Eli da Wessel, lid van de Tweede kamer voor de VDD, op een bijeen komst in Zoetermeer. Mr. Wessel zei ook dat ondanks fraaie paragrafen in de verkiezingsprogramma's de emanci patie in de komende jaren weer weinig echte politieke aandacht dreigt te krij gen. >nze parlementaire re dactie) HAAG Minister Thijn (Binnenlandse n) heeft gisteren in Veede Kamer met ontkend, dat de Ne- ndse vredesbewegin- loals het Interkerke- Vredesberaad (IKV) let comité „Stop de onenbom" gesteund •n worden door het dok. De beschuldi gen die de laatste tijd meer via de Til- se hoogleraar Alting jGeusau en NAVO-se- yis-generaal Luns het adres van de vre ewegingen zijn geuit, ide Van Thijn een ercampagne zonder een schijn van bewijs". Van Thiin verklaarde dit in antwoord op een aantal mon delinge vragen van het ka merlid Wagenaar (RPF). „De regering betreurt het buiten gewoon. „Er is geen enkel be wijs, noch spijkerhard, noch boterzacht, dat de beschuldi gingen op waarheid berusten. De lastercampagne dient on middellijk te worden ge staakt". Luns De secretaris-generaal van de Navo, mr. Luns, werd niet al leen door minister Van Thijn gekapitteld, maar ook nog eens door minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. Luns had gezegd dat een ver kiezingsoverwinning van de Griekse oppositieleider An dreas Papandreaou zou kun nen leiden tot een dramatische verandering ten nadele van de Navo in dat gebied. Van der Stoel noemde deze uitlating, indien Luns correct is geci teerd, „een onaanvaardbare inmenging in binnenlandse aangelegenheden". Geertsema Voor de president van de Arn hemse rechtbank diende giste ren het kort geding tegen de Gelderse commissaris der Ko ningin, mr. Geertsema. Vol gens het Landelijk Energie Komitee (LEK) had mr. Geertsema gezegd dat het LEK „vermoedelijk zijn ac ties kon voeren dank zij geld dat uit bankovervallen afkom stig zou zijn. Het LEK wilde dat de Commissaris zijn uitla tingen, gedaan in een inter- vieuw in het blad Televizier, volledig zou herroepen, zijn excuses zou aanbieden en in. een persbericht alles openbaar zou maken. Maar mr. Geertse ma, die persoonlijk voor de rechtbankpresident was ver schenen, nam geen woord te rug. Hij verdedigde zich door te zeggen: „Mijn vrees is dat er in Nederland een anarchisti sche organisatie aan het ont staan is. Daarvoor wilde ik de publieke opinie wakker schud den. Men noemt mij wel een hoofdman in de atoomlobby, maar dét zou ik niet willen zijn. Ik behoor niet tot de voorstanders van kernener gie" Zijn advocaat benadrukte dat Geerstema slechts gezegd heeft dat achter bepaalde ac ties van krakers en anti-ker nenergiebetogers wel eens mensen zouden kunnen staan die andere (ondemocratische) bedoelingen hebben. HAAG Als de Anen trekvogels die noorden hebben ge- p, naar het zuiden ken om te overwinte- breekt in Frankrijk ialië de hel los. Alleen ■n die twee landen I twee miljoen jagers om de vogels af te ■ten of te vangen met |n, vallen, lijmstok- en lokvogels. Spanje, jgal, Majorca, Malta 3banon laten zich ver- ns ook niet onbe- Op deze wijze wordt tot vijftien procent van alle trekvogels die het Middellandse Zeege bied aandoen, op vaak pijnlijke wijze omge bracht. Dit percentage is echter een gemiddelde. Het staat vast dat vele jagers voorkeur hebben voor gepaalde vogels; zo zijn eenden, steltlopers en roofvo gels nogal in trek. Bovendien werken sommige vallen selec tief, waardoor van bepaalde vogelsoorten een veel hoger percentage wordt doodge maakt Dat betekent dat diver se soorten door de jagers en vangers worden bedreigd. Het doden van de trekvogels heeft dus ook biologische ge volgen. Het is bewezen dat de trekvogeljacht ertoe heeft ge leid dat op Malta de veldleeu werik is uitgestorven, de kwartel van de kust van de Si- naï is verdwenen en dat in de Nijldelta geen tortelduif meer te vinden is. Veel vogels worden opgegeten en als ze erg mooi zijn ook op gezet, maar de meeste worden gevangen of geschoten voor het plezier van de jager. Voor hem is het een sport om er zo veel mogelijk uit de lucht te halen. Bovendien levert de handel in de dode dieren veel geld op. De mentaliteit in deze landen moet veranderen, aldus het Nederlands Comité Bescher ming Trekvogels, niet alleen met folders in de landstaal, maar ook ander educatief ma teriaal. Het comité wijst er in dit verband op dat in de mees te Zuideuropese landen geen literatuur over deze vogelsoor ten is te vinden. Het werk van het Nederlandse en overkoe pelende Europese comité heeft al wel vruchten afgeworpen. Op Malta is er een nieuwe vo- gelbeschermingswet gekomen. Het aantal vogelbeschermers in het Middellands Zeegebied stijgt en langzamerhand krij gen zij ook gehoor bij bevol king en regering. In een nieu we folder „Stop de moord op de trekvogels" wordt aandacht aan dit werk besteed. Plattegrond van Utrecht in braille Utrecht is een unieke stadsplattegrond rijker; in braille. Het blin de echtpaar Van de Ven uit de Domstad heeft gisteren het eerste exemplaar in ontvangst mogen nemen. Op de 47 reliëfkaarten, elk op een schaal van 1 op 2500 en voorzien van een straat naamregister in braille, staan behalve straten en pleinen ook spoorlijnen, waterpartijen en belangrijke gebouwen en winkel centra aangegeven. Utrecht is overigens nog niet helemaal „af", maar de plattegrond van Wassenaar is klaar en uit Den Haag is ook een verzoek binnengekomen. Dat wordt overigens een mon sterproject van 110 kaarten. DEN HAAG Minister Van Kemenade van onderwijs heeft gisteren in de Tweede Kamer nog eens herhaald geen mogelijkheden te zien om de verhoging van het collegegeld voor HBO-studenten dit schooljaar nog te rug te draaien. Hij naar aanleiding van mondelinge vragen van het PPR-kamerlid Waltmans. Het kamer lid nam geen genoegen met het antwoord; vandaag is een kamerdebat aan deze kwestie gewijd. Waltmans herinnerde Van Kemenade eraan dat hij als kamerlid heeft beloofd de verhoging van 650 gulden ongedaan te maken als hij eenmaal minister zou zijn. Van Kemenade zei daar nu nog achter te staan, maar voerde aan dat hij geen mogelijkheden ziet om de verhoging nog dit jaar terug te draaien. De noodzake lijke wetswijziging werkt vertragend en de financiële hiervoor is er niet meer, aldus Van Kemenade. Hij verweerde zich door ondermeer aan te voeren dat studenten die door de verhoging werkelijk financiële problemen krijgen, bij Onderwijs kunnen aankloppen. De bewindsman zei dat wellicht in '82 een Wet op 9? feSBOSCH Aan on zelf was het nau- lijks besteed, de pre- ttatie gisteren in De tsbosch van zijn jong- verhalenbundel „Ik het leven lief". Maar uitgever had daar u eenmaal een circus- t gehuurd en dwars- jen of kritisch zijn ligt m niet dat is be id. Dus stond A.G.T. rmans (64) gistermid- temidden van het ibantse rijshout, maar jvan gescheiden door met rode feestver- iting behangen ten- ek, subtiel uiteen te en dat de aanwezigen tnlijk voor niks wa- gekomen. int wat moet ik nou zeg- mensen? Ik heb hele- 1 niets te zeggen. Ik ben lurlijk geweldig blij met t mooie dag. En het mooi- van deze dag vind ik het tr. Maar iets te zeggen ben? Nee. Die hele tralala dat is eigenlijk niks r mij. Dat hoort allemaal de verkoopcentrale. En die jongens moet je reke- houden. Anders raak je andel aan de straatstenen niet kwijt". totale oplage van Toons ken overschrijdt binnen kort de recordgrens van een miljoen exemplaren. Zodra hij van een titel 100.000 bui deltjes heeft verkocht, be loont uitgeverij Elsevier hem daarvoor met een zogeheten „Gouden Boek". Een min of meer verguld exemplaar, ge vat in doorzichtig plastic. Bij 200.000 stuks bestaat de at tentie uit een „Platina Boek". Omdat iedereen er nou toch was, in die van alcoholdam- Een en palingrook doortrok- en amusementstent, werd de gelegenheid tevens aange grepen om de auteur te „ver gulden" vanwege het boekje „Alles is heimwee" (130.000 exemplaren) en te „platine- ren" in verband met „Fluiten naar de overkant" (240.000 stuks). Ged reutel „Maar het hoeft voor mij echt niet", aldus Hermans op het dek van de rondvaart boot, die de genodigden te rugvaart naar de bij de Nieu we Merwede geparkeerde auto's. „Dat goud en dat pla tina, dat is ged reutel. Als ik achter mijn bureau zit om mijn versjes te schrijven en Rietje roept: „Toon, eten!", dan schreeuw ik natuurlijk niet terug: „Nog twee zinnen opschrijven voor mijn plati- naboek". Dan vraag ik: „Nog een versje, Rietje", omdat ik daar op dat moment puur lol in heb". „Weet je", legt hij uit met zijn gezicht in de bekende )on portret op Tweede Kerstdag VERSUM Op Tweede Kerstdag zendt de AVRO TV programma uit rond Toon Hermans, dat beoogt een in- gend portret te schilderen van de cabaretier. Hermans t in december zijn 65ste verjaardag. Het programma gaat tig minuten duren. Het wordt vervaardigd in nauwe sa- werking tussen regisseur Bob Rooyens en Toon zelf. grimas van iemand voor wie het zonlicht net iets te fel is, „toen ik hier op deze boot het bord zag waarop in koeielet- ters „Ik heb het leven lief", toen dacht ik bij mezelf: die kreet hoort eigenlijk hele maal niet bij deze tijd. Als je er echt bij wil horen, van daag de dag, moet ie roepen: „We gaan allemaal naar de knoppen". Toch heb ik het leven lief. Ondanks de neu tronenbom en al die rotzooi. En ik vind dat ik daar ook eerlijk voor moet uitkomen. Ik zeg nadrukkelijk „het" le ven, in het algemeen. Ik heb niet alleen mijn leven lief, maar ook jouw leven. Al heb ik mijn leven natuurlijk lie ver lief dan iouw leven. Maar goed. Ik heb ook het leven van die kikker lief. En van die vogel daar. Ik bedoel: het wonder dat zich voltrekt in ieder levend ding", aldus Toon, die vervolgens, mis schien niet helemaal, logisch, een piepjong geroosterd braadkuiken oppeuzelt Of hij, met zijn 65ste levens jaar in zicht (17 december), al behoefte krijgt zijn werkdrift wat in te tomen? „Ben je gek! Wim Kan is zes jaar ouder dan ik en die werkt toch ook gewoon door? Nee, ik heb juist weer een nieuw terrein ontdekt, waar op ik wil experimenteren. De televisie. Samen met regis seur Bob Rooyens en laat ik je zeggen dat dat een goeie is ben ik bezig met een te levisieprogramma voor de AVRO. Het gaat tachtig mi nuten duren en is bedoeld voor Tweede Kerstdag. Voor de Duitse televisie maken we een serie van vier program ma's. We zijn samen wat aan het stoeien, Bob en ik. Kijken Toon in het zonnetje met zijn gouden- en platinaboek. of we via de buis bij de men sen kunnen binnenkomen. Ik heb zo'n gevoel, dat er wel wat uit kan komen. En als dat zo is, dan gaat er mis schien meer gebeuren. Je moet een formuletje vinden, daar gaat het om. Net als met die boeken. Als je het formu letje hebt, rolt de rest van zelf". Met de One-man-shows gaat hij ook door? „Natuurlijk. En als ik er mee zou stoppen, zou ik toch eerst een hele grote, hele mooie af- scheidsshow maken". Toon en Rietje staan weer op de kade. Het dagje „verkoop- centrale" zit er op. De vol gende aanleiding voor een commercieel-gezellig samen komen zal de verschijning zijn van een biografie over Hermans, getiteld „Clown in klompenland". Dat gebeurt heel binnenkort bij een con currerende uitgeverij, te we ten: Tiebosch. Bij Elsevier verschijnt, op zijn vroegst volgend voorjaar. „Een om vangrijker en diepgravender boek", aldus de uitgever, dat eveneens Toon Hermans als onderwerp heeft. Toon kijkt peinzend naar zijn afgetrapte sportschoenen, die clownesk contrasteren met zijn hagel witte pantalon daarboven. „Ik kan niet zeggen: „Dit ben ik", zonder de binding te voelen met al 't levende, 't Is liefde". WILLEM SCHEER DAT PvdA-voorzitter Max van den Berg de laatste weken in deze rubriek regelmatig kritiek krijgt te slikken is geen boos opzet: de man vraagt er eenvoudig om. De socialistische partijvoorzitter begint de redelijkheid uit het oog te verlie- DaT hij bijvoorbeeld heeft gemeend de burgemeester van Dode waard, Goldberg, de schuld van het uit de hand lopen van de betoging tegen de kernenergie in de schoenen te moe ten schuiven, is in hoge mate onredelijk. Van den Berg zet de zaken op zijn kop. Hij was het immers die de PvdA-leden aanvankelijk opriep tot deelname aan de blokkade van de kernenergie-centrale, op een moment dat verschillende groe pen deelnemers al hadden laten blijken een echte blokkade op het oog te hebben en het daaruit voortvloeiende geweld niet uit de weg te zullen gaan. En hij was het ook die vervol gens vele dagen lang uit angst voor zijn achterban zijn blun der niet ruiterlijk durfde te herstellen, maar in verklaringen allerlei versluierende begrippen ging hanteren als „symbo lische blokkade", „niet blokkeren maar hinderen", enzo voort Dit soort uitspraken moet de radicale elementen onder de betogers tot de conclusie hebben gebracht dat het wel goed zat als er in Dodewaard wat trammelant zou komen. Als de PvdA-voorzitter immers zegt dat het mag, dan zal de (PvdA)-minister van binnenlandse zaken zich toch wel twee keer bedenken alvorens zijn ME te sturen? Dergelijke rede neringen heeft Van den Berg opgeroepen en diezelfde Van den Berg is dus wel de eerste die zijn mond moet houden over de aanpak van burgemeester Goldberg van Dodewaard, die heeft getracht vanuit een door Van den Berg ondergra ven startpositie er nog zoveel mogelijk van te maken. In één adem met zijn beschuldiging aan het adres van Gold berg heeft de PvdA-voorzitter ook verklaard, dat hij eigen lijk principieel niet met het CDA wil samenwerken. Dat zegt hij nog geen maand nadat zijn partij een parlementair ak koord met het CDA is aangegaan. Als mede hierdoor de sfeer in de nog jonge coalitie verslechtert en de samenwerking voortijdig strandt, dan zal Van den Berg wel de eerste zijn om te verkondigen dat uiteraard het CDA er de schuld van is. Die kronkelredenering kennen wij nu. DEN HAAG Per tuinbouw bedrijf zal slechts 87.500 gul den als bijdrage voor energie besparende maatregelen zijn toegestaan. Dit bedrag mag ook niet groter zijn dan een kwart van het geïnvesteerde bedrag. Deze beperkende maatregelen heeft minister De Koning van Landbouw moe ten nemen, hiertoe gedwongen door de Europese Commissie. Het dagelijks bestuur van de EG wil slechts onder deze voorwaarden de bijdragerege ling goedkeuren, die al per 1 iuli zijn ingegaan. Het energie besparingsplan dat gegadigden bij de aanvraag moeten indie nen, mag geen uitbreiding van het bedrijf omvatten. De gege ven voorschotten worden te ruggevorderd als de tuinder achteraf niet aan de gestelde voorwaarden voldoet f Pag.17-19: Protest tegen goed koop gas Senaat houdt vast aan toelage ook voor zelfstandigen lactie) DEN HAAG Ondanks verzet van staatssecretaris Dales (sociale zaken) houdt de Eerste Kamer vast aan haar eis dat ook de kleine zelfstandigen met een mini muminkomen een extra koopkrachttoelage moeten krijgen. De Senaat aan vaardde gistermiddag una niem een CDA-motie van deze strekking die door alle grote partijen mede was on dertekend. Eerder verwierp de Tweede Kamer moties en amendemen ten van dezelfde strekking die daar waren ingediend door de VVD. Alleen D'66 viel toen uit de boot van de regeringspar tijen, die dit verzoek op aanra den van staatssecretaris Dales en minister Den Uyl afwezen. De Eerste Kamer trok zich van hun bezwaren echter niets aan en vroeg alsnog 25 miljoen gulden uit te trekken voor een of begin volgend jaar krijgen uitbetaald. Zelfs het beroep van de bewindsvrouwe op de Kamer de motie niet aan te nemen omdat zij onuitvoer baar zou zijn, bracht daar geen verandering in. Volgens me vrouw Dales is de inkomen sachteruitgang van de kleine zelfstandigen weliswaar groot, maar valt hun inkomen niet exact vast te stellen en is dus evenmin aantoonbaar dat zij in zo'n achterstandspositie zijn geraakt, dat zij voor een duur- tetoeslag in aanmerking ko men. de minima in december ADVERTENTIE Rath 8. Doodeheefver wandbckleding. U vindt het bij de interieurspecialist Van sfeer tot meer. van gras tot vlas. DenHeïder Lh R'dem DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied boven Duitsland veroorzaakte vandaag bij ons een zuidelijke stroming. Hier mee werd vanuit Frankrijk droge lucht aangevoerd waar bij de zon vandaag vooral in het midden en oosten van het land nog langdurig scheen. Een met een oceaandepressie samenhangend frontensysteem dringt het komende etmaal ge- leidelijk tot over het gehele Bruaeei land op. Dit betekent voor Sjïjj morgen meer bewolking waar- uit van tijd tot tijd regen zal vallen, het eerst in het westen van het land. Een tamelijk krachtige zuidelijke stroming voert daarbij in eerste instan tie nog zachte lucht naar ons land. De minima dalen hierin vannacht tot ongeveer 1T gra den terwijl morgenmiddag temperaturen van ongeveer 17 graden worden verwacht. Ook het komende weekeinde zal de genoemde depressie ons weer bepelen. Bij naar west ruimen de winden wordt dan geleide lijk minder zachte lucht naar ons land gevoerd. De kans op regen of buien blijft dan groot WaeregeeteidheM van gisteren tamp tamp «lag h.baw. 17 6 O mm l.bew. 18 8 0 mm w.bew. 17 10 0 mm a.bew. 17 12 0 mm Z.-Umburg onbaw. 17 7 0 mm - - ragan 17 70.2 mm onbaw. 27 18 0 mm Innsbruck Klaganfurt Kopenhagen i Luxemburg h.bew. 19 13 On onbaw. 25 16 On onbaw. 22 6 On onbaw. 25 motragen 10 10 0 mm 12 0 mm 8 0 mm Stockholm Wenen Zürtch Casablanca laten boel 18 12 0 mm 21 13 17 mm 23 15 0 mm 16 10 2 mm Lbaw. n.ontv. n.ontv. h.baw

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11