Vrouwen ziin de kille, taaie terroristen van de toekomst Zaak van het jaar" tegen Haagse portier begint morgen 0PZ0EKNAAR DE KRANT KÓMT OVERAL PSYCHIATER MULDER IN VANDAAG VERSCHENEN BOEK: Heroïnevriendinnen op rooftocht in de Haagse regio BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 28 SEPTEMBER 1981 PAG „Mensen bij gijzelingen aangeboden aan Van Agt en Den Uyl DEN HAAG „De oorlog is nog niet ten einde. Althans het methodisch voorbereide terrrorisme ziet uit naar nieu we, ernstiger vormen van anti-democratische en anti-men selijke acties. We vertoeven slechts in een rustpauze, voor afgaande aan meer kwalijke vormen van terrorisme. De slechter wordende economische situatie speelt dit ten zeer ste in de hand. De verwachting zal helaas moeten zijn dat de kwaal zich sterk zal uitbreiden. Daarbij zullen gijzelin gen en kapingen mogelijk eerder komen uit de links terro ristische hoek, terwijl massale en brute explosieve gebeur tenissen eerder van rechtse terroristen te verwachten zijn. Mogelijk dat ontvoeringen tot beider arbeidsveld gere kend zullen moeten worden". Een griezelige prognose, maar van onverdacht deskundige zijde, van psychiater D. Mul der namelijk, de man die bij de grote gijzelingszaken in Ne derland van de afgelopen ja ren namens de autoriteiten de telefonische onderhandelingen met de daders heeft gevoerd en zo, meer dan wie ook, de kans kreeg zijn pappenhei mers te leren kennen. Zijn faam op het gebied van de psychologie van het terrorisme is dan ook internationaal ver breid. Hij spreekt zijn sombere toekomstvisie uit in het boek „Mensen bij gijzelingen", waarvan de eerste exemplaren vandaag zijn uitgereikt aan premier Van Agt, vice-pre mier Den Uyl en andere hui dige of voormalige bewindslie den die bij de grote gijzelings affaires betrokken zijn ge weest. Nog drie andere zeer deskun dige auteurs hebben aan het boek meegewerkt. Prof. J. Bastiaans natuurlijk die het verschijnsel „gijzelingen" in al zijn aspecten belicht. Voorts prof. W.van Dijk met een bij drage over „gijzelaars en hun familie". Dr. H. van der Ploeg tenslotte die een hoofdstuk schreef over „de hulpverle ners". Maar de monografie van psychiater Mulder, gewijd aan het verschijnsel „terroris me", is verreweg de langste en zal vanwege de aard en de actualiteit van het onder werp door een breed pu bliek van gewone lezers als het meest boeiend gewaar deerd worden. Deze verrassen de uitspraak bijvoorbeeld: „Verwacht mag worden dat de vrouw een veel grotere rol in terroristische activiteiten zal gaan spelen, daarin zelfs een leidersrol zal gaan opeisen, terwijl haar optreden waar schijnlijk gepaard zal gaan met meer vijandigheid en een bru tere aanpak van de slachtof fers, alsook dat dit zal leiden tot een taaiere volharding met betrekking tot het bereiken van de gestelde doelen". Imponeerdrang Een ontwikkeling die de vrouwenemancipatie wel niet bedoeld zal hebben. Maar het gaat die kant uit, meent Mul der vanuit zijn kennis en er varing te weten. Hij staaft zijn mening zo: „Mede op grond van een sterke imponeer drang zal de vrouwelijke ter rorist gemakkelijk kunnen verworden tot een persoon die de man moet overtreffen in kilheid en hardheid en die aldus haar onderdrukte machts- en rancunegevoelens omzet in wreedheid tegenover het slachtoffer. Wij weten dat dit bij vrouwelijke terroristen vaak het geval is. Wij weten ook dat zij vaak in hun opstel ling tijdens de onderhandelin gen en in hun opstelling bij de berechting alsook tijdens de detentie aanmerkelijk meer weerstand bieden dan man nen in het algemeen doen, en dat zij ook lichamelijk en geestelijk veel taaier zijn". Onderdrukte machts- en ran cunegevoelens. Sleutelwoor den in het indringende psy chologische portret dat Mul der schildert van de vrouw of man bij wie zich de breuk heeft voorgedaan in zijn le De Palestijnse Leila Khaled, de eerste vrouw die (In 1970) be kendheid verwierf door terroristische activiteiten. Zij was in dat jaar betrokken bij de kaping van een EI-AI-vliegtuig. vensloop waardoor hij voor taan. zijn eigen lot bewust ruilt tegen dat van de mede mens. Enkele citaten. „Leden van terroristische groeperingen zijn in zekere zin hardhorend, zowel men taal en psychisch als sociaal. Vanuit hun isolement voelen ze zich onbegrepen, een toe stand die gemeenschappelijke trekken heeft met die welke men bij geesteszieken vindt, bij neurotici en ook schizofre- nen. Het geen aansluiting hebben met de medemens leidt vrijwel altijd tot achter docht. Deze kan zodanig het psychisch functioneren gaan beheersen dat het ziekelijk wordt; men spreekt dan van paranoia. Eveneens ten gevol ge van de communicatieve stoornissen en het isolement treedt als noodzakelijk ele ment ter versterking van het individuele en het "groeps-ik de noodzaak naar voren om zich meerderwaardig te voe len. Men gaat zich dan boven de domme, onwetende, laffe, burgerlijke enzovoort mede mens verheffen en kan deze tenslotte als minderwaardig gaan beschouwen". Übermensch Wanneer de ander eenmaal als sterk minderwaardig te boek is komen staan, zo be toogt Mulder vervolgens, be vordert dit de stap naar het beschikken over deze mede mens ter bereiking van eigen doelen ten zeerste. In wezen is dit proces niet ongelijk aan wat zich in nazi-Duitsland heeft afgespeeld. Bij een be langrijk gedeelte van politie ke ontvoeringen, gijzelingen en terreurdaden is ook het principe van de Übermensch en de untermensch werkzaam en wordt een doelbewuste, extreem zware en vernede rende behandeling van de slachtoffers beoogd. In het bij zonder daar waar religie en nationalisme samengaan, is dan ten volle het ideale draagvlak geschapen waarin vaandels, leuzen en vlaggen het geweten vormen van hen die of niet over voldoende identiteit beschikken dan wel wier identiteit geleidelijk ten gronde is gegaan. Dit alles leidt weer tot een ziekelijke meerwaarde van het Zelf. Om het zielspatroon van de terrorist dat toch al op of bin nen het grensvlak van de ab normaliteit ligt, nog ingewik kelder te maken, komt er ook het element van risico-zoe kend gedrag bij. Mulder: „Niet alleen het rondsjouwen met bommen of wapens, maar ook het zich bloot stellen aan sluipschutters dan wel het achternagejaagd willen wor den door de politie van hele werelddelen bewijst de be hoefte aan gevaar met een in gebouwde, levensgrote kans dit spel met de dood te moe ten bekopen. Terroristen zijn als de pubers die een aantal jaren terug de gewoonte had den voorrijdende auto's te springen om te kijken wie zo lang mogelijk durft te blijven staan alvorens weg te sprin gen. Dit nu is als het ware een wezenlijke terroristische be hoefte. In feite is het streven gericht op een indirecte zelf moord. Het sterven door een politiekogel zou daarbij op mystieke wijze de meerwaar de kunnen hebben van door werkende betekenis voor het terrorisme in de vorm van martelaarschap". Afsplistingen Tot zover (slechts zeer be knopt samengevat) de per soonlijkheidsstructuur van de terrorist zoals psychiater Mul der die schetst. Er dient mis schien nog aan toegevoegd dat het gros van de terroristen af komstig is uit milieus die be heerst worden door het alge meen aanvaarde normsys teem, met name uit de mid denklasse. Nu weer een voorspelling. „Afsplitsingen", schrijft Mul der, „ruzies, twisten over leer stellige uitgangspunten en ge monopoliseerde eigendoms rechten op de politieke profe ten 'van gisteren of morgen zullen het terroristische land schap in toenemende mate gaan kleuren. De mogelijk heid lijkt aldus groot dat in de nabije toekomst losstaande groepjes via opzienbarende acties zullen gaan wedijveren in het afgeven van hun visite kaartje, steeds meer onvoor spelbaar naar vorm en in houd, maar in ieder geval gruwelijk van aard". Moeten we dan leren leven met terrorisme? Mulder: „Die conclusie kan door mij be paald niet worden gedeeld en moet naar mijn mening wor den gezien als een ergerlijk en niet ongevaarlijk zwakte bod. Van wezenlijk belang is een duidelijke en besliste wij ze van vaststellen van absolu te grenzen aan welke actie dan ook door de bestuurlijke en politieke leiding". Voorts dient het volgens Mulder uit te zijn met het vergoelijkende taalgebruik dat met name de media nogal eens hanteren wanneer het om terrorisme gaat. „Chantage blijft chanta ge, hoe ethisch of anderszins welluidend deze ook wordt verpakt. Zo heb ik het altijd een ergerniswekkende blun der gevonden wanneer er ge sproken wordt over de execu tie door terroristen van bij voorbeeld gijzelaars. Men moet de daad bij zijn juiste naam noemen, en dat is moord. Vrijheidsbenemers vinden het nooit prettig wan neer men ze door de ontne ming van pseudo-rechtvaardi- gingen ontmaskert en met de neus op de werkelijke draag wijdte van hun daden drukt". Culten Terrorisme vormt een ver schijnsel dat is gebonden aan het menszijn, stelt Mulder. Het is van alle tijden. Maar onze ingewikkelde, onper soonlijke, bureaucratische, „vaderloze" samenleving biedt er wel een bijzonder vruchtbare voedingsbodem voor. Vandaar de waarschu wing: „De gevaren in de toe komst lijken vooral te duch ten van zelfbewuste manipu lators van de massa en van charismatische leiders. Mo derne technieken voor het maken van aanhangers en volgelingen staan hun daarbij in toenemende mate ten dien ste. Veel slachtoffers, met name op het terrein van de culten, zijn van hun persoon lijkheid beroofd in dier voege dat hun identiteit volledig vervaagd is binnen de groep of secte waarin zij slechts ho rigen zijn. Bestudering van het sectewezen zou in veel ge vallen reeds nu tot de conclu sie moeten leiden dat hier van een geesteli opperste lichamelijke en w itelijke onteigening sprake is, zo dicht aanliggend tegen wat in terroristische groepe ringen kan gebeuren dat voor de toekomst juist hiervan een grote dreiging uitgaat in de richting van het terrorisme". Valt er ook gevaar te duch van allerlei bewegingen actiegroepen (krakers, Doij waard Dicht, Onkruit) die wapen van de burgerlijke gehoorzaamheid niet scl wen? „Naar het mij vo< komt", antwoordt Muld „kan worden gesteld en gei dat iedere groepering die z onvrede in de richting v, acties doet verlopen, zi heeft te wapenen tegen wervende en sturende krat van kleine groeperingen j peractivisten, sterk sympat serend met, dan wel nai verwant aan of reeds betrol ken bij terroristische groej ringen. Iedereen die z krachten wijdt aan het uitdi gen van een op zichzelf toe juichen stellingname do middel van in de huidi maatschappij aanvaarde te< j nieken en tactieken, die i zich tezelfdertijd en bij voo during goed het gevaar te n liseren dat er in besloten li namelijk dat de zuiverhe t van zijn doelstellingen do i nevenverschijnselen derm: wordt aangetast dat de meenschap met het teroris i sche kind ook zijn frisse ba l water zou kunnen weggooi® i Wanneer zich misstandi voordoen (bijvoorbeeld bou' I materialen roven om e I kraakpand om te bouwen 11 een vesting) zouden ze duid i lijk moeten maken dat hie i voor groeperingen verar l woordelijk zijn die gerecb I vaardigde acties misbruik! i voor andere, puur destructi I ve belangen. Want het z( j deze laatste groepen die, ze I al met een been in het tern risme staande, van de situali proberen te profiteren dop ook anderen over de streep trekken". PIET SNOEld N.a.v. „Mensen bij gijzeliu gen" door Prof. dr. J. Ba tiaans, D. Mulder, psych ter, prof.dr. W.K. van Di en dr. H.M. van der PI» Sijthoff's Uitg.mij; 37,50 Pr GROTE BELANGSTELLING VOOR PROCES VERWACHT DEN HAAG Veiligheidsmaatrege len en de verwachting dat nog niet eerder bekend geworden gruwelijkhe den openbaar worden gemaakt heb ben aan de vooravond van het ge ruchtmakende proces tegen de van meervoudige moord verdachte 31-jari- ge Haagse nachtclubportier Koos H. ertoe geleid dat deze rechtszitting nu al bestempeld wordt tot de „zaak van het jaar". Rechtbankverslaggevers uit binnen- en buitenland en parketwach ten krijgen morgen de niet eenvoudi ge taak opgelegd de tijdens de moor den gepleegde wreedheden in detail te moeten aanhoren. Een met kogelvrij glas beveiligde publieke tribune moet de gedaagde vrijwaren van acties, het zij uit woede of om hem te bevrijden. Op vijf dagen na is het precies één jaar geleden dat de Haagse portier Koos H. werd aangehouden op verdenking van moord op het 11-jarige Wassenaarse meisje Edith Post. In de inmiddels ver streken twaalf maanden werd hem niet alleen deze, maar ook twee andere moor den en enkele gewapende overvallen aangerekend. De overvallen zou hij sa men met anderen hebben gepleegd, e- venals de aanranding en verkrachting van een paar jonge vrouwen. Een aantal oude kennissen van de portier uit de Haagse onderwereld is voor die feiten inmiddels door de rechtbank veroor deeld. De man die de komende dagen het middelpunt is van deze „zaak van het jaar" blijft ondanks de aangedragen bewijsstukken hardnekkig ontkennen. Slachtoffers Op 2 oktober werd in de Wassenaarse duinen het stoffelijk overschot van het schoolmeisje Edith Post ontdekt. De poli tie constateerde een gewelddadige dood: met een ingeslagen schedel en wurgspo- ren in de nek werd het slachtoffertje door een voorbijganger in het spaarbek ken van de Duinwaterleiding nabij het Wassenaarse Slag opgemerkt. Het hierop ingestelde buurtonderzoek, gesprekken met mede-leerlingen en het ontvangen van waardevolle tips leidden al snel tot de arrestatie van de nacht clubportier. Tijdens een huiszoeking in zijn woning aan de Haagse Zuidwal trof de recherche voorwerpen aan, die het bewijsmateriaal zouden kunnen vormen voor de moord op Edith Post, evenals op die van de 18- jarige Schiedamse Emy den Boer en de 12-jarige Haagse Tialda Visser. De vondst van onder meer deeltjes van oor bellen, die eigendom bleken van de Schiedamse studente, en de ontdekking van bloedsporen van één der slachtoffers op de matras en de vloerbedekking we zen Koos H. aan als verdachte. Hongerstaking Half juli ging de portier in het Huis van Bewaring in Maastricht in hongerstaking uit protest tegen zijn behandeling. Vol gens zijn advocaat, mr. J. Th. Duijnstee, bracht hij zijn tijd door in volstrekte iso latie. Na 43 dagen gaf de Hagenaar zijn protestacatie op, nadat hem was medege deeld dat hij zou worderi overgeplaatst naar de Bijlmerbajes in Amsterdam. De Haagse rechtbank, onder leiding van president mr. Kootte, heeft deze week twee dagen (dinsdag en woensdag) uitge trokken voor deze zaak. In deze dagen zal men hoogstwaartschijnlijk niet ver der komen dan de behandeling van de stapelshoge processen-verbaal en moge lijk het requisitoir van officier van justi tie mr. R.A. Schimmel. Het horen van maar liefst zestien door mr. Duijnstee opgeroepen getuigen maakt het waar schijnlijk nodig dat het aantal zittingsda gen er zijn vier dagen berekend voor het hele proces moet worden uitge breid. Alleen al het pleidooi van mr. Duijnstee op 13 oktober neemt zeker een dag in beslag. De advocaat sluit niet uit, dat hij zijn betoog de volgende dag weer moet voortzetten. Zwijgzaamheid Als Koos H. schuldig is aan de drie moorden, pleegde hij ze dan alleen of werd hij daarbij geholpen? Dit is één van' de vele vragen waarmee de rechtbank zich de komende dagen gaat bezighou den. De bedoeling is dat het antwoord op die vraag de rosblonde, 1.90 meter lange ex-nachtclubportier morgen vanachter het pantser van zwijgzaamheid haalt dat hij sinds zijn arrestatie om zich heen heeft getrokken. „Met die zwijgzaamheid valt het overi gens nogal mee", stelt de jongere collega op het kantoor van mr. Duijnstee, de ad vocaat mr. E.J. Eggink. „Onze cliënt heeft voortdurend ontkend dat hij ook maar iets met de drie moorden te maken heeft gehad. Meer heeft hij in feite dus niet te zeggen". Volgens mr. Eggink heeft zijn cliënt alle tijd actief meegedacht wie dan eventueel staat dat Koos H. het heeft gedaan, zijn de bewijzen daarvoor nog door niemand geleverd. Het advocaten-duo zegt het in hoge mate te betwijfelen of de officier van justitie die deze zaak in handen heeft daar tijdens het proces wel in slaagt De advocaten zetten grote vraag tekens bij het bewijsmateriaal dat ze in middels onder ogen hebben gekregen. Ze spreken in dit verband zelfs van talloze „rariteiten" die zij in de processtukken zouden hebben aangetroffen. Welke pre cies? Op die vraag gaan ze nu liever nog niet op in. Mr. Eggink: „Voor ons staat vast dat Koos het niet heeft gedaan". Spanning In het Paleis van Justitie aan de Juliana van Stolberglaan is de spanning onder het personeel, met name onder de'par ketpolitie, te snijden. Bezorgdheid tekent zich af op de gezichten van de parket wachten en de deurwaarder, die verant- woordelijk zijn voor de orde en veilig heid op de met kogelvrij glas uitgeruste publieke tribune en in de rechtszaal. Het verwachte legertje journalisten en teke naars dat zich morgenochtend om half tien in de hal van het gerechtsgebouw aandient, vormt voor hen misschien nog het minste probleem. Ruim een week te voren wist men bij Justitie namelijk al' hoe groot de belangstelling van de pers zou ziin voor deze zaak. Over de publie ke opkomst tast men echter in het duis ter. Afgaand op geruchten houden de par ketwachten ernstig rekening met de mo gelijkheid van een bevrijdingsactie of een aanslag. Om het parketpersoneel niet dagen achtereen te confronteren met onsmakelijke details van de moor den wordt elke dag een nieuwe ploeg in gezet Ernst-Jan Beeuwkescreatie In het Scheveningse Kurhaus. MODE SCHEVENINGEN '81 Afgelopen weekeinde heeft het in Scheveningen gegonsd van de mode- aktiviteiten. Max Heymans en Frans Molenaar toonden zaterdag middag in het Kurhaus hun winter collecties 1981/82. Voor 42,50 gulden konden de bezoekers onder bet genot van een Thé Complet of een Cock tail Complet de nieuwste creaties voor het komende seizoen bewonde ren. Voor 65 gülden kon modebewust Den Haag 's avonds tijdens een buf fet van vijf gangen Ernst Jan Becuwkes' elegant-klassieke haute couture bewonderen. Maar ook de meer betaalbare jonge mode beeft een plaatsje gekregen in Mode Scheveningen '81. In het cir custheater presenteerde Ad Visser voor een schappelijke toegangsprijs 615 gulden) de Number One collectie van De Bijenkorf voor heren en de B'way voor vrouwen. De collectit i werd geshowd door de swingendti balletgroep van Penney de Jager i Het programma werd omlijst me c optredens van .Jïabe" en Doris (pla\ r back) D The Pins. De presentatie begon een halt uur later dan voor zien, doordat de groep ,J?abe" te laa arriveerde. De B'way volgt niet di\ rechte lijn in de mode, maar dtz kronkelige B-wegen. De Number One collectie bevat een totaal pak t ket voor de jongeman, uitgezonden schoenen, waarbij gestreefd wordl\ naar een hoge mate van exclusivi} telt Op de promenade voor het Kurhaus} presenteerde Judith Bosch tenslotte f het Concours d' Elegance, een parade van 50 antieke automobielen van de Historische Automobiel Vereniging. De chauffeurs en passagiers waren volledig in de ouderwetse stijl ge kleed. OFFICIER EIST EEN JAAR CEL DEN HAAG Twee aan heroïne verslaaf de vriendinnen uit Amsterdam en Leiden (21 en 20 jaar) stonden terecht bij de recht bank in Den Haag op verdenking van een groot aantal inbraken en diefstallen in on der meer Den Haag en omliggende gemeen ten. De officier van justitie eiste tegen bei den twaalf maanden celstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De beide dames, die al aanzienlijke tijd ver slaafd waren, haalden hun buit uit winkels in Leiden, Valkenburg, Voorschoten, Wassenaar en verschillende andere plaatsen. Ook waren zij op het inbrekerspad geweest Dit betrof in sluipingen onder meer bij een groot-winkelbe- driji in Valkenburg. Daar haalden ze na slui tingstijd een 25-tal tv-toestellen weg. In Leiden op het Schuttersveld werd een aantal gepar keerde auto's leeggehaald. De buit daar bestond onder meer uit cassetterecorders en radio's. Uit- verschillende winkels werden voorts nog 45 broeken en 20 shirts ontvreemd. De vriendin nen zeiden tegen de rechtbankpresident zelf standig van de heroïne af te willen komen. Daar bleek de president weinig fiducie in te hebben. Het vonnis is op 2 oktober. ADVERTENTIE Twee auto's vernield bij frontale botsing op Rijksstraatwi WASSENAAR Scl trekken bij het remmen vanmorgen de vermoed ke oorzaak van een fron botsing op de Rijkssti weg. Bij de botsing wi drie auto's betrokken, w van er twee volledig wer vernield. Twee bestuur! raakten licht gewond. Een auto, bestuurd door 53-jarige ambtenaar uit V schoten, reed in de rich Den Haag op de Imkert van de rechterweghelft. hoogte van Kerkehout ro de bestuurder remmen auto's vóór hem. Bij het r men trok de auto scheef i links, waardoor hij op de v helft bestemd voor tegel fers terecht kwam. De wam hierdoor frontaal botsing met een auto, bestu door een 30-jarige Hagen Een derde auto, bestuurd een 39-jarige man uit Vli dingen, liep bij de botsing li te plaatschade op. De Ha! bestuurder moest met een keifractuur en glaswonden het gelaat in het ziekenl Bronovo worden opgenom de Voorschotenaar behoe niet te worden opgenomen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6