Bestuur judobond grijpt reddingboeien van fantasie „Ik zit de hele dag achter het bord maar ik snap er niks van" Hockeybond laat zich niet chanteren Van de Walle stopt SPORTTRIBUIME DANK ZIJ STEUN VOORGEPROGRAMMEERDE REPRESENTANTEN DEELNEMER AAN NK COMPUTERSCHAAK: INDIA BANG VOOR NOG EEN NEDERLAAG? ■bhubsee LEIDSE COURANT MAANDAG 28 SEPTEMBER 1981 PAGINA 20 I UTRECHT In Utrecht werden afgelopen za terdag alle poten onder het zitvlees van het dagelijks bestuur van de Judo Bond Neder land (JBN) weggezaagd in verband met hun aangetoonde medeverantwoordelijkheid in het boekhoudkundig „gemanipuleer" van de officieel beschuldigde ex-penningmeester Arie de Bruijne. Maar met verbazingwekkende lenigheid grepen voorzitter Henk van Oosten en secretaris Jan Post de reddingsboeien van hun fantasie, daarbij in grote mate gesteund door de voorgeprogrammeerde representan ten uit noord, oost en zuid. Deze werden zoals altijd doodsbleek bij het dreigement dat ook het hoofdbestuur, dat al eerder zijn vertrou wen aan het dagelijks bestuur had geschon ken, bij het wegstemmen van het dagelijks bestuur eveneens zou opstappen. En dus bleef iedereen zitten. Behalve plaatsvervan gend penningmeester Wim Luiten, die bij de herverkiezing minder stemmen kreeg dan Thomas van Dongen uit Raamsdonkveer. In een vergaderzaal waar drie hoofdbestuursle den en zeven van de 47 afgevaardigden de noodzaak van het aanschouwen van wiebelende bestuurszetels niet inzagen en gewoon wegble ven, kreeg de heer Swart tweemaal de kans zijn zegje te doen over het financieel beleid van de bond. En deze trok daar een ruim een uur voor uit. Eerst als lid van de onderzoekscommissie Swart-De Jongh-Feijer, in welke hoedanigheid hij zich nog even inhield. Als spreker namens zijn district Zuid-Holland kon de goed van de tongriem gesneden Swart zich pas echt uitle ven. Feilloos bewees hij dat Van Oosten en Post wel degelijk van veel dubieuze zaken hebben af geweten. Maar het genoemde duo blikte noch bloosde. Bij de stemming bleken de kritische di stricten Noord- en Zuid-Holland met 16 stem men niet opgewassen tegen de 24 ja-bestuur- blijft-briefjes van de overige aanwezigen. Maar Noord-Holland liet niet los. „Wij willen een nader onderzoek naar De Bruijne, Post en Van Oosten, wij eièen meer duidelijkheid", aldus Cor van der Geest. En toen werd de voorzitter ein delijk geëmotioneerd. Van Oosten: „Daartegen zal ik mij zwaar verzetten. Ik ben er goed zat van. Mijn declaraties zijn vorige week wel 80 keer omgespit („Niet waar" aldus Swart"; red.) en daar was niets, 0,0 op aan te merkten". Maar de zaak is nog niet ten einde. Commissie lid De Jongh vertelde later in de gang: „Wij wa ren slechts adviserend bezig met een verband- sonderzoek. Behalve de subsidiegevers, duiken ook nog onafhankelijke accountants in de boek houding van de JBN en die leggen keiharde be wijsstukken gewoon op tafel, iets dat wij niet hebben gedaan. Maar deze bestaan wel". De Bruijne Het resultaat van de stemming betekende voor de buiten de vergaderzaal wachtende Arie de Bruijne toch iets positiefs. „Nu men het hele da gelijkse bestuur vertrouwt, zal men mij ook wel met rust laten. Maar voor mijn part word ik ge royeerd. Hoef Ik ook geen contributie meer te betalen, net zo min als een erelid". De ex-penningmeester zei dit lachend tot Anton Geesink, die juist in zeer felle bewoordingen het opzeggen van zijn erelidmaatschap had aange kondigd als de leden het bestuur zouden laten zitten. Zijn onvrede jegens het bondsbeleid be trof overigens de kwestie van de Stichting Ne derlandse Schoolsport (SNS), waarvan hij voor zitter is. In een te laat en te simpel briefje had de bond, die beweert eigen plannen te hebben, zijn medewerking geweigerd aan een congres dat Anton Geesink volgend jaar organiseert. De ex-Olympisch en wereldkampioen: „De bond telt nu 55.000 leden, maar zou met de school jeugd 500.000 leden kunnen hebben. Hun wei gering bewijst dat er een aparte amateurjudo- bond moet komen. Ik heb zojuist met de SNS gebeld en deze hebbn mij gevraagd te overwe gen mijn erelidmaatschap toch niet op te zeg gen, in het belang van de SNS". HERMAN JANSEN BRUSSEL De Belg Robert van de Walle, win naar van een gouden medaille bij de Spelen vai Moskou en van zilver en brons bij de wereld t kampioenschappen judo te Maastricht, wil eei eind maken aan zijn carrière. De succesvolle ju doka krijgt geen steun van de Belgische judofe deratie en zal nu een eigen school beginnen. Landskampioen Budokai Rijnmond is atgelopei zaterdag in de eerste ronde van het toernooi on de Europese judobeker uitgeschakeld. De ploei verloor met 5-2 van JC Manner uit Wenen. Nederlandse punten werden gemaakt door Ko. bus Dijken en Rinus Montauben. UTRECHT „Heeft ie dat ge daan?" Af en toe stelden de deel nemers aan het Nederlands kam pioenschap computerschaak deze vraag. Lichte verbijstering maakte zich van hen meester als hun geestekind een „bokje" om hoog „pruttelde". Het merendeel van de 13 computers speelde dan ook nog niet zo sterk. Evenals trouwens de meeste deelnemers. „Jammer dat ik niet kan schaken. Ik zit de hele dag achter het bord, maar ik snap er niks van". In Utrecht ging het er wel gezelig en gemoedelijk toe, hoewel de voort brengselen van de apparaten nauwlettend en met spanning te gemoet werden gezien. Maar het was zeker geen wereldkampioen schap, waar de deelnemers el kaar bijna naar het leven ston den. Spelregels werden soepel gehanteerd. Behulpzaamheid troef dus. De schaakcomputer „You never can tell" (YNCT 1.0) van de computerprogrammeur Luuk („Het blijft een spelletje") de Vries uit Gouda door stond de beproevingen het best. De Vries moest het hebben van zijn 18-jarige ervaring als pro grammeur. Daardoor had hij ook betrekkelijk weinig tijd (zo'n 500 uur, tegen 2000 voor de meeste anderen) voor zijn programma nodig. (Theorie)boeken doorwerken over alles wat tot nu toe over computerschaak is gepubliceerd is be langrijk. Kunnen schaken in verhouding minder. Nieuwkomer De Vries bleef na drie dagen een half punt voor op „Gambiet '81" van Wim Rens uit Dordrecht. YNCT 1.0 was de grote verrassing van het toernooi. Hij besliste de strijd door het onderlinge duel na een spannende strijd te win nen. Beide computers hadden het overigens uiterst moeilijk tegen het „museumprogramma" van pionier dat wel! ir. Barend Swets uit Delft. Een „museumprogramma" volgens de organisa tor en schaakcomputerfanaat Jan Louwman (56), omdat het apparaat verouderd zou zijn. De kwali teit van de overige computers was er wel duide lijk op vooruit gegaan. IGM, vorig jaar co-kam pioen, eindigde met slechts twee punten hulpe loos onderaan. De vooruitgang in het computer schaak is voor een deel te danken aan de activi teiten van de CSVN, de computerschaakvereni ging met 500 leden in Nederland. Deze vereni ging doet erg veel om het computerschaak te propageren. Stuwende kracht is Jan Louwman, hoewel ook Jaap van den Herik en enkele ande ren niet vergeten mogen worden. De programmeur van wereldkampioen „Belle", de Amerikaan Ken Thompson, moet in een onbe waakt ogenblik gezegd hebben: „Ach, ik kan nauwelijks schaken". In Utrecht waren program meurs, wiskundigen en studenten de program mamakers. Die konden een aantal „bloedba den", kortsluitingen, „pannen", kortom puinho pen niet voorkomen. Vooral in het eindspel lieten ze, althans voor een mens, de vreemdste dingen zien. Dat kwam voornamelijk door het zogenaam de horizoneffect. De computer kan niet verder vooruit denken dan bijvoorbeeld tien «zetten. De elfde ligt „achter de horizon", hij kan 'm niet zien. Dat is vooral in het eindspel erg belangrijk. Aan deze lacune wordt op het ogenblik gewerkt. Een drukke boel tijdéns het Nederlands kampioenschap computerschaak In Utrecht. De Amsterdamse broers Henk, Hans en Bart van der Liet nemen deel met een zelfgebouwde computer. Hun pro gramma, „Schak-H", eindigde met 3,5 punten uit 9 partijen. Ook in het commerciële mlcro-computerwezen. In ons land zijn op het ogenblik trouwens zo'n 45.000 micro's verkocht. Vooral de ontwikkelin gen in het micro-computerschaak zijn stormach tig te noemen. Met de regelmaat van de klok ko men nieuwe en verbeterde modellen op de markt, voor prijzen van pakweg 300 tot 2500 gul den. Jan Louwman onthulde gisteren overigens, dat hij herhaaldelijk door fabrikanten van micro's be naderd wordt om tegen betaling gunstige kritie ken af te leveren. Een verheugdende ontwikkeling In het computer schaak Is, dat de micro-computers aan het „ver menselijken" zijn. De oudere compu's rekenden gewoon „alles" uit, dit in tegenstelling tot de mens, die een zeer strenge zetselectie toepast. „Belachelijke" zetten komen voor het menselijk intellect niet in aanmerking. „Belle" werkt echter volgens de „brute-force-"methode. Dat betekent zo'n 160.000 varianten per seconde. Soms moest een biljoen varianten worden uitgerekend. De nieuwe mircro-computers rekenen een kleiner aantal zetten uit. Met de brute-force-methode kunnen ze niet diep genoeg rekenen. En verder is de hardware van Belle voor de gewone sterveling niet te tietalen. Een puntenwaarderingssysteem geeft nu de richting aan. Een snelle rokade levert bijvoorbeeld punten op, evenals een toren op een open lijn. Een slechte koningsstelling, een paard aan de rand van het bord of een dubbel- pion levert strafpunten op. Sommige van deze commando's zijn echter tegenstrijdig, wat ook weer In het progrmma verwerkt wordt. De com puter kiest de zet uit, die de meeste punten scoort. Als hij er tenminste de tijd voor heeft. Als dat niet zo is, kapt hij na een bepaalde tijd rigou reus af. Met alle vervelende gevolgen vandien. Enthousiasme jaar op 60 tot 80 deelnemers. Het enthousiasme voor de schaakcomputers, op universiteiten, be drijven en in de schaakwereld maakt deze voor spelling niet al te onwaarschijnlijk. De faciliteiten werden nu praktisch gratis ter beschikking ge steld. Anders had alles ruim twee ton moeten kosten. Onbetaalbaar dus. Het kampioenschap was uitstekend georganiseerd. Lex Jongsma en Jaap van den Herik zorgden voor een levendig commentaar bij de partijen. Er was een aantal standjes met micro's en informatie. Tv-camera's zorgden ervoor, dat de partijen in een aantal an dere ruimten te zien waren. Er was nogal wat belangstelling. De computers zelf stonden borg voor enkele hoogst onderhoudende en interes sante dagen. Volgend jaar weer dus. Een partij van twee mindere goden: Tiny Chess-IGM: 1.e4 dB 2.d4 Pf6 3.Lb5 Pbd7 4.PC3 c6 5.Lc4 Da5 6.Df3 b5 7.Db3 g6 8.a3 Lg7 9.Lg5 0-0 10.h4 h6 11.Ld2 Ph7 12.e5 dxe5 13.Dxc6 Tb8 14.Dxg6 deze zet werd bege leid met een „dat kan toch niet?" ~exd4 15.Lxh6 dxc3 16Dxg7 mat. MARTIN VOORN AMSTELVEEN De sportwe reld heeft zichzelf weer eens een 'prima' dienst bewezen. Althans, een beschuldigende vinger mag zeker richting het Indiase hockeyteam worden gewezen. De Oosterlingen dienden zaterdag in Amstel veen - na Breda en Eindhoven - hun derde officiële interland tegen Nederland af te wer ken, maar weigerden dit om dat ze het oneens waren met de keuze van de twee West- duitse scheidsrechters. De spelers en officials van India zaten om 14.45 uur (een kwar tier na de aanvang) weer in de bus en op dat moment deelde de speaker van het Wagenerstadion het publiek én het Nederlands team mede dat de wedstrijd helaas geen doorgang kon vinden. Een luid boe-geroep van de ongeveer 1000 toeschouwers, die overigens hun kaartje bij BRUSSEL De hockeyploeg van India won gisteren in Brus sel met 31 van België. De ruststand was 10 in het voordeel van de Indiërs door een treffer van Fernandes, die tegen de veldverhouding in scoorde. Vlak na de hervatting bracht Mau- chien uit een strafhoekslag de Belgen op gelijke hoogte: 1—1. India drukte zijn overwicht in de tweede helft uit in nog twee treffers van Kaushik in de 67e en Singh in de 69e minuut. de bond kunnen inwisselen, was het enige juiste ant woord. Het is wellicht verstandig de zaken eerst even in chronologi sche volgorde op een rijtje te zetten. Vóór de drie testmat- ches op Nederlandse bodem had India al laten weten liever niet met de Duitsers Stübing en Kraft als arbitraal duo in zee te gaan; men gaf de voor keur aan het Nederlandse kop pel Gerrit Hagels-Jos Nlen- haus, dat in West-Duitsland eerder deze maand in het duel West-Duitsland—India volgens de Aziaten had voldaan. Om dat de Koninklijke Nederland se Hockey Bond (KNHB) tevo ren al de voorkeur aan neutra le scheidsrechters had gege ven, werd de Duitse Hockey Bond niet verder lastig geval len. Afijn, dan toch maar Stübing en Kraft en nadat Nederland In Breda met 3-2 werd verslagen was er wat India betreft geen reden tot grote wanklanken. Maar vrijdag kregen de Azia ten plotseling hun tweede (op Europese bodem) nederlaag toegediend (4-2 in Eindhoven) en daarom was het hek ineens van de dam. Nederland zou te hard hebben gespeeld, de scheidsrechters zoudén partij dig hebben gehandeld en vla de manager kreeg bondsoffl- cial Ab van Grimbergen te ho ren dat Indien opnieuw de Westduitsers in Amstelveen zouden fluiten, India onmiddel lijk zou afreizen naar Brussel waar dezer dagen enkele wed strijden tegen België op het programma staan. De voorzit ter van de Indiase bond riep nog: „Wij zijn niet van plan onze spelers in elkaar te laten hakken als gevolg van partijdi ge leiding". Chantage Oranje dacht aan een loos dreigement hetgeen echter. Do Nederlandse meisjeshockeyteam, gecoached door Joost Bedaart, veroverde in Barcelona de Europese titel door in de finale titelhouder West-Duitsland met 2-1 te verslaan. Laurien Willemse van Nijmegen acoorde tweemaal. De jongens ver overden brons. Onder leiding van André Bolhuis werd in de wedstijd om de derde en vierde plaats met 4-2 gewonnen van Spanje. West-Duiteland werd Europees kampioen door Belgie met 2-0 te verslaan. nadat ook de tweede secreta ris van de Indiase ambassade om bemiddeling was gevraagd, louter een chantagemiddel bleek. De KNHB trapte er (te recht) niet in. Het zou immers te gek zijn dat een ploeg gaat bepalen welk arbitraal koppel een wedstrijd mag lelden. Ab van Grimbergen: „Wij hebben geen moment bij de mogelijk heid om andere scheidsrechter aan te stellen, stil gestaan. We hebben Inmiddels een tele gram naar naar de FIH (Inter nationale Hockey Federatie; red.) gezonden en de situatie geschetst. We hebben tevens om opheldering gevraagd". BIJ de Westduitsers, die keurig op het veld stonden te wachten, was de verbazing overigens nóg groter. Kraft: „Dit heb Ik nog nooit meegemaakt. Ik ben me er niet van bewust dat we die lui Iets te kort hebben ge daan". De Nederlanders die al ruim een kwartier bezig waren met de warming-up konden hun sticks in de foudralen opber gen. Ze wisten eigenlijk niet of ze moesten lachen of hullen. Een paar kreetjes dan maar. Maarten van Grimbergen: „Een mooie overwinning: 5-0. Paul Utjens: „Wat een zei kerds". En de voor dit duel ten gunste van Pierre Hermans ge passeerde doelman Joost Claushuis lachend: „Het heeft me wel wat geld gekost deze wedstrijd geen doorgang te la ten vinden, maar ik gunde Pierre geen kans". Ties Krulze was met de volgen de uitspraak toch nog het meest serieus: „Ik denk dat die Jongens gewoon bang waren voor nóg een nederlaag. Daar kunnen ze Immers moeilijk mee thuis komen. Want I key is daar een verschrikk belangrijke sport. Deze gens zijn geselecteerd uit groep van 120 spelers, nieuw een nederlaag zou ze ker niet al te best ultkome Maar wat nu? De FIH zal dl cident zeer principieel mo aanpakken. Tenslotte mag niet voorkomen dat sp< zich zo veel macht toeëige Aan het eind van dit jaar het wereldkampioenschap Bombay (India) plaats. H« de vraag in hoeverre de Fli vergrijp aan het kom< evenement wenst te relatt maar in principe Is er sle één (weliswaar keiharde) gelijkheid open: geen Wl Bombay (waarvoor Stü ook als scheidsrechter is gewezenl), maar elders, chi en Perth staan al te tra len. DENNIS MULK

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20