Moedige evechten n T eheran Vrouw schiet tasjesrover dood Iraanse doorbraak bij Abadan Tweederde bevolking wil tijdelijke alimentatie DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Maandag 28 september 1981,71e jaargang no. 22077 „Het nieuwe land" is een serie die vanavond op Nederland I start om 20.35 uur. Onderwerp zijn de avonturen van kolonis ten in het Australië van de achttiende eeuw. In „Vrouwen en Weerwerk" komen moei lijkheden aan de orde van vrouwen die weer willen gaan werken. Ned. I 22.25 uur. Vannacht mogelijk regen. Overdag zonnige perioden en vrijwel overal droog. Minima rond 10, middagtemperatuur rond 17 graden. Eerst weinig wind, later matige zuiden wind. Zon op 06.37, onder 18.22 uur. Schevningen hoog water 03.27 en 15.49 uur, laag- water 11.37 en 23.59 uur. EN RIJBEWIJS? SECT EEN BON ENTER De politie gaat elijker optreden tegen auto- lotorrijders die niet in het zijn van een (geldig) rijbe- Bovendien moet de auto- lotorrijder voortaan direkt ontrole het rijbewijs kun- overhandigen en indien dat het geval is volgt terstond geldboete. Dit is meege- 1 door de verkeerscentrale de rijkspolitie in Drieber- Ook worden de weggebrui- door een advertenties ge schuwd voor de geldig- iduur van het rijbewijs, onrechte gaan velen ervan at er nog gereden mag wor- met een rijbewijs dat min- dan een jaar verlopen is. Een deel van het Sunday Ti mes perso neel, dat door de directie tij delijk maar zonder geld op straat is gezet. TIMES VANDAAG NIET VERSCHENEN LONDEN De Britten moeten het vandaag weer zonder hun Ti mes stellen. Gisteren verscheen ook de Sunday Times niet. De nieuwe eigenaar van de Times- bladen, Rupert Murdoch, besloot vrijdag alle 1.400 personeelsleden van de Sunday Times, een zuste- ruitgave van The Times te schor sen. Zonder geld mochten zij naar huis. De schorsing volgde op een stakingsdreiging van de een van de drukkersbonden, toen de directie niet akkoord ging met salariseisen. Door de schorsing kan ook de Times niet verschij nen. Rupert Murdoch wil de maatregel pas ongedaan maken, als de drukkers verklaren niet te zullen staken. Advertentie Femis-bank nodigt uit tot misdrijf DEN HAAG De Femis-bank moe digt in een advertentie aan tot belas tingontduiking. Daarom mag de bank zo niet verder adverteren. Deze beslis sing nam de Reclame Code Commissie na twee klachten van inwoners uit Amsterdam en Groningen. In de advertentie komen gedeeltelijk kranteartikelen voor met de volgende aanhef: „telebankieren is onzichtbaar schuiven met (zwart) geld", „Nederlan der wil geheime bankrekening" en „Nederlander wil geld uit handen van fiscus houden". De aanhef van de ad vertentie .dus is telebankieren ook voor u interessant, vinden de klagers ontoelaatbaar". Volgens de commissie heeft de Femis-bank, ondanks her haald verzoek, niet op de klachten ge reageerd. IERAN In de Iraanse hoofdstad eran zijn gisteren op grote schaal echten uitgebroken tussen voor- en astanders van het bewind van ay- lah Khomeiny. Guerrillastrijders de linkse beweging Moedjahe- e-Khalq, bonden met raketten en dnegeweren de strijd aan met jtihangers van Khomeiny. De hevige chten zouden volgens inwoners lie hoofdstad in verscheidene de- n de hoofdstad hebben gewoed. regeringsgetrouwe blad Islamitische olutie schreef vanmorgen dat bij de ge iten van gisteren 22 doden zijn geval- onder wie tien revolutionaire gardis- Van de linkse Moedjahedien-beweging den volgens het blad 150 personen aa'n- >uden, tegen wie gisteravond al proces- waren aangespannen. krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur mer 071-122248 en per iale koerier wordt de t alartog nabezorgd. De botsingen vinden plaats terwijl over zes dagen het land zijn derde president in ne gentien dagen moet gaan kiezen. De gevechten zouden begonnen zijn bij de universiteit. Moedhadedien-leden en beto gende medestanders schreeuwden leuzen tegen het bewind van Khomeiny. Onder wijl werden bussen in brand gestoken met behulp van molotovcoctails. Radio Teheran sprak aanvankelijk van slechts veertig gewonden bij deze acties. Telefoongesprekken met inwoners van Te heran leverden een veel dramatischer beeld op. „Werkelijk overal in het centrum vinden gevechten plaats en het is onmoge lijk te weten te komen hoeveel mensen er bij betrokken zijn. Ze hebben zich gefor- iiieerd in commando-eenheden. Inwoners van de hoofdstad maakten tevens melding van zwarte rookwolken boven verschillen de delen van de stad. Pagina 7: Vervolg Op een foto van de opening van het nieuwe studiejaar dra gen kinderen portretten mee van Iraanse revolutionaire lei ders en karikaturen van tegenstanders van bewind, onder wie president Sadat van Egypte, ex-president Bani-Sadr, de Iraakse president Saddam Hoessein en de Amerikaanse pre sident Reagan. De foto is verspreid door het Iraanse persbu reau Pars, dat zorgvuldig vermijdt foto's te geven van de on lusten in Teheran. BEIROET De Iraanse radio heeft gisteren melding gemaakt van een doorbraak door Iraan se troepen van de door Irakezen belegerde stad Abadan. Na ge vechten in de lucht en op de grond die een volle dag duur den, wisten Iraanse troepen de stad uit zijn maandenlange be legering te ontzetten. Radio Te heran noemde de doorbraak „de grootste overwinning" sinds het uitbreken van de oorlog tussen Iran en Irak. Volgens de radio zouden de Irakezen zich hebben moeten terugtrekken op de westelijke oever van de rivier de Ka- run in de richting van de nog steeds door hen bezette stad Khorranugar, 32 kilometer stroomopwaarts. In Iraanse oorlogscommuniqués wordt melding gemaakt van zeshonderd ge sneuvelde of gewonde Irakese soldaten, terwijl zo'n tweeduizend man gevangen zou zijn genomen bij de strijd rond Abadan. De Iraakse minister van buitenlandse zaken Saadoun Hammadi heeft in de Algemene vergadering van de VN in New York verklaard dat zijn land „be reid blijft tot het sluiten van een recht vaardige vredesregeling". Hammadi herhaalde niet de vredesvoorwaarden die Irak tot nu toe had gesteld, zoals het beheer over de Sjat-el-Arab-grens- rivier. mes (•ZoumTERCEfpv. TIMES 2JN?J at de Britse Times-groep elf maanden stil had gele- 5 Jak was een conflict met drukkers van de Sunday Nationale Grafische Vereni- wierp toen een blokkade' het Times-gebouw op. RPS soepeler met vervroegd aflossen van hypotheken DEVENTER De Rijkspost spaarbank (RPS) heeft de voorwaarden voor vervroegd aflossen van hypotheken ver soepeld. De boeteclausule is vervallen. De RPS z^l daarom geen geen extra rentekosten meer berekenen. De regeling, ingegaan per 1 september, is vastgesteld vanwege de zeer slechte situatie op de hypo theekmarkt. Voorheen mocht jaarlijks maximaal tien pro cent van de hoofdsom zonder extra kosten worden afgelost. Kwam dit percentage boven de tien, dan moest een boete van 3 maanden extra rente worden betaald. Alleen de Rabo-bank hanteerde een soe peler regeling. Diefstal onder bedreiging LEIDEN Een onbekende man heeft zaterdagavond vier mensen onder bedrei ging van een pistool probe ren te beroven. Slechts een van die pogingen leverde re sultaat op. Een 23-jarige Leidenaar was omstreeks tien uur de eerste, die met de gewapende man werd geconfronteerd. Hij gaf zijn tasje met daarin veertig gulden aan de overvaller. Dat gebeurde op de Kerkplein- brug. Op de Hoogstraat wer den nog drie mensen door de zelfde man bedreigd. Een 16- jarige jongen, een meisje van 15 jaar oud alsmede een 23-ja- rige man werden konden zich in veiligheid stellen door weg te rennen. De vier overvallen hebben zich in een tijdsbestek van drie kwartier voorgedaan. Rotterdammer in Den Haag doodgestoken DEN HAAG De 26-jarige K.J. Linger uit Rotterdam is vrijdagavond bij een steek partij op de Herderslaan in Den Haag om het leven ge komen. AMSTERDAM Een 34-ja- rige vrouwelijke employée van de KLM heeft zondag morgen vroeg met een door geladen pistool dat ze bij zich droeg, in de Amster damse Bijlmermeer gescho ten op twee Surinaamse jon gens van 17 jaar, die haar van haar tas probeerden te beroven. Een van de rovers werd daarbij dodelijk ge troffen. De politie vond, toen het licht geworden was, zijn stoffelijk overschot met daaronder de gestolen tas in de struiken. De tweede da der kreeg een kogel in de borst en is opgenomen in het ziekenhuis. De vrouw wier identiteit kon worden vast gesteld dank zij de papieren in de tas, is ingesloten. Bij de politie kwamen in de loop van zondag enkele tien tallen telefoontjes binnen van mensen die een bijval met haar daad wilden betui gen. De strekking was: „Pri ma, zo gaat het eindelijke de goede kant uit; hoe kunnen we haar een bloemetje stu ren?". De roof en daarop volgende schietpartij vonden plaats in het flatcomplex „Kruitberg" in de Bijlmer. De vrouw had haar auto weggezet in de par keergarage en wilde met de lift naar haar appartement op de eerste verdieping gaan. Voor de lift werd ze opge wacht door de twee jongens die haar op de grond gooiden en met een mes bedreigden. In ombeschrijfelijke paniek, aldus een politiewoordvoerder, moet ze haar geladen pistool getrok ken hebben. De 17-jarige C.G. kreeg een schot in de rug. Hij wist nog naar buiten te ko men, maar overleed in de struiken. De vrouw vluchtte via de trap naar de galerij van de eerste verdieping, waar ze op de eveneens 17-jarige S.R. schoot, die haar achterna was gegaan. Deze werd gevaarlijk gewond in de borst, maar kon desondanks het politiebureau Bijlmerplein bereiken, waar hij de toedracht van het drama opbiechtte en smeekte „Of de politie zijn gabbertje wilde gaan zoeken". Zoals bekend is de Bijlmer meer dagelijks het jachtterrein van straatrovers. Omdat de politie machteloos staat tegen over het verschijnsel (niet al leen wegens personeelsgebrek, maar ook vanwege de groot schalige, ingewikkelde archi tectonische opzet van de wijk) komt het meer en meer voor dat de bewoners zichzelf wa penen tegen de overvallers. DEN HAAG Ruim tweederde van de bevolking wil een grens aan de alli- mentatieduur dan wel na echtschei ding helemaal geen alimentatieplicht Dat heeft een onlangs gehouden enque- te aangetoond. Het onderzoek is gehou den door het WDOC (wetenschappelijk onderzoek- en documentatie centrum) in samenwerking met een werkgroep uit verschillende departementen. De Stichting organisatie gescheiden mensen (SOGM) die de resultaten van het onder zoek afdrukt in haar blad „Uit balans" meent dat de rechterlijke macht daarmee een belangrijke vingerwijzing. Opnieuw ligt daar voor de rechters het bewijs dat zij niet met hun tijd zijn meegegaan. Wetten zijn volstrekt zinloos als zij niet door een meer derheid van de bevolking worden gedragen, aldus de SOGM. De stichting meent dat de gevolgen van het schrappen of beperken van de alimentatie plicht voor de schatkist minimaal zijn. Er vallen heel wat overheidskosten weg en de rechterlijke macht wordt ontlast. De SOGM meent dan ook dat de advocaten met dit of ficiële rapport een nieuw wapen hebben ge kregen om hun cliënten van „onrechtvaar dige en langdurige" alimentaties af te hel pen. HOOGMOED KOMT VOOR DE VAL STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1381 PER 1SS5/19B8 inschrijving volgens het tendersysteem op 29 september a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs De 22-jarige Engelse stunt man Mal Hud son daagde gis teren het lot uit door een half afgebroken spoorbrug, een afstand van 24 meter, over te vliegen. Nu hij het er levend afgebracht heeft, wil hij met zijn motor fiets over een groot aantal dubbeldekkers springen... Zwitserse vlag voor Kortsjnoj MERANO Zoals kon wor den voorzien heeft de schaak tweekamp om de wereldtitel tussen Viktor Kortsjnoj en Anatoli Karpov al voor het begin weer de nodige stof doen op waaien. In Mera- no werd gisteren bekend dat de statenloze uitda ger Kortsjnoj vanaf komende donderdag als de eerste zet wordt gedaan mag uitko men onder de Zwitserse vlag. De ex-Rus, die in 1976 besloot niet meer naar zijn geboorteland terug te ke ren, had al drie jaar geleden in Baguio City om de Zwitserse symbolen gevraagd, maar toen voorkwam zware Russische druk dat. Het Zwitserse departement van justitie meent echter dat Kortsjnoj al zo lang in het land woont dat hij gebruik mag maken van het volkslied en vlag. Kortsjnoj had gedreigd niet naar Merano te komen als ditmaal zijn wensen, die weer door de Sovjet-autoriteiten worden aangevochten, niet zouden worden ingewilligd. Morgenavond valt waarschijnlijk de beslissing in deze kwestie als de ar biters in conclaaf gaan met voorzitter Olafsson van de wereldschaakbond. Karpov heeft overigens inmiddels gevraagd of er onder de speeltafel een schot kan wor den aangebracht om te voorkomen dat hij door zijn opponent wordt geschopt. Daalder waard Ton de Kruyk wordt per brancard afgevoerd met wat later bleek een gekneusde lendewer vel. Daardoor kan hij niet spelen tegen Ham burger SV. Hrubesch onzeker HAMBURG - Het meespelen van Horst Hrubesch In de return van de UEFA-Cupontmoeting tegen FC Utrecht is hoogst onzeker. De spits van Hamburger SV, die vorige week bewusteloos van het veld moest worden gedragen, volgde de wedstrijd van HSV afgelopen za terdag op de televisie vanaf zijn ziekbed. HSV won overigens met 7-0 van MSV Duisburg. Hrubesch wil zich voor komende woensdag nog eenmaal laten on derzoeken om te zien of hij mogelijk in Arnhem nog kan spelen. Op het veld van Vitesse, waar FC Utrecht de return afwerkt, zal Franz Beckenbauer er zeker niet bij zijn. De tegenstander van Feyenoord, Szombierki Bytom, versloeg in de Poolse competitie in een uitduel Ruch Chorzow. Het Deense IF Naestved, opponent van PSV, speelde bij Esbjerg BK met 0-0 gelijk. Van der Kuijien gouden greep MAASTRICHT - Willy van der Kuijien bleek een gou den aanwinst voor MW te zijn. De oud-PSV'er, die vorige week werd ingelijfd, maakte zaterdagavond in de wedstrijd tegen FC Den Haag niet alleen het enige doelpunt maar was verder ook één van de meest op vallende spelers in het veld. Van der Kuijien bleek de door MW zo nadrukkelijk benodigde rustbrenger en spelmaker, zodat de Maastrichtenaren hun tweede zege van het seizoen konden boeken. Het betekende de tweede opeenvolgende nederlaag van FC Den Haag, dat na een matige competitiestart, een goede tussenperiode nu bezig is aan een povere fase. BELGRADO - In Joegoslavië werd afgelopen weekein de een voetbalwedstrijd In de hoogste afdeling afge last om een wel zeer bijzondere reden: de spelers van Buducnost zaten namelijk in een gekaapt vliegtuig. Gistermiddag had Buducnost in Novi Sad moeten aantreden tegen Vojvodina, maar door de 'vertraging' konden de spelers uit Titograd niet tijdig In het sta dion zijn. MAR DEL PLATA - Onder het motto 'de eerste klap Is een daalder waard' haalde de heetgebakerde Argen tijnse tennisser Jose Luis Clerc zich een ernstige handblessure op de hals toen hij in een ziekenhuis in Mar de Plata waar zijn vrouw het leven had geschon ken aan een zoon een fotograaf een klap toediende. De fotograaf had een sfeervoile foto willen maken van het gezin Clerc, maar de tennisser was daarvan niet gediend. Het gevolg van zijn woede-uitbarsting is wel dat Clerc enige dagen geen racket kan vast houden en dus geen cent kan verdienen. Neeskens vraagteken ZWOLLE In de loop van vandaag hoopt secretaris betaald voetbal Jan Huybregts van New York Cosmos uitsluitsel te hebben of het al dan niet afstaan van Jo- han Neeskens aan de KNVB. Bondscoach Kees Rij vers wil Neeskens graag op 6 oktober in Zeist hebben om samen met andere Oranje kandidaten aan een trainingkamp deel te kunnen nemen. De komst van Neeskens is overigens twijfelachtig. Cosmos, zijn werkgever, verloor zaterdag het kampioenschap van de Verenigde Staten aan Chicago Sting, dat met 2-1 In Toronto zegevierde. Neeskens moet met Cosmos op 3 en 7 oktober vriendschappelijke duels spelen in resp. Calgary en Vancouver.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1