eyenoord blijft niets bespaard anprestatie C Den Haag Toverformule van AZ'67 uitgewerkt frontaal iLSEN; RDE EL RMEULEN Aad Mansveld is bijna bij een doelpunt, maar vindt in de laatste instantie Joop Hiele op zijn weg. IDAM Alsof Feyenoord nog niet moeilijkheden kende. Terwijl de le selectie juist enigszins begon bij n van een lange serie blessures en gen, werden de Rotterdammers za- rond weer met een ernstige tegen- geconfronteerd. Twee belangrijke els, Pierre Vermeulen en Ivan Nielsen, de verrichtingen van hun ploeggeno- komende weken vanaf de tribune >n volgen. Eerstgenoemde kreeg te- C Utrecht, de zege (1-0) betekende s een dunne pleister op de wonde, top-arbiter' Corver zijn derde gele Nielsen (die ook al tweemaal geel zijn naam had staan) trof het nood- Hs nog heviger de Deen werd halver- de tweede helft wegens natrappen uit lid gestuurd. Beide spelers moeten op een langdurige schorsing. Fey- d, dat tot nu toe kennelijk niets blijft ard, zal daarom weer naar nieuwe el even moeten gaan zoeken. Hen moet Feyenoord nog maar af- ii hoe de blessure van Joop Hiele zich lelt. De Rotterdamse doelman raakte weede helft na een botsing met Ade- het hoofd geblesseerd, moest in de lange nacht van zaterdag op zondag uur gewekt worden, omdat ge vreesd werd voor een lichte hersenschud ding. Zijn optreden komende woensdag in de UEFA Cup-return tegen Szombierki Bytom moet daarom worden betwijfeld. Hetzelfde geldt overigens voor Ton de Kruljk. Hij werd al na vijf minuten getorpedeerd door dezelf de, onbesuisd uit zijn doel komende Hiele, waarna de Utrechtse politieman per brancard van het veld moest worden gedragen. Bij hem werd een gekneusde lendewervel en een bloeduitstorting aan de heup geconstateerd. De Kruljk is daarmee zeker uitgeschakeld voor het zo met spanning tegemoet geziene duel met Hamburger SV. Aanvankelijk toonde Feyenoord voorzichtig aan mogelijk iets over het dieptepunt heen te zijn. De magere prestaties van de laatste we ken hadden het elftal aangezet tot Ietwat meer wilskracht. Vlekkeloos verliepen de ac ties van de Rotterdammers (die in de 28e mi nuut het winnende doelpunt scoorden via Vermeulen na een door Budding doorgekop- te ingooi van Bouwens) nog bepaald niet, maar de wil om te werken was althans terug gekeerd. De samenwerking tussen de weer beschikbare Van Hanegem en Jeliazkov ver liep bijvoorbeeld vlotter. Van Hanegem be perkte zich hoofdzakelijk tot verdedigen zo dat beide spelmakers elkaar niet langer con stant voor de voeten liepen. Jeliazkov ver zond enkele lepe voorzetten, miste kort na de hervatting weliswaar een unieke kans, maar maakte die fout later goed door op de doellijn te redden. Aanvallend maakte Feyenoord ook meer In druk dan de laatste weken min of meer ge- ROTTERDAM Vaclav Jezok, de trainer van Feyenoord, heelt opnieuw een aantal verantwoordelijkheden in moeten leveren. De Tsjech blij/t weliswaar de coaching en de opstellingen voor zijn rekening houden, maar de veidtrainingen worden in het ver- volg door assistent Clemens Westerhof ver- zorgd terwijl de spelers met hun proble men bij vertrouwensman Fred Blankemeijer terecht kunnen. Overigens worden de ge luiden steeds sterker dat Han Berger (FC Utrecht) met ingang van volgend seizoen de nieuwe verantwoordelijke man bij de Rotterdammers zal zijn. bruikelijk was geworden. Vermeulen en Bud ding waren niet te beroerd om hun respectie velijke bewakers Van Tamelen en Flight het leven zuur te maken. En ook het middenveld sloot, met name dank zij de genoemde in breng van Jeliazkov, steeds beter aan. Daar door kon het publiek (slechts 13.199 man) zich toch redelijk vinden in de door de thuis club getoonde bereidheid om er zo veel mo gelijk goeds van te maken. Van Delnsen, In plaats van Brard linksachter, rukte bovendien in balbezit veelal op naar het middenveld en zorgde aldus voor een numerieke meerder heid. Geïrriteerd In de 23e minuut van de tweede helft veran derde deze situatie echter drastisch. De voor Monster (die zich slechts kon onderscheiden door een hoekviag finaal doormidden te ren nen) ingevallen Kruijs gooide zichzelf wel érg wild in een ontstane kluwen spelers, de an ders zo disciplinair optredende Nielsen trapte geïrriteerd na en de nabije Corver treuzelde ditmaal geen moment en trok de rode kaart. Kruijs kwam er met geel genadig af. Laatst genoemde kleur werd later in de wedstrijd, die steeds chaotischer werd mede vanwege het te warrige leiden van Corver, ook ge toond aan Tervoort (neerleggen Bouwens) en Vermeulen (spelbederf). Het wegzenden van Nielsen en de tegelijker tijd plaatsvindende wissel Hiele/Van Engelen noopte Feyenoord tot de nodige taktische maatregelen. Jezek posteerde Van Hanegem als laatste man met Bouwens als voorstopper contra de lange Van Veen. Nieuwkomer Troost, Stafleu en Van Delnsen fungeerden als niets ontziende 'buffers'. Het daarvoor passieve FC Utrecht trok plotseling massaal ten aanval (Mansveld fungeerde min of meer als hangende spits) en de overtredingen wer den steeds talrijker: Carbo ging schandalig hard door op Van Engelen, maar Corver wulf- de dit autoritair weg. Van Hanegem hield echter als enige het hoofd koel en vrijwaarde Feyenoord voor het zoveelste puntverlies. Daarom kon de Rotterdamse supporters- schare, die na het verlaten van het stadion weer behoorlijk slaags raakte met de Utrechtse collega's, toch nog juichen. Hoe de situatie er de komende weken echter zal gaan uitzien zonder Vermeulen en Nielsen is zeer de vraag? Het evenwicht van Feyenoord zal het allerminst ten goede komen. DICK KIERS Scoreverloop Feyenoord-FC Utrecht: 28. Vermeuion 1-0. Scheidsrechter: Corver: toeschouwers: 13.199. Geel: Vermeulen (Feyenoord), Kruijs en Tervoort (FC Utrecht). Rood: Nielsen (Feyenoord). Feyenoord: Hiele (Van Engelen); Wijnstekers, Nielsen, Stafleu, Van Delnsen; Van Hane gem, Jeliazkov, Van Til; Budding (Troost), Bouwens, Vermeulen. FC Utrecht: Van Breufcelen; Van Ta- melen, Mansveld, Duchatlnier, Flight; Tervoort, Oe Kruljk (Van der Lern). Adelaar; Carbo. Van Veen. Mon ster (Kruijs). TRICHT Het kan natuurlijk altijd aan k mi8veratand zijn geweest, da wan- lie die FC Den Haag zaterdagavond la- bij MW. Elke ploeg haalt tenalotte op d aan onvoldoende. Bovendien heeft het ze FC Den Haag het recht oen keertje te ho ia de poaitieve periode die eraan vooraf d Daarmee zou de nederlaag in Maas- die met 1-0 wel heel mild uitviel, kun- orden afgedaan. De werkelijkheid leert dat er in de epeleragroep al een tijdje ning sluimert dat FC Den Haag het al gemaakt. Een dodelijke overschatting in ploeg die maar net komt kijken, ook d er tot voor zaterdag behoorlijk ge- t erd met voor zover mogelijk aanvallend I. Trainer Martin van Vianen, zowel ver- ric als kwaad: „In de kleedkamer zeiden g >lers dat het „maar" 1-0 was geworden ze nog één of twee kansjes hadden ge- op een gelijkspel. En dat terwijl we, zondering van doelman Havenaar, op iHfonten zijn verslagen. Er deugde nieta n Haag is dus rijp voor een confrontatie chzelf. Eén of meer straftralningen alleen het kwaad hooguit voor een tijdje verslui- De formatie moet ervan worden over- dat er een seizoen lang In elk geval ge- moet worden om uit de degradatiesfeer te en om het publiek te blijven binden. Van r i krijgt het dus vooral druk op het menta- Technische capaciteiten heeft de ploeg om een enigszins leuke rol te spelen in divisie. Pas als die gepaard gaan met an- roor voetbal onmisbare eigenschappen ook werkelijk iets worden opgebouwd, ijlt altijd een veronderstelling, maar mis- y had FC Den Haag zaterdag beter tegen onsternederlaag op kunnen lopen. Dan de Haagse ogen ongetwijfeld wél open- i. MVV was echter niet in staat de onge- vele mogelijkheden in treffers om te zet- aarom bleef het bij die ene, beslissende, Igerekend Willy van der Kuljlen. In zijn wedstrijd voor MVV kreeg de door PSV fikte middenvelder direct de beloning die oekwam. Gesteund door onder andere inlijke fans, die met een bus uit zijn woon- Helmond waren aangevoerd, liet Van der zien waartoe hij nog altijd in staat is. Leo Steegman van MW later: „Van der in je ploeg scheelt vijftig procent, mis- zelfs wel meer". FC Den Haag weer teruggekeerde Chris had de taak Van der Kuljlen af te stop- laar daarmee kon hij niet overweg. In het leverde Van der Kuljlen al enkele practi ses af zonder dat Trellng In de buurt was. ddenvelder/spits, die vorige week voor het tweede moest spelen, kroop daarna f op de routinier. HIJ kon niet voorkomen, n der Kuljlen In de 31e minuut ongehln- /loelpuntte (1-0), na een door Schapen- stlg verlegde vrij trap van de snelle rech- Linders. Dido Havenaar Aan die treffer kleefde overigens een luchtje. Korevaar was geblesseerd geraakt na een on gelukkige glijpartij met dezelfde Linders, wiens noppen doof Korevaars schoen drongen. Er moesten later twee hechting op diens wreef/en kel worden aangebracht. Een vrij ernstige bles sure dus, waarvoor Korevaar door scheidsrech ter Bakker ten onrechte het veld werd afge stuurd om te worden behandeld. FC Den Haag stond daardoor een moment met tien man (Pen liep zich warm) en Linders nam de vrije trap di rect In de opengevallen ruimte. Verder heeft het geen zin daar langer bij stil,te staan, want daarvoor maar zeker daarna, werd FC Den Haag totaal weggespeeld. De ploeg faalde collectief en slechts doelman Havenaar bleef overeind in die malaise. Hij redde keer op keer schitterend bij schoten en doorbraken. Voor de rest is alle kritiek terecht, want zowel individueel als totaal stelde FC Den Haag dit keer echt niets voor. Het was al bijzonder als een speler de bal gewoon onder controle kreeg, als iemand eens wat extra liep en helemaal als twee spelers elkaar met een pass bereikten. Van al die punten waarmee FC Den Haag zoveel sympathie had opgebouwd, was niets terug te vinden. Ontluistering Als wedstrijd was MW-FC Den Haag eigenlijk slechts in de tweede helft leuk. En dan alleen omdat MW dat tweede doelpunt maar niet ach ter Havenaar kreeg, waardoor de kans op een verrassing aanwezig bleef. Het beschrijven van de kansen die MW kreeg (zeker toen FC Den Haag Prevo inbracht voor Rontberg en Van Vliet opschoof naar het middenveld) zou zeker een pagina vergen. Om toch iets weer te geven van de ontluistering aan Haagse zijde een rij na men van Maastrichtenaren die hadden kunnen scoren: Van Staveren, Quaden, Van der Kuljlen (3x), Linders (2x), Dijkstra, Schapendonk (2x), Van der Poppe en Dassen (vervanger van Van Staveren). Op een enkele uitzondering na ver schenen ze allen vrij voor Havenaar. Daar tussendoor belandde een kopbal van Tre- ling via de vingers van Baetsen op de boven kant van de lat. Gelukkig, in dit geval, leverde dat niet de gelijkmaker op. FC Den Haag kon, zoals Poolse arbeiders dat met ongewenste col lega's plegen te doen, in een enorme kruiwagen het stadion De Geusselt worden uitgereden. In Polen betekent zo'n gebaar: nooit meer terug komen. Alles bij elkaar harde kritiek, die deze week ongetwijfeld ook uit de mond van Martin van Vianen zal komen. Want FC Den Haag is na dit weekeinde niet gebaat bij zachte heelmees ters. DICK HOFLAND S:^r"verloop MW-FC Den Haag: 31. Van der Kuijlen 1-0. Sti...Jsrechter: Bakker. Toeschouwers: 8500. k'.YY: Baetsen; Quaden, Van Marwijk, Dijkstra, Maas; Van der Poppe, Van der Kuljlen. Janssen; Linders (Delahaye), Schapendonk, Van Staveren (Dassen). FC Den Haag: Havenaar; Tempelaar, Van Vliet, Bouma, Korevaar (Pen); Van Delft, Trellng, Kelo- glu; Melis, Morgan, Rontberg (Prevo). HAARLEM - De 'toverformule' van Georg Koesier lijkt lang zaam maar zeker uitgewerkt. Het vorig jaar bij toeval tij dens een toernooi in Spanje ontdekte snufje vier mid denvelders en twee spitsen - bracht het daarop, volgende seizoen een voor de Alkmaar- ee club ongeëvenaarde reeks successen: titel, nationale be ker en de finale van het toer nooi om de UEFA Cup. Nu, na een achttal ronden in de 'nieuwe' competitie, dringt zich de vraag op waarom alle tegenstanders van A2 '67 het een heel seizoen zo moeilijk hebben gehad met Kesslers recept. Daar zijn twee oorzaken voor: a) de landskampioen heeft tot dusver al niet minder dan zes verliespunten moeten incasse ren en direct daarmee verband houdend b) het spel van de Noordhollanders is op een en kele uitzondering na dit sei zoen niet om over naar huis te schrijven. Enige weken geleden leek AZ '67 de goede koers van een jaar eerder weer te hebben ingeslagen, PSV werd toen voor eigen publiek volle dig ontluisterd. Ook het duel met NAC in Alkmaar was van een goed gehalte, maar voor het overige was A2 '67 slechts een schim van de eenheid van vorig seizoen. Dat kon ook de butant Haarlem moeiteloos be wijzen. Zaterdagavond bleek de equipe van trainer Hans van Doorneveld vrijwel gelijkwaar dig aan het zo veel kapitaal krachtiger voetbalbedrijf van grootwinkelier Molenaar: 0-0. Georg Kessler zocht de verkla ring zaterdagavond na afloop van het voor zijn team nogal teleurstellend verlopen maar voor de toeschouwers best aantrekkelijke duel op nogal obligate wijze. Voor zijn uitleg „Als dat eerste doelpunt er komt, spelen we een veel bete re wedstrijd"" zou zelfs een trainer van een derdeklas- amateurclub slechts een wenk- brauwenfronsend gehoor vin den. Nee, met dit oordeel ver schuilt Kessler zich achter een aantal veel duidelijker oorza ken. Waarvan de oefenmeester er overigens één noemde zon der daar nu direct (en terecht) het accent op te leggen: de af wezigheid van Kristen Ny- gaard. Het is onweerlegbaar dat de Deen wordt gemist in de spelpatronen van AZ '67 en het is evenzeer duidelijk dat de (tijdelijk?) tot middenvelder omgeturnde John Metgod daar veel minder rendement afle vert. Maar veeleer kan voor het matige spel van de lands kampioen worden gewezen op vormverlies bij c.q. gebrek aan individuele kwaliteit van een aantal spelers. Neem bijvoorbeeld eens Jan Peters. Tegen PSV speelde hij Ook op dit moment blijft Edward Metgod (links) meester van de situatie bij de kopbal van broer John. de sterren van de hemel, maar dit seizoen is het bij die ene keer gebleven. Ook in het duel tegen Haarlem, dat nauwlet tend werd gevolgd door bondscoach Kees Rijvers, was Peters weer de driftig om de bal vragende, veel met het leer lopende maar er betrekkelijk weinig zinnigs mee doende middenvelder. Die op deze ma nier spelend zijn sollicitatie naar de door de blessure van Frans Thijssen waarschijnlijk vakante plaats voor het WK- kwalifikatieduel met de Belgen op 14 oktober bepaald niet on derstreepte. Maar Jan Peters is niet de eni ge dubieuze schakel bij AZ '67 anno-nu. Ook Peter Arntz, Jos Jonker en Richard van der Meer blijven ver verwijderd van hun spelpeil van vorig sei zoen. Zij bewijzen dat ze in een matig draaiend team matige voetballers zijn, zoals ze 'vroe ger' aantoonden in een sterk collectief wel effectief deel te kunnen nemen. Voeg bij het haperen van het duo Jonke- r/Arntz het onrendabele werk van Peters en het vruchteloos zwoegen van John Metgod als middenvelder, die bovendien een persoonlijke 'oorlog' met broer Edward Metgod uitvocht (die hij overigens verloor) en de terugval van AZ '67 is ver klaard. Voorbereid Bovendien, en dat is wellicht één van de belangrijkste oor zaken voor de malaise bij de Noordhollanders, de tegen standers zijn zo langzamer hand voorbereid op wat Kes slers equipe doet. Zo posteer de Van Doorneveld twee kon- sekwente mandekkers op Kist en Tol, deed hetzelfde op het middenveld en de halve winst was daarmee al vrijwel binnen. Waarbij de hoofdinbreng za terdagavond voor rekening kwam van Edward Metgod, de sinds kort door Jan Jongbloed begeleide doelman van Jong Oranje. De Jongste Metgod greep de kans zich te onder scheiden met handen en voe ten aan en hem kwam daar door de meeste lof toe voor Haarlems remise. Waarbij ove rigens ook libero Martin Haar, 'stofzuiger' Keith Masefield en Ruud Gullitt een pluim verdien den. „Ik hoop dat wij nu einde lijk eens erkenning krijgen", j klaagde Van Doorneveld na af loop. „Het was steeds PSV speelde hier slecht, FC Utrecht idem; nooit hoorde ik dat Haarlem goed speelde". Hier bij dan. En Georg Kessler tot slot: „Ik heb er geen idee van hoe lang Nygaard nog uit de running is. Hij is onder behan deling van enige erkende spe cialisten. Maar zijn kuitbee- n/enkelblesure zal hem nog geruime tijd buitenspel hou den". FRANK WERKMAN Haarlem - AZ '67 0-0; scheidsrechter: Keizer; toeschouwers: 10.300. Haarlem: Metgod; Nijholt, Haar, Huyg; Masefield. Verkalk, Balm, Van Leen; Leysner (Böckllng). Hendriks. Gullitt. AZ -67: Treljtel; Van der Meer, Spet- bos, Hovenkamp, Reynders; Arntz (Oberacher), Peters. Metgod, Jonker; Kist, Tol. Kleuterklas mentaliteit bij Feyenoord Het bestuur van Fey enoord heeft de klok teruggedraaid door een drastische maatregel die de thans in de Kuip heersende kleuter klas-mentaliteit nog eens extra accentu eert en die eigenlijk niet meer in deze wereld past. Evenals eind vorig seizoen werd trainer Vaclav Jezek voortijdig van •en aantal verplich tingen ontheven. De beminnelijke Tsjech mag weliswaar de opstellingen bepalen en de coaching tij dens de wedstrijden blijft vooralsnog tot zijn verantwoorde lijkheden behoren, maar taken als veid trainingen (in het vervolg te geven door assistent Cle mens Westerhof) en contacten met de spelersgroep (praat paal Fred Blanke meijer) zijn in ande re handen overge gaan. Alsof een zo door de wol geverf de man als Jezek, die Tsjecho-Slowa- kije in 1976 toch niet voor niets naar de Europese titel leid de, aan het handje moet worden gehou den. Zo naïef optre dend maakt Feye noord zich ronduit belachelijk. Jezek zelf blijft zich intussen als een gentleman gedra-> gen. Rancune zegt hij niet te kennen, maar wie zijn diep gegroefde gezicht ziet, beseft dat hij allesbehalve vrij van zorgen ié. Van zijn incasseringsvermo gen wordt momen teel dan ook heel wat gevergd. Jezek mag dan beweren dat hij deze ontwik kelingen geenszins als een stap terug ervaart, zulke op merkingen kunnen slechts als een po ging tot het ophou den van de schijn worden uitgelegd. Want figuurlijk na trappen (zoals Niel sen tegen FC Utrecht letterlijk deed, zijn rode kaart onderstreepte het gebrek aan zelfdisci pline in de Rotter damse spelers groep) is zijn ge woonte niet. Hij ver schuilt zich liever achter gemeenplaat sen als „wellicht is dit beter voor de sfeer" en „ik heb nu tenminste tijd voor andere dingen". Ook in dit geval wordt de trainer ver antwoordelijk ge steld voor de slechte prestaties van het onder zijn hoede voetballende elftal. Terwijl toch wel de gelijk de spelers de hoofdschuldigen zijn. Maar ook zij zijn langzaam maar ze ker murw gebeukt door verschillende absurde voorschrif ten van bestuurszij de. Het dragen van kettinkjes is verbo den, het shirt moet in de broek (iets dat Vermeulen overi gens zaterdagavond naliet), kaarten voor de koffiekamer en meer van dat soort onzin die niets met het voetbal op zich te maken heeft. Deze problematiek valt niet op te lossen door een gerespec teerde trainer als Je zek op een zijspoor te zetten. Dit soort noodgrepen zouden eigenlijk bestraft moeten worden. Bij voorbeeld, om het voorbeeld van scheidsrechter Cor ver te volgen, mid dels een rode kaart voor manager Peter Stephan, de man achter al deze mira culeuze verwikkelin gen. Dat zou nog eens een volwassen beslissing zijn waar mee Feyenoord zich eindelijk positief zou onderscheiden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11