)e Ion t brandt al op de Amsterdamse Zeedijk Nederlandse advocaat heeft te weinig, oog voor mensenrech ten In Castelgandolfo draait alles om „II Papa" MR. P. BAAUW OP JAARVERGADERING: NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT !cHT Staan wij een 9fik stil bij artikel 5 lid 3 Tiet Europees Verdrag tot l'fcrming van de Rechten Mens. „Een ieder die gear- !3rd is moet onmiddel- n>or een rechter worden ge- a[ voor een andere autoriteit (tor de wet bevoegd is ver- si| om de rechterlijke macht nfoefenen". Duidelijk? Des ks kan het in Nederland Hrn dat een gearresteerde ïj vierenhalve dag achter de I doorbrengt vóór hij een H- te spreken krijgt. Vieren- r.dag is toch niet meer „on- 'fiijk" te noemen? Stat mr. P. Baauw, docent (cht aan de universiteit in -It: „Allicht niet. Zo beke- oet je dan ook concluderen -fct die vierenhalve dag de irechten in ons land ge en worden. Aan de andere al de verdachte binnen dat njstek. normaal gesproken. 'iln geconfronteerd met een e* van justitie. Als de offi- %g gelden als iemand die jk bevoegd is om de rech- e macht uit te oefenen, zit and op het rechte spoor. >f dat zo is, weten we nog niet. In de provo-tijd is er wel eens op Europees geprocedeerd, maar tot - iiidelijke conclusie heeft it geleid. Je zou het verder i uit-procederen. En daar de schoen. Nederlandse ten zijn zo weinig op de (1 van de mensenrechten, vel daarmee zo weinig voe- Tat ze een toetsing van de -{andse rechtspraktijk aan j>ndrechten doorgaans ach- '9fe laten". <4 lensenrechten vormen het >Je thema van de jaarvergade- |~in de Nederlandse Orde van iten. Mr. Baauw trad daar liddag op als inleider, even- Groningse jurist prof. E. Al- 'raag aan Peter Baauw: wat lensenrechten? „Een haar- definitie valt daarvan niet Je zou kunnen zeggen: al [hten die je als mens mini- lodig hebt om je te kunnen tien. Ze zijn en worden ge- ierd als protest tegen het- schrijnend onrecht wordt Drie benaderingswijzen daarbij onderscheiden. De iropese en Noordamerikaan- ^liren leggen sinds de Franse 'Me grote nadruk op de indi- vrijheidsrechten (zoals ip leven, op vrijheid) en de ;e rechten van de staatsbur- >als vrijheid van meningsui- ging en vergadering). De Oosteuro- pese culturen en China benadruk ken vooral sociale grondrechten, zoals recht op gezondheid, arbeid en onderwijs. In de benadering van de Derde Wereld-landen staat ge lijkwaardigheid in de zin van „anti-discriminatie" centraal. In ie der geval zijn mensenrechten de basisregels voor omgang tussen vooral staat en onderdanen en daarnaast onderdanen on derling. Als het goed is, heeft heel het wettelijk stelsel van een land die grondregels als uitgangspunt. Ze horen het grondvlak te zijn waarop het totale gebouw van wet ten en wetjes is gefundeerd". Europees Verdrag De beschrijving van mensenrech ten tref je aan in de grondwet; ver pakt in gewone, bijvoorbeeld socia le, wetgeving; en in allerhande in ternationale verdragen. Een voor ons heel belangrijke internationale overeenkomst is het in de aanhef 1~ Tr~-Jrag, dat itieel is voorts de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, die door de Verenigde Naties is opge steld in 1948. Het zijn vooral deze internationaal overeengekomen mensenrechten waarvoor Alkema en Baauw de aandacht vragen. En dan niet vanwege schendingen in Nicaragua of Taiwan, maar met het oog op de situatie in ons eigen land. „Nederland behoort tot de weinige landen", constateert Peter Baauw, „waar bewuste en grove schendin gen van de mensenrechten niet of nauwelijks aan de orde zijn. Syste matisch martelen van politieke ge vangenen dat gebeurt hier niet. Aan de andere kant vergis je je ook als je denkt dat onze wetgeving en onze rechtspraak altijd volkomen in overeenstemming zijn met de mensenrechten. Alleen: de schen dingen die wij begaan zijn door gaans veel subtieler, moeilijker te constateren maar daarom voor de slachtoffers nog niet minder pijnlijk. Een voorbeeld uit het fa milierecht. De wet zoals die nu geldt een nieuw wetsontwerp komt binnenkort in behandeling bij de Eerste Kamer heeft tot gevolg dat het voor een gescheiden vader, die niet zelf de voogdij uit oefent over zijn kinderen, ver schrikkelijk moeilijk kan zijn om die kinderen toch af en toe te blij ven ontmoeten. Als de moeder zich verzet tegen omgang van de vader met hun beider zoons of dochters, kan pa de rechter wel vragen om een omgangsregeling vast te stel len, maar een recht op omgang heeft hij niet. Nou, die situatie lijkt in strijd met de mensenrechten. Tot die conclusie is althans de Europese Commissie in Straatsburg gekomen die nog niet lang geleden een klacht hierover van een Neder landse vader in behandeling heeft genomen. De Nederlandse situatie kan volgens de Commissie in strijd zijn met artikel 8 van het Europees Verdrag, waarin het recht op eer biediging van het gezins- en privé- leven vastligt". Wirwar Volgens Baauw zijn er tientallen, misschien wel honderden situaties op te sporen binnen de Nederland- - ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 CASTELGANDOLFO Een klinkerbestra- te rondweg, twee pleintjes, twee parallel- stranden, wat dwarssteegjes en een aftandse boulevard vormen het plaatsje Castelgan dolfo. Burgervader Marcello Costa noemt zijn dorp op manshoge pamfletten die over al in de gemeente zijn aangeplakt „de hoof- stad van de katholieke wereld". Hij heeft daar wel een beetje gelijk in, sinds de paus op 16 augustus domicilie gekozen heeft in de Villa Ponteficia, het pauselijke buitenver blijf, aan het eind van het dorp, langs de weg naar Albano. Vergeleken met het oorverdovende lawaai Rome, 35 kilometer verderop, heerst in Castel gandolfo volmaakte rust. Het dorpje ligt op een heuveltop en ziet uit over het tweehonderd me ter lager gelegen Albano-meer, een kratermeer. Het uitzicht is groots: het diepgroene water van het meer, volstrekt rimpelloos, de dennebomen en de wijngaarden die tegen de steile hellingen omhoogkruipen en hier en daar een dorpje of gewoon wat huizen, overwoekerd door het groen. De Romeinen, de hertogen van Gandolfo en in later tijd de pausen hadden een slechtere plaats voor hun burcht of buiten kunnen kie- Landgoed De pauselijke bezittingen in Castelgandolfo om vatten de Palazzo Ponteficio, de oude burcht, en de Villa Ponteficia, het eigenlijke landgoed aan het eind van het dorp. Beide behoren tot het grondgebied van het Vaticaan, en niet van Italië. De burgemeester had dus ongelijk toen hij de paus als een van zijn burgers begroette. In tegenstelling tot het Vaticaan in Rome, waar pracht en praal overheerts, ontbreekt in Castel gandolfo het uiterlijk vertoon. De Palazzo, aan het knusse Vrijheidsplein, is een rustige verza meling gebouwen: een woonhuis, een sterre- wacht en een park, omringd door een meters hoge muur. De pauselijke villa, verderop, gaat geheel schuil achter een grofgemetselde grijze muur, zo hoog dat er van geen enkel belendend perceel een indiscrete blik overheen geworpen kan wor den. Om veiligheidsredenen hebben tuinlieden zojuist elke begroeiing van de muur verwijderd. Daarachter: de woonverblijven, de parken, de landerijen, en uiteraard het in de sensatiepers nogal veelbesproken zwembad, speciaal voor de huidige paus aangelegd. Bewapende militairen houden nieuwsgierigen op een eerbiedige af stand. De paus wordt tijdens zijn zomervakantie zeer streng bewaakt, zeggen de Italiaanse kran ten. En inderdaad, van de vertrouwde veld wachter geen spoor. Hij heeft plaats moeten maken voor een vijftigtal politiemensen van de anti-terreurbrigade, vervaarlijk uitziende heren met grote wapens, radio's, motoren en snelle auto's, waarmee zij in vier minuten een ronde om het hele dorp maken, dag en nacht. Ongemak De plaatselijke bevolking zal er wel tureluurs van worden, al die controles, al dat motorenla- waai, dag en nacht. Toch zijn de voordelen van de aanwezigheid van de paus groot genoeg om dit ongemak te doen vergeten. De inwoners zijn door hun burgemeester zelfs opgeroepen zich dit keer nog meer van de aanwezigheid van „de apostel van vrede, vrijheid en gerechtig heid" bewust te zijn, zeker na „de smartelijke kwellingen als gevolg van de gemene aanslag." Vooral de middenstand maakt de aanwezigheid van de paus te gelde. De zomer was slecht, maar de tijd die de paus in zijn buitenverblijf doorbrengt kan veel goed maken. Zelfs op een doordeweekse dag, wanneer er niet zo veel toe risten zijn, is het dorpsplein herschapen in een bazaar vol terrasjes, kraampjes, stalletjes en uit stalkasten vol soeveniers, zover je kunt kijken. *De hele souvenirhandel van het Sint Pieters- Uitzicht op Castelgandolfo vanaf het meer plein schijnt de paus tot in Castelgandolfo te hebben achtervolgd. Balpennen met Poolse ge laatstrekken, sjaals, stoeltjes. Castelgandolfo hoeft niet heiliger te zijn dan Rome en de „Made in China"-souvenirs van paus Woytila mogen ook in de heuvels van het achterland aan de argeloze toerist worden gesleten. Maar een glas witte wijn en de zachte perzik, waar aan Castelgandolfo al in de vroegste tijden zijn van Albano. bekendheid dankte, zijn ver te zoeken. Zelfs de Romeinse toeristendienst heeft in Castelgandol fo een filiaal geopend. De paus zal het*hele spektakel rond zijn aanwezigheid in Castelgan dolfo een zorg zijn. Hij laat zich alleen op zon dagochtend zien als het Angelus wordt uitge sproken en verdwijnt dan weer spoorslags ach ter de hoge muren van zijn buitenverblijf. se rechtspraktijk waarvan met re den kan worden betwijfeld of ze wel stroken met de mensenrechten. De verklaring hiervoor vindt hij in het abstracte karakter van de men senrechten enerzijds en de zeer ge detailleerde uitwerking van de Ne derlandse wetgeving anderzijds. „Het aantal wetten, wetjes en rege lingen in Nederland is de afgelopen 150 jaar ongelooflijk toegenomen. Uitgedijd tot een enorme wirwar. Zelfs een jurist kan onmogelijk alle wetten kennen. Door die ingewik keldheid dreigt in een groot aantal gevallen de oorspronkelijke bedoe ling1 van ons rechtsstelsel verloren te gaan. En die oorspronkelijke be doeling komt nu juist tot uitdruk king in wat we „mensenrechten" noemen. Laten we even het beeld aanhou den van de mensenrechten als het grondvlak waarop heel het gebouw van een rechtsstelsel gefundeerd hoort te zijn. In Nederland, en niet alleen in Nederland natuurlijk, is daarop een groot aantal verdiepin gen gebouwd met enorm veel ka mers, gangen, hokjes, muren en tussenschotten. Een aantal van die constructies strookt niet met de oorspronkelijke bedoelingen van de architect. Op sommige plaatsen ontbreekt een draagbalk. Elders zijn muren scheef gemetseld en op weer andere plaatsen zijn ten on rechte schotten aangebracht. Sane ring is dus noodzakelijk. Dat wil zeggen: herbezinning op het funda ment van de constructie de mensenrechten en renovatie in overeenstemming met de aard van dat fundament". Advocaat Wat de advocaat hiermee te maken heeft? „De advocaat moet helpen de foute constructies op te sporen. Op de eerste plaats natuurlijk in het be lang van zijn cliënt. Hij moet zijn cliënt behoeden voor de sancties of andere nadelen die voortkomen uit foutieve constructies; dat wil zeg gen constructies die niet in over eenstemming zijn met de mensen rechten. Op de tweede plaats heeft hij als jurist de plicht bij te dragen aan de instandhouding, en dus waar nodig de sanering van heel dat gebouw dat ons rechtsstelsel is^ Anders gezegd; hij moet niet alleei) waken tegen een verkeerde toepas sing van de bestaande wetten, maar hij moet zich ook bezig houden me^ het bestaansrecht van die wetten",, Dat de Nederlandse advocaten het wat dit laatste betreft volkomen la ten afweten is volgens Peter Baauw niet waar. In een aantal gevallen worden de mensenrechten er wet degelijk als toetssteen bijgehaald. En met succes. Dat zie je in de rechtspraak vooral op het gebied van het strafrecht. Meer in het bij-" zonder in kwesties rond „onrecht-'' matig verkregen bewijs" en „onre delijk lange berechting". Duidelijke voorbeelden van aan-° passing van de Nederlandse wetge ving aan de mensenrechten zijn de onlangs aangenomen wetten die> rassendiscriminatie verbieden en' de ongelijke behandeling van man en vrouw uitbannen. Verder heeft' toetsing van het militair tuchtrecht aan het Europees Vedrag tot Be scherming van de Rechten van de Mens erin geresulteerd dat nu ook onze wetgeving voor militairen op de helling gaat. „Maar er moet nog zoveel meer gebeuren", aldus. Baauw. „En dat kan alleen als we met zijn allen grondrecht-gevoeli- ger worden. Met zijn allen. Mijn appèl richt zich wel in de eerste plaats maar niet uitsluitend tot ad vocaten. Ook de wetgever, ook de rechters en uiteindelijk alle Neder landse staatsburgers moeten zich intensiever bezighouden met de mensenrechten als pijlers van ons totale recht". Prof. Alkema betuigt bijval; Vooral de consequenties van de sociale grondrechten en van het interna-, tionaal discriminatie-verbod voor de Nederlandse wetgeving eisen de komende jaren onze aandacht Ik wijs ook op de relatie tussen „men senrechten" en de bijzondere rechtspositie van ambtenaren, mil- tairen, gedetineerden enzovoort. Zo zijn er nog tal van terreinen te noe men waar werk aan de winkel is". Formulier Advocaat Baauw; „Bezinning op de mensenrechten dwingt de iurist tot de gewetensvraag; Wat had het recht ook weer met de mens te ma ken? Hoe vaak gebeurt het niet dat het recht functioneert als die amb tenaar achter het loket die tegen de hulpvrager zegt: „Sorry, maar voor uw probleem hebben we geen for mulier. Vreet uw probleem maar op. Je bezig houden met de men senrechten dwingt je tot creativi teit. Als het juiste formulier ont breekt, nou, dan moeten we kenne lijk andere formulieren maken". WILLEM SCHEER Mr. P. Baauw: „Door de ingewikkeldheid van ons rechtsstelsel dreigt in een groot aantal gevallen de oorspronkelijke bedoeling verloren te gaan". IRDAM Met de verloedering vermaarde Amsterdamse Zeedijk «t dieptepunt bereikt te zijn. Verder j het moeras kan de voormalige uit- |uurt, waar zeelieden uit de hele en beursbezoekers uit het hele ^ndrachtig de bloemen met bakken t buiten plachten te zetten, nauwe- linken. Toegegeven: ook vroeger de uitbaters van de snackbars er felpoot achter de kroketten liggen ld menig kastelein een blaffer in de er de kassa verborgen, ter bescher- fan have en goed, zo niet het vege silige huisjes hebben er sinds men- Igenis niet gestaan. Maar de Zeedijk •pn verhoudt zich tot de Zeedijk van [Bs een redelijk te verdragen vage- *ch verhoudt tot de hel van Dante. i schuld ligt bij de mensonterende e-maffia wist u natuurlijk al. U (leen nog niet hoe erg het is. (inige bewoners die trouw zijn ge- j aan de buurt (door een chroni- ooit als „lang niet onaardig" geken-. weten het wel. Zij hebben de k uitgeroepen tot rampgebied. Ze ifi met harde acties als het gemeen- lur geen einde maakt uit de uit te situatie. In kringen van dat ge- Bbestuur begrijpt men de uitgebar sten woede wel. Het is geen leven meer in een straat waar permanent een loodzware dreiging uitgaat van de in portieken rond- lummelende dealers, waar berooide ver slaafden loeren op ieder voorwerp van enige waarde dat weg te grissen valt, waat-de stiletto's even los in de zak zitten als vroeger de guldens en waar de politie zich slechts uiterst schoorvoetend naar binnen durft te wagen. Vanuit dat begrip heeft burgemeester Polak beloofd binnen twee weken te zullen beslissen over een beleidslijn voor de Zeedijk. Maar wat? Want achter de verloedering van de buurt zit al een beleid. Het beleid van onmacht namelijk, gevoed door de wetenschap dat de heroïne-maffia zich als een schandvlek over heel de stad zal ver spreiden wanneer de Zeedijk wordt aan gepakt. Gevoed ook door de vrees dat men dan de toch al uiterst zwakke greep op de handel in hard drugs met zijn peri ferie van grote en kleine criminaliteit he lemaal zal verliezen. Wanneer nu de eige naar van een jeugdhotel wordt doodgesto ken, een kassier wordt neergeknuppeld, een oude zonderling met wat centjes ver moord in zijn kamertje wordt aangetrof fen (recente voorbeelden), weet de politie tenminste waar ze eventuele tipgevers kan vinden. Bij verspreiding van het her- Ondergronds Het verschijnsel heeft zich eerder voorge daan toen niet de heroïne, maar de prosti tutie veel criminaliteit aanzoog. Ter be strijding daarvan besloot de toenmalige hoofdofficier van justitie mr.Hartsuiker in de zestiger jaren de bordelen in de rosse buurt te sluiten en zo de betaalde liefde met zijn uitstraling van misdaad voorgoed de kop in te drukken. Zijn kruistocht bracht de politie tot wanhoop, want wat te verwachten viel, gebeurde. De prostitutie ging ondergronds, de greep op de soute neurs verdween, en bij ontstentenis van tipgevers werd de misdaad veel moeilijker te bestrijden. Door de ervaring wijs geworden, hebben de beleidsmakers er sindsdien stilzwijgend naar gestreefd de prostitutie zoveel moge lijk weer op één plaats geconcentreerd te houden. Zouden ze die lijn nu plotseling los laten waar het om een veel kwalijker en gevaarlijker uitwas gaat dan de prosti tutie ooit geweest is? De bewoners van de Zeedijk hebben er zelf ook weinig fiducie in. „We krijgen de raad te verhuizen naar hygiënische buitenwijken en belangstel lenden kunnen terecht in Madurodam waar de Zeedijk op schaal wordt nage bouwd". Zo dreigt de buurt te verworden tot een ghetto van drugsverslaafden, is dat eigen lijk al. Maar zelfs binnen die enge, door haarzelf gewilde begrenzing weet de poli tie zich geen raad. Liefst veertig recher cheurs zou het bekende Bureau Warmoes- straat er bij moeten krijgen om de crimi naliteit op en rond de Zeedijk enigermate adequaat te kunnen bestrijden. Hier is een citaat op zijn plaats van inspecteur A.C. Baantjer, sinds decennia verbonden aan dat bureau, daarnaast schrijver van popu laire detectiveromans en krantenartike len „De situatie is schrikaanjagend, angst wekkend. De straatschuimers eisen het recht voor zichzelf op. Er zijn aan het Bu reau Warmoesstraat zelfs dienders die openlijk belijden dat ze bang zijn op de Zeedijk en omgeving te patrouilleren. Die angst komt niet alleen voort uit eigen lijfsbehoud al speelt dat uiteraard een belangrijke rol maar wordt veel meer gestuwd door de vrees om in een situatie te geraken waarbij men noodgedwongen naar zijn vuurwapen moet grijpen. Wie zijn de slachtoffers? En ookwie sau veert dan de in het nauw gedreven poli tieman?" Baantjer noemt in dit citaat de criminele toestand in de Amsterdamse binnenstad bijzonder explosief. De lont brandt vol gens hem al. Het is alleen de vraag hoe lang die lont nog is voordat de vlam de bom bereikt. Van een openbare rechts orde is in de Amsterdamse binnenstad al lang geen sprake meer. „Ik heb voor onze nieuwe regering dan ook maar één wens: maak van de openbare weg weer openba re weg, vrij en vooral veilig toegankelijk voor iedereen, en geen jachtterrein voor bendes, rovers, gifhandelaren en gauwdie ven. Los Angeles De Amsterdamse situatie is vergelijkbaar met die in Los Angeles, blijkt Baantjer te vinden. Daar stijgt de ernstige criminali teit volgens eert recent rapport van de po litie met twintig percent per jaar. Het meest afschrikwekkende is wel dat gerin ge vergrijpen vaak door zinloos gebruik van geweld uitgroeien tot zware misdrij ven. Scherpe kritiek uit het rapport op de justitie voor wie de rechten van de misda digers belangrijker zijn dan de bescher ming van onschuldige slachtoffers. Baant jer: „U ziet het. Los Angeles in Amerika, het lijkt Amsterdam wel". De bewoners van de Zeedijk weten zo de namen van twaalf café's in hun straat uit de mouw te schudden waar openlijk ver dovende middelen worden verhandeld. Volgens de huidige algemene politieveror dening kunnen dergelijke etablissementen gesloten worden omdat ze een bedreiging vormen voor de openbare orde. Maar de sluiting mag niet langer duren dan drie maanden. Dat vinden de Zeedijkbewoners te kort. Er gaan nu binnen de gemeente raad stemmen op om de sluitingstermijn' tot zes maanden uit te breiden. Komt het er echter van en, zo ja, zal het aldus aan gepaste artikel van de verordening in de praktijk ook werken? De bewoners wijzen er op dat het bestaande artikel door de po litie op de Zeedijk slechts in drie gevallen is gehanteerd. Dat gebeurde in mei en de drie toen gesloten café's zijn al lang weer. open, compleet met de heroïne naast het pilsje. De acht overige etablissementen zijn helemaal ongemoeid gelaten. Getergde bewoners van andere Amster damse wijken hebben wel raad geweten met de hun opgedrongen drugscafé's. Ze hebben er de brand in gestoken, net zo lang totdat ze voorgoed verdwenen wa ren. „Daarvoor zijn wij tot nu toe te fat soenlijk geweest", zeggen de Zeedijkbewo ners. Het klinkt veelbetekenend. Mis schien zal er binnenkort in hun buurt geen werk meer aan de winkel zijn voor de politie, maar voor de brandweer. PIET SN O ER DN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9