Tindemans in conflict met koning Boudewijn [clusief 100% zuiver zilver in prijs verlaagd ficidóeöou/UMit V an Kemenade prijst voordelen middenschool Afkeer vissers van papierlawine ^nenland/buitemand Nieuwe bisschoppen synode over boete en verzoening Artsen gaan gegevens aan politie weigeren Machteloos Europa LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 t(A: optreden juLuns <ielaatbaar !AAG PvdA-kamer- 3*|enen dat secretaris-ge- 3®Luns van de NAVO te 'jegaan in zijn kritiek op >eferlandse politiek. De nJden Ter Beek, Van frgh en De Vries vragen j regering duidelijk te p%at zij zijn optreden als .ftbaar beschouwt. Jiif e'tragen wordt Luns als ((citeerd: „Of men twij- a%iet, men moet gewoon 1nj aanvaarden dat de n freer de richting opgaat br de oorlog en zich e Sovjet-Unie en zijn ndisten heeft laten in- „Ik zal me wel om de Nederlandse j van advies te dienen, paring is dat de advie- deze secretaris-gene- stal in de wind wor gen"; en als antwoord aag of de nieuwe Ne- e bewindslieden van ndse zaken en defen- jlAVO-zaak met verve verdedigen: „Dat lijkt st twijfelachtig". JJ'bpers maakten hijnlijk boatiefout [GEN Een naviga- is waarschijnlijk de geweest van het mis- van de wadlooptocht zaterdag naar Rot- j. Dit heeft de immandant van de (tie te water in Gronin- fklaard. 154 wadlopers in werden zaterdag op ingesloten door het ide water. Zij moesten 1 In grootscheepse Neder- '^estduitse actie worden politie is bezig met tgaand onderzoek naar Dit onderzoek is nog irond, maar wel is al eker dat de groep niet •an de kust is vertrok- eerder is gesugge- f die moordenaar irtje doodschoot 1WIG Marianne ier, die in maart van de moordenaar van :htertje in de rëchts- -oodschoot, blijft in rest. Een rechtbank in festdui tse Schleswig en verzoek van haar at tot voorli Afgewezen. t in voorarrest blijven :ij verdacht wordt van net voorbedachte rade. 'lar proces is nog geen ^^vastgesteld. Marianne eier vuurde acht kogels man die terechtstond 1 et wurgen van haar e|je. De man overleed De rechtbank oor er geen wettige ex- haar daad zijn aan f pi SOCIALIST ALS INFORMATEUR TIJDVERLIES (van onze corrspondent Mare de Ko- ninck) BRUSSEL In de Belgische kabinetsformatie is het tot een zichtbaar coiflict gekomen tus sen koning loudewijn en voor zitter Leo Indemans van de Vlaams-chrisen- democratische CVP, de grodste partij van het land. Tindemans veroordeelde openlijk het besluit van het staatshoofd ie socialist Willy Claes te benemen tot informa teur, met als eerste opdracht te onderzoeken of zonder ver vroegde verkezingen een nieu we regering t vormen is. Voor de t.v. noemde Tindemans het be sluit van de koning „tijdverlies"', om dat de CVP - als centrumpartij onmis baar voor welke coalitie dan ook - reeds definitief heeft besloten dat er nieuwe verkiezingen moeten komen. Ook de Vlaams-liberale PVV is die me ning toegedaan. De CVP wil, na de val eerder deze week van het rooms-rode kabinet Eyskens, een centrum-rechtse regering met de liberalen. Samen met de socialisten, Waalse of Vlaamse, acht de CVP een noodzakelijk economisch herstelbeleid onmogelijk. Duideljk doelend op de keuze van ko ning Boudewijn zei Tindemans: „Men durft niet op te treden tegen de Waalse socialistische ministers die weigeren hun opdracht uit te voeren en men houdt geen rekening met de standpun ten van de loyale grootste partij van Vlaanderen en van het land". Tindemans bekritiseerde ook de ko ninklijke opdracht aan informateur Claes om tevens „het land te informe ren over de ernst van de toestand". Hij meent dat aftredend minister van eco nomische zaken Claes daarmee als so cialist de kans krijgt verkiezingspropa ganda („electorale nummertjes") te voe ren. Kenners van het staatsrecht in België wijzen er evenwel op dat koning Bou dewijn moeilijk direct verkiezingen kan laten uitschrijven (door het parle ment te ontbinden). Drie van de vier partijen uit de demissionaire regering hebben hem namelijk geadviseerd zo snel mogelijk en zonder de Belgen ver vroegd naar de stembus te roepen, een nieuwe ministersploeg te doen samen stellen. De opstelling van alle regerings- en op positiepartijen tezamen genomen is het alleen maar mogelijk dat na nieuwe verkiezingen een katholiek-liberaal ka binet gaat optreden. Maar volgens krin gen rond het hof getuigt het juist van wijsheid van de vorst om niet zelf die conclusie te trekken doch een socialist dat te laten doen. Bij de CVP echter meent men dat de koning in deze cri sistijd de voorkeur zou geven aan een regering met socialisten. Volgens de CVP heeft die coalitieformule juist de werkloosheid in België tot een Europe se recordhoogte gebracht. GRONINGEN - „Eindelijk zijn wij ook ii Nederland definitief op wg naar een nieuw stelsel va» voortgezet onderwijs, waain alle kin deren gezamenlik in een school voorberid kunnen worden op een verantwoor de en zelfbewust deelname aan de samenlevng". Aldus heeft minister Va Kemena de van onderwij! en weten schappen gisterci in Gro ningen verklaardbij de ope ning van het nieuve gebouw van de Leon vn Gelder middenschool. B school is een van der derten midden scholen voor twalf- tot zes tienjarigen die Nederland momenteel rijkis. Als argumenteniie voor de middenschool speken noemde de bewindsmansociale recht vaardigheid, echte kansen voor arbeiderskinderen en voor meisjes, de noodzaak de culturele apartheid te doorbre ken en het erkennen van am bachtelijke technieken en so ciale vaardigheden als wezen lijke elementen. Deze argu menten vormen geen belijde nis, maar zijn de waarneemba re resultaten van degelijk on derzoek, aldus de minister. FNV-voorzitter Wim Kok zei bij dezelfde gelegenheid dat bij de totstandkoming van de middenschool de leerplichtige leeftijd moet worden verlengd tot achttien jaar. Op die ma nier zou het aantal werklozen onder onderwijsgevenden met enkele duizenden kunnen ver minderen, en zouden de ar beidsplaatsen die 16- en 17-ja- rigen nu innemen, vrij komen voor anderen. Tijdens zijn bezoek aan Groningen kreeg minister Van Kemenade ook te maken met een demon stratie van HBO-studenten die protesteerden tegen de nieuwe collegegeldregeling, die Van Keme nade volgens zijn belofte overigens soepel wil toepassen. DEN HELER Aan de bureaucratie van de over heid, voor.l in Brussel, moet paal m perk worden gesteld. Dr vissers hebben grote afker van de bureau cratie op le ministeries en bij de EG^ldus voorzitter J. van den los van de federa tie v^serij verenigingen, vanmorgen tijdens de jaar vergadering in Den Helder. De heer Van den Bos werd vanmorgen opgevolgd door oud-CDA-kamerlid Schakel. „Een lawine van papier en voorschriften stort zich over de visserman uit en het komt voor dat hij alles tekent om van het gezeur af te zijn", al dus Van den Bos. Maar al hon derd jaar geleden kwam de overheid tot het inzicht dat de reglementering te stringent was en ging zij over tot versoe peling van de wetgeving. Ge volg: een opbloei van de visse rij- Volgens Van den Bos moet de overheid alleen het quotastel sel toepassen voor werkelijk bedreigde vissoorten. Hij ver weet de overheid een tegen strijdig beleid te voeren: ener zijds wordt de visser gedwon gen niet geringe offers te brengen voor het behoud van de visstand, anderzijds wordt toegestaan chemisch en ander afval in zee te dumpen. Iniser: geen faillissement, geen salaris „jjRDAM Het aange- faillissement van het bedrijf RTM, on- van het chemisch af- irkingsbedrijf Uniser, :n voor de \ierde ach- tereentolgende keer niet door gegaan Twee aanvragers be sloten weer om aanhouding te verzoiken. De zestig personeelsleden van Uniser krijgen over de maand september geen salaris uitbe taald. De AMRO-bank weigert uit te betalen omdat er voor Uniser „geen ruimte meer is", aldus een woordvoerder. ADVERTENTIE Alleen bij zilversmeden Gerritsen Model Haagsch Lofje Jr zilver, }n betaalbare luce st waardevolle zilvejn cou- i tijdelijk zeer aantrekelijk ge- ibij [smeden Gerritsei [nieke couverts koopt Uilleen rsmeden Gerritsen, war wat d gelukt is kregen zij vor het h de geschiedenis voor eiaar: fs van 100% zuiver zilver, ïaar bikomen hard. Door gunstige zilveraankopen kun nen wij U tijdelijk laten profiteren van een drastische prijsverlaging. Zien van Rijkskeur ppt rechtstreeks bij cfr smid I liggen onze prijzen al belang r dan de winkelwaarde var lijkbare' couverts, die boven- lijd vervaardigd zijn van minder Ivol gelegeerd zilver. 6 persoons 39delige cassette model 'Haagsch Lofje' Normaal f 6837, Kontant korting 20%* f 1367,40 U betaalt nu f 5469,60 Deze korting geldt alleen bij kon tante aanschaf boven f 3500,- en zo lang de voorraad strekt. Alle modellen 20% korting* Naast het afgebeelde model 'Haagsch Lofje' kunt U kiezen uit nog drie an dere stijlvolle modellen. Een 39 delige cassette koopt U nu al voor f 4993,60. leder artikel is afzonderlijk verkrijg baar. Ook kunt U met ons spaar systeem een cassette deel voor deel bij elkaar sparen. Belangstelling? rÊon LC2l Gaarne ontvang ik documentatie Naam zilversmeden Bon zenden aan M.J. Gerritsen NV| Sola Fabriek, Antwoordnr. 105, J 3700 VB Zeist. Postzegel H i«a is niet nodig. (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD Boete en verzoening zijn de onderwer pen die de volgende algemene bisschoppensynode van eind 1983 zal behandelen. Dit heeft het Vaticaan zojuist bekend gemaakt In een toelichting heeft de secretaris-generaal van de bisschoppensynode mgr. Jozef Tomco, dezelfde die zich ook met de organisatie van de bijzondere Nederlandse syno de van januari 1980 heeft bezig gehouden, uitgelegd waarom de paus dit keer boete en verzoening als gespreksonderwer pen wil. De beide thema's komen niet zo maar uit de lucht vallen. Tij dens eerdere synodes (ook de Nederlandse), bisschoppenconfe renties en ook in verschillende encyclieken is er al op gewezen. De keuze van de paus voor boete en verzoening is bijzonder ac tueel, zegt Tomco. Het heeft te maken met deze tijd, en ook met de komende eeuwwisseling en de nieuwe tijd die daarmee aan breekt. Boete heeft een zuiverende werking, en gaat uit van so berheid, van onthouding, van eenvoud en ootmoed. En als zoda nig staat zij (zo vindt Tomco) linea recta tegenover de neiging die tegenwoordig bij veel mensen bestaat zich alles maar aan te schaffen waar men zin in krijgt. UTRECHT De artsen rijn van plan te stoppen met het verstrekken van inlichtingen aan de politie over bijvoor beeld verkeersslachtoffers, als er niet snel iets wordt ge daan aan het onjuiste gebruik dat de politie van de gege vens maakt. Die gegevens blijken in de praktijk ook ge bruikt te worden bij opsporing. De voorzitter van de Koninklijke maatschappij tot bevordering van de geneeskunst, de heer D. Kagenaar, zei gisteren in Utrecht op de algemene vergadering van de KNMG dat al jaren lang blijkt dat de politie onvoldoende weet wat er op dit punt geoorloofd is en wat niet. In de praktijk blijkt dat fomulieren voor het geven van inlichtingen over verkeersslachtoffers ten onrechte regelmatig gebruikt worden bij andere overtredingen. De KNMG is ook „ontsteld" over het plan van de minister van CRM dat de hoofdinspecteur van de volksgezondheid gegevens over doodsoorzaken moet gaan verstrekken ten behoeve van aanspraken van nagelaten betrekkingen van verzetsslachtoffers. Momenteel worden deze gegevens alleen anoniem verstrekt ten behoeve van statistische doeleinden. Abva- personeel voelt weinig voor inleveren UTRECHT Het personeel van de FNV-ambtenarenfede- ratie Abva-Kabo voelt er wei nig voor salaris in te leveren om zo de bond te helpen uit de rode cijfers te komen. De Abva-Kabo moet volgend jaar 2 miljoen gulden bezuinigen, waaraan de circa 200 bonds- werknemers bij elkaar 200.000 gulden zouden moeten bijdra gen. Een voorstel van het Abva-Kabo-bestuur, dat on derdeel uitmaakt van het cao onderhandelingspakket 1982, behelst het schrappen van de kerstgratificatie en de invoe ring van een pensioenpremie. Bezetters Turkse ambassade komen voor de rechter PARIJS De Franse mi nister van binnenlandse za ken, Gaston Deferre, heeft laten doorschemeren dat de Armeense terroristen, die donderdag het Turkse con sulaat in Parijs bezetten, po litiek asiel zal worden ver leend. In een verklaring van de Franse regering werd echter meegedeeld dat de ac tivisten zullen worden be recht en werd de bezetting scherp veroordeeld. In een vraaggesprek voor de radio gaf Deferre te kennen dat de terroristen politiek asiel was beloofd om hun overgave en de vriilating van de gegij zelden te bewerkstelligen. „Zij hadden hierom verzocht en wanneer wij hen dit hadden geweigerd, dan zou de bezet ting mogelijk in een bloedbad zijn geëindigd". De Franse regering noemde de actie van de Armeniërs in een gisteren uitgegeven verklaring „een niet toelaatbare schen ding van de mensenrechten" en liet weten dat de daders te recht zullen moeten staan. EUROPA heeft dan eindelijk voor een heel klein beetje zijn zin gekregen. Nadat de zaak door de regering-Reagan einde loos was uitgesteld, hebben de Amerikaanse minister Haig en zijn Russische collega Gromyko een datum vastgesteld voor het overleg over de middellange- afstandsraketten in Euro pa. MAAR daarmee is nog niet veel gewonnen. De regering- Carter had die stap vorig jaar al gedaan. De ploeg van Rea gan heeft, wanneer het eenmaal zover is, bijna een jaar nodig gehad om diezelfde stap te zetten. Daarbij zijn de perspectie ven er bepaald niet gunstiger op geworden. In Europa is er een vredesbeweging die aan aanhang onder de publieke opi nie heeft gewonnen en onvervaard kiest voor eenzijdige ont wapeningstappen, in Amerika is er een regering aan het be wind gekomen die juist de bewapening wil opvoeren om oud prestige te herstellen. Zelfs wanneer de Amerikaanse minis ter Haig meer dan andere leden van de Amerikaanse rege ring er blijk van geeft de beroeringen over de bewapening in Europa te onderkennen en daar naar wenst te onderhande len, dan nog blijft de kloof tussen Russen en Amerikanen on overkomelijk groot. A.FGEZIEN van de gebruikelijke technische moeilijkheden bij de onderhandelingen ten aanzien van reikwijdte en ge vechtskracht van de wapens die al de hoofdmoot van de onderhandelingsproblematiek vormen komen daar nu de geheel verschillende oriëntaties ten aanzien van de bewape ning in Europa en Amerika bij. Niettemin moet er voor de Westeuropeanen de komende maanden alles aan gelegen zijn dat de regering-Reagan de onderhandelingen serieus tege moet gaat, iets waarover de nodige twijfel bestaat. Er wordt tenslotte onderhandeld over raketten op Europees grondge bied. Het tekent de machteloze positie van de Westeuropese lan den dat zij in feite maar moeten afwachten wat de groot- •machten zullen beslissen. Die machteloosheid wordt nog ver groot door het optreden van een radicale vredesbeweging die het Europese front door midden splijt. Een eensgezind Euro pees front zou tegenover de Amerikanen het belang van on derhandelingen moeten onderstrepen en tegenover Moskou zou zij ferm op haar veiligheidsbehoeften moeten blijven staan. Het NKV en de bisschop voor arbeidszaken Een CDA'er van KVP-huize, oud-premier De Jong, verklaarde deze week in Brandpunt: „Als de bisschoppen een uitspraak doen over plaatsing van kernwapens aanvaard ik die niet. Dat is een zaak van buitenlandse politiek en daar hebben bisschoppen geen verstand van". Je kunt zo heel gemakkelijk doorgaan. Een medicus of een sociaal werker kan zeggen: „Als de bisschoppen een uitspraak doen over abortus aanvaard ik die niet, want dat is een zaak van de geneeskunde of het sociale werk en daar heb ben bisschoppen geen verstand van". En een werkgever of werknemer kunnen stellen: „Als de paus een uitspraak doet over de arbeid, aanvaarden wij die niet, want arbeid is een zaak van productie, een sociaal-economische aangelegenheid en daar heeft de paus geen verstand van". De uiterste consequentie van dit standpunt is, dat je door het leergezag van de kerk buitenspel te plaatsen, de Schrift als bron van inspiratie onklaar maakt. Een andere CDA'er van KVP-huize, het Tweede-Kamerlid Steef Weijers stelt in het CDA-partijblad dat als een vak centrale zich losmaakt van een eerdere uitdrukkelijke levensbe schouwelijke grondslag, dat niet alleen gerespecteerd dient te worden, maar ook gewaardeerd. Hij zegt ook, dat het „vaarwel aan het NKV" dat volgende week met het NVV opgaat in één grote vakcentrale, niet betekent, dat het katholieke sociale den ken verdwijnt. Dat is waar: uit het een volgt niet dwingend het andere. Als het CDA zou verdwijnen hoeft dat ook niet te bete kenen, dat het christelijke politieke en maatschappelijke denken verdwijnt. Maar stel dat het CDA in navolging van het NKV zijn levensbeschouwelijke grondslag zou loslaten, zouden wij dat dan ook moeten waarderen, zoals wij dat volgens Steef Weijers in het geval van het NKV, moeten doen? En zo ja, waaarom? De consequentie van Steef Weijers' gedachtengang is in ieder geval dat het katholieke sociale denken in de lucht komt te hangen, los van maatschappelijke organisaties als vakverenigingen en politieke partijen. Die gedachtengang zaagt met zeldzaam gemak de tak door waar hij zelf op zit. Steef Weijers vindt ook dat er een aparte bisschop zou moeten komen voor maatschappelijke vraagstukken op het terrein van arbeid, onderwijs, gezondheidszorg en welzijn. En dan niet een arbeidsbisschop zoals we een legerbisschop kennen. Dat bedoelt Steef Weijers niet. Een legerbisschop is binnen het leger vanuit de dienstbaarheid van de kerk uitsluitend pastoraal bezig. Hij bemoeit zich niet met organisatorisch militaire zaken of de de fensie, hij is geen bevelhebber of strateeg, maar enkel aalmoeze nier, zoals katholiek Nederland ook aalmoezeniers gekend heeft van de vak- en standorganisaties, ja zelfs van sportverenigingen. Het CDA-kamerlid wil echt een heuse bisschop van de arbeid, een specialist. Dat is. zegt hij, heel wat zinniger dan het aantal bisdommen uit te brèiden via een herverkaveling in Nederland. Nu is die herverkaveling een kerkelijk bestuurlijke, een kerke lijk politieke zaak. Maar de aanstelling van een bisschop voor arbeidszaken is iets geheel anders. Want als zo'n bisschop wenselijk zou zijn, waarom dan geen bis schop voor landbouwzaken? En een bisschop voor kernbewape ning? Een bisschop voor sport en recreatie? Voor wetenschap en techniek? Het college van bisschoppen zou dan op zijn best een college van vakministers zijn en op zijn slechtst een college van zakelijke managers, die het samen „runnen". De bisschoppen zouden dan echter wel ophouden bisschoppen te zijn. Ze zouden niet méér zijn dan politieke deskundigen of technische specialis ten in maatschappelijke aangelegenheden, gevoed vanuit een denken dat, in de gedachtengang van Steef Weijers, steriel rond fladdert in de ruimte van de a-historiciteit. Er zijn bisschoppen geweest die zich vrijwel uitsluitend met po litieke zaken bezighielden. Zoals Bonifacius VII, die zich de gru welijke toorn van Dante op de hals haalde. En Richelieu, die een veel minder groot sieraad is voor de katholieke kerk dan de domme dorpspastoor van Ars. De uiterste consequentie van ook Steef Weijers' standpunt is, dat het leergezag van de kerk bui tenspel wordt geplaatst en de heilsboodschap tot een nietigheid wordt gereduceerd. Steef Weijers denkt een puzzel te hebben opgelost, maar hij heeft alleen de stukken anders gelegd, waar door de oplossing ineens veel moeilijker is geworden. Terwijl bisschoppen in ons land de laatste jaren verldaard hebben, dat het goede beheer van de wereld middels de instrumenten van de politiek en de maatschappelijke organisaties tot de eerste ver antwoordelijkheden der burgers behoort en niet tot die van de kerkleiding, beleven we het nu, dat een politicus zegt dat hij een bisschoppelijke uitspraak niet aanvaardt, terwijl een ander met zeldzaam gemak roept om een bisschop voor arbeidszaken. Bei de uitspraken lijken elkaar uit te sluiten. Ze komen nochtans voort uit een en dezelfde wortel: ze miskennen het leergezag en de wezenlijk evangelische, profetische betekenis van de Kerk. Zweden wil sancties tegen Zuid-Afrika NEW YORK De Zweedse Minister UUsten zei met be- minister van buitenlandse za- trekking tot Angola hardop ken, Ola Ullsten, heeft in de wat zijn Deense collega Olesen Algemene Vergadering van de slechts suggereerde in verband Verenigde Naties verklaard met Namibië, namelijk dat dat Zweden bereid is sancties Zuid-Afrika zich gesterkt af te kondigen tegen Zuid-A- voelt door het optreden van de frika. „Wellicht de enige taal regering Reagan, dit land verstaat".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7