Het grote dilemma £5- van de spa. wetenschap Eerste zonne- energiecentrale voorlopig nog een experiment EURELIOS OP SICILIË ROME Waarom gebruiken we gratis en onge vaarlijke zonne-energie niet voor het opwekken van stroom, in plaats van bijvoorbeeld kernenergie die we nog niet eens geheel de baas kunnen? Ja waarom niet meer zon?Je hoort het de demon stranten (in de stromende regen) voor de toe gangshekken van Dodewaard en Borssele nog schreeuwen. Het antwoord hierop komt voorlopig nog van het Italiaanse eiland Siciliö. Daar „draait", al sinds 26 mei, de eerste zonne-energlecentrale ter wereld, de Eurelios, en de plattelandsgemeente Adrano mag hiervoor In het Guiness Book of Re cords worden bijgeschreven. De Eurelios draait Inderdaad voortreffelijk en geheel schoon ijiaar daar is dan ook alles mee gezegd. De opbrengst of liever de capaciteit van 1 mw (megawatt) is zo gering, dat de grote energie leveranciers hier met recht op mogen neerkijken. Ter vergelijking: Italië heeft vijf kernenergiecentra les In capaciteit variërend van 250 tot 1000 mw, en binnen vijf, zes Jaar komen hier nog eens vier kan jers bij (men spreekt van een capaciteit van 2000 mw). Eurelios, en ook .daarom Is hij zo uniek, levert de opgewekte zonnestroom netjes af aan het lokale elektriciteitsnet van de ENEL, de Italiaanse elektri citeitsmaatschappij, onder het mom van alle beet jes tellen. Maar het hoofddoel van de Eurelios is toch het experiment. Tot nog toe trachtte elk be drijf, Iedere particulier in zijn tuin of vla het dak van zijn huls wat energie aan de zon te ontlenen. Met succes, maar dat zei nog niets over de moge lijkheid zonne-energie op centrale-schaal, dus in megawatt-termen, te winnen. Adrano bewijst dat het kan, maar hét bewijst ook dat als men werkelijk zonne-energle wil laten con curreren met kolen- of kernenergie, er toch uit een heel ander vaatje getapt zal moeten worden. Daar zijn zonne-energlecentrales 1000 of 2000 maal het formaat van Eurelios voor nodig. En of de techniek dat aan kan, of liever de maatschappij daar nu al veel, heel veel geld in wil steken, Is niet eens meer een vraag, want volgens de geleerden ook zij die bij Adrano betrokken zijn hoeft men daar In deze twintigste eeuw niet op te rekenen. In Spanje, Frankrijk, Amerika en Japan worden op dit mo ment ook zonne-energlecentrales gebouwd, maar ook deze zijn van het kaliber Eurelios en zijn ook niet meer dan experimenten. Het echt grote werk zal nog lang op zich laten wachten (en dit is dan het antwoord voor de Gelderse en Zeeuwse, stroomgroepen). Eurelios-is een co-produktie van de Europe Ge meenschap, de ENEL en enkele particuliere bedrij ven In de EG. De rekening (12 miljoen dollar) is voor de helft betaald door de EG, en de rest kwam van Italië, Duitsland en Frankrijk. De Eurelios (het woor Euro-zon zegt het al) Is van de EG, en de on derdelen, onder andere de 182 spiegels (van 1,2 bij 1,2 meter), de „bak" die op een 55 meter hoge toren staat gemonteerd en als het ware de weer kaatste zonnestralen opvangt, de turbine-genera tor en de grond (250 bij 350 meter) werden elk ge leverd door de verschillende deelnemers in dit project. De afmetingen van de Eurelios mogen uniek zijn, het principe is hetzelfde gebleven: de spiegels van gen de zonnestralen op, werpen die in een vak waardoor water stroomt en de stoom die zo ont staat, activeert een turbine die op haar beurt weer een generator „beweegt". De generator staat in verbinding met het elektriciteitsnet. De spiegels draaien voortdurend met de zon (of met de aarde) mee, en omdat dat in verschillende mate maar wel gelijktijdig moet gebeuren, kan alleen een compu ter dit aan. De Eurelios telt dus nog niet mee bij de Europese behoeftevoorzienlng van energie, hopelijk zijn kin deren. Maar voor de landen van de derde wereld zcu een zonne- energiecentrale van het formaat Adrano nu al een oplossing kunnen zijn. Anderhalf miljard mensen wonen daar op het platteland, ver stoken van elektriciteit. In deze nlet-geïndustriali- seerde gemeenschap zou Eurelios met zijn 1 mw uitkomst kunen bieden. Zon Is er in elk geval ge noeg, zoals in Sicilië. En dat Is trouwens ook de reden waarom de EG destijds Sicilië als vesti gingsplaats voor de zonnecentrale heeft uitgeko zen. Het uiterste zuiden van Italië was toen nog het enige EG-gebled, dat onder de 40e breedtegraad Duidelijk is te zien hoe de centrale werkt: de 182 de opgevangen zonnestralen in de „vergaarbak" rest op onze aardbol kwam. En volgens de geleerden Is alleen de aardstrook die ligt tussen de 40e noor der- en 40e zuiderbreedtegraad geschikt voor zon ne-energie, om de eenvoudige reden dat de stand en de Intensiteit van de zon daar het ideaalst zijn. Zo iigt de hele derde wereld tussen de 40 graden noorder- en zuiderbreedte. Adrano Is de eerste plaats In Europa, In heel de >gel8 werpen elk vanuit een verschillende hoek boven op de toren staat. De techniek doet de wereld, met een schone zonne-centrale. Maar toch verwacht niemand dat dit kleine Slcillaanse stadje, gevlijd tegen de eerste hellingen van de vulkaan de Etna (nog zo'n leverancier van natuurenergle) een soort bedevaartsplaats zal worden voor alle noordelijke tegenstanders van olie-, kolen- of kernenergie. Daar ligt het wat te ver voor uit de buurt. CEES MANDERS langer gehinderd door collega's die al jaren een loopje nemen met hun werk". Jawel, maar te vre zen valt dat die jonge, enthousiaste wetenschap pers de 30 percent extra betaling bijeen zullen zien te graaien op de terreinen waar hun resultaten het meest en snelst tastbaar zijn: onderwijs en onder zoek. Hoe moet het dan met het randgebied van de maatschappelijke dienstverlening? Voor het oprapen Anderzijds echter wordt de roep om vermaat schappelijking van universiteiten en hogescholen juist meer eh meer gehoord. We citeren André van der Louw toen hij nog burgemeester van Rotter dam was (als minister met een lege portefeuille piept hij wellicht anders). „Niets in het onderwijs aan de faculteiten van de Erasmus Universiteit doet vermoeden dat Rotterdam er iets mee te ma ken heeft. Er is de laatste jaren enige verbetering in gekomen, maar ik vrees dat het voor de mensen ip het algemeen nog niet erg herkenbaar is dat er in hun stad zoiets als een op mens- en maatschap pijwetenschappen gespecialiseerd instituut ook echt voor hen actief is. Toch liggen de onderwer pen voor het oprapen: economische teruggang, toenemende werkloosheid, grote groepen die voor hun levensonderhoud afhankelijk zijn van een so ciale uitkering, de stadsreconstructie en -vernieu wing, de integratie van een enorme verscheiden heid aan migranten uit vooral de landen rond de Middellandse Zee, de problemen rond de drugs verslaving (artsen, juristen: wat te doen?), vanda lisme en agressief gedrag. Het betoog eindigde met de verzuchting: „Wij zouden het gezicht van onze eigen universiteit veel meer willen zien". Aanbevelingen Of Wageningen. Daar is de roep om vermaat schappelijking van de studenten aan de Landbouw Hogeschool zelf uitgegaan. Een „fundamentele on- derwijsdiscussie binnen de meer dan 20 studie richtingen en 60 vakgroepen" mondde uit in de «lotsom dat de opleiding minder academisch en meer maatschappij-gericht zal moeten worden. Enkele aanbevelingen: „Er dient meer ruimte te komen voor andere dan de heersende opvattingen over de wetenschapsbeoefening; vooral de zoge naamde kritische wetenschap dient meer kans te krijgen". En: „Tussen de verschillende studierich tingen moet meer samenwerking op gang komen, zodat minder specialisten en meer „generalisten" wetenschappers met een ruim blikveld wor den opgeleid". En: „De gevolgen van het wetenschappelijk hande len en van de wetenschappelijke invloed op de praktijk dienen meer aandacht te krijgen". Ten slotte: „Vooral van de technische en natuurweten schappelijke studierichtingen moet een grotere aandacht uitgaan naar allerlei maatschappelijke problemen". De faculteitsraad heeft deze adviezen overgenomen. Een breed samengestelde stuur groep gaat het hele proces van her-programme ring begeleiden. Wat zal er echter van terecht ko men, nu de wind in het wereldje van universiteiten en hogescholen weer uit de prestatie-hoek begint te waaien? Kunstmatige wereld Toch is die vermaatschappelijking broodnodig, vindt ook een man als prof. Sperna Weiland, uitge rekend rector-magnificus van dezelfde Rotterdam se universiteit die volgens ex-burgemeester Van der Louw naar buiten toe nauwelijks een gezicht heeft. „We hebben als wetenschappers een kunst matige wereld opgebouwd en te weinig aandacht gehad voor maatschappelijke ontwikkelingen. Dientengevolge heeft het publiek zijn onvoorwaar delijke geloof in de wetenschap verloren. Softe- non, Harrisburg, Soweso, Lekkerkerk ze heb ben een punt gezet achter het tijdperk van ver trouwen in de wetenschap. En je moet als weten schapper verder, of je wilt of niet. Maar tegelijk roep je nieuwe gevaren op". Zo belangrijk acht prof. Sperna Weiland dit onder werp dat hij er heel de redevoering aan wijdde waarmee hij het universitaire jaar opende. Het werd een indrukwekkend, soms aangrijpend plei dooi voor „de gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid van allen binnen de universiteit tegenover de maatschappelijke gevolgen van hun werk". Want die gevolgen kunnen onvoorzien, onbe doeld ijzingwekkend, zo niet fataal zijn. „Dat wij leven in onmenselijke steden", aldus prof. Sperna Weiland, „in een verworden milieu, in een wereld waarin veel mensen zeggen dét je maar be ter geen kinderen kunt hebben, In een wereld waarin een deel van de mensheid verhongert dat heeft alles te maken met de ontwikkeling van wetenschap en techniek. Natuurlijk hebben we niet geweten wat we aanrichtten; anders hadden we het immers niet gedaan. En misschien hebben we gedacht dat het wel los zou lopen ...Maar achteraf moeten we erkennen dat we het hadden kunnen weten en dat zou ons, nu we gewaarschuwd zijn, voorzichtiger kunnen maken". Science fiction Het is echter volgens prof. Sperna Weiland anno 1981 meer dan een theoretische mogelijkheid dat de vooruitgang van de wetenschap de beoefena ren ervan nog verder van de mensheid verwijdert. „Science fiction wordt werkelijkheid. Neem de ont wikkeling van technieken om ons bewustzijn te ontregelen en ons onze identiteit te ontnemen de chemische marteling die naar het schijnt niet alleen in de psychiatrische inrichtingen van Rus land worden toegepast. Of neem de informatie technieken die politieke sociologen en andere ge leerden hebben ontwikkeld technieken die ons in staat stellen om mensen te doen geloven dat een systematisch vertekende werkelijkheid dè wer kelijkheid is. Of neem de stormachtige ontwikke ling van de micro-electronica waarin wij, zo wordt ons verzekerd, wel mee moeten doen en liefst voorop moeten lopen zonder dat we de maat schappelijke gevolgen kennen". Wetenschap is niet altijd goed, zoals tot voor kort werd aangenomen, en deze vaststelling wordt nog gecompliceerd door het feit dat de meeste uitkom sten van wetenschappelijk onderzoek kunnen lei den tot heel verschillende toepassingen. Prof. Sperna Weiland: „Toen in China het buskruit was uitgevonden, werd het gebruikt om mooier vuur werk te maken, maar toen het vele eeuwen later in Europa opnieuw werd uitgevonden, zagen slimme mensen dat je met buskruit nieuwe wapens kon maken. Dat deden ze dus en ze werden rijk. Wie een mooie toepassing van zijn onderzoek voor zich ziet, moet weten dat zijn uitvinding ook voor ande re doeleinden kan en zal worden toegepast - dat er in ieder geval ook destructieve toepassingen zullen worden ontwikkeld". Forum Om niet nog verder te vervreemden van de maat schappij wil prof. Sperna Weiland in Rotterdam op kort termijn komen tot de stichting van een weten schappelijk forum dat kan helpen bij een bezinning op de ethische, culturele en politieke waarden van wetenschapsbeoefening. Maar niet in Rotterdam alleen. „Op de duur zal er een forum moeten ko men van alle universiteiten en hogescholen in Ne derland en eigenlijk is ook dat nog te klein ge dacht. Omdat er voor de wetenschap geen gren zen, geen ijzeren gordijn en geen Chinese muur bestaan, moeten we nu al denken aan een wereld forum voor de ontwikkeling an wetenschap en techniek. Maar je moet ergens beginnen en waar om dan niet hier in Rotterdam?" „De wetenschap is er voor de samenleving", valt ook te lezen in de toelichting op het Wetenschaps budget 1982, onderdeel van de Miljoenennota. Veel kleinschaliger dan in de mondiale visie van prof. Sperna Weiland maar toch vindt men deze gedachte terug bij sommige initiatieven van universiteiten en hogescholen. Wageningen is al genoemd. Vermelding verdienen ook de zoge naamde transferbureaus (zeg maar: doorgeeflui ken), een uitdijend netwerk van informatie-en ken nisverschaffing aan de maatschappij door universi teiten en hogescholen, door TNO en het Rijksnij- verheidsinstituut. Twente, Delft, Eindhoven en Gro ningen draaien er al in mee. Nijmegen begint bin nenkort. „Het gaat er nu om", zeggen ze daar, „dat het bedrijfsleven en andere instellingen in de regio weten dat de universiteit haar poorten open wil gooien. Niet mooie woorden, maar succesvolle projecten zullen moeten bewijzen dat de idee ach ter het transferbureau zinvol is". De Technische Hogeschool te Eindhoven heeft al enige ervaring. „Er zijn bepaalde onderwerpen die veel voorko men, zoals op het gebied van energiebesparing, (micro)-electronica, automatisering, hergebruik van materialen, werktuigkundige problemen en ge luidsisolatie. Het merendeel van de contactzoeken- de bedrijven heeft tussen de 50 en 100 werkne mers. Toch is er ook veel contact met heel kleine onderneminkjes. Daarnaast helpen we actiegroe pen, kunstenaars en zelfs pariculieren. We hebben de indruk dat al deze contacten inderdaad be vruchtend werken op onderwijs en onderzoek. Er komen goede en stimulerende afstudeeronderwer pen uit en allerlei knelpunten, technisch of maat schappelijk, komen boven tafel". Een bruggetje, kortom, voor tweerichtingverkeer. Wat Van der Louw in Rotterdam miste, beginnen andere univer siteiten en hogescholen hun steden of regio's te tonen: een herkenbaar gezicht, maatschappelijke aanspreekbarheid. Van daar echter naar het wereldforum dat prof. Sperna Weiland voor ogen staat, is een stap waarvoor de zeven-mijls-laarzen nog uitgevonden moeten worden. Hij schetst het dilemma aldus: „Even ernstig als de vraag of we met ons wetenschappelijk onderwijs en onderzoek nog wel zo kunnen doorgaan, is de vraag of we het wel kunnen laten. Immers, wanneer anderen door gaan en wij niet, dan blijven we achter. En wan neer we in dit land achterblijven bij de ontwikke ling van wetenschap en techniek, dan heeft dat ge volgen voor onze industrie, onze handel. In een tijd waarin technologische innovatie soms als het hoogste goed wordt beschouwd, ligt dat niet aan genaam in het gehoor". PIET SNOEREN universiteiten en wrw hogescholen is uitgelopen op een De roep om de vermaatschappelij king van de universiteiten en ho gescholen wordt meer en meer gehoord, in en buiten de academi sche wereld. In een toelichting op de begroting van het (inmiddels opgeheven) ministerie van Weten schapsbeleid stond bijvoorbeeld onder meer „De wetenschap is er voor de samenleving". Onze ver slaggever Piet Snoeren peilde de stand van zaken. DEN HAAG 150.000 Studenten die per hoöfd jaarlijks 30.000 gulden kosten, bij elkaar dus 4,5 miljard gulden. 10.000 wetenschapsbeoefenaren die gezamenlijk voor 2,7 miljard op de loonlijst staan. Dure grap, de exclusieve wereld van univer siteiten en hogescholen waarover de Russische schrijver Tsjechow eens schamper heeft opge merkt „dat ze alle geestelijke vermogens tot ont plooiing brengen, ook de domheid". Wat krijgt de maatschappij er aan dienstbetoon voor terug? Bar weinig, zo blijkt. 50 percent van de inspanningen gaat zitten in de eerste taak die universiteiten en hogescholen krachtens artikel 2.2 van de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs hebben te volvoe ren, namelijk dat onderwijs. 45 Percent wordt op geslokt door zelfstandig wetenschappelijk onder zoek, de tweede taak. Slechts 5 percent blijft over voor de uitoefening van taak drie, zijnde de maat schappelijke dienstverlening. Citeren we vervolgens een man als prof. A. Heer tje. „Samenvattend kan helaas maar een somber beeld van de hedendaagse universiteit worden ge schetst. De democratisering is onbedoeld te zeer uitgelopen op een geïnstitutionaliseerde orga nisatie van onbekwaamheid, onbenulligheid en waanzin". En: „Eerst wanneer de samenleving via het niveau van de afgestudeerden merkt dat de universiteit is verworden tot een instituut, ge speend van kritische zin en creativiteit, beheerst door elkaar napratende pseudo-intellectuelen, kan een grootscheepse reactie worden verwacht". En: „Het proces van verloedering zal nog wel even aanhouden, daar het zichzelf versterkt. De kwaliteit van de enkeling legt het nu eenmaal af tegen de massa van wetenschappelijk ondermaatse figu ren". Wanneer deze filippica zich ook uitstrekt over de derde taak van onze universiteiten en ho gescholen en waarom zou hij niet? dan ziet het er voor de toch al bekaaide maatschappelijke dienstverlening helemaal droevig uit. Voorwaardelijk En stel dat professor Kroonenberg, rector magnifi cus van de Technische Hogeschool Twente, zijn zin krijgt, niet ondenkbaar in een tijd waarin ieder be zuinigingsvoorstel op een warm onthaal kan reke nen. Hij heeft, zoals bekend, gepleit voor sys teem van voorwaardelijke beloning. Iedere weten schapper krijgt 70 percent van zijn salaris als vast bestanddeel; de overige 30 percent wordt afhan kelijk gesteld van prestaties. „Misschien wordt op die manier kwaliteitsverbetering en verhoogde in zet wat beter gegarandeerd", is al gejuicht, „en worden jonge, enthousiaste wetenschappers niet Dure grap, de exclusieve wereld van universiteiten en hogescholen. Wat krijgt de maatschappij er aan dienstbetoon voor terug? ctor- licus van de lus siteit in dam, prol. i Weiland, Oud burgemeester Van der Lou# van Rotterdam: „Niets in het onderwijs aan de faculteiten van de Erasmus Universiteit doet vermoeden dat Rotterdam er iets mee te maken heeft".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 23