Californië, een groot, merkwaardig sprookjesland vol tegenstellingen jcüj nfi Onze correspondent in Was hington, Dick Toet, maakte de afgelopen zomer een omvang rijke trip door de Verenigde Staten. Hij legde bijna 18.000 kilometer af, bezocht 28 staten en verbleef drie weken in Cali- fornië. Vandaag doet hij ver slag over dat merkwaardige „sprookjesland", Californië. Spitsuur op de wegen rond Los Angeles. Hoe lang duurt het nog, voor de verkeerskluwen niet meer te ontwarren is?. Smog-alarm: uitlaatgassen en van de oceaan binnendrijvende mist geven de lucht boven Los Angeles een grauwe aanblik. LOS ANGELES Als Californië geen Amerikaanse staat zou zijn maar een onafhankelijk land, zou het tot de vijf rijkste in de wereld behoren. De meest tot de verbeel ding sprekende staat van de Vere nigde Staten is vele malen groter dan Nederland, herbergt bijna 23 miljoen mensen en is voor het grootste deel gezegend met een benijdenswaardig klimaat. Je kunt er afdalen tot het laagste punt in de Verenigde Staten, bijna 85 meter beneden de zeespiegel in de ver zengende hitte van Death Valley, of klimmen naar de eeuwige sneeuw op de hoogste Amerikaanse top buiten Alaska, mount Whitney, 4.420 meter hoog. De kustlijn is een van de mooiste in de wereld. Je vindt er de meest protserige rijk dom en vooral onder de miljoenen illegalen uit Midden-Amerika de meest schrijnende armoede. Verder herbergt Californië de sequoia bo men, de grootste levende voorwer pen op aarde, en in de Sillicon Val ley heerst het kleinste mechanis me, de chip. Bovendien is de staat een voorname producent van wijn, fruit, energie, vliegtuigen en films. Nog meer uitersten die men in Cali fornië aantreft: de staat is overvol in de grote stedelijke gebieden en vrij wel leeg daarbuiten. Je vindt er de meest uiteenlopende religieuze en politieke overtuigingen, bolwerken van progressiviteit en de meest reac Gezicht op het (financiële) centrum van San Francisco. Op de achtergrond de Stille Oceaan. Happy Holidays, fij ne vakantie, roept het spandoek de reizigers toe, die zich na aankomst op het in de mist gehulde vliegveld van Los Angeles een weg zoeken naar de uitgang. Drie generaties Amerikaanse Chinezen. Een veel voorkomend beeld in San Francisco's Chi natown, de grootste Chinese wijk in de Vere nigde Staten. - tionaire „denkfabrieken" die Ameri ka te bieden heeft. De naam „Crazy California" (gek Californië) zoals in het oosten van het land wel wordt geroepen, lijkt vaak op z'n plaats. Californië werd in 1534 door de Spanjaard Hernando Cortez ontdekt. De eerste Spanjaarden vestigden zich er in 1768. Ze begonnen missies te bouwen, waarvan een aantal prachtige exemplaren, zoals in San Luis Obispo, bewaard is gebleven. Californië bleef een Spaanse kolonie tot 1822, toen Mexico tegen Spanje in opstand kwam. Californië verklaar de zich onafhankelijk en voegde zich bij Mexico. Zo'n twintig jaar later be gon vanuit het oosten van de VS de grote trek naar het Westen. Duizen den Amerikanen, nauwelijks beko men van de zware reis over zee en het harde leven in de jonge natie, waagden de lange en gevaarlijke tocht naar onbekende verten. De oorlog, die in 1846 tussen Mexico en de Verenigde Staten om Californië uitbrak, werd binnen een jaar in het voordeel van de Amerikanen beslist. Een paar maanden na het einde van de oorlog werd er goud ontdekt en begon de vermaarde „gold rush". In 1850 trad Californië, ook wel de „Golden State" genoemd, toe tot de „Union". Los Angeles Los Angeles is na New York en Chi cago de grootste stad in het land, ruim zeven miljoen inwoners op een respectabele, maar Inmiddels toch zeer krap geworden oppervlakte. Het is ooit een schitterende stad ge weest. Maar hoewel er nog talloze LA-fans zijn en de stad prachtige plekjes kent, holt de kwaliteit van het leven er hard achteruit. Grootste boosdoener: de luchtvervuiling, voor al veroorzaakt door het meest inten sieve autoverkeer in de wereld. De uitlaatgassen mengen zich 's och tends met de mist uit de oceaan. Grote delen van het jaar biedt de eens zo befaamde diepblauwe hemel boven Los Angeles een roestbruine aanblik. Vooral in de zomermaanden wordt ouden van dagen, mensen met ademhalingsproblemen of een hart afwijking, jonge kinderen en zwange re vrouwen, soms meerdere dagen achtereen op het hart gedrukt bin nenshuis te blijven. Waarschuwings borden aan de rand van de stad mel den vaak weken achter elkaar „Smog alert, reduce driving". De waarschuwing wordt massaal en on gegeneerd in de wind geslagen. In Los Angeles hangt men aan de auto als een alcoholist aan zijn glas. De stad heeft een gigantisch net van brede snelwegen, die bijna altijd overvol zitten. De voorspellingen lul den dat het nog deze eeuw gaat ge beuren: een onontwarbare opstop ping van al het autoverkeer in Los Angeles. San Diego Desondanks blijkt de stad nog steeds een grote aantrekkingskracht op de mensen uit te oefenen, zij het dat San Dlego op dit moment sneller groeit. Veel inwoners van Los Ange les, die genoeg hadden van de volle stad, zijn de laatste jaren naar het zuiden gezakt om vervolgens te ont dekken dat San Diego hard op weg is een tweede Los Angeles te wor den. San Diego, de stad met de meest ge lijkmatige temperatuur in de Verenig de Staten, heeft bijna twee miljoen inwoners. Stad en omgeving ogen op veel plaatsen nog als een paradijs, maar het leven ademt een sfeer van „geestdodende perfectie". Het bezit van een surfplank en een sportwagen lijkt er tot de belangrijkste levens doelen te behoren. Getrouwd zijn, zeker voor de eerste keer, wordt er aangemerkt als een extra gemis aan creativiteit. Het niet meedoen aan „interessante experimenten" met marihuana en zwaardere drugs wordt er door velen bestempeld als het hoogst mogelijke vertoon van bur gerlijkheid. San Francisco San Francisco is geheel anders. De stad is favoriet bij Amerikanen en buitenlandse bezoekers. Hoewel om geven door andere flinke steden als Oakland, San Jose, Richmond en Berkeley heb je In San Francisco lang niet zo gauw last van beton-fo- ble als in Los Angeles en San Dlego. De stad, gebouwd op stljle heuvels die aparte verkeersregels vergen, in geklemd tussen de oceaan en de San Francisco Bay, heeft ontegen zeggelijk karakter. Ontstaan na de tijd van de goudkoorts is San Fran cisco altijd een welvarende stad ge weest. Het heeft van zijn rol als ha venstad verloren aan Oakland, maar de stad is het financiële centrum van het Westen gebleven en trekt grote aantallen toeristen. De oude glorie straalt er van de goed onderhouden huizen af. Het is de enige Amerikaan se stad waar de ooit populaire kabel trammetjes nog in gebruik zijn en San Francisco wil er voor geen goud meer af. San Franciscco heeft één onhebbe lijkheid. Het kan er in de zomer be hoorlijk fris zijn. Met name in juli als de dikke mist steevast uit de oceaan komt binnenrollen en de zon soms dagenlang aan het oog wordt ont trokken reikt de temperatuur er vaak niet boven de 15 graden. De kans op ontsnapping is echter dichtbij, want meestal hoef Je maar enkele tiental len kilometers te rijden om in tempe raturen van boven de 30 graden te recht te komen. Elke zomer is er weer de aanblik van te luchtig gekle- da toeristen, die zich hullen in war mere kleren of met een ijzige glim lach op het gezicht een mislukte po ging doen het lijden te verbergen. „De koudste winter die Ik ooit heb meegemaakt was een zomer in San Francisco", zou Samuel Clemens, alias Mark Twain, ooit hebben ge zegd. „Ik ben er In elk geval niet in geslaagd om in twee weken tijd ooit een ongeschonden blik te werpen op de Golden Gate brug. Altijd werd er De Golden Gate brug torent hoog uit boven de toegang tot de Baai van San Francisco. I wel een deel van de brug door wol ken aan het oog onttrokken". Vreemde vogels San Francisco wordt algemeen aan gemerkt als de meest liberale stad in de Verenigde Staten. Jë ziet er meer vreemde en kleurrijke vogels dan in welke andere Amerikaanse stad. De stad is ook een oase voor de in grote delen van Amerika met weinig sym pathie bejegende homosexuelen. Zij hebben er zelfs een doorslaggevende invloed op de politiek. De stad heeft de grootste „Chinatown" in de Vere nigde Staten en de hoogste onroe rend goed-prijzen. Wonen in San Francisco wordt steeds meer een voorrecht voor de zeer welgestelden en kinderlozen, zo blijkt uit recente statistieken. Maar rond San Francis co wemelt het van de fraaie woon oorden. Dichtbij ligt ook de Napa Valley, hart van de Californische wijnindustrie, een fraaie vallei, dat wel, maar voor degenen die de schit terende Franse wijngebieden kennen toch een teleurstelling. De grote wijn gaarden zijg nogal saai gerangschikt op het vlakke gedeelte van de vallei. Onder de zon van Californië zijn ook de nodige grote problemen te vin den. Stedêlijke luchtvervuiling, een onbeschaamd energieverbruik, de niet aflatende stroom illegale immi granten zijn er enkele van. Rijdend door het regenarme zuiden, waar vla pompeuze Irrigatiesystemen uiterst luxueuze oase's letterlijk uit de grond worden gestampt, Is het waterpro bleem duidelijk zichtbaar. Water, zo voorspelt een groeiend koor van we tenschappers, wordt binnen afzien bare tijd het alles overheersende probleem In Californië. En dan is er altijd ook die andere grote dreiging: de aardbeving. Hoewel er talrijke voorzorgsmaatregelen worden ge troffen is het verbazingwekkend te zien, dat miljoenen mensen ogen schijnlijk heel ontspannen kunnen le ven in de wetenschap dat de aarde onder hun voeten van een beangsti gend onstabiele aard is. DICK TOET

Leidse Courant | 1981 | | pagina 22