Henk van Leeuwen is niet verbitterd De renovatie van Helmond Sport „WACHTEN OP IEMANDS BLESSURE OM REVANCHE TE NEMEN' SPORT LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1981 PAGINA, NIEUWERKERK - Henk van Leeu wen kan het toch niet laten. Vlak vóór het afscheid, na een gesprek dat voor een zeer groot deel heeft gehandeld over zijn huidige werk als makelaar, zegt hij op de van hem bekende, nog steeds onbevangen en jongensachtige wijze: „Je zet het er toch nog wel even bij hè?". Het liefst zou de 3ó-jarige oud-voetballer van FC Den Haag in onderstaand verhaal nog enige keren het telefoonnummer zien vermeld van zijn zaak. Zo veel gevoel voor com mercie hééft Henk van Leeuwen, heeft hij eigenlijk altijd gehad. En doordat hij van betrekkelijk jongsafaan óók beschikte over een flinke portie ge zond verstand is hij nu maatschappe lijk boven jan. Zijn meer dan riante huis in een nieuwbouwwijk van Nieu- werkerk, waarin opgenomen zijn roy ale kantoor, levert het bewijs dat het Henk van Leeuwen voor de wind gaat. Waarbij hij niet onder stoelen of ban ken steekt dat zijn voortvarende za kenleven voor een niet onaanzienlijk deel wordt mogelijk gemaakt door contacten die hij heeft overgehouden uit zijn voetballoopbaan. „Anders zou het misschien een hele moeilijke zaak zijn geweest", geeft hij eerlijk toe. „De ipakelaardij ligt tenslotte nu wel zo'n beetje op z'n gat". Henk van Leeuwen, van de enige voetbal lende makelaar in Nederland veranderd in een naar weer spelen hongerende 'hande laar in onroerend goed', vertelt vervolgens dat hij een aantal oud-ploeggenoten van FC Den Haag inmiddels aan een huis heeft ge holpen. En als bewijs voor zijn welvarende positie laat hij een aantal ordners zien, waarvan één vele door hem uitgeschreven nota's bevat voor uitgevoerde taxaties van onroerend goed. „Kijk", zegt Henk van Leeuwen, terwijl zijn vingers door de bla den glijden, waarvan enkele bedragen to- nen die met vijf cijfers voor de komma worden geschreven. „Ze denken wel dat ik een bluffer ben als ik zeg dat het me goed gaat", vervolgt hij, „maar hier laat ik het bewijs zien. Ik heb een portefeuille van huizen en gebouwen ter waarde van acht ïhiljoen. Dat zegt toch wei-iets". Trots en enige mate van gespannenheid, die Henk van Leeuwen altijd heeft geken merkt als hij op een wat meer officiële ma nier met publiciteitsmedia in aanraking komt (hetgeen enige jaren geleden het best werd gedemonstreerd toen hij voor een in terviewtje op de televisie verscheen) vech ten om de voorrang. Naarmate het gesprek vordert wordt Henk van Leeuwen wat meer ontspannen, praat vervolgens enthou siast over zijn werk, wat somberder over de teleurstellingen die hij als voetballer heeft ondervonden en de revanche die ,hij zo graag wil nemen op iedereen die hém af schreef maar vooral op zichzelf. Nog maar een kleine vier jaar geleden leek de ooit door Feyenoord afgedankte, vervolgens naar Roda JC vertrokken en daarna bij FC Den Haag naar een topvorm uitgroeiende Henk van Leeuwen op weg naar een bloeiende voetballoopbaan. Op grond van zijn prestaties dwong hij een plaats in het Nederlands elftal, dat doende was zich voor te bereiden op het toernooi om de wereldti tel in Argentinië, af. Tot een knieblessure een abrupte en naar het zich laat aanzien definitieve breuk betekende in die opgaan de lijn. Wat zich aftekende als een in voet balkringen nogal eens vóórkomende en door een operatie volledig te verhelpen me niscusblessure groeide uit tot een persoon lijke lijdensweg die aan het eind van het vorige seizoen een dieptepunt en afsluiting vond in een roemloos vertrek bij FC Den Haag. Zonder verbittering „En dat gebeurde juist op een moment dat ik weer helemaal fit was", vertelt Henk van Leeuwen overigens zonder een spoor van verbittering. „De laatste vier wedstrij den van het seizoen draaide ik weer als een trein. Maar het was kennelijk te laat. Ik kreeg een contract aangeboden waarover ik één minuut met het bestuur heb gepraat. Toen was ik weg. Met een lachend gezicht. Ik ben er de persoon niet naar om dan om tienduizend gulden meer te gaan vragen." „Maar er was een andere, belangrijker re den dat ik dat contract niet accepteerde: de trainer. Die kon mij op geen enkele manier motiveren en inspireren. Ik wil Van Via- nen niet de zwarte piet toespelen, maar ik had er sinds hij kwam geen enkel plezier meer in. Ik trainde altijd hard maar met genoegen, onder Boskov, Kraay. Maar juist in een periode dat ik moeilijk zat met de gevolgen van die blessure heeft hij me la ten vallen. Om een voorbeeld te noemen: we speelden uit tegen Roda. Ik had een enorme bandage om m'n knie en zei tegen 'm dat ik eigenlijk niet fit was. Maar hij zei: speel nou maar, je bindt in ieder geval twee man. Ik zei toen: dat is goed, maar dan moet je wel na afloop zeggen dat ik gebles seerd ben. De volgende dag zei ie waar ie dereen bij was: Van Leeuwen, je moet wat harder werken. Dan breekt m'n klomp. Dan hoef ik met zo'n man niet meer te pra ten. Dan is het voor mij over". Lichte opwinding Henk van Leeuwen vertelt het met een lichte toon van opwinding in zijn stem. „Vanwege die trainer zou ik zelfs voor het zelfde bedrag niet bij FC Den Haag zijn blijven voetballen. Ik zeg deze dingen nu niet, omdat ik weg ben bij Den Haag. Toen ik er nog was deed ik ook mijn mond open. En dat werd niet gewaardeerd. Mansveld en ik waren de enigen die wat terug zeiden. Nu gaat het misschien wel beter met die lange (trainer; red.), maar hoe komt dat? Omdat er allemaal jonge piepeltjes zitten die niks durven te zeggen. Het kan best zijn dat Van Vianen, toen hij halverwege het seizoen Kraay opvolgde, de zaakrwat heeft aangekeken. Maar dat is fout. Als je trainer van een eredivisieclub bent moet je wat hébben. Iedereen maakt fouten, maar daar moet wat tegenover staan. En dat was bij hem niet het geval. Ik hoop dat het nu be ter gaat bij FC Den Haag. Waarom niet? Ik heb er tenslotte hele fijne jaren gehad". Streekgebonden Die fijne jaren liggen evenwel al weer ge ruime tijd achter Henk van Leeuwen, die er nog steeds grote moeite mee heeft dat hij tot niets doen is gedwongen. „Ja, ik zou graag weer voetballen", vertelt hij. „Maar het probleem is dat ik door mijn zaak streekgebonden ben. Ik kan zó naar De Graafschap. Ze hebben me verscheidene keren gevraagd. Maar dat kan ik niet doen. Hier trainen en daar spelen is ook niks. Ik ben sfeergevoelig, ik moet het gevoel heb ben er bij te horen". „Ik zou slechts op één basis mijn makelaar dij een tijdje op het tweede plan willen zet ten, alleen als ik ergens een hele goede aanbieding krijg. Zodat ik er na nog een paar jaar voetballen een stevig bedrag aan Henk van Leeuwen in actie tegen Piet Schrijvers, een beeld uit het verleden kan overhouden. Maar ik moet realistisch zijn: door die twee jaar sukkelen met die knie en later, door het te lang verkeerd lo pen, die pijn in mijn dijbeen en de lies sta ik natuurlijk bepaald niet hoog meer op de verlanglijstjes. Maar wat nu waarschijnlijk niemand weet is dat ik weer helemaal top- fit ben. Na al die problemen bij FC Den Haag, overigens gebeuren daar toch gekke dingen op medisch gebied - kijk maar eens naar de voetblessure van Schoenmaker -, waarvoor ik steeds zelf initiatieven heb ge nomen met bezoeken aan specialisten en dergelijke ben ik bij Dick van Toorn in Rotterdam terecht gekomen. En toen wa ren mijn klachten spoedig voorbij. Daarom ook speelde ik de laatste paar wedstrijden vorig seizoen naar mijn gevoel goed en daarom ook wil nu zó ergens aan de slag. Maar het moet hier in de buurt zijn. Bij Ex celsior kon dat, maar die club heeft geen centen om me van Den Haag te kopen". Onzekerheid Geruime tijd leek de zo goed begonnen, la ter gunstig vervolgde maar zo vervelend besloten carrière van Henk van Leeuwen toch een plezierig vervolg te krijgen. We kenlang was Sparta in de markt, maar slechts op voorwaarde dat enfant terrible René van der Gijp zou worden gesleten aan Feyenoord. Aan die onzekerheid voor Van Leeuwen, die in die periode wél trainde bij de club van Barry Hughes, kwam onlangs pas een eind, evenwel niet op de wijze waarop hij gehoopt: Van der Gijp bond in, kwam terug bij Sparta en Van Leeuwens kans was voorbij. „Dat vond ik erg jammer, te meer daar Hughes keer op keer te kennen had gege ven dat hij me dolgraag er bij wilde heb ben. Maar goed, mijn kans komt, hoop ik, nog wel. Ik ben tenslotte pas dertig. Het wachten is nu alleen op een langdurige blessure ergens. Ik heb gehoord dat DS '79 ook interesse heeft. Die club moet wat, want ze staan onderaan. Op zoiets heb ik mijn hoop dan maar gevestigd. Maar hoe wel ik graag weer zou gaan voetballen maak ik me er niet zo druk over. Je ziet hier hoe ik er bij zit, dat is nu verreweg het belangrijkste voor me. Ik zou wel in de tus sentijd bij een amateurclub willen gaan spe len. Maar dat mag niet van FC Den Haag. Die verkópen me natuurlijk liever voor 75.000 gulden. Ik vraag me overigerts af of dat juridisch wel mag. Ik héb tenslotte een ontslagbrief van FC Den Haag gekregen. En dan verbieden ze me toch om ergens anders, bij de amateurs, te gaan spelen. Ik heb tot dusver nog geen verzoek daartoe bij FC Den Haag ingediend. Maar ik heb het inmiddels gehoord van Ton Wickel, met wie ik nog regelmatig contact heb. Ik wacht nog een tijdje af, komt er geen be taald voetbalclub en wil ik bij de amateurs gaan spelen dan onderneem ik desnoods ge rechtelijke stappen". FRANK WERKMAN OPBLOEI EERSTE DIVISIECLUB LEIDT TOT PERIODETITEL Jan Notermans en Harrie Lubse de drijvende kracht achter het succes van Helmond Sport. (Van onze correspondent) HELMOND - Op sportpark De Braak in Helmond gonst het al weken van de activiteiten. Bouwvakkers zijn bezig met het opknap pen, verbeteren en uitbrei den van de accommodatie van eerste divisievereni ging Helmond Sport. Over enkele weken wordt begon nen met de bouw van een nieuwe tribune rond het knusse veld, waarop nu nog maar 8500 mensen een plaats kunnen vinden. In deze omgeving hoopt Hel mond Sport, zelf middenin een opbouwfase, vandaag tegen Wageningen de eerste periodetitel te behalen. „Een paar jaar geleden was Helmond Sport gestorven maar nog net niet begraven. En nu is de club weer kernge zond en pakken we de eerste periodetitel." Manager Rini van Loon van Helmond Sport glimlacht bij deze woorden. Hij relativeert ze ook meteen weer. „Ach, zo'n periodetitel is een leuk tussenstation. Maar ik realiseer me heel goed dat het geen kampioen schap is." Van Loon is één van de weinigen die altijd heeft geloofd in de mogelijk heden en het voortbestaan van de club. „Als ik me an ders opgesteld had, had ik het niet uitgehouden. Daarbij komt wel dat ik een pure clubman ben. Ik ben emotio neel aan Helmond Sport ge bonden. De club staat bij mij voorop. En daarbij moet nie mand in de weg staan. Dan hebben ze aan mij een hele kwaaie." Vijf jaar geleden gaf Van Loon een goede baan als ver tegenwoordiger op en trad in dienst van Helmond Sport. Velen verklaarden hem voor gek. Hij heeft zich daarvan nooit iets aangetrokken. Van Loon had daarvoor een jaren lange bestuurservaring in het betaalde voetbal opgedaan. Eerst bij Helmondia '55, en vanaf 1967 bij Helmond Sport dat toen de licentie overnam van Helmondia. In het begin wees niets op een grauw en naamloos bestaan in de eerste divisie. Al snel pro moveerde Helmond Sport naar de eerste divisie en werd een vierde plaats in de eind rangschikking behaald. Daar na is het jarenlang stil ge weest in Helmond. De club kwam slechts in het nieuws bij het aantrekken van ex-ve- detten als Peter Kemper, de Joegoslaaf Vardic en Co Prins, die als speler-manager in Helmond opereerde. Subsidie Helmond Sport is jarenlang een armlastige vereniging ge weest. Op de subsidieranglijst was de vereniging ook stee vast onderaan te vinden. De gemeente, welwillend, maar onder financiële curatele van de overheid, kon niet meer subsidie dan 45.000,- per jaar geven. Ter vergelijking: buur man Eindhoven ontvangt per jaar 250.000,-. „Wij waren de laatste jaren tevreden als we in uitwedstrijden met niet al te grote cijfers verloren en thuis een gelijkspel of een kleine overwinning behaal den. Daarmee hadden we le ren leven", vertelt Van Loon. Die situatie veranderde hal verwege het vorig seizoen drastisch toen Piet van Lier op het toneel verscheen. Van Lier zat in de Raad van Toe zicht van Helmond Sport en is in het dagelijks leven direc teur van één van de grootste kippeslachterijen van Europa. Hem werd gevraagd of hij voorzitter van de club wilde worden. „Niemand had erg veel trek in die functie", ver telt Van Loon. „Logisch, bij een club die er zo slecht voor stond. Van Lier heeft toen drie weken bedenktijd ge vraagd en heeft in die tijd de mogeljkheden bekeken. Het is een bijzonder bezielende fi guur. Hij kan niet leven met verliezen. Het is voor ons het begin van de wederopstan ding geworden", stelt Van Loon nu vast. Van Lier, voorheen voorzitter van een amateurvoetbalvere niging en zelf actief geweest als bokser, schudde Helmond Sport wakker. Met krachtige uitspraken werden alle be trokkenen weer met de neus op de feiten gedrukt. Een plaats in de middenmoot was niet langer goed genoeg voor Helmond Sport. Met het be schikbare materiaal zou een periodetitel niet misstaan, was de ondubbelzinnige bood schap. „Eén van de eerste dingen die Van Lier deed was het aantrekken van een spon- sorgroep", vervolgt Van Loon. „Die mensen helpen ons met goede raad en geld. Zij willen anoniem blijven. Het zijn pure Helmond Sport mensen. Ze genieten ervan hoe het nu met de club gaat, maar verlangen daar verder niets voor." Door de sponsorgroep lukte het Helmond Sport vorig jaar om onder andere Harrie Lub se bij Beerschot weg te halen en doelman Theo Custers voor een half jaar van FC Antwerp te huren. Op het veld hadden de woorden van Van Lier al snel hun uitwer king. De renovatie, zoals Van Loon het graag noemt, werd zichtbaar tijdens de tweede helft van de afgelopen compe titie. Helmond Sport miste op één doelpunt na de vierde pe riodetitel. „Die harde uitspraken zijn heel bewust gedaan. Ze moes ten voor een schokeffect zor gen bij de spelers. Bovendien zorgde het voor een positieve reactie bij het publiek", meent Van Loon, die het publiek ook wel eens een pluim wil geven. „Spelers, trainer en manager worden ervoor be taald prestatie te leveren. Wij zijn voor dit werk ingehuurd. Zonder steun van het publiek is dat echter onmogelijk. En dat moet iedereen zich heel goed realiseren. Dat legt ook terecht een druk op de spe lers." Die druk lag ook heel duide lijk op trainer Jan Notermans, die in zijn derde seizoen bij Helmond Sport door dit suc ces ook weer eens uit de ano nimiteit komt. „Met geld kun je geen succes kopen. Maar het versnelt wel de plannen die ik heb. Wij moesten het hebben van een goed accoun tantssysteem, omdat er geen geld voor aankopen was. To- pamateurs kwamen bij ons niet in aanmerking, die wor den door de grote clubs weg gekaapt. Wij hebben ons ja renlang gericht op spelers van 16, 17 jaar. Het vervelende is datje moet afwachten hoe die jongens zich ontwikkelen. De afgelopen twee jaar heb ik dertien spelers weggestuurd. De meeste spelen nu weer bij de amateurs." Afdankertjes In het elftal van Helmond Sport speelt een flink aantal spelers dat elders uit de boot is gevallen. Cox kwam bij MVV niet meer in aanmer king voor het C-team, Cramer was een talent van Ajax, dat bij Fortuna niet voldeed, Sobczak mocht bij VVV slechts als amateur blijven. „Van der Hooft, Ribberink, Versfeld en Strijbosch zijn stuk voor stuk afdankertjes van PSV. De relatie met PSV is prima, maar het is absoluut niet zo dat zij met gulle hand spelers aan ons afstaan. Dit jaar hebben we gevraagd Dijkstra te mogen lenen. Nou, dat wil PSV niet. Begrijpelijk in hun ogen. Er kan overigens niet beweerd worden dat Hel mond Sport nu zo sterk is door de goedgeefsheid van PSV", aldus een felle Van Loon. „Die jongens vallen bij die clubs uit de boot omdat de se lectie daar veel sterker is. Maar tussen de 20 en 26 jaar maken veel spelers een enor me groei door. Als je die jon gens goed begeleidt en de overtuiging geeft dat ze wel kwaliteit hebben, komt er wel iets uit", meent Notermans, die met zijn spelers het gelijk aan zijn kant blijkt te hebben. Routiniers in het elftal van Helmond Sport zijn Ad de Wert, de enige speler die ja ren geleden van PSV gekocht is, oud-MVV'er Jos Lacroix en voormalig international Harrie Lubse. De laatste heeft in de organisatie van Noter mans een belangrijke plaats. „Harrie heeft in het begin wat moeite gehad met het om schakelen van de ere- naar de eerste divisie. Hier krijgt hij negentig minuten een manne tje bij zich. Het betekent mee te moeten sleuren om uit de dekking te komen. Lubse is bij ons ook niet meer dé speci fieke spits. Hij is de tactische man, die het spel verdeelt, openingen maakt voor ande ren en veranderingen aan geeft in het veld. Hij is de centrale figuur in de ploeg", aldus Notermans. Jan Notermans maakt de in druk niet erg lang te willen stil staan bij een al vroeg be haald succes. „Wij zullen best een keer onderuit gaan. Maar de ploeg is sterk genoeg om bovenin mee te draaien. We gaan ons niet sparen tot de nacompetitie. Ik train altijd agressief. Dat zie je ook op het veld terug. In de eerste divisie moeten de spelers een enorme conditie hebben. Als de prij zen in de laatste tien minuten te verdienen zijn, dan moet je er bij zijn. Verslappen lukt bij mij niet. De zweep blijft er over gaan". PETER DAALDER De gele kaar van Bouwm, en Tempelm Wel eens van Bouwm, Tempelman gehoord? Dan moet u het Aad va Heuvel eens vragen, dt met die prachtige witte dos en die oneindig dn. blik en die grote vouw zijn gezicht. Hij werkt KRO en als je de in zendtijd vertoonde ret spotjes van die zuil in B sum mag geloven (hoei dat beter niet kunt want daar menen ze het beter te weten) is Aai van de voor die omroep niging gezich tsbepalende ren. Wat daar dan ook moet worden verstaan, j bedoelen dat Aad iem& die veel met zijn facie Nederlandse huiskamer schijnt hebben ze bij de gelijk. Maar ben je dai gezichtsbepalend? Dat juist de vraag. Wat ons betreft kan die ontkennend worden l woord. Waarom? Vorige zaterdag mocht Aad di zending van Sport op zat presenteren. Welnu, d hem wel toevertrouwd. 1 tenslotte al de nodige ja in het vak. Vroeger bij d als één van de beste ac teitenrubrieken bekend i de ploeg van Brandpunt, deed Aad goed werk. E dwong er zoals het een i tieus televisieman be i een eigen praatshow mi Daarover zullen we hei even niet hebben. Wel zijn tussendoortjes bij op zaterdag'. En die ai ring van vorige week w weer één van grote k Aad begon al goed. Graai hij veel meer beelden voetbal willen laten want 'Sport op zate wordt bij de KRO, zoals I meeste concurrenten wens, vertaald in 'voetb zaterdag'. Maar helaas, bekend, heeft CRM inmi een stokje gestoken voo, ongebreidelde voetbalgi ren op de buis. Daardoor den we in onze journalis vakuitoefening wel erg knot, deelde Aad mee woorden van die strek Het gezicht van Aad s daarbij boekdelen. Aadl man van de grote repoA van Brandpunt-oude-stijt met zichzelf en het kijï te doen. Plaatjes van voi Iers uitzenden, dét is jol listiek. Zo lusten we et wel een paar. Nee, dan een paar weken der. 'Sport op zaterdag toen geconfronteerd J CRM's beschikking, ging eens even op de écht jol listieke toer. Niets mei minder dan een repo over touwtrekken haddi mannen van de KRO ali kernij aan te bieden. Noi was smullen van journal van de bovenste plank, de beelden die volgdet zelfs de uitvinder van kamp van de NCRV zich hebben geschaamd. E niet Aad. Die houdt var, diep uitgespit onder, Daar geeft hij regelmatig van in zijn praatshow, hij ooit eens de immer opdravende heer Sandbe debat liet gaan met de tot exponent van 'de krii sportverslaggevers' naai ren geschoven Theo Koo Dat was ook smullen. Sandberg toen royaal op ten won deerde Koomen maar typeerde Aads ki van zaken wel. Aad wee melijk niets van sport, mensen denken wel dat i les van die materie w Maar helaas voor hen i praktijk vaak net eventje ders. Ach, zal Aad hebbe dacht: even 'Sport op i dag' presenteren, een l van een cent. Tenslotte één van de gezich tsbepal figuren van de KRO. En kun je ie geen buil vi Eenmaal gezich tsbepalen tijd gezichtbepalend! Maar Aad, die zich zo bei maakte over de beknc van de journalistieke plooiing viel zich wél buil. En een dikke. Want meldde na de beelden vai Den Haag - Ajax, met steeds dat droefgeestige zicht, dat Tempelman Bouwman een gele kaart den gekregen. U weet steeds niet wie Tempelmi Bouwman zijn? Wij ook In de opstellingen die w maandagavond in deze J op hebben nageslagen we ze niet genoemd. Of zou misschien Tempelaar en ma hebben bedoeld? Die den wel een gele kaart gi gen! Foei Aad. In één twee namen fout noemen toch bepaald niet als journalistiek werk wordei schouwd. En daar mi Aad zich toch zo bei over? Aad kan het vooi maar beter overlaten mensen die weten waar zi over hebben. Tenzij 'Spo\ zaterdag' bij gebrek aan i balbeelden een follow brengt over touwtrek Dan moet Aad het zéker senteren. Hoewel, de 1 kan ook nog diepgravend portages brengen over l jeppen, kaatsen, klootschi en paddestoelen op laag zoeken. T.L. BI

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10