Nieuwe sociale samenwerking tussen Wereldraad en Vaticaan °ro£. Tervoort: Beter in het i even met grote woordenschat Lutherse en r.-k. theologen nog niet eens over ambt rAN BRABBELEN NAAR BABBELEN Nederlands Dans Theater opent seizoen met drie balletten Jiri Kylian elangstelling jeologiestudie THA groeiend KORTE METTEN kerk wereld LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 99 USTERDAM Twee tgaven van Meulenhoff formatief, deze week rschenen, moeten ou rs en andere opvoe- rs bereiken, die het ilang inzien van een gelijke taalbeheersing jonge kinderen. Prof. Tervoort, die met Ma ke Jansen het boek (jreef „Van brabbelen jar babbelen" gaat er- p uit dat mensen met p grote woordenschat ter in het leven staan p de mens die zich met p beperkte vocabulaire \eten behelpen. In zijn ek legt prof. Tervoort t hoe de taal zich bij kind ontwikkelt, van byklanken af en hoe p rin verandering mt. Hij gaat ook in op ontwikkeling van de li in het algemeen, iar zo diep, dat het rband met brabbelen i babbelen wat zoek it, al blijft hij boeien. >f belang van zijn boek \uilt daarom voorna- ilijk in het feit, dat rvoort en Marijke Jan- j taal als belangrijkste \nier van communica- hebben ontleed; op \usante wijze boven- De lezer zal zich in omgang met het id wat meer bewust van het taalgebruik 'e invloed daarvan op ontwikkeling van het I De tweede uitgave van Meu lenhoff sluit hier bij aan: „Het grote Luisterleesboek". Ih dit werk, samengesteld door Els Pelgrom, zijn verha len opgenomen waarin wordt getracht kinderen spelender wijs te laten wennen aan woordvarianten die in zijn wereld voorkomen. Het zijn verhalen van Mies Bouhuys, Karei Eykman, Rindert Kromhout van der Meer en Margot de Waal. Illustraties van Mance Post, Bart Rosier en Sylvia Weve vormen bij de tekst goed aansluitende onderdelen van het gegeven. Prof. Tervoort toont zich in het boek „Van brabbelen tot babbelen" een rustig vertel lend schrijver, die nauwlet tend in de gaten houdt wat hij precies bij zijn lezers wil overbrengen. Hij begint met de betekenissen van alle klanken die de baby uitstoot, van huilen af, en klanken die maar moeilijk door letters zijn weer te geven. Hij legt uit: „Als een kind het heeft over boteram appe", of: „Dat heeft mama koopt", dan on dervindt het kind kennelijk moeilijkheden in de taal; de volwassene heeft het kind deze woorden immers niet voorgedaan". De kennis die Tervoort in zijn boek heeft vastgelegd, is voortgekomen uit de studie van de primaire taalverwer ving, dat sinds ongeveer 1960 een „formidabel eigen vak" is geworden. Tervoort: „Hier in kwamen taalwetenschap, psychologie en sociologie sa men". De hoogleraar geeft hier in zijn boek goed verslag van. Hij legt uit wat interac tie is het met elkaar bezig zijn en gaat dan over op communicatie via de taal, die daarmee verband houdt. Links Els Pelgrom, midden Marijke Jansen, rechts prof. dr. Tervoort. Stofdoek Omslag van het Grote Lulsterleesboek. Stap voor stap, omzichtig be schrijvend haalt hij grondig een stofdoek over de taal, die in zijn bewoordingen en met fraaie voorbeelden gaat glan zen. Tervoort ontwart letter lijke en figuurlijke betekenis sen van woorden, hij geeft duidelijke zinnen met homo niemen en synoniemen; ho moniemen: „Wat klinkt het hol, als ik door mijn hol hol, roept het konijn". Het gebruik van taalbegrip pen, door kinderen en vol wassenen, laat Tervoort over aan de ouders. Zijn boek is niet bedoeld als een handlei ding om kinderen in korte tijd vol te stampen met woor den en begrippen waar ze an ders nooit op gekomen zou den zijn. Tervoort legt aan vankelijk uit wat hem heeft gedreven dit boek te schrij ven en hij maakt termen uit de taalwetenschap toeganke lijk; later gaat hij, met steun van Marijke Jansen, stoeien met tal van voorbeelden. Dat zijn vaak humoristisch getinte dialogen, en situaties, gevolgd door uiteenzettingen waarin uitvoerig uit de doe ken wordt gedaan wat het opmerkelijke van de voor beelden is. De lezer voelt tij dens het lezen daarvan al wel aan waar Tervoort naar toe wil, maar het is opmerke lijk hoeveel deze hoogleraar er aantoe weet te voegen. Dat is goed werk van een wetenschapper, die zijn ken nis overdraagt aan mensen, opvoeders, die daar wat mee kunnen en willen doen. Ter voort is in alle opzichten dui delijk; de lezer van zijn boek wordt gemakkelijk een atten te gebruiker die zich bewust wordt van betekenis en be doeling van de taal van kin deren. De volwassene die „Van brabbelen naar babbelen" vermoedelijk met groot ple zier heeft gelezen, kan uit eindelijk met de kinderen die hem zijn toevertrouwd, aan het werk. Allereerst heeft hij begrip gekregen voor de ge brekkige woordenschat waarmee hét kind zich zo goed mogelijk wil uitdruk ken. Bovendien heeft de le zer zelf een schepje in han den gekregen, waarmee hij in zijn eigen taal en in die van het kind kan spitten. Tenslotte kan hij meewerken aan de verbale ontwikkeling van het kind, onder het mot to: hoe groter de actieve woordenschat, des te gemak kelijker kan de ouder wor dende mens zich uiten, zijn zin krijgen, zijn bedoelingen duidelijk maken, zonder te veel misverstanden. Luisterleesboek Het Grote Luisterleesboek van Els Pelgrom graaft we tenschappelijk aanzienlijk minder diep, al lag een wel bewuste bedoeling eraan ten grondslag. De verhalen zijn vriendelijk gesitueerd in de wereld van vandaag. Ze laten zich gemakkelijk voorlezen en het kind kan de fantasie vrij laten werken. Onbewust leert het woorden en begrip-( f>en bij en dat was de bedoe-' ing van de samenstelster. Hoewel beide boeken ge heel onafhankelijk van elkaar kunnen worden gebruikt, is de samen hang duidelijk. Tervoort werkt met situaties en dialogen, waarmee de le zer zelf aan de slag kan; Pelgrom verzamelde verhaaltjes die onmiddel lijk voor gebruik gereed zijn. De boeken hebben met elkaar gemeen, dat in beide gevallen taal is bekeken als basis voor communicatie, van be grip en beeld, het onder woorden brengen van emoties. En hoe groter de vocabulaire van het kind, des te gemakkelij ker zal het daarmee in het leven staan. 'Dat ma ken beide boeken duide lijk. FRITS BROMBERG r Edgar-prijs 'Guus fcsen [AAG De grote prijs Izz en geïmproviseerde in Nederland, de Boy >rijs is toegekend aan i-jist Guus Janssen. De c van Jan Wolkers en duizend gulden worden november yitgereikt in M-huis in Amsterdam, gelegenheid zal Guus optreden, evenals het anssen Septet, het Mon- Kwartet en het Maar- ena Kwartet, anten in de overwegin- in de jury waren dat lanssen een uitgespro- ^•nieuwer en een virtu- ^rumentalist is, die bo- ph ondernemend in de praktijk is. Als dertig- componist en pianist aij zich de laatste jaren iet de moderne gecom- le en vrije geïmprovi- muziek. Hij heeft kans deze twee verwante gescheiden stromingen totaal nieuw geheel te aldus de jury. Louvre alleen nog museum PARIJS Het Louvre in Parijs zal in de toekomst al leen als museum worden ge bruikt. De ministeries van economische zaken en van financiën die in een vleugel van het voormalige paleis zijn gehuisvest, krijgen een ander onderdak. Met de bouw van het Louvre werd in 1546 begonnen. In de loop van enkele eeuwen werd gebouwd, waarbij ook herhaal delijk wijzigingen werden aan gebracht. Langs de oever van de Seine werd het Louvre ver bonden met de westelijker ge legen Tuilerieën. Kort voor de revolutie van 1789 besloot ko ning Lodewijk XVI de ko ninklijke kunstcollectie in het Louvre onder te brengen en toegankeliil het publiek Hella Haasse krijgt Constantijn Huygensprijs DEN HAAG De in Bata via geboren Nederlandse schrijfster Hella Haasse (63) krijgt de Constantijn Huygensprijs voor haar ge hele letterkundige oeuvre. Het bestuur van de Jan Campertstichting, die de let terkundige prijs toekent, heeft dit gisteren bekendge maakt. Met deze Constantijn Huygen sprijs (groot 9.000 gulden) is Hella Haasse voor de vijfde maal bekroond. Eerder ont ving zij de Atlantische prijs (1958). De literatuurprijs Stich ting Kunstenaarsverzet (1961), De Visser Neerlandiaprijs (1962) en de Witteprijs (1977). Het oeuvre van Haasse omvat 22 romans, waarvan de laatste „Mevrouw Bentinck of onver enigbaarheid van karakter" uit 1978 dateert. Verder met Dipanegara" heet. De Jan Campertstichting heeft verder prijzen toegekend aan Judith Herzberg, Cees Noote- boom, Sonia Garmers en Jozef Deleu. Judith Herzberg krijgt de Jan Campertprijs, groot 4.500 gul den, voor haar dichtbundel „Botshol", Cees Nooteboom krijgt de F. Bordewijkprijs, groot 4.500 gulden, voor zijn roman „Rituelen". Sonia Gar mers krijgt de Nienke van Hichtumprijs, groot 4.500 gul den. Voor haar jeugdboek „Or kaan en Mayra" en Jozef De leu krijgt de H.G. 's-Graven- zandeprijs, eveneens 4.500 gul den, voor zijn bijdrage aan en de bevordering van de Neder landse cultuur door zijn aan deel in het tijdschrift „Ons erf deel". De pijijzen worden op 18 de cember uitgereikt in het oude stadhuis in Den Haag. DEN HAAG Na de triomfale tournee naar Italië, de Ver enigde Staten en het Festival van Avignon zal het Neder land Dans Theater het nieuwe seizoen openen met een serie voorstellingen, samengesteld uit werken van artistiek lei der Jiri Kylian, waaronder een wereldpremière. De eerste voorstellingen zijn op 1, 2 en 3 oktober in het Circustheater te Scheveningen, daarna wordt door het hele land opgetre den. r De uit te voeren balletten zijn: 'Dream Dances' op de Folk Songs van Luciano Berio, gezongen door Lucia Meeuwsen; 'Forgotten Land', het ballet op muziek van Benjamin Britten dat in het Holland Festival 1981 in première ging en 'Nomaden', dat hier zijn wereldpremière beleeft. De voorstellingen worden begeleid door het Utrechts Symfonie Orkest o.l.v. David Porcelijn. 'Nomaden' is gezet op muziek van Igor Strawinsky's Ebony Concerto. Dekors en kostuums zijn van Kylian zelf. Exploitatietekort manege „Liethorp" LEIDERDORP Doet de manege van de ruiterschool „Liethorp" de particuliere maneges in de regio oneerlij ke concurrentie aan? Wet houder J.Bezemer (PvdA) meende deze vraag, die tij dens de gisteravond gehou den vergadering van de raadscommisie beleidsplan ning, financiën en belastin gen werd gesteld, ontken nend te moeten beantwoor den. Volgens Bezemer zijn de lesgelden die „Liethorp" vraagt daarvoor aan de te hoge kant. Hij vond, dat de particuliere maneges struc tureel in een wat gunstiger positie verkeerden, omdat deze door zelfwerkzaamhe den van familieleden en het ontbreken van kapitaalslas- De commissie kon zich, zij het met moeite, verenigen met de door het bestuur van de stich ting ruiterschool „Liethorp" die de manege in de Bloemerd beheert, ingediende begroting voor 1981. De stijging van het exploitatietekort van 45.000.- in 1980 naar 57.000.- lag de commissie zwaar op de maag. Voor het raadslid G. Hewitt (PvdA) was de toeneming met 25% „een te zware pil in deze benarde tijd", zoals hij het for muleerde en onthield daarom zijn goedkeuring aan het voor-, stel van het college. Indien het advies door de raad wordt overgenomen, zal deze een aanvullend krediet van 39.000.- moeten verstrekken, omdat in de gemeentebegro ting voor dit jaar slechts met een tekort van f. 18.000.- was rekening gehouden. UlKatholieke Theologische Hogeschool sterdam is het nieuwe-seizoen begon- met 28 eerstejaars-studenten: twaalf le kandidaats-doctoraal opleiding en len in de zogenoemde vrije studierich- Pas over enkele weken zal duidelijk hoeveel studenten er in totaal aan de _JIA zijn ingeschreven. In het afgelopen egejaar waren dat er 247. Naar ver- hting zal dit aantal nu hoger liggen. verzoek van het bisdom Haarlem is de IA in samenwerking met de OGA (Oplei- voor Godsdienstleraren Amsterdam) be ten met de nieuwe opleiding tot pastoraal tent. Er zijn zestig deelnemers. De ngstelling voor de cursussen „Exegese de Schrift", „Spiritualiteit" en „Informa- rond actuele ontwikkelingen" is groter voorgaande jaren. et afgelopen jaar slaagden tien personen het kandidaatsexamen. Met drie hoge- epl- en zeven doctoraal examens eindig- tien studenten hun studie. Sinds de op- :ing van de KTHA in 1967 zijn er in to- 59 doctoraal- en 66 hogeschoolexamens legd. Op 11 december is de eerste promo- lan de KTHA, namelijk die van drs. P. itjes, docent aan de Katholieke Theologi- Hogeschool Utrecht. "Aantal docenten aan de KTHA is 38, van er vijf nieuw zijn: drs. H. van Grol en W. Hendriks o.carm bij de vakgroep Bij- 'etenschappen, drs. J. Hahn bij de Inter- plinaire Werkgroep Kommunikatieme- dr. B. de Reuver bij de vakgroep Prakti- Theologie en drs. G. van Steendam bij Wijsbegeerte. Prof. dr. P. Smul- sj, hoogleraar Geschiedenis van de stelijke Oudheid, Dogmageschiedenis, en Oude Kerkgeschiedenis wordt Waar zeventig jaar en gaat met pensioen. J. Jacobs, docent hedendaagse Kerkge- idenis promoveert 3 december te Nijme- De rooms-kathoiieke kerk en de We reldraad van Kerken hebben een nieu we adviesgroep voor sociaal denken en handelen opgericht. Dit blijkt uit een communiqué, dat gelijktijdig in Vati caanstad en Genève werd uitgegeven. Deze nieuwe vorm van samenwerking komt in de plaats van „Sodepax", de gezamenlijke commissie voor vraagstukken inzake samen leving (SOciety), Ontwikkelingssamenwer king (DEvelopment) en vrede (PAX). Sode pax, opgericht in 1968, stierf vorig jaar een stille dood, nadat de katholieke partner (Jus- titia et Pax) was teruggebracht tót een studie commissie van het Vaticaanse staatssecreta riaat. De nieuwe adviesgroep zal enkele van de werkzaamheden van Sodepax overnemen, maar geen eigen programma hebben en geen eigen besluiten kunnen nemen, zo is van de zijde van de wereldraad medegedeeld. Voor naamste doelstelling is vooralsnog, dat de verschillende commissies over en weer el kaar van hun werkzaamheden op de hoogte houden. De bijeenkomst waarop tot de nieu we samenwerking werd besloten stond onder leiding van pater Pierre Duprey van het se cretariaat voor de eenheid der christenen en Julio de Santa Ana, directeur van de afdeling CCPD van de wereldraad, die de ontwikke lingssamenwerking behartigt De adviesgroep komt op 23 en 24 februari opnieuw bijeen. Tijdens de eerste bijeenkomst werd besloten een boek uit te geven met de officiële verkla ringen van de Heilige Stoel en de wereld raad. Dit wordt gezien als een eerste stap op weg naar een oecumenische consensus over vrede en ontwapening. Op grond hiervan hoopt men catechetische en pastorale activi teiten te kunnen ontwikkelen, die op een po sitieve en effectieve wijze het spreken der kerken vertolken. Verdere onderwerpen van gesprek waren het kerkelijk hulpwerk, bewustwording inzake sociale vraagstukken en tenslotte ethische as pecten van het maatschappelijk handelen der kerken. De Wereldraad van Kerken heeft 375.000 gulden overgemaakt naar het Chinese Rode Kruis voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingsramp in China. De overstroming trof zes provincies, 1,5 mil joen mensen werden dakloos, 30.000 raak ten er gewond en 750 verloren er het leven. In een gebied van 700.000 hectare werd de oogst vernield. Het geld is bijeengebracht door het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland, het Westduitse „Brot für die Welt'', het Le ger des Heils, alsmede hulporganisaties in Hong Kong, Nieuw Zeeland, Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten. De Engelse jezuiet Gerald Cooney (68) is in Guyana, Afrika vermoord om onbekende re denen. Hij werkte sinds 1954 in het Afrikaan se land. Cooney kwam uit Bristol. Vopr hij in 1941 jezuiet werd werkte hij als metselaar, zeeman, kelner en pianist. Vorig jaar hebben de katholieken over de gehele wereld bij gelegenheid van Wereld missiedag in oktober ruim 200 miljoen gulden voor de jonge kerken in Azië en A- frika bijeengebracht. Met bijna 85 miljoen gulden bezetten de katholieken uit de Ver enigde Staten van de 107 betrokken lan den de eerste plaats, gevolgd door de West duitsers met 27 miljoen gulden, Italië met 14,5 miljoen gulden en Spanje met 13,5 miljoen. De Arabische staat Koeweit kwam als eerste uit de bus bij de grootte van de gift per hoofd. De 27.000 christenen daar, meest arbeiders uit India, brachten 185.000 gulden bijeen, rond zeven gulden per hoofd, dat is zeven maal meer dan bij voorbeeld de Duitsers. Stanley G. Schlarman, een van de wijbis schoppen van Belleville in de Verenigde Sta ten, is weer aan het leren geslagen: hij neemt deel aan een cursus Spaans, die door de bis schoppelijke commissie voor de Spaansspre kenden in zijn bisdom wordt georganiseerd. Ook het bisdom Atlanta ziet zich gesteld te genover een geweldige vloed van immigran ten uit Latijns-Amerika: tussen de honderd en tweehonderdduizend Spaanstaligen. Na een intensieve dialoog, die jaren heeft geduurd, heeft de internationale commissie van katholieke en evangelisch-lutherse theologen haar rapport over de ambtsopvattingen in beide kerken gepubli ceerd. Uit het rapport blijkt, dat er nog geen ge meenschappelijke opvat ting over het ambt is ge vonden, al wordt wel er kend, dat het kerkelijk ambt van centrale beteke nis is voor de eucharistie, respectievelijk avond maalsviering. In hun toelichting op het rapport zeggen beide voorzit ters, de r.-k. bisschop Mar- tensen van Kopenhagen en de lutherse prof. dr. George A. Lindbeck uit New Haven in de Verenigde Staten, dat het de bedoeling van de com missie was om uit te zoeken waar de overeenstemmingen lagen en waar .de meningen uiteen liepen. 'Een duidelijk verschil van mening ligt in de opvatting van wat aposto lische successie inhoud. De lutheranen zien hierin meer overeenstemming met bijbel en kerkvaders, terwijl de r.- k. kerk daarin de ononder broken opvolging van de apostelen in het bisschop sambt ziet De commissie noemt het rap port een belangrijke stap in de richting van een weder zijdse ambtserkenning, alhoe wel het zover nog lang niet is. Veel zal volgens de com missie afhangen van het pro ces van wederzijdse toenade ring tussen beide kerken. Een wederzijdse ambtserken ning is in de toekomst niet meer uitgesloten, aldus de commissie. In een toelichting te Rome hebben de auteurs van het theologisch commentaar, Hervé Legrand en John Vik- ström, bij de verklaring wel te kennen gegeven, dat de toelating van de vrouw tot het ambt in de lutherse kerk voor de r.k. kerk een onover komelijke moeilijkheid is. Op een terugdraaien van deze toelating rekenen zij niet, eerder op uitbreiding. Van de andere kant is 'het volgens hen wel zo, dat de af wijzing van de vrouw in het ambt door de r.-k. kerk wel zeer duidelijk is, maar leer stellig gesproken toch ook met enige terughoudendheid is gebeurd. Het is met andere woorden voor de r.-k. kerk geen dogma, dat vrouwen geen priester zouden kunnen worden. Het lijkt er volgens Herve en Vikström dus op, dat de Romeinse uitspraken niet voor de eeuwigheid vast behoeven te liggen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9