CDA verwijt college N oordwi jkerhout wanbeleid ioeterwoude gaat met een aannemer in zee ortebaandraverij kroon Lissese feesten CDA misbruikt macht OGRESSIEVEN STELLEN BELEID UITGIFTE BOUW OPSLAGPLAATS GEMEENTEWERKEN AAN DE KAAK Gemeenteraad Warmond wijst vergraving Hemmeerpolder af HOTEL KOFFIE NOG STEEDS OODE PRIJS: -'AD LQDSE COURANT VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 EGENS UITBLIJVEN SUBSIDIES VOOR BEWONERS ZEEBURG ORDWIJKERHOUT Het uit- indi |ven van subsidies voor honderd yoners in Zeeburg, was weer eens 'ka bron van ergernis voor de chris- erk -democraat Nulkes. Hij kenschet- het beleid van het college in deze azig en warrig; ja, zelfs een soort nbeleid". gisteravond gehouden raadsvergade- iqo g kenmerkte zich door rust en het in idn hoog tempo afwerken van in hoofd- k hamerstukken. Misschien een stilte defl ir de storm voor de vergaderingen d de begroting en het beleid voor 2, die in de naaste toekomst op stapel it(i in. In ieder geval werd al regelmatig ruitgeblikt naar deze vergaderingen. CDA'er Sluis vroeg de wethouders enige terughoudendheid te betrach- n rond het nu bekende beleidsplan en begroting 1982. ur enige emotie zorgde het CDA-lid h Ikes. Hij kwam weer eens terug op zaak, die hij maanden geleden ook al s had aangekaart. Het gaat hierbij om subsidie, waarop een honderdtal eige- irs van premie A-koopwoningen in Zeeburg recht hebben. De te verkrijgen subsidiebedragen lopen uiteen van f 1.800.- tot 4.000.- per jaar. Door een fout (het is nog niet duidelijk waar die is gemaakt) krijgen deze eigenaars hun subsidie waarschijnlijk een jaar of nog langer te laat. Maanden geleden heeft de heer Nulkes het college gevraagd aan dacht aan deze zaak te schenken en de nodige stappen te ondernemen om zo veel mogelijk schade voor de betrokke nen te vermijden. Hij constateerde giste ren dat er nog steeds geen oplossing was. .Wethouder Heemskerk nam de zaak in eerste instantie heel kalm op. „De heer' Nulkes is wel duidelijk, maar niet com pleet. Wie is er nu eigenlijk wazig"?, al dus de wethouder. Toen bleek dat de heer Nulkes de gemeente van wazigheid betichtte, werd de wethouder iets feller. Hij verzekerde de raad, dat „de gemeen te geen enkele blaam treft" en dat hij „de ambtenaren in deze in bescherming wilde nemen". Voorts sprak hij uit deze zaak „nog morgen" met het ministerie te willen opnemen. „Als dan blijkt dat de gemeente geen enkele blaam treft, hoop ik wel dat de heer Nulkes dit wil toege ven", eindigde de wethouder. De heer Nulkes verzekerde de heer Heemskerk, dat hij dan best bereid was „het boete kleed aan te trekken". In de rondvraag deed de socialist Van Koningsveld zijn best „om geruchten binnen de onderwijswereld uit de weg te ruimen". Hij constateerde, dat het niet duidelijk was of de Prinsenhofschool nu wel of niet was afgekeurd voor het on derwijs. Het is (voor zover nu bekend) de bedoe ling de beide lagere scholen „Prinsen hof" en „St. Jozef" onder te brengen in één gebouw, hetzij de huidige Prinsen- hoflokatie of de St. Jozefschool aan de Langevelderweg. De inspecteur van het onderwijs had laten blijken de voorkeur te geven aan de onderbrenging in het huidige gebouw van de St. Jozefschool. „Dit houdt echter niet in dat het huidige gebouw van de Prinsenhofschool voor het basisonderwijs is afgekeurd", be klemtoonde wethouder Van der Klaauw met kracht. De Prinsenhofschool kan de eventuele nieuwe lokatie worden van een tweede openbare school. De harddraverij- in Lisse zijn gisteren ten met een bijzonder [gde kortebaandrave- innaar werd het paard Ulandia van stal Ko en bereden door pikeur mming, gevolgd door Rotary en Trudy Trot- De totalisator boekte record-omzet van 54.382 :n, waarbij na een eer- nloop een winscore van inderd gulden per inge- gulden werd bereikt ortebaandraverij was ui- ite spannend. De slechte irspellingen werden gelogenstraft. Enkele nden belangstellenden van fraai nazomer- gs de baan aan de weg, waar gedurende 4,5 Ie paarden hun strijd uit- ien. Een verrassing was tschakeling van kansheb- Regina Hannover door Trottan. Minder plezie- as de uitschakeling van :ngst Peter Voorne we- een slagaderlijke bloe- aan een van de benen, .'meester Gerrits van Lis- ikte om half zeven de tro- uit aan de winnaar. De satie kan terugkijken op eslaagd slot van de hard- •ijfeesten. De publieke belang stelling voor de korte- baandraverij was dit jaar erg groot. KATWIJK De fracties van PvdA en D'66 hebben gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering het CDA ervan beschuldigd de laatste maanden bij voort during „de macht van de meerderheid te misbruiken". De grootste partij in Kat wijk heeft, volgens de twee woordvoerders Harry van Mierlo (D'66) en Ria Hiet- kamp (PvdA), bij een aan tal onderwerpen louter dankzij de nummerieke meerderheid die zij met de SGP in de raad bezit haar zin doorgedreven, zonder hierbij het gemeentebelang voorop te stellen. De hou ding van het CDA bij de ver vulling van een aantal vaca tures in de raadscommissies was gisteravond voor de progressieve partijen één van de voorbeelden van dit „machtsmisbruik". De benoeming van oud-CDA-- fractievoorzitter J. Vink tot wethouder heeft een drietal vacatures opgeleverd in de commissies voor bestuursza ken, onderwijs en beeldende kunst, terwijl ook de functie van gemeentelijk gedelegeerde door het vertrek van de heer Vink is vrijgekomen. Onder normale omstandigheden zou de voorganger van de huidige wethouder, het PvdA-raadslid J. J. van Oosten, de aangewe zen persoon moeten zijn om LINKSE FRACTIES IN KATWIJK HALEN UIT NAAR CHRISTEN-DEMOCRATEN 99 99 deze vacatures te vervullen, ware het niet dat er hier vol gens de socialistische fracties sprake is van een uitzonde ringsgeval, waarin aanvullen de eisen kunnen worden ge steld. PvdA-fractieleidster Ria Hietkamp: „De PvdA heeft door het verlies van een wet houderszetel aanzienlijk aan politieke macht ingeboet. Het is daarom logisch dat er van het CDA, dat met drie wet houders overbedeeld is, ver langd kan worden dat het ten minste in de samenstelling van de commissies iets van die ver worven invloed naar onze fractie afschuift De wens van de heer Van Oosten om naast het lidmaatschap van de com missies voor bestuurszaken en onderwijs ook zitting te nemen in de commissie voor het grondbedrijf, in plaats van in de veel minder belangrijke commissie voor Beeldende Kunst, is volgens ons dan ook een zeer redelijke". Over het standpunt van het CDA, dat geen zetel voor Van Oosten in de commissie voor het grondbedrijf beschikbaar wilde stellen, zei mevrouw Hietkamp: „Het CDA heeft in het verleden nogal eens ge schermd met de term „het ge meentebelang prevaleert voor ons", terwijl nu blijkt dat er vanavond gewoon gaat gebeu ren wat het CDA wil". D'66-fractieleider Harry van Mierlo noemde het „niet erg galant" van het CDA om de steun die deze partij van de PvdA heeft gekregen bij de benoeming van de heer Vink niet te honorefen met een soe pele opstelling bij het vervul len van de vacatures in de commissies. „Wij zijn een groot voorstander van een juiste af spiegeling van de in de raad vertegenwoordigde partijen, zowel in het college als in de commissies. Het zou dan ook goed zijn als het CDA niet bij iedere situatie de macht van de meerderheid zou aanwen den, zoals in de laatste maan den al enige malen is gebeurt. Dat is namelijk een ander idee van het gemeentebelang zoals dat ons voor ogen staat". Een compromisvoorstel van Ria Hietkamp om alleen te stemmen over de vervulling van de vacatures in de com missies voor bestuurszaken en onderwijs, werd door het CDA (hoewel niet unaniem) aan vaard. In een volgende maand te houden overleg tussen de fractievoorzitters van alle par tijen zal dan opnieuw worden gesproken over een eventuele toetreding van Van Oosten tot de commissie voor het Grond bedrijf. De raad ging in grote meerderheid akkoord met de benoeming van de heer Van Oosten in de commissies voor bestuurszaken en onderwijs. Als gemeentelijk gedelegeerde voor het bibliotheekwerk werd de heer W. L. Schaap (CDA) voorgesteld. Thea van Dijk MissJaarmarkt De 18-jarige Thea van Dijk is gekroond tot Miss Jaarmarkt van Lisse. Het was de tiende keer dat de missverkiezing werd gehouden door Foto Mieloo. Thea van Dijk is in het dagelijks leven telefoniste van de Hobaho. Tien jaar geleden begon foto graaf Mieloo de miss-verkie- zing. Daarbij was het uit gangspunt, dat niet zozeer aandacht werd besteed aan uiterlijke vormen. Het was meer een geslaagde bedoeling om inwoners van Lisse in contact te brengen met de fotograaf. In de afge lopen jaren hebben zich meer dan zesduizend vrouwen ge meld, onder wie ruim zeshon derd in de afgelopen week. Aardige bijkomstigheid voor al deze deelneemsters: ze ontvangen hun eigen foto gratis. OEGSTGEESTS COLLEGE REAGEERT OP KRITIEK „Het Wilhelminapark is nog niet af' OEGSTGEEST Wethouder Thorn van o- penbare werken wees gisteravond tijdens de raadsvergadering de kritiek van de bewo ners van het Wilhelminapark, die zoals be kend niet tevreden zijn over de reconstruc tie van park, van de hand. „Het plein is nog niet af. In november zullen er bomen wor den geplant. In de eerstkomende commissie vergadering op 5 oktober zullen wij uitge breid op de uitvoering terugkomen en teke ningen laten zien", aldus de wethouder. Het raadslid mevrouw Van Vloten (VVD) stelde dat het niet de bedoeling geweest kan zijn zoals het park er nu uitziet. De heer Van Veen (CDA) verlangde van het college stap pen om tot een nieuw gesprek met de bewo ners te komen. Ook de asfaltering van een gedeelte van de En- degeesterstraatweg was aanleiding tot discussie. Het raadslid Wuisman (D'66) vroeg zich af of de bewoners van deze laan die bezwaren heb ben niet gelijk uitgenodigd kunnen worden als het Wilhelminapark ter sprake komt. Wethou der Thorn wilde dat niet gelijk toezeggen om dat er nog geen duidelijke contacten zijn met deze bewoners. In het deelplan II van Haaswijk komen waar schijnlijk geen woningen meer in de vrije sec tor maar voornamelijk premiekoopwoningen A, die momenteel veel beter in de markt liggen dan de duurdere woningen. De oorspronkelijke verhouding sociale woningbouw/vrije sector bouw lag op 70 tegen 30 procent, nu wordt dat 80 tegen 20 procent. Een aantal raadsleden ver langde meer inzicht in de besluitvorming rond Haaswijk. De heer Van Hazel, fractie-voorzitter van het CDA sprak van voor de raad onzicht bare verschuivingen in het plan en pleitte voor de uitgave van een beleidsnotitie om over de inhoud daarvan te kunnen discussiëren. De heer Van Belle (PvdA) toonde zich verheugd over de toename van de sociale woningbouw in Haaswijk maar waarschuwde het college ervoor te waken dat de indeling zoveel mogelijk ge handhaafd blijft en dat er niet alleen maar dure woningen in de volgende deelplannen komen. De heer Wuisman wilde van Haaswijk een vast punt op de agenda van de commissie openbare werken maken. De raad stelde de exploitatieop- zet van Haaswijk niet vast maar nam deze voor kennisgeving aan, dit in verband met de her zieningen. De raad ging gisteravond akkoord met de ver hoging van de reinigingsrechten met 15 gulden voor 1982. Het CDA stemde tegen, omdat men de verhoging liever over twee jaar had uitge smeerd. „Ook deze verhoging moet weer wor den opgebracht door de mensen met een mini mum inkomen. De 37.000 gulden die minder ontvangen wordt bij verdeling over twee jaar kan wellicht door bezuiniging op de uitgaven ondervangen worden", aldus het CDA-raadslid Van der Reyden. Wethouder Kohlbeck van fi nanciën wees dat van de hand, omdat in de be groting voor 1982 reeds voor één miljoen gul den is gesnoeid. IMOND De gemeen- id van Warmond heeft ravond tijdens de vergadering kritiek op het ontwerp recrea- tn van het Recreatie- Noord-Zuidhollands iengebied. De gemeente tond wijst de vergra- van de Hemmeerpol- zoals die in het plan it voorgesteld, van de I. De raad wenst het ge- onaangetast te bewaren open landelijke gebied grote waarde voor de Istand. De ontsluitings naar dat eventuele re- creatiegebied en de vesti ging van horecabedrijven al daar stuitte eveneens op ern stige bezwaren. Als alterna tieven werden genoemd: de zandwinput van Menten, de Vlietlanden, de Rode Polder, het Braassemermeer en de Westeinderplassen. De geplande recreatiedruk op de Broek- en Simontjespolder is naar de mening van de Warmondse raad te zwaar. Het gebied is te klein om als con centratiepunt voor 26.000 da grecreanten te dienen, aldus de raad. De werkgroep Trei no verlast kreeg gisteravond te horen dat het niet meer mogelijk is om een aarden wal op te richten tegen de geluidsoverlast van de Schiphollijn voor de wijk Endepoel I. Eerder deze week heeft de werkgroep een be zwaarschrift tegen de verle ning van een bouwvergunning voor de plaatsing van scher men ingediend. Zij stelt dat de geplande schermen de geluids overlast onvoldoende zullen beperken. Zij tracht dat met cijfermateriaal aan te tonen. Omdat de schermen slechts anderhalve meter hoog zijn zullen zij op plaatsen waar de rails hoogt ligt, bijvoorbeeld op het punt waar de lijn oploopt naar het kunstwerk veel te laag zijn om de geluidsgolven tegen te kunnen houden, meent de werkgroep. Nabij de Van der Woudestraat haalt de bovenkant van het scherm de rails niet eens. Tijdens het overleg met Arti- con BV, de firma die de door de werkgroep onvoldoende geachte geluidsschermen neer zet, bleek dat de Nederlandse Spoorwegen alleen een aarden wal willen laten aanleggen als er geen enkel bezwaarschrift tegen zou worden ingediend. Die garantie is niet te geven. Dat betekent dat Articon door kan gaan met het plaatsen van de schermen en dat de werk groep af moet wachten wat de geluidsmetingen na plaatsing uitwijzen. Ontslag de ^oonruimteadviescommis- sie naar aanleiding van het tij delijk betrekken van. een wo ningwetwoning van de burge meester werd geaccepteerd, onder dankzegging van bewe zen diensten. De inhoud van de brief werd verder niet be sproken, maar enkele raadsle den verklaarden wel prijs te stellen op een gesprek met de heer De Winter. De raad ging gisteravond ook nog akkoord met de invoering van het puntensysteem voor de toewijzing van woningen, dat een rechtvaardiger verde ling mogelijk moet maken. Wassenaar gaat voor 170 mille stemmmachines aanschaffen WASSENAAR De ge- meente Wassenaar gaat voor ruim 170.000 gulden 15 elcc- tronische stemmachines aanschaffen. Belangrijkste voordelen, vol gens het voorstel aan de raad: meer zekerheid, nauwkeurig heid, snelheid, er is minder personeel nodig, minder mate riaal, minder ruimte, minder stembureaus en de inrichting daarvan kan eenvoudiger zijn. De stemmachine is tevens stemhokje. De machine laat de kiezer zien op welke kandi daat hij heeft gestemd. Bij een vergissing kan de keuze wor den veranderd. De uitslag is enkele minuten na het sluiten van het stembureau bekend. Stembiljetten zijn overbodig geworden. De machine is goedgekeurd door de minister van Binnenlandse Zaken. Het apparaat kan meteen in maart bij de provinciale staten ver kiezingen en in mei bij de ge meenteraadsverkiezingen wor den gebruikt. advertentie ROODMERK kwaliteit pak 250 gram vacuum verpakt. HAAI HET Bü ■TERWOUDE Voor de zoveelste maal de komende realisering van een nieuwe op- plaats voor gemeentewerken onderwerp een langdurige discussie in het Zoeter- dse politieke wereldje. Nu zorgde het feit net college van burgemeester en wethou- slechts één aannemer (Fronik b.v. uit Mij nt - red.) heeft betrokken bij de aanleg van opslagterrein voor een felle reactie van de van Progressief Zoeterwoude. En dat ter- de progressieven juist van mening waren &n hun wens om meerdere aannemers een. sopgave te laten verstrekken tegemoet zou den gekomen. in augustus is gevraagd om meerdere aan nemers bij het projekt te betrekken, begin septem ber is daarop teruggekomen en nu blijkt dat toch met maar één aannemer in zee wordt gegaan", al dus een verbaasde mevrouw A. Kolff. Wethouder A. van der Heijden bevestigde dat er over gespro ken is: „Maar ik heb heel nadrukkelijk in het mid den gelaten of we wel of niet met twee aannemers in zee zouden gaan. Uiteindelijk heeft het college de zienswijze van de commissie openbare werken niet overgenomen". Burgemeester Houdijk (die „ing." voor zijn naam mag zetten) voelde zich in zijn element en hield een uitvoerig en leerzaam pleidooi over de gebruikelijke gang van zaken. „Met wisselend succes is in het verleden prijsop gave gevraagd aan meerdere aannemers. Toch is in dit geval slechts één aannemer bij het projekt be-' trokken omdat met dat bedrijf in de ontwerp-fase uitvoerige contacten zijn geweest. De praktische ervaring van het bedrijf heeft feitelijk de doorslag gegeven. Omdat door die aannemer al vele gron donderzoeken zijn gedaan in onze gemeente had men bij voorbaat al de nodige kennis. Daarbij komt, dat bepaalde werkzaamheden pro deo zijn gedaan", zo betoogde de raadsvoorzitter die ook nog vrij uitvoerig inging op de werkwijze van aan nemers-organisaties en prijsvormingsvergaderin gen. De progressieven kregen later tijdens de ver gadering nogal wat kritiek te verwerken van de CDA-fractie. Dat was bij de beschikbaarstelling van een krediet voor reeds verrichte herstelwerk zaamheden aan de waterkering van de Zuidbuurt- seweg. Die werkzaamheden zijn enkele maanden geleden uitgevoerd door de firma Fronik. CDA- fraktievoorzitter R. Hogenelst hekelde de zienswij ze van Progressief Zoeterwoude ten aanzien van het beleid dat tot heden is gevoerd. Hogenelst: „Het gaat ons om de consequentie van een bepaald beleid. We waren het als gemeenteraad met elkaar eens dat we goed werk moeten hebben tegen een aanvaardbare prijs. We hebben enkele jaren gele den gekozen voor de manier waarop we het nu doen. Zo hebben we altijd gebruik gemaakt van de diensten van Fronik. Progressief Zoeterwoude wil nu een zig-zag-beleid voeren en zeker met een leuk verhaaltje in de courant komen". Mevrouw A. Kolff daarop: „Ik vraag me af of ik wel de moeite moet nemen hierop in te gaan. Met betrekking tot de opslagplaats hebben we voldoende tijd gehad terwijl bij de dreigende dijkdoorbraak spoed gebo den was". Het CDA wees er op dat toen bleek dat een goede relatie ook wat waard is, waarop me vrouw Kolff reageerde: „Natuurlijk, maar een open kompetitie Is beter, dat houdt de zaak leven dig en worden we niet in slaap gesust." VVD- woordvoerder P. Kremer vroeg zich af of niet de gehele Zuidbuurtseweg tussen de Geerbrug en kerk aan een nadere kontrole onderworpen dient te worden om verdere calamiteiten te voorkomen. Burgemeester Houdijk wees op een dubbel belang. „Het is niet alleen een weg maar tevens waterke ring. In een gesprek met het waterschap zullen we moeten bekijken welke stappen ondernomen moe ten worden. Het heeft zeer zeker onze volle aan dacht", aldus de heer Houdijk die inmiddels al weer één jaar de scepter in Zoeterwoude zwaait.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7