Hutspot, Haring en Wittebrood" pakt 13 maanden lang Leiden bpzienbarend uit Vletten-roeiwedstrijden" 'op 3 okt.) kunnen nog eelnemers gebruiken Drastische verhoging gebruikstarieven „De Kuip" onvermijdelijk Koloniaal verleden Engeland en Nederland besproken in conferentie 'AD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 EERSTE AFLEVERING: „LEIENAARS EN HUN FEESTEN' Iet is werkelijk waar: over e goede, soms wat ïoeilijke, stad Leiden raakt ïen niet uitgepraat en ook iet uitgeschreven. Er zijn ..indingrijke lieden, die in «iden brood blijven zien. 1,1 )e stad, met zo veel av< jistorische aspecten en va^tedeschoon, leent zich daar tok voor. Boeken en Kiekjes vol, hele foto- en irentwerken zijn er aan eiden gewijd. Vanaf 1 eer iktober ligt er weer iets ier tieuw aantrekkelijks bij de toekhandel in de etalage: iet eerste deel van een reeks, bestaande uit dertien fleveringen; elke maand rerschijnt er een nieuwe flevering van een erg mooi w litgegeven serie over het eidse leven door de 'm euwen heen. En aan het Ju inde van het volgend jaar j', tan alles fijn bij elkaar in en verzamelband. Dan is tr weer een stevig boek jver de Sleutelstad compleet, onder de titel .Hutspot, Haring en Wittebrood". ?er aflevering wordt een tepaald onderwerp uit de Leidse geschiedenis 26 lehandeld. Die jnderwerpen zijn: Tien i eeuwen Leiden, Leienaars Joi en hun feesten, hun 'Wi misdaad en straf, '/■ai armenzorg, rampen, studenten, nijverheid, ziel en zaligheid, straatleven, stadsbeeld, kunsten, bestuur, ziekten, en hun geschiedenis. De redactie wordt gevormd door D. E. H. de Boer, R. E. O. Ekkart, J. F. Heijbroek, R. C. J. van Maanen en H. Kleibrink. Dick de Boer schreef als eindredacteur de bijdragen van talrijke auteurs tot één geheel, en Herman Kleibrink maakte voor de verschillende afleveringen veel nieuwe en schitterende opnamen. De serie is een uitgave van De Kier - Waanders. „Populair, amusant, spannend en vol anecdotes, elke maand op 24 pagina's, een jaar lang. Volledig en wetenschappelijk verantwoord. Met honderden illustraties, voor een groot deel nog niet eerder gepubliceerd. Kijkgenot en leesplezier". Zo wordt een smakelijk Leids menu opgediend en de ingrediënten komen overal vandaan, van Breestraat en Burcht, van de Mors en de Merenwijk. Het eerste gerecht (zeseneenhalve gulden kost elke aflevering, een habbekras, voor zo veel magnifiek drukwerk en formidabele reprodukties) Burgemeester Van de Sande Bakhuyzen krijgt in 1934 in de Waag de eerste haring. laat meteen al zien, dat er geen tamtam voor niets wordt gemaakt. Bij de eerste aflevering, „Tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun feesten" het eerste exemplaar werd vanmiddag in de Lakenhal aan burgemeester Goekoop aangeboden valt men direct al met de neus in de boter. samenstelling van de ttenbemanningen, die iterdag 3 oktober op de ieuwe Rijn langs de ^pothekersdijk roeiend het eest van Leidens Ontzet tracht zullen bijzetten, leeft vastere vorm ;ekregen. Voor deze J .vletten-roeiwedstrijden", lie 's morgens van half tien Dt half twaalf gehouden rorden, hebben zich tot nu Je ingeschreven: tudentenvereniging luintus, de eeverkennersgroep IVaigunga, de Scouting :fi lauwtrappers, rugbyclub n )IOK en de Paulusgroep èl welke laatste groep r verigens, samen met de 3 b ktober Vereeniging, de organisatie in handen heeft). Voorts verneem ik, dat vijf andere verenigingen „vrijwel zeker" ook meedoen, zodat er nog voor zes verenigingen of buurtverenigingen plaats is in de vletten. De organisatoren streven naar een kleddernat wedstrijdveld van zestien ploegen. Alle deelnemende verenigingen worden door de wedstrijdleiding opgeroepen om nu alvast hun supporters te „reserveren" voor 3 oktober van 9.00 tot 11.30 uur. Morgen, zaterdag 26 september, is er rond het middaguur oefengelegenheid aan de Apothekersdijk tegenover de Leidse Courant. Woensdagavond 30 september is er om 7 uur een informatie-uurtje, waarop van elke deelnemende ploeg minimaal één persoon wordt verwacht. Plaats van samenkomst: Mariënpoelstraat 6, clubhuis Paulusgroep (onder het Bonaventura-college). Opgeven van roei- enthousiasten is nog mogelijk bij de redactie van de Leidse Courant, of bij de schipper van de Paulusgroep, Harry van Dorenmalen, tel. (071) 21 19 Meteen, na de kleurrijke omslag, een kostelijk Pieterskerkplein met een robuste westelijke kerkgevel zoals we zelden of nooit eerder hebben gezien op een tekening. Daarna is het feesten geblazen, op de volgende bladzijden. Van Maanen gooit de eerste duit in het zakje: „...al komt de regen bij bakken uit de hemel, een echte Leienaar gaat naar de optocht kijken. Want Leiden is Drie Oktober". Daarna gaat hij terug naar de kermis, ontsproten aan de middeleeuwse jaarmarkten. Die begonnen met een ker(k)mis en een, verre van stille, omgang met het beeld van Maria uit de Vrouwekerk. De kerkmis is verdwenen; er was al kermis genoeg. Kerk en kroeg lagen dicht bij elkaar. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Zo trekken de kermissen gedurende de volgende eeuwen aan 's lezers oog voorbij, via borstrokken (in de winkel van Sinkel op de Botermarkt) en Berliner bollen, de vlooientheaters, de stomme films en lichtbeelden en rariteitenkabinetten. Dronkenschap, losbandigheid en onzedelijkheid. Los daarvan had je de studentenmaskerades en de Oranjefeesten die ware uitbarstingen van vaderlandsliefde waren. De universiteit weerde zich, zoals in 1775 bij het 200- jarig bestaan: midden in het Galgewater was een Griekse tempel gebouwd. En dan de 3 oktoberviering. Dat kon niet uitblijven, in deel één. Boeiende en prettig leesbare informatie en terugblikken. Kerkelijk werd, reformatorisch, vanaf de „eerste 3 oktober", in 1575, het ontzet jaarlijks herdacht, met uitzondering van de periode 1795-1813, toen de Franse bezetters die viering verboden. De volkse feestvreugde na 1575 kwam aanvankelijk jaren nog tot uiting, maar allengs verslapte de animo, ook al omdat de mensen die het ontzet zelf hadden meegemaakt op den duur er niet meer waren. En na 1648, de Vrede van Munster, waren de Spanjaarden nota bene onze „vrienden" geworden. Pas in 1774 was er opnieuw echte feestvreugde: Leiden twee eeuwen bevrijd. Ere- {foorten en honderden ampions. Ruim 20 jaar later Vuurwerk op de Burcht, len, anno 1689. met pektonnen en vuurpij- kwamen de Fransen en het volksfeest kon weer ingepakt worden. Na de restauratie van Oranje in 1813 werd de viering van 3 oktober weer ingevoerd, zij het mondjesmaat. In 1824 beleefde de stad een feest dat er niet om loog. Van Bree had een tijdje eerder burgemeester Van der Werff geconterfeit, zoals de magistraat zich wilde opofferen temidden van het morrende vqlk: liever blo Jan dan dó 'Jan. De hutspot kwam op vele tafels en de armlastigen (moet je daar nou eens om komen, met die duizenden weldoorvoede poorters in een lange rij voor de Stadsgehoorzaal om zich te laten inschrijven voor een symbolische en traditionele lekkernij) kregen haring en wittebrood uitgedeeld. Op de Ruïne (overgebleven na de ramp met het kruitschip in het Steenschuur, en waar later het Van der Werff park zou worden aangelegd) kon je in een hoge mast klimmen, en helemaal in de top hingen kaartjes met daarop de prijzen die verdiend konden worden door een vasthoudende klimmer zilveren schoengespen, of een tabaksdoos met inscriptie, ondermeer. Op het Galgewater ontstaken de studenten een vuurwerk vanaf een vlot en de vuurpijlen, luchtbollen en zwermpotten verrukten duizenden losbollen en andere toeschouwers. Maar 3 oktober bleef een beetje losvast, totdat in 1874 het derde eeuwfeest werd gevierd en de eerste Feestwijzer verscheen. Voor een kwartje te koop, en dat was toch heel wat voor die tijd. De historische optócht brak los, met al die mannenbroeders van 1574 erin terug. Vijf uur lang. En koninklijke gasten kwamen ook naar Leiden: Willem III met gemalin en verdere familie, en nog veel meer. Eindelijk, eindelijk kreeg Leiden waar het recht op had: z'n jaarlijkse 3 oktoberviering. 1884: laat iedere Leienaar nou eens een gulden per jaar offeren om „eene Vereeniging tot stand te helpen brengen". Enfin, in 1886 (dèt wordt een toestand, over 5 jaar!) ging de 3 October Vereeniging met bijna 300 leden van start. Een paar maanden later waren het er al meer dan 1000... De „echte" viering was geboren, en de heren in jacquet en met de hoge hoed op zijn nooit meer verdwenen. Drie oktober zat er geheid in en telkenjare nog worden halve vermogens besteed aan een „personele viering" per hoofd van de zwerflustige bevolking. Kermis en café's herdenken, op hun manier, de bijna 10.000 hongerslachtoffers van 1574, terwijl lonen gehalveerd worden of zelfs helegaar in de opkomende mist verdwijnen. En het weesknaapje Ghijsbrecht Comelisz. Schaeck, die sinds 's mensen heugenis Joppesz. heeft geheten, en wiens uitgemergelde beeld bij het Lammenschansstation staat, vinden ze maar een „raar geval", die Leienaars. Dit en nog veel meer biedt aflevering 1 van „Hutspot, Haring en Wittebrood". De bevrijding in 1945, na 5 jaar bezettingsleed, komt wat schriel uit de verf. Toen stond een hele Sleutelstad weer op z'n kop. Leiden, zoals het was op 5 en 8 mei '45, had, naar mijn smaak, iets meer verdiend in „Leienaars en hun feesten". Misschien komt dat ook, doordat het allemaal niet is geworden wat we er in '45 van hadden verwacht. Het waren de bekende „vijf donkere jaren", maar erg veel lichter is het er niet op geworden. Dan lezen we wellicht liever over dingen en sferen die geen keer meer nemen, of die zich onbezorgd hebben voortgezet, door de laatste eeuw heen: palingventers, druivenverkopers, de poffertjeskramen, de boeienkoningen, de vuurvreters en de aapjesdresseurs. Ach, maar de dikke dame is ook niet meer wat ze geweest is. Maar wat ik ervan gezien heb: dit is een serie over pakkend Leiden die van narte kan worden aanbevolen. rand in Nieuwbouw 3 tl ORDWIJK Gistermid- werd alarm geslagen >r een uitslaande brand in appartementenpand op hoek Hoofdstraat-Van ra ykstraat. Schilders wa daar bezig geweest met afbranden van verf van houten balustrade. En- ei s minuten na hun ver alk zagen omwonenden, dat 1 mmen hoog oplaaiden bo- i het hekwerk van het kon van een der flatjes. begin van brand kon met enkele waterstraal snel den geblust. „Wat was die Iweer er gauw bij", ver- mevrouw Bruggeman, aan tie overzijde van het 11e straatje een juweliers- drijft. „Binnen een paar uten stonden ze al voor de r". Een uitbreiding van de id in dit gedeelte van het zeedorp had voor haar en andere winkelbedrij- aan de Hoofdstraat een p kunnen worden. De ak- ëiten van de brandweer iken veel bekijks. NOORDWIJK Het bestuur van de stich ting gemeenschapshuis De Kuip heeft in een brief uiteengezet waarom het moet over gaan tot een drastische verhoging van de ge bruikstarieven. Met kijkt tegen een finan cieringstekort aan van 78.000,- over het jaar 1980 en voor het lopende jaar verwacht het bestuur een manco van ongeveer dezelf de omvang. Als hiervoor geen oplossing ge vonden kan worden, leidt dit onvermijde lijk tot vergaande consequenties, zegt het bestuur van het dorpshuis. In het schrijven wordt uitgebreid ingegaan op de oorzaken van het ontstaan van deze tekor ten. Toen De Kuip indertijd in gebruik geno men werd, bestond er aanvankelijk bij de plaat selijke vereniging niet veel animo om daarin hun intrek te nemen. De tarieven werden daar om afgestemd op hetgeen in die tijd haalbaar was. Het toenmalige bestuur paste op deze ta rieven daarna slechts verhogingen toe op basis van de wettelijk toegestane huurpercentages voor woningwetwoningen. Daarbij werd echter geen rekening gehouden met de explosieve stij gingen van personeelskosten, energiekosten, en dergelijke. Eerst achteraf bleek hij informatie bij de bedrijfshuuradviescommissie van de Ka mer van Koophandel dat De Kuip bij de vast stelling van haar tarieven in het geheel niet ge bonden was aan de verhogingspercentages voor de huren in de woningbouw. De tot nu toe toe gepaste verhogingen zijn derhalve niet reëel geweest, zegt het bestuur. Verder blijkt dat van het begin af twee tarie ven zijn gehanteerd. De verenigingen betaalden de helft van hetgeen aan de professioneel-com merciële gebruikers in rekening werd gebracht. Dit verschil is niet meer te handhaven, meent het bestuur, omdat ook de verenigingen servi ce-verlening vereisen en dit is weer van in vloed op de personeelskosten. In het vervolg van de brief zet het stichtingsbe stuur uiteen wat op het gebruik door verschil lende organisaties, zoals de Stichting Gecoördi neerd Bejaardenwerk, de Muziekschool, de Stichting JOIN, de schoolarts, en bepaalde an dere akties moet worden toegelegd. De bejaar den bijvoorbeeld betalen tot nu toe aanmerke lijk lagere tarieven voor consumpties, maar de serviceverlening blijft gelijk. Een ander voor beeld. De Stichting JOIN heeft een hele vleugel van het gebouw in gebruik. De serviceverle ning is in dit geval beperkt, maar wel gebruikt JOIN verhoudingsgewijs veel steeds duurder wordende energie, terwijl ook de andere vaste lasten hoog zijn. Bij hantering van de nieuwe tarieven zal het bejaardenwerk 11.000,- meer huur moeten gaan opbrengen. De huur voor JOIN zal stijgen van 29.100,- tot 41.500,-. De muziekschool legt beslag op een groot aantal ruimten in het dorpshuis. „Elke ruimte is meestal bezet door één leerkracht en één leer ling", merkt het bestuur van De Kuip op. De huidige huur bedraagt ruim 13.000,- maar als voor deze school het verenigingstarief zou wor den afgeschaft, dan zou de huur circa 32.000,- moeten bedragen. Verder blijkt ook de school arts voor een prikje over een eigen lokaal in het dorpshuis te beschikken (J 183,65 per maand). Anderen zouden daarvoor een bedrag van 5200,- per jaar aanhouden. Op dezelfde voet worden nog enkele andere verenigingen en organisaties onder de loep genomen. Het professioneel/commercieel gebruik van De Kuip maakt slechts 8 a 10% van het geheel uit, blijkt uit de uiteenzetting van het bestuur. Om uit de perikelen te komen is een aanpassing van de huren nodig, het afschaffen van de twee verschillende tarieven, kostenberekening bij akties voor ideële doeleinden en het berekenen van de normale consumptieprijzen, deelt het bestuur mede. Een soortgelijke problematiek doet zich voor in De Rank en de als verenigingsgebouw gebruik te oude Wilhelminaschool. Beide panden wor den beheerd door de kerkvoogdij van de her vormde gemeente. Ook de exploitatie van deze gebouwen leveren tekorten op en naar verluidt heeft ook de kerkvoogdij tot drastische tariefs verhogingen besloten. De Rank en de oude Wilhelminaschool worden onder meer gebruikt door culturele verenigingen als De Echo der Duinen, Soli Deo Gloria, The Seaside Singers, Concordia, Louis Bouwmeester en Crescendo. Tot nog toe heeft de kerkvoogdij de tekorten plm. 42000,- in 1980 en een verwacht tekort op de begroting 1981 van bijna 25.000,-) - uit eigen middelen bijgepast. Zij gaat hier een punt achter zetten, aangezien de kerkvoogdij zich niet geroepen acht nog langer tekorten op het sociaal-cultureel gedeelte van het gebruik van de gebouwen voor haar rekening te nemen. Het gemeentebestuur zit nu met de problemen. Het „inhaalplan" heeft voor de verenigingen, die op de lage gebruiksvergoedingen ingesteld waren, nare consequenties. Men moet nu ineens wennen aan veel hogere bedragen. B en W be zinnen zich op een plan voor een meer geleide lijke aanpassing. Overigens blijkt de gemeente wat de subsidiëring van de culturele organisa ties betreft wel wat achter te lopen. Men han teert namelijk nog altijd een uit 1975 daterende regeling. Volgens de laatst bekende landelijke adviesnormen (van SONMO) zou de gemeente 20.000,- meer aan subsidie moeten uitkeren, dan zij nu doet, hebben deskundigen berekend. l IN VOORSCHOTEN j Vragen PSP over optreden politie tijdens kraakactie VOORSCHOTEN De Voorschotense afdeling van de PSP heeft in een brief aan het gemeentebestuur kritiek geuit op het optre den van de politie bij de ont ruiming van het gekraakte pand Het Wedde 7 op woens dag 9 september. De PSP stelt daarover een aantal vragen aan het college. De afdeling wil bijvoorbeeld weten waarom de politie alle acht aanwezigen bij de ontruiming, waaronder en kele nieuwsgierige burgers die niets met de actie te ma ken hadden, heeft meegeno men naar het politiebureau en ze heeft ondervraagd als of om misdadigers ging, op verdenking van het vernie len van sloten. De PSP vraagt zich af of de desbetreffende instanties op de hoogte waren van het feit dat de woning al sinds maandag nacht 7 september gekraakt was. Ook wil de afdeling we ten waarom de politie alle huisraad en fietsen van de krakers heeft meegenomen. Volgens de PSP zijn het gas. het water en de elektriciteit op een zeer agressieve manier af gesloten en had Voorschoten toch in ieder geval, in navol ging van andere gemeenten, het water niet hoeven af te sluiten. Ook het gedrag van de politie ten opzichte van het pand Schoolstraat 17 is bij de Voorschotense PSP slecht ge vallen. De politie zou de bur gers die uit dat pand komen nauwlettend volgen en in de gaten houden. Ook zou de po litie niets hebben willen doen aan het ingooien van een ruit aan de achterkant van de ge kraakte woning door onbeken den in de nacht van 18 op 19 september. Nadat de politie na alarmering door buren was ge komen zou de diensdoende agent hebben gezegd dat hij meer gegevens moest hebben: gegevens over het aantal men sen dat de ruit zou hebben in gegooid, waarom ze dat had den gedaan en of ze in contact stonden met de eigenaar van de woning. Een onredelijke eis, vindt de PSP, omdat in- gooiers van ruiten zich in de regel niet van tevoren bekend maken. Benefiet concert voor failliet SPIN NOORDWIJK Een bene fietconcert ten bate van de Stichting Pop In Noordwijk (SPIN) wordt morgen in het dorpshuis De Kuip gehou den. Op deze avond van acht tot één uur treden talloze ar tiesten gratis op. De op brengst van de avond komt volledig ten goede aan SPIN, die na het Volta Pop 81 Festival door toedoen van een managementsorganisa- tie nagenoeg failliet is ge worden. Het initiatief voor het bene fietconcert komt van Frans Groenewoud, de sologitarist van de Noordwijkse formatie Speed. De toegangsprijs voor de avond is vijf gulden. Gebo den wordt het optreden van drie regionale popgroepen, een exclusieve videoshow, een film van het Pinkpop festival en een grote loterij met als hoofdprijs een elektrische gi taar. De Katwijkse zesmansformatie Down Town Affair is de eerste groep die optreedt tijdens het benefietconcert in De Kuip. De groep bestaat al anderhalf jaar speelt het liefst Latinrock en funk. Daarna volgen een videoshow, een optreden van Fiessenarie en weer een video show. De volgende groep is Fuse uit Noordwijkerhout. Deze viermansformatie heeft een tijd lang niet meer opge treden en brengt nu uitslui tend eigen composities. Daarna volgen weer videoshows en de Pinkpopfilm. Als laatste groep treedt op de Noordwijkse formatie Speed, waarin organisator Frans Groenewoud speelt en zingt. Deze rockgroep bestaat dertien jaar en stelt zaterdag gratis zijn geluidsapparatuur be schikbaar. Het benefietconcert gaat door tot één uur 's nachts in de hoop dat er dan voldoen de geld bijelkaar is gebracht voor het voortbestaan van SPIN. Die kan dan het winter seizoen weer verschillende popformaties naar Noordwijk halen. ^EIDEN De tweede Engels-Nederlandse if eren tie, waarin het koloniale verleden van ide landen wordt uitgediept, is gistermorgen jan de Leidse Universiteit van start gegaan, 'nder meer kan naar men hoopt na de «nferentie landverdeling en arbeidsmigratie eter politiek worden gepland. De conferentie oj luurt tot vanavond. Hoewel gedane zaken geen keer nemen, wordt de en hoe deze dynamiek werd teruggedrongen of baten werd gevuld. De inkomsten werden verkre- aangewakkerd door de westerse inmenging. Daar- gen uit de opbrengsten van de verkoop van koffie, om zijn antwoorden van nut op vragen als: welke thee en tabak. Het geld stonden de Indonesiërs in groepen hebben in het verleden van landverdelin- de vorige eeuw af als belasting aan de Nederland- gen geprofiteerd, wat gebeurde er met de 'have- se koloniale overheerser. In totaal heeft Indonesië nots', waarom is een deel van deze groep in India °P deze wUze ongeveer 800 miljoen gulden bijge- als contractarbeider naar de theetuinen van As sam getrokken, terwijl op de koffie- en tabakplan tages van Noord-Sumatra landloze Javanen niet voldeden en zelfs arbeiders uit China moesten dragen. De opbouw van de Nederlandse water- en spoorwegen werd mede op die manier mogelijk gemaakt. Tijdens de conferentie, waaraan door Engelse en Nederlandse historici wordt deelgenomen, komen vier thema's aan de orde. Ten eerète wordt het Juist de inwoners van Indonesië hebben flink probleem van de vroegere koloniale inmenging den in de derde wereld veel dichter bij elkaar lig- *jen dan in het westen het geval is. Voor het uit- r0 "ïtten van een economische politiek is het voor de meebetaald aan bijvoorbeeld de aanleg van de eer- behandeld: hoeslaagdèrf de Nedêriandërs en de 1 nnenmakers in New Delhi, Dacca, Islamabad ste spoorlijnen in Nederland. De spoorlijn werd Engelsen om tussen 1780 en 1830 hun politieke en Jakarta van belang om te weten welke 'vaart' bekostigd uit de schatkist, die gedurende enkele economische invloed in respectievelijk Indonesië samenlevingen in India en Indonesië bezaten jaren zelfs voor een derde deel door met koloniale (met name Java) en India te vergroten en waarom voldeed het oude systeem van handelsposten niet meer? Tijdens het tweede thema valt de nadruk op het veilig stellen en de uitbouw van de koloniale eco nomie: in welke mate werden Indiase en Indone sische boeren aangespoord hun produkten op de wereldmarkt te verkopen? Wie nam daarbij de be langrijkste tussenhandel voor zijn rekening en wat voor gevolgen had de produktie van export gewassen op de lokale voedselvoorziening, zijn te vens belangrijke vraagstukken. In de derde zitting staat de sociale structuur van India en Indonesië centraal. De vergroting van de Engelse en Nederlandse invloed in hun respectie velijke koloniën vereiste immers medewerking van 'colloborateurs', (Indiërs en Indonesiërs, die bij het lokale bestuur in dienst waren en ermee samenwerkten). Welke veranderingen brachten Nederland en Engelsen teweeg in de bestaande so ciale structuren? Bleek het Hindu kaste-systeem daartegen meer bestand dan de Indonesische va riant van de Islam? Het laatste thema behandelt de twintigste eeuw. In Londen en Den Haag werd bij het uitzetten van de koloniale economische politiek rekening gehouden met de toekomstige staatsrechtelijke zelfstrandigheid. Tot zover bestond er een over eenkomst. Maar de vraag is wel in hoeverre die economische zelfstandigheid al voor de Tweede Wereldoorlog was bereikt. Werd in India en Indo nesië wel voldoende naar industrialisatie ge streefd. Ook speelt de crisis van de jaren dertig een rol, want hoe reageerden Londen en Den Haag op de grote financieringsproblemen van de respectievelijke lokale overheden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5