Kans voor zelfbouwers in Zoeterwouds „Blankaartpark REGIO VVD-Nieuwkoop wil hogere markttarieven Verontrusting over onveilig woonerf College wil bijdrage Rijnakkoord beperken VVD verbaasd over uitlatingen wethouder Chemicaliënhandel welkom in Alphen Nieuw raadslid in Hazerswoude aan de tand gevoeld REGIOlJOURlNAf REGI0(J0UR)NAAI LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 PA» ZOETERWOUDE In het „Blankaart- park" te Zoeterwoude komt zo goed als ze ker de mogelijkheid bouwkavels uit te ge ven voor zelfbouwers. Dat bleek gistera vond tijdens de vergadering van de gemeen teraad. Met name CDA-woordvoerder Jac. van der Geest toonde zich daarmede erg ver heugd. „Ik hoop alleen dat ook voor de mensen met een wat smalle beurs de mogelijkheid bestaat tot zelfbouw" was zijn slot-opmerking waarmee hij doelde op de weinig aantrekkelijke rente voet op dit moment Hoewel burgemeester Houdijk zich niet aan een termijn wilde binden kon hij wel vertellen dat zo spoedig mogelijk bekend gemaakt zal worden onder welke voor waarden de kavels verdeeld kunnen worden. De heer P. Lansbergen van Progressief Zoeter woude wees op het belang van een „milieu vriendelijke en energiebesparende" bouw. Col lega-raadslid C. Roessen van het CDA maakte van die gelegenheid gebruik door op te merken dat veel voorzieningen voor energiebesparende maatregelen voor woningwetwoningen vaak niet haalbaar zijn. Zoals de plannen nu zijn gaan de isolatiewaarden ver foaven de richtlij nen en zullen de woningen dus aan zeer hoge eisen voldoen. Met de verkoop van grond had den de progressieven traditiegetrouw te veel moeite. Lansbergen: „Grond is een gemeen schapsgoed en dat dient zo te blijven. Dus niet verkopen maar uitgeven in erfpacht". Met die zienswijze was het CDA het volstrekt oneens. Woordvoerder Hogenelst: „Bij koop weten de mensen precies waar ze aan toe zijn. Bij erf pacht weet men dat niet. In veel gemeenten vormt de erfpacht het sluitstuk van de begro ting waardoor de mensen kwetsbaar zijn". Ook burgemeester Houdijk wees op het feit dat erf pacht voor veel mensen niet interessant is. „Gebleken is dat in deze tijd de mensen die op basis van erfpacht grond in gebruik hebben het moeilijkst zitten", aldus de burgemeester. Des alniettemin stemde PZtegen. Geen moeite had de raad met het toegevoegde agendapunt inzake een renteloze geldlening van 100.000.» aan de hervormde kerkvoogd^ voor de uitbrei ding van Ons Huis. Jaarlijks, te beginnen op 1 januari 1987, dient de kerkvoogdij een bedrag van vier mille af te lossen. Alphen krijgt regionale politie - trainingsbaan ALPHEN AAN DEN RIJN Er komt een politietrai- ningsbaan in Alphen. De ge meenteraad heeft hiermee gisteravond een begin ge maakt door het bestem mingsplan „Uitbreidings- plan-in-hoofdzaak 1960" te herzien. Het terrein ten zui den van het geniecomplex voldoet aan de gestelde voorwaarden. In januari 1980 heeft de com missaris der koningin een aan tal gemeenten, waaronder Al phen gevraagd medewerking te verlenen bij het zoeken naar een geschikte locatie voor zo'n baan. Alphen bleek een goede lokatie voor een derge lijk baan. De baan biedt de stad voordelen, omdat de oude binnenbaan van de gemeente lijk politie niet meer aan de te genwoordige eisen voldoet. De nieuwe baan heeft besparing op reistijd en reiskosten tot ge volg. De financiële consequen ties zijn nog niet duidelijk. Zo moet de gemeente de grond nog verwerven. Het rijk neemt de kosten van de bouw van de baan voor haar reke ning. Ook zal een gedeelte van de exploitatie door het rijk ge dragen worden. Het andere deel van de expliotatiekosten wordt de door de gebruikers betaald. Er zullen voorzienin gen op het terrein getroffen worden, die geluidsoverlast moeten tegengaan. De baan zal 's avonds niet worden ge bruikt Tijdens de raadvergadering wordt gisteravond eveneens het feit herdacht dat de heer J. Goedhart 12,5 jaar wethouder in de gemeente is. Hij werd door de burgemeester hartelijk toegesproken. Als stoffelijke blijk van waardering werd de wethouder een rekenmachine, die werkt op zonne- en lichte- nergie overhandigd. Van zijn partij, het CDA ontving de heer Goedhart een grammo foonplaat. NIEUWKOOP De gemeenteraad van Nieuwkoop is gis teravond akkoord gegaan met de voorstellen van het colle ge van B en W om de belastingen en tarieven voor 1982 te verhogen. De VVD had daarbij grote moeite met de - in haar ogen te geringe - stijging van 9%. Daarbij gesteund door D'66 wilde de WD-fractie toch zoveel mogelijk het kosten dekkende uitgangspunt voor de weekmarkt handhaven. De genomen besluiten hebben onder meer tot gevolg, dat het op halen van het huisvuil in Nieuwkoop de meeste gezinnen 120,36 per jaar zal gaan kosten. Voor bejaarden en alleenstaan den zal het speciale tarief gelden van 89,52 per jaar. Het hou den van een hond zal in de gemeentelijk-fiscale sfeer 59,50 gaan kosten en van de eigenaren en gebruikers van onroerend goed wordt respectievelijk 3,11 en 2,46 per 3000,-, econo mische waarde gevraagd. De tarieven voor zwembad, kampeer terrein „De Roerdomp" en de legestarieven zijn met 4% ver hoogd. De woonforensenbelasting zal met 5% stijgen. WOUBRUGGE de Raads commissie ruimtelijke orde ning van Woubrugge boog zich over twee belangwek kende zaken. De verkeerson veiligheid in het woonerf aan de Van Dórthstraat en de bestrating rond de her vormde kerk. De bewoners van de Van Dórthstraat hadden zich in een brief tot de commissie gericht. Hun straat, die door borden aangegeven is als woonerf, blijkt uit recente ongevallen en bijna ongevallen zeer on veilig te zijn. Automobilisten trekken zich van de bepalin gen met betrekking tot een woonerf - stapvoets rijden - bitter weinig aan. De bewo ners droegen de oplossing aan om hier en daar palen te zet ten, die de doorgang van de auto's beletten. Direkteur Ge meentewerken De Feij had daar wel oren naar. Aan de hand van het stratenplan zal nog worden bekeken, waar die balei Wetl len het beste kunnen staan. Wethouder Haasbroek zegde toe spoed achter de zaak te zetten. De bestrating rond de uit 1653 stammende hervormde kerk had wat meer voeten in de aarde. De Grondmij. had een mooi plan gemaakt om de zaak flink aan te pakken. Comrie- kade. Kerkstraat en een stukje grond voor jeugdgebouw Im- manuel komen voor herbestra ting in aanmerking. Voor de Comriekade is het overigens pure noodzaak. Dit in verband met de uitgevoerde reparaties aan de schoeiing. Met grote en kleine klinkers, die ook nog kleurverschillen vertonen, wil men deze kenmerkende hoek van Woubrugge verfraaien. De commissie nad er wel oren naar. De geraamde kosten la- Sen wat zwaar op de maag. .iefst 150 duizend gulden moet het gaan kosten. Raads lid Vos (PvdA), die ook in de commissie financiën zitting heeft, liet al sombere geluiden horen. Samenvattend is de commissie ruimtelijke orde ning er voor, maar men wacht met angst en beven het oor deel van de commissie finan ciën af. De Tros in Rijnsburg De Tros heeft gisteravond op grootse wijze In de nieuwe Rijnsburgse Flora-veiling het nieuwe winterprogramma ge presenteerd. Een en ander geschiedde onder grote pu blieke belangstelling waaron der veel Tros-leden van het eerste uur. Het nieuwe win terprogramma staat geheel in het teken van het 15-jarlg be staan van de omroepstich- ting. Het publiek kreeg een vijf kwartier durend program ma voorgeschoteld met vele bekende persoonlijkheden zoals een gedeelte van de cast van de televisieserie „Wordt u al geholpen", de Mounties, Willeke Arbertl, Bassle en Adriaan, Bella Beer en Ron Brandsteder, Ivo Nie- he, Simon van Collum, Tine ke Verburg, Wibo van der Linden en vele anderen. Uit eraard was ook weer de eer ste voorzitter van de Tros, de heer Landré, van de partij. Hij vertelde een en ander over de beginperiode van de omroepstichting. Het pro gramma wordt maandag van af kwart over zeven 's a- vonds via de Tros op Neder land II uitgezonden. ALLEEN GELD VOOR GROEPSONDERWIJS KOUDEKERK Burgemeester en wethouders van Koude kerk willen de bijdragen aan Streekmuziekschool Rijnak koord beperken. Het college zal naar het zich laat aan zien de raad voorstellen in te stemmen in het vervolg al leen nog maar een bijdrage te leveren voor het groepsonder- wijs. Voor het college zijn de noodzakelijke bezuinigingen de belang rijkste redenen voor zijn voorstel minder geld aan Rijnakkoord te geven. Daarbij komt, zo schrijven B en W in een brief aan de commissie welzijnszaken, dat de kosten van de streekmuziek school alleen maar stijgen. De continuering van deelname reeds eerder ter discussie gestaan, maar nu het financieel ook voor de gemeente wat minder wordt, acht men de tijd rijp ook de bijdra ge aan Streekmuziekschool eens kritisch te bekijken. Van de 173 Koudekerkse leerlingen genieten er 30 privé onderwijs. Deze leerlingen gebruiken samen jaarlijks 480 lesuren. Leerlingen die groepslessen volgen, hebben in een jaar 290 lesuren. Een bedui dend lager aantal uren en dus goedkoper voor de gemeente. Pri- véles kost de gemeente zelfs 8 maal meer dan groepsles. Het col lege wil bezuinigen en stelt daartoe voor alleen nog maar bijdra gen te leveren voor groepsonderwijs. De eigenlijke opzet kin deren in contact brengen met muziek wordt niet geschaad, aldus B en W. 'De onder groepsonderwijs vallende lessen voor zien daar in voldoende mate in', stelt het college. ALPHEN AAN DEN RIJN Een groep Alphense naturisten heeft het college ge vraagd om een terrein voor naak- trecreatie nabij de Zegerplas. Naturisten in Al phen zijn aangewe zen op één van de naaktstranden, die Naturisten willen eigen recreatie ruimte ons land kent en moeten dus altijd een flink stuk rij den. In de brief aan het college vragen de naturis ten om een terrein van 1 hectare vlak aan het water. Dat terrein zou voor zien moeten zijn van sport- en spel- mogeliikheden. De groep heeft het ge meentebestuur reeds laten weten zelf aan de aanleg te willen meewer ken. ALPHEN AAN DEN RIJN De WD heeft zich verbaasd uitgelaten over de toezeggingen die wethouder L. Kleingeld in een gesprek met de Stichting Lokale Omroep heeft ge daan. Tijdens dat gesprek heeft de PvdA wethouder verklaard voor '200%' achter de plannen van de stichting een lokale omroep te staan. De VVD is daar niet blij mee. Een dergelijke kwestie behoort niet tot de werkzaamheden van Kleingeld, maar tot de taken van wethouder J.J. Goedhart. Bovendien zijn de liberalen van mening, dat mocht er toestemming van CRM voor een lokale omroep komen niet de pas drie maanden bestaande stichting als eerste daarvoor in aanmerking komt, maar de zie kenomroep Alpheo. Alpheo heeft de oudste rechten en boven dien de vereiste apparatuur reeds tot zijn beschikking. APLHEN AAN DEN RIJN De che micaliënhandel Vos en Co mag zich op het industrieterrein in Alphen vesti gen. Het bedrijf zal geen milieuvervui ling veroorzaken. Dit antwoordt het college van B en W op vragen van de fractie van de PvdA De PvdA vroeg vorige maand of het colle ge een dergelijk bedrijf binnen de ge meentegrenzen wenselijk acht, gezien het beleid van de afgelopen jaren bij de uitgif te van bedrijfsterreinen. Het bedrijf wil zich in Alphen vestigen, omdat het zijn vestiging in Zoeterwoude niet meer kan uitbreiden. Volgens de gemeente Zoeter woude heeft het bedrijf de hinderwetver gunning niet overtreden. De PvdA kreeg zo haar twijfels hierbij, nadat onlangs bleek dat het bedrijf vaten illegaal had opgeslagen in Koudekerk. De socialisten wilden van het college weten hoe dit mo gelijk was. Volgens B en W zijn de vaten in Koudekerk gedumpt, omdat er opslag ruimte nodig was voor een zending vaten. De verscheping van de vaten zou vertra ging hebbben opgelopen. Volgens het col lege zullen de belangen van het milieu zich niet verzetten tegen de komst van het bedrijf. De inspecteur voor de volks gezondheid denkt er ook zo over. Het aan- en afvoeren van de gevaarlijke stoffen ge beurt via de voorsgeschreven route. Vol gens B en W is de hoorzitting over het be drijf in de vakantieperiode gehouden, om dat dit wettelijk is voorgeschreven. De aanvraag voor een hinderwetvergunning van het bedrijf kwam op 10 juli binnen. Een hoorzitting moet dan binnen 24 dagen worden. Het college ontkent de beschuldi ging als zou zijn geprobeerd de burgerij de inspraak te ontnemen. HAZERSWOUDE C. („Cees") de Best, opvolger van mr. Fr. Stru- ben in de gemeenteraad van Ha zerswoude, werd tijdens de eerste de beste bijeenkomst die hij als raadslid meemaakte, al van re pliek gediend. Nauwelijks had de socialist de belofte afgelegd ten overstaan van B en W en raadsle den, of burgemeester J. ten Heu velhof plaatste wat hij noemde „een vriendelijke reactie" op een interview dat in een van de regio nale dagbladen stond afgedrukt De Best had hierin onder meer ver klaard dat „alle politieke activiteiten worden ontplooid door de „import". Vervolgens had hij Hazerswoude een „christelijk conservatief dorp" ge noemd, waar hij als raadslid waar schijnlijk zou moeten vechten tegen de bierkaai. Ondanks dit alles sprak de burge meester de wens uit dat er sprake zal zijn van een prettige manier van sa menwerking. CDA-fractieleider E. van Elderen wees naar het verleden, waarin zake lijk goed was samengewerkt met bij voorbeeld de socialist Struben (nu notaris te Alphen). De „liedesverkla- ring" die De Best ten opzichte van de VVD ten beste had gegeven in het krante-interview (hij zou gesproken hebben over: „De VVD zal moeten begrijpen...."), werd door de liberale fractieleider G. de Ruiter afgedaan met: „De VVD moet niks. De VVD staat open voor elke suggestie van welke kant kan ook". Kortom, nim mer werd een nieuw raadslid te Ha zerswoude zo uitgebreid „welkom" geheten. De Best, die dan ook enkele pittige uitspraken in het interview had gedaan, kan wat dit betreft der halve wel een recordhouder worden genoemd. Omdat publiciteit toch van meet af aan in de belangstelling van de raad stond, verzocht PvdA-ster G. van der Lecq aan het college om de burgerij al maar op de hoogte te stellen van de rechten. Haar fractiegenoot De Best (die overigens tot volgend jaar als leider van de linkse fractie, PvdA/PPR, optreedt) reageerde niet op wat hem (zij het met vriendelijke woorden) naar het hoofd was geslin gerd aangaande het krante-artikel. Wél zette hij vraagtekens bij het voorstel van B en W om 90.000,- beschikbaar te stellen voor de aan schaf van een office computer. CDA- er M. de Boer vindt de prognose dat negentig percent van de toekomstige bewoners van de in aanbouw zijnde wijk Zonneveld wel aansluiting-mo gelijkheid op het centraal antenne sy steem wensten aan de hoge kant. Trouwens, verwacht wordt dat ze ventig percent van de bewoners van de Zonneveldstraat die aansluiting wil. Wethouder A. Berlemon verdui delijkte dat de cijfers niet uit de lucht zijn gegrepen. De raad stelde toen ook maar 64.500,- beschikbaar voor de aanleg van de CAI. SGP-er Kaas hoek stemde, uiteraard, tegen het voorstel. Door de vaststelling van de afvalstof- fenverorderving weerhoudt de raad de particuliere bedrijven ervan huis houdelijke afvalstoffen zonder ver gunning van B en W af te voeren. PPR-raadslid C. van Putten wist ove rigens geen voorbeelden in eigen woonplaats te noemen, toen ze had opgemerkt dat inzameling en afvoer van afvalstoffen door particuliere on dernemingen milieuschandalen kun nen veroorzaken. Burgemeester Ten Heuvelhof gaf toe dat inschakeling van particuliere bedrijven minder geld kost dan wat het de gemeente nu vergt vanwege de aansluiting bij het Gemeenschappelijk Vuilverwer- kings Bedrijf. A ;°j( Missionarissen -actie Nog In het kader van de actie voor de Zoeterwo missionarissen, organiseert de KPJ vanavond in Bosco een kaartavond. Vanaf acht uur kunnen de hebbers van klaver- en kruisjassen volop aan hun ken komen. Aantrekkelijke prijzen vormen de van een gezellige avond. Van Reenen Brigadier Van Reenen, die zijn post in Aarlander moet inruilen voor een functie bii het Alphense p korps, krijgt morgen door de Aarlanderveense bev< een receptie aangeboden. De Belangenvereniging A, derveen heeft die tussen drie en vijf uur georganiseei het Dorpshuis. De bevolking heeft geld ingezameld, i Van Reenen tijdens de receptie een afscheidscadeau k aangeboden. Fancy fair Tafeltennisvereniging Steeds Vooruit uit Wam houdt morgen een fancy fair en rommelmarkt h Trefpunt" ter gelegenheid van het 35-jarig bestaart fancy fair begint om elf uur en duurt tot 's avi laat Om tien uur morgenavond is de trekking va loterij. V' Ruilbeurs De recreatiecommissie Lisse organiseert morgen weer >k ruilbeurs in 't Poelhuys. De zaal is van tien tot vier open. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen een den en voor kinderen een kwartje. Alle verzamelaars munten en postzegels zijn van harte welkom. Herfstwandeltocht De North go Wandclvereniging organiseert dit w einde haar vierde Herfstwandeltocht Gekozen worden uit vijf afstanden: 6,10,15, 25 of 40 kilom Gestart wordt beide dagen tussen tien en twee uw het Bowlingcentrum aan de Van Panhuysstraat Uli Noordwijk. Deelname kost 2 gulden 75 per pers£ Kinderen tot en met 12 jaar betalen 2 gulden 'Die Lustige Witwe' Operettevereniging Bonifacius uit Alphen aan den brengt morgenavond de operette 'Die Lustige Witwe' Franz Lehar in concertvorm. De voorstelling wordt g ven in de aula van het Ashram College, Marsdiep 28 Alphen. Solisten zijn Margaret Roest (sopraan) en Ken y kenstro (tenor). Het Amsterdamse Promenade Orkest i voor de begeleiding. De algehele leiding berust bij Doi e go Belled, die de operette voor het koor heeft bew n Kaarten zijn verkrijgbaar bij de secretaris van Bonifai a de heer J. W. Luijnenburg, J.P. Coenlaan 4 in Alphen, I foon 01720-91323. Afscheid Paul Ravensbergen, beheerder van het gebouw na aan de Julianalaan in Oegstgeest legt zijn zaamheden neer in verband met het bereiken vaj pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar. Morgenf vanaf acht uur afscheid van hem worden genomë een receptie in Taberna. Paul Ravensbergen is vel ren beheerder geweest van Taberna. Hij was in dil bij de gereformeerd/hervormde jeugdraad en latei de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest A door zijn inzet is Taberna de bekende accommoc geworden die het nu is. i 50. Orgelconcert De hoboïst Han Kapaan en de organist Theo Goedhar ven op zondag een concert in het Groene Kerkje in O geest Op het programma staan composities van Bach, 1 mann, Krebs, Sweelinck, Reger, Voormolen, Lanp, Messiaen en Berlinski. Het concert begint om twee Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O in Leiden aan de C Vest 45, de firma Van der Luit aan de Langevoort i Oegstgeest en firma De Groot aan de De Kempenaersl 21 in Oegstgeest, tevens vanaf half twee bij de kerk. Komedie Toneelvereniging „Hoorneskomedie" uit Kati brengt vanavond de komedie „Drie is teveel" van Blaaser op de planken van Tripodia. De voorstel begint om acht uur. Toegangskaarten kosten vier den vijftig. In de pauze en na afloop treedt de b „De Calimero's" op. Vogelasiel De stichting Vogelasiel Noordwijk houdt morgen huis" Van twee tot vier uur kan iedereen een kijkje ko namen in het asiel achter het politiebureau. Medewer. van de stichting zullen iets vertellen over de opvang verzorging van de vogels. Onder de weer opgekalefaU vogels zitten zeldzame exemplaren zoals een nach tzwa ook wel geitemelker genoemd en een draaihals. Afscheid De hervormde predikante ds. H. Westera F ra neemt zondag vanaf twee uur afscheid van de vormde gemeente in Aarlanderveen. Zij is ruim t jaar als predikante in Aarlanderveen werkzaam weest Per 1 oktober heeft zij een benoeming in Lei dorp aanvaard. Daar krijgt zij de gedeeltelijke pa rale zorg voor de wijken Voorhof, Binnenhof en I keihof. Eenacter-festival Voor de derde maal wordt aanstaand weekeinde een nacterfestival gehouden in het Hooftstraattheater in phen aan den Rijn. Aan dit festival wordt deelgenoi door toneelverenigingen uit Alphen, Aarlanderveen Zwammerdam. Alle drie de verenigingen treden tweei op. Elke avond beginnen de optredens om kwart over en om kwart voor tien. Vanavond bijt de Alphense vei ging „Per Express" het spits af met „De droom van Am ka' van Edward Albee. Daarna is het de beurt aan Oldtimers" uit Aarlanderveen met „Zeer geacht br\ spaar". Morgen voert het Zwammerdamse Amateur Tol de klucht van Wil Halve „Toby or not Topby" op. tweede voorstelling wordt weer gegeven door de club Aarlanderveen. Zondag treden achtereenvolgens Zwammerdams toneel en „Per Express" op. Cityloop De Alphense handbalvereniging s.v. Rijnstreek ht morgen weer een Alphense cityloop. Er is een stra circuit van 3,5 kilometer uitgezet De start heeft pl bij het gemeentehuis. Inschrijving geschiedt bij oude gebouw van „Albanianae". Informatie over loop Is te krijgen bij de heer J. Wentink, tel 01 2153L Fruitcake De funky-popgroep Fruitcake treedt morgenavond o] het Alphense jongerencentrum Midas. Het optreden deze uit zeven personen bestaande groep uit Amsten begint om negen uur. Fruitcake brengt voor 80 procent gen werk ten gehore.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4