Club-en buurthuizen leveren in voor volwasseneneducatie en kinderopvang Louise de Colignysteekt met eeuwfeest 3 oktober- iering naar de kroon ONTWERP SOCIAAL-CULTUREEL PLAN: Raadsvergadering uitgesteld Stationsplein „ingereden" LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 JEN In het ontwerp il-cultureel plan 1982 - yorden prioriteiten ge- bij de volwassenene- en de kinderopvang, eeft stevige consequen- oor de club- en buurt- °ji: de club- en buurthui- •veren 3,5 arbeidsplaat- i. De bezuinigingen lo- mi is een rode draad door eu|an heen. Sommige acti on worden niet meer lei sidieerd en (flinke) 11 siding van personeel en leningen, zoals dat Veel in het plan opge- instellingen werd ge- d, is helemaal uit den ruJt jaar voor het eerst door 2: neente gemaakte plan, is •5 jkelijk in het kader van "3 bijdrageregeling sociaal- 81 eel werk. De gemeente een plan voor een pe- van vier jaar en een pro- jj|| ia voor één jaar, waarin Jr ileid op lange en korte 2 n wordt uitgestippeld, is •n jk stelt dit als voorwaar- jr subsidiëring. Volgens regeling verstrekt het en subsidie aan de ge- e en de gemeente mag den over de instellingen en. Het rijk heeft daar- \^>aald, dat deze decentra- geen geld mag kosten, "'jksbijdrageregeling wordt ok wel omschreven als iging van het rijk om de jkheden, die ontstaan le bezuinigingen op de 'Jiders van de gemeenten ventelen. V|ns wethouder H. van J-, crijgt „het veld" nog vol- e gelegenheid om op de en te reageren. Hij be- het idee. dat de instel- geen kans op inspraak meer hebben. „Tijdens de ko mende begrotingsbehandeling en ook daarna kan er nog binnen het aangegeven totale bedrag geschoven worden, wanneer de instellingen daar behoefte aan hebben. Het col lege heeft hiermee haar priori-- teiten aangegeven," aldus de wethouder. Uit het plan blijkt, dat aan de peuterspeelzalen 100.000 gul den extra wordt besteed en dat geldt ook voor de kinderdag verblijven. Uit de bezuini gingsnota van het college van Ben W werd al duidelijk dat het sociaal-cultureel werk vol gend jaar 200.000 en het jaar daarna nog eens 30.000 gulden moet inleveren. Dit bedrag wordt onder meer gevonden door het niet meer vervullen van vacatures. Het Vijfhoven- huis, de Klinker en de Tam boerijn raken volgend jaar elk één arbeidsplaats kwijt en 't Mierennest een halve. De per soneelslasten van het sociaal- cultureel werk blijven voor honderd procent voor reke ning van de gemeente (hier en daar werd verlaging gevreesd) en de activiteiten blijven ge handhaafd op tachtig procent. Het stedelijk jongerenwerk (LVC, Stats, en 't Breehuys) hoeft niet op het personeel te bezuinigen en wordt na kri tiek op het voor-ontwerp nu wel apart in het plan ge noemd. Het project „Gezond Leven" raakt zijn subsidie kwijt. Het bestaande subsidie beleid ten aanzien van het jeugd- en jongerenwerk wordt voortgezet. De subsidiëring van het speel tuinwerk blijft in 1982, zoals dat dit jaar was. Het opbouw werk in de Merenwijk wordt „ingekaderd" binnen het culb- en buurthuis aldaar. Het Wijk- collectief Noord hoeft niet in te leveren, maar de subsidie van het blad Info wordt met 30.000 gulden gehalveerd. Zoals al bekend stopt de ge meente zelf 100.000 gulden in Ouders op Herhaling. De fi nanciering van alfabetisering en open school activiteiten zal afhankelijk zijn van de midde len, die door de overheid be schikbaar worden gesteld. K&O levert 52.000 gulden in en de stichting Gesprekscen- trum en de Ratel krijgen geen subsidie. De Streekmuziek- school Leiden moet nog eens 50.000 gulden inleveren. Ge stopt wordt met de bijdrage aan de Streekmuziekschool Rijnakkoord In Leiderdorp. Ars Aemula krijgt de gevraag de 40.000 gulden. Het LAK wordt op het gebied van crea- tiviteitsontwikkeling finan cieel niet geholpen. In de cate gorie amateursymphonie-or- kesten krijgt het Toonkunstor kest bijna 3.600 gulden en het Jeugdkamerorkest bijna 3.000 gulden. De muziekverenigin gen krijgen in tegenstelling tot voorgaande jaren een verho ging van de subsidie. Het gaat om tien procent. De Leidse ko ren krijgen tachtig procent van de kosten vergoed. Het zelfde geldt voor de toneelge zelschappen. Hieraan zijn wel maxima verbonden. Het vrou wenwerk hoeft in 1982 niet in te leveren. Volgens het plan wordt de subsidiering voortge zet van de instellingen, die ook al in dit jaar op de lijst stonden met een trendmatige verho ging van het bedrag van dit jaar. De Vrijwilligerscentrale krijgt geen subsidie meer en de subsidie van de WKL wordt aanzienlijk beperkt. IDEN De kersver- staatssecretaris Deet- n zal dinsdag 6 okto- 1 het startsein geven !',jr de viering van het wfeest van de Louise Coligny Scholenge- enschap. De school ing verwacht, dat de windsman bij die ge- [enheid de feestvreug- zal vergroten door j (stemming te geven j,pr de bouw van een iwe, meer centraal gen dependence in tderdorp. Het pro- ima van de feest- is veelomvattend. 4uise' is zelfs van in om de viering van tktober uitbundig te effen. de opening, dinsdag om uur (ook burgemeester oekoop en enkele wet- ders zijn van de partij), int het ware feest de dag ma. De lessen worden igezet en in, alsmede bui de school barst het feest ruis los. Wellicht onder den de patiënten van rbuur, het Diaconessen- bij tijd en wijle last van festiviteiten. De 'pijn' A dt verzacht door de pa- 8* ten een bloemetje te be- ;en. Een andere attentie weggelegd voor alle kin- jy en, die in de feestweek (5 en met 10 oktober) gebo- worden. Voor hen is een tescuul T-shirtje beschik- S) r. Een kaartje van de ou- inaar de school (Kager- 1 at 7) is voldoende om het i iingstuk in het bezit te. Het huidige schoolgebouw aan de Kagerstraat. krijgen. De overige Leide- naars zullen te pas en te on pas actieve feestvierders in de binnenstad tegen het lijf lopen. Voor de feestweek zijn alle mogelijke wedstrij den en creatieve activiteiten georganiseerd. In de school is een aantal tentoonstellingen ingericht. Een van deze tentoonstellin gen wordt gevormd door fo tomateriaal, dat een beeld moet geven van de school gedurende de afgelopen eeuw. Een andere expositie is gericht op leermiddelen. Verschillende Leidse musea hebben hun medewerking verleend. Boerhaave kwam bijvoorbeeld met een serie oude microscopen. De derde tentoonstelling heeft betrek king op Thailand. 'Louise' heeft min of meer een tradi tie opgebouwd waar het hulp bieden aan projecten in de derde wereld betreft. Na Indonesië en Shri Lanka, wordt nu een Thais project gesteund. Want, „de filosofie van de school is niet alleen, dat de leerlingen klaargo- stoomd worden voor het eindexamen, maar ook, dat zij er zich van bewust wor den, wat er zoal om hen heen gebeurt". Onder meer door middel van een soort van 'heitje voor een kar weitje-actie', een rommel markt en een bazaar (vrij dag 9 oktobver van 11.30- 16.00 uur in de aula aan de Kagerstraat) wordt gepoogd tussen de 15- en 20.000 gul den op te halen. Een gespon sorde loop door de binnen stad moet er eveneens voor zorgen, dat het streefbedrag wordt bereikt. Gewoon wandelend of op fantastisch ludieke wijze moeten de leerlingen zien een afstand van 10 kilometer te over bruggen. Dit onder het mot to 'Louise loopt zich wezen loos'. Leerlingen en leraren hebben een toneelstuk inge studeerd. Het stuk, 'Een avondje uit' van H. Pinter, wordt woensdag en donder dag opgevoerd. De presenta tie aan de Leidse burgerij geschiedt onder iheer door deelname van de school in de 3 oktober-optocht. Boek Voorts kan de buitenwacht kennis maken met de eeuwe- ling via het boek, dat een de zer dagen uitkomt. Om te be ginnen wordt een stukje his torie in het boek uit de doe ken gedaan. Aanvankelijk (een eeuw geleden dus) was er nog geen sprake van een heu se HBS, laat staan van een scholengemeenschap. Nee, het was een instituut, dat een bij drage moest leveren aan de vorming van het keurig nette meisje uit die tijd. Van diplo ma's was geen sprake. Dat duurde zo ongeveer tot 1965. Toen kwamen de jongens er bij en met hen de vergade ringen, die aan ordeproble men indirect het hoofd moes ten bieden en werd de Louise de Coligny een 'echte' school. Aan het boek hebben vele oud-leerlingen, waarvan eni ge ondertussen algemeen be kend, een tekstuele bijdrage geleverd. Voorts komen de vele acties, het groeien van de school (van enkele tot 1400 leerlingen), grapppige weder- wardigheden, kortom het rei len en zeilen van een school in het boek aan de orde. Het geschrift is bedoeld als een „nostalgisch bruin boek". n de Garenmarkt begon In 1881 de latere Louise de Coligny-scholengemeenschap. LEIDEN De vergadering van de Leidse gemeenteraad van komende maandag is uitgesteld op verzoek van de frac ties van D'66, CDA en PPR. Dit vanwege gebrek aan „ur gente en politiek relevante" agendapunten. De eerstvolgen de raadsvergadering wordt gehouden op 12 oktober. Het verzoek van de fracties houdt verband met de zogenaamde „agenda-striptease" vanwege het ontbreken van de wethouders Waal en Tesselaar die een congres in België bijwonen. De agen dapunten over d'Oude Morsch en Schutterveld waren daarom geschrapt. Dit tot woede van de fracties van CDA en D'66, die deze week concludeerden dat de PvdA de raadsagenda als een jojo gebruikt. Gasprijs Het comitié „Gasprijsverhoging nee!" houdt vanavond een actievergadering in 't Breehuys aan de Breestraat 19. De vergadering begint om acht uur. Hier zullen de verdere acties tegen de hoge gasprijs worden bespro ken. Het comité houdt van 12 tot en met 17 oktober een grote actieweek tegen de onlangs bekend geworden nieuwe verhoging per 1 januari 1982. Drie oktober Het programma voor het 3 Oktober feest is nu al aanlei ding voor teleurgestelde reacties. Enkele Leidse popgroe pen zijn teleurgesteld door het feit dat ze zijn gepasseerd door de programmamakers. „Het is elke keer weer bedroe vend om te zien. dat de enthousiaste Leidse popgroepen op belangrijke Leidse feesten als de El Cid-week of 3 Oktober volkomen worden gepasseerd", aldus Niek Toet namens de groepen. Hij vervolgt: „De organisatoren van deze feesten weten niet-Leidse groepen echter altijd met het grootste gemak te vinden". Gelukkig kunnen de Leidse groepen zelf ook wel iets organisen. Vandaar het optreden van Touchwood en Black Rose op de derde oktober bij de kerk aan de Lange Mare. Van een tot vijf uur. Bij regen gaat een en ander natuurlijk niet door. Alph, a In het gebouw van de jongerenvereniging Augustinus treedt morgenavond de band „Alpha" op. Daarna wordt een disco gehouden. Het optreden begint om 22.00 uur. D'66 De afdeling Leiden van D'66 houdt vanavond een openba re ledenvergadering in het 't Parlement aan de Nieuwe Rijn. Op het programma staat een forumdiscussie over het economisch beleidsplan. Deelnemers aan het forum zijn Wortel van het FNV, Van Velzen, van het KNOV, Van Egmind van het LCC, Bleijie van het CDA en en Glaubitz van D'66. De vergadering begint om acht uur. Kabinetsforma tie Studium Generale houdt woensdag 28 september een actualiteitencollege. Prof. dr. H. Daalder, hoogleraar in de Politieke Wetenschap aan de Leidse universiteit spreekt dan over de kabinetsformatie in het Neder landse staatsbestel. Het college begint om twaalf uur en wordt in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 gegeven. Een kopstoot van een spoorwegambtenaar: de opening van de nieuwe fietsenstalling is een feit. LEIDEN Het leed is geleden. De fietsenchaos op het Sta tionsplein kan definitief tot het verleden behoren met de o- pening gistermorgen van de nieuwe fietsenstalling uitge voerd in opvallend gele en blauwe vormen bij het sta tion. De veel te kleine, oude stalling is hiermee aanzienlijk uitgebreid. Onder het toeziend oog van burgemeester C. Goekoop en N.S. directeur B. Wansink reed een employé van de spoorwegen een jaarabonnement op de stalling aan flarden, dat in groot formaat voor de ingang was gespan nen. De bouw van de stalling heeft twee miljoen gulden ge kost. Voordat tot de officiële opening werd overgaan, maakte dé bur gemeester en de directeur vanaf het Academiegebouw aan het Rapenburg op een tandem een fietstochtje door Leiden. Wan sink wees erop, dat fietsenstallingen de N.S meer kosten dan op leveren. De spoorwegen beheren momenteel tachtig bewaakte stallingen met een capaciteit van 95.000 fietsen. Per jaar heeft de N.S. met een exploitatietekort van 3,2 miljoen op de stallingen te maken. "De tijden dat de fietsenstallingen zorgden voor een jaarlijkse afdracht aan moeder zijn voorbij," aldus de directeur. De burgemeester noemde fietsenstallingen in Leiden geen over bodige luxe. „Gisteren had ik een dienstfiets even in de Japik- steeg gezet en toen ik vijf minuten later terugkwam, bleek de fiets gestolen." Volgens Goekoop zal de politie doorgaan met het houden van schoonmaakacties op het Stationsplein, wanneer dat nodig is. Burgemeester Goekoop en NS-directeur Wansink op de tandem.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3