leidóc (Bowuvnt Nederlandwil meedoei^aan olie^embargo Zuid-Afrika Demonstratie bij KEMA móet zonder geweld Nieuwe bezuinigingsronde spaart allerarmsten VS Gijzeling Turks consulaat in Parijs beëindigd 'ord Amsterdam loet sluiten (amenzwering achter janslag op de paus Dieven parkeer meters gepakt Vrijdag 25 september 19S1,71e jaargang no. 22075 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpens. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes Z0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Film „Modern times" van Charles Chaplin, waarin hij de draak steekt met de lopende band op Ned. I om 19.55 uur. Om 21.55 uur slot van Bel- lamy-familie. Op Ned. II om 18.59 uur reis naar oerwoud-Indianen en om 22.00 uur Platenpublieksprijs met artiesten. Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur rond 17 graden. Krachtige, langs de kust af en toe storm achtige zuidenwind. Zon op 07.30, onder 19.31 uur. Scheveningen hoogwater 02.28 en 15.10 uur, laag water 10.51 en 23.10 uur. nderstel" REAGAN ZWICHT ONDER DRUK CONGRES: WASHINGTON Voor het eerst sedert zijn intrede in het Witte Huis is president Reagan duidelijk in de verdediging gedrongen. In een „niet erg inspirerend en vaag" genoemde tv-toespraak kondigde hij nieuwe bezui nigingen aan, voornamelijk bedoeld om de groeiende kritiek uit het Ame rikaanse bedrijfsleven te smoren. Reagan maakte bekend 16 miljard dollar extra te willen bezuinigen, bo venop de al eerder vastgestelde besnoeiing van 35 miljard dollar. De ko mende drie jaar wordt totaal tachtig miljard dollar minder uitgegeven. Eén en ander moet zorgen voor een sluitende rijksbegroting in 1984. Bij de nieuwe bezuinigingsoperatie wordt minder gekort op de sociale voorzieningen dan eerder werd verwacht. Een toenemend aantal Congres leden, ook uit Reagans eigen partij, vindt dat de sociale minima gespaard moeten worden. Pagina 14: Vervolg. Schotse haring is eerder op DEN HAAG De Neder- landse vissers "hebben ge noeg haring gevangen aan de westkust van Schot land. Vanaf 26 september mogen zij daar hun netten niet meer uitzetten, omdat de tweeduizend ton haring die zij van begin augustus tot eind september moch ten vangen nu al gevan gen is. Dit heeft het minis terie voor landbouw en visserij gisteren laten we ten. Bij de EG-minister- raad ligt een voorstel klaar om de vissers in het ver volg drieduizend ton toe te wijzen. Rotterdam krijgt vliegende dokters ROTTERDAM Het Rotter- damse Dijkzigt-ziekenhuis gaat met drie andere zieken huizen meedoen aan een proef met vliegende rampenteams. Bij grote ongevallen en ram pen moet zo'n medisch team, dat bestaat uit een chirurg, een anaesthesist en twee ver pleegkundigen, ter plekke operaties en andere levens reddende ingrepen verrichten. Dijkzigt zal daartoe uitgerust moeten worden met een eigen helikopterveldje. Het ministe rie van defensie heeft name lijk helikopters ter beschik king gesteld voor de rampen- teams. „School vakanties beter spreiden" DEN HAAG De vakantie van het kleuter- en lager on derwijs moet samen vallen met die van het voortgezet on derwijs. Bovendien moeten de zes weken schoolvakantie bin nen een periode van 12 weken over de regio's moeten worden verspreid. De stichting recrea tie heeft gisteren aan minister Van Kemenade (O en W) ge vraagd op korte termijn wette lijke maatregelen te treffen, waarmee de spreiding van schoolvakanties aldus geregeld en verplicht gesteld wordt. esprek ij AVRO ver fel onflicl ILVERSUM Een zer dagen geëxplo- erd conflict tussen delingslioofden bij AVRO en de direc- zou vandaag moe- i worden uitge- aat. Drie afdelings- jofdcn bij AVRO- dio legden gisteren lin functie neer, immer vier zegde e vandaag eenzelf- stap te zullen ne- n. Hoofd radio ico van Vliet, als- ede tv-hoofden Sie- v.d. Zee en Ger ngtenburg streven iar een verzoening. afdelingshoofden zijn jdewijn Klap (jeugd- gramma's), Janny de ig (klassieke muziek), is van Hoorn (infor- ef) en Joop de Roo ite muziek). Zij trek- zich het lot aan van v.d. Meer, die tot tij- ijk chef „Sportpanora- a" werd benoemd, toen rinze Bakker naar de DS ging, maar die in- iddels in functie is te- ggezet. Als tijdelijk' ef nam v.d. Meer di- irse beslissingen, die m door de directie irden kwalijk geno- ?n, maar die volgens n medestanders wel nomen moesten wor- >n. Een van die beslis- ïgen betrof het ontslag in Frank Kramer, die bij de KRO Willem liis vervangt. MINISTER VAN DER STOEL VOOR V.N. NEW YORK De Neder landse regering wil snel nagaan hoe zij zo doeltref-/ fend mogelijk kan deelne men aan het bestaande vrijwillige olie-embargo te gen Zuid-Afrika. Maar dat niet alleen. Ook zal worden bezien hoe investeringen in Zuid-Afrika kunnen wor den afgeremd of verboden eni hoe de Zuidafrikaanse import van bepaalde goede ren kan worden beperkt. Minister Max van der Stoel van buiten landse zaken, die dit gisteren zei in de jaarlijkse bijeenkomst van de A^emene Vergadering van de Verenigde Naties maakte wel het voorbehoud dat eerst met België en Luxemburg moet worden gepraat over het Benelux-verdrag. Daar in staan namelijk bepalingen die lelijk maken. die een olie-embargo onmogelijk maken. Van' der Stoel zei dat verdere (economische) druk op Zuid-Afrika onvermijdelijk is. Hij ging daarmee verder dan zijn voor ganger Van der Klaauw, die sprak Van overleg met gelijkgezinde landen over „elke mogelijke gezamenlijke inspan ning, waaronder economische maatrege len" om Zuid-Afrika ertoe te bewegen af te zien van de apartheidspolitiek. Met zijn Westduitse collega Genscher was Van der Stoel de enige NAVO-mi- nister die voor het forum van de VN sprak over de „nul-optie", de mogelijk heid dat de NAVO afziet van het plaat-' sen van de 572 kruis- en Pershing II-ra- ketten, als ook de Sovjet-Unie afziet van de modernisering van haar kernwapens voor middellange afstand. De Nederlandse minister betitelde ver der in zijn toespraak het geweld van de rechtse, door de regering van El Salva dor gesteunde groepen uitdrukkelijk als „terrorisme". „Zo lang dit geweld aan houdt, zijn vrije verkiezingen onmoge lijk". Wr ARMENIËRS GEVEN ZICH OVER PARIJS De gijzeling in het gebouw van het Turkse consulaat-generaal in Parijs is vanmor gen zonder verder bloedvergieten beëindigd. De Armeense terroristen, die een groep van zestig mensen ongeveer vijfien uur in gijzeling heb ben gehouden, gaven zich over aan de anti-ter- reurbrigade van de Parijse politie. Bij de over val, gisteren kort na het middaguur, werd een bewaker van het consulaat gedood en liepen vice-consul Kaya Inal en een van de terroristen verwondingen op. Beiden werden aan het eind van de middag naar een ziekenhuis overge bracht Aan de eisen van de bezetters: de vrijla ting van een tiental in Turkije in de gevange nis verblijvende Armeniërs, is geen gehoor ge geven. Het eind van de gijzling kwam nadat publiek in de voor het verkeer afgesloten Boulevard Hausman in het centrum van Parijs een van de bezetters had horen roepen: „Wij hebben nooit op de Franse politie geschoten, schiet u niet op ons". Aan de overgave waren langdurige onderhande lingen tussen politie en bezetters voorafgegaan. Eerst werd een tas naar buiten gegooid met de wapens van het drietal, daarna kwamen de bezetters met de handen op het hoofd naar buiten, gevolgd door de opgetogen gijzelaars, vrijwel allen Turken onder wie acht vrouwen. Zij verklaarden goed te zijn behandeld. De Armeniërs werden in klaar staande politiewagens afgevoerd. Aangenomen wordt dat zij in Frankrijk politiek asiel zullen vragen. Kort voor middernacht was de spanning in de omgeving van het bezette-gebouw te snijden. De onderhandelingen met de bezetters verliepen stroef en de tijd waarbinnen aan de eisen moest zijn voldaan was bijna voorbij. Het ulti matum voor de vrijlating van de in Turkije gevangen Ar- Een niet geïdentificeerd lid van het Armeense commando dat rneniërs v.er!j*5 evaiwel *9^" dat de dreigementen de t.gijzelaars te doden en het gebouw op te blazen ten uitvoer vijftien uur lang net Turkse consulaat-generaal in Parijs be- wirden gebracht zette (man die het V-teken maakt), wordt weggevoerd door de politie. Pagina 14: Armeniërs vaak in Frankrijk actief. Ams rel M ISTERDAM De fabriek van Ford Nederland sterdam gaat toch dicht. De Amerikaanse Motor Company heeft de directie van Ford derland desgevraagd schriftelijk laten weten, zij de verliezen van 2 min per week tot en met november zal financieren. Het produktieperso- il omvat 1300 man. indiging van de financiering van de verliezen betekent )fwel Ford Nederland op 1 december surséance van beta- moet aanvragen ofwel dat crediteuren het faillissement het bedrijf zullen aanvragen. Onder het faillissement n dan ook de 325 personeelsleden van de verkooporga- itie die bij de door de directie voorgestelde reorganisatie !en schot blijven. Wanneer het tijdschema in acht wordt [omen is Ford Amerika bereid de afvloeiingsregeling te fi- icieren. fn krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer >122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe- Werknemers van Ford demonstreerden gisteren voor de poort van de Amsterdamse fabriek. PvdA EIST GARANTIE ARNHEM Het hoofdbestuur van de PvdA wil garanties dat de afsluitende demonstratie van de anti-kernenergie- week, die morgen in Arnhem wordt gehouden, zonder geweld verloopt. De organisatoren van de demonstratie en de plaatselijke overheden moeten goed met elkaar overleggen, voordat het partijbestuur zich achter de op roep wil plaatsen om de demonstratie te steunen. Volgens het hoofdbestuur zijn die voorwaarden „het leergeld dat betaald is voor de afgelopen gebeurte nissen in Dodewaard". De garantie voor geweldloosheid moet blijken uit het overleg tussen actievoerders en autori teiten dat vandaag wordt gevoerd en de mede delingen die de organisatoren doen om gewel dloosheid te bevorderen. De tot nu toe gedane beloften zijn onvoldoende waarborg, ondermeer omdat de organisatie van een demonstratie van dergelijke omvang zware eisen stelt De .politie van Arnhem krijgt morgen steun van een aantal pelotons Mobiele Eenheid, die zullen zorgen voor de' beveiliging van onder meer het KEMA-complex, het einddoel van de demonstratie. De organisatoren verwachten vele duizenden deelnemers aan de demonstra tie tegen kernenergie. E Mehemet Ali Agca, de 23-jarige Turk die in mei ius wilde vermoorden, handelde niet op eigen houtje, ir maakte deel uit van een complot, heeft de rechtbank in Rome die de Turk in juli tot le- slang veroordeelde wegens poging tot moord, gisteren [end gemaakt. De rechtbank bet echter tevens weten dat it dusver niet over bewijsmateriaal beschikt op grond "van andere deelnemers aan de samenzwering geidenti- eerd kunnen worden. In een documentaire van de Britse evisie eerder deze maand werd materiaal aangedragen or de stelling dat de Russische geheime dienst KGB ach- de aanslag op de paus zat. andahar weer i handen van igeringsleger - LAMABAD Afghaanse leringstroepen hebben de eede stad van het land, 'ndahar, op de islamitische verzetstrijders heroverd. Dit werd gisteren vernomen van leden van het Afghaanse ver zet. Verleden week was het verzet de stad binnengetrok ken. Volgens een woordvoer der zijn de guerrilla's tijdelijk teruggetrokken met het oog op een grote aanval op de stad en het militaire garnizoen in de komende weken. LEIDEN De politie heeft vanmorgen vroeg een 22-jari- ge Leidenaar aangehouden, die werd gezocht in verband met het vernielen en stelen van parkeermeters. Om kwart over twaalf van nacht werd de politie inge schakeld, omdat aan het Sta tionsplein parkeermeters om ver werden gereden. Toen de politie arriveerde, werd slechts een kentekenplaat gevonden. Verscheidene parkeermeters waren vernield. Een uur later kwam eenzelfde melding bin nen. Een getuige wist te ver tellen, dat het om een rode auto ging. Even later werd de bedoelde auto gesignaleerd. Op het moment, dat de twee inzit tenden bemerkten, dat zij ge volgd werden, brachten zij der auto tot stilstand en vluchtten de bosjes is. De politie hield de daaropvolgende uren de wacht bij de auto. Na verloop van tijd keerden de mannen terug. Zij wilden snel een parkeermeter uit de auto gooien en vervol gens wegrijden. De 22-jarige man werd in de kraag gevat. Zijn handlanger kon ontko men. PIZZERIA PINOCCHIO Om het nieuwe winterseizoen goed te beginnen treedt op vrijdag 25 september (en 2, 8, 9 en 10 ok tober) voor u op het Spaans/Italiaanse duo zanger/- gitarlst Los Ambaccadores Noordeinde 53, Lelden. Tel. 071-149960 Voor reserveringen na 15.00 uur. Brand in Breda: alweer opzet in het spel BREDA De brand die twee weken geleden een autobedrijf in Breda volledig verwoestte, blijkt te zijn aangestoken. In Breda hebben de laatste jaren veel branden gewoed, die zijn aangestoken. De verzekerings maatschappijen, die hierdoor al voor zes miljoen gulden zijn opgelicht, hebben een beloning uitgeloofd voor waardevolle tips over de dader(s). In Ede is gistermiddag een verpakkingsfabriek geheel af gebrand. In Staphorst ging gis teravond een meubelzaak met woonhuis in vlammen op.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1