idofraude groeit Houtman drie duels absent OLLEYBALSTERS EGEVIEREN OVER VEST-DUITSLAND Sport en holitiek liet meer scheiden Rentree Tempelaar en Treling bij FC Den Haag )RT Borg niet in masters SPORTWERELD LEIDSE COURAL VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 PAGINA 17 jUHAAG Arie De Bruijne, K-penningmeester van de srjtond Nederland die volgens zeggen door het bondsbe- ten onrechte wordt beschul- |*fran fraude in de bondsboek- "Jng, wordt met steeds meer sb ielijkheid geconfronteerd, .{middag bijvoorbeeld be- hem via een omweg het nieuws dat de recherche de "Jacht tegen hem niet zou heb- Jjaccepteerd, omdat men niet de administratie van de Dsjton meekrijgen. Later op de ontkende voorzitter Van dit. Zeker werd gisteren it inmiddels de stichting to- or Nederland de JBN op atje heeft geroepen om uit- :1 te geven. De SNS is één e subsidiegevers, die vorig 297.256,00 gulden uit de to lmaan de JBN overmaakte, r De Bruijne over de eerste berichten: „Ik ben blij dat ik van die onzekerheid af ben, dat wachten of er politie langskomt die vraagt of ik even mee wil gaan. Echt bang was ik er niet voor, want voor een recht bank hadden we alles onder ede moeten verklaren en dan hadden de overige le den van het dagelijks bestuur niet kunnen zeggen dat ze nergens van op de hoogte zijn geweest Ik heb gewoon bestuursbe sluiten opgevolgd". JBN-voorzitter Henk van Oosten ver klaarde gisteravond laat echter. „De klacht tegen De Bruiine is wel degelijk correct ingediend bij de officier van justi tie te Den Haag en het is beslist niet zo dat deze zou zijn teruggetroken of teruggege ven". Het is de zoveelste sluier die mor gen tijdens de met spanning tegemoet ge ziene ledenvergadering van de JBN, in Hoog Catharijne te Utrecht, zal moeten worden opgelicht Ondertussen is De Bruijne niet erg geluk kig met de hele verdachtmakerij. „Op mijn werk ben ik ook met financiële za ken bezig en daar kijken ze me toch wel een beetje vreemd aan. Goed voor je pro motiekansen is zoiets nooit Ik maak al twaalf jaar ledenvergaderingen mee, maar de zaken lopen er steeds anders dan ieder een verwacht. Voor mezelf heb ik morgen weinig hoop. Maar wat ik gedaan heb, is heel normaal in de sportwereld. Bepaalde bedragen wegwerken voor de subsidiege vers, want als je overhoudt krijg je het volgende jaar minder. Ik heb nu nog een paar duizend gulden van de bond in mijn bezit, terwijl de bond nog mijn declaraties van de maanden mei en juni moet uitbeta len. Dat heb ik niet zelf willen verreke nen zonder goedkeuring. Ik wil nu een volledige afwikkeling". De Bruijne heeft al veel sympathiebetui gingen ontvangen in de afgelopen moeilij ke weken. Ook van een penningmeester van een andere grote sportbond, die ver klaarde dat hij ook vaak alternatieve op lossingen toepaste in het belang van zijn bond. Teleurstellend vindt De Bruijne het, dat Henk van Oosten en secretaris Jan Post al drie maanden geen persoonlijk contact hebben opgenomen met hem. „Ik heb jarenlang dag en nacht gewerkt voor de judobond en heb de zaak zelfs zeer ruim uit de rode cijfers gehaald. Bij Henk van Oosten was ik kind aan huis en nu la ten ze je vallen. HERMAN JANSEN Zeven jaarvoor mislukte vlucht Oostduitse speler OOST-BERLIJN De Oostduitse voetbalinter national Gerd Weber is door een Oostberlijns tribunaal veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar en zeven maanden. Weber stond op het punt naar het westen te vluch ten toen hij met twee an dere internationals opge pakt werd. Die twee, Matt hias Muller en Peter Kot- te, werden door het tribu naal met opvallende cle mentie behandeld. Gevan genisstraf werd hen niet opgelegd en inmiddels spe len ze weer bij regionale clubs. Weber werd door het tribunaal beschouwd als het brein achter de vluchtpoging. Het trio werd gearresteerd op de vlieghaven van Oost-Ber- lijn, waar zij zich met de nationale selectie verza meld hadden voor een toernee door Zuid-Ameri- ka. Vier andere personen, onder wie de vriendin van Weber, werden veroor deeld tot 15 jaar gevange nisstraf, omdat zij op de hoogte waren van de plan nen van Weber en zijn metgezellen. .UD-PRESIDENT IOC ssDRD KILLANIN: Juan Antonio Samaranch spelt oud-president lord Killanin de versierselen op. DEN-BADEN De ere-president van het In- meningen in aan de spelen van Moskou deel te ne- Qiationaal Olympisch Comité, Lord Michael men. Spelen, die misschien wel de best georgani- lanin, heeft gisteren op de eerste werkdag seerde van de moderne tijd waren." I het elfde olympisch congres in Baden-Ba- De politieke inmenging in de sport vormde voor de i harde kritiek geuit aan het adres van de ex* Ierse lord niet het enige punt, waarop hij kritiek iident van de Verenigde Staten, Jimmy .Car* had. In bedekte termen kritiseerde hij zijn opvol- 'Carter heeft getracht de olympische zomer- ger, de Spanjaard Samaranch, over de manier en in Moskou „te saboteren". „Ik ben blij te waarop hij zich het voorzitterschap van het IOC Jnen zeggen, dat deze poging mislukt is en ik had toegeëigend. „Er bestaan groeiende tendenzen >f, dat Carter en zijn volgelingen spijt van en vele geruchten, dat bepaalde functies in het IOC "cties hebben", aldus de nu 67-jarige Ier in gekocht worden". In deze samenhang liet Killanin urhaus. zijn toehoorders weten, dat „in de praktijk de kan- A didaat de reiskosten van zijn voorstemmers be en terugblik op zijn voorzitterschap (1972-1980) taalt". Killanin hing echter de overtuiging aan, dat rschuwde lord Killanin de politici geen pogin- ^et ambt van president van het IOC nooit en te te ondernemen de sport te misbruiken. „Poli- nimmer te koop mag zijn, maar voor een ieder open en sport zijn niet meer van elkaar te scheiden. raoet zijn." houdt het gevaar in, dat politici de sportmensen vil zullen proberen op te leggen. Maar sport Na de speech van Killanin droeg president Novi- t zijn eigen politiek en deze mag niet aange- fcov van de zomerspelen van Moskou veel cijferma- 1 worden voor politieke doeleinden, vooral niet tig materiaal aan, waaruit het succes van de zomer- leer de normale economische, diplomatieke en spelen moest blijken. Tenslotte ging hij in op de or- •gische kanalen van de regeringen niet wor- ganisatie, het prestatieniveau (36 wereld- en 74 leproefd aldus lord Killanin. olympische records) en andere zaken. Onder meer de boycotactie van de zomerspelen in Moskou de financiële uitkomsten. ^e, Staten zei hij: „Wij hebben ons De zomerspelen werden bezocht door bijna 5,5 mil- ankelijk nauwelijk gerealiseerd, dat de olym- joen toeschouwers. De kaartverkoop, loterij, tëlevi- beweging door de slecht voorbereide actie sierechten, uitgave van olympische munten en esident Carter geslachtofferd zou worden, postzegels, verkoop van allerlei artikelen met oly- hij probeerde de spelen in Moskou te sabote- misch embleem en sponsorgelden leverden aan in spelen, die niet het eigendom waren van Mos- komsten 744,8 miljoen roebel op. Daartegenover naar van het Internationaal Olympisch Comi- stonden aan uitgaven: t verheugt mij nu te kunnen stellen, dat Car- 431,3 miljoen roebel voor bouw en renovatie ac- ctie is mislukt, en ik geloof, dat dit allen, zoals commodaties; ier bijeen zijn, deugd heeft gedaan. Het was - 150,3 miljoen roebel voor bouw en inrichting tijd van beproeving en ik ben nog de interna- olympisch dorp; le sportfederaties en nationale comiteé dank- - 64,5 miljoen roebel voor inrichting van de radio- de spelen doorgang konden vinden." en t.v.-studio's met alle overige hiermee verbonden ns Killanin, die gisteren werd onderscheiden kosten. Ie Olympische orde in goud, is de olympische Met als thema „de toekomst van de olympische spe- eging na de strijd rond de boycot sterker dan Jen" hebben in Baden-Baden twee woordvoerders „De olympische beweging kwam uit de con- Van de belangrijkste takken van sport (aüetiek en itie als wmnaar^tevoorschijn,^de politici jvaren zwemmen) een dringend beroep gedaan op het IOC r bijsturing van de amateurregel (paragraaf 26) over te laten aan de internationale sportfederaties. erliezers. Het IOC, de internationale sportfede- s en vele nationale olympische comité's koes- viv. ;n hun vrijheid om tegen vele politieke De Amerikaan Robert Helmick, namens de inter nationale zwemfederatie (Fina), en de Brit John Holt, namens de internationale atletiekfederatie (IAAF), wezen de congresgangers erop, dat alleen de sportfederaties zelf competent zijn om de ama- teurregels aan te passen aan de hedendaagse nor men. Sprekend over hetzelfde onderwerp gebruikte Ser gei Pavlov, de voorzitter van het olympisch comité van de Sovjet Unie, woorden van een heel andere strekking. Pavlov benadrukte nog eens zijn onder hand tot in de verste uithoeken van de wereld be kende meningen. Hij bestreed de apartheid, was voor handhaving van regel 26 over de amateursta- tus, tegen de commercialisering van de sport, voor het gebruik van vlag en volkslied. Volgens dokter William Adams is de „smog" de voornaamste tegenstander van de sportlieden, die over drie jaar zullen deelnemen aah de olympische spelen in Los Angeles. De lichte nevel, luchtveront reiniging als gevolg van gifdampen, bewoners en bezoekers van de Westamerikaanse metropool le ren er maar langzaam mee leven. Adams, die gespecialiseerd is in het onderzoek naar de gevolgen van luchtverontreiniging, is van me ning dat men natuurlijke hulpmiddelen dan wel al ternatieve energiebronnen moet gebruiken om de ozonlaag niet verder aan te tasten. Adams, die doceert aan de universiteit van Califor- nië, adviseert sportlieden hun bivak op te slaan bui ten het stedelijk gebied en alleen in de ochtenduren de „smogzone" binnen te gaan. De verontreinigde lucht van Los Angeles kan pijn bij de ademhaling veroorzaken, met name in de zo mer wanneer de „smog" het ergst is. Marathonlo pers zullen het volgens Adams het moeilijkst heb ben, gevolgd door zwemmers op de lange afstanden en wielrenners. De strijd tegen de doping wordt aangescherpt. Dat maakte prins Alexander de Merode, de Belgische voorzitter van de medische commissie van het IOC, in zijn referaat voor het congres bekend. In samenwerking met de IAAF is de commissie een campagne gestart, die tot doel heeft overal in de wereld erkende laboratoria te vestigen, die de vak kennis en het wetenschappelijk niveau hebben om dopingcontroles met succes te kunnen uitvoeren. Cees Tempelaar staat weer in de basis van het team van FC Den Haag. TEN KOSTE VAN DE VROEDT EN SCHOENMAKER (Van onze verslaggever) DEN HAAG Ten koste van Marco De Vroedt en Lex Schoenmaker ma ken Cees Tempelaar en Chris Treling morgenavond hun rentreee in het ba sisteam van FC Den Haag in de uit wedstrijd tegen MW. Schoenmaker is gepasseerd na zijn slechte prestatie te gen Ajax, De Vroedt is geblesseerd aan zijn enkel, „maar speelt de laatste weken bovendien niet best"(Van Via- nen). Als gevolg van die veranderin gen speelt Aitze Bouma, tot nu toe rechtsachter, in Maastricht voorstop per. Trainer Van Vianen heeft deze week een ge sprek gehad met Schoenmaker, die er ook zelf van overtuigd is, dat het tegèn Ajax niet goed ging. „Maar hij blijft gewoon een selectiespe lers", aldus de oefenmeester, „en zit morgen op de bank. Daarop zal De Vroedt niet plaatsne: men, aangezien hij nog niet fit is. Deze week trainde de voorstopper ook niet. Van Bergenhe- negouwen deed dat wel, maar is evenmin fit Mede daardoor staat Treling tussen Van Delft en Keloglu. De rossige speler moest vorige week „voor straf" met het tweede trainen en spelen, maar die disciplinaire maatregel is in middels ingetrokken. Reserve-spits Prevo heeft maagklachten, maar zal vermoedelijk wel be schikbaar zijn voor de Haagse ploeg, die mor genavond (19.30 uur) tegenover een MVV staat met Willy van der Kuijlen in de gelederen. De middenvelder verruilde gisteren PSV voor de Maastrichtse ploeg, die er veel aan gelegen is van de onderste plaats af te komen. Van Via nen: „We zullen volgens onze vertrouwede spe lopvatting proberen de komende twee weken (volgende week uit tegen FC Groningen-red.) het gemiddelde van een punt te halen. FC Den Haag kiest zoveel mogelijk de aanval". Dat ge- berut dan met de volgende ploeg: Havenaar; Tempelaar, Van Vliet, Bouma, Korevaar; Van Delft, Treling, Keloglu; Melis, Morgan, Ront- berg. Wisselspelers: Van Antwerpen, Schoen maker, Pen en Prevo. ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft Peter Houtman geschorst voor drie wedstrijden. Bovendien werd de spits van FC Groningen een geldboete van 250 gulden opgelegd. De tuchtcommissie veroordeelde FC Groningen tot de kosten van de mondelinge behande ling. Houtman had zondag tijdens de competitiewedstrijd FC Groningen-De Graafschap een tegenstander geslagen en was daarvoor door de scheidsrechter op advies van één van diens grensrechters uit het veld gestuurd. De tuchtcommissie bestrafte de rode kaart betrekkelijk mild, omdat Houtman op een vrijwel blanco strafblad kon bogen. De trainer van NAC, Jo Jansen, werd beboet met 300 gulden. Deze straf is een gevolg van het zonder toestemming betreden van het veld en commentaar op de leiding tijdens een vriend schappelijk duel van NAC tegen Real Zaragoze in augustus. Twee spelers zijn voor vier wedstrijden geschorst. Zowel Jan van Dijk van FC Groningen als jeugdspeler Dekker van FC Den Haag werden voor vier ontmoetingen uitgesloten, alle schorsin gen werden deze week uitgesproken naar aanleiding van een derde gele kaart De straffen zijn: FC Groningen: J. van Dijk, vier wedstrijden schorsing en 200 gulden boete. FC Utrecht J. Wouters, twee wedstrijden schorsing en 150 gul den boete. SC Cambuur: J. Boersma, drie wedstrijden schorsing en 100 gul den boete. FC Den Haag: (jeugd) F. Dekker, vier wedstrijden schorsing en 150 gulden boete. GENEVE Björn Borg zal zijn titel in het „master- stoernooi", dat in januari in New York wordt gehouden, niet verdedigen. Borg ver klaarde tegenover het Fran se sportdagblad l'Equipe, dat hij vanaf eind december tot april 19S2 in geen enkel toernooi zal uitkomen. „Tot december speel ik nog twee toernooien. Óm een goe de masters te spelen moet je je zelf vanaf begin december voorbereiden. Ik wil een beet je rustiger aan gaan doen. Ook als ik mij kwalificeer, zal ik niet in New York verschij nen", aldus de Zweed. Sportprijsvragen DEN HAAG - De gegevens de van de sportprijsvragen zijn: lotto 38: le prijs: 2 winnaars elk bru to ƒ305.114.80; 2e prijs: 17 winnaars elk bruto 8.244,70; 3e prijs: 415 win naars elk ƒ506,60; 4e prijs: 10.143 winnaars elk 27,60; 5e prijs: 18.941 winnaars elk 14,70. toto 38: le prijs: 843 winnaars elk 67.50; 2e prijs: 12 646 winnaars elk ƒ2,50; 3e prijs: 53.565 winnaars elk ƒ2,50. toto gelijk 38: le prijs: geen win naars; 2e prijs: 3 winnaars elk bruto ƒ1.171,60; 3e prijs: 87 winnaars: 97,10; 4e prijs: 1.877 winnaars elk 6,40. IK De Nederlandse volleybalda* tbbben het winnen nog niet verleerd. de traditionele concurrent West and werd na drie achtereenvolgende agen de eerste zege 32 (10—15, 815, 1511, 1510) in het Europese kam* chap behaald. Nederland moest er leen een setachterstand van 20 voor innen. Het slaagde er ook in in de set vanuit een onoverkomelijk lij- achterstand (511) terug te vechten. de Bondsrepubliek verder nog een oe te staan maakte Oranje de set uit. oach Johan van der Haar besloot in de iet verder te strijden met het op dat mo et succesvolle zestal: de spelverdeelsters ilder en Petra van de Linde, de hoofd- ersters Martje de Vries en weer herstel- rid Piersma en de vleugelaanvoersters reiser en Caroline Keulen. Tot 1110 >n de Westduitse meisjes er in om bij te al moesten ze daarvoor wel steeds een itand teniet doen. Op de stand ontregelde nnisopslag" van Caroline Keulen drie maal achter elkaar de Westduitse aanvalsop bouw zodanig dat Oranje het vijftiende punt binnen. Overigens zijn de door de overwinning de kans op deelneming aan het wereldkam pioenschap volgend jaar in Peru niet verder ge daald maar ook nauwelijks gestegen. Een acht ste plaats op dit EK is daarvoor een voorwaar de. Een overwinning op Roemenië zou daar sterk toe bijdragen maar in het Nederlandse kamp durft niemand daar op te hopen. Uitslagen verliezersgroep zijn: NederlandWest-Duits- land 3—2 (10—5, 8—15, 15—5, 15—11, 15—10); Joegosla viëTurkije 30 (1917, 1510, 15—3); RoemeniëIta lië 3—0 (15—11, 156. 15—5). Stand: 7. Roemenië 24; 8. West-Duitsland, Jogoslavië, Italië en Nederland 2—2; 12. Turkije 2—0. Uitslagen (inalctoernooi om de eerste tot en met zesde barnes: HongarijeTsjechoslowakije 31 (153, 1115. 15—7, 15—5); Blgarije— Polen 3—0 (15—6. 15—10, 15—5) Sowjet BulgarijeTsjecho Slowakije 31 (1510, 1510. 10—15, 16—14); Sowjet Unie—Roemenië 3—0 (15—2. 15—7, 15— 3); Polen—Oost-Duitsland 3—0 (15—8, 15—10, 15—7). Martje de Vries stond aan de basis van de tweede zege van het damesvolleybalteam. Voetballertje (12) overlijdt in duel EMMEN De 12-jarige Jan Martin Piek uit Emmen is tij dens een vriendschappelijke voetbalwedstrijd van zijn ploeg Drenthina tegen Slccn waarschijnlijk aan de gevol gen van een hartverlamming overleden. De jongen werd plotseling onwel op het voetbalveld van Drent hina aan de Oude Roswinkelerweg en werd per brancard naar de bestuurskamer gebracht. Toen de gewaarschuwde arts arri veerde bleek de jongen reeds te zijn overleden. In augustus 1979 was de jongen goedgekeurd voor de voetbalsportbeoefening. Hij had zich pas over vier jaar weer voor de sportkeuring moeten melden. WYCHEN - In de nationale driebandenteamcompetitie biljarten verloor Outsiders 2 met 5-3 van Woezik uit Wychen. Details: Cuppens-De Leeuw 27-40(63); De Haan-Aalmers 40-31(74); Roe- lofs-Eggink 50-42:; Vultink-Ter Hoek 50-50(67). NIEUWERKERK - Amoteurvoctbalclub Nieuwerkerk wil van eerste-divisieclub Excelsior 400 gulden hebben voor Graeme Ru- tjes. HAMBURG - Franz Beckcnbauer verklaarde in een interview dat hij aan het eind van dit seizoen zijn carricre besluit bij HSV. VANCOUVER - Vancouver White Caps uit de Amerikaanse voetbalcompetitie speelt op 7 oktober in Amsterdam tegen Ajax. PEKING - China en Nieuw Zeeland speelden in de eerste fina le-ontmoeting vóór de Aziatische/Oceanische WK-kwalifikaiic- groep 0-0 tegen elkaar. BARCELONA - Het Nederlandse jeugdhockeytcam verloor in het EK met 4-3 van Engeland. DEN HAAG - Kokalishi veroverde de hcrcnsoftbalbekcr rayon Den Haag door een zege van 5-1 op Alexandria uit Rotterdam. GOTHENBURG - De Nederlanse squash-ploeg verloor de eerste wedstrijd in het WK met 2-1 van Nieuw Zeeland.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17