dodewaard rengt Kernenergie terug naar af TINDEM ANS WEIGERT MET SOCIALISTEN TE REGEREN JNENEAND/BUITENLAND :a- Belgische ex-premier weer van corruptie beschuldigd LE1DSE COURAN1- VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 PAGINA 15 mi-m Een van de meer vreedzame onderdelen van het beleg van Dodewaard, het afgelopen weekeinde: M.E.'ers trekken een menselijke barricade uit elkaar die een van de toegangswegen afsluit. tfDDEWAARD Mogen de blok- eJdes en demonstraties van het af- j|J/ope/j weekeinde plus maandag de buurt van de kerncentrale in \ewaard nu als geslaagd wor- beschouwd? Het hangt er iar van af uit welke hoek je deze ies bekijkt Wie stelt dat het er ging de confrontatie te zoeken •t het Nederlandse staatsbestel, terugzien op een aantal uiterst \aagde dagen. De actievoerders mden tegenover de handhavers uitstek van dat staatsbestel: de \sen van de Mobiele Eenheid. dde strijd was ongelijk. Zo'n gewonde actievoerders tegen of drie gewonde M.E. 'ers kt in dat opzicht duidelijke Maar daar staat tegenover, dat IE. over aanmerkelijk beter 'teriaal beschikt, voor dit soort frontaties is opgeleid en conti- haar troepen aan de fronten verversen. als het erom ging dat aangevallen e^atsbestel voor grote moeilijkheden te atsen en flink op kosten te jagen, dan nnen de actievoerders erg tevreden j j. Van overheidszijde is „Dodewaard" ez i gigantische operatie geweest, met inzet van duizenden mensen, enor- hoeveelheden materieel en een kost- -e voorbereiding. En het repareren i de aangerichte schade aan over- I "1 ds-eigendommen en die van particu- \en gaat nog eens tonnen kosten. De ie heeft wel degelijk een aanslag ge- egd op de middelen van de zo ver- Uwe overheid. 'at mankeert er aan de 'erheid? actievoerders zijn het er vrij eensge zind over eens, dat ons staatsbestel, ons wettenstelsel en onze democratie niet deugen. „Het parlement heeft geen aan sluiting meer met wgt de meerderheid van de bevolking wil", verkondigde een woordvoerder van de persgroep van de actievoerders, voorda( de driedaagse veldslag in Dodewaard losbarstte. „Deze kerncentrale is daar een goed voorbeeld van. De meerderheid van de bevolking wil dat de kerncentrale wordt gesloten. Maar het parlement houdt hem vrolijk open. Het parlement gaat rustig door met nieuwe opwerkingscontracten, het parle ment gaat rustig door met het goedkeu ren van dumpingen van radioactief afval in de Oceaan. We hebben nu tien jaar lang de politieke weg bewandeld zonder enig resultaat. We gaan nu zelf de cen trale afgrendelen en proberen te voorko men dat er kan worden doorgewerkt. Waar haalt de politiek, na tien jaar eigen falen, het recht vandaan ons het recht op blokkeren te verbieden? Uit die krachtige taal van de kant van de actievoerders kan worden opgemaakt, dat het in Dodewaard in feite om twee zaken ging, die onverbrekelijk met el kaar verbonden zijn: het directe doel in de vorm van-snelle sluiting van de kern centrale in Dodewaard en het indirecte doel irt de vorm van een aanval op het systeem van grootschalig denken waarin instellingen als kernenergie, leger en po litie hun zelfstandig en oncontroleerbaar bestaan lijken te leiden. Daarbij dringt meteen de vraag op of nu Dodewaard de aangewezen plaats is om acties met deze doelstellingen te voeren. Goed, de centrale staat levensgroot in deze gemeente en je moet echt steke blind zijn wil je dit complex over het hoofd zien. Maar het gemeentebestuur noch de bevolking van Dodewaard heeft ooit om de komst van deze centrale op deze plaats gevraagd. En in de centrale zelf werken slechts uitvoerders van een beleid dat in eerste instantie Den Haag en in tweede instantie bij de „Stroom- boeren" in Arnhem, de zogenaamde Arnhemse Instellingen, worden ge maakt. Wie toch in Dodewaard de uit voerders van het beleid het werken on mogelijk wil maken, kan op zijn klom pen aanvoelen, dat de makers van het beleid er alles aan zullen doen dat te verhinderen. Een dergelijk eigenmachtig optreden van de demonstranten past niet in de democratie, ook al zal het waar schijnlijk best waar ziin, dat intussen de meerderheid van de bevolking wil, dat de kerncentrale dicht moet. Mislukt Terugkijkend naar de driedaagse velds lag in Dodewaard, en kijkend naar de doelstellingen die de actievoerders nog vlak tevoren verkondigden, moet wor den geconstateerd dat de acties in Dode waard gewoon mislukt zijn. Verspeelde energie, zogezegd. De centrale is niet ge sloten. Tijdens de blokkade-acties is het werk in de centrale heel gewoon doorge gaan. Het personeel is steeds op tijd afge lost, hetzij over de weg, hetzij over de Waal. Ook het tweede doel, de aanval op het grootschalige denken en op de werking van de parlementaire democratie, is niet Bereikt. Wie in een democratie aan wil tonen dat de democratie faalt, zal de meerderheid van de bevolking achter zich moeten krijgen. Die meerderheid mag dan misschien te vinden zijn (ge weest?) voor de sluiting van de kerncen trales, maar die is er zeker niet voor de wijze, waarop de actievoerders ten strij de zijn getrokken in Dodewaard. Met hun gewelddadige manier van op treden tegen de gewone politie en de M.E. hebben de actievoerders veel good will verspeeld. Weinig mensen kunnen bewondering hebben voor het gebruik van levensgevaarlijke katapults en ben zinebommen, voor stenenregens en zak jes verf in de richting van de wetshand- havers, die óók maar uitvoerders zijn van een elders bedacht beleid. Er zal veel tijd en ook veel wijsheid voor nodig zijn het nu verloren vertrouwen in de zaak van de actievoerders tegen kerne nergie terug te winnen. De oorlog in Do dewaard heeft de tegenstanders van kernenergie misschien wel terugge bracht naar af. Door het gewelddadige karakter van de confrontaties in Dodewaard zijn de actie voerders, anders dan vorig jaar, er niet aan toegekomen de wereld bekend te maken met het waarom van deze acties. Vorig jaar bleef geweld uit. De kranten, radio en televisie kregen zodoende ruim te om aandacht te besteden aan de ge dachte achter de demonstraties en de zi- tacties bij de centrale. Niemand kan ont kennen, dat de vastberadenheid waar mee de actievoerders vorig jaar, ondanks verschrikkelijke weersomstandigheden, op hun post bleven en de vrede wisten te bewaren, groot respect afdwongen. De Anti-Kernenergie Beweging kweekte er veel goodwill mee. Grimmigheid Geweldloosheid werd ook deze keer ge preekt. Maar tegelijk voerde een grote mate van grimmigheid de boventoon. Van meet af verkondigden de actievoer ders dat ze wilden overgaan tot effectie ve blokkade van de kerncentrale, hoe wel vanaf datzelfde moment de overheid stelde, dat zulke blokkades niet zouden worden toegestaan. Anders dan vorig jaar hebben de actievoerders nagenoeg elk contact met de autoriteiten afgewe zen, zowel vooraf als tijdens de acties. Dat zijn twee beleidsuitgangspunten die een goede voedingsbodem voor geweld tijdens de acties vormen. Achteraf is duidelijk, dat ook de over heid in de praktijk de geweldsuitbarsting flink in de hand heeft gewerkt, welke nobele bedoelingen aan het beleid ook ten grondslag hebben gelegen. Toen de actievoerders hun tenten hadden opge slagen en verkenners vooruit stuurden naar de centrale, bleek dat er nauwelijks politie patrouilleerde, dat de brug naar de centrale slechts matig bewaakt en ge- barricadeeerd was en dat iedereen heel anders dan vorig jaar zich vrije lijk over de weg langs de centrale kon bewegen. De burgemeester stelde later, dat dat alles was gedaan om de actie voerders goed gestalte te kunnen laten geven aan hun recht op demonstreren. „We wisten dat men wilde demonstreren bij de centrale", zei hij, „wel, daartoe hebben wij hen volop de gelegenheid willen geven". Naïef De burgemeester is zo naïef geweest te geloven, dat de demonstranten hun be weringen over blokkades bij beweringen zouden laten. En de actievoerders waren minstens even naïef door aan te nemen, dat het visueel ontbreken van politie en van prikkeldraad op de wegen bij de centrale betekende dat ze rustig hun gang konden gaan met het opwerpen van blokkades en het bouwen van anti- atoomdorpen op de wegen bij de centra le. Beide partijen hebben zich achteraf bedrogen gevoeld. De actievoerders voelden zich „in de fuik gelokt" toen ze zaterdag bij hun eerste actie van de plot seling massaal en massief aanwezige M.E. te horen kregen, dat de barricades dienden te worden opgebroken. In zo'n sfeer is het niet verwonderlijk, dat al gauw met allerlei rommel in de richting van de M.E. wordt gegooid. Dat gebeur de dan ook in royale mate, inderdaad vóórdat anders dan actievoerders be weren de M.E. tot de aanval over ging. De actievoerders mag vanaf dat moment best een stevig verwijt gemaakt worden. Want nadat de overheid via de M.E. zo nadrukkelijk haar tanden had laten zien en had aangegeven wóar de grens lag tussen wat mocht en wat niet mocht, hebben zij alles nagelaten om terug te keren tot de geweldloosheid. Overwogen had kunnen worden alleen nog de wel getolereerde menselijke blokkades te vormen. Dat is niet gebeurd. Gepoogd had kunnen worden net als vorig jaar de toen nog kleine groep voorstan ders van geweld in toom te houden. Ook dat is niet gebeurd. Via hun radiozender Radio Actief werden de demonstranten aangespoord waar mogelijk, nieuwe blokkades van bouwmateriaal op te wer pen, wegen te ondergraven en materiaal van de politie te vernielen. Kans gemist Toen in de nacht van zondag op maan dag het geweld leek te luwen, trok de M.E. zich zichtbaar terug en werd de weg langs de centrale vrijgegeven voor demonstraties en menselijke blokkades. De actievoerders grepen die kans aan door onmiddellijk nieuwe barricades op te werpen, kraaiepoten op de wegen te strooien en ijzerdraadjes op scheenbeen hoogte te spannen. Dat had niets met de eerder gepreekte geweldloosheid te ma ken. En daarmee is de zaak van de Anti- Kernenergie Beweging grote schade be rokkend. De AKB heeft zichzelf in de hoek gezet van „het tuig, dat uitsluitend uit is op rellen en niet op het verwezen lijken van idealen". ^Daaraan doet niets af, dat de politie op een aantal momen ten wel erg overtrokken van leer is ge trokken tegen groepen actievoerders die op die momenten echt heel vreedzaam bezig waren te demonstreren en op het wegdek te zitten, of het feit dat de politie bij haar acties met infiltranten binnen de gelederen van de demonstranten heeft gewerkt (Al blijft het een bijzonder kwalijke zaak dat politiemensen zich bij het uitoefenen van hun politietaak hier en daar hebben verscholen achter een perskaart, al staat daar weer de net zo kwalijke zaak tegenover dat enkele pers vertegenwoordigers, toen in het week end hun werk erop zat, hun perskaarten aan actievoerders hebben gegeven, die daarmee als infiltranten achter de poli- tielinies konden komen. Met beide acties wordt de onafhankelijke opstelling van de pers ernstig ondermijnd). RINK DROST ongerstaker Bernard ;t< ingerstaker eft actie op •AST IRA-hongersta- ïernard Fox heeft giste- na 32 dagen vasten, zijn voor het verkrijgen van ilitieke status in de Maze- igenis in Belfast opgege id is in een ziekenhuis op- nen. Fox besloot zijn ac- stoppen nadat hem was ld, dat hij bij voortduren- •edselweigering nog maar laar dagen te leven had. is de zesde IRA-honger- i t die zijn actie opgeeft en het ziekenhuis wordt jebracht. Tien medestan- c zijn sinds maart van dit aan de gevolgen van hun 1 erstaking overleden. Fox in straf uit van tien jaar 'fcns terroristische activitei- pniüiiiiiiiiiiiiiiiiuiHiiiiiiiiiiiiuimii (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Koning Boudewijn van België heeft gisteren de aftredende socialistische minister van Economische Zaken (tevens vice-premier) Willy Claes tot informateur benoemd. Na de val afgelopen maandag van het rooms-rode kabinet Eyskens, moet Claes allereerst nagaan of er zeer snel een nieuwe regering te vormen is, zonder eerst vervroegde verkiezingen te houden. In dien het onmogelijk zal blijken op korte ter mijn een nieuwe coalitie op de been te krij gen hetgeen de algemene verwachting is zal informateur Claes de politieke en fi nanciële gevolgen in kaart moeten brengen van het overgaan tot verkiezingen (moge lijk op zondag 22 november). Die gevolgen zijn volgens de socialist Claes ingrijpend, want een stembusstrijd betekent veel tijd en geldverlies. Zulks temeer omdat de ver houdingen binnen het demissionaire kabi net (met name tussen de Waalse socialisten en de Vlaamse christen-democraten) derma te vijandig zijn, dat de informateur zal moe ten onderzoeken in hoeverre de ministers bereid zijn „lopende zaken" af te handelen. Tot nog toe weigeren de Franstalige socia listen van PS-partijleider Guy Spitaels om nog enig ander regeringswerk te doen zo lang de financiering van de Waalse staalin dustrie (waarover het kabinet Eyskens viel) niet rond is. Willy Claes wees er gisteren op dat het kabinet nog geen begroting 1982 heeft opgesteld en dat een verdere „staking" van de Waalse ministers zal betekenen dat per half oktober aanstaande de werklozen niet meer uitbetaald kunnen worden en het onderwijs geen geld meer krijgt. Een en ander vergt immers kabinetsbeslissin gen inzake leningen en subsidies. Vervroegde verkiezingen kunnen bovendien de Vlaams- -Waalse emoties in het land aanwakkeren, nu de staalcrisis in beide landsdelen de roep om zelfbeschikking heeft versterkt. Een versnelde ontwikkeling naar een Vlaams-Waalse 'echt scheiding' heeft onvoorzienbare economische en staatkundige gevolgen. Ondanks de kennelijke voorkeur van koning Boudewijn voor een nieuwe regering zonder verkiezingen, sluiten de inmiddels door de par tijen ingenomen standpunten dat geheel uit. De Vlaamse christen-democraten van voorzitter Tindemans hebben de Waalse PS-socialisten als coalitiepartners afgezworen en de Vlaamse li beralen willen alleen in een centrum-rechts ka binet stappen na voor hen zeker gunstige verkiezingen. Een liberaal-socialistische rege ring is uitgesloten en een zakenkabinet wil in formateur Claes onder geen beding proberen. Een en ander heeft de CVP woensdagavond reeds tot de conclusie gebracht: verkiezingen en niets dan verkiezingen. De Waalse socialisten daarentegen stellen dat de hele ruzie vergeten zal zijn indien de staalindustrie rond Luik en Charleroi van de ondergang zal zijn gered. Al leen indien daarvoor binnen enkele dagen de benodigde 2 miljard gulden alsnog zouden wor den gevonden, zou Claes een theoretische kans De Belgische informateur Willy Claes. hebben CVP en PS weer bij elkaar te krijgen. De aanwijzing van de Vlaamse socialist Claes als informateur is tevens uitgelegd als de zorg van de koning dat in deze crisistijd een rege ring zou aantreden zonder socialisten. Daarmee zou de kans op sociale onrust sterk toenemen. ILLEGALE GIFTEN MIDDENSTANDERS AAN VERKIEZINGSFONDS BRUSSEL In een gisteren in België verschenen boek geschreven door een groep journalisten en advo caten is Belgisch ex-pre mier Paul Vanden Boey- nants opnieuw van corrup tie beschuldigd. De auteurs van „Extreem rechts en de staat" hebben documenten van het Openbaar Ministerie afgedrukt, waaruit blijkt dat Vanden Boeyenants in de tijd dat hij minister van defensie was, van midden standers die aan het leger le verden grote bedragen voor zijn verkiezingsfonds heeft gevraagd en gekregen. De betalingen zouden in 1973 en 1974 zijn gedaan. Paul Van den Boeynants was toen lijst trekker van de Franstalige christen-democratische partij PSC. Thans is hij voorzitter van die partij. Volgens de documenten ver langde voorzitter Freddy R. van de Stichting Sociale en Culturele Actie voor het Le ger, die ten behoeve van mili tairen winkelcentra, woningen en vakantiedorpen beheert, van leveranciers een bijdrage aan Vanden Boeynants ver- kiezingskas. Deden zij dit niet, dan zouden zij de krijgsmacht als klant verliezen. Volgens het omvangrijke justitieel rap port was het op het kantoor van de stichtingsvoorzitter dan ook een komen en gaan van kleine zelfstandigen. Zo zijn er getuigenissen van een grossier in kaas, een zui- velfabrikant, een wafelbakker, twee bierbrouwers en enkele slijters, die cheques of contant geld aanboden in bedragen van drie- tot tienduizend gul den. Zij ontvingen daarna een brief van de minister persoon lijk, die hen bedankte voor de „milde schenking". Deze grove wetsovertreding van de be windsman was in 1978 tot in de kleinste details bij het O- penbaar Ministerie bekend, maar heeft niet tot vervolging geleid. De auteurs van het boek (onder wie de journalist Walter de Bock en de advocaat Michel Graindorge) menen dat Vanden Boeynants zich veilig kan weten door zijn netwerk van vrienden bij de justitie. Deze nestor van de Belgische politiek (62 jaar, van 1966 tot 68 premier, van 1972 tot '79 minister van defensie) is al va ker in verband gebracht met corruptieschandalen, maar VdB, zoals pers en publiek hem kortweg noemen, is altijd vrijuit gegaan. Onlangs nog werden financiële bindingen onthuld tussen PSC-vertrou- welingen van Vanden Boey nants met verboden extreem- -rechtse groepen in België. NEW YORK TIMES: Nixon wilde knokploegen inzetten tegen Vietnambetogers WASHINGTON Oud-pre- sident Nixon heeft in 1971 overwogen knokploegen van de vakbond van vervoer- spersoneel in te zetten tegen demonstranten-tegen de oor log in Vietnam. Dat blijkt, aldus de New York Times, uit nog niet eerder vrijgege ven bandjes van gesprekken tussen de toenmalige presi dent en zijn chef van de Wit te Huis-staf Haldeman. De conversatie zou hebben plaatsgevonden in de ochtend van de vijfde mei 1971, aan het begin van de derde dag van 'grote anti-Vietnamdemonstra- ties in Washington. De team ster-knokploegen, die wel ge bruikt werden om stakingen te breken, hadden een zeer slechte naam. Haldeman zou die ochtend hebben voorge steld teamster-president Fitz Simmons te vragen zijn „thugs'" („moordenaars") be schikbaar te stellen „om wat neuzen te verpletteren". Nixon zou daarmee hebben inge stemd. Of de knokploegen zijn gebruikt, is nooit komen vast te staan. Wel werden demon straties in die tijd nogal eens uit elkaar geslagen door groe pen arbeiders en oud-strijders, waarvan niet bekend is dat ze van hogerhand waren ingezet.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15