een extra verhoging an ziekenfondsgrens t Raad van State kan werk niet meer aan weer CKENFONDSRAAD IN ADVIES AAN REGERING: ollectie overs 3ef allure eltijdarbeid jna altijd mogelijk Overschot tweede kwartaal 0,7 miljard Lichtgewicht baby vloog van Zwitserland naar Nederland Einde staking bierwachten Collegegeldwet volgend jaar opnieuw bekeken [ENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 (Van onze sociaal- economische redactie) 2LVEEN Met 16 stemmen tegen bij twee onthoudingen e ziekenfondsraad zich giste- gesproken voor een normale ing van de ziekenfondsgrens. Iviescollege van de regering ze grens, tot welke men ver- verzekerd is, volgend jaar het opgetrokken van 42.300 naar gulden. De wens van de vak- FNV en CNV om deze grens extra op te trekken tot 48.200 gulden werd daarmee niet gehonoreerd. Naast de vakbondsvertegenwoordi gers stemden slechts twee kroonle- den voor dit voorstel. De werkgevers, het middelbaar en ho ger personeel en de artsen zelf stemden tegen het vakbondsvoorstel. Wanneer de regering de adviesgrens van 43.450 gulden overneemt, betekent dit vol gend jaar geen groei van het aantal verplicht verzekerden, waar de vakbe weging sterk voor had gepleit. Het per centage verplicht verzekerden daalde de afgelopen jaren van 70 naar 68 pro cent van de bevolking. Door de grens extra op te trekken zouden er in één klap 300.000 mensen meer onder de verplichte verzekering zijn gaan vallén. Dat had ook een toename van de pre mies betekend, waardoor de gemiddel de heffing minder sterk verhoogd zou hoeven te worden. Door de beperkte verhoging daalt het aantal verplicht verzekerden en premiebetalers juist verder: met minstens 15.000. Een extra verhoging van de loongrens zou financieel nadelig zijn uitgevallen voor veel jonge mensen zonder kinde ren die particulier verzekerd zijn. Als zij onder de ziekenfondsregeling zou den vallen, zouden zij aanzienlijk meer premie moeten betalen. Als particulier verzekerden gelden voor hen speciale lage tarieven omdat deze jongeren rela tief weinig risico lopen. Als fondsverze kerden betalen zij met een veel hogere premie mee voor ouderen. Hoog bezoek bij opening Christie's Veel koninklijke belang stelling gisteren in Amster dam, waar de nieuwe ves tiging werd geopend van het Britse veilinghuis Christie's. Prins Bernhard, die de feestelijke opening verrichtte, was tot ieders verrassing in gezelschap gekomen van (de hoog zwangere) prinses Christina en haar echtge noot Jorge Guillermo. De Amsterdamse vestiging is het vierde filiaal van het veilinghuis. De andere ves tigingen bevinden zich in Londen, Rome en New York. Nu Christie's een ei gen gebouw heeft in het voormalige scheepvaart museum, wordt het moge lijk om een veiling per week te organiseren. Tot op heden veilde Christie's eens per half jaar in het Singer museum in Laren. tizoen is het bij de ont- ers usance om in één 'e variaties op één ver- -i ende kleur te combine- En hoewel Frank Go- met een weelde van en werkt, toont hij de zelfbeperking en ver opzichtigheid of dishar- Ook hier zijn wijde bels, die op capes lijken, inden. Maar door de metrie van de coupe is ilhouet bekoorlijk-vrou- k gebleven. En dat is be- ■ijk, want wéér blijf je vuw als de creatie die je t je persoonlijkheid te domineren? Een is tenslotte geen meu- iik. Ook jasjes en japon- in kimonostijl volgen bij k Covers op een plezie- wijze de natuurlijke lijn \het lichaam. Er worden pofbroeken in alle leng- zn fluweel of zware zijde gedragen. En er horen ook omslagdoeken bij. ftboy-look is herkenbaar en herfstkleurige, iets vallende asymmetrisch ften mantel met opstaan- tol. Voorzien van een 1 ceintuurtje in dezelfde \kleur als de slank ma le lengtebiezen op het pand. En natuurlijk lie- er enkele „Vreemde \wen mee" in deze show. de gemaskerde schone tn paars zijden, laag uit een cocktailjapon met iofelijk wijde pofmou- die aan bonbondozen tnerden. De paarse japon voorzien van een wijde jpe/i gedragen op een iets tre pofbroek van het- pe materiaal, irdige van deze collec ts, dat je niet per se hoeft te zijn om hier i oois voor jezelf uit te >n zoeken. Voor vrou- Links een brons-lederen pofbroek onder een Harris Tweed jasje, gecompleteerd door een roodvos-hoed. Rechts een bronsleren jasje met opvallende schouders. Het fluweel van de fez komt terug in de kuitbroek. geaccentueerd, maar op de juiste wijze gedoseerd in een pantalon, top of een vliege niersmutsje. Avondjurken met strak aan sluitend bovendeel en wijde lange rok of een wijde lange broekrok van goudbrocaat en groen goudbrocaat leken ge waden van sprookjeskonin ginnen en getuigden van een ongelofelijke allure. PHI A BARUCH wen in verwachting waren er beeldschone cocktailjur ken van gestreepte zware zij de. Ook was er pittige avond kleding met lengtedessins en er was eveneens een ruime keuze uit fluwelen avond- pakken bestaande uit pof broeken met jasjes, en soms gecombineerd met mooie blouses. Ook de verwerking van goudkleurig leer in een ensemble was nooit te zwaar Deeltijdarbeid oogpunt van bedrijfs- atie vrijwel altijd jk. Problemen die deeltijdarbeid voor liggen voornamelijk terrein van informa- communicatie en zijn op te lossen. ^**n van de conclusies uit lerzoek naar deeltijdar- it uitgevoerd is door de arbeidsvraagstuk welzijn van de Rijksu- iteit Leiden. Er kan ni^t meer worden gezegd iltijdarbeid op grote mogelijk en wenselijk de onderzoekers. Dat is van meer zaken afhankelijk, bijvoorbeeld van eventuele ex tra kosten die deeltijdarbeid met zich meebrengt en-de situ atie op de arbeidsmarkt. De onderzoekers zijn van me ning dat de omvang van het bedrijf een belangrijke invloed heeft op de mogelijkheden van deeltijdarbeid. Leidinggevende functies zouden moeilijk met deeltijdarbeid kunnen worden vervuld. Voordelen van deeltijdarbeid zijn ondermeer dat de flexibi liteit zal toenemen, dat de be trokkenheid van de werkne mers toeneemt en dat ziekte verzuim beter kan worden ogevangen. iderbijslag buitenlandse tfknemers op de helling AG De kinderbijslag aan buitenlandse werknemers ideren in hun eigen land zal in de nabije toekomst moge- •rden gekort. Op het ministerie van sociale zaken is een voorbereiding, dat uiteindelijk zal uitmonden in een ad- mvraag aan de SER. Voor het zover is zal het echter eerst oor de ministerraad moeten worden goedgekeurd. Volgens kbondskrant van het FNV wil staatssecretaris Dales de - 'bijslag voor deze buitenlandse werknemers beperken tot Wart van de normale kinderbijslag. tl Thijn wil korten op salaris ambtenaren BETALINGSBALANS: DEN HAAG In het tweede kwartaal van dit jaar vertoonde de lopende rekening van de betalings balans een overschot van 0,7 miljard gulden. Dat overschot is even groot als seizoensinvloeden buiten beschouwing worden gela ten. Minister van der Stee van financiën heeft dit gis teren aan de Tweede Ka mer laten weten. Het eerste kwartaal van dit jaar gaf na seizoenscorrectie een positief saldo van 1,7 mil jard te zien. In het tweede halfjaar van 1980 was er nog een voor seizoensinvloeden ge corrigeerd tekort van 2,2 mil jard. Het volume van de totale invoer steeg met 3,1 procent en het uitvoervolume daalde met bijna 1 procent. De ruil voet verbeterde met ongeveer 1,5 procent. gj 5CHT Minister Van Thijn van bin- ndse zaken gaat de vakcentrales van 31 eidspersoneel woensdag voorstellen korting op de ambtenarensalarissen - 'gelopen januari en juli is toegepast, «d jaar voort te zetten. Hij zou die kor- •ok willen toepassen op gepensioneer- validen beneden de 65 jaar, wachtgel- u dergelijke. Volgens een woordvoerder van de ambtenaren bond CNV zou de consequentie van het voor stel zijn dat de genoemde categorieën fors moe ten inleveren. De Nederlandse Christelijke bond van Overheidspersoneel (NCBO) heeft het een slechte start genoemd van Van Thijn omdat hij vooruit loopt op het arbeidsvoorwaar denbeleid '82 voor de ambtenaren. De NCBO heeft bezwaar tegen de nieuwe elementen die Van Thijn wil invoeren.. ADMINISTRATIEVE RECHTSPRAAK DRINGEND AAN HERZIENING TOE (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het aantal zaken dat de Raad van State te verwerken krijgt, neemt dermate snel toe, dat de Wet Administratieve Recht spraak (AROB) snel zal moeten worden herzien. Dit jaar krijgt de afdeling recht spraak 30 procent meer za ken te verwerken. De Raad kan het zowel organisato risch als qua peroneelsbezet ting nauwelijks meer bol werken. Dit betoogde de vice-president van de Raad van State, mr. Scholten gisteren op een pers bijeenkomst naar aanleiding van het 450-jarig bestaan van de Raad op 1 oktober. Een spe ciale commissie onder leiding van staatsraad De Gaay Fort man onderzoekt nog op welke wijze een oplossing gevonden kan worden. Volgens Scholten zal zowel de commissie als het kabinet op korte termijn een beslissing'moeten nemén. De wijziging van de wet-AROB zal mogelijk kunnen inhouden dat er een speciale instantie komt, die AROB-zaken eerst selecteert alvorens deze voor behandeling naar de Raad van State worden doorgestuurd. „Bij de inwerkingtreding van de wet-AROB had niemand voorzien dat zoveel werk naar de Raad van State zou toe vloeien". aldus Scholten. Het aantal zaken, dat de afde ling rechtspraak te behandelen krijgt, zal dit jaar naar ver wachting tot 13.000 oplopen. In 1977 waren er dat nog 5000. Op 1 oktober zal het 25e lid van de Raad worden geïnstal leerd. Momenteel telt de Raad 24 leden, hoewel de Raad vol gens de wet maximaal 28 uit leden mag bestaan. Scholten kon niet zeggen of het aantal leden, gezien het vele werk, tot het maximum van 28 zal worden uitgebreid. Het 450-jarig bestaan van de Raad van State wordt 1 okto ber gevierd met een bijzondere zitting in de Ridderzaal, die zal worden voorgezeten door ko ningin Beatrix. Ook prinses Juliana (oud-presidente) en prins Claus (lid van de Raad) zullen aanwezig zijn. Bij die gelegenheid zal de koningin het eerste exemplaar van een gedenkboek en een speciaal door de PTT uitgegeven zegel worden overhandigd. De bijzondere zitting op 1 ok tober zal volgens Scholten een uniek karakter krijgen, omdat deze zitting bij wijze van uit zondering toegankelijk zal zijn voor radio, tv en schrijvende pers. Het is slechts eenmaal eerder voorgekomen dat een zitting van de Raad via de ra dio te horen was. Dat was in 1956, tijdens de plechtige in stallatie van prinses Beatrix als lid van de Raad. Er moch ten toen wel microfoons voor de radio-uitzending worden geplaatst, maar journalisten zelf was niet toegestaan de plechtigheid bij te wonen. Bianca omringd door haar ouders, kinderarts dr. J.van der Vlugt en verpleegkundige zuster C. Ter Horst (rechts). DEVENTER Hui len en lachen tegelijk gistermiddag in het Deventer St. Jozef ziekenhuis. Door emoties bevangen, maar uiterst voorzich tig, sloot Wil Wi- chere-Schreur haar 1380-grams dochtertje Bianca heel eventjes in de armen. Pas voor het eerst na de beval ling in het vakantie land Zwitserland, nu bijna vier weken ge leden. „Ongelooflijk, vier uur geleden lag ze nog tussen de Zwitserse Alpen. Kinderarts dr. J. van der Vlugt: „Ik sta verbaasd over die Zwitsers. Alles was perfect geregeld, ook in het vliegtuig. Wat een uitrusting. Toen wij Bianca overna men was ze keurig op temperatuur. Ze moet hier nog twee drie maanden in couveuse blijven en dan zit ze op het dubbele ge wicht". Vorige maand waren Wil en Rob Wichers- Schreur op vakantie in het Zwitserse Klos tere, toen Bianca zich plotseling aankondig de. „Ik was zes maan den in verwachting. Toen de weeën be gonnen had ik nog niks in de gaten. Het was om een uur of half zes zondagmor gen. Rob zei: 'Koffers pakken, we gaan naar Lochem'. Nou dat konden we gelijk ver geten." Vader Rob: „Hup, meteen de ambulance Passagier van 1380gram Bianca Wichers - vier weken oud en 1380 gram licht - is ongetwijfeld de lichtste pas sagier die Swiss Air Ambulance ooit van Zwisterland naar Nederland heeft ver voerd. Zij arriveerde met een voor één dag geldend paspoort gisteren in een couveuse op het vliegveld Deelen bij Arnhem. Van daar werd met politie-escorte overgebracht naar naar het Deventer Sint Jozef-zieken huis. Daar stonden Bianca's ouders, het Lochemse echtpaar Wil en Rob Wichers - Schreur klaar om hun dochtertje te ver welkomen, na drie lange weken van schei ding. Bianca werd te vroeg geboren tijdens een Zwitserse vakantie van haar ouders. Ze was aanvankelijk te zwak om vervoerd te worden. jn", zei de dokter. Naar het ziekenhuis in Davos. De rit duur de een half uur, maar het leek wel een eeu wigheid. Om acht uur waren we jn het zie kenhuis. Drie minu ten later was Bianca er" Een paar uur later al ging zondagskind Bianca per couveuse naar het ziekenhuis in Chur, dat een kin derafdeling intensive care rijk is. Moeder Wil bleef achter in Davos. Na drie dagen al was ze er weer uit. „Ik voelde me weer prima. Bovendien had ik van alles te rege len", verklaart ze." De oudste dochter van het echtpaar is ook te vroeg geboren. Ze waren toen op va kantie in een zomer huisje in Twente. „Nu ik het voor de tweede keer meegemaakt heb, zien ze mij niet meer op vakantie als ik in verwachting ben." AMSTERDAM De staking»* en bezettingsacties van de bierwachten zijn sinds gistermiddag voorbij. De bezetters hebben hun zin gekregen. De cao-onderhandelingen met de bierwacht-werkgevers zijn begonnen. Per 1 juni 1982 moet de cao rond zijn, of wellicht eerder als de onderhandelingen met de werkgevers dat toelaten. Een woord voerder van de industriebond FNV zei wel dat er over de in houd van de cao nog wel het een en ander te zeggen is, maar als de partijen zich redelijk opstellen, moeten de onderhandelingen slagen. DEN HAAG Minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen heeft gisteren verklaard het eens te zijn met het „landelijk actiecomité collegegelden" van de studenten om de thans geldende regeling van het collegegeld terug te draaien. Hoewel dat voor dit jaar niet meer mogelijk is, is de wet voor het studiejaar 1982-'83 opnieuw bespreekbaar. De bewindsman vindt dat de huidige wet soepel moet worden gehanteerd. Zo zal nog worden bekeken of studenten die geen collegeld hebben betaald maar wel onderwijs volgen, een boete krijgen opgelegd. Intussen zet het actiecomité de acties voort tot dat de collegeldwet helemaal is ingetrokken. FNV vreest onsamenhangend cao-beleid diverse bonden AMSTERDAM De FNV is er bevreesd voor dat de bij de vakcentrale aangesloten bonden, volgend jaar zoveel moge lijk een eigen cao-beleid willen voeren. Werkgevers kunnen bij uiteenlopende cao-eisen de prijs-compensatie aantasten en het minimum-loon uithollen. FNV-loondeskundige F. Drabbe uit deze waarschuwing in de Vakbondskrant. Drabbe's waarschuwingen komen vlak voor het FNV-congres van volgende week, waar het cao-beleid '82 een belangrijk agen dapunt is. Drabbe bepleit een gezamenlijk beleid niet alleen om te voorkomen dat de werkgevers tweedracht kunnen zaaien, maar tevens vanwege de noodzaak voor de FNV om te kunnen bepalen achter welke acties de vakcentrale kan gaan staan. „Als het op het financieren van acties van bonden gaat, kan de FNV niet zomaar achter verschillende eisen van de bonden gaan staan". Geen verband tussen huidklachten en gif Volgermeerpolder AMSTERDAM Tot op heden wijst niets erop dat er ver band bestaat tussen het giftige dioxine op de vuilstortplaats Volgermeerpolder en de huidklachten van de omwonenden. Het ministerie van volksgezondheid zegt dit naar aanleiding van opmerkingen over die klachten in de gisteren gehouden verga dering van de Amsterdamse commissie milieuzaken. De omwonenden menen dat hun huidaandoeningen erg lijken op de klachten van de mensen die in 1963 betrokken waren bij de dioxine-ontploffing bij Philips-Duphar. Volgens het milieula boratorium in Amsterdam zijn de concentraties echter te laag om gevaar op te leveren. EG-commissie voor behoud Oostvaardersplassen BRUSSEL De Europese commissie heeft de Nederlandse regering een telegram gestuurd waarin zij aandringt op het behoud van de Oostvaardersplassen in de Flevo-polder. De commissie, die in haar telegram wijst op dé voorgenomen aanleg van een spoorlijn door de polder, heeft het gebied inmid dels op de voorlopige lijst geplaatst van in vogelkundig opzicht belangrijke gebieden binnen de gemeenschap. In het telegram wijst de commissie erop dat Nederland nog niet heeft voldaan aan de verplichting een lijst van beschermde natuurgebieden te geven. Dat had al voor 6 april moeten gebeuren. Inbraak met auto ZWOLLE Om hun slag te kunnen slaan, zijn dieven van nacht met een gestolen auto een Zwolse juweliers zaak bin nengereden. De buit bestond uit een aanzienlijk aantal ju welen, waarvan de omvang in de loop van de dag door de po litie zal kunnen worden vast gesteld. Buurtbewoners heb ben de politie nog wel gewaar schuwd, maar deze kwam te laat De winkel heeft aanzien lijke schade opgelopen. Enkele opklaringen DE BILT (KNMI) Een re genzone, die de begrenzing vormt van wat koelere lucht, bereikte vanochtend het wes ten van ons land en trok lang zaam naar het oosten. Intussen ontwikkelde zich ten zuidwes ten van Ierland eerr nieuwe depressie. Deze depressie zal morgen de Noordzee bereiken. De wind neemt dan weer toe tot krachtig uit zuidelijke rich tingen en kan aan de kust la ter stormachtig worden. De depressie geeft ook aanleiding tot buien in ons land, maar af en toe zal er ook zon zijn. De middagtémperaturen liggen morgen rond de 17 graden. Z--ümBorg ztrbew. 19 11 Oir 18 120.1 fr 18 130.5 rr 19 140.1 rr 18 10 0 rr 18 14 1 rr 17 10 On 18 70.4 n 25 14 On 19 10 On 23 13 3 n - 13 - n Helsinki gen.Dew. Innsbruck geh.bew. Klagen furl geh.bew. 23 18 3 n Luxemburg mist Madrid h.bew. Malaga onbew. Mallorca onbew. MOnchen zw.bew. Weer Max Min Neer- Amsterdam regen 28 17 0 it 25 14 0 it 16 12 0 rr 25 14 On 15 12 On 20 140.1 n 28 210.6 n e.bew. 26 200.3 mm

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13