Molenaar blijft consequent Heijmans (weer) met allure Gebeurtenissen van het weekeinde verwerpelijk en ondemocratisch Eerste Kamer eist ook uitkering voor zelfstandigen £eidóc@ou/icmt kNENLAND Prinses Irene en André Truy man van KRO-tv samen in Parijs voor een programma over de vrouw Voor twee ton aan suède jasjes gestolen in Leidsenhage weer LHDSE COURANT WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 Geus pleit >r plaatsing lisraketten Van onze riemen taire redactie) SSLUIS Als Ne- nd alle kernwa- van rijn gTondge- verwijdert, bete dat allerminst dat ij eventuele Russi- aanvallen buiten zullen blijven. Bij gewapend conflict n oost en west zal tavengebied tussen erdam en Antwer- ds de poort van Eu- zelfs het eerste rit van Rusland aldus ex-minister defensie De Geus avond tijdens een t kader van de vre- eek gehouden bij- omst van de Raad kerken in Maas- us toonde zich een over- voorstander van de ng van kruisraketten in and. Daar moet volgens echter wel tegenover dat een aantal NAVO- apentaken van de Ne- dse krijgsmacht wordt (ten, met name de nu- taken van de F16- werpers en van de [standswapens. - Van Mierlo van de- ziet niets in radicale die moeten leiden tot g van het kernwapen- k. Hij pleit in de De- ant voor een behoed- koers („De vraag is al- if we daar met zijn allen duld voor hebben"), om niet mogelijk is het nu- tijdperk „weer even ge- elijk uit te marcheren". Ie ppenkaart in te wisselen HAAG Strippenkaar- t nog voor het oude ta an voor 1 juni zijn ge en ongebruikt zijn, kun- og tot 30 september inge- worden. Deze kaarten nen opsturen naar post in Den Haag. Er wordt nieuwe strippenkaart uurd, waarvan twee n zijn afgestempeld om en te verrekenen, vervolg kunnen strip- rten binnen een maand tariefsverhoging via »5 of bij het vervoers- pVorden ingewisseld. derzoek smokkel iTRICHT In Maas- is een grootscheeps justi- iderzoek begonnen naar ijdvertakte smokkel van se rum naar Nederland, ik kwam enige tijd gele- in het rollen, nadat er e Spaans-Franse grens >or Nederland bestemde rum was aangetroffen tse vrachtwagens. Daar- gde de arrestatie van 'erdachten, waaronder derlander, die in Spanje e. Zij worden be- A 'd als vooraanstaande [1 van een internationale ■(van rumsmokkelaars. oor p;sje (14) d nn geschept DOORN Een veer- ig meisje uit Apeldoorn 'rmiddag met haar fiets .een trein gekomen en r den. Volgens een politie- H voerder stond het meisje chten voor een spoor- ergang met halve auto- e bomen. Nadat de muit Apeldoorn gepas- was. stak zij over. Er echter nog een trein andere kant. De machi- eeft nog geprobeerd te :n. ite Nederlanders en straks alleen iet z'n tweeën HAAG Aan het eind e jaren tachtig zal 65 ventig procent van de landse bevolking be- uit een- of tweeper- buishoudens. Met an- woorden, dan wonen miljoen Nederlanders of met z'n tweeën. Zo lezen in het gisteren liceerde jaarverslag an het directoraat-ge- van de volkshuisves- itrale directie wijst er in erslag op dat de behoef - woningen voor deze in, nog veel groter is dan 'ijf jaar geleden werd tomen. woningcorporatie moet allereerst bezighouden ciale woningbouw, aldus larverslag. De directie het dan ook onthullend in aantal corporaties in tèle moeilijkheden zijn door de stagnering oopwoningmarkt. De ss hadden hun beleid fgestemd op de situatie woningmarkt, maar in de premiekoop- en etor gaan bouwen. JHR. DE BRAUW OVER „DODEWAARD" DEN HAAG „Al vanaf het begin dat er sprake was van een blokkade van de kerncentrale in Dodewaard heb ik een beroep gedaan op de actiegroep Stop Dode waard om hiermee te stop pen. Ik vind de gebeurtenis sen die zich afgelopen week einde en daarna hebben af gespeeld, verwerpelijk en ondemocratisch". De voorzit ter van de Stuurgroep Brede Maatschappelijke Discussie jhr. M.L. de Brauw is reso luut in zijn standpunk Hij wijst de recente actie in Do dewaard dan ook rigoreus van de hand. „Zo'n actie kan alleen maar polariserend en escalerend werken", aldus De Brauw. „Dit heeft niets meer te ma ken met het opbouwen van een discussie rondom het ge bruik van kernenergie. Ik heb de actiegroep Stop Dodewaard tot tweemaal toe uitgenodigd om deel te nemen aan de dis cussie. Maar beide keren heb ben ze „stommetje" gespeeld. Ze hebben niets van zich laten horen. Hun reactie nu is dat de Stuurgroep eenzijdig is samen gesteld. Maar ze hebben toch volop kans gehad deel te ne men aan de discussie. Daarom vind ik dat ze nu weinig recht van spreken hebben en ook weinig recht om zich te bekla gen". Beklagen doen de actievoer ders, na afloop van de blokka de gisteren, zich alleen over de houding van de ME en de bur gemeester van Dodewaard, Goldberg. Ze verwijten hem dat hij zich een speelbal heeft laten maken van de „volks woede". Tijdens de vergade ring van de actievoerders, waar werd besloten de blokka de op te heffen, zei een woord voerder: „Het is spijtig dat wij nu moeten wijken voor de Nog een korte discussie, dan naar huis. Beeld van de uittocht gisteren in Dodewaard. plaatselijke bevolking. Er heerst een mengeling van kwaadheid, onmacht en angst". In totaal zijn tijdens de acties dertien arrestaties verricht. Enkele arrestanten zitten nog in voorarrest; de overigen zijn op vrije voeten gesteld. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt. De strafbare feiten lo pen uiteen van „ondermijnen van een weg waardoor gevaar voor het verkeer kan ont staan" (het graven van een tunnel onder het wegdek) tot „openlijke geweldpleging als mede poging tot zware mis handeling". De videobeelden die de politie vanuit een heli kopter heeft gemaakt, kunnen in de rechtszaal gebruikt wor den als ondersteuning van het bewijsmateriaal. Burgemeester Goldberg is niet ontevreden over het gevoerde beleid. Hij zegt als het aan hem ligt de volgende keer op dezelfde wij ze zal worden opgetreden. „Dit was een beleid met ingebak ken risico's. Maar het was een kwestie van inschatting. Wij wilden 'deze keer de inwoners zo min mogelijk overlast be zorgen. Vorig jaar hebben ze verschrikkelijk veel last gehad van de prikkeldraadafzetting, en dat wilden wij dit jaar voorkomen. Dat het tot rellen is gekomen is heel jammer, maar dat was het risico dat aan het beleid vast zat", aldus burgemeester Goldberg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Üyl en staatssecretaris Dales (sociale zaken en werkgelegenheid) hebben gisteren de uitdrukkelijke wens van de Eerste Kamer genegeerd om via de weg van een noodwetje ook de kleine zelfstandi gen een extraatje te geven om hun koopkrachtverlies te beperken. Vol gens de overgrote meerderheid van de Senaat is het niet terecht dat deze groep is uitgesloten van de eenmalige uitkering. „Een ernstige tekortkoming, meer dan een weeffout", noemde CDA-woordvoer- der Franssen het over het hoofdzien van de 40 tot 50.000 kleine zelfstandigen die louter van een minimum of nog minder moeten zien rond te komen. Hij wilde geen genoegen nemen met de toezegging van Den Uyl dat voor de kleine zelfstan digen tezijnertijd nadere blijvende maat regelen zullen worden uitgewerkt. In een motie eiste Franssen via een nood wetje zo spoedig mogelijk aanvullende koopkrachtsteun voor de zelfstandigen. Den Uyl en mevrouw Dales stelden daar tegenover dat op geen enkele wijze is aan te tonen dat de kleine zelfstandigen zo sterk in inkomen achteruit zijn gegaan en daardoor in een achterstandspositie zijn geraakt. Juist omdat hun inkomen niet is vast te stellen, kunnen zij niet voor een noodwetje in aanmerking komen, stelde staatssecretaris Dales. PvdA, VVD en D'66 ondertekenden ech ter de CDA-motie. PvdA-woordvoerder Kloos verklaarde zelfs dat de steun van zijn fractie aan het wetsontwerp in gevaar zou komen, als er geen dergelijke toezeg ging van het kabinet kwam. Mevrouw Dales stelde echter de motie niet te zullen uitvoeren. Desondanks stemde de hele Eerste Kamer voor het wetsontwerp. Vol gende week stemt de Senaat over de CDA-motie. Oppositieleider Wiegel en zijn fractiege noot in de Tweede Kamer Rietkerk wil len van premier Van Agt en minister Den Uyl opheldering over de uitspraken van de laatste over het komend werkgelegen heidsplan. Zij vragen zich af of Den Uyl met zijn voornemen 4 miljard gulden voor dit plan uit te trekken, op een kabinetsbe sluit berust dan wel „een praatje is met de benen op tafel". Iedere couturier laat zich op zijn eigen wijze door de fol klore inspireren. Frans Mole naar uit Amsterdam introdu ceerde een soort zeerovers vrouw met een driekante steek op het hoofd, gekleed in warme capemantels of in mooie gebreide truien met hoge col. Deze truien worden gedragen op wijde mohair rokken en soms zijn de da mes in warme mohair om slagdoek gehuld. Nogal een stoer type dus. Vaak is de cape aangevuld met een af- knoopbare over-pelerine. Het totaal-silhouet wordt daar door vaak ietwat log. Maar lange slanke vrouwen zal deze lagen-over-elkaar-kle- ding best goed staan. Een minder slanke vrouw of ie mand die een beetje klein is, kan in deze collectie echter ook best slagen. Frans Mole naar brengt bijvoorbeeld wij de aangerimpelde mohair rokken met perfect uitziende zijden colblouses erop. Naast het folkloristische element heeft hij voldoende andere in ventieve modieuze ideeën, zoals een reversible regen- mantel met mooi-grof gebrei de andere kant. Een kunstle ren broekrok met witte jersey colblouse, wit jasje en wit hoedje erbij is ook beeldig. De zwarte zijden jumpsuit zal ook goed het figuur accentu eren. De cocktailjurken zijn van zware zijde. Laag gedecollec- teerd en voorzien van dunne Zeerovers- hoeden, mo hairrokken en -omslagdoe ken uit de collectie van Frans Mole naar. bandjes over de schouder. Soms met een strook langs de hals of ook met wijde gol vende ruisende strokenrok ken. Een beetje vijftiger ja ren-stijl? Oogstrelend was het fluwelen avondpak (rok met hes) met daaronder een paillettenbiouse. Toch een mooie, consequent uitge werkte collectie, alhoewel de kleuren soms wel wat donker en ernstig waren. PHIA BARUCH De modeshow van Max Heijmans vond plaats in zijn overvolle salon in Amster dam. Een hoogst geïnteresseerd publiek slaakte met opgetrokken knieën op be nauwend kleine gouden stoeltjes geze ten, opgetogen kreten. En terecht, want de kleding van Max Heijmans is van een onmiskenbare allure. Of het nu een tweed ensemble betreft of een double face-cape op een pak in dezelfde sobere diepgroene-mosgroene tinten, of een cocktailjurk met getailleerd bovenlijfje; het heeft allemaal een uitgesproken chic. Een eenvoudige regenmantel is bij Max Heijmans bijvoorbeeld al iets bijzonders. Alhoewel tegelijkertijd toch ook sober. Je zou bijna wensen dat er elke dag slecht weer in de lucht hing, als je zo'n brons kleurige, sportieve regenmantel van dat nieuwe materiaal, (lijkend op suède) in de kast had hangen. En dan zoiets te kun nen combineren met de bijbehorende bronskleurige knickerbocker is natuurlijk wel meegenomen. Elegant was verder een taupe Nutria bontmantel in slankmakende swaggerlijn. Niet zo maar wijdvallend, maar licht klok kend vanuit een keurige pas aan de bo venzijde. Sunday Times heet een mosgroene suè de blouse, met wijdvallende lange mouw met manchet op een bruin gebloemde voile rok. Menige vrouw zou ook het tail leur van witte zijde met een wit lurex glin- sterdessin in Chanelstijl dolgraag dragen. Max Heijmans variëert veel op de kleur mosgroen en hij gebruikt naast tweed voor pakken en mantels veel zware zwar te zijde voor cocktailjurken, die soms fors gedecollecteerd zijn. Alles ziet er echter zeer plezierig uit. Je zou het met een aan willen trekken. Dat is het aardige van de kleding van Max Heijmans, je hebt inderdaad zin om ermee door Re gent Street in Londen te wandelen. Of erin een afspraak met een heel bijzonder iemand op het vliegveld van Parijs te ma ken. Of ook door gewoon in je eigen woonplaats zoiets te dragen en mis schien een beetje internationaal-chic over te komen. PHIA BARUCl Tweed-ensemble „Via Monte Napol#- ne", met wijd vallende, iets kortoren de rok zijnde cape met shawl var de zelfde stof. Mosgroene blouse met goudkleurige vogelmotieven. De barre werkelijkheid HET gisteren afgeronde debat over de „echte minima" zij die van slechts één minimuminkomen moeten rondko men heeft duidelijk gemaakt, dat er in meerdere opzich ten een groot verschil is tussen oppositie voeren en regeren. Uitgerekend de vroegere oppositieleider Den Uyl moest nu als minister in de Tweede Kamer de speciale, voor één keer geldende regeling verdedigen die beoogt de echte minima dit jaar hun koopkracht te laten behouden. Diezelfde regeling bestreed Den Uyls PvdA-fractie in het afgelopen voorjaar nog als „een krakkemikkig, willekeurig geheel, trekken vertonend van de bedeling van weleer". EENMAAL in het regeerpluche zittend is bij de socialisten het licht snel doorgebroken; of beter gezegd de duisternis. De duisternis van de economische situatie, die het noodzakelijk maakt dat alle inkomens meerdere jaren lang inleveren. Ge- 'geven die situatie is een speciale regeling voor de „echte mi nima" het enig haalbare. En het was zeer terecht dat PvdA- staatssecretaris mevrouw Dales parlementariërs afstrafte, die het in dit verband over „een fooi" hadden; wie zoiets zegt, laat zien niet te weten wat het betekent om van een minimu minkomen te moeten rondkomen. Zo is al in korte tijd aangetoond hoe goed het is dat een grote politieke partij als de PvdA regeringsverantwoordelijk heid draagt, vooral in barre economische omstandigheden. De democratie verdraagt het slecht als een partij waarin een groot deel van de bevolking zich herkent, machteloos aan de kant staat. Het stemt hoopvol dat in de kwestie van de mini ma de PvdA er blijk van heeft gegeven zich te realiseren, dat het kabinet in het landsbelang een groot aantal geenszins po pulaire maatregelen zal moeten nemen. HILVERSUM - Zondag 25 oktober op Ned. I om 20.30 uur verzorgt prinses Irene een programma over de vrouw voor KRO-tv. Aan leiding vormt haar opzien barende boek „De vrouw en de samenleving", dat zij in 1978 schreef. De prinses gaf echter de wens te kennen niet zelf cen traal te willen staan in een tv-uitzending. Zij kwam toen met een ander voorstel, nl. om door haar een interview, =en gesprek over dit onder werp te laten voeren met de Franse christen-marxistische filosoof Garaudy. Deze schreef zeer onlangs een werkje, waarin hij stelling neemt „Voor de opkomst van de vrouw", dat het duidelijke karakter heeft van een vrou wenboek geschreven door een man. Hierin komen veel gedachten voor, die prinses Irene deelt, zomede opmer kingen, waarmee zij het wat moeilijk heeft. Hierover wenste prinses Irene met Ga raudy te discussiëren. Zij deed een voorstel in die rich ting aan KRO-tv, die van deze suggestie dankbaar ge bruik maakte. In de afgelopen zomer ver bleven prinses Irene en pro grammamaker André Truy- man geruime tijd in Parijs, waar op diverse lokaties op namen werden gemaakt. In deze gespreken heeft Ga raudy weliswaar het woord, maar prinses Irene doet on bekommerd van haar vrou welijk standpunt blijken. Prinses Irene tiet KRO-tv weten op welkt manier het beste programma voor de vrouw gemaakt zou kunnen worden. André Truyman, die voor KRO-tv de komende winter meer programma's zal wijden aan de posibe van de vrouw, heeft gaarne van het eigen initiatief en van de inbreng van prinses Irene in deze ge bruik willen maken. Hij kreeg de prinses echter wel zover, dit zij in het begin van deze uizending over haar ge dachte» naar aanleiding van haar egen boek praat. Prins Claus zal in het ko- mence seizoen meewerken aan enkele KRO-documen- tairfs over ontwikkelingssa- meiwerking. André Truyman van de KRO maakte graag gebruik van de ideeën van prinses Irene Gif in wijk „voorlopig" ongevaarlijk DORDRECHT De btwo- ners van de wijk „De Staart" in Dordrecht waar git in de bodem is gewnden, hebben gisteravond felle kritiek geleverd op let naar hun mening te tra>g verlo pende onderzoek n>ar de bo demvervuiling. Volgens burgemeester Van Zuuren wil de gemeente het onderzoek veraitwoord aan pakken. „Eerst ftventariseren, dan het doe-w<rk", zo zei hij. Voorlopig heet' het bestuurs college drie v*1 voor het on derzoek uitgprokken. Volgens Va' Zuuren is er voor de bewon^ geen sprake van acuut ge^ar voor de gezond heid, aa'gezien boringen van TNO ir '80 een dergelijk risico niet ouden hebben aange- toonr- De bewoners menen dat dat onderzoek onvolledig is geveest. De gemeente wil neuwe klachten over vervui- jng gaan verzamelen. Op ze- /entien plaatsen in de wijk worden proefboringen uitge voerd en wordt het grondwa ter onderzocht. Pas na de eva luatie van deze gegevens wil de gemeente, indien nodig, verdere maatregelen nemen. IIS: 15 MAANDEN Traditionele schilderkunst uit het hedendaagse China is van 26 september tot en met 8 november te zien in het Mu seum voor Land en Volken kunde te Rotterdam. LEIDSCHENDAM/DEN HAAG Een 29-jarige in woner uit Monster hoorde gistermiddag bij de Haagse rechtbank vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich ei sen. De officier achtte de be moeienissen van de Westlan der bij de roof van 354 suède jasjes uit een container in Leidsenhage bewezen. De verdachte ontkende echter bij de roof betrokken te zijn geweest Hij zou slechts de jasjes vervoeren tegen een vergoeding van 2,5 mille. De buit met een waarde van twee ton kon in Rotterdam worden achterhaald. De jasjesroof bleek echter niet het enige vergrijp waarvoor de man terechtstond. Ook zou de Monsternaar bij veiling Delft- Westerlee in De Lier hebben ingebroken, tweemaal bij een juwelier in Naaldwijk, bij een bedrijfskantoor in- Monster, een kantoor van Heineken in Den Haag en in Maasstricht bij een kantoor. De buit was ech ter klein, enkele honderden guldens plus wat sieraden. De diefstal van de jasjes zou mede zijn gepleegd door iemand uit Maassluis, zo bleek tijdens de zitting. Volgens de presidente van de rechtbank was deze ook betrokken bij het vervoer van hasj per schip. Ook een horeca-exploitant met een niet al te beste reputatie zou heb ben meegeholpen. Na de dief stal zijn de jasjes vervoerd naar een opslagplaats in Loos duinen. 'De eigenaar van de loods vond het echter geen goed idee de buit te verbergen, zodat de jasjes naar Rotterdam werden gebracht. Tijdens het vervoer naar de Maasstad heeft de politie Vonnis op 2 Regengebied in aantocht DE BILT (KNMI) - Het weer behoudt een herfstachtig ka rakter. Terugkeer naar een periode met fraai nazomer- weer zit er deze week niet in. De Atlantische depressie-akti- viteit blijft tot over West-Eu ropa doorgrijpen. De afgelopen nacht ontwikkelden zich vlak voor onze kust enkele regen en onweersbuien die in och tenduren landinwaarts dreven. Een opklaringsgebied daarach ter veroorzaakt wel een korte opleving, maar een brede wol kenzone boven Ierland en Schotland verplaatst zich al weer naar de lage landen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9