olitie moet niet talmen et doortastend optreden ÏGIO ICHEIDENDE DISTRICTSCOMMANDANT RIJKSPOLITIE KOLONEL P. PAUL: Randstad Sport gaat in twee aparte verenigingen spelen leperkt aantal nieuwe rojecten in Noordwijkerhout Warmond wil puntensysteem bij toewijzing woningen Tien mille aan pri jzen op harddra veri jdag LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 Districtscommandant P. ►ERDORP Dirigtr officier der rijkspoli- le klasse. Kolonel P. tul. commandant van het iet 's-Gravenhage van korps rijkspolitie. Tot 1 itober prijkt zijn bordje op de kamerdeur er op de bovenste etage het districtsbureau in iderdorp. Dan gaat de (Paulines) Paul met functioneel leef- rntslag. Deze poli tie- is op 1 november 1940 als schrijver le klasse bij de ge- eentepolitie van zijn ge* ►orteplaats Den Haag. In 43 haalde hij het inspec- "lirsdiploma en in septem- ir van het zelfde jaar werd j door de Duitsers gear- steerd en ontslagen. Tot I afloop van de oorlog left hij in verschillende incentratiekampen gevan- in gezeten. In augustus 45 trad hij weer in dienst I werd ingedeeld bij de istitiële politie van de ge- eentepolitie in Den Haag. p eigen verzoek werd hij 11948 uitgezonden naar de ederlandse Antillen en op iiracao te werk gesteld bij justitiële politie en [eemdelingendienst. |k had voor de oorlog altijd i het idee gehad om naar het jenmalige Oost-Indië te tan. Toen me de kans werd boden om naar de Antillen (gaan, heb ik die met beide Inden aangegrepen. Ik had nf jaar oorlog achter de rug I daardoor had ik een enor- (e drang gekregen om eruit gaan, om de wereld- in te fckken". In 1951 werd Paul kar hoofdinspecteur, medio §52 werd hij aangewezen als lef van de geüniformeerde fcnst. Sinds 1956 belast met «werkzaamheden, werd hij I juni 1958 bevorderd tot commissaris en tevens aange wezen als commandant van de brandweer. Inmiddels een vrouw en drie kinderen rijker, repatrieerde het gezin Paul in 1964. In Ne derland werd hij benoemd tot dirigerend officier der rijks politie derde klasse en tevens ingedeeld bij het stafbureau organisatie van de directie po litie van het ministerie van justitie. Er wordt van nogal wat kan ten kritiek uitgeoefend op de politie. Een veelgehoorde klacht is, dat de agenten te jong zijn, en daardoor niet op gewassen tegen hun taak. .Dat ze door die jonge leeftijd niet tegen hun taak zouden zijn opgewassen, daar ben ik het niet mee eens. Vroeger moest je 21 zijn om bij de poli tie te komen. Die leeftijd is destijds verlaagd en dat geldt nog steeds. De belangstelling om bij de rijkspolitie te ko men, is nog steeds groot Slechts één op de acht tien sollicitanten wordt aangeno men. Het gevolg is dus dat wij via die selectie tot goed perso neel komen. Ik verbaas me er soms over dat deze jonge mensen in korte tijd toch een flinke ervaring opdoen en vaak tot meer in staat zijn dan je van een jongeman of - vrouw mag verwachten. Wij hopen overigens binnen erike- le jaren dat hangt een beet je af van de financiële situatie de opleiding te verlengen van een jaar naar 19 maan den. Het opleidingspakket is momenteel zo groot, dat het niet goed binnen één jaar af gewerkt kan worden. In de nieuwe opleiding wil men dan ook de mensen vier maanden stage laten lopen bij de prak tische dienst". Er zijn nogal wat personen die vinden dat de politie har der zou moeten optreden. Tot hoever kan aan deze wensen tegemoet worden gekomen? .Als ik nu nog even kijk naar Dode waard, dan heb ik toch de indruk dat er flink wordt opgetreden. In die zin, dat er wel goed wordt gewogen, maar dat er niet te lang wordt getalmd met doortastend op treden. Ik vind dat wel een goede zaak, want op zo'n ma nier kun je escalatie voorko men. Als je te lankmoedig bent, dan loopt het sneller uit de hand. Natuurlijk moet elke zaak van geval tot geval wor den beoordeeld. Je moet goed de omstandigheden weten en de achtergronden kennen. De grote kunst van ons werk is om de juiste middenweg te vinden. Op een onjuist mo ment met de onjuiste midde len optreden kan enorme ge volgen hebben". Een ander deel van de bevol king meent dat de politie vaak al veel te ver gaai zoals met bet voortijdig oppakken van mogelijke oproerkraaiers. „Dat is zowel in de politiewe- reld als in de juridische we reld een heet hangijzer. Wat er toen in Breda is gebeurd de hoofdcommissaris van Am sterdam heeft zich trouwens ook uitgelaten om iets in die zin in de politieverordening te veranderen zit eigenlijk precies op het scherp van de snede. Ons rechtssysteem is erop gebaseerd dat men pas kan worden aangehouden, als men iets gedaan hééft. Om ie mand preventief op te pakken op grond van het vermoeden dat hij iets géét doen, moet je uiterst voorzichtig zijn. Je kunt dan het gebied van de willekeur binnentreden en dan ga je toch wel knabbelen aan de grondbeginselen van onze rechtsstaat. Uiteindelijk heeft de overheid het in het geval van Breda ook verloren, want er moet schadevergoe ding worden uitbetaald. Aan de ander kant kun je je afvra gen of er niet een heleboel narigheid door is voorkomen. Zou de politie in staat zijn ge weest om de oproerkraaiers van het koninklijk bezoek af te houden? Je begeeft je met deze vragen op het gebied van de speculaties. Maar ik geloof toch dat het bestaande sy steem niet veranderd moet worden en dat de politie pas moet kunnen ingrijpen als er duidelijk aanwijsbare strafba re feiten zijn gepleegd. Het ligt dan wel aan de wetgever om te omschrijven wat precies een strafbaar feit is". Zijn er wettelijke voorschrif ten waarvan u vindt dat ze veranderd zouden moeten worden? „Door de maatschappelijke ontwikkeling krijgt de ver dachte steeds meer rechten. Als je bijvoorbeeld bekijkt dat bij een aanhouding al in een zeer vroeg stadium direct de advocaten moeten worden in gelicht, zodat hij bij het ver hoor aanwezig kan zijn, dan wordt het voor de politie soms erg moeilijk om zaken tot een goed einde te brengen. Ik ben er. wel voorstander van dat een verdachte volledig aan zijn trekken komt, maar ook hier geldt weer de vraag „waar leg je de grens". Per soonlijk sta ik op het stand punt, dat de zekerheden die het wetboek van strafvorde ring bood in het belang van de verdachte zodanig waren, dat van willekeur van de zij de van de politie geen sprake kan zijn. Maar er zijn hiero ver politieke opvattingen die er wat anders over denken". De bewering van een korps dat door personeelsgebrek de minder belangrijke aspecten van het politiewerk wat in de verdrukking komen, vindt Paul een beetje een verouderd verhaal. „We beginnen in het district langzamerhand op de organieke sterkte van 940 man te komen. Nu zitten we rond de negenhonderd. Over één a anderhalf jaar moet de maximale sterkte zijn bereikt. Het is natuurlijk een heel an der verhaal over wat nu ei genlijk de organieke sterkte moet zijn. Nu is die alleen maar gebaseerd op het aantal inwoners van de gemeente. Er zijn echter nog heel wat andere elementen aan te voe ren die op de sterkte van be trekking zouden kunnen zijn, zoals de verkeersdruk, crimi naliteit, industrialisatie, enz. Op het ogenblik is hierover een onderzoek aan de gang. De resultaten zullen nog wel wat jaren op zich laten wach ten, maar er zou bijvoorbeeld uit kunnen blijken, dat de or ganieke sterkte van sommige gemeenten hoger moet zijn, terwijl andere gemeenten een te hoge sterkte hebben. Ik hoop dat men dan een wat ge nuanceerder beeld krijgt voor de vaststelling". Wat is uw filosofie voor de toekomst voor de politie? „Ik hoop dat men er op den duur toch in zal slagen, om de politie op een zo doelmatig mogelijke wijze te organise ren. Ik vind dat wij dat ook verplicht zijn tegenover de belastingbetalers. Daarnaast moet een zo duidelijk mogelij ke aansluiting gevonden wor den bij de maatschappelijke werkelijkheid. Overigens wil ik nog graag even kwijt, dat de samenwerking tussen het district 's-Gravenhage en de acht gemeentelijke korpsen in de regio Zuid-Holland-mid- den op het gebied van het voorkomen van misdrijven op een bijzonder fijn en goed ni veau staat". LUUD VAN DER HAM BU VERDELING SPORTVELDEN IN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN De Voorschotense voetbalver eniging Randstad Sport gaat in twee aparte verenigingen uiteen. De zondagafdeling behoudt twee velden en de huidige sportaccommodatie, terwijl de zaterdagafdeling twee velden krijgt en tevens 60.000 gulden voor de bouw van een nieuwe kleedgele genheid. Aanleiding voor deze mededeling van wet houder L. Marselis gistera vond was het agendapunt van de commissie sport en recreatie: „verdeling sport velden Adegeestcomplex". In de eerste opzet was een voetbalveld toegewezen aan de voetbalvereniging SVLV. Deze vereniging moet om or ganisatorische redenen echter afzien van het nieuwe veld en blijft daarom voetballen op het Van der Hoevensportpark. Wel wil SVLV een vierde veld laten aanleggen. Dit laatste is thans nog niet mogelijk. Financiële problemen maken de bouw van de sporthal/ ten- nishal Bijdorp onmogelijk. Sportschool Goederaad heeft dit aan de gemeente medege deeld. In de directe omgeving van Voorschoten zijn inmid dels diverse sport- en tennis hallen gerealiseerd, waardoor een sluitende exploitatie on mogelijk wordt Ook de toekomst van het ten nispark in het Van der Hoe- venpark is nog niet duidelijk. Tennisvereniging „Forescate" ziet op dit moment geen kans om de exploitatie zelf ter hand te nemen. 15 mille buit bij inbraak KATWIJK Voor ruim 15 mille aan zend- en ontvan- gapparatuur is gestolen in de nacht van maandag op dinsdag bij de firma Schaart Electronica bv aan het Cleyn Duinplein in Kat wijk. De inbrekers kwamen binnen nadat zij een ruitje in de voordeur hadden ver- nield. JROTING 1982 SLUITEND 3RDWIJKERHOUT Ter verkrijging een redelijke budgettaire ruimte ontko- l de burgers van Noordwijkerhout niet een stijging van de heffingen en belas- en. Dit blijkt uit de meerjarenbegroting iet beleidsplan 19821985 en de daaruit ileide ontwerpbegroting voor het jaar Voorts constateren de burgemeester en irethouders dat er in de jaren 1983 tot en 1985 slechts ruimte zal bestaan voor de :kten raadhuis en bibliotheek. :ollege biedt de raad een sluitende begro- lan, waarin wordt aangegeven dat men re- op 26.832.974.- aan inkomsten. Dat is bij- 2.000.000.- meer dan in 1981 binnenkwam, tgaven zijn echter ook dermate groot, dat ?r het scheppen van een redelijke budget ruimte er in het begrotingsjaar 1982 geen id te voeren is. Daarom stelt het college 1 een aantal heffingen en belastingen te jogen. Allereerst wil het college het tarief de reinigingsheffingen met 15% verhogen. het Kabinet heeft vastgesteld het plafond tariefsverhogingen op 4% te stellen, moet de voorgestelde verhoging ontheffing ge- gd worden. college komt met een dusdanige verhoging, 1 het dekkingspercentage van de kosten van Dphalen en afvoeren van afvalstoffen zon- lariefsverhoging zou zakken van 64% naar Men acht dit een zodanige verzwaring van (gemene geldmiddelen, dat men het nood lij k acht het dekkingspercentage in de ft van 64% te houden. Met een tariefsverho- van de voorgestelde 15% bereikt men een tingspercentage van 63%. Het college voegt h toe, dat het ministerie geen bezwaren It als de raad tot de voorgestelde verhoging Uit. Voorts worden de leges met 4% en de IJenbelasting met 5% verhoogd. Dnroerend-goedbelasting (OGB) is een an- yerhaal. In 1982 wordt in ieder geval een r-opbrengst van 225.000.- geraamd. Wat troor de individuele burger betekent is nog duidelijk. De enigszins onduidelijke gang zaken rond deze belasting vindt zijn oor- in de hertaxatie van de onroerende goede- Door nieuwbouw en verbouw is de totale fde van de onder de OGB vallende objecten fegen. Het college gaat aan de hand van de is beschikbare gegevens ervan uit, dat de le waarde gesteld kan worden op 125% van lu bekende totale waarde. Bij een gelijkblij- i tarief zou dat een meeropbrengst opleve- Ivan 426.801.-. Het college realiseert zich |er dat een belastingdruk van 25% méér op I belastingschuldigen in deze economisch Üijke tijden een te zware last legt Het col- i stelt daarom voor het tarief zodanig bij te en, dat men uitkomt op een meeropbrengst 225.000.-. Er komt zodoende een lager ta- maar door de stijging van de totale waarde de objecten een meer-opbrengst. De conse- ities voor de individuele burgers hangen af de uitkomsten van de hertaxatie. Voor de i 1983 tot en met 1985 is er op dit gebied duidelijkheid. Per jaar wordt steeds een iqging van de o.g.b. met 5% voorgesteld. euwe projecten commissie ad hoe heeft zich de laatste ja- beziggehouden met de mogelijkheden om 'uitbreiding van het gemeentehuis en tot nieuwbouw van de bibliotheek over te gaan. Voor de verwezenlijking vap de bibliotheek werd nog niet zo lang geleden gedacht aan het terrein van de PrinsenhofschooL Uit voorstu dies met betrekking tot een scholennota is ech ter gebleken, dat dit terrein niet vrij komt. Mede gezien de huidige financiële positie van de gemeente wil het college nu afzien van een gescheiden realisering van het projekt raadhuis en het projekt bibliotheek. Het wil weer terug naar een reeds eerder opgevat plan: het verwe zenlijken van de (in omvang geringere) uitbrei ding van het raadhuis en de bouw van een bi bliotheek in één gebouw naast het bestaande raadhuis. Als de raad met dit voornemen ak koord gaat kost dit in 1982 770.000.- aan kre dieten (opstellen van een programma van eisen en het maken van een plan met kostenraming). Voor de verwezenlijking van het plan moet zo wel in 1983 als in 1984 f 3.000.000.- aan kredie ten gevoteerd worden. Het college stelt nog met nadruk, dat het gaat om een zeer globale ra ming. In het hoofdstuk Ruimtelijke ordening wordt gesteld dat de centrumfunctie onverminderd moet blijven bestaan. In nieuwe woonwijken zullen dus geen winkels worden opgenomen. De bestaande winkels dienen ontwikkelings kansen te hebben, maar het karakter van de dorpskern dient gehandhaafd te blijven. Een verdergaande bescherming van de dorpskern hangt af van de resultaten van de „Commissie inventarisatie waardevolle gebouwen". Ook constateert het college dat de woonfunktie in de kern van belang is en dat het daarom moge lijk moet blijven om boven winkels woonruim te te scheppen. Bij de verdere invulling van het plan Zeeburg dient men volgens het college rekening te hou den met nieuwe omstandigheden en moet wor den gestreefd naar het scheppen van een accep tabel woonmilieu ondanks dichte verkavelin gen. ,3ij de komende onderhandelingen met Spaarneveste dient het belang van de plaatselij ke woningzoekende als een absoluut uitgangs punt te worden gehanteerd", aldus het college in het beleidsplan. Daarbij kan worden vastge steld dat woningbehoefte en woningaanbod niet parallel lopen. Ondanks een lichte daling ten opzichte van 1980 stonden er per 1 september 1981 nog 560 personen op de lijst van woning zoekenden. De omleidingsweg Victoriberg (ter ontlasting van de straten in de dorpskern) zal waarschijn lijk in 1982 geheel gerealiseerd worden. Mo menteel is het gedeelte Zeestraat-Gooweg klaar en van het gedeelte Zeestraat-Herenweg is het grondwerk praktisch klaar. De onderhandelin gen over de aankoop van resterende gronden kunnen naar verwachting in 1982 worden afge rond. Hiermee gaat een bedrag van 600.000.- gemoeid. De verdere realisering kost dan nog eens 350.000.-. Na realisering van de gehele Victoriberg is het college verder van plan om te bekijken, of de Dorpsstraat (in navolging van de reconstructie van de Zeestraat en de Haven straat) voor voetgangers, fietsers en winkelend publiek ingericht kan worden. Een onderwerp dat in de planperiode 1982 1985 zeker niet voor realisering in aanmerking komt, is de aanleg van kabeltelevisie in de on rendabele gebieden. Dit vergt volgens het colle ge een bedrag van 650.000.- en is vooruitge schoven tot na 1985. Motorrijder zwaar gewond Een 19-Jarige Amerikaanse motorrijder is gistermiddag met een hersenschudding, een gebroken neus en een gebroken elleboog in het Diaconessenhuis in Heem stede opgenomen. De man, op bezoek bij zijn ou ders in Oegstgeest, reed op de Leidsestraat in de richting van Hillegom. Vlak voor het dorp botste hij op een vrachtwagen, bestuurd door een 45-jarige bloe menhandelaar uit Hille gom. Deze reed in dezelfde richting, maar wilde in een bocht keren. De motorrij der kon hem niet meer ontwijken. De vrachtwagen is aan de voorkant bescha digd en de motor is totaal vernield. Belastingen in Leiderdorp fors omhoog LEIDERDORP De gemeentelijke belastingen gaan vol gend jaar fors omhoog. Volgens wethouder J. Bezemer (PvdA) van financiën is dit noodzakelijk om een sluitende begroting mogelijk te makeri. De hondenbelasting en de on- roerend-goedbelasting (OGB) gaan met 8% omhoog. De ver hoging voor de OGB heeft alleen betrekking op het gebrui kersgedeelte. Het eigenaarstarief is al op het maximum vastgesteld. In het streven naar kostendekkende tarieven worden de reinigingsrechten met 15.6% en de marktgelden met 22.7% verhoogd. De overige gemeentelijke tarieven on dergaan volgens het voorschrift van het ministerie van Bin nenlandse Zaken een verhoging van 4%. Ook aan de uitgavenkant zal het nodige gedaan worden om een evenwicht tot stand te brengen. „In alle sectoren zal pijn moeten worden geleden", aldus Bezemer. Veel ruimte om de uitgaven die 50 miljoen gulden bedragen om te buigen is er niet. Leider dorp zit met een grote schuldenlast waarvoor jaarlijks ongeveer 10 miljoen op tafel moet komen. De verplichte medewerking in het kader van de uitvoering van de sociale wetgeving kost de gemeente 10 miljoen. De salarispost beslaat nog eens een bedrag van 13 miljoen gulden. Aan rigoreuze maatregelen, zoals ontslag van gemeentepersoneel of zelfs maar inkrimping, wordt volgens wethouder Bezemer niet gedacht. De raadscommissie beleidsplanning en financiën zal morgen avond een advies uitbrengen over de belastingvoorstellen van het college van B en W. De begroting voor 1982 en de beleids voornemens van het college zullen half oktober aan de gemeen teraad worden gepresenteerd. WARMOND De gemeenteraad van War mond zal zich morgen buigen over het pun- tensyssteem voor de toewijzing van wonin gen binnen de gemeente. Het Warmondse college wil met de invoering van dat sy steem komen tot een meer rechtvaardig toe wijzingsbeleid. Tot nu toe geschiedt toewij zing van woonruimte in hoofdzaak in vol gorde van datum van inschrijving op één van de vier lijsten van woningzoekenden. Bij de toewijzing wordt getracht de door stroming zoveel mogelijk te bevorderen. Wel wordt er in enkele gevallen een urgen tie toegepast, om medische, sociale of ande re redenen. Het huidige systeem functioneert goed, maar het college hoopt met het puntensysteem nog eerlijker te werk te kunnen gaan. De datum van inschrijving is van ondergeschikt belang, al levert het wel punten op. Hoe meer punten, hoe hoger de woningzoekende op de lijst komt. Tot nu toe werd iemand wiens omstandigheden zich wijzigden (een aleenstaande die gaat trou wen of samenwonen bijvoorbeeld) onderaan een andere lijst gezet In die situatie komt door het puntensysteem verandering. Elk aspect van de omstandigheden waarin de woningzoekende verkeert kan punten opleveren. Hoe ouder men bijvoorbeeld is, hoe meer punten men krijgt. Een 21-jarige woningzoekende krijgt 1 punt vanwege zijn leeftijd, een 30-jarige 10 punten. Het achterlaten van een geschikte huurwoning levert 20 punten op, sociale en medische indica tie kunnen ook veel punten opleveren. Ook noodgevallen, bijvoorbeeld mensen die plotse ling buiten eigen schuld dakloos worden of in financiële moeilijkheden raken, kunnen met veel punten worden gehonoreerd. De Warmondse gemeenteraad zal zich morgen ook nog buigen over de doelstellingen van het bestemmingsplan Bebouwde Kom, het ont- werp-basisplan voor de openluchtrecreatie van het recreatieschap Noord-Zuidhollandse Plas- sengebied en het huren van badmintonbanen in de hal van Dekker Tennis in Warmond. LISSE Het bestuur van de Harddra verijvereniging 'Lisse en Omstreken' verwacht dat morgen 24 paarden aan de start zullen komen op de harddrave rijdag in het kader van de najaarsfees ten. De totale prijzenpot bevat tiendui zend gulden. De eerste prijs bedraagt 4.500 gulden en een zilveren tulp voor de pikeur. Ondanks hét feit dat er twintig paarden minder staan ingeschreven dan vorig jaar, verwacht men toch weer een grote belangstelling voor deze één na laatste kortebaandraverij van dit seizoen. Het spektakel begint om twee uur aan de Heereweg. Autobezitters worden verzocht in verband met de draverij na acht uur 's morgens hun wagen niet te parkeren op het ge deelte van de Heereweg tussen de Laan van Rijckevorsel en het Vierkant. Ook het parkeerterrein tegenover het gemeen tehuis moet die dag leegblijven. Parkeer gelegenheid is te vinden in de Zwanen- dreef, de Vuursteeglaan, de Eerste Poel laan, de Don Boscostraat, de Berkhout- laan, het Vierkant en de Westerdreef. Aanvaring op Oude Rijn HAZERSWOUDE-RIJN- DIJK Bij een aanvaring gistermiddag op de Oude Rijn ter hoogte van de Zwaantjeskerk is een plfr^ zierjacht gekapseisd en op zijn kop in het water be land. Het jacht voer in het midden van het water en zat derhalve in de zogenaamde dode hoek van een binnenvaartschip, dat het van achteren aanvoer. De drie opvarenden van het ple zierjacht, vader, zoon en zwa ger uit Scheveningen, konden ongedeerd naar de kant zwem men. Jongetje door dronken automobilist aangereden VOORHOUT Een 9-jarig jongetje uit Voorhout is gis termiddag met schedelletsel naar het Academisch Zie kenhuis Leiden overge bracht De jongen stak de kruising Engelselaan- Van de Berg van Heemstedeweg over toen hij werd aangereden door een 53- jarige automobilist uit War mond. Deze bleek onder in vloed van alcohol te rijden en is daarvoor aangehouden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7