Krachtig pleidooi voor aansluiting Alkemade bij schoolbegeleidingsdienst Salvo" wil clubgebouw De Schakel Langeraar trok 55.000 bezoekers REGI0(J0UR)NAAI REGI0U0UR1NAAL Arie van Dam van Arti zestig jaar muzikant T>!> Actiecomité belemmert verkeer in Kerkstraat Kwiek' krijgt toch subsidie Ouders Albanianae spuien kritiek op lokalenbeleid REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 PAG11 ALKEMADE De gezamenlijke besturen en hoofden van het bijzonder kleuter- en la ger onderwijs in Alkemade hebben in een brief aan B. en W. krachtig aangedrongen op aansluiting bij de Schoolbegeleidings dienst. Dit, naar aanleiding van een schrij ven van het gemeentebestuur over in te voe ren bezuinigingen bij het onderwijs in ruil voor aansluiting bij genoemde dienst. In de brief wordt gezegd dat aansluiting bij een schoolbegeleidingsdienst noodzakelijk is voor - het goed functioneren van het onderwijs in Al kemade en dientengevolge hoog op de prioritei tenlijst van de gemeente zou moeten staan. Voorts acht men bezuinigingen op het onder wijs een moeilijke zaak, immers „wat eerst goed voor het onderwijs wordt gevonden, kan niet bij de eerste de beste tegenwind overboord ge zet worden als zijnde overbodig". De suggesties tot bezuinigen worden in de brief stuk voor stuk behandeld. Zo zien de gezamen lijke besturen en hoofden een eventuele af schaffing van de subsidiëring van het godsdien stonderwijs als een zaak die niet tot hun be voegdheden behoort, maar tot die van de kerk besturen. Naar uittreding uit de Jeugdtandver- zorging hebben besturen en hoofden van ge noemde scholen wel oren. Echter intrekking van de gemeentelijke bijdra ge voor schoolvorderingentests en voor.busver voer naar het schoolzwemmen wijzen zij perti nent af. Dringend wordt verzocht niet aan het aantal uren vakonderwijs te tornen. Bezuini gingen op de schoolbibliotheek ziet men wel zitten, maar pas dan wanneer Alkemade een goede openbare bibliotheek heeft. De schoolhoofden en -besturen vinden dat niet gepraat kan worden over bezuinigingen zolang men niet beschikt over de begroting waarop be zuinigd dient te worden. Zij stellen daarom voor om de onderwijsbegroting voor 1982 te la ten onderzoeken „op de eventuele mogelijkheid om bedragen te vinden die aansluiting bij een Schoolbegeleidingsdienst rechtvaardigen". Dat onderzoek zou verricht kunnen worden door de leden van de gezamenlijke raadscommissies on derwijs en financiën. LANGERAAR In Langeraar wordt zon dag 27 september gevierd dat het precies twee jaar geleden is dat het gebouw De Schakel werd heropend. In die twee jaar trok het cultureel centrum ruim 55.000 be zoekers. Aan de viering van het jubileum zal de Dizzy's Man Band zijn medewerking verlenen. De Schakel bestaat als instelling al langer, maar in verband met geluidsover last moest het gebouw een tijdlang worden gesloten. Op 29 september 1979 volgde de heropening nadat er maatregelen waren ge nomen om de geluidsoverlast te beperken. De Schakel organiseert vooral activiteiten voor jongeren, maar incidenteel komen ook de oude ren aan bod. Naast discotheken en optredens van bekende en minder beleende popgroepen wordt er aandacht besteed aan culturele activi teiten zoals toneel, cursussen en films. Tameliik bekend is de Nacht van Ter Aar, een jaarlijks terugkerend evenement dat is voortgekomen uit de vroegere schakelrekorddag. De meeste bezoekers komen naar de soos op de zondag middag. Na een slappe periode is de belangstel ling voor de activiteiten aanzienlijk toegeno men, mede door veranderingen aan de grote zaal en optredens van bekende groepen. Eén van die groepen is dus de Dizzy's Man Band, die zondag ook iets te vieren heeft, want de for matie bestaat 12,5 jaar. De groep brengt een vernieuwde show en heeft ook een zangers aangetrokken, de 23-jarige Riny Oudhuis. Het optreden annex feest begint om half negen. De jubilaris met zijn muziekinstrument. LANGERAAR Één dezer dagen viert de heer Arie van Dam het feit dat hij zestig jaar in de muziek zit, en wel bij de muziekvereniging „Arti et Religioni". Van Dam is geboren in de kosterswoning bij de r.-k. kerk in Langeraar op 19 oktober 1910. Zoals zovelen in die tijd aanvaardde hij een werkkring in de tuinbouw. Vervolgens is hij in dienst van de teerfabriek in Uit hoorn getreden en uiteindelijk is hij werkzaam ge weest bij de gemeente Ter Aar, een taak die hij beëin digde vlak voor zijn 25-jarig jubileum. Op 13-jarige leeftijd is hij toegetreden tot „Arti", waar zijn vader C. van Dam de dirigeerstok hanteeerde. Als jongen in de korte broek zette Arie van Dam in de scheersalon van Bertus Wassenburg zijn eerste schreden op het muzi kale pad. Ook Arti stond in die dagen nog in de kinder schoenen. Van Dam begon zijn muzikale carrière op de trombone, speelde later bariton-saxofoon en nog weer later werd het de tuba, waarop hij nu nog speelt. Onder leiding van Cor van Lammeren kreeg Arie van Dam met nog een aantal muziekminnenden les. Er moest dagelijks geoefend worden. Dat kon, want thuis had Arie ook de ruimte omdat het gezin Van Dam naar het café aan het Kerkpad was verhuisd. Door al die studie kreeg hij een prima ondergrond en een gedegen muziekkennis. Arie van Dam moest in dienst (bij de genie) en kreeg in het leger een plaats in het fanfarekorps dat louter bestond uit be roepskrachten. „Daar telde ik helemaal niet mee", aldus de jubilaris, „want ik was dilettant". Maar het betekende toch heel wat om in het beroepskorps te worden opgenomen. Terug in de burgermaatschappij kreeg Arti et Religioni weer Van Dams volle aandacht. Al die jaren is hij een zeer trouw lid van deze vereniging geweest, waar hij als onder- kapelmeester een leidende rol vervulde. Zijn verdiensten voor de Langeraarse muziekvereniging zijn dan ook groot. De jubilaris is ook al achtenveertig jaar lang lid van het parochiële zangkoor en sinds drie jaar voorzitter van de plaatselijke bejaardensoos. RIJPWETERING Tennisvereniging „Salvo" uit Rijpwetering heeft vergun ning aangevraagd voor de bouw van een eigen clubgebouw. Deze bouwaan- vraag wordt vanavond behandeld in de vergadering van de beheerscommissie Sport- en Jeugdaccommodaties. Een sober eigen honk met goede voorzie ningen staat hoog genoteerd op het ver langlijstje van de nog jonge tennisvereni ging. Het huidige onderkomen, een rij dende directiekeet zonder toilet, stromend water en verlichting, is veel te klein. Bo vendien is de keet slechts tijdelijk in brui kleen afgestaan door een plaatselijke aan nemer. Volgens Luuk Beelen, secretaris van „Sal vo", streeft de vereniging ernaar om het te plaatsen clubgebouw reeds in april aan staande bij het begin van het speelseizoen in gebruik te nemen. Er zijn richtprijzen per kubieke meter inhoud bekend van dergelijke gebouwen en deze wijzen uit dat nieuwbouw op ongeveer 150.000.- zou komen. De financiële lasten van het huidige spiksplinternieuwe tenniscomplex zijn al niet gering en een investering van anderhalve ton daar bovenop, zou naar de mening van het bestuur van „Salvo" niet verantwoord zijn. Gezien de normen van de KNLTB kan het ledental van de ten nisvereniging nu al niet meer groeien en een verhoging van de contributie lijkt „niet in het belang van de bereikbaarheid van de tennissport in Alkemade". Een alternatief voor nieuwbouw is gevon den in de vorm van een gebruikt en in goede staat verkerend clubgebouw uit Lekkerkerk. Dit kale gebouw is te koop voor 12.500,-. Inclusief fundering, bouw kosten, aanleg van gas, water en electra en de inrichting van vloer, douches, keu ken en bar, zou dit gebouw komen op 75.000,-; de helft dus van de kosten bij nieuwbouw. Het bestuur van de Rijpse tennisvereniging ziet in het gebouwtje uit Lekkerkerk een aantrekkelijke, tevens fi nancieel haalbare oplossing voor haar huisvestingsproblemen. Vooralsnog wacht men met spanning op de beslissing van het Alkemadese gemeentebestuur. Klaverweideschool adopteert weeshuis in Zaïre ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Kla verweideschool heeft via „Terre des hom mes" het weeshuis Mashala in Kananga, Zaïre, financieel geadopteerd. Kinderen, o«- ders en leerkrachten van de school hebben zich garant gesteld voor een bedrag van minstens 450.- per jaar. Om dat te berei ken staat het projekt „Weeshuis Mashala" deze week centraal met als sluitstuk vrij dagavond een fancy-fair. De school gaat zich inzetten om de sterk onder voede en gebrekkige kinderen van het wees huis te helpen. Door de financiële steun is het mogelijk dat de kinderen gezond eten krijgen, medische verzorging, leren lezen en schrijven terwijl voor de gehandicapte kinderen door middel van therapie verbetering in hun situatie kan komen. Het tehuis wordt geleid door Ne derlandse zusters samen met verpleegsters uit Zaïre, bovendien verzorgt het weeshuis ook de medische voorzieningen voor de gehele omge ving. Door middel van verhalen, dia's, platen, boeken enz. en echte Zaïrese gebruiksvoorwer pen, wordt de jeugd van de Klaverweideschool deze week uitvoerig geïnformeerd over het land van de adoptiekinderen. Er wordt aandacht geschonken aan de cultuur, de woonomstandigheden, het klimaat, de ziek ten, de landbouw enz. Maar als leuze geldt ook: „Geen woorden maar daden". Want er moet geld komen. Daarom wordt vrijdag 25 septem ber van zes tot negen uur een fancy fair gehou den met voor iedereen wat. Zo is er een grab belton die hoe dan ook altijd prijs oplevert. Voorts een kledingbeurs, een „stekkies"-markt, een lees- en stripboekenkraam, rommelmarkt en koek- en zopietent. De schoolkinderen wor den nauw bij de aktie betrokken. Zo zorgen zij zelf voor de stekkies om de „stekkies-kraam" tot een succes te maken en ook de stukken voot de rommelmarkt zoals boeken, platen, kle ding, speelgoed, gebruiksvoorwerpen zijn door de jeugd verzameld. Voor deze rommel markt kunnen nog steeds goederen worden in geleverd. HOOGMADE Het actieco mité Kerkstraat heeft gis termiddag alles in het werk gesteld om provinciale sta ten ervan te doordringen dat een omleidingsweg rond Hoogmade dringend noodza kelijk is. Zeer tot woede van de plaatselijke politie be lemmerde het comité het verkeer. Ter hoogte van de brug over de Does werd een auto met vier lekke banden neergezet. Toen de banden waren verwisseld, kreeg een andere auto nabij het zelfde punt motorpech. Een en an der leidde tot grote opstop pingen. Aanleiding tot de acties vorm- STATENCOMMISSIE BEZOEKT HOOGMADE de het bezoek van de vaste verkeerscommissie van de provinciale staten aan Hoog made. In huize Van der Ploeg hoorde de commissie, die ove rigens maar met drie man sterk was op komen dagen, het pleidooi van de Woubrugse ge meenteraad aan. Het is een van de laatste kansen voor de gemeente Woubrugge om de omleidingsweg op korte ter mijn te kunnen realiseren. Aanstaande vrijdag worden de prioriteiten met betrekking tot de provinciale wegenbouw voor de komende jaren vastge steld. De Woubrugse raadsle den drongen er bij de staten leden op aan in elk geval over te gaan tot de aankoop van de benodigde gronden. Waar- schijnnlijk zal het niet voor 1987 rustig worden in de Hoogmadese Kerkstraat. ALS BEGROTING SLUITEND IS NIEUWVEEN Gymnastiekvereniging Kwiek moet dins dag met een sluitende begroting bij de gemeente komen. Op die basis kan verder gesproken worden met B en W over oplossing van de financiële perikelen van de vereniging. De gemeenteraad heeft zich gisteravond unaniem achter dit B en W-voorstel geschaard. Het exploitatietekort van de vereniging bedroeg over 1980 ruim 17.000 gulden. Dat vindt de raad te groot. Pas als de vereniging voor het komend jaar met een sluitende begroting kan komen, is de raad bereid te zoeken naar oplossingen voor het tekort van 1980. „Anders komen we volgend jaar weer precies in dezelfde situatie", aldus burgemeester G.J. van der Kroft. De gymnastiekvereniging pleitte ondanks deze opmerking voor directe hulp nu, zodat het bestaan van Kwiek niet in gevaar komt. De raad stemde overigens wel in met het voorstel om de vereniging 7.500 gulden subsidie te verlenen. „En geen cent meer, want ook vorig jaar gaf Kwiek weer te veel geld uit", al dus de raad. Daarmee werd gedoeld op het tekort van 17.000 gulden in 1980 en 14.000 gulden het jaar ervoor. Voor vorig jaar kreeg Kwiek een subsidie van 12.000 gulden met daaraan ver bonden de opdracht de financiële perikelen op te lossen. Het voorstel voor verhoging van de gemeentelijke belastingen met gemiddeld vier procent is gisteravond zonder discussie door de raad aanvaard. Boven de reinigingsrechten komt ook nog een extra verhoging van tien gulden, zoals al in december 1980 door de raad was besloten. Koninklijke onderscheiding in Hazerswoude HAZERSWOUDE Inge- nieur G. H. Morsink uit Ha- zerswoude-dorp is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De zestigja rige werd als zodanig onder scheiden vanwege zijn ver diensten voor de Nationale Coöperatieve Aan- en Ver koopvereniging voor Land en Tuinbouw B.A. Cebeco- Handelsraad en voor de acti viteiten die hij buiten de werksfeer ontplooide. Burgemeester J. ten Heuvel hof deed de mededeling van de benoeming van Morsink tot ridder in diens woning aan de Ridder van Montfoortlaan. Hier waren ook vertegenwoor digers van Cebeco-Handels- raad present, bij welke instan tie de gedecoreerde vooral op het internationale vlak werk zaam was. „Was", want Mor sink gaat genieten van zijn pensioen. De heer A. Bos uit de Paulus Potterstraat 5 is het Verzets- herdenkingskruis toegekend. Het Nationaal Comité Verzets- herdenkingskruis heeft Bos hiervan mededeling gedaan. Bos ontplooide activiteiten in het verzet tegen de bezetters uit Duitsland gedurende de pe riode 1942-1945 in de stad Haarlem en omgeving. Televisie-opname Captain Peacock en mister Humphries uit de Engt tv-serie 'Are you being served' zijn morgen aanwe in de nieuwe Florahal in Rijnsburg. Onder het mo 'Met de TROS de winter door' neemt de gelijknaml omroep donderdag een televisieprogramma op in nieuwe Florahal in Rijnsburg. Dit amusementsp gramma bevat naast de nieuwe elementen van het 1 mende seizoen ook een aantal populaire hoogtepunt uit het 15-jarige TROS-verleden. De uitzending van opnames volgt woensdag 28 september op Nederland Voor muzikale onderbrekingen zorgen de Dolly Do Rob de Nijs, Doris D and the Pins en een speciaal Volle Toeren-koor. Kaarten voor deze opname zijn gen betaling van 7 gulden 50 verkrijgbaar bij de VX kantoren in Rijnsburg, Noord wijk cn Katwijk. Stille tocht De jongeren uit hervormde, roomskatholieke, doopsgezi de, remonstrantse en gereformeerde kerken organiseren het kader van de Vredesweek morgen een stille tocht. A de tocht willen de jongeren uiting geven aan hun gevt van machteloosheid ten aanzien van de vragen en prob, men rond kernbewapening. De tocht heeft twee vertre plaatsen en routes die allebei leiden naar de Hooglanc Kerk in Leiden. Er kan worden gestart vanaf het mon ment '40-'45 tegenover Molen de Valk in Leiden om hi zeven en vanaf winkelcentrum Noord Hofland in Voc schoten om zes uur. In de Hooglandse Kerk wordt deelg nomen aan het avondgebed van kwart over zeven i kwart voor acht met als thema „Macht der machtelozei Informatie bij Ben Juffermans, RK Jongerenpastoraat D kenaat Leiden, tel. 173028, Anke Swager, Gezamenlij Jeugdraden Voorschoten, tel. 071-767557 en Jan en Plo Robbers, Regionale Jeugdraad, Ericalaan 6, Leiderdorp, t 893361. 'Het Dievennest' 'Het Dievennest' is de titel van een blijspel van Hai Nesna, dat vrijdag door de Rijnsaterwoudse toneelv reniging NUVO wordt opgevoerd. Hoofdfiguren vi het verhaal zijn twee dames op leeftijd, Rosalinde Barbara Edel hart Om de verveling te verdrijven wat sensatie in hun leven te brengen gaat het tweet op dievenpad. Het laat zich raden dat dat niet goed 2 loopt Maar anders dan men zou vermoeden. Nog se saüoneler zelfs. De voorstelling wordt gegeven in h Nuts gebouw en begint om 20.00 uur. De toegangspri bedraagt 3 gulden. Thea terkalender De VVV Lisse is deze week weer begonnen met het s, menstellen en uitgeven van de zogenaamde Theaterkalei der. In dit blad kan men in één oogopslag zien wanneer e waar de belangrijkste theatervoorstellingen gedurende ee bepaalde maand zijn te zien. Ongeveer drie weken voord de maand begint is de kalender tegen betaling van ee kwartje verkrijgbaar. Leden van de VVV Lisse kunnen agenda automatisch tegen betaling van de portokosten kr gen toegestuurd. Talencursussen Het Eurodldakt Taleninstituut geeft weer talencursi sen in de Chr. Prinses Margrietschool in Katwijk aa Zee en de R.K. Laurentiusschool in Voorschoten. Vai af eind september starten de lessen Engels, Spaan: Frans, Duits en Italiaans voor beginners, gevorderde en conversatie. Voor Engels wordt tevens de opleidin First Certificate in English of the University of Car. bridge gegeven. Deze cursus staat open voor hen die o het eindexamenniveau Mavo-4 zitten. Meer inlichtii gen zijn verkrijgbaar bij Eurodidakt, Kruisbes 25, 231 AZ Leiden of telefonisch op nummer 071-216868. Unicef Ook dit jaar zijn in Zoeterwoude weer UNICEF-kaarten I koop. Het gaat om kaarten voor de kerst- en nieuwjaar, tijd, maar er zijn ook kaarten voor alle seizoenen. Er zij ook andere UNICEF-artikelen verkrijgbaar zoals spelletje fotoboeken over kinderen in de Derde Wereld, postpapie en agenda's. Met de opbrengst kunnen kinderen worde ingeënt tegen gevaarlijke ziekten of worden voorzien va het noodzakelijke vitamine A, waarmee blindheid word voorkomen. Dit jaar wordt vooral aandacht besteed aan d gehandicapte kinderen. Informatie, kaarten en andere arti kelen zijn verkrijgbaar bij Barbara Barendrecht, Am bachtsherenweg 58, tel. 1679. Adoptie De Hazerswoudse afdeling van de PvdA wil met d collega's van de SPD uit het Westduitse Waldkappt (de partnergemeente van Hazerswoude) een plaats ii de Derde Wereld adopteren. Het ligt in de bedoelin dat men in Hazerswoude deze gedachte, die is ontstaa tijdens een ontmoeting tussen socialisten uit beide gt meen te nader gaat uitwerken. Proef geslaagd ï)e proef met de weekmarkt op het Ambachtsplein in id zerswoude is zo goed bevallen dat deze daar voortaan elk vrijdagmiddag zal worden gehouden. De verhuizing vai het Raadhuisplein, waar de markt tot voor de proef stoni blijkt minder nadelig te werken, dan aanvankelijk wen gevreesd. Ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan vai het Ambachtsplein wordt zaterdag overigens een „vlooien markt" gehouden. Ter gelegenheid hiervan rijdt de Am bachtsexpres de gehele dag vanuit alle hoeken van de ge meenten naar het plein (en terug). ZOETERWOUDE De ge meenteraad van Zoeterwou de heeft vorige maand beslo ten tot aankoop van gron den in het bestemmingsplan „Gemiva" ten behoeve van de woningbouw. Het hier het woongebied „Blan- kaartpark". Dit gebied ligt tussen de Zwetkade en „Swetterhage" het tehuis voor geestelijk minder-vali- den dat begin volgend jaar in gebruik zal worden geno- Woningbouw in Zoeterwouds Blankaartpark Bij het opstellen van de exploi tatie-rekening is uitgegaan van de volgende bebouwing: 42 woningwetwoningen die zullen worden gerealiseerd door woningbouwvereniging „Wilibrord", 12 premie-A wo ningen die zullen worden gebouwd door Bouwbedrijf Bosman b.v. en 18 premie-B woningen. De voorbereidingen voor de bouw van deze laatste serie zijn nog niet afgerond. De totale exploitatiekosten voor het gebied bedragen 1.845.969,-. Het benodigde krediet voor het bouwrijpmaken van het woongebied „Blankaartpark" bedraagt ruim 1,3 miljoen. De gemeenteraad zal zich hiero ver morgenavond moeten uit spreken. Tevens dient een be sluit te worden genomen tot verkoop van grond aan de ningbouwvereniging „Wi brord" voor het bouwen 1 de 42 woningwetwonin| waarvan er overigens 18 in j stapelde vorm zullen won gerealiseerd. Voor de ba van de 12 woningen di grond te worden verkocht I Bosman b.v. De gemiddd huurprijs van de woningw woningen is berekend 495,- per woning per maai ALPHEN AAN DEN RIJN De ou dercommissie van de openbare scholen gemeenschap Albanianae heeft ernsti ge kritiek op het gemeentelijk lokalen beleid of liever op, wat zij noemt, het ontbreken daarvan. Een en ander maakt zij duidelijk in een gepeperde brief aan het college van B en W. Al in september 1980 is de gemeente er door de toenmalige rector Vaassen op ge wezen dat de school kampte met ernstig ruimtegebrek en dat er noodlokalen moesten komen. Pas begin 1981 is dit ver zoek door de gemeente doorgegeven aan het ministerie van Onderwijs waardoor er volgens de oudercommissie een „catastro fale" en nodeloze vertraging is ontstaan. De oplevering van de lokalen kan pas per 30 november verwacht worden. „Dit is desastreus voor de school", aldus de ou dercommissie. De school moet thans met noodroosters werken, het docentencorps is overbelast met als gevolg dat de kwaliteit van het onderwijs kan teruglopen. Aanvankelijk was de oudercommissie te verstaan gegeven dat de noodlokalen per 1 oktober konden worden geplaatst. Ón danks veelvuldige vragen heeft de ouder commissie nooit antwoord gekregen op vraag wie er nu eigenlijk verantwoofl lijk kan worden gesteld voor de opgeloj vertraging. In de brief spreekt de oudercommjl tenslotte haar verontrusting uit over goede voortgang van het onderwijs, v« neer het volgend schooljaar er weer nv leerlingen zullen worden aangemeld. I zijn er zeven a acht noodlokalen extra l dig. Zij vraagt het college of het dan wi achter de feiten zal aanlopen of dat er d tijdig poodlokalen kunnen worden plaatst.-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4