Rumoer in Kamer rond Dodewaard Uitbundige Collectie Idgar Vos QeidteQowtomt Staking kan kwaliteit pilsje bedreigen Enge „discussie" Vliegwielbus blijkt zuiniger en stiller Bijval FNV, kritiek oliemaatschappijen op plannen Den Uyl Overeenstemming over bemiddeling in GAK-affaire weer LEIDSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 „micro"-gevalletjes: een hemdachtig jurkje naast met goud geborduurd zwart zijden mini-jasje, gedra- op een zwart satijnen strapless mini-jurkje. STERDAM „Een warme najaarspresentatie," noem- 'dgar Vos zijn modeshow in Amsterdam die door nogal actrices en zangeressen op de voorste rijen in zijn salon keurende blikken gevolgd werd. Warm waren echter minst zijn doorzichtige hemd-korte voile fladderge- djes die hij „mini-jurkjes" noemde, maar die beter als o" betiteld zouden kunnen worden. Nu zou zo'n mi- 'kje zeker het nodige effect sorteren en best draag- zijn in een centraal verwarmde ruimte. Waarschijn- a1 deze serie hemdjes die voor jurken moeten door- echter beschouwd moeten worden als een voorbode Ie minimode in de komende zomer. zins onthutsend was ook de opening van de show van r Vos met een wijde, nachtzwarte, cape-achtige zijden S\ntel op een zwarte jurk van hetzelfde materiaal met grote vuurrode baret. Typisch de kleding voor de 'dpersoon uit een griezelige thriller. Hierna maakte een 1 furie haar entree. Zij droeg een oranjerode lakleren met zwarte pullover met daarover heen een wijdgol- de zuiver rode mantel en een grote, oranjerode leren 't. Zoiets maakt dat je wel even met je ogen knippert toeschouwer. Daarna volgde, kennelijk als tegenstel- een grijze mantel/pantalon-combinatie met een los de schouder gedrapeerde shawl van dezelfde grijze tels zijn bij Edgar Vos wèl allemaal erg lang, net als de zo'n beetje tot midden op de kuit. Bij die mantels die maal meters stof bevatten en golvend wijd zijn, hoort. 1 die lange brede shawl die soms aan de uiteinden ver- dis met bengelende vossestaarten. De mantels zijn goed \aakt, maar staan wel erg monumentaal. Vrouwen lij- I daardoor zo ingepakt. Dat geldt trouwens voor het folkloresilhouet. Natuurlijk doet men er de stoffabria- ten veel plezier mee, maar het is de vraag of het nodig n jezelf achter zoveel lappen stof te verbergen, leze show waarin veel tegengestelde thema's waren uit- rkt, werd ook een bronsgouden mantel en rok ge- hd waarbij een Lurex-pullover en -muts van dezelfde r hoorden. Letterlijk een pak om 's avonds schitterend i stap te gaan. Alhoewel je zoiets wel incidenteel moet waren voor de rijpere vrouw veel draagbare ensembles Russische stijl te zien. Wijdklokkende tweed-rokken I heuplange hessen erop met de ceintuur in de taille. I hele silhouet was ook al door het gebruik van zware hliteitstoffen vaak een beetje bol, behalve enkele strak heden kamgaren herenpakken voor dames die zoiets pen te dragen. Hierbij waren meer slankmakende pan- l/is, gecombineerd met jasjes in colbertstijl en doorzich- I blouses. Er werden herenhoeden bij gedragen. de overige kleding werden kolossale baretten opgezet door hun omvang soms op vliegende schotels leken, 'raard kreeg een zedig Lady Di-cocktailjurkje van jkzijde een applaus. Onconventioneel mooi was een in met gouden jersey jumpsuit die elke vrouw in een rin omtovert. De show werd besloten met een bruidje vit gevederd lijkend bruidstoilet met een kort sluiertje, schattig herfstbruidje dat op een charmante wijze aller i tot zich trok. PHI A BARUCH rode wollen mantel met zwarte manchetten en een W» wollen crêpe tailleur, afgezet met zwart en rood m bijpassende omslagdoek. Kolossale baretten sieren hoofden. AMSTERDAM Een dele gatie van de bierwachten heeft vanmiddag een onder hond met de Heineken-direc- tie. Deze brouwerij heeft tot nu toe als enige aangeboden om als bemiddelaar in het conflict op te treden. De FNV sluit niet uit dat de staking wordt opgeschort als dit gesprek hoopgevend uitpakt „Zo niet dan gaat de staking onverbiddelijk door", aldus een woordvoer der. Tot de vorige week door de FNV bepleite cao met een aan tal arbeidsvoorwaarden, be hoort ondermeer de afschaf fing van het stukloon. Voor de directie is dit echter een te groot struikelblok. De FNV vindt dit „onbegrijpelijk", om dat deze arbeidsvoorwaarden aanzienlijk bescheidener zijn dan die, welke allang gelden voor vast brouwerijpersoneel. De bierwachten hebben op dit moment de status van kleine zelfstandige, zodat zij' geen prijscompensatie krijgen, wei nig vakantie hebben en zonder al te veel problemen ontslagen kunnen worden. Bierwachten houden in de Nederlandse ca fés en andere gelegenheden waar pils wordt geschonken, de leidingen van de tapinstal laties schoon. Gebeurt dat niet eens in de twee weken, dan slibben de leidingen dicht met resten bier. Het pils gaat dan vreemd smaken. (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In de Twee de Kamer is opschudding ontstaan over het optreden van politie en Mobiele Een heid rond de kerncentrale in Dodewaard, zij het dat die opschudding verschillende oorzaken heeft. Het CD A-ka merlid P. van der Sanden vindt het onbegrijpelijk dat de overheid in Dodewaard niet harder optreedt tegen demonstranten die daar „de spelregels der democratie aantasten". De PSP-fractie daarentegen is van mening dat „er onnodig veel geweld gebruikt is tegen een aan vankelijk geweldloze actie". De leiding van de PvdA vindt dat minister Van Thijn (Binnenlandse Za ken) zich met Dodewaard moet gaan bemoeien en acht het optreden van de M.E. en de arrestatieteams „escale rend en provocerend". D$ kamerfractie van de WD op WD op haar beurt noemt deze verklaring van de PvdA „de werkelijkheid op zijn kop zetten". PPR en PSP noemen in hun verklaringen en vragen aan minister Van Thijn met name het gebruik van traangas, waarmee de Mobiele Eenheid gisteren en ook zaterdag de betogers bij Dodewaard uit el kaar joeg. De M.E. gebruikte daarbij niet zoals tot dusver gewoonte was traangasgrana ten, maar spuitbusjes die in de hand konden worden meege nomen en waarmee een de monstrant „persoonlijk kon worden benaderd", en traan- gascylinders die op de rug werden meegedragen. Het gas dat werd gebruikt was niet het normale traangas, maar het zogeheten CS-gas, dat leidt tot hoofdpijn, bran dende ogen, pijn in keel en longen, brandende huid en braken. Verschijnselen die uren- en soms dagenlang kun nen aanhouden. Een actievoerder: Ja, ik weet dat het niet mag en ik vind het ook niet goed dat het ge beurt. En toch ben ik er bij op die blokkade. Ik werk er zelf aan mee.' Gek hè?" Hij staat beetje verbaasd van zijn aan deel in het blokkadewerk van zojuist, op de weg recht tegen over de ingang van de kern centrale. Pakweg een kwartier eerder waren daar in een blik semactie van de Mobiele Een heid ongeveer honderd de monstranten op de vlucht gejaagd. De blokkade die daar lag bestond voor het overgrote deel uit zand. Maar dat zand was wèl van onder het weg dek afkomstig. De tunnel on der het asfalt door was op het ogenblik dat de M.E. ingreep nagenoeg voltooid. De actie van de M.E. was doel treffend. Zonder dat er noe menswaardige klappen vielen stoven de demonstranten als hazen het veld in. Tussen hen in holden ongeveer vijftien mannen van de M.E., die als zodanig alleen herkenbaar wa ren aan hun politieschoenen. En om goed op de schoenen van de meehoilers te letten, daarvoor hadden de vluchten den volstrekt geen tijd. Resul taat van deze actie binnen de actie waren vier arrestaties, al lemaal jongelui die daadwer kelijk zouden hebben meege- graven aan de tunnel. Een vijfde arrestatie ging niet door. De man die bijna feilloos vol deed aan het signalement dat aan het arrestatieteam was doorgegeven bleek een journa list te zijn, die toevallig eende re kleding droeg als de gezoch te knaap. De identificatie van de rad draaiers werd voor de leden van de aanhoudersteams erg gemakkelijk gemaakt vanuit de lucht In een politiehelikop- ter beschikte een opsporings ploeg over verfijnd kijkerma teriaal, waarmee van af hon derden meters de mensen af zonderlijk konden worden be keken. Vanaf onbereikbare hoogte werden signalementen doorgegeven aan de M.E. op de begane grond. Waarom moest zo nodig een tunnel onder de weg door wordengegraven? „De bedoe ling was, dat door die tunnel het wegdek zou inzakken, zo dat er geen verkeer over de weg meer mogelijk zou zijn. Op die manier wilden we een effectieve blokkade van de kerncentrale maken. Ik geef toe dat de wijze waarop het hier gebeurde niet deugde. Maar ik doe er wel aan mee, omdat ik vind dat datgene waartegen onze acties gericht zijn helemaal niet deugt. We tasten zo het systeem aan dat kerncentrales laat bouwen, dat er een vernietigingsapparaat op nahoudt zoals een leger en dat de M.E. laat optreden zoals hier gebeurt" De boosheid van de actievoer- i.i ■■■■.y «jgsg 8 ders jegens alles wat politie en vooral M.E. heet blijkt diep te zitten. De demonstranten heb ben inmiddels ruim meer dan honderd gewonden geteld, van wie een tiental na behandeling in de eigen EHBO-tent naar een ziekenhuis is gebracht. In twee Nijmeegse ziekenhuizen blijken inderdaad acht of ne gen demonstranten polikli nisch te zijn behandeld. Na de behandeling zijn ze vertrok ken. „We hebben sterk het gevoel dat het er de M.E. nu alleen nog maar om gaat zo veel mo gelijk van onze mensen snel buiten gevecht te stellen, aldus een woordvoerder, „en wat ze doen met die 'stillen' is hele maal een grof schandaal". De zogenaamde „stillen" zijn politiemensen die zich onop vallend gekleed tussen de ac tievoerders hebben gemengd. Hun taak is, goed uit te kij- kedn en te luisteren en allerlei informatie door te spelen naar het beleidscentrum en de poli tieleiding. Die informatie kan enerzijds worden verwerkt in het beleid van de autoriteiten, anderzijds in het arrestatiebe- leid. „Pure spionage volgens een lage methode", vinden de actievoerders. De aanwezigheid van „stillen" onder de actievoerders, ook op het tentenkamp, is intussen bevestigd door de districtscom mandant van de rijkspolitie in Nijmegen, kolonel G.J.Feijl- brief. Die heeft de eindverant woording voor het politiebe leid in en rond Dodewaard. Maar Feijlbrief ziet het werk van deze nagenoeg niet van actievoerders te onderscheiden politiemensen als heel nor maal, acceptabel en legaal. Een lid van de M.E. schopt naar een demonstrant die ondanks het traangas niet weg wil gaan. Eethuisje voor verslaafden in Rotterdamse Pauluskerk ROTTERDAM In het sou terrain van de Rotterdamse Pauluskerk is vanaf giste ren het eerste eethuisje spe ciaal voor hero Ine verslaaf den van start gegaan. Drie maal per week kunnen junks in het souterrain voor een gereduceerde prijs eten. Verantwoordelijk voor het ex periment zijn de Stichting voor Kerkelijke Sociale Ar beid en de Rotterdamse jun kiebond. Het eethuisje is te vens bedoeld als ontmoetings plaats voor verslaafden. De ge meente is steeds hujverig ge weest voor dergelijke experi menten, uit vrees dat handela ren er vrij spel krijgen. HOE onredelijk er wordt geredeneerd in het kamp van de actievoerders in Dodewaard bleek wel uit een opmerking van een van hun woordvoerders in het NOS-journaal. In het politieoptreden zag hij een duidelijk bewijs, dat de overheid niet wil voldoen aan de wens van de meerderheid van de bevolking om de kerncentrales te sluiten. Het was verbijste rend te zien hoe zeer de actievoerder kennelijk in zijn eigen redenering geloofde. Het leek voor hem een uitgemaakte zaak, dat wat de meerderheid van ons volk wil, wordt vast gesteld in een weide in Dodewaard en niet zoals ons de mocratisch systeem dat regelt in de Tweede Kamer. Dit soort kromme redeneringen vindt ongetwijfeld een voedingsbodem in de denktrant, van waaruit PvdA-voorzit- ter Max van den Berg aanvankelijk een oproep heeft gedaan tot deelname aan de „vreedzame, symbolische blokkade". Die" oproep heeft hij gaandeweg afgezwakt Hij kwam eerst tej-ug van het „blokkeren" door te spreken van „hinderen", vervolgens wees hij erpp dat de bevelen van de politie opge volgd dienden te worden en gisteren heeft hij een dringend beroep gedaan op de Dodewaard-demonstranten geen barri caden meer op te werpen, maar slechts te demonstreren door hun aanwezigheid. MAAR inmiddels was het kwaad al geschied, waren aan de kant van betogers en politie gewonden gevallen en was scha de aangericht aan materiaal van de overheid en eigendom men van particulieren. En nog steeds heeft de PvdA-voorzit- ter zich niet .volledig gedistantieerd van de gewelddadige blokkadepogingen in Dodewaard. Want in zijn verklaring uit Max van den Berg in e e n adem kritiek op het „onduidelijk optreden van de autoriteiten", wie hij vraagt af te zien van acties „die nodeloos tot escalatie leiden". Een ronduit en vol ledig afstand nemen zou hem gesierd hebben. EeN blokkade in welke vorm dan ook kan niet vreedzaam verlopen, zodat de politie moest optreden zoals zij heeft ge daan. Het CDA-kamerlid Van der Sanden heeft gelijk als hij stelt, dat deze wijze van protest, die gepaard gaat met intimi datie ontoelaatbaar is. Zo'n actie krijgt onvermijdelijk een te grote aandacht vergeleken met elk verstandig betoog van een voorstander van vreedzaam gebruik van kernenergie. Een dergelijke actie vormt een onaanvaardbare bijdrage tot een inmiddels op gang gekomen enge maatschappelijke dis cussie, waardoor een eerlijke en verstandige democratische beslissing over de kerncentrales onmogelijk dreigt te wor den. DEN HAAG De giro- of vliegwielbus, die de afgelopen jaren door de Zweedse autofabriek Volvo is ontwikkeld, heeft gisteren enkele proefritten in de binnenstad van Am sterdam gemaakt De bus is naar Nederland gekomen op initiatief van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf (GVB) te Amsterdam. Vandaag is de bus in Den Haag getoond aan vervoersautoriteiten en deskundigen uit kringen van het penbaar vervoer. Vooral om milieuredenen wordt al enige tijd gezocht naar ver vanging van de conventionele stadsbus. Men wil bussen die min der geluidsoverlast geven en ook minder uitlaatgassen produce ren. De vliegwielbus voldoet daaraan. Hij heeft een relatief klei ne dieselmotor, die uitsluitend dient om de bus op snelheid te houden. Wat de motor „over" heeft, wordt benut om een vlieg wiel te voeden. Op die manier kan voor het optrekken van hal teplaatsen en verkeerslichten, alsmede voor het tussentijds ver snellen van vliegwielenergie gebruik worden gemaakt. De brandstofbesparing bedraagt 15 tot 25 procent. ROTTERDAM Het idee van vice- premier Den Dyl (sociale zaken en werkgelegenheid) om de oliemaat schappijen Shell en Esso de komende jarenminstens een miljard gulden aan olie- en aardgasbaten te laten af dragen 'ten behoeve van de werkgele genheidsplannen, is bij de Industrie bond FNV goed gevallen. De bond be hartigt de belangen van de werkne mers in de petrochemische industrie. Bij de oliemaatschappijen ziet men niets in de plannen van Den UyL Volgens FNV-districtsbestuurder Piet Scheele kan aan de oliemaatschappijen dit offer best worden gevraagd, omdat momenteel de werk gelegenheid in de aardolie-industrie ernstig op de tocht is komen te staan. Weliswaar heeft de Shell volgens haar zeggen de afgelopen jaren 1,5 maal de aardgasbaten geïnvesteerd, maar in elk geval heeft dit niet geleid tot uitbreiding van de werkgelegenheid in de petrochemie in het Rijnmondgebied, aldus Scheele. De werk gelegenheid bij Shell is zelfs met 300 plaatsen teruggelopen. De oliemaatschappijen zouden bezig zijn met heroverwegingen van de investe ringen. De miljardenplannen van Esso voor raffinage en kolenvergassing zijn in de ijskast gezet, aldus Scheele die ook wees op plannen van andere maatschappijen de capaciteit van de installaties in de Rijnmond te willen aanpassen aan de verminderde vraag. Volgens een Shell-woordvoerder is minister Den Uyl bezig de kip met de gouden eieren te slachten. Gemakshalve wordt vergeten dat het aandeel van de staat in de aardgasbaten dit jaar oploopt tot 21 miljard en het volgend jaar tot 26 miljard gulden. Esso en Shell profiteren maar voor vijf procent van de totale aardgasopbreng sten, aldus deze woordvoerder. UTRECHT Drie bemiddelaars gaan proberen vóór eind november een oplossing te vinden voor het al wekenlang slepende loonconflict bij het GAK. Dit zijn de dienstenbonden FNV en de di rectie van het GAK gisteravond overeengekomen. Daarmee is voorlopig een eind gekomen aan de acties bij het GAK. zen daarna een derde. De problemen bij het GAK lig gen bij de afdeling ziektewet waar ruim 800 mensen werkzaam zijn. Het FNV wil een hogere functiewaar dering voor deze werknemers. Meer loon zou een ein de maken aan de grote doorstroming van dit perso neel naar andere, beter betalende afdelingen. Deze doorstroming stelt de ziektewetafdeling, volgens de dienstenbonden, voor grote problemen. De GAK-di- rectie wilde tot voor kort niets weten van de eis van het FNV, omdat de hele loonstructuur van het GAK daardoor overhoop zou worden gehaald. AZL onderzoekt straling zonnebanken DEN HAAG De afdeling dermatolo gie van het Academisch ziekenhuis in Leiden gaat een onderzoek instellen naar de veiligheid van zonnebanken en zonnehemels, in opdracht van de vori ge minister van volksgezondheid en baar gesteld van 35.000 gulden. TNO le vert aan het onderzoek een financiële bijdrage van 400.000 gulden. Het onderzoek moet binnen vier jaar zijn afgerond. Het moet duidelijkheid" ver schaffen over de mogelijk nadelige in vloed op de gezondheid van de ultra-vio lette straling van de vrij in de handel ver krijgbare zonne-apparatuur. Onzorgvuldig en langdurig gebruik kan namelijk per manente huidafwijkingen veroorzaken zoals versnelde veroudering van de huid en huidkanker. Volgens een woordvoer der van het Academisch ziekenhuis die nen solaria aan strenge veiligheidsvoor schriften te voldoen, voordat zij in de handel worden gebracht. De onderzoekers willen aan de hand van de resultaten van het onderzoek richtlijnen opstellen voor het maximale gebruik per jaar over een periode van tien jaar gemeten. ADVERTENTIE RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO'S. Looptijd Vaste Rente 6 jaarll!^% 5 jaar\VA% 4 jaar1VA% 3 jaar11/4% 2 jaar10 1 jaar9 Nadere informatie: 020-5918014 of haal de folder op het postkantoor. fityï; wi kP°stgiro rijkspostspaarbank ENKELE BUIEN DE BILT - Het weer blijft wis selvallig. Bepalend is nog steeds een depressie, die van Schotland noordwaarts naar het zeegebied ten westen van Noorwegen is getrokken. Deze depressie vult langzaam op en de invloed op ons land wordt minder. Er stelt zich een wes telijke Oceaanstroming in, waarmee echter nog steeds lucht wordt aangevoerd, waar in zich buien kunnen ontwik kelen. De middagtemperatuur ligt woensdag rond de 16 gra den. Niet alleen bij ons is het weer wisselvallig, maar ook in andere delen van Europa, met name in Frankrijk, Noord-Ita- lie en Spanje. Daar vielen on weersbuien. Warm is het nog wel in de landen rond de Mid dellandse Zee, waar de mid- dagtemepraturen tussen de 25 en 30 graden liggen. Weersgesteldheid van gisteren temp temp slag Amsterdam zw.bew. 19 12 i Dee ten Eelde Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Twente Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furl 120.5 n 110.1 n 120.8 n 12 8 n 14 0 ft e.bew. 18 11 15 9 On 28 18 0 mm 24 140.2 mm 21 14 25 mm 19 14 2 mm 21 16 2 mm 27 12 0 mm 26 13 0 mm Kopenhagen mist Lissabon onbew. Londen regen Luxemburg onweer Madrid zw.bew. 19 0 it 12 0 it 21 0 it Stockholm l.bew zw.bew. 27 15 i Las Palmaa zw.bew. 27 20 0 ft Tel Avtv onbew. Tunia Lbew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9