Ook VVD-fractie boos over proef op Kort Rapenburg der wet VERDEELDE REACTIES OP PROEFNEMING Actie tankslag succes Merenwijk viert tien jaar oecumenische gemeenschap Stempelautomaat in NZH bussen Hoorzittingen ontwerpplan sociaal- cultureel werk LE3DSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 v. isitekaartje tv gIDEN Over de ng van het kantonge- cht wandelde de >ro achtmeester der rijks an jlitie ambtsedig heen Fi weer en polijstte de van zijn pet met n verfrommeld zak- tekje tot een glanzend 't sitekaartje. De kanton- J° chter had de agent ont- jn iden, omdat een ver- chte serieuze twijfels id over het waarne- cie ingsvermogen van 0! ie verbalisant. De ver ia ichte bleek echter de :,iige, die twijfels had. ^fdame maakte een stijl- ie entree, hoéwei het ge uren zich nog buiten de qi iorten van het gerecht lel ipeelde. Toen de vrouw zware, stemmig ge- Ri eurde toegangsdeur van it kantongerecht open iwde, werd zij door de luwvakkers aan het Ra- inburg teruggefloten. Dit 1 npelweg om de dame er- ;n e te bewegen haar aso- 5 aal geparkeerde automo- ui el verplaatsen. De annen hadden met plan- n een vernufige oprit »r hun container gef^- f iceerd, zodat een krui- V jgen boven de bak gele- -gd zou kunnen worden, e dame nu althans lar auto blokkeerde 1 :ze vuilstort. Met niet is te verstane bewoor- un ngen wezen de bouw- un ikkers de dame terecht. G iren later volgde de kan- nrechter het voorbeeld, e verdachte was tijdens n eerdere zitting hevig i pikeerd geraakt, omdat j ervan werd beschul- gd, dat zij het rode licht iet verkeerslicht dus, om A rentuele misverstanden it de weg te ruimen) had legeerd. De dame stond ip. dat de verbaliseren- agent eveneens op het werd geroepen. Al- geschiedde. „Ik kon stoppen. Het ging alle- il te snel. Wel beken tSdat ik door oranje heb ien, maar niet door aldus de verdachte, •olgens vertelde zij, stoppen bovendien on- ogelijk was, omdat zij in een te dicht achter lar rijdend voertuig via ii i achterklep op visite zou ebben gekregen. Op de ihterbank van het kleine atje zat een mastodont in een hond, „Geen ge- ht", volgens de agent, lar dat alles terzijde. „Ik d al zo lang en heb nog ten overtreding gemaakt iet voorval op het Rapen- a irg was verrassend snel irgeten). De agenten Ebben zich vergist", aldus e geagiteerde vrouw. olgens de wachtmeester as het geen spontane, aar een zorgvuldig voor- ir reide controle. Al lange- g tijd werden automobi- 1 iten op de. bewuste plaats de gaten gehouden. In o ochtendspits werden de :hten door haastige auto- obilisten dikwijls met '1' oeten getreden. Het ge- alg was, dat schoolkinde- n geen kans zagen zon- er gevaar voor eigen le- En hun lokaal te berei- sn. Met name leerkrach- n en ouders haden daar oeite mee. Vandaar dat e politie trachtte de za- en in goede banen te lei- En. De vrouw keek de [ent strak aan en zei ge- lgd: „Ik ben het er niet ee eens...". „Dat is wel iker het geval met ver- ichten", constateerde antonrechter Morshuis, erst de officier van justi- e en vervolgens de kan- •nrechter poogden de erdachte er nog eens van doordringen, dat het eer onwaarschijnlijk is, at -de agenten een fout ebben gemaakt. En wel, mdat de agenten (twee uks) hun aandacht spe- iaal op de verkeerslichten ericht hielden. Daarbij omt, dat zij in geval van vijfel geen bon mogen itschrijven. „Maar dat (de genten, red.) praat ook 'el eens met elkaar, zodat e aandacht verslapt", zei e hardnekkige vrouw op en nogal denigrerende lanier. Toch kreeg de ame enige absolutie, om- at haar rijgedrag wellicht eroorzaakt was door de ehter haar rijdende weg- ebruiker. De gebruikelij- e boete van 110 gulden 'erd tot een schappelijk edrag gereduceerd: 65 gu- en. „Ik betaal, maar on- 'er protest", aldus de vertreedster. „Jammer 'at u er zo over blijft den- [en", sprak de kanton- Echter en terwijl de Touw zich met kleine fel- pasjes uit de voeten taakte, riep hij enigszins erstoord de volgende ver achte op hét matje. WIM BUNSCHOTEN LEIDEN Na de Kamer van Koophandel, het KNOV (Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond) en het LCC (Leids City Centrum) heeft ook de WD-fractie in de Leidse gemeenteraad zich fel gekeerd tegen de verkeersproef op en om het Kort Rapenburg. In een vanmorgen verspreide verkla ring zegt de WD verbaasd te zijn door het plan van wethouder C. Waal (ruimtelijke ordening) voor de proef, die bedoeld is om de effecten te bestuderen van het gedeeltelijk opengraven van het Kort Ra penburg en de instelling van eenrichtingsverkeer in dit deel van de binnenstad. De WD spreekt daarbij van „een ernstige verontachtzaming van de gemeen telijke besluitvormingsprocedures". Vanmorgen vond de proefneming voor de eerste keer plaats. De reacties van de deskundigen waren sterk verdeeld. De VVD doelt met de beschul diging op het feit, dat het be sluit tot de proef noch in het college, noch in de begelei dingscommissie openbare wer ken binnenstad is besproken en niet op een zorgvuldige wij ze in de raadscommissie ruim telijke ordening was geagen deerd. De VVD-fractie is ver ontwaardigd over het feit, dat het besluit is genomen zonder raadpleging van de betrokke nen, in het bijzonder het Leid se bedrijfsleven. Dit is in strijd met de in het college-program vervatte voornemens ten aan zien van de inspraak. „Het vertrouwen tussen gemeente en bedrijfsleven wordt hier door'ernstig geschaad", zó con stateren de liberalen in hun verklaring. De VVD laat daar bij weten zich uitdrukkelijk van de op deze manier tot stand gekomen proefneming te distanciëren. Resultaten Vanmorgen van acht tot tien uur werd de proef uitgevoerd. Donderdagmiddag van drie tot vijf uur wordt het verkeer op nieuw aan experimentele re gels gebonden. De proef is be doeld om te zien hoe de ver keerssituatie zou zijn als een deel van het Kort Rapenburg weer tot gracht zou zijn open- gegraven. Daardoor zou de Breestraat voor gemotoriseerd verkeer vanuit de Korevaar- straat zijn afgesloten, uitgezon derd het openbaar vervoer. Het verkeer dat de Breestraat niet meer zou gebruiken, zou de routes Hooigracht-Lange- gracht en Zoeterwoudsesingel- Witte Singel kunnen benutten. Het experiment begon van- morgen om acht uur kort na het begin van de ochtendspits en werd geleid door ambtena ren van de afdeling verkeers zaken van de gemeente. Op het Kort Rapenburg had men het gedeelte van het wegdek afgezet dat in de toekomst mo gelijk wordt opengegraven. Daardoor bleek de doorstro ming van het verkeer bij de lichtinstallatie te stagneren. Na anderhalf uur proefnemin gen, bleek dat een file wach tende auto's met een aanzien lijke lengte was ontstaan: van het kruispunt Kort Rapen- Een archieffoto van het Kort Ra penburg. burg/Noordeinde/Breestraat via de Steenstraat tót bijna het Stationsplein. De NZH-bussen liepen hierdoor een achter stand van tien minuten op het rijschema op. Reden voor de NZH om zich tegenstander van het plan te verklaren. Blijkens mededelingen van de afdeling verkeerszaken was de verkeersafwikkeling van het verkeer dat vanuit de Kore- vaarstraat de Breestraat in had zullen gaan, maar noodge dwongen andere routes koos, bevredigend. Ontwerp nieuwe stadskantoor Het ontwerp van het stadskantoor aan de Lan- gebrug was gisteravond onderwerp van discussie op een hoorzitting, die door de gemeente was belegd. Omwonenden en het bestuur van de wijk- vereniging van de Pie- ters- en Academiewijk gaven in het gebouw van de sociale dienst hun me ning over het ontwerp. Het stadskantoor moet verwezenlijkt worden op de plaats van het school gebouw aan de Lange- brug en een gedeelte van de aangrenzende brand weerkazerne. In het kan toor komt ruimte voor de ambtenaren van de be- leidssektor Welzijn. Het ontwerp (zie tekening) is vervaardigd door het ar chitectenbureau Van Oerje en Schrama. Indianen Vijf Indianen uit Noorden Zuid-Amerika brengen morgenavond een bezoek aan het Rijksmuseum van Volkskunde aan de Steenstraat. De Indianen zullen aan de hand van een diaserie ingaan op hun cultuur en de moeilijkheden waar zij mee te maken hebben. Er is gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst begint om acht uur. Nadere inlichtingen bij Reinoud Bijkerk, te- lefoonn ummmer 125183. Schilderkunst Mevrouw C.O.C. Portheine-Caudri houdt donderdag 24 september in de Kapelzaal van het K O-gebouw in Lei den een lezing met dia's over 'Het onderwerp in de schil derkunst'. In de lezing wordt ingegaan op de vraag waar om een schilder in een bepaalde eeuw voor een bepaald onderwerp kiest. Niet alleen de stijl van schilders blijkt in de loop der eeuwen te zijn veranderd, maar ook het onder werp waarvoor werd gekozen. De lezing begint om kwart over acht. Inlichtingen en aanmeldingen bij K O, Oude Vest 45, telefoonnummer 071-141141. Talencursussen Het Eurodidakt Taleninstituut geeft talencursussen in de de openbare school „De Ducdalf" in de Merenwijk. Vanaf eind september starten de lessen Engels, Spaans, Frans, Duits en Italiaans voor beginners, ge vorderden en conversatie. Voor Engels wordt tevens de opleiding First Certificate in English of the Univer sity of Cambridge gegeven. Deze cursus staat open voor hen die op het eindexamenniveau Mavo-4 zitten. Meer inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Eurodidakt, Kruisbes 25, 2318 AZ Leiden of telefonisch op nummer 071-216868. Cursus Russisch K&O begint in oktober met een cursus Russisch. Er zijn cursussen voor beginners, gevorderden, meer- en verge vorderden. Alle cursussen bestaan uit 25 lessen van ander half uur. De lessen voor beginners worden op maandag avond gegeven en de overige cursussen op woensdagavond. Nadere inlichtingen bij K&O, Oude Vest 45, telefoonnum mers 141141 en 141200. Die Winterreise In de Kapelzaal van het K& O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt maandag 28 september „Die Winterrei se" van Schubert uitgevoerd door de bariton Bernhard Kruysen en de pianist Gérard van Blerk. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten zijn te koop bij K&O, telefoonummer 141141. Op de avond van de voor stelling gaat de kassa om acht uur open. LILA-collecte Van 5 tot 9 oktober wordt in Leiden de LILA (Leiden in formeert zich over Latijns-Amerika) huis-aan-huis collecte gehouden. Op 10 oktober zal de straatcollecte plaatsvinden. De organisatoren zijn nog op zoek naar vrijwilligers die met de bus rond willen. Opgaven bij Frans de Haan, Gare- markt 3, tel. 141190. Verkeerszekere hond De kringgroep „De Sleutelstad" start zondag 27 sep tember haar opleiding voor het africhten van de ver keerszekere hond. De cursus is uitsluitend bedoeld voor raszuivere Duitse herders met een stamboom. Tij dens de cursus wordt aandacht besteed aan gehoor zaamheidsoefeningen, waar een practisch gedeelte op de openbare weg bijhoort. Het trainingsveld ligt op sportpark de Vliet naast zwembad de Vliet in Zuid West. Inlichtingen bij G. vd Wal, telefoonnummer 214639 en bij E. v Riet, telefoonnummer 01720-20926. LEIDEN De bussen van de NZH hebben met ingang van zondag 27 september stem pelautomaten. In ruim 150 bussen is de auto maat al ingebouwd. De overige daarvoor ge schikte bussen worden gedurende de komen de maanden van het apparaat voorzien. De bussen met een automaat zijn voorzien van een ronde rode sticker rechtsvoor op de bus. In de bussen met een brede instap is de rechterzij de bestemd om via de chauffeur te gaan, de lin kerzijde om gebruik te maken van de automaat Het is de bedoeling, dart de reiziger zelf uit zoekt hoeveel zones hij moet stempelen. De NZH hoopt op deze manier de reistijden te be korten. LEIDEN De actie tankslag is tot dusver drie weken na het begin een succes. De actie heeft 103 aanmeldingen opgeleverd van milieu bewuste tankeigenaars. De gemeente hoopt aan het eind van het jaar on geveer 500 tanks te heb ben leeggehaald. De gemeente Leiden kreeg met 96 tot dusver het grootst aantal aanmeldingen binnen. Daarvan kwamen er 29 uit de Burgemeesters- en Professo ren wijk. Niet zo verwondelijk, want in die wijken zitten de meeste tanks in de grond. Uit Zuid-West kwamen 10 meldin gen, uit het Houtkwartier en de Raadsherenbuurt 14 en uit de Binnenstad 1£. Bijna een derde van de tankeigenaars vindt, dat de tank na het leeg zuigen, met zand moet worden volgestort. De gemeente Lei derdorp kreeg tot dusver maar 7 aanmeldingen en in Zoeter- woude heeft nog niemand op de oproepen gereageerd. LEIDEN In het kader van het ontwerp-plan en ontwerp programma voor het sociaal-cultureel werk heeft de ge meente een informatie-avond en drie hoorzittingen op het programma staan. Donderdag 24 september wordt een infor matie-avond gehouden over de aan het plan verbonden sub sidieverordening; de hoorzittingen volgen in oktober. De in formatie-avond en de hoorzittingen worden in de Stadsge hoorzaal gehouden. In oktober zullen het plan en het programma ter inzage liggen. Bezwaren tegen het plan kunnen volgende maand ingediend worden. De gemeenteraad stelt het plan op 14 december vast. Spreektijd tijdens de hoorzittingen moet van te voren worden aangevraagd. Uitgegaan wordt van vijf minuten spreektijd per organisatie. Wethouder H. van Dam zal tijdens de hoorzittingen aanwezig zijn om een toelichting te geven. De eerste hoorzitting wordt 14 oktober gehouden. Om acht uur is het buurt- en club- huiswerk aan de buurt, om tien uur de stedelijke jongerencen tra. 15 oktober is er een hoorzitting voor de volwasseneneduca tie, het vrijwilligerswerk jeugd- en jongerenwerk, de kinderop vang, het emancipatiewerk, het opbouwwerk, de speeltuinen en de sportieve rercreatie. Op 26 oktober is het de buurt aan de muziekverenigingen en het toneel- en theatergebeuren. LEIDEN De oecumenisch geloofsgemeenschap in de Merenwijk viert dit jaar haar 10-jarig bestaan. In de week van 5 tot en met 16 ok tober wordt hier uitgebreid aandacht aan geschonken in het kerkelijk centrum de Regenboog aan de Watermo len. Het doel van de viering is met name het uitdragen van de eigen ervaringen. „We willen anderen vertel len, wat wij in de afgelopen tien jaar hebben meege maakt, hoe we zover zijn ge komen en wat je allemaal tegen komt bij het tot stand brengen van een oecumeni sche geloofsgemeenschap." aldus pator J.A.A. van Well. Voor deze opzet is gekozen, omdat de oecumenische ge- loofsgemeeschap in de Meren wijk de eerste geslaagde po ging is om op plaatselijk ni veau oecumene daadwerkelijk- in de praktijk te brengen. Het programma van de viering ziet er als volgt uit: De hele week zijn er activitei ten voor de kinderen, die van uit hun school naar de Regen boog zullen komen. De kleu- ters krijgen hoofdzakelijk een kijkprogramma, terwijl de ou dere kinderen zelf aan de slag gaan. Zij zullen puzzelend door het gebouw trekken. Maandag 5 oktober wordt vanaf twee uur een bijeenkomst gehouden voor ouderen en gehandicap ten, waarbij onder meer wordt gezongen. Op woensdag 7 ok tober wordt van half één tot vijf uur een bijeenkomst ge houden voor de katnolieke en protestante pastores uit Leiden en omgeving. Hierbij wordt in gegaan op de oecumene, de zondagse eredienst en het pas toraat. 's Avonds vanaf acht uur is er een bijeenkomst voor de katholieken, waarbij wordt geprobeerd te verwoorden hoe vanuit de katholieke traditie de oecumene wordt beleefd. Pater C.A. van Vliet, modera tor van het Bonaventuracolle- ge, houdt een inleiding. Voor donderdag 8 oktober staat vanaf half negen 's a- vonds een bijeenkomst voor parochie- en kerkraden uit de regio Leiden op het program ma. Het thema is „pastoraat in de tachtiger jaren". Aandacht wordt onder meer besteed aan buitenparlementaire acties en andere samenlevingsvormen naast het huwelijk. Dit thema wordt nader uitgewerkt door prof. dr. F.O. van Gennep, kerkelijk hoogeleraar. Vrij dagavond 9 oktober zijn de jongeren vanaf 12 jaar aan de beurt. Om zeven uur begint een bijeenkomst met vele acti viteiten, zoals een modeshow, kermisspelen, een waarzegster en een disco. Op zaterdag 10 oktober wordt een congresdag gehouden onder het motto „Kerk als samenleving onder de regenboog". Voor deze dag zijn alle groeperingen uit het gehele land uitgenodigd, die oecumenisch willen samen werken. 's Morgens houdt dr. A Houtepen van het Inter Universitair voor Missiologie en Oecumenica een inleiding onder de titel „Taken voor de Kerk", 's Middags volgt een paneldiscussie en een gezamc- lijke viering. De congresdag begint om kwart voor negen en duurt tot kwart over vier. Zondag 11 oktober zijn er op de gebruikelijke tijden van half tien en kwart over elf twee feestelijke kerkelijke vie ringen. waaraan de eigen ko ren medewerking verlenen. Maandag twaalf oktober wordt de viering van het 10-jarig be staan besloten met een avond voor de protestanten in de Me renwijk. Vanuit verschillende invalshoeken zullen dr. J.M. Vlijm, wetenschappelijk hoofdmedewerker van Vrije Univérsiteit in Amsterdam en ds. A.C. Hofland, voorzitter van de generale synode van de gereformeerde kerk, ingaan op de vraag waar de grenzen voor een protestant liggen bij het gelovig samengaan met een katholiek. Alle bijeenkomsten worden in de Regenboog gehouden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3