ISport isme niet alles waard" let IOC-congres en de dorpspolitiek .onder de, %RID VAN KOPPEN STOPT NA JVENJAAR TOPHANDBAL Turnploeg op tweede plaats wj5gf LEIDSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 'e' I-BADEN Moet het als een voorteken worden gezien, dat i-Baden, het Wcstduitse Kurort, 1 zich de sportpolitieke wereld e|verenigd om de talrijke vraagt i rond de Olympische beweging i zo aanvaardbaar mogelijke op- i te brengen, gisteren overspoeld We te worden door het neergutsen- kielwater? Zal ook het Olympisch I, dat morgenmiddag officieel den geopend door de Westduitse esident prof. dr. Karl Carstens, vloedgolf van aanbevelingen, ^ties, moties, kortom, in de woor- om van tientallen sprekers niet i onder te gaan met tenslotte als eredde relikwie de Olympische fzelf? :hter zullen deze tenslotte uit de verrijzen? Ongeschonden, naar het van de traditie met „pure" ama- als acteurs en omlijst door de gla- j van de ceremonieën hetgeen, éen enquête heeft uitgewezen en istaan wordt door onder meer de oklanden, de voorkeur geniet of -invreten" door het modernisme, de vercommercialisering niet is denken. Besluiten dienaangaande er op het congres niet genomen n en het zal tenslotte op de hierna lilden besloten vergaderingen üi et 82 leden tellende Internationale J >ische Comité moeten blijken, in rre dit college zich open stelt voor n, die er in de internationale Ss sportwereld leven vooral bij de nationale Olympische comités, verenigd in de ANOC (147 in getal), of bij de internatio nale sportfederaties, die de derde pijler zijn in het Olympische bolwerk. Daaruit zal ook blijken, in hoeverre het IOC gehoor wil geven aan de roep tot ver dere democratisering van de Olympische beweging. Zowel de nationale Olympische comités als de internationale federaties willen meer greep hebben op de handel en wandel van het hoogste Olympische college en ook meer uit de financiële pot van het IOC, die door de hoge inkomsten uit de televisierechten van de Olympische Spelen steeds beter gevuld is geraakt. Zo vermeldt de agenda van de vergade ring van de nationale Olympische comi- te's, gespreid over maandag en dinsdag, een voorstel van Oostenrijk om te komen tot een andere verdeling van de tv-gel- den. Het uitgangspunt daarbij is, dat de NOC's onafhankelijk dienen te zijn, het geen echter door onvoldoende steun van het IOC in vele gevallen niet mogelijk is. Uitgaande van de stelling, dat de atleten naar de Olympische Spelen worden uitge zonden door de nationale Olympische co mité's, vragen de Oostenrijkers om gelijke rechten als de internationale federaties, die bij de huidige regering, al naar gelang hun inbreng op de Spelen, met als koplo per de internationale atletiekfederatie, gelden uit de tv-pot krijgen en daarmee sterk bevoorrecht worden. Volgens het voorstel van het Oostenrijks Olympisch comité zou een directe stroom I uit de televisie-inkomsten moeten vloeien naar de nationale Olympische comite's met als verdeelsleutel het aantal deelne mers van elk land aan de spelen. Het voorstel gaat er vanuit, dat tweederde van de televisierechten gaat naar het organisa tiecomité van de Spelen en eenderde wordt bestemd voor de leniging van de kosten van juryleden en scheidsrechters, voor het solidariteitsprogramma (steun aan ontwikkelingslanden in de sport) en voor een gelijke verdeling van het reste rende bedrag onder het IOC, de nationale Olympische comités en de internationale sportfederaties. Op de eerste vergadering van de nationale Olympische comite's gistermorgen kwam dit punt nog niet aan de orde, doordat de vestiging van het secretariaat van de ANOC in Parijs vele tongen los maakte, waarbij de indruk ontstond dat hier de dorpspolitiek van Laaglanderveen werd besproken. Bovendien waren er te veel, die zich genoodzaakt voelden hun stem te laten horen, maar nauwelijks weet had den van het onderwerp dat zij aanroer den. Daarbij onderscheidden zich vooral Spaans sprekende afgevaardigden. De Mexicaanse president Mario Vazquez Rana deed er bij de op hem gerichte vra gen, onder meer van de vertegenwoordig ster van het Nederlands Olympisch Comi té, mevrouw A. J. Ie Coultre-Foest, over sport en politiek telkens het zwijgen toe. Overleg met zijn achterban, die meer ter zake kundig mag worden verondersteld, zal hem de antwoorden moeten brengen.' Met vele andere geïnteresseerden, die uit alle hoeken van de wereld naar Baden- Baden zijn gekomen, wacht ook Neder land af. Het voorspel voor het congres speelt zich achter de schermen af, in klein verband (bestuurscolleges) of op grote schaal, zoals met de sportfederaties en de nationale Olympische comite's. Het mist vooralsnog allure, maar mogelijk was ook hier de re gen debet aan. Immers, congresseren heeft ook een tweede dimensie en die heet ontspanning. En bij dat laatste hoort een zonnetje... De toernee van het Zuidafrikaanse rugby- team „De Springbokken" door Nieuw- Zeeland en de Verenigde Staten was het hete hangijzer, waartnee Juan Antonio Samaranch, de president van het IOC da delijk werd geconfronteerd op zijn eerste persconferentie in Baden-Baden. Het werd aangedragen door Amerikaanse journalisten, geschrokken door de drei gende taal van de Russen en met nog hel der in de herinnering de stappen, die de zwarte Afrikaanse landen namen in 1976 in Montreal toen deze en bloc de Spelen de rug toekeerden. Ook om reden, dat de Nieuwzeelanders de Zuidafrikanen op het rugbyveld hadden ontmoet. Bestaat deze dreiging nu ook ten opzichte van Los An geles, waar in 1984 de Olympische Spelen zullen worden gehouden? „U kent onze stellingname. Wij zijn, als Internationaal Olympisch Comité, tegen apartheid. Wij zijn ook geenszins gelukkig met deze toernee van „De Springbokken". Maar ons ontbreekt de macht daar iets te- Juan Antonio Samaranch wuift opgewekt, het congres kan beginnen. gen te ondernemen. Dit geldt eveneens nale Olympische comités van Los Angeles voor de Olympische comités van Nieuw- en gesprekken met Afrikaanse sportlei- Zeeland en de Verenigde Staten, die zich ders hebben mij in deze gedachtengang ook tegen de rugby toer hebben gekant. In gesterkt", aldus Samaranch, die op de" denk echter niet, dat deze toernee we. vraag, of zij hem wat dat betreft enige ze- zijn thans in 1981 en de spelen zijn in 1984 kerheid hadden gegeven, echter het ant- Los Angeles in gevaar zal brengen. Ik woord schuldig moest blijven. Op dat mo- zie op dit moment geen boycot door natio- ment kapte hij de discussie af. HAAG Na zeven tophandbal heeft van Koppen (26) loeg van. Verza- door successen, meer nog omdat >rt alles opslurpt, privéleven, andere „Het is zeer ind", zegt ze, „nu wel eens andere doen. Sport is me alles waard, mijn t (leven is me meer' nTd." Daarom is ze ge- a:. Zónder rancunes, een gevoel van op- •0jing. „Ik heb alles •emaakt wat je als rlandse handbal- dekunt meemaken en it jidien vergt hand de top al die jaren n erg veel van wil ook wel eens ;en, paardrijden, ;en volgen, thuis x>j Het klinkt mis- el$i afgezaagd, maar jtt het nu eenmaal." uj de met successen over laden Haagse club, is vanaf he den verleden tijd voor Ingrid van Koppen. Ze beleefde er haar beste jaren, met onder andere nationale titels in 1976, '77, '78, '80 (ook beker) en '81. Liefst 49 keer speelde ze in de Nederlandse ploeg (van 1975 tot januari 1979), waarmee ze in twee WK's uitkwam. Eén daarvan leverde promotie op naar de A-groep. Maar de hoekspeelster startte al op haar zevende, kwam vijf jaar later bij Hellas, werd daar twee keer kampioen met het juniorenteam, voordat ze in 1972 voorgoed in het eerste stapte. Een droge opsomming van gegevens, die echter een nadrukkelijk bewijs is voor de houding van Ingrid van Kop pen nu. „De mensen zien je al leen maar op zondag een wed strijd spelen, en ze weten meestal ook wel dat je er nog voor traint, maar ze kunnen zich niet indenken wat het werkelijk betekent. Wat je er allemaal voor over moet heb ben." „Natuurlijk, ik besef dat ik heel wat laat vallen. Ik heb de beslissing om te stoppen ook niet zomaar genomen. Aan het eind van het vorig seizoen merkte ik al, dat ik met steeds meer tegenzin naar de trainin gen ging. De wedstrijden niet, die vind ik nog altijd leuk. Toen wist ik al, dat ik nog maar hooguit één jaar zou handballen. Maar ik wilde dat ene jaar nog wel volmaken. De voorbereiding op het nieuwe, binnenkort beginnende sei zoen was echter ontzettend zwaar. Er moest heel hard ge werkt worden aan de conditie en aan de systemen omdat we met een enigszins gewijzigde ploeg zaten door het vertrkek van Joke Ruisch." Humeur „Er werd veel extra getraind en ik was dus veel weg, terwijl ik ook nog hele dagen werk. Ik kon het niet meer aan, mijn humeur ging er onder lijden. In overleg heb ik een hele week niet gehandbald om over alles na te denken. In het be gin heb ik er veel met mensen over gepraat, maar de beslis sing moet je uiteindelijk toch alleen nemen. Iedereen kan alles zeggen, maar ik moet Ingrid van Koppen: „Topsport is zeer ingrijpend, nu wil ik wel eens andere dingen doen". verder, zij niet. Het leek me niet verstandig het toch nog te proberen met het risico dat ik halverwege het seizoen alsnog zou afhaken. Dan waren er problemen gekomen in de ploeg en dat is het me niet waard. Ik heb alles echt goed overwogen en besloten er nu een streep onder te zetten." Spijt „Ik geloof, dat ik heel goed be sef wat ik heb gedaan. Ik weet niet of ik spijt krijg, ik denk van niet. Mocht het wel gebeu ren, dan kom ik toch niet te rug. Het is een groot deel van mijn leven geweest, ik heb het altijd erg fijn gevonden, en het is logisch dat je de sfeer, de spanning en de omgang met de andere meisjes zult missen. Maar om dat mee te maken, dat weegt voor mij niet meer op tegen wat ik er voor moet doen. Ik heb bijvoorbeeld eens geprobeerd om een jaar Spaans te leren, maar dat werd helemaal te veel, dat ging echt niet." „Dat gevoel, dat je iedereen bij Hellas in de steek laat, ja dat heb ik toch wel een beetje. Niemand neemt het me kwa lijk, ik heb het ook uitgelegd. Maar als het dit seizoen slecht zou gaan met de ploeg, dan krijg ik beslist wroeging. Ik denk trouwens dat ze mijn vertrek en dat van Joke Ruisch wel zullen opvangen. Bovendien zit er genoeg talent bij Hellas. Nog wat jong mis schien en onervaren, maar ze ker ambitieus. Ja, als je acht tien bent, wil je alles nog be reiken." DICK HOFLAND Ml u Coubertin, de stichter de Olympische Bewe- verzamelde die mensen zich heen om de sport iruit te helpen. Je had mi- •rs, generaals en staats- •fden in het IOC. Je had mensen als Brundage die kapitaal hadden vër- ird. Maar tegenwoordig (f je niet rijk te zijn om "-lid te worden. Ik ben ister noch verschrikke- rijk." En: „Ik kan alleen constateren dat door wereldwijde belangstel - g voor de sport, die vooral irdt veroorzaakt door de evisie, die sport een plat- m is geworden voor actie pressiegroepen. Je kunt tijd niet meer terug- laien Ik geloof ook niet, t we daar ooit nog vanaf urnen." M 4 tts Kerdel, voorzitter NOC, in Het Parool) et is allemaal mooi en aar- technische hoogstandjes ijjh prima, maar wil je Euro- 2i es kampioen worden dan a je ook van Rusland en geland winnen. Jongens nu nog steeds met de <gst in hun sdhoenen lopen ror West-Duitsland zijn er te g niet." lees Tania, ontslagen hoc- ycoach Jong Oranje in t Rotterdamsch Nieuws blad) ti ^ort daarop werd er een gehouden en ik zat bij de e drie. In het ziekenhuis stonden ze versteld van mijn, conditie. Ze kunnen dus nooit zeggen, dat ik niet heb gewerkt. Als ik er zelf niet zo hard aan had getrokken, had ik het nooit gered." En: „Hij (Weisweiler) doet elke dag hetzelfde, het stelt niets voor. De spelers worden er sloom van. Dat zie je terug in een wedstrijd. Tegen een beetje Engelse ploeg gaan we altijd de boot in. Techniséh kunnen we het nog wel aan, maar conditioneel lijkt het nergens op." En: „Rijvers kan er van op aan, dat ik me in het Ne derlands elftal voor 110 pro cent zal geven, en dat is ook wat waard." „Naar de normen van de westerse wereld is hij zelfs een ordinaire misdadiger. Karpov zet mensen tegen mij op en fluistert dat niemand tegen mij moet spelen. Hij belastert mij alsof ik een ver rader ben. Hij stoot het brood uit miin mond. Door zijn toe doen heb ik de laatste jaren te weinig tegen heel sterke schakers kunnen spelen." (Schaker Viktor 'Kortsjnoj in De Telegraaf) „Een klein onderzoek leert dat alle clubs in Nederland met hun prijzen te hoog in de boom zijn gaan zitten. In een tijdsbestek van acht jaar zijn de toegangspra in de meeste guvalle:. verdubbeld. Het gemiui J -Ide irti-- voor een compelvc i .U kost te in 1973 on over r s gul den. Nu varieen moyen ne van f 9,25 (FC Twente), f 10,- (Go Ahead), f 12,- (Feye- noord) tot f 16,- (Ajax). Voor de doorsneeprijs die Ajax in 1975 nog vroeg (f 7,-) is nu al leen nog maar een armzalige staanplaats te koop. En dan te bedenken dat de kwaliteit van het voetbal en de veilig heid in de stadions de laatste jaren alleen maar zijn afge nomen." (Redacteur Matty Verkam man in Trouw) „Het sponsorklimaat in Ne derland is erg ongunstig ge worden. Het is verdraaid moeilijk nog het beoogde ef fect te krijgen. Kijk, wij rus ten nu op onze lauweren. Al zou niemand ooit de naam Feenstra nog bezigen, de mensen weten tóch waar het over gaat. Tegenwoordig krijg je de kans ni H meer om als sponsor bolrondheid cp te bouwen." En: „Do hui- cii ;e bondsvc.jinuhrifton las ten de persoonlijke vrijheid van cc ijshockeyer ie veel aan. In de «nor hebben bij na alle talentvolle Neder landse spelers van Amster dam bij ons op de stoep ge stan. We konden ze niet aan nemen, omdat hun club geen toestemming gaf." (Sjoerd Feenstra, sponsor van Heerenveen, in NRC Handelsblad) „Zalig vind ik dat, weer wer ken, dan doe je tenminste iets nuttigs. Als ik nu moe thuis kom, is het heerlijk om er even lekker tegenaan te gaan op de training. Ik vond het indertijd afschuwelijk om de hele dag te moeten wachten tot het tijd was om te gaan trainen. Ik heb nu een huis en een vriendin. En Arsenal (Amsterdamse amateurclub), da's gewoon mijn tweede thuis geworden." (Emil Monsanto, ex-speler FC Den Haag, in Het Pa rool) „Gezien het belang van de wedstrijd wilde ik graag spe-1 len. In de warming up werd de pijn echter ondraaglijk. We besloten cortisone te ge bruiken. Er werden injecties toegediend rond de achilles pees. Een kwartier voor het einde ging het niet meer, de pijn was enorm. Ik had ver wacht er de volgende nog last van te hebben, maar ik had geen centje pijn. Ik had het volste vertrouwen in dokter Schumacher. Achteraf gezien had ik het nooit moe ten doen. Het was al die risi co's, tijdens een operatie werd duidelijk dat er ontste kingen in de pees waren ont staan, niet waard. Maar de fout ligt bij mezelf. Beschul digingen uiten heeft geen zin." (Sem Wokke, oud-voetbal ler van AZ '67 en Volen- dam en nu bij Telstar, in Dagblad voor West-Fries land) „Ik denk dat er per jaar (op die tennisschool) zeker één iongen en één meisje afval len, zodat ik na vier jaar nog hoogstens één jongen en één meisie per jaargang over houd. Maar dat moet je er voor over hebben en dat acht ik de investering waard. Ik beschouw de eerste twee jaar als een ludiek bezig zijn, ver gelijk het maar met de ballet school, van jongelui die het echt in de tennissport willen gaan maken. Er is het pro bleem van de Nederlandse mentaliteit. Vele ouders zijn te zacht, waardoor de kinde ren het te gemakkelijk ne men door een te grote mate aan wat ik zou willen noe men "sociale instelling", waardóór de inzet veelal niet optimaal is. De totale kosten (van de tennischool) bedra gen ongeveer één miljoen. De helft daarvan willen we door sponsoring bij elkaar krij gen." (Ir. Th. J. Tienstra, be stuurslid tennisbond, in El- se viers Magazine) UEFA voor shirtreclame BERN Een door de Euro pese voetbalunie (UEFA) ingestelde studiegroep heeft zich in haar eindrapport voorstander getoond van de introduktie van shirtrecla me in de drie Europese be kertoernooien. De suggestie zal door het dagelijks be stuur van de UEFA op zijn merites worden beoordeeld en eventueel op het eerstvol gende congres worden be handeld. De studiegroep adviseert de UEFA de thuisspelende clubs in de drie bekertoernooien toe te staan reclame op de spelers- shirts aan te brengen van maximaal 250 vierkante centi meter. De bezoekende club mag pas shirtreclame dragen, wanneer de thuisclub daar voor toestemming heeft ver leend. Shirtreclame is verder uitsluitend toegestaan op de borst van de speler en mag niet te dicht naast het clubem bleem worden aangebracht. Fraaie bokszege AMSTERDAM Romeo Kens mil van boksvereni ging Albert Cuyp uit Am sterdam heeft in Los Ange les het Diamond Belt-toer- nooi in het weltergewicht op zijn naam gebracht. In de fi nale versloeg hij de 23-jarige Terry Jones op punten. Kensmil, de „zwarte parel" van Albert Cuyp zoals hij in Amsterdamse bokskringen wordt genoemd, is met zijn 17" jaar de jongste winnaar van dit amateurtoernooi. Voorafgaand aan zijn deelneming trainde Kensmil vier maanden onder leiding van Henry Davies, die eerder ook Rudie Koopmans en Pedro van Raamsdonk on der zijn hoede nam. Door zijn overwinning werd Kensmil geïnviteerd voor deelneming aan het beroemde Golden Glo- ves-toernooi, dat in januari be- .gint ZALAEGERSZEG De Nederlandse damesturnploeg is in de drielandenwedstrijd in Zalaegerzeg als tweede geëin digd. Hongarije won, Zwitserland werd derde. De individu ele wedstrijd werd gewonnen door Romi Kessler uit Zwit serland. Beste Nederlandse was Monique Kaaks met een derde plaats. De Nederlandse turnploeg kon niet opnieuw voor een verrassing zorgen. Op de tweede dag turnde Hongarije, dat een B-ploeg had afgevaardigd, gedurfder en beter. Om gelijke tred met de tegen standsters te houden namen ook de Nederlandse meisjes meer risico's. Die opzet slaagde niet: mislukte sprongen en misstappen op de balk drukten het puntentotaal. De gedetailleerde uitslag is: (sprong, 8.80-8.80-8.80-71.35 brug, balk. vrije oefening, totaal) 8. Maria Huyting (Ned) 855-8.95- 1 Romi Kessler (Zwit 9.45-9.25- 8.40-8.95-70.55 9.85-9.50-74.65 11. Miriam Eigenhuijzen (Ned) 8.90- 2. Christina Kotoles (Hon) 9.35- 7.95-8.30-8.40-68.40 '9.10-9 55-9.50-73 55 12. Therese Wilmink (Ned) 8.35- 3. Monique Kaaks (Ned) 9.40-9.10- 8.65^.55-8.45-67.95 9.20-9.00-72.50 *5. Nicole Winkenius (Ned) 865- 5. Monique Bolleboom (Ned) 9.30- 7.70-8.60-8.30-66.90 CRM afzijdig van judofraude DEN HAAG Het ministerie van CRM is voorlopig niet van plan haar accountantsdienst in te schakelen om de fraude in de judobond te onderzoeken. Na krantenpublica ties over de affaire heeft het bestuur van de JBN het minis terie ingelicht. CRM wacht echter eventuele verdere aktiviteiten van de inter ne onderzoekscommissie van de bond af. Voorzitter Van Oosten van de JBN verklaarde eerder dat het ministerie hem een on derzoek had toegezegd. Eerder deed het bestuur van de judo- bond aangifte van frauduleuze handelingen door de vroegere penningmeester van de organisatie. Supertrio GRONINGEN De draver Rexi zal zondag niet starten in de koers om het supertrio te Groningen. Het paard, dat bereden zou worden door Huub Schoonhoven, werd teruggetrokken. Tips voor Duindigt WASSENAAR Twee rennen en acht draverijen staan er morgenmidd< het programma van de Wassenaarse renbaan Duindigt. De eerste start i 14.00 uur. Onze tips zijn: PATERSWOLDEPRIJS(eerste afdeling): Ura Attack, Ulina van Echte: Utah la Plata. ROSMALENPRIJS(eerste afdeling): Ulaan Voorne, Stella Pomona en Tri BUSSEMPRIJS: Umberto K, Selene en Top Way. DURTALPRIJS: Sutheon, My Doublette en Sir Ralph. GOUDEN SPELD(cerste afdeling): Tiger Hanover, Peter Williams en Rol KATWIJKPRIJS: Terry N. Sep Palin en Rosy Rapid. CRAÖNPRIJS: Redress, Circuit Judge en Detonation. BAARLE NASSAUPRIJS: Olympus. Pijlsnel en Sonja Woldbei -Sijt" GOUDEN SPELD X(tweede afdeling): fija Woldberg. Fortuna en Sum ROSMOLENPRIJSf tweede afdeling): Udi Pepper, Torero Cavaljos en Tango SWOLDEPRIJS(tweede afdeling): Udo Buitenzorg. Tara en Ultra Re- Koeman in Nederland-B BREDA - KNVB-coach Rob Baan heeft voor het Neder lands B-elftal, dat morgen een vriendschappelijke interland fiüf/ï tfgen de Sovjet-Unie-B de opstelling bekendgemaakt. Willy Janssen van PSV (blessure) en Wim Hofkens van Anderlecht (geen vrijaf) niet beschikbaar. Baan wees voor hen in de plaats aan John Scheve (Twente) en Ronald Koe man (Groningen). De opstelling van Nederland-B is: Metgod (Haarlem); Molenaar (FC Twente>- Jo1 (FC Twente), Boeve (Ajax); S" AHaaflew °phof (Ajax)' Valke (psv>. Vreyssen (NAC), Kieft (Ajax), Monster (FC Utrecht). Reserves: Van Gerven (FC Twente), Zondervan (FC Twente) Adelaar (FC Utrecht), Ronald Koeman (Groningen) en Van de Borcht(NAC). Zoetemelk twijfelt nog DEN HAAG Het is nog steeds niet zeker of Joop Zoete melk volgend wielerseizoen weer voor de formatie van ploegleider Peter Post zal rijden. De winnaar van de Ronde van Frankrijk 1980 wil dat laten af hangen van het programma van de Raleighs voor volgend jaar. Post echter wenst, aan de vooravond van de eerste najaarsklas- sieker Parijs-Brussel, nu eindelijk uitsluitsel. Voorts heeft Zoete melks oude werkgever Mercier weer belangstelling voor de Ne derlander getoond. Ruud Krol: knieblessure DEN HAAG De problemen, die Ruud Krol momenteel bij AC Napoli doormaakt, blijken verband te houden met een vorige week in de UEFA Cup-wedstrijd tegen Radnicki Nis opgelopen knieblessure. Vermoed wordt dat er sprake is van ernstig verrekte knieban den. De Italiaanse clubarts houdt evenwel ook nog rekening met een meniscus-blessure. In dat geval zou de aanvoerder van het Nederlands elftal zo goed als zeker zijn uitgeschakeld voor de interland tegen België op woensdag 14 oktober.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13