ïeissïer van proces uitgesloten ^GV-trein moet debacle bncorde helpen vergeten Belgisch kabinet gevallen OlOlK? Egypte en Israël weer aan onderhandelingstafel rootste Britse vakbond jiest voor Tony Benn 1! ITENLAND Medewerkers Johnson vechten beschuldiging steekpenningen aan Japan wil banden met Moskou aanhalen Haar inplan ten bi j Tussa ud geen wassen neus Deze week bij de melkman: LEIDSE COURANT/ DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 onze correspondent Ami van Vree) SELDORF Rolf Hcissler hoeft [opig vin proces voor het Oberlan- •richt in Dusseldorf niet meer bij te n. Tot 27 oktober mag hij in zijn cel gevangenis van Düsseldorf blijven. >chtbank besloot dat gisteren nadat Bjarige ex-student opnieuw te ken nen had gegeven de cel boven het be klaagdenbankje te verkiezen. „Maak een beetje voort. Je weet dat ik er niet bij wil zijn", beet hij meteen van zich af. Verleden week had hij ook al anderhal ve dag van het proces niet bijgewoond maar gisteren moest hij weer verschijnen. Vol gens Heissler is zijn aanwezigheid maar een alibi voor de staat „Die zou hier moeten zit ten". Hoofdagent J. Dautzenberg van de Ker- kraadse gemeentepolitie, de eerste getuige die in het proces werd gehoord, moest giste ren tot in het kleinste detail alles uit de doe ken doen wat hij op 1 november 1978 aan de grens in de Nieuwstraat in Kerkrade had vastgesteld. Het bleek dat op de vier doua niers, die vermoedelijk door Heissler en een nog onbekende vrouw werden beschoten, ongeveer dertig kogels werden afgevuurd. De douaniers Dirk de Jong (19) uit Tilburg en Pieter-Jan Goemans (24) uit Grave wer den toen dodelijk getroffen. De raadsman Peter Tode van het RAF-lid Heissler was verbaasd dat de kogels eerst in Duitsland door het Bundeskriminalamt in Wiesbaden waren onderzocht in plaats van in Nederland. In de gevolgde bakkersauto waarmee het tweetal in Kerkrade vluchtte, vond de politie, behalve de afdruk van een schoenzool op de voorruit, geen sporen. Ook de zoekacties langs de vluchtroute leverde geen resultaat op. Eind deze week gaat de rechtbank een groot aantal getuigen in Maastricht horen. Vliegtuig neergestort INDIAN SPRINGS (NEVA- DA) Een vrachtvliegtuig van de Amerikaanse lucht macht is gisteren tijdens een oefenvlucht bij de landing in de woestijn van de staat Neva da neergestort en ontploft Van de 68 mensen aan boord zijn er zeven om het leven ge- komenen moesten er twintig anderen naar een ziekenhuis worden overgebracht. IN OP GROEN VOOR SUPERSNEL TREINSTEL IJS De Franse president Mit- nd heeft vandaag in Parijs het op groen gezet voor de „Train a de Vitesse", (TGV), de supers sneltrein voor 386 passagiers, j® uniddels een nieuw snelheidsre- 51 op de rails heeft gevestigd (380 teter per uur). Vanaf komende zal deze trein het traject Pa- ,yon in een tijd van twee uur en ig minuten afrazen. het ingebruiknemen van de -trein is nauwelijks een beter tijd- vinden. De Franse regering heeft verleden week aangekondigd dat de komende jaren voorrang zal worden gegeven aan de ontwikkeling van het openbaar vervoer. Bovendien zijn door de constante stijging van de olieprijzen de vliegtarieven, zeker voor binnen landse vluchten, aanmerkelijk hoger geworden. Daarnaast speelt ook een ge voelselement: de Fransen kunnen het succes dat de TG V-trein ongetwijfeld wordt goed gebruiken om de bittere pil die Concorde heet te kunnen slikken en daarna voor zover mogelijk te ver geten. Vooralsnog lijk de TG V-trein de wind mee te hebben. Kostenberekeningen hebben aangetoond dat een treinreis tussen Parijs en Lyon, Genève en Mar seille (naar de twee laatste plaatsen lo- f>en aftakkingen), mede door het zeer age energieverbruik, voordeliger zijn dan een vliegticket. Bovendien wordt volgend jaar tussen Parijs en Lyon een geheel nieuwe spoorbaan in gebruik genomen de huidige is overbezet waardoor het personenvervoer nog sneller zal verlopen. De afstand tussen de hoofdstad en Lyon neemt dan niet meer dan twee uur in beslag. De TGV, die in totaal vijf miljard gul den heeft gekost, is volgens deskundi gen een uitstekend exportprodukt. De trein zou geschikt zijn voor lange spoortrajecten in het buitenland, zoals de verbinding Rio de Janiero-Sao Pau lo in Brazilië en de Noord-Zuidverbin ding in de Verenigde Staten. Ook Ne derlandse reizigers naar Frankrijk zul len in de toekomst van de TGV kun nen profiteren. De Franse minister van transport voorziet uitbreidingen van de TG V-lijn niet alleen naar Bretagne, maar ook tot Brussel en mogelijk naar Londen, wanneer de Kanaaltunnel ooit werkelijkheid wordt in onze correspondent Roger Simons IÉN De machti- Britse vakbond van isportarbeiders ITO heeft, in de strijd het plaatsvervan- d leiderschap van de ourpartij, zijn steun ■even aan Tony Benn. bond vertegen- irdigt meer dan O.OOO arbeiders en nft een sterke invloed Tiet doen en laten van Britse socialistische tij. ninister Tony Benn. een van adellijke afkomst, leert zoals bekend de apos- an links te zijn. Onder zijn nis hebbén de Britse socia- afgelopen januari een e gemaakt aan het oude sem waarbij de Lagerhuis- tie de Labourleiders koos. rtaan moeten deze voor- nen aangewezen worden een kiescollege, waarin akbonden de grootste stem >en. lat partijleider Michael t begin dit jaar werd geko- voor de periode tot okto- 1982, hoeft het kiescollege komende zondag niet be te houden met zijn vervan- of eventuele herverkie- Het moet alleen de twee- nan aanwijzen in de partij, e functie rust momenteel op de brede schouders van is Healey, een gematigd Labourman, die zondag denkt te kunnen rekenen op de stemmen van drie miljoen vakbondsleden. Tony Benn heeft nu echter al de steun van ongeveer twee miljoen vakbondsleden achter zich. Volgens de leiders van de transportarbeiders is hij meer dan Healy het vertrouwen van de bonden waard, vooral bij zaken als eenzijdige ontwape ning, een Britse uittocht uit de EEG en toezicht op lonen en prijzen. Andere Britse vakbon den zullen deze week bekend maken wie hun kandidaat is voor de post van plaatsvervan gende Labourleider. Met de steun van de Transportarbei dersbond heeft Tony Benn nu een goede kans om gekozen te worden, vooral wanneer hij de komende dagen ook nog ge steund wordt door de mijn werkers en de arbeiders in overheidsdienst. WASHINGTON Ex- medewerkers van de vroegere Amerikaanse president Johnson heb ben gisteren de bewerin gen van de schrijver Ro bert A. Caron aange vochten, dat Johnson voor en tijdens zijn pre sidentschap „geschenken onder couvert" placht aan te nemen en zijn ambt gebruikte om zijn eigen vermogen te ver groten. TOKIO Japan wil de ban den met Moskou, die na de Russische inval in Afghani stan op een laag pitje wer den gezet, aanhalen. Pre mier Zenko Suzuki van Ja pan heeft dit gisteren in een televisie-interview gezegd. Minister van buitenlandse zaken Sonodo zal de kwestie deze week ter sprake bren gen, wanneer hij in New York zijn Russische collega Gromyko ontmoet. Caron doet zijn beschuldigin gen in een biografie over Johnson, „The Years of Lyn don Johnson", waarvan een uittreksel in het blad Atlantic Monthly is verschenen. Donald Thomas, vanaf 1944 tot zijn dood in 1973 een vertrou weling van Johnson, noemde de beweringen van Caron „smerige leugens". Andere ex- medewerkers van Johnson verklaarden nooit van eventu ele steekpenningen te hebben gehoord. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDON Het bekende wassenbeeldenmu seum van Madame Tussaud zit verlegen om een werknemer met bijzonder veel geduld. De nieuwkomer zal met vaste hand tiendui zenden haren moeten planten in de schedels van nieuwe wassen figuren. Het is geen werkje voor iemand die het gemakkelijk op zijn zenuwen krijgt. Tussaud's heeft doorlo pend zes haarspecialisten in dienst, die het meestal niet langer dan vier jaar uithouden. Ieder haartje moet namelijk afzonderlijk worden ingeplant. Als een wassen schedel volledig beplant is kan het haar gewassen, geknipt en gekruld worden. Aan elk nieuw beeld zijn aparte pro blemen gebonden. Zo vroeg het hoofd van de prinses van Wales beplanten extra tijd, omdat het haar van de vroegere Lady Diana zo dik is. Normaal is dik haar dus geen probleem. Maar voor de dikke haardos van Sophia Lo- ren heeft Madame Tussaud toch een uitzon dering gemaakt. Bij de filmster werd alleen de buitenste rand haar ingeplant, waarna de wassen schedel van de Italiaanse werd be dekt met een speciale pruik. De beplanting van een nieuwe schedel kan twee tot vijf weken duren. Dit secure werk wordt bij voorkeur toevertrouwd aan jonge mensen, die bijvoorbeeld in een kapsalon hebben gewerkt. Een opleiding tot haar-in- planter bij Tussaud's in Londen neemt twee maanden in beslag. Wie genoeg krijgt van het inplanten van dunne haartjes in wassen sche dels bij de meesten is dat na een jaar of vier vindt meestal weer werk in theatera teliers of bij pruikenmakers. Vrouw in Amerikaans Hoog gerechtshof De Amerikaanse Senaat is giste ren akkoord ge gaan met de be noeming van me vrouw Sandra Day O'Connor (51) tot lid van het Amerikaanse opperste ge rechtshof. Daar mee is zij de eer ste vrouw die tot dit college toe treedt. President Reagan en com mentatoren spra ken van een 'his torische dag' voor Amerika. Hier poseert me vrouw O'Connor op de trappen van het Kapitool, vlak nadat de Se naat haar benoe ming met 99 stemmen voor en geen tegen had llllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllinilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll aanvaard. (vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Op de rijks begroting, die reeds een record-tekort heeft, is dat geld voor de Waalse staal industrie niet meer te vin den en de te hulp geroe pen privé-banken durven het risico van een lening niet aan zonder een hon derd procent-overheidsga- rantie voor het geval de staalgigant toch over de kop gaat. Binnen het ka binet achtte een meerder heid bestaande uit Waalse en Vlaamse chris- ten-demokraten en Vlaamse socialisten het onmogelijk zo'n staats waarborg te geven, wel wilden ze verder zoeken naar - eventueel buiten landse - financierders, maar daarvoor zou meer geduld nodig zijn dan de PS nog wilde betrachten. Algemeen wordt aangenomen dat de wacht zal worden afge lost door een centrum-rechtse regering, zij het mogelijk on der leiding van dezelfde chris- ten-demokratische premier Eyskens. Het was zijn partij, de CVP van voorzitter Leo Tindemans die gisteren besloot de „afpersing" van de Fransta lige socialisten niet langer te dulden. Een eventuele lijmpo ging door een informateur maakt weinig kans. Eyskens zei gisteravond dat de Fransta lige socialisten de anarchie in de regering hebben geïntrodu ceerd en daarmee de demokra- tie in gevaar hebben gebracht. Bovendien zpuden volgens de afgetreden premier met de PS onmogelijk de overige drin gende problemen kunnen worden opgelost, zoals met name de omstreden afschaf fing van de volledige automa tische prijscompensatie. Een open vraag is nog of er vervroegde verkiezingen zul len komen. Die worden niet noodzakelijk maar wel wense lijk geacht voor de vorming van een kabinet van een ande re politieke kleur. Overigens had België na de laatste ka merverkiezingen van 1979 al drie kabinetscrises beleefd, maar voormalig premier Mar tens (ook CVP) kwam telkens met een nagenoeg gelijke re- geerploeg terug. Toen hij afge lopen voorjaar werd vervan gen door de behoudende eco noom Eyskens, is dat reeds uitgelegd als een eerste stap van „regisseur" Tindemans naar een centrum-rechtse coa litie met de liberalen. De crisis is overigens met hef tige emoties gepaard gegaan. PS-voorzitter Guy Spitaels heeft de Vlaamse regerings partners beschuldigd van sabo tage van het regeringsbesluit (dat al dateert van voor de zo mer) om het Waalse staal een reusachtige kapitaalinjectie te geven. Vlaanderen zou de Waalse economie bewust wil len laten kreperen, aldus Spi taels, die afgelopen weekeinde nog een opzienbarend pleidooi heeft gehouden voor vergaan de economische onafhanke lijkheid van Vlaanderen en Wallonië. Bij de vorig jaar tot stand gekomen staatshervor ming zijn wel Vlaamse en Waalse deelregeringen ge vormd, maar die mogen slechts over ondergeschikte aangelegenheden beslissen en beschikken tesamen maar over drie procent van de over heidsinkomsten. De Waalse socialistische vice- -premiér en minister van Bin nenlandse Zaken Mathot heeft in de ministerraad woedend uitgeroepen dat indien de Luikse arbeiders de Vlaamse bankgebouwen zouden bestor men, hij ze „het eerste halfuur niet zou laten tegenhouden". De gewaagde opstelling van de PS, de grootste politieke partij van Wallonië, is geïnspireerd door voorzitter Spitaels. Deze heeft zich tot taak gesteld de hegemonie van de partij in het Franstalig landsgedeelte te versterken. Daarmee is de PS binnen het kabinet-Eyskens geïsoleerd geraakt van de Waalse christen-demokraten van Paul VandenBoeynants. Bovendien riskeert de PS dat de nieuwe regeringscrisis de kans op een spoedige financie ring van de Waalse staalindus trie nog verder verkleint. MARC DE KONINCK ADVERTENTIE X9k V HAAG Onder weinig beloven- •mstandigheden wordt na 15 maan- in Kaïro op 23 september het drie- ksoverleg krachtens de akkoorden Camp David over Palestijnse auto- de hervat. Drie jaar na Camp Da- hebben de onderhandelaars van de enigde Staten, Egypte en Israël nog i concrete resultaten bereikt. „Ge- igde" Arabische landen zoals Jor- ië en Saoedi-Arabië weigerden lnekkig zich bij het vredesproces Camp David aan te sluiten. «architect" van Camp David, inry Carter is van het tapijt verdwe en zijn opvolger in het Witte Huis, fcld Reagan, lijkt zijn beleid inzake Palestijnse kwestie" nog niet ge- eiseerd te hebben. Wel is volgens irnemers duidelijk dat Reagan [rang zou willen geven aan het ge- van de Amerikaanse belangen in het strategische gebied van de Perzi sche Golf en dat hij daarbij alles in het werk stelt om zich van de steun van het olierijke Saoedi-Arabië te verzeke ren bij het terugdringen van de invloed van de Sovjet-Unie aldaar. Zo is er op het ogenblik een intensieve po litieke activiteit in Washington gaande om, in weerwil van fel Israëlisch verzet, het congres te winnen voor de voorgeno men leverantie.van o.m. vijf vliegende ra darstations (AWACS) aan Riad. Van Egyptische zijde zijn op het komende autonomie-overleg nauwelijks belangrijke concessies te verwachten. President An war Sadat weet zich in de Arabische we reld door zijn afzonderlijke vrede met Is raël volkomen geïsoleerd en ziet de bin nenlandse oppositie toenemen. Zijn hoop op een soepeler houding van Is raël na de verkiezingen van 30 juni is niet in vervulling gegaan. Premier Menachem Begin keerde terug met een ploeg die ten aanzien van het bezet gebied nog vasthou dender is ingesteld. De beleidslijnen van de nieuwe regering houden in dat er nog meer joodse nederzettingen zullen worden gevestigd en dat de soevereiniteit over de westelijke Jordaanoever en in de Strook van Gaza zal worden opgeëist. De verhouding tussen Washington en Is raël bereikte een dieptepunt na de Israëli-, sche aanval van 7 juni op het Iraakse atoomcentrum bij Bagdad en het bombar dement op een wijk van Beiroet op 17 juli.. De levering van Amerikaanse gevechts vliegtuigen aan Israël werd opgeschort. Deze blokkade werd pas opgeheven nadat er in de strijd tussen Israël en Palestijnse guerrillastrijders in Zuid-Libanon, door bemiddeling van de Amerikaanse afge zant Philip Habib, een bestand was be reikt dat werkelijk in acht werd genomen. Aandrang Begin september viel de Israëlische pre mier in Washington een weliswaar „war me ontvangst" ten deel maar de kwestie van de AWACS voor Riad bleef voor pre mier Begin onopgelost. Hervatting van het autonomie-overleg werd op de top in Alexandrië op verzoek van premier Begin overeengekomen. Vol gens waarnemers zouden Israëlische lei ders haast hebben zich van verdere steun van Sadat te verzekeren nu de gehele Si- naï krachtens de akkoorden van Camp David op 25 april volgend jaar aan Egypte moet zijn teruggegeven. Men vraagt zich af hoe de houding van de Egyptische lei ders na dat tijdstip jegens Israël zal zijn. De Israëlische chef-staf, generaal Raphael Eytan, ging zelfs zo ver in een vraagge sprek te opperen dat de vrede met Egypte ineen zou kunnen storten als er een einde zou komen aan het bewind van Sadat en dat diens val, gezien de onrust in Egypte, niet ondenkbaar zou zijn. Onder die omstandigheden komt de aan zet tot hervatting van de besprekingen over autonomie voor de ca. 1,2 miljoen Palestijnen in bezet gebied. Maar de standpunten over inhoud van de te verle nen autonomie en over Palestijnse deelne ming aan het overleg daarover lopen ver der dan ooit uiteen. Een voorstel van president Sadat tijdens zijn bezoek aan Washington begin augus tus om een dialoog aan te gaan met de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO werd van de hand gewezen. Israël blijft deelne ming van de PLO als „terroristische orga nisatie. die uit blijft op de vernietiging van de joodse staat", afwijzen. Het verzet zich tegen de versoepeling van de hou ding van veel staten jegens de PLO die in de wereld steeds meer aanvaard werdt als de enige vertegenwoordiger van het Pa lestijnse volk. De EG-verklaring van juni vorig jaar in Venetië, die pleitte voor deelneming van de PLO aan vredesoverleg, werd door premier Begin als een schok ervaren e- venals de ontmoeting dit jaar van EG- voorzitter Chris van der Klaauw en de nieuwe Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, met PLO-leider Yasser Arafat, „wiens handen bevlekt zijn met het bloed van joodse kinderen". De overkoepelende PLO, in 1964 op een Arabische topconferentie in Kaïro opge richt, beoogt vestiging van een democrati sche niet religieuze staat in het gebied dat Palestina was. Maar in de praktijk blijken veel Palestijnen bereid te zijn een staat te vestigen in het gebied van de westelijke Jordaanoever en Gaza en zij zijn ervan overtuigd dat zij hun doel eens zullen be reiken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11