Christies Amsterdam centrum voor Europa Hoorzitting Wereldraad over kernwapens en ontwapening Studentenpastoraat staat in menig opzicht in de kou in ^fWSTT^ NIEUW ONDERKOMEN IN MUSEUM „Record-opbrengsten geven vertekend beeld" 81 sportvliegtuigen maken rondvlucht boven Nederland Minister beperkt visvangst verder KORTE METTEN kerk wereld KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 PA( AMSTERDAM Met een vei ling van een rijke collectie schil derijen en aquarellen uit de ro mantische, Haagse en Amster damse school en schilderijen uit de 16de, 17de en 18de eeuw opent Christie's donderdag 1 oktober de nieuwe behuizing in Amster dam. Het internationale veiling huis, met hoofdvestigingen in New York en Londen heeft in Europa als centraal punt geko zen voor Amsterdam: het voor malige Scheepvaartmuseum aan de Cornelis Schuytstraat. Tot de eerste kijkdag, 26 september, gonst het van de bouwactivitei ten in het historische pand: van buiten al helder rood, van bin nen enigszins verstoft en rumoe rig. Directeur drs. A. Baart: „Wanneer het gebouw voor het publiek wordt geopend, zal van de verbouwing niets meer te merken zijn. Dan staat een pand gereed, dat door ons als centraal punt wordt beschouwd voor Noord-Europa. Belangrijke vei lingen die tot dusver ook in an dere Europese steden werden ge houden, gaan voortaan naar Am sterdam, waarmee deze hoofd stad een oude functie terug krijgt, die van kunstcentrum". Het voormalige scheepvaartmuseum vol doet aan de eisen, die een dergelijk ver maard veilinghuis aan een centraal vei linggebouw moet stellen. In de drie ver diepingen met kelder worden onder meer gevestigd twee veilingzalen, kan toorruimten voor experts en medewer kers en opslag. Een blik op de opgesla gen veilingstukken levert de bevestiging Dinsdag 6 oktobèr: deze gouden Lodewijk XV beker. op van wat drs. Baart opmerkte: „Het publiek krijgt door publicaties van re cord-opbrengsten de indruk, dat het bij een veiling als bij ons zou gaan om uit sluitend kostbaarheden. Dat is niet waar; het komt inderdaad voor, dat op een vei ling een schilderij voor tonnen wordt verkocht. Maar het grootste deel van de veilingstukken wordt gevormd door voorwerpen, die voor iedere belangstel lende betaalbaar zijn. Tja; tenzij twee Ja panners tegenelkaar op zitten te bieden. Dan is niets voorspelbaar". De naam Christie's dateert uit het mid den van de achttiende eeuw; de Engels man James Christie, aanvankelijk mari neman bouwde op 36-jarige leeftijd een eigen zaak op, met de naam van iemand die het mooi kon vertellen en nog beter kon doorverkopen, betrouwbaar en tot in de hoogste kringen. Dit is zo gebleven! althans in de naam Christie's, tot de dag van vandaag. Al leen hebben kunsthistorici het dagelijks werk overgenomen, met vestigingen van Christie's in Noord- en Zuid-Amerika en Europa. Wat Noord-Europa betreft heeft Christie's een groot aantal vestigingen, waarvan de nieuwe behuizing in Am sterdam, na Londen, middelpunt moet worden. Baart: „Amsterdam had in voorgaande eeuwen een centrale functie, die wat de kunsthandel betreft enigszins verloren is gegaan. Maar Amsterdam heeft nog steeds naam in internationale kunstkringen en wat verloren ging, kan opnieuw worden opgebouwd. Bovendien ligt Amsterdam geografisch ideaal, waar door deze stad in de pas kan lopen met Londen en Genève. De veilingen van Christie's zijn in Ne derland sinds oktober 1974 in het Singer- museum in Laren gehouden. De veiling- opbrengst was in het eerste jaar ruim een miljoen gulden, tegen ruim zeven miljoen in de eerste helft van dit jaar. Voor Christie's ruimschoots voldoende om in Amsterdam met ruimere plannen verder te gaan. Het verschil tussen venduhuizen en vei lingen als die van Christie's ligt voorna melijk in de wijze waarop collecties wor den samengesteld en garanties worden gegeven op originaliteit. Directeur Baart: „Vergissingen kunnen overal worden gemaakt. Maar als wij een fout hebben gemaakt, kan de koper zijn aanwinst te ruggeven, waarna hij zijn geld terug krijgt. Bovepdien kunnen wij met grote zorg de aard van de te veilen stukken te voren bepalen, van eenvoudig tot zeld zaam. De komende weken staan grote veilingen op het programma: na de ope ningsveilingen op 1 oktober, wordt 2 ok tober 19de eeuwse schilderijen, aquarel len en sculpturen geveild, 6 oktober Hol lands goud, zilver en juwelen, 13 oktober tegelcollectie en zo zijn er om de paar dagen nieuwe veilingen. Drs. Baart, die met H. Nijstad de directie vormt, is de man die zoekt en onder zoekt en bij wie de telefoontjes komen- over bij grootmoeder gevonden antiek. Hem zijn de meest wonderlijke gevallen bekend: van de vrouw die met twee losse panelen kwam aanzeulen en niet wist welke rijkdommen zij bezat; een andere vrouw die een bed van Lodewijk de Vijftiende had gekocht, dat te klein bleek, waarop zij vroeg om een maat groter, dus een Lodewijk de Zestiende. „Opvallend blijft onkunde bij het pu bliek, hoewel niet onlogisch. Voor veel mensen zijn zaken die van grootouders afkomstig zijn, onherkenbaar oud en dus antiek en dus van grote waarde. Maar je moet wel weer lachen als je het. verwijt naar je hoofd krijgt, dat een stuk nooit van Napoleon kan zijn geweest. Het was van grootmoeder, zeggen ze." Ook voor drs. Baart blijft het veilingwe zen een onvoorspelbare gebeurtenis. „Kunstkenners kennen doorgaans de waarde wel van de meeste stukken. Die weten ook, dat kunstenaars die bij leven al beroemd waren, honderd maal het zelfde maakten, omdat ze er zulke aar dige prijzen voor kregen. Niettemin komt het voor, dat belangrijke stukken Het nieuwe onderkomen van Christies in Amsterdam, het voormi scheepvaartmuseum. voor relatief weinig geld worden ver kocht en wanneer er een paar mensen zijn die tegen elkaar zitten op te bieden, hou dan je hart maar vast, dan is elke grens zoek. Ook als het gaat om dingen die nog geen tiende waard zijn van de prijs die uiteindelijk wordt betaald". Maar dit soort zaken zijn uitzonderingen; regel is, dat fraaie stukken niet direct zeldzaam hoeven te zijn en goedkoper op een veiling zijn te krijgen dan bij een ge middelde antiquair. De uitzonderU halen echter de publiciteit en zijn antwoordelijk voor het beeld dat he bliek krijgt van antiekveilingen. Baart: „Het is moeilijk dit beeld wereld te krijgen. Aan de andere zit ik nog steeds te wachten op de ontdekking: iemand die met het 1 stuk van de Nachtwacht komt aa pen; het is onwaarschijnlijk dat di' gebeuren, maar het is nog steeds zc g FRITS BROMB ®n Vrouw bekent overval op uitzendbureau KERKRADE Een 20-jarige vrouw uit Kerkrade heeft gis termiddag na haar arrestatie tegenover de politie bekend een overval op een uitzendbu reau in Kerkrade te hebben gepleegd. Drie dagen geleden liep zij het-uitzendbureau bin nen en bedreigde de vrouw achter de bdlie met een lucht drukpistool. Zij dwong haar het aanwezige geld af te ge ven, in totaal 5.500 gulden. In de drie dagen dat zij onvind baar was voor de politie, gaf zij bijna al het geld uit aan kle ding en drank. Bij haar arres tatie waren er nog maar enke le honderden guldens over. Reddingboten meestal voor recreanten ROTTERDAM Water sporters en sportvissers blij ken de grilligheden van de Noordzee nogal eens te on derschatten. Driekwart van de 107 tochten die dit jaar door de Koninklijke Zuid- Hollandse Maatschappij tot Redding van Drenkelingen uit Rotterdam werd uitge voerd, was nodig om deze re creanten weer veilig op de wal te brengen. Bij de acties werden 146 men sen gered. De hulpverlening aan windsurfers levert speci fieke problemen op. omdat het van de kant af moeilijk is te zien of zij gewoon weer zijn omgevallen of in nood verke ren. In overleg met de Neder landse windsurfbond bqigt de reddingmaatschappij zich mo menteel over de veiligheid sproblemen van de plankzei lers. ROTTERDAM „Met het organiseren van de Neder landse Rondvlucht wordt een traditie hersteld, die be gon in 1932 en na korte on derbrekingen in 1969 werd afgebroken. Het 55-jarig be staan van de Rotterdamse Aero Club (RAC) wordt aangegrepen om in samen werking met de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart deze oude traditie in ere te herstellen", aldus de heer Zandvliet, voorzitter van de RAC. In totaal doen er 81 sportvlieg tuigen aan deze vlucht mee. De RAC, gefuseerd met de Haagsche Aero Club, is met z'n 55-jarig bestaan de oudste Aero Club van Nederland. Tot de oorlog werd van de leden verwacht dat zij in het bezit waren van een vliegtuig, maar hierin is, volgens voorzitter Zandvliet, gelukkig verande ring gekomen. Momenteel hebben de 300 leden, dankzij de aanwezigheid van de Natio-. nale Luchtvaart School, de be schikking over 10 vliegtuigen. Begin- en eindpunt van de vlucht, waaraan ook 12 buiten landse toestellen deelnemen, is Rotterdam. Zaterdagochtend vertrekken de vliegtuigen richting Eelde, waarna ze de zelfde dag nog in Zuid-Lim burg verwacht worden. De volgende dag vliegt men via Midden-Zeeland weer terug naar Rotterdam. Bij mist 's ochtends vertrekt men zater dag in de loop van de dag van uit Rotterdam rechtstreeks naar Limburg. Minister De Koning DEN HAAG Minister De Koning van landbouw en visse rij zal de voor dit jaar toegestane vangsthoeveelheden van andere vissoorten dan tong, schol en haring wijzigen. Bo vendien mag de minister tot volgende week dinsdag, de dag van de eerstvolgende EG-visserijraad, bepalen dat de Neder landse vissers van deze „andere soorten" niet meer dan drie kwart van de eerder vastgesteld hoeveelheden mogen opvis sen. De stichting Nederlandse visserij overweegt het uitlok ken van een proefproces tegen deze ministeriële bevoegd heid. Volgens een mededeling van Landbouw en Visserij, is het niet erg waarschijnlijk dat de minister van zijn bevoegdheid gebruik zal'maken. Het besluit is echter genomen om te voldoen aan EG-verplichtingen. Zolang de Visserijraad niet tot oven ming is gekomen acht de Europese Commissie haar eij1 stellen bindend. Als algemene maatregel zal zij vangsti len goedkeuren die niet uitgaan boven driekwart van' eerder dit jaar had vastgesteld. De maximale vangsthoeveelheid voor makreel in alle wal verlaagd van 28.000 tot 22.000 ton, voor kabeljauw in de zee verhoogd met 5000 ton. Vangstverboden gaan geldi sprot in de Noordzee, voor koolvis bij de Hebriden en ring in de Ierse zee. Volgens de stichting van de Ned< visserij gaat het weliswaar niet om grote hoeveelhedei meer om het principe. „Wij betwijfelen of de minister! voegdheid kan hebben om eenmaal vastgestelde quota verminderen", aldus de secretaris van de stichting. „Tot n zo zei hij, „heeft de minster toegestaan dat vissers hun in "1 ele quota helemaal opvisten, ook als het nationale quotyJ een vissoort al op was". De Zweedse oud-premier Olaf Palme en de secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, Philip Potter, zullen de openingstoespraken houden op de hoorzitting over kernwapens en ontwapening, die de wereldraad van 23 tot 27 november in de Vrije Univer siteit te Amsterdag belegt. Deskundigen op het gebied van kernwa pens en van ontwapening zullen getui gen voor een groep van achttien verte genwoordigers van de kerken. In deze groep hebben zitting politici, leden van de rechterlijke macht, hoogleraren en kerkleiders. Doel van de hoorzitting is enerzijds inzicht te krijgen in de belang rijkste problemen op dit gebied in de ja ren tachtig en anderzijds zowel het ker kelijk denken als handelen terzake te bevorderen. De hoorzitting wordt geleid door de An glicaanse bisschop John Habgood (Dur ham, Engeland). Andere leden zijn de oud-senator Jouhn C. Culver (Verenigde Staten), de oud-vertegenwoordiger van Zambia bij de Verenigde Naties me vrouw Gwendoline Konie, de Indonesi sche generaal T. B. Simatupand en dr. Helmut Simon, lid van het hooggerechts hof in West-Duitsland. Om een zo even wichtig mogelijke vertegenwoordiging van deskundigen te waarborgen, zullen hun namen pas worden bekendgemaakt als de hele lijst definitief is. Ruim driehonderd waarnemers van le- denkerken, wetenschappelijke instituten en vredesbewegingen zullen de hoorzit ting bijwonen. De conclusie van de hoor zitting worden weergegeven in een ver klaring aan het eind van de bijeenkomst. Een definitief rapport, dat volgend jaar voorjaar verschijnt, zal waarschijnlijk een rol spelen op de algemene vergade ring van de Wereldraad van Kerken, die in juli 1983 te Vancouver (Canada) wordt gehouden. De wereldraad besloot tot de hoorzitting, nadat de conferentie over geloof, weten schap en toekomst (Boston 1979) de ker ken opriep meer aandacht te besteden aan de kernwapenwedloop. De hoorzit ting wordt georganiseerd door de wereldraadafdelingen Kerk en Samenle ving en Internationale Zaken. De VU heeft haar faciliteiten gratis ter beschik king gesteld. Paul Abrecht directeur van de werel- raadafdeling voor Kerk en Samenleving noemde het puut toeval, dat deze hoor zitting plaatsvindt in de periode waarin de NAVO moet beslissen over de plaat sing van 572 kruisraketten. „Studentenpastores: roependen in de woestijn?" is de titel van een rapport, dat in opdracht van de Radboudstichting bij gelegen heid van haar 75-jarig bestaan is samengesteld. Het is een inven tariserend onderzoek naar het functioneren van het studenten pastoraat in de elf Nederlandse steden waar universiteiten of ho gescholen aanwezig zijn. Het rapport constateert, dat het studen tenpastoraat onvoldoende steun krijgt uit de universitaire wereld, in een gespan nen verhouding staat tot de achtergrond- kerk en moet worden verricht met te weinig mensen als gevolg van de zwak ke financiële en juridische positie van de medewerkers. Een vierde knelpunt is de uiterst ondoorzichtige organisatiestruc tuur van de pastoraten. Het pastoraat onder de studenten en met name het katholieke studentenpas toraat verkeert in ernstige financiële moeilijkheden en moet het daarom met te weinig mensen doen. Deze moeilijkhe den worden volgens het onderzoek voor al veroorzaakt door het isolement ten opzichte van de bisschoppen, waarin het studentenpastoraat door zijn uitdrukke lijk oecumenische opstelling is komen te verkeren. De contacten met de achter- grondkerken zijn dan ook minimaal, zo wel landelijk als plaatselijk. Het studentenpastoraat beschouwt zich zelf als universitair welzijnswerk maar wordt als zodanig nauwelijks gewaar deerd en gehonoreerd. Ook vanuit de studenten zelf komt onvoldoende onder steuning. De verminderde belangstelling voor kerkelijke religiositeit heeft ook in het studentenpastoraat haar invloed doen gelden. Bij de studenten bestaat echter wel grote belangstelling voor het groepenwerk, dat het pastoraat verzorgt. Volgens het rapport blijkt hieruit, dat er behoefte bestaat aan geestelijke begelei ding. Het feit, dat Leiden Eindhoven, Twente en Wageningen geen „volledig bevoegde pastor" hebben, levert volgens het rap port problemen op bij de liturgievierin gen. Soms wordt een oplossing gevonden door een priester van buitenaf aan te trekken, maar soms ook wordt de oplos sing gevonden door de dienst aan te dui den als agapèviering, gebedsdienst of oe cumenische viering en heel uitdrukke lijk niet als eucharistieviering. Op deze manier probeert men kerkrech terlijke problemen te omzeilen. In het al gemeen gaan de bisschoppen noodge dwongen met dergelijke oplossingen ak koord, zoals zij ook noodgedwongen ak koord gaan met het aanstellen van leken en gehuwde priesters. In de elf steden met universiteiten of ho gescholen telt het rooms-katholiek stu dentenpastoraat twintig pastoraatsmede- werk(st)ers, van wie zes leken, acht priesters en zes gehuwde priesters. Er zijn vijf vacatures. Het Amsterdamse stu dentenpastoraat is hierbij niet meegeteld, omdat hier naar eigen opgave geen vas te, bezoldigde medewerkers zijn. stink zuil reeks belangrijke geschriften van de paus, van centrale bestuursorganen van de kerk en van de wereldkerk in het algemeen het licht doen zien. Als eerste verschijnt binnenkort de Ne derlandse tekst van de recente pause lijke encycliek over de arbeid, voorts de boodschap van de paus tot het eu charistisch congres in Lourdes en de rede van kardinaal Willebrands over eucharistie en kerkeenheid op dat congres. De uitgave is mogelijk nu het Vaticaan heeft toegezegd teksten van encyclieken ook meteen in het Nederlands uit te geven. Tot nu toe moest de verschijning van de Neder landse uitgave wachten op tijdrovend vertaalwerk. Voor de tweede keer in korte tijd is in Guatemala een Amerikaans priester ver moord en wel de franciscaan John David Troyer, die al vele jaren in het land werkzaam was, onder meer als adviseur van landbouwcoöperaties. Zijn lijk werd gevonden bij een boerderij in het westen van het land. In juli werd de Ameri kaanse priester Stanley Rother doodge schoten in het parochiehuis van Santiago de Attilan. Er zijn dit jaar al twaalf priesters vermoord in Guatemala. Behal ve uit het land zelf afkomstig uit de Ver enigde Staten, Canada en Italië. Voor de eerste keer in dertig jaar zal een delegatie van katholieken uit de volksrepubliek China kunnen deelne men aan een oecumenische bijeen komst in het buitenland. De delegatie bezoekt van 2 tot 9 oktober Canada en beantwoordt daarmee een bezoek aan China van een delegatie van de Cana dese raad van kerken in juli. Ook de twee zonder goedkeuring van de Hei lige Stoel gewijde bisschoppen Mi chael Fu Tieshan en Anthony Tu Shi- hu-a maken deel uit van de delegatie. Op woensdag 7 oktober, feestdag Onze Lieve Vrouw van de Heilige zenkrans, wordt vanuit Noordwijk, den, Gouda, Den Haag, Delft en Ro dam ook voor omliggende gemeei een eendaagse pelgrimstocht geo niseerd naar Banneux-Notre Dame. thema van de bedevaart luidt „De H ge Eucharistie verbindt ons met Chri en met elkaar". Men kan zich opgev« het Diocesaan Banneuxsecretariaat. bus 16, Meeuwenbeemd 1, Nootdorp Met de plechtige overdracht van i zijramen in het koor van de St.-S hanskerk in Mainz, is het werk de Russisch-Franse joodse kunsten Marc Chagall aan genoemde kerk tooid. Chagall, die vierennege jaar is, heeft eerder al drie ral voor de kerk gemaakt. De zes rai zijn elk tien bij 1,75 meter groot, gall is er in 1978 aan begonnen. Bij gelegenheid van de diakenwiji zaterdag van zes studenten aan het s< narie van Rolduc is namens paus Jol nes Paulus II een telegram gestu waarin onder meer staat: „Graag ve kert de Heilige Vader de toekom! diakens van het bisdom Roermond zijn innig gebed, opdat zij trouw zu zijn aan de geheel eigen genade en onherroepelijke overgave welke het conaat inhoudt. Tegelijk wenst hij v» dat hun voorbeeld nieuwe roepingen wekt in alle bisdommen van Ne land."

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10