evoel van vrouw- in en om het huis ijn terug na borst reconstructie Minder tulpen gebroeid in komende winter Weinig beleidsruimte voor land-en tuinbouw 4) EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS )NCLUSIE IN PROEFSCHRIFT Goud op het hoofd en op de lippen. bloemen zijn 3t duur LHDSE COURANT MAANDAG 21 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 dl» na aan bor- latla door middal van chirurgie waar borat hebban ge- (boratraconatructla) het algemeen tavra- •t het resultaat. Vaal hebban het gavoal kanker paa dan acht lichaam verdwenen zijn niet maar ver- zlj hebban hun gavoal ouwelljkheld waar te- aan hat gahannaa mat Itwendlge prothaaa ia id gekomen. Deze re in komen overeen mat _jveec|redenen van vrou- im de Ingreep te laten hten. Neurotlache, la en coametiache mo- blijken geen rol te l. Het la opvallend dat teate „gereconatrueer- rrouwen relatief Jong ingeveer 40 Jaar) en uit lar gealtueerde kringen tze (en andere) conclu- wamen plastisch chirurg rgman, verbonden aan ntonl van Leeuwenhoek huls In Amsterdam en iloog F. van Dam, werk bij het Nederlands Kan- atituut In de hoofdstad, I proefschrift „Borstre- -Uctle. Psychologische chirurgische aspecten", p zij onlangs promo- in. In dit proefschrift de resultaten beschre- een onderzoek dat zij onder „gereconstrueer- >uwen. Eén van de eer- iderzoeken, want enig studiemateriaal bleek irhanden. Bij de be- van borstkanker reconstructie van de £3uteerde borst namelijk jjjfoveel aandacht gehad. *£kr ondergaan ongeveer -:>iend Nederlandse vrou- p-in borstamputatie, maar ;£jtste jaren hebben in to- iyechts vijf- zeshonderd <y|en daarna een nieuwe De boretroconstructie geschiedt in twee fa- teerde borst gelegd. De huidlap groeit vast een. Zeer eenvoudig uitgedrukt komt de ope- en kan vervolgens worden opgevuld met een rstle hierop neer dat er een stuk huid uit de ailiconezakje, rugzijde wordt gehaald en over de geampu- borst gekregen. Toch Is bor- streconstructle niet nieuw en kunnen met recent ontwikkel de technieken op het gebied van de plastische chirurgie betere resultaten worden be reikt dan voorheen, zo stellen de doctoren in hun proef schrift. Het aantal noodzakelij ke operaties, dat de vrouw voor de reconstructie moet ondergaan is daardoor ver minderd tot twee. Heel eenvoudig omschreven komt de eerste Ingreep erop neer dat er een stuk huid van rug of buik aan de geampu teerde borst wordt toege voegd, en daarna wordt opge vuld met een siliconezakje (een gelei-achtige vloeistof, die maakt dat de borst mee beweegt met het lichaam). Tij dens de tweede operatie krijgt de nieuwe borst een tepel die is gemaakt van een stukje ge- pigmenteerde huid en wordt bovendien, als dat nodig Is, de grootte van de andere (eigen) borst aangepast. Overigens Is gebleken dat veel van de ge reconstrueerde vrouwen al léén de eerste operatie heb ben laten uitvoeren. Zij von den het voldoende hun uiterlij ke, vrouwelijke vormen terug tc krijgen. „De nadelen die de vrouwen opnoemden hingen over het algemeen samen met de ope raties en de narcose. Geen der ondervraagden bracht naar voren dat het grootste winstpunt van de operatie was dat zij nu weer een „mooie" borst hadden. Zij wisten van te voren dat de nieuwe borst niet hetzelfde zou zijn als de oude. Hij is anders van vorm, wat harder en kouder. Cosme tische redenen vormden dus geen motief, evenmin als de wens dat de relatie met hun partner erop vooruit zou gaan", meent Van Dam. „De beslissing voor de operatie lag duidelijk bij de vrouwen zelf en niet bij hun mannen. Van hen hoefde het meestal niet zo nodig, maar zij lieten hun vrouwen begaan, omdat die het zelf graag wilden. Opval lend is toch dat mannen uit eindelijk wel meer afgingen op de visuele aspeoten van de In greep". Ondanks het feit dat er, gp- zien het standpunt van de ziektenkostenverzekeraaFf, voor niemand financiële be lemmeringen hoeven te zijn om de plastisch chirurgische ingreep te ondergaan, waren het vooral vrouwen uit de ge goede klasse die gereconstru eerd werden. Volgens Van Dam en Bergman wijst dat erop dat deze vrouwen mak kelijker de weg weten in de gezondheidszorg in Neder land. Zij gebruiken betere ar* gumenten om een dokter te overtuigen en trekken zich ook minder van zijn oordeel aan. Voorlichting Van Dam: „Het hangt sterk van af van de mening van de behandelend chirurg over deze vorm van hulpverlening, of de vrouw tot reconstructie overgaat. Geamputeerde vrouwen zijn wel allemaal op de hoogte van de mogelijkhe den, maar die informatie Is meestal niet afkomstig van de specialisten maar ylt voorlich tingsmateriaal van de diverse media". Dit heeft, aldus de onderzoekers, te maken met de onwetendheid van alge meen chirurgen omtrent de motieven van de patiënten. Zij gaan er teveel vanuit dat de vrouw wil worden geopereerd om mooier te worden. Zij ra den dan vaak de Ingrijpende operatie af, omdat, zeker vroeger, de resultaten cosme tisch gezien te wensen overla ten. Terwijl nu juist uit het on derzoek blijkt dat de vrouwen daarvan op de hoogte zijn en dat schoonheidsredenen, op een enkel geval na, geen Fél spelen. Plastisch chirurgen zijn beter op de hoogte met hetgeen hun patiënten be weegt; zij zien er natuurlijk pok veel meer. Nog steeds Is het voor algemeen chirurgen een wat ongewone situatie dat de patiënt zelf zegt een opera tie te willen, terwijl dit bij de plastisch chirurg juist de ge woonte is. Het gevolg Is wel dat er daardoor Veel belangrij ke vragen over deze behande ling onbeantwoord blijven. Van Dam: „Ik hoop dan ook dat dit onderzoek ertoe bij zal dragen dat de afwachtende houding van veel gewone chi rurgen verandert In een wat actievere benadering van deze vorm van hulpverlening". MARIAN KOENS De make-up van Sans Soucus past de goudra ge wel heel geraffineerd toe. Zelfs de simpel geklede vrouw mag topaas met goud op de oogleden aanbrengén. Hot topaas begint in het midden van het bovenste ooglid, doorlopend tot de buitenste ooghoek (om het oog heen dus), aangevuld mot Satin Eyeshadow nr. 23 „Gold Rush", die de hele ruimte bovflh het oog tot de wenkbrauwen vult, en meteen als high- loghter dienstdoet. Op de lippen „@plden Brown", „Rubens Geld" of „Gold Rush" lip stick. Ellen Betrl* met Folklore Door de kleurige mode-eisen Zal de vrouw zich deze winter meer dan ooit versieren. Voor dir verse festiviteiten Is de zogeheten „"glltter-jel" voor décollet én schouders al ingeburgerd ge raakt. Daar Is nu de „glltterspray" bijgekomen. Met deze „Disco-llght" kan het kapsèl gouden, .zilveren, rode of groene gloed worden gezet. Inmiddels hebben de make-up specialisten ook niet stil gezeten. Zij toonden hun nieuwe lijnen en kleuren op de Indro Parfumeriebeurs. Lan- cöme zocht het in de tinten als van een dwarre lend herfstblad en noemde de nieuwe maquilla ge „En Forêt de Fontalnebleau", naar de bos sen waar eens de Franse koningen op jacht gingen. De bruinrode en geudbrönzen, die in het assortiment van Lancéme voorkomen pas sen, goed bij de nieuwe sport- en country kle ren. Voor wandelen door de metropool houdt Lancéme het op blauw In combinatie met grijs, alleen onderbroken door de toets van vermil joen of rustige bordeaux op de lippen. Een nieuwe lipstlokserie heet „Les rouges a Lèvrea" en is zeer geschikt voor een herfst en winter, als gevoelige lippen snel gaan „springen". Jouè Joue Is een ander nieuw product voor een blush (over een beschermde creme) op de wangen uitgestreken. Op basis van de olie, ge wonnen uit Jojobapltten, van een plant uit Mexico. De olie werd al gebruikt door de India nen om de huid tegen de woestijnhitte te be schermen. Uit de pitten heeft Lancome een ste vige vitaliserende crème weten samen te stel len, die 24 uur beschermt. De naam is „Natri- bel", waar vitaminen F. In voorkomt. Een bij zondere aanbieding brengt deze crème op een prijs van 14.95. De goudachtige tinten die komend seizoen door de mode spelen, nelgen minder naar schittering, dan wel naar doffe bronskleur. Zo Is ook de make-up „Gypsy Gold" van Revlon „omfloersd" en past daardoor goed bij het fol- kloristlsch spektakel: Gypsy Gold op ooglid, langs wenkbrauw en onderwimpers: op de wangen Ginger Gold met een Frosty highlight voor nadruk op de fraaie lijn van de slapen richting kapsel en Gypsy Fire voor lippen en nagels. Revlon heeft met ?ljn nieuwe make-up een ras echte zigeunërin voor ogen gehad, die daarbij dan ook de bijpasende kleding moet dragen: Wijde gedessineerde zijden japonnen met bre de gordel om de stof in de taille bijeen te hou den en lange oorringen. Max Factor ontziet de portemonnale: de nieuwe lijn „colorfast" be staat uit een lipstick, nagellak, mascara,, oog schaduwen, make-up en blush in goudkleurige verpakking met een prijsstelling tussen de 10,- en f §Q,* De kleurvaste lipstick loopt van van diep rose, via rozijn en koraal, naar flonke rend rood en chocolade. Bij elkaar 12 tipten. Nieuwe ooglijn make-up kwam ook van l'Oreal, genaamd „Recils". Daarbij hoort parelmoer achtig oogsehaduwpoeder in hemelsblauw, Bronze (Jadegroen), goudbruin, zilvergrijs. „Cils Demasq" is een milde reinigingslotion om het moois voor het slapengaan weer van de oogle den te poetsen (97 ml. 7.75). Ook Ellen Betrix, evenals een merk uit de goe de middenklasse speelt met de diverse stijlen van de mode. Trend Color 81/02 hebben drie variaties: „Hunting", „Shepherd" en „Folklo re". Bronsachtig goud als geroest metsel is in vrijwel alle versies vertegenwoordigd, vooral bij de groep „Folklore" met avant gardische ele menten. Overheersend zijn daarbij rood en blauw, samen met zwart en goud. Lippen en nagels maakt Betrix tot blikvangers door licht gevende parelmoerglans: „91 Magie Violet" of „90 China Red I" met lippenstiften in dezelfde kleuren. TINY FRANCIS -stjwel gelijke aanvoer maar toch rond een miljoen gulden laimzet, tekent het beeld van de bloemenhandel aan de loc over de afgelopen week tegenover de situatie van lande week. Zoiets van: het kon slechter, het kon beter! ingeen spektakulaire ontwikkeling in het prijspeil te con- mn, ook al waren er verschillen. Het rustige najaarsweer eenzelfde drempel op de gang van zaken en er mag i gesproken van een goede belangstelling voor de pro- :cfVS had een aanvoer van bijna 39 miljoen bos of stuks. lSgelijk aan dat van voorgaande week. Het omzetcijfer g 13.469.057.48 in voorgaande week. Nu was dat _I6.244.09, dus een miljoen gulden minder, hetgeen op ere prijs in de afgelopen week wijst. Niet dat het veron- d kan worden genoemd, maar het is het signaleren zonder dat een verklaring kan worden gegeven. In worden gesteld dat de bloemen beslist niet duur zijn. |nlijk gaat de handel in de maand september nogal mogelijk een gevolg van de ruime variatie en aan- naar het kan ook zijn dat het publiek na de vakantie Bel in balans moet komen. in ook, afgelopen week een tamelijk stabiel beeld aan ing. Hier en daar wordt ook wel geklaagd dat sommige Iioorten moeilijk houdbaar zijn. Vooral wat de chrysan- treft en daar hebben bijzonder de exporteurs mee te len wat meer importbloemen waarin ook Israël spoedig >tere rol gaat spelen. Met ongeveer drie en een half mil- g de aanvoer van standaardanjers rond een miljoen ho- ï;h vorig jaar in deze tijd en dat gaf een terugslag In de pelde prijs van 30 cent vorig jaar tegen nu 24 cent. 40enover staan de trosanjers met ruim 8 miljoen het- ||en miljoen minder is dan vorig jaar met weinig verschil s. De freesia blijft het nog steeds rustig aan doen met miljoen, ruim een miljoen minder dan vorig jaar maar Qin gemiddelde prijs van 17 cent tegen 14 vorig jaar. gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig ïrmelden we: alstroemeria 24 (34), amarillys 31 (40), ;aanse anjers 24 (30), idem tros 19 (20), anthurium 1.23 -asparages 14(16), bouvardia 33 (35), jaarrond troschry- 39 (45), idem geplozen 56 (61), euphobia 44 (30), free- (14), gerbera 41 (44), gladiolen 11 (12), leliekelken 51 -Issen 15 (12), lelietakken 67 (52), merine 56 (56), cymbl- -fjroot 1.14 (1.01), idem klein 30 (37), grote rozen 21 (22), Hein 15 (16), sonia 15 (16). belinda 11 (15), red garnette strelitzia 2.92 (2.84), tulpen 45 (16). tplanten zorgen voor een stijgend omzetbedrag. _J afgelopen week een aanvoer van ruim een miljoen met redelijke prijzen en in een ruime variatie. Js van de grootbloemige anjers staat de laatste weken >nder druk. kt een goede belangstelling te bestaan voor de expor- -jürsus, waarin alle facetten van de export van bloemen Pfiten door deskundigen wordt belicht. Deze cursus is .ld voor de exporteurs en hun medewerkers en ook voor en die voornemens zijn zich op dat terrein te begeven. Jsus omvat 20 colleges één maar per week in de perso- antine van de CCWS. Aan het eind van de cursus kan jamen worden afgelegd en zijn diploma's beschikbaar. [70 personen kan aan de cursus worden deelgenomen. In de komende winter zullen aanzienlijk minder bloeiende tul pen worden aangevoerd. De R is weer in de maand en dat bete kent voor de bollenkwekers dat ze weer aan het planten moeten gaan denken. Een belangrijk deel van de narcissen zit trouwens al in de grond en in oktober zullen de tulpen en de hyacinten volgen. Ook de broeiers van bolgewassen zijn al aan het planten, hoewel de bollen die het allervroegste in bloei getrokken zullen worden, nu juist nog in de koelcellen zit ten. De eerste bloeiende tulpen van bol- lenoogst 1981 kunnen eind november voor de veilingklokken gereden worden. Er zullen er wel eerder komen die zijn er zelfs nü al! maar dan gaat het om bollen van oogst 1980 die op een specia le manier zijn geprepareerd en gepro grammeerd. In het bollenvak worden die betiteld als „ijstulpen". Vijf-graden-behandeling Daar als het om tulpen van nieuwe oogst gaat, is eind november wel zo ongeveer het vroegste dat bereikt kan worden. Dat zijn dan de bollen die de zgn. vijf-graden- behandeling hebben gekregen en zó uit de koelcel zó in de volle grond van het warenhuis worden geplant. Men gebruikt voor dit doel in hoofdzaak de rode Apel doorn. Het staat vrijwel vast dat er In de komen de winter beduidend minder tulpen In bloei getrokken zullen worden dan vorig Jaar het geval was. De binnenlandse broeier heeft toen stroppen van hiet-tot- ginder opgelopen. Hij heeft zich tot nu toe dan ook zeer huiverig getoond om bollen op grote schaal te kopen, ook al zijn de tulpen sinds 1974 niet meer zo laag in prijs geweest als de laatste maand het geval is. De woordvoerder van de groep bol- bloemkwekers van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, de heer Theo v.d. Gulik: „Het zou me niet verbazen als er straks zo'n 15% minder bloelende tulpen aan de veilingen komen. De broeiers lik ken nog steeds hun wonden en durven geen grote risico's meer te nemen. Want al zijn de tulpen momenteel te koop voor prijzen die de bollenkweker alleen maar verlies opleveren, dan stop je toch nog altijd voor een fors bedrag aan bollen in de grond. En je moet maar afwachten wat je straks voor de bloeiende tulpen krijgt. Dat is natuurlijk altijd wel zo ge weest, maar de risico's zijn i.v.m. steeds stijgende kosten denk maar eens aan de gasprijzen veel en veel groter ge worden. De heer v.d. Gulik is er voor het overige van overtuigd, dat het geringere aantal tulpen dat geveild zal worden voor een belangrijk deel betrekking zal hebben op Apeldoorn. De bollenkwekers hebben het areaal van deze tulp al met 200 ha laten krimpen en dat zal zeker zijn uitwerking hebben op het nu te broeien assortiment. Van wat men noemt de „kleurtjes" en met name het nieuwere assortiment zal een groter aanbod verwacht kunnen worden. Indicatie De heer Wim Granneman, als voorlichter verbonden aan het Consulentschap voor de tuinbouw in Lisse, heeft ook het nodi ge met de broeierij in deze regio te ma ken. En in de oude bollenstreek en niet te vergeten; Rijnsburg en omgeving worden jaarlijks vele miljoenen bollen in bloei getrokken. Hij wil zich natuurlijk niet aan voorspellingen en percentages krimp wagen, maar hij verheelt niet dat er In dit rayon beduidend minder bollen zijn aangeboden om gecontroleerd te worden op stadium G dan vorig jaar. Stadium G wil zeggen: het moment waar op de bloem in de bol goed is „aange legd". Dat alles moet toch wel een indi catie zijn voor het aanbod dat in decem ber verwacht kan worden. Afgezien van een onzekere factor als de prijs, wordt een broeiseizoen verwacht dat geen al te grote problemen zal ge ven. Het groeiseizoen van de bollen is gunstig geweest met normale bodem- temperaturen. De bollen die zijn getest, bleken dan ook een dag of vijf vroeger in stadium G te zijn dan in 1980. Minder kans op „nieten", „blinden" of hoe men het verschijnsel bloemverdroging ook wil noemen. Dat euvel wordt so-wie-so al kleiner als men grotere bollen opplant. Wel die zijn de afgelopen maanden niet duur geweest en dat kan dus ook het punt niet zijn. Als er inderdaad zo'n 15% minder bollen gebroeid zullen worden, dan zit men weer op het peil van 1979 en toen mar cheerde alles goed. De slechte prijzen in de afgelopen winter zijn in hoofdzaak het gevolg geweest van een veel te sterk ge groeid aanbod. De broeiers hebben ken nelijk gedacht dat de bomen tot in de he mel zouden groeien. Dat is echter nog nimmer het geval geweest en nu men op een héél pijnlijke manier met de neus op de feiten is gedrukt, wil men het aanbod wel beperken. Over het verdronken kalf en de put gesproken Lagere omzet Intussen zijn het niet alleen de binnen landse broeiers die minder bollen zullen planten. Ook de collega's in andere Eu ropese landen hebben minder bollen ge kocht, want ook daar is de broei in het seizoen 1980/1981 een allesbehalve lu cratieve bezigheid geweest. In West- Duitsland heeft de broeierijsector de boot lichtelijk afgehouden, in Zweden is zo'n 10% minder verkocht, terwijl in Italië wel met een omzetverlaging van 25% in de broeierij rekening wordt gehouden! Als het krimpende- aanbod in de komen de maanden nu maar weer gaat leiden tot vriendelijker prijzen, dan zal de narig heid wellicht weer gauw vergeten zijn! Het departement van Landbouw en Visserij hanteert in haar Memorie van Toelichting con sequent de term ombuigingen, wanneer ze natuurlijk bezuiniging bedoelt. En bezuinigd moet er worden bij dit department en de be sluiten die daarbij eventueel genomen wor den, zijn bijzonder pijnlijk en sommige daar van werken structureel lang door. Er is een poging gedaan om zoveel mogelijk begro tingsposten op ongeveer hetzelfde niveau te handhaven. Het gevolg daarvan is dat de klappen niet zo groot lijken. Echter, door de ruimte die er misschien hier en daar nog was, is er geen enkele ruimte meer voor nieuw be leid. Zo Is er In de begroting een post opgenomen van 351 miljoen gulden voor de bevordering van de produktie en de afzet (vorig jaar 287,1 miljoen gulden). Een drastische verhoging van deze begrotingspost Js de eerste indruk. Het tegendeel is echter waar, want In dit bedrag van 351 miljoen gulden zit ook een bedrag van 143 miljoen gulden voor energiebespa rende maatregelen voor de glastuinbouw. Dit bedrag behoort op deze post per se niet thulSfOmdat ze enkel en alleen gericht is op. energiebesparing in de glastuinbouw. Pas in juli 1981 is deze Beschikking Energiebespa rende Maatregelen In de glastuinbouw door minister Braks vastgesteld en was een soort troostprijs voor de glastulnders, nadat een nieuwe overeenkomst met de Gasunie tot stand was gekomen. In dit plan Is aan de tuin ders een premie In het vooruitzicht gesteld van circa 35 cent per bespaarde kubieke me ter gas. De 143 miljoen gulden heeft niets te maken met exportbevorderende maatregelen. In feite is deze post dan ook niet 351 miljoen, maar slechts 308 miljoen gulden. En dat Is een teruggang van bijna 40 miljoen gulden. Dat wil niet zeggen dat wij het bedrag dat nu opgevoerd Is voor energiebesparende maat regelen zouden willen afwijzen. Integendeel. Het past zeer goed In een beleid dat werk gelegenheid wil scheppen. Wanneer de tuin ders in de glassector inderdaad gebruik ma ken van de mogelijkheid om In hun kassen In grijpende veranderingen aan te brengen om de energiekosten te drukken, dan betekent dat zonder meer extra werkgelegenheid en na verloop van tijd een kostprijsverlagend effect van de glastulnbouwprodukten. Overigens is het nog steeds de vraag of de Europese Com missie akkoord zal gaan met deze vorm van sectorbeleid. Het zou menigeen niet verbazen wanneer ook dit sectorbeleid betiteld zal wor den als concurrentievervalsing. Minister De Koning zal er in leder geval een harde dobber aan hebben om dit stukje beleid straks In Brussel er door te krijgen. Terwijl er bij een aantal departementen wel degelijk sprake Is van beleidsombuiging en ook „Landbouw" de term ombuiging han teert, is er in feite geen sprake van ombui ging. Er valt In de begroting nauwelijks enig nieuw beleid te ontdekken. Voor een deel na tuurlijk als gevolg van het feit dat de begro ting opgesteld werd door de vorige minister en zonder invloed van het huidige kabinet of minister De Koning. Vervelend is echter dat het bijzonder moeilijk wordt om extra gelden te vinden voor nieuw beleid. En een beetje ex tra ruimte is zeker nodig. We noemen een concreet voorbeeld. De Stichting Beheer Landbouwgronden ontvangt, blijkens de be groting, negen miljoen gulden minder in haar grondbank ten behoeve van het kopen van grond voor uitgifte in erfpacht. Dat lijkt hele maal niet zo bar veel, die negen miljoen gul den minder. Echter diegenen, die weten dat dit jaar al per 1 augustus de mogelijkheid tot aanvragen werd opgeschort, omdat de be schikbare middelen uitgeput waren, moet concluderen dat de grondbank failliet is. Al eerder waren er beperkingen gesteld en wer den eisen gesteld aan de aanvragers. Deze beperken zich thans tot het overnemen van bedrijven van ouders door kinderen en door pachters op grond van hun voorkeursrecht. Daarnaast, en bijzonder belangrijk: bedrijfs- vergroting met gronden binnen beheersgebie den en bedrijfsvergroting ten behoeve van ruilverkaveling. Nog begin september heeft minister Braks toegezegd aan de georgani seerde landbouw dat nagegaan wordt op wel ke wijze de activiteiten van de grondbank kunnen worden voortgezet. Op deze wijze is er echter van voortzetting geen sprake meer. Dat betekent dat erg belangrijke knelpunten, als de financiering van bedrijven door opvol gers, niet opgelost worden. Mogelijk vindt de minister toch de ruimte om niet alleen die ne gen miljoen gulden minder ongedaan te ma ken, maar liever nog, het bedrag flink te ver hogen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9