ctieleiding Dodewaard speelt relschoppers in de kaart OLITIE-CORDON AANVANKELIJK BESCHEIDEN je moeder loopt mee9 iegel voor luw nieuwe irncentrale INLAND LE1DSE COURANT/ MAANDAG 21 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 fze speciale verslaggever Rink Drost) 'A lcis7AARD De coördina ten de beweging „Dode- aa%aat dicht" lijken de pur 0VHschoppers onder hun dit jaar minder goed in hai houden dan vorig jaar letJ toen eveneens actie rzocvoerd tegen het open van de kerncentrale. iai] vorig jaar degenen die ?"jessie op de ME wilden '•jTjna onopvallend door de 1Jranten ingekapseld en achterste gelederen ge- 5 "leze keer heeft het er alle -an dat die figuren vrije- gang kunnen gaan. n deel is de oorzaak te de opzet van de hele n de centrale in Dode- He is van meet af uitge- de idee, dat barricades ieve blokkades moesten gevormd, ondanks het Het landelijk overleg van de ba sisgroepen die de anti-kernbewe ging vormen, had zelf opgeroe pen de verboden naast zich neer te leggen en zoveel mogeljk ma teriaal om blokkades mee te kunnen bouwen, mee te bren gen. De actieleidng spoorde de demonstranten toen deze naar de kerncentrale gingen aan, in een hechte groep langs de poli- tieafzettingen te trekken om zo te voorkomen dat bouwmate riaal in beslag kon worden ge nomen vóór het werd gebruikt. Al bij de eerste massale tocht naar de centrale, zaterdagmiddag om twee uur, blijkt dat die opzet veel ruimte laat voor agressie. De eer ste afzetting bij het „spergebied" dat verboden is voor bouwmateria len, wordt door de demonstranten soepel genomen. De vier normaal geüniformeerde mannen en vrou wen van de plaatselijke rijkspolitie worden letterlijk onder de voet ge lopen. Eén wetsdienaar valt in de langs de weg lopende kikkersloot. Als de vier overeind krabbelen zien ze nog juist, hoe hun afzet tingshekken in triomf door de hor de worden meegenomen om als barricademateriaal te dienen. Meer buitgemaakt barricademate riaal wordt in de stoet meege voerd, zoals de tijdelijk langs de weg geplaatste palen met parkeer verbodsborden. Dat de palen zo tij delijk in de berm zouden staan, had de politie niet voorzien. Ook de volgende „gewone" politie post blijkt voor de duizenden de monstranten geen partij. Zelfs lijkt het er even op dat het peloton Mo biele Eenheid uit Apeldoorn, dat de brug naar de centrale bewaakt, het onderspit moet delven. Maar terwijl de eerste demonstranten het prikkeldraad halvewege de brug met draadtangetjés te lijf gaan, slaan de M.E.'ers, die blik semsnel hun vredestenue voor ge- vechtskledij hebben verwisseld, keihard terug. Binnen een enkele ogenblikken is de brug weer van de M.E. Maar pal voor de voeten van die M.E.'ers verrijst een dijk van een barricade. De M.E. be perkt haar actie op dat tijdstip tot het in beslag nemen van een groot vel plastic, waarmee een demon strant de politie het uitzicht poogt te belemmeren. De demonstrant is een vel plastic armer en een ge zwollen gezicht rijker. Vóór de M.E. tot de aanval over gaat, moet ze, om de wet aan haar zijde te vinden, demonstranten op roepen de actie te staken en zich te verwijderen. Dat gebeurt dus ook hier, maar een regen van projec tielen en een luid gejoel zijn het antwoord. En dan is plotseling het geduld van de M.E. op. Een grote hoeveelheid traangasgranaten daalt neer tussen de demonstran ten, die, tot hun eigen verbazing overigens, binnen enkele seconden van de dijk voor de centrale ver dwenen zijn. Dat tot schade van de aanpalende siertuinen en groente bedden. Een bieteveld wordt in het strijdgewoel min of meer om geploegd. Het wegdek is letterlijk een slagveld, bezaaid met achter gelaten kledingstukken, jassen, tassen, mutsen en bouwmaterialen. Enkele huilende demonstranten verzamelen later de tassen en kle ding. Hun tranen zijn overigens niet zo zeer veroorzaakt door on troering als wel door het traangas, dat door de wind precies in hun vluchtrichting was meegevoerd en dat zodoende een maximaal effect sorteerde. Met een opmerkelijke vastbera denheid keren na die eerste velds lag de demonstranten terug naar de omgeving van de centrale. Hun voorraad sloophout dat moet die nen voor de barricades, lijkt onuit puttelijk. Hun strijdlust lijkt te zijn aangewakkerd door de onverzette lijke en consequente houding van de M.E., de met bakken uit de he mel vallende regen en de tot stormkracht aangezwollen wind. In het nachtelijk duister krijgt de M.E. het zwaar te verduren. „We konden niets zien aankomen van wat die lui naar ons gooiden", al dus een M.E.'er na afloop van de nachtelijke slag. „We waren be hoorlijk kwetsbaar". Pas na een uur of vier 's nachts lijkt de demonstrantenfurie wat te zijn uitgewoed. Sinds die tijd neemt het aantal pogingen blokka des te vormen toe, maar is een duidelijke vermindering te consta teren van het aantal projectielen dat de politie te verwerken krijgt. Hier en daar komen demonstran ten en M.E.'ers zelfs tot een ge sprek. Maar waar een barricade wordt opgeworpen, beperkt de diepgang van het'gesprek zich tot waarschuwingen van de M.E. en gejoel van de demonstranten. Het vervolg is in vrijwel alle ge vallen uiterst voorspelbaar: gesjor aan demonstranten die op de weg zijn gaan zitten, gepor en gemep met de wapenstok op degenen die terug komen en tenslotte een over vloed aan traangas wanneer de eerdere maatregelen onvoldoende blijken om de blokkade op te hef fen. Elke keer opnieuw wint de oolitie. En elke keer opnieuw taan de demonstranten na het uit huilen op een andere of dezelfde plaats weer tegenover de M.E.'ers, al dan niet met een nieuwe barri cade daartussenin. „En dat willen we de hele week zo volhouden", aldus een vastberaden woordvoer der van de persgroep van de actie voerders. De vraag is daarbij wel, of de actievoerders over genoeg mensen kunnen blijven beschik ken. Hun aantal slonk zondaga vond zeer snel, stellig een handje geholpen door het aanhoudend slechte weer, dat het gekraakte kampeerterrein in een geweldige modderbrij had veranderd. te ai (Van onze parlementaire redactie) flT VVD-leider Wiegel vindt dat er in nd best een nieuwe kerncentrale mag wor- buwd. Vooral om de kennis op dit terrein op ouden zou de bouw van een nieuwe centrale zijn. Wiegel reageerde zaterdag instemmend Ekingen van deze strekking uit de VVD-par- Utrecht. „Stilstaan is achteruitgaan", zei vjterkingen van Wiegel staan haaks op het hqit van de voorzitter van de VVD, Jan Kam- frt) eze was eerder vorige week nog fel uitge- esfaar de voorzitter van de PvdA, Max van den i*n die beweerde dat de liberalen voorstander >nizijn van de bouw van nieuwe centrales, lijïga noemde Van den Berg toen een leuge- i y eiste openbare rectificatie van diens bewe- ëlt le| Wiegel op de VVD-partijraad verklaarde ,.Hr de bouw van een nieuwe centrale te voe- %aalde Kamminga in een radiodiscussie met titters van CDA en PvdA en de vice-voorzit- miD'66 het veel genuanceerdere standpunt uit esO-programma, dat de bouw van nieuwe cen- gefeliswaar niet uitgesloten wordt, maar dat vit resultaat van de maatschappelijke discussie >rnenergie moet worden afgewacht. Intussen ook gezocht moeten worden naar alternatie- 'Or kernenergie. H woners: Oorlog kan niet 1 ^erzijn" JWAARD Nogal wat bewoners van aard zijn door de gebeurtenissen van ;elopen weekeinde ernstig overstuur ge- „Oorlog kan niet erger zijn" aldus de [}r Popma namens het bewonerscomité in urtschap Wely, vlakbij de kerncentrale. \-lp dat wat er hier is gebeurd, zich nooit meer opalen. Het is verschrikkelijk. Zowel voor de g (Ts als voor de actievoerders en de politie", etf Popma is er weinig schade aangericht aan eren auto's, maar des te meer aan boomgaarden pntingen. !V«schermutselingen tussen politie en actievoer- fc zich gisteravond afspeelden op het erf van 11 (ere bewoner van Dodewaard dreigde de situ- "«jeen kwaad moment zeer ernstig uit de hand o*». Na aanvankelijk met zowel politie als actie- 'l^s op de vuist te zijn gegaan, zette de getergde jn boosheid vervolgens kracht bij door een oops geweer te grijpen. Voor hij hiervan ge- -tiaakte slaagden enkele M.E.'ers er echter in |>er tot rust te brengen. ui acties bij iflcentrale Jalifornië rilouis Bij de o^ntrale in de Dia- ietnyon in Califor- I^len demonstran- fgize week nieuwe e, voeren, als de Jkaanse commis- j]i toezicht op ker- ;gie zal stemmen >^en verzoek van kerncentrale om ^n grotere capaci- ai De demonstranten pro beren al een week lang .om met een blokkade te voorkomen dat het per soneel van de centrale testprogramma's uit voert. Bij de acties zijn tot nu toe bijna 1.100 ar restaties verricht. Zij zullen worden berecht op aanklachten als het betreden van verboden terrein, het blokkeren van de openbare weg en het organiseren van een onwettige bijeenkomst. WD-kamerlid Nijpels ondergaat enkele moeilijke momenten als hij bij De 50 'ers in actie, een geanimeerde tocht naar de centrale. zijn bezoek aan de blokkadeactie een ME-aanval met traangas moet doorstaan. 3 demonstrant wordt geholpen door een po- Wachtend op vervoer zit een arrestant in het gras, onder bewaking van een ME'er. In wolken van traangas zoeken de demonstranten een goed heenkomen De ME heeft een opgeworpen barricade genomen die vervolgens wordt tijdens een tegenactie van de ME. opgeruimd. (Van onze speciale verslaggever Tim de Vogel) DODEWAARD Een vrouw van een jaar of €0 met stevige open wandelschoenen en nylon kousen stapte gistermiddag voorzichtig door de dikke modderbrij in het tentenkamp van de actievoerders in Dodewaard. Haar schoenen en benen waren al met een laagje modder bedekt Zij was een van de ongeveer 500 ouderen die gisteren naar Dodewaard was getrokken om daar bij de kernenergiecentrale te betogen. Deze verontruste 50-plussers" waren naar Do dewaard gekomen om daar met de jongeren mee te demonstreren tegen kernenergie in het algemeen en voor de sluiting van de centrale daar in het bijzonder. „Wij doen een appèl op alle Nederlanders om nu bewust te kiezen voor of tegen kernenergie. Met in gedachten de gevolgen daarvan voor onze kinderen en klein kinderen", staat te lezen in een verklaring die de ouderen aanvankelijk aan burgemeester A.A.J. Goldberg wilden overhandigen. Aan vankelijk, want de burgemeester bleek niet te spreken te zijn. Terwijl de ouderen de blokkade naderden, ver wisselde de M.E. het gevechts- voor het vredeste nue. Bij de blokkade aangekomen werd de stoet ouderen sommigen zich moeizaam voortbewe gend met de wandelstok door de jongeren met applaus en gejuich ontvangen. „M.E., je moeder loopt mee", scandeerden de honderden vijftigplus sers. „Wij willen de burgemeester spreken. Hij moet ons toestemming geven om vlak voor de centrale een kwartier lang vreedzaam te demonstreren", zei Rie Ossel, de initiatiefneemster van de oudere- nactie, tegen een onbeweeglijke M.E. 'er. Een vrouwtje van een jaar of 70 met wandelstok hield een andere politieagent voor: „U begrijpt toch wel dat wij alleen maar willen aantonen dat wij achter deze jonge mensen staan?". Even dreigde het mis te lopen toen een aantal van de jongere demonstranten in de weilanden het cordon van de M.E.'ers te dicht naderde. Maar na een waarschuwing en een charge trokken zij zich weer terug. Na een kwartiertje werd besloten dat als de berg niet naar Mozes komt, Mozes maar naar de berg moest gaan. De stoet vertrok richting Dodewaard, een afstand van circa drie kwartier lopen. Emotioneel In het dorpshuis troffen ongeveer 70 ouderen de burgemeester. Hij weigerde echter om toestem ming te geven voor een demonstratie bij de kern centrale. Emotionele uitroepen als: „Burgemees ter, u kunt over een jaar of tien niet meer zeggen: „Ich habe es nicht gewusst", of „Wij staan borg voor een volkomen vreedzaam en ordelijk verloop van onze demonstratie", hielpen daar niets aan. Een deel van de ouderen toog daarop naar de blokkades om alsnog een demonstratie van een kwartier te houden; de rest is weer naar huis ge gaan. Daarvoor moest men nog een behoorlijk eind lopen, want de bussen stonden buiten het „artikel 220 gebied", waarbinnen geen voertuigen werden toegelaten, bij Andelst, een kilometer of tien verderop. Alles bijeen lijkt de waarneming correct dat deze ouderen mensen meer sympathie en bijval hebben geoogst met hun korte manifestatie in Dodewaard dan de jongeren. Een M.E.'er: „Ik begrijp niet wat die oudere mensen bezielt, maar ik begrijp wel dat erg veel mensen zich verschrikkelijk bedreigd voelen door kernenergie. Het is natuurlijk een ge weldige steun voor de jongeren. Misschien worden zij nu wat rustiger". involg van de voorpagina) ze kWAARD Tot vier uur za- ttftiiddag had het politie-cor- laind de kerncentrale slechts fringe omvang. Rond dat bereikte de hoofdmacht p demonstratie, rond twee teedzaam van start gegaan, jwraakte doelwit van de ac- TSewapend met matrassen, J>, palen en borden, zetten Iden van hen de aanval in, raken de politie-afzettingen >kken massaal op naar de Èntrale. Bij de toegangsbrug ze op enkele tientallen drs achter een prikkeldraad- ztrring. Deze politie-afzetting ïfstand. Nadat vervolgens de nirs begonnen waren een bar ricade op te werpen, sommeerde rond half zes een M.E.-comman- dant de activisten tot twee keer toe hun versperring te ontruimen. Dat bevel werd genegeerd. Als reactie hierop werden 600 politie manschappen ingezet, die hun op ponenten najoegen en met gebruik van zeer grote hoeveelheden traangas verspreidden. Vanaf dat moment heeft het weekeinde zich ontwikkeld tot een aaneenschakeling van confronta ties tussen het gezag en de beto gers. Uitermate grimmig waren de schermutselingen in de vroege uren van zondagmorgen, toen nog al wat mensen, naar hun eigen zeggen, in de prikkeldraadversper ringen werden gedreven. Niet zel den, aldus hun relaas, door politie mensen met honden. Bij de EHBO-posten op het nabijgelegen weiland waar de demonstranten hun tentenkamp hadden, meldden zich alleen al gistermorgen tiental len gewonden. De EHBO-hulpverleners consta teerden behalve hondebeten ook tal van kneuzingen, ontwrichte ar men en verlammingsverschijnse len. De politie-leiding ontkent ech ter dat deze laatste het gevolg kunnen zijn van de soort gas die is gebruikt. „We hebben uitsluitend gebruik gemaakt van traangas", aldus kolonel Feijlbrief. „Dat dat op grote schaal is gebeurd, is juist. Maar dat hebben we met opzet ge daan, omdat traangas enerzijds ir ritant is en daardoor effectief, ter wijl het anderzijds geen blijvende sporen achterlaat". De met de lei ding van het politieoptreden be laste kolonel erkende wel cfat er door de arrestatieteams gebruik kan zijn gemaakt van speciale spuitbusjes, maar bestreed dat hierin een ander gas dan traangas had gezeten. Zondag overdag en zondagavond is het over het geheel genomen rusti ger gebleven dan zaterdag. Zater dagavond kieperden actievoerders op het tentenkamp en passant nog een communicatiewagen van de politie in het water. Wat tot over maat van ramp ook tot gevechten tussen actievoerders onderling leidde, omdat die wagen tevens diende als communicatiecentrum voor de EHBO-posten. Zondagochtend werd de directe omgeving van de kerncentrale op grond van artikel 219 van de ge meentewet tot verboden gebied verklaard. Daarmee is een verbod van kracht geworden om dit ge bied, met een straal van enige honderden meters, te betreden. Een opvallende gebeurtenis gister avond was de inzet van een bull dozer, tot dan door de autoriteiten nog niet gebruikt. De bulldozer ruimde twee stenen barricades op die door enkele honderden men sen waren opgeworpen aan de oostzijde van de kerncentrale. Grote woede heeft het bij de actie voerders gewekt dat enkelen van hen de zaterdagnacht en/of de zondagnacht op beschuldiging van openlijke geweldpleging in de arrestantencel hebben moeten doorbrengen. Zaterdagavond wer den uit protest de ruiten van het fiolitiebureau in Zetten aan digge- en geslagen, terwijl zondagavond het hoofdbureau van politie in Nij megen het moest ontgelden. Ook de speciale arrestatie-teams van de politie waren een doorn in het oog van de actievoerders. Door hun kleding en haardracht nauwe lijks van de betogers te onder scheiden, hadden ze tot taak de grootste raddraaiers in de nek te grijpen. Via de illegale zender die de beweging Dodewaard- gaat- dicht als communicatiekanaal diende, klonx herhaaldelijk de waarschuwing: „Mensen pas op voor de stillen. Ze zitten overal en ze grijpen je voor je iets in de ga ten hebt". De M.E.'ers op hun beurt toonden zich even bang, zo niet nog banger, voor het gevaarlijkste wapen van de relschoppers: de katapult In zijn moderne versie slingert dit wapen het ingelegde projectiel met zoveel kracht weg, dat het effect in grote trekken mag worden ver geleken met met dat van een schot uit een dienstpistool van de politie. Ook de molotov-cocktail vormde voor de M.E.'ers uiteraard een bron van vrees, maar hiervan is nauwelijks gebruik gemaakt volgens de actievoerders zelfs he lemaal niet

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7