Massaal protest tegen economisch beleid Reagan Niet zo snel krediet voor arme landen Angst voor Guatemala verstoort Belizes onafhankelijkheidsfeest Iraanse rechter:Gewonde opstandelingen afmaker t Terrorist Winnaar wil mil joenen niet hebben Poolse kerk voor vrijheid in media Egypte en Israël praten weer over Palestijnen Nieuwe Ir hongersta BUITENLAND LHDSE COURANT/ MAANDAG 21 SEPTEMBER 1981 PAG1 GROOTSTE BETOGING SINDS JAREN (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Presi dent Reagan kan er niet meer prat op gaan te spre ken voor de gemiddelde Amerikaanse arbeider. Dat was de voornaamste bood schap van de overkoepelen de organisatie van Ameri kaanse vakbonden, AF- L-CIO, die zaterdag in Was- hingon een grote demonstra tie hield. Er kwamen veel meer dan de verwachte 100.000 demonstranten kwa men opdagen. Voorzichtige schattingen wijzen op onge veer een kwart miljoen deel nemers, waarmee de massa le demonstraties van de zes tiger jaren voor gelijke bur gerrechten en tegen de oor log in Vietnam in omvang werden overtroffen. President Reagan verbleef tij dens de mars in het op bijna 100 kilometer afstand gelegen presidentiële buitenverblijf Camp David. Maar meer nog dan voor de president was de boodschap bestemd voor die Congresleden, Democraten en. gematigde Republikeinen, die, zoals vakbondsleiders het uit drukten, „de plannen van Reagan als robots volgen." De demonstratie betekende het eerste grote succes voor AF- L-CIO-president Lane Kirk- land, de enkele jaren geleden de legendarische George Meany opvolgde. Het massale protest was een eerste georganiseerde oppositie tegen het beleid van de rege- ring-Reagan. De traditionele alliantie tussen de vakbonden en de Democratische Partij, die sinds de Republikeinse verkiezingszege sterk aan kracht heeft ingeboet, lijkt nog lang niet volledig hersteld. Maar veel waarnemers zagen in het succes van de demon stratie een eerste teken, dat de vakbonden bij de presidents verkiezingen van 1984 weer Een opname van de naar schatting 250.000 mensen, die zaterdag onder meer voor het Kapitool betoogden tegen de politiek van de regering-Reagan. een belangrijke rol kunnen gaan spelen. Van Kirkland is bekend, dat hij bereid is het volle gewicht van de vakbond al in een vroeg stadium achter de nieuwe Democratische pre sidentskandidaat te werpen. Dat geldt zowel voor voorma lig vice-president Mondale als voor senator Edward Ken nedy, de twee kandidaten die op dit moment'de Democrati sche lijst aanvoeren. Beiden waren niet bij de betoging aanwezig, maar hadden de or ganisatoren steunbetuigingen gezonden. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het was voor Klaus Michael Gerling, een student uit Keulen, een vreemde ervaring. Een foto van hem en zijn auto, genomen tijdens een verkeers controle in Zuid-Duitsland, werd dit weekeinde door de federale recherche verspreid met de mededeling, dat het een foto van een van de meest gezochte RAF- -terroristen, Christian Klar, betrof. Alle media in de Bondsrepubliek publiceer den de foto, tot verbazing van Gerling, die dus te horen kreeg dat hij voor een gevaar lijke terrorist werd gehouden. Contact met de politie kon de pijnlijke verwarring onge daan maken. De oorzaak was het kenteken van de wagen, dat al eerder was uitgegeven, eveneens aan een inwoner van Keulen die ook in het bezit is van een rode Ford Escort. Aangezien RAF-leden vaak van dubbele nummerplaten gebruik maken en de man op de foto als Christian Klar was geïdentifi ceerd, maakte de politie de opname open baar. Gerling nam de persoonsverwisseling laconiek op. Hij zal geen stappen nemen te gen de politie. WASHINGTON TEGEN IMF: WASHINGTON De Verenigde Sta ten vinden dat het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) en andere inter nationale instellingen die zich met kre dietverlening aan de arme landen be zighouden, veel strengere voorwaarden aan de verstrekking van leningen moe ten verbinden. Vanuit Washington wordt sterke druk op het bestuur van het IMF uitgeoefend om het opnemen van leningen door ontwik kelingslanden moeilijker te maken. Ook van andere instellingen zal Washington een veel conservatiever beleid gaan eisen. Vanuit de Derde Wereld wordt er echter steeds op gewezen, dat de feredietvoor- waarden van het IMF veel te strak zijn en niet aan de situatie in de ontwikkelings landen zijn aangepast. Bij de komst van Reagan werd al ver wacht, dat de houding tegenover de Derde Wereld minder soepel zou worden. Maar volgens zegslieden moet op een nog har der standpunt van Washington worden gerekend dan werd gevreesd. Er zijn meer landen die er zo over denken, maar de Amerikaanse houding tegenover de hulp verlening is doorslaggevend, omdat de Verenigde Staten in veel internationale kredietinstellingen een flinke vinger in de pap hebben. Vooral het IMF is naar de opvatting van de huidige Amerikaanse regering veel te slap. Washington wil allerlei detailkwes ties bekijken en er eventueel veranderin gen in aan kunnen brengen. Daarnaast vragen president Reagan en veel conser vatieve Amerikaanse politici zich af of de VS wel moeten meebetalen aan de hulp verlening aan landen die het niet eens zijn met het Amerikaanse buitenlandse beleid. Er wordt over deze kwestie in Washington druk beraadslaagd. Het is nog niet zo ver gekomen dat de regering-Rea gan heeft geweigerd toezeggingen van vo rige regeringen na te komen, maar hoe lang dit zo blijft is nog de vraag. NEW YORK langs in een lotto won verdelen on- Een invalide Ame- der een vriendin, rikaanse ex-zee- vier peetkinderen man gaat de meer en liefdadige in- dan vier miljoen stellingen. De 58- gulden die hij on- jarige man vindt kan ik er niet voor dat hij op zijn leef- terugkopen en ik tijd en in zijn toe- wil na 28 jaar niet stand niets meer meer uit mijn flat aan het geld heeft, verhuizen aldus de miljonair tegen „Mijn gezondheid wil en dank. WARSCHAU De Poolse bisschoppen hebben zich gisteren in een brief die in alle kerken werd voorgelezen, uitge sproken voor vrijheid van meningsui ting en een objectieve informatie door de massamedia. De bisschoppen vinden dat alle maatschappelijke groeperin gen toegang moeten hebben tot de kranten, radio en televisie. „Het is on toelaatbaar dat de vrijheid van me ningsuiting wordt beperkt alleen om dat de geuite meningen waarheden kunnen bevatten die sommigen onaan genaam vinden of die niet stroken met de opvattingen van een bepaalde groep". Paus Johannes Paulus II pleitte gisteren in zijn buitenverblijk Castelgandolfo voor een vreedzame dialoog in Polen en her haalde zijn standpunt dat het lan recht heeft op zelfbeschikking. „Benadrukt moet worden dat een land dat zo'n hoge prijs heeft betaald voor zijn onafhanke lijkheid het recht heeft zelf over zijn ei gen zaken te beschikken". Terwijl de kranten in de buurlanden de felle aanvallen op Polen voortzetten, heb ben de persorganen in Polen opgeroepen tot kalmte en een nieuwe dialoog tussen regering en Solidariteit. In de Russiche media wordt de indruk gewekt dat de Poolse leiding ingrijpt bij Solidariteit. Het officiële persbureau van Polen maakte gisteren bekend dat de voedseltekorten steeds groter worden. Vooral het vleeste kort is erg groot Wereldraad steunt SWAPO GENEVE De Wereldraad van Kerken heeft gisteren in het kader van zijn programma ter bestrijding van het racisme een nieuwe serie speciale schenkingen bekend gemaakt. De grootste som, 125.000 dol lar, gaat naar de door guerril lastrijders gesteunde Zuidwest- afrikaanse volksorganisatie SWAPO en is bestemd voor administratieve en defensie- kosten in Namibië en kosten voor zendactiviteiten in de omliggende landen. Andere organisaties die gesteund wor den zijn onder meer het Afri kaanse Nationale Congres met 65.000 dollar en een Ierse anti- apartheidsorganisatie met 4000 dollar. In totaal geeft de We reldraad 587.000 dollaar voor het anti-racisme-programma uit. TEL AVIV De bespre kingen over Palestijns zelfbestuur op de weste lijke Jordaanoever en in de Strook van Gaza wor den woensdag hervat. Dit heeft de Israëlische rtadio bekend gemaakt. De besprekingen zullen duren tot half januari. Het overleg werd door de Egyptische pre sident Sadat vorig jaar afge broken nadat Israël Jeruzalem had uitgeroepen tot ondeelba re hoofdstad van Israël. Ondertussen heeft president Sadat nieuwe maatregelen ge nomen tegen de oppositie in zijn land. Het bestaan van op- postiepartijen zal worden voorgelegd in een nieuw refe rendum dat binnenkort wordt gehouden. Voor 54 miljoen aan goud geborgen LONDEN De jacht op de goudschat in het gezonken Britse oorlogsschip De Edin burgh, die in '42 voor de kust van Noorwegen zonk met aan boord de Russische betaling in goud voor Amerikaanse wapens, verloopt voorspoedig. Inmiddels zijn door de duikers 100 goudstaven met een waar de van 54 miljoen gulden naar boven gehaald. De rest van de schat, 300 staven, kan binnen twee weken worden geborgen. Na een periode van meer dan 120 jaar Brits (koloniaal) bestuur is het Mid- denamerikaanse Belize vandaag onaf hankelijk geworden. Veel van de on geveer 145.000 inwoners zien de toe komst van hun land, dat half zo groot is als Nederland, echter met zorgen te gemoet. Buurland Guatemala is na melijk niet van plan zijn aanspraken op de vroegere Britse kroonkolonie op te geven. Belize slaat vandaag met enige angst de weg van de volledige zelfstandigheid in. In de straten van Belize- stad hangt een man de vlag van zijn vandaag onafhankelijk geworden land buiten. DEN HAAG Niet zonder vrees gaan de 145.000 inwo ners van Belize vandaag hun onafhankelijkheid tege moet. Buurland Guatemala weigert zijn aanspraken op het gebied op te geven en heeft meermalen gedreigd met militair ingrijpen. Be sprekingen tussen Groot- Brittannië, Belize en Guate mala leverden uiteindelijk niets op en vorige week ver braken de militaire macht hebbers van Guatemala zelfs alle banden met Lon den. De Britten hebben zich verplicht 1600 soldaten in het aan de Caribische zee ge legen land te handhaven, die de veiligheid moeten garan deren. Eigenlijk had Groot-Brittannië al veel eerder van zijn kolonie af gewild, maar de dreiging vanuit Guatemala heeft dat steeds verhinderd. De uit spraak zonder tegenstemmen en slechts zeven onthoudingen van de algemene vergadering van de VN vorig jaar om Beli ze nog voor het eind van 1981 onafhankelijkheid te verlenen zorgde voor een bespoediging. Niet onbelangrijk daarbij was, dat de toenmalige regering Carter, die vanwege schendin gen van de mensenrechten geen militaire steun meer gaf aan Guatemala, vóór stemde. Het al meer dan honderd jaar durende conflict over Guate mala's aanspraken, die zelfs in de grondwet zijn vastgelegd, leek in maart van dit jaar op gelost. De drie betrokken par tijen tekenden in Londen een voorlopige overeenkomst. Gu atemala liet zijn territoriale claim vallen in ruil voor ha ven- en scheepvaartrechten en het recht op gebruik van twee kleine eilandjes voor Belizes kust. De overeenkomst leidde echter tot rellen in de Britse kolonie, omdat veel Belizea- nen, niet alleen de oppositie, er een „uitverkoop" in zagen. Ook werden de veiligheidsga ranties onvoldoende geacht en werd de vrees uitgesproken, dat Guatemala militaire bases wilde vestigen op de twee ei landen. Besprekingen in mei om de voorlopige afspraken in een verdrag om te zetten lie pen op niets uit en twee maan den later verklaarde de Guate- malaanse president, generaal Lucas Garcia, dat alle aanspra ken werden gehandhaafd. Aanspraken De aanspraken van Guatemala zijn al meer dan een eeuw oud en gebaseerd op het feit dat Belize ooit deel uitmaakte van het Spaanse koloniale rijk. Het moerassige bijna ontoeganke lijke Belize werd aanvankelijk slechts bewoond door een ge ring aantal indianen. In de 17- eeuw vestigden zich er Engel se houthakkers, avonturiers, soldaten en zeerovers. In 1859 sloot Guatemala een verdrag met de Britten, waarin Lon den als heerser in Belize werd erkend. Twaalf jaar later werd het gebied een Britse kroonko lonie. In 1946 verklaarde Gua temala het verdrag ongeldig, omdat Engeland de verplich ting een weg aan te leggen van Guatemala-stad naar de kust van Belize niet was nageko men. Sinds 1954, na de omver werping van het democrati sche bewind, heeft Guatemala een aantal malen gedreigd met militair ingrijpen, maar iedere keer moest de Guatemalaanse generaal inbinden na Engelse troepenzendingen. De claim van Guatemala heeft onder meer te maken met olierijk dommen die in Belize worden vermoed. Een andere belang rijke reden is de vrees, dat de steeds krachtiger linkse guer rillaorganisaties na de onaf hankelijkheid Belize zullen ge bruiken als wijkplaats en aan- voerweg voor voedsel en wa pens. Het zompige en dichtbe groeide grensgebied is nauwe lijks te controleren. Kolonisten Belize, dat ruim half zo groot is als Nederland, heeft eigen lijk nauwelijks Middenameri- kaanse trekken en de Engels sprekende Belizeanen, die meer gemeen hebben met de bevolkingen van andere voor malige Britse kolonies in het Caribisch gebied, moeten dan ook weinig hebben van het buurland. De bevolking be staat voor het grootste deel uit afstamelingen van ingevoerde negerslaven, indianen (nog geen twintig procent), Britse kolonisten en vermengingen daartussen. Een derde van de Belizeanen woont in de vroe- §ere hoofdstad en havenstad lelize. In de nieuwe in het binnenland aangelegde hoofd stad, Belmopan, waar sinds 1971 de regering zetelt, wonen nog maar 3000 mensen. Het land moet het vooral hebben van plantageprodukten als sui ker, citrusfruit en bananen, de laatste voor een deel in han den van het Amerikaanse „United Brands". De houtkap is nog altijd belangrijk. Olie kan mogelijk in de toekomst een inkomstenbron vormen. Het gemiddelde jaarinkomèn ligt op ruim 800 dollar. Belize zal de onafhankelijk heid met enigszins gemengde gevoelens vieren. Volgens waarnemers staat zestig pro cent van de bevolking achter de onafhankelijkheid. De ove rige veertig procent is er in feite niet tegen, maar vindt dat deze te vroeg komt, omdat het conflict met Guatemala nog niet is opgelost. De gema tigde oppositiepartij UDP (Unie Democratische Partij), die in april de besprekingen met Groot-Brittannië over een nieuwe grondwet al boycotten, heeft aangekondigd het onaf hankelijkheidsfeest niet bij te wonen, zij verwijten premier George Price persoonlijke eer zucht. De partij heeft tever- geefs gepleit voor een referen dum. Groot-Brittannië heeft beloofd, dat de Britse troepen een „passende periode" zullen blijven. Sceptici Belizeanen, die wijzen op de militaire te rugtrekking uit bijna alle vroegere Britse kolonies, vre zen dat Londen de troepen uit eindelijk zal terugtrekken en het land aan, zijn lot zal over laten. Overleg ov Namibië C WASHINGTON K A Ape De Amerikaanse oi nister van buitenlands^ Chester Crocker, gaatan nève met ZuidafrikaajUj, tegen woord igers ovi|s over de uitwerking plan voor de onafhar jj heid van Namibië. Het vindt plaats op verzeg Zuid-Afrika. Volgens Zuidafrikaani v den behelst het nieu^ onder meer onafhankojp voor Namibië per 1L 1983. Andere element a het plan zijn volgens afrikaanse dagblad een akkoord tussen Zi ka en de onafhankelij beweging Swapo overn diging van de rechten jn mens in Namibië, heE men van Amerikaansekj ren in de VN-macht ditj de verkiezingsperiode K( mibië zal worden neerd; garanties van di leese regering dat de C» troepen in Angola eer beeldige „rode lijn" eij situeren boven de Nanfl grens, niet zullen ovej den. Deze nieuwe elementr den resolutie waarin d mene Vergadering 4 Verenigde Naties de pr" voor het bereiken vaj hankelijkheid vastgeleg Zuid-Afrika aanval, kunnen maken. J Moskou gee( dood Russeiü pi z in Angola t<; MOSKOU De Sovjie heeft zaterdag voor h^i erkend dat Zuid-Afrp zijn jongste operaties^ gola een Russische nfci gevangen heeft genomz Russen eisen dat hijij vrijgelaten. In een ring van het officiëli bureau Tass werd de 1 genneming van een „i)i re specialist" door frika bevestigd. ei Zuid-Afrika nam de mi] derofficier Nikolai PesÜ drie weken geleden geiri tijdens een operatie vit leger tegen strijders y Zuid westaf rikaanse |i dingsbewegirig SWAPOii zuiden van Angola. E liet toen weten evenee aantal Sovjet-militairj hebben gedood, ondd twee luitenants-kolonW bevestigde ook dit beric verklaarde echter dat jet-militairen het Angoj ger technische hulp bi<1 opleidingen verzorgen, meevochten. 1 Igol bie BELFAST Het IRA-| Devine is vandaag bef aan een hongerstaking <i zich daarmee aan bij zeM dere IRA-gedetineerdeil Maze-gevangenis van 1 die eten noch drinken status van politiek gevi af te dwingen. De 24-jarige Devine zit j uit wegens bezit van ma voor het maken van b<j en het opzet om expló veroorzaken. Zware gevecli in Afghanista QUETTA (Pakistan Door zegslieden van 1 ghaanse verzet is zond kendgemaakt dat er provinciehoofdstad I har al 12 dagen hevi vechten woeden. De gevechten zouden zi; gonnen toen het dooi kou gesteunde regime servisten mobiliseerdi Intussen is er in Afg kringen in India al vei dat er ongeveer zes daj leden een raketaanval ii voerd op de Russische sade in Kaboel. Er wer melding gemaakt van sl fers, maar het gebouw 3 beschadigd zijn. In Ka hebben zich volgens et getuige 300 guerrillas genesteld in de bazaar stad. De goeverneur, de commissaris van politie militaire commandant z gens hem gevlucht na Russisch vliegveld in di van de stad. De vera ders treden volgens di man op als sluipschutl hebben de afgelopen d« tot 40 tegenstanders gei TEHERAN Opstandelingen die gewond raken tijdens geweldda dige betogingen moeten niet in een ziekenhuis worden opgenomen, maar afgemaakt.. Dit heeft ayatol lah Mohammed Guilani, rechter van het revolutionaire tribunaal in de Iraanse hoofdstad Teheran ver klaard. „De islam staat niet toe dat gewonde weerspannigen naar het ziekenhuis worden overgebracht; de islam staat toe dat allen die deelnemen aan gewelddadige mani festaties op straat ter plekke wor den geëxecuteerd tegen een muur. Het is niet nodig dat ze voor een rechtbank verschijnen, want ze voeren oorlog tegen God", aldus de Iraanse geestelijke. De Iraanse autoriteiten lijken er op uit te zijn de linkse Moedjahedien-e-Khalq-bewe- ging op deze wijze geheel te vernietigen. De procureur-generaal van de revolutie, ayatol lah Moussavi Tabrizi, leek dat te bevestigen door te zeggen dat alle „contra-revolutionai ren" nog op de dag van hun arrestatie te rechtgesteld moeten worden. In de straten van Teheran vinden de laatste tijd steeds vaker gewelddadige demonstra ties plaats die worden uitgelokt door de Moedjahedien-e-Khalq beweging. Het aantal executies van de afgelopen zou volgens de autoriteiten 182 bei Daaronder bevonden zich een aam aantal vrouwen. Sinds de afzettin Bani-Sadr eerder dit jaar zijn volger ciële opgaven meer dan vijftienh mensen geëxecuteerd, maar het wer aantal zou nog veel hoger liggen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6