Westland Wil Vooruit sterkste elubformatie r Maximale cijfers voor tennisteam Koppe In grootse vorm SPORTTRIBUNE Veldscholten verrast met tweede plaats Softbaltitel 1 oranjedames I IN SPEEDWAY- WEDSTRIJDEN OM GOUDEN WINDMOLEN LHDSECOURAN" MAANDAG 21 SEPTEMBER 1981 PAGINA 20 DRONTEN Wielervereniging West- land Wil Vooruit heeft zaterdag in Oronten de nationale clubtitel gepro longeerd. De Naaldwijkse formatie, die als laatste van start ging voor de ruim 50 kilometer lange tijdrit, verbe terde de tot dan snelste tijd van de verrassend sterk rijdende wielerclub Het Zuiden met dertien seconden. Op de derde plaats eindigde het Kerk- drielse 't Luchtschip dat op bijna een minuut van de winnaars binnenkwam. Dit kampioenschap, voor de vijftiende maal georganiseerd door de IJssel- streek, werd gekenmerkt door nogal wisselende omstandigheden. De bleke najaarszon ging herhaaldelijk schuil achter de wolken, maar van meer in vloed was de straffe wind, die soms op de renners beukte met een kracht van zes en dan weer ging liggen. De clubs gingen na elkaar van start in omgekeerde volgorde van de eindrang schikking van vorig jaar. de besten dus als laatsten. Mede hierdoor kwam er van de revancheplannen van De Zwalu wen uit Almelo weinig terecht. Twee jaar achter elkaar werd deze club ge diskwalificeerd en stond ditmaal voor in het programma. Het kwartet Boom, Cens, Lammertink, Ponsteen was tus sen de mindere goden veruit het snelste (1 uur, 3 minuten en 25 seconden) maar moest afwachten wat de laatste clubs ervan terecht brachten. Jos Lammer tink, net als zijn clubgenoten totaal uit- gepierd, stelde teleurgesteld vast dat het met dit weer een ongelijke strijd was. Hij zag de bui wat dat betreft goed hangen, want De Zwaluwen moesten genoegen nemen met een achtste plaats. Verrassend was daarentegen het optre den van het Eindhovense Het Zuiden. Tijdritspecialist Bert Oosterbosch sleur de zijn ploeggenoten naar een uitste kende tijd: 1 uur, 1 minuut en 57 secon den. Vooral in het tweede gedeelte van het parkoers had deze formatie de gang er goed in en werden hoge snelheden bereikt. Lange tijd zag het er dan ook naar uit dat geen van de andere clubs deze tijd zou kunnen verbeteren. Het wachten was op de binnenkomsten van de laatste tien gestarte clubs, die elkaar qua tussentijd halverwege erg weinig ontliepen. Bijna allemaal deden ze de eerst 25 kilometer in 33 minuten. Alleen Westland Wil Vooruit deed het in 32,5 minuut, maar Het Zuiden had zijn winst gepakt op het tweede gedeelte. De strijd bleef spannend tot het laatst. De Zwaluw uit Vlijmen kwam in de buurt, maar bleef toch op ruim een minuut van Het Zuiden steken. De tijd 1 uur, 2 mi nuten en 54 seconden was goed voor de vijfde plaats. Twee jaar terug was deze club nog kampioen. De RTV Tempo uit Soest met Theo de Rooij, Johnny Broers, Jos Schipper, Cor Schuurmans, Harry de Boer en Wieger van de Hoef bleef met z'n zessen tot de finish bij elkaar. Dat bracht hen de vier de plaats via een tijd van 1 uur, 2 minu ten en 35 seconden. De gebroeders Van Houwelingen met Vna Gerwen, ac- kermans en Aling deden er namens 't Luchtschip uit Kerkdriel vier seconden minder over en pakten zo „brons". De verwachtingen ten aanzien van het op treden van de club Theo Middelkamp uit Goes bleken te hoog gegrepen. Zon der hun kapitein Jan Raas hadden Priem, Nieuwdorp, De Jong en Huijzen te wienig body om de tweede plaats van vorig jaar te evenaren, laat staan te verbeteren. Slechts de 22e plaats viel hen ten deel. Toen bleef er nog maar een ploeg over die een geslaagde aan val zou kunnen doen op de eerste plaats van Het Zuiden: Westland Wil Vooruit. En vooruit wilden Den Besten, de gebroeders Hogervorst, Koppert en Solleveld wel. Hadden ze halverwege al de snelste tijd, op de meet deden ze de klok stoppen bij 1 uur, 1 minuut en 44 seconden, en waren zo met dertien se conden de snelste. KOEN NIJMEIJER BRUSSEL Knut Knudsen heeft gisteren voor de tweede achtereenvolgende maal de Grote Prijs van Eddy Merckx gewonnen. Op het natte par koers in Brussel kwam de Noor in de individuele tijdrit over 66,2 kilometer tot een tijd van 1.28,40. Een grote ver rassing was de tweede plaats van de Nederlandse amateur Gerard Veldscholten op 2 mi nuten en 12 seconden achter stand. De Twent bleef gere puteerde profs als Bernard Hinault, Gerrie Knetemann en Fons de Wolf ruimschoots voor. Francesco Moser, die aanvan kelijk ook zou deelnemen aan de Grote Prijs van Eddy Merckx maar door de Italiaan se wielerbond een startverbod kreeg opgelegd, zegevierde in de semi-klassieker de Ronde van Umbria voor de Zwitser Jean-Marie Grenet en Pierïno Gavazzi. Pascal Simon blijft de interna tionale wielerwereld verbazen. De Fransman, die sinds zijn profdebuut in 1979 nauwelijks tot grote daden is gekomen, is in de open Ronde van de Toe komst uitgegroeid tot een voorstaande wielrenner. Giste ren schreef hij de dertiende en em lis voorlaatste etappe op naam en breidde daarmee zi voorsprong in het algemeei klassement op Stephen Roch uit tot 4 minuten en 49 secoi den. De profronde van Eindhove werd gewonnen door Be Oosterbosch, die in de eind sprint zijn medevluchter Hen nie Kuiper klopte. Adri van dey Poel werd op 10 secondeip1 derde. Wereldkampioen Renè heeft gistermiddag in Dort mund een stayerswedstrijt voor profs gewonnen. In de fi nale over 40 kilometer gint Kos de Westduitser Wilfriet Peffgen vooraf. vol HAARLEM Voor de J tweede maal de eer-« ste maal was in het lta-fl liaanse Rovereto sinds de instelling van de strijd om het Europe se softbalkampioen- schap voor landen- i teams, veroverden de Nederlandse dames za- terdag in het Haarlemse Noordersportpark de Europese titel. Naaste concurrent Italië werd voor 3000 toeschouwers met 21 verslagen in de vierde ontmoeting tus sen de twee Europese L softbaltoppers. Na de voorronde was de stand 11 (Nederland won di n eerste wedstrijd met 1- 0, verloor de return me' h 3-1). Perpectief op titelprolon- gatie kregen de Oranje-1 dames vrijdagavond toen 1 in extra innings de 'te-F haantjes met 10 wer-Ij den bedwongen. De vier-r de wedstrijd moest dus' de beslissing brengen. In-g»? dien Nederland zou ver-fj liezen was een vijfde wedstrijd noodzakelijk.j Zo ver hebben de Oran-i je-dames, onder aanvoe ring van hun beste werp ster het Terrasvogel meisje Els Koks he echter niet laten komen. Voor de tweede maal bin nen 24 uur deed coach Nol Houtkamp een be roep op Els Koks. De bondscoach heeft er geen spijt van gehad. Ook al omdat de Oranje- aanval zaterdagmiddag meer initiatief toonde dan in de voorgaande duels en ook omdat Italië start te met haar tweede werp ster, Pavanelli. Slechts drie Nederlandse slag vrouwen werden Pavanel li gegund. Irene Akker mans en Elly kwamen door fouten op de kus- I sens en een doorgescho- 3 ten bal stelde Akkermans daarna in staat de score h open te breken. Italië's beste werpster Donatella Cena, die in de tweede wedstrijd liefst 15 1 maal 3-slag liet aanteke nen, moest het overne- J men. Monique Fris, uitge roepen tot waardevolste speelster sloeg haar zo veelste hit waarop Elly Zweers voor de tweede maal de thuisplaat kon toucheren. De vier hierna j volgende oranjehonksla- gen vielen te verspreid j om nog gevaar op te Ie- veren. In de gelijkmaken- de eerste slagbeurt kwam Italië door Paola Sarassi op 21. De kan sen die Italië in de reste-c rende zes slagbeurten nog kreeg werden ge smoord in uitstekend veldwerk van Nederland. Het impliceerde dat Italië in het verloop van de ont- moeting kansloos achter bleef. Nederland 2000000 2; Italië 1000000 1. Werpcijfers: Els Koks (Ned) 1-0-3-1. Pavanelli (1)0-1-01. Cena (6) 3-3-5- 1. Beste slagvrouwe: Marin- ka Stuvel (Ned) 500. Elly Nijhuis .438, Monique Fris .435. Italië: Caroti .348. Soldi .320. Titelprotongatie honkbalcup Parma PARMA De Italiaanse kampioen Parma heeft wederom de Europese honkbalbeker gewonnen. Evenals vorig jaar bleven de Italiaanse bekerhou ders ongeslagen. Haar lem Nicols, de vervanger van Amstel Tijgers, ein digde verrassend als tweede. Frits Koppe modderde in Rijswijk beslist niet zomaar wat aan. JOERMALA Onder de to nen van „La paloma blanca" heeft het Nederlands tennis team in het onderkoelde Joermala voor de rest van het seizoen de verdere mogelijk heden op internationaal ten nis laten liggen. De voor sprong van 30 van de Sow- jet-Unie die al na de twee en kelspelpartijen en het dub belspel had verkregen, werd zaterdag uitgebreid tot de maximale eindcijfers 5—0. Marc Albert liet in een vijfset ter tegen Sergei Leonjoek (6—4, 7—9, 4-6, 4, 4-0) zien meer in zijn mars te heb ben dan vrijdag in het dub belspel was gebleken. Het speltype van Eric Wilborts was ook tegen Aleksander Swerev te eenzijdig om suc ces te hebben: 16, 36. Nederland blijft nog een jaartje in de kleuterklas van de tennis- naties, de Sowjet-Unie is ge promoveerd naar de interzona le hoofdgroep. Die gebeurtenis in het Letse sparrenbos heeft bij de Sowjet-autoriteiten meer bezorgdheid dan vreugde ver oorzaakt. De basis van het Russische tennis is griezelig smal. Aan de top steekt Vadim Borissov met kop en schou ders boven zijn collega's uit. Coach Samil Tarpisjev schat, dat de 25-jarige balartiest uit Moskou bij de eerste dertig van de wereldranglijst thuis hoort. Dat is echter pure spe culatie van de vroegere Russi sche nummer drie, die zeven jaar geleden na een ernstige blessure tot coach werd ge bombardeerd. De Sowjet-Unie manisfesteert zich niet bij de grote toernooien. De laatste die toestemming kreeg een grand prixcircuit te spelen was Alex Metreveli, Wimbledonfina- list in het boycotjaar 1974. Bo rissov en zijn collega's moeten genoegen nemen met een en kel toernooitje in Oost-Europa en de landenwedstrijden voor de Gustaafbeker en de Davis Cup. De voor de hand liggende vraag naar de diepere achter gronden leidde in Joermala tot gefronste wenkbrauwen en een bestraffende opmerking van de tolk. Het innemen van poli tieke standpunten behoort in de Sowjet-Unie niet tot de ta ken van de eenvoudige tennis- coach. Westen gemeden De officiële partijlijn Is dat de toernooien in het westen ge meden worden omdat de kans bestaat op een confrontatie met een Zuidafrikaanse speler. Zuid-Afrika is wel uitgesloten van de landenevenementen, Marc Albert kreeg kans op revanche, speelde beter dan in het dubbel van vrij dag maar verloor. maar niet van de grand prix- toernooien. De Sowjet-Unie zal ook dat laatste verboden wil len zien. Intussen wilde coach Tartisjev wel gezegd hebben dat hij het isolement van zijn land zeer schadelijk vindt voor de ontwikkeling van de tennis sport. De Sowjet-Unie telt meer dan een miljoen recrea tietennissers en 41.000 geregi streerde spelers, maar dat po tentieel is te gering om op ei gen krachten internationale aansluiting te verwezenlijken. Tartisjev heeft zijn hoop geves tigd op het Olympisch congres van Baden-Baden. A's daar besloten wordt tennis op het Olympisch programma van 1988 te zetten, wordt de situa tie van het Russische tennis op slag veel sterker. „Dan kunnen we in de breedte gaan werken en de jeugd op jongere leeftijd vertrouwd maken met de sport", aldus de Russische bondscoach. De resultaten daarvan zullen eerst op langere termijn zicht baar worden. Vooralsnog heeft de Sowjet-Unie alleen nog maar Borissov. De besnorde sterspeler kwam op de laatste Paul Johnson, de spectaculaire Australi sche showman, kreeg gisteren weer de lachers op zijn hand. Hier vlagt hij win naar Frits Koppe af. dag niet in actie. In zijn plaats speelde de Russische nummer vijf, Serge Leonjoek. Ook Fred Hemmes had een wijziging aangebracht. Hij stuurde Mare Albert de baan op in plaats van Louk Sanders. De Neder landse bondscoach vond enige extra oefening voor de falende man uit het dubbelspel op vrij dag op zijn plaats en was der halve niet ingegaan op het Russische verzoek om de res terende niet meer van belang zijnde enkelspelen te beperken tot „best of three". Albert greep de kans op rehabilitatie gretig aan. Zijn spel was een klasse beter dan een dag tevo ren. Het was uitsluitend aan een hinderlijke blessure te wij ten dat hij in de drie uur en 47 minuten marathon niet tot winst kon komen. De ijverig aantekeningen makende bondsvoorzitter Koen Hehen- kamp voegde aan zijn lijstje van te bespreken problemen er een toe: Hoe komt het dat sommige Nederlandse spelers onder druk zover terugvallen en de Russen daar in het ge heel geen last van hebben. Zo wordt er tenslotte beter laat dan nooit de kwestie van de psychologische begeleiding bespreekbaar in de Nederland se tennissport. RIJSWIJK Frits Koppe etaleerde gis termiddag tijdens de internationale speedway-wedstrijden om de Goüden Windmolen in Rijswijk een grootse vorm. Voor eigen publiek won de Voorburgse huisschilder alle vijf manches, waaraan hij deelnam. Het publiek reageerde en thousiast tijdens de voorlaatste van de reeks van zes wedstrijden die het lopen de seizoen bij wijze van proef in Rijswijk worden gehouden. Of het motorenge ronk volgend jaar weer op het sportpark Prinses Irene te horen zal zijn, blijft vooralsnog de vraag, maar gezien de tot nu toe bereikte respons lijkt het ge meentebestuur noch de steeds weer voor een herhaling ijverende organisator Bob de Jong hieromheen te kunnen. De landenwedstrijd werd gewonnen door de Verenigde Staten vóór Nederland, Groot- Brittannië en de zogenoemde All-Stars. De strijd om de Gouden Windmolen bracht een interessant deelnemersveld aan de start, met als absolute trekpleister Bobby Schwartz. De blonde Amerikaan werd onlangs voor 90.000 toeschouwers in het Londense Wembley-stadion met Bruce Penhall wereldkampioen duo's. Ook Schwartz kon echter de ditmaal onge naakbare Frits Koppe niet de baas, die tij dens zijn vierde race weliswaar steun kreeg van de wel al te gemakkelijk de bui tenbocht opzoekende John Cook, maar voor de rest won Koppe toch telkens vol ledig dank zij eigen kwaliteiten. De organisatoren hadden tevoren overi gens de grootste moeite om de baan in re delijke conditie te krijgen. Door de over vloedige regenval stonden er 's morgens nog grote plassen water, maar met ver eende krachten slaagde men er alsnog in de wedstrijden doorgang te laten vinden. Naarmate het gebeuren vorderde en de sporen dieper werden, namen de snelhe den duidelijk af. Toen vonden ook ver schillende valpartijen plaats, die overigens in geen enkel geval toch werkelijk ernstige blessures leidden. Onvoorzichtig In de vijftiende en zestiende heat konden sommige coureurs hun machines niet meer in bedwang houden. De onvoorzich tige Dennis Pyeatt kreeg Anne Elzinga (gaandeweg ingevallen voor de met machi nepech geconfronteerde nationale kam pioen Henk Steman) en Steve Wilcock over zich heen. Laatstgenoemde was er duidelijk het slechtst aan toe, maar even later liep hij al weer vrolijk rond in het ren nerskwartier. Voorts maakte Hennie Kroe ze een spectaculaire schuiver. Hij hield daaraan waarschijnlijk een lichte hersen schudding over. Pech voor de sympathie ke Twent, die nu zijn kans op deelname aan de wedstrijden om de Gouden Helm van volgende week in Veenoord en Am sterdam aan een zijden draadje weet han gen. Ook Dennis Sigalos kwam er niet zonder kleerscheuren vanaf. De invaller voor de eerder in Halifax geblesseerd geraakte Shawn Moran won zijn eerste heat, maar kwam kort daarna in het rennerskwartier in de problemen toen een onvoorzichtige technicus hem een pijnlijke vingerblessure bezorgde. Alle ongelukkige factoren kon den echter niet verhinderen dat het pu bliek best plezier aan het geheel beleefde. Daarom zou inderdaad een herhaling vol gend jaar niet misstaan. De laatste wed strijd in Rijswijk is op zondag 18 oktober wanneer de Nederlandse ploeg het op neemt tegen het Poolse clubteam Polonia. Daarna gaan de heren coureurs de zaal in: op vrijdagavond 6 november wordt het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' ongetwij feld bestormd door fans van deze aantrek kelijke vorm van motorsport. DICK KIERS

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20