irimmig geweld bij Dodewaard prbod dreigt voor ingres Solidariteit EEN PITTIG GEBAAR. VAN NELLE HALFZWAAR. Junkies slaan vier agenten in elkaar: 46 aanhoudingen jJIES GAAN DEZE WEEK DOOR ,aÜe bon Den Uyl: miljard uit gaswinst voor werkgelegenheid DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND b Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bonk: Amro-bank N.V., Leiden, i Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar/ 202,30, -| k Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummere 0,70. Maandag 21 september 1981,71e jaargang no. 22071 Het Prinses Beatrix Fonds be staat vijfentwintig jaar. Dat wordt gevierd met sterren als Udo Jürgens, Randy Crawford en vele anderen (Ned. II 20.27 uur).„Dag Dieren" is een docu mentaire over de zin van die renbescherming (Ned. I 19.15 uur). Veranderlijke bewolking en mogelijk een bui. Middagtem- peratuur rond 17 graden, mati ge zuidwestelijke wind. Zon op 07.25, onder 19.38 uur. Scheveningen hoogwater 10.22 en 22. 49 uur, laagwater 05.41 en 18.23 uur. 'pi elaste veerboot m: 300 doden Een scheepsramp met >elaste veerboot op de heeft waarschijnlijk het Dst aan 300 mensen. Red- ngen van duikers wer- eilijkt door de zeer ster- en vleesetende piran- >ot zou te veel vracht aan bben gehad. Toen een cheurde, kisten gingen en opgeschrikte passa- de reling renden, kap- schuinliggende schip. DEN HAAG In een heroine- café aan de Parallelweg in Den Haag heeft de politie za terdag, even na zes uur 's a- vonds, zesenveertig bezoekers aangehouden, nadat daar kort tevoren vier agenten in elkaar geslagen waren. De vier zagen voor het café een bekend heroïnedealer lopen. Toen zij hem wilden aanhouden, vluchtte hij het etablissement binnen. Zij gingen achter hem aan en kregen het binnen aan de stok met alle bezoekers tegelijk. Een agent lipe gekneusde wer vels op, een collega werd met een kapotte bierfles bewerkt, en de twee andere agenten werden in elkaar geslagen. Alle vier moesten zich in het ziekenhuis laten behandelen. Toen om assis tentie was gevraagd, deden vijf tien agenten, van wie sommigen met kogelvrij vest, een inval in het cafe. Zesenveertig bezoekers werden gearresteerd, onder wie de dealer die in het bezit bleek van 21 heroïnepoeders. Daar naast vond de politie nog eens 55 poeders, 21 steekwapens en een pistool. De dealer en twee ande ren, die verdacht worden van mishandeling, zitten nog vast. MAN MET 58 BOETES LOOPT TEGEN DE LAMP DEN HAAG Bij een verkeerscontrole afgelo pen zaterdagmiddag aan het Buitenhof in Den Haag, is een 36-jarige ondernemer uit de Residen tie tegen de lamp gelopen. De man stond in „het boek" omdat hij maar liefst achtenvijftig geldboe tes nog niet had betaald. Nog diezelfde dag toog hij naar het politiebureau en betaalde daar zeve nenvijftig parkeerbonnen, voor een totaalbedrag van 2500 gulden. Tegen de laatste nog openstaan de geldboete van drieduizend gulden - in verband met heling - gaat de man in beroep. Zijn autopa pieren bleken overigens in orde. van traangas scheiden M.E.'ers en demonstranten bij Dodewaard. Het gas is dit weekeinde veelvuldig toegepast, maar >g tiet voorkomen dat er wederzijds ook harde klappen vielen. AU in Polen «e week enkele bij en plaats die van ang kunnen blijken >or de toekomst van l na de scherpe ver van afgelopen Moskou en de j regering tegen de tjet-campagne" en nti-socialisme". De Poolse regering kwam gis teravond in buitengewone zitting bijeen om de explo sieve situatie in het land te bespreken. Aan de bijeen komst namen ook de provin ciegouverneurs en de burge meesters van de grootste ste-, den deel. Een verbod van het tweede deel van het congres van Solidariteit dat eind deze week begint, zon vol gens waarnemers tot de mo gelijkheden behoren. Tijdens de bijeenkomst heeft de regering „de paraatheid on derzocht van de staatsorganen en aanvullende maatregelen' genomen om voorbereid te zijn op alle mogelijke situaties", zo heette het na afloop. Nadere inlichtingen over de bijeen komst werden niet gegeven. Donderdag en vrijdag konft het Poolse parlement bijeen onder meer om zich uit te spreken over arbeiderszelfbe stuur, het voornaamste ge schilpunt tussen Solidariteit en de regering. De leiding van Solidariteit heeft voorzichtig gereageerd op de scherpe verklaringen over anti-sovietcampagnes. Morgen komt het hoofdbe stuur van de vakbond in Gdansk bijeen. Ondertussen gaan in Gdansk ook de voor bereidingen door voor het tweede deel van congres van Solidariteit Pag. 6: Poolse kerk voor vrijheid in media. i?n; int ontvangen? Bel in<j18.00 en 19.00 uur 071-122248 en per koerier wordt de nabezorgd. een routinecontrole man aangehouden, 57 bekeuringen moest ed hij contant op het Ureau. >rd de man gezocht in met heling. (Van onze 'speciale DODEWAARD De actie voerders bij Dodewaard heb ben vanmorgen, na een jveekeinde vol grimmige geweld, de drie toegangswe- kades bestaan overigens al leen uit groepen van elk zes tig mensen, zonder bouwma teriaal, zo heeft de politie la ten weten. De demonstran ten hebben niet kunnen ver hinderen dat rond zeven uur de ploegen wisseling op de kerncentrale gewoon door gang vond, zoals dit het hele weekeinde trouwens pro bleemloos kon gebeuren. Even tevoren had de Mobie le Eenheid met een harde charge met honden ongeveer honderd demonstranten voor de centrale verdreven, nadat dezen daar enkele uren waren getolereerd. De nacht was verder betrekke lijk rustig verlopen, op en kele charges na die kort na middernacht waren uitge voerd. Behalve over de hard heid van deze acties klagen de demonstranten ook over de zachte benadering die de politie toepast: „pofitie-psy- chologen" hebben gepro beerd op de demonstranten in te praten. Maar de vastbe radenheid leed hier niet on der. Rond het middaguur waren de actievoerders dan ook vastbesloten de blokka de-acties voort te setten. Steun voor voorzetting van de blokkade-acties kreeg de be weging „Dodewaard-gaat- dicht" gisteravond tijdens een landelijk overleg van de basis groepen die tezamen de Anti- Kernenergiebeweging (A.K.B.) vormen. Zodra men niet meer in staat is de blokkades in stand te houden, aldus is afge sproken, zullen de basisgroe- Een opnieuw bijeenkomen. Op et functioneren van de cen trale heeft de manifestatie in Dodewaard, die mèt of zonder blokkades nog de hele week zal duren, geen invloed gehad. Vanuit de verschillende basis groepen werd gisteravond fel le kritiek geuit op het „weer zinwekkende", „onverant woordelijke" en .misdadige" optreden van de in totaal 2000 man politie, die het afgelopen weekeinde bij de gebeurlijkhe den in Dodewaard betrokken waren. Het hardst was de con frontatie op zaterdagmiddag en in de vroege uren van zon dagmorgen. Volgens hun eigen opgave zijn er sinds zaterdag circa honderd betogers ge wond geraakt Tien van hen moesten in het ziekenhuis worden behandeld. Sommige activisten zouden tijdelijk ver lamd zijn geraakt door inade ming van net traangas, dat de politie bij haar optreden als voornaamste wapen gebruikte. Aan politie-zijde vielen, zover bekend, twee gewonden. Tot zondagavond waren der tien mensen gearresteerd. Of ficier van justitie mr. F. Boer winkel wil dat zij zich zo spoe dig mogelijk, wellicht al van daag, voor de rechter verant woorden. Tegengeweld De autoriteiten stellen zich op het standpunt dat de actie voerders het politie-geweld aan zichzelf te wijten hebben, aangezien bij voortduring uit drukkelijk is gesteld dat „fei telijke blokkades" niet worden geduld. „Wij zijn helaas ge noodzaakt het geweld van de actievoerders met tegengeweld te beantwoorden", aldus waar nemend burgemeester Gold berg van Dodewaard, met een verwijzing naar het opwerpen van talloze barricades, het her en der openbreken van het wegdek en het ondergraven van wegen (met het oogmerk de wagens van de M.E. erin te laten zakken). Kolonel GJ. Feijlbrief, belast met de leiding over de politie manschappen in Dodewaard, wees op het- veelvuldig - ge bruik door de betogers van ka- tapults en het werpen van mo lotovcocktails (slechts enkele). Vuurwerk, stenen, flessen, blikjes en zakjes verf werden met grote regelmaat gegooid. PSP, PPR en CPN hebben het politie-optreden veroordeeld m termen die variëren van „onnodig gewelddadig" tot „zeer bruut". Minister Van Thijn van binnenlandse zaken heeft echter laten weten dat hij de gebeurtenissen in Dode waard dit weekeinde „zeer nauwlettend" heeft gevolgd en alle vertrouwen in het bevoeg de gezag heeft Hij laat het ne men van maatregelen dan ook in vol vetrouwen over aan dat gezag, aldus zijn commentaar. Over het aantal mensen dat regen en storm trotseerde om het protest tegen kernenergie gestalte te geven, lopen de schattingen uiteen. De politie telde zaterdag op de drukste uren 7000 en zondag 5000 beto gers. De met de opkomst tevreden actieleiding kwam beide dagen tot een taxatie van 15.000 personen. Pag. 7: Politle-cordon aan vankelijk bescheiden (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid heeft voor de uitvoering van het werkgele genheidsplan dat hij wil opstellen ongeveer vier miljard gulden per jaar nodig. Daarvan zal 1 miljard moeten wor den verkregen uit verdere inkomensmatiging en 1 miljard uit een vergroting van het staatsaandeel in de olie- en aard gaswinsten die Shell en Esso in ons land maken. De rest van het benodigde geld denkt Den Uyl te kunnen krijgen door nieuwe bezuinigingen op de overheidsuitgaven en door te trekken hii banken, verzekeringsmaatschap pijen en andere grote beleggers. In het werkgel< aan de bel l plan zullen ook maatregelen worden aangekondigd voor ar beidstijdverkorting en vergroting van het aantal deeltijdba nen. Den Uyl maakte dit zaterdagavond bekend in de KRO-televisie- rubriek ,3randpunt". Volgens den Uyl zal zijn werkgelegen heidsplan de sombere ontwikkelingen op de arbeidsmarkt zeker ten goede kunnen keren, maar daar is wel een aanlooptijd voor nodig. „Het gaat niet binnen een jaar", aldus Den Uyl. Over de inkomensmatiging zei hii, dat „over de hele linie" een matiging van gemiddeld anderhalf procent noodzakelijk is. De hogere in komens zullen daarbij aanzienlijk méér moeten inleveren dan de laagste. Eerder op de dag had de minister tijdens een PvdA-bijeenkomst in Amsterdam gezegd, dat hij zich zal blijven verzetten tegen uitspraken, dat de inkomens in ons land langzamerhand genoeg genivelleerd zijn. „Nivellering blijft onontkoombaar omdat, nu er minder geld te verdelen is, het beschikbare geld wel méér gelijk moet worden verdeeld" Pagina 5: Opbrengst matiging ook voor uitkeringen DEVENTER Zwart en bruin waren zaterdag- avond de broe ken van verschil lende niet-beta- lende toeschou wers bij de ere divisiewedstrijd Go Ahead Ea- gles-Feyenoord. Op initiatief van de bewakings dienst van de Deventer eredi visieclub waren de muren en af rasteringen van de Adelaars horst aan de bovenkant met teer en carboleum be werkt. Met dit preventieve middel moesten de .indrin gers' worden afgeschrikt om het uitverkochte stadion via allerlei kruip»- en sluipwegen binnen te komen. Ongeregeldheden bij voetbal DEN HAAG Ook afgelopen weekeinde vonden bij verschillende voetbalwedstrijden ongeregeldheden plaats. Bij FC Groningen-De Graafschap gelastte scheidsrechter Manuel een afkoelingsperiode in, na dat hij de Groningse spits Peter Houtman uit het veld had gestuurd en spelers en supporters van de thuis club zich agressief opstelden. Ook aanhangers van Sparta misdroegen zich. Verschillende sp>elers van FC Twente werden bedreigd, Manuel Sanchez Torres kreeg daarbij zelfs een trap tegen het strottehoofd. De wedstrijd tussen FC Den Haag en Ajax werd in de tweede helft door scheidsrechter Van Ettekoven stil gelegd na het gooien van vuurwerk vanaf de tribunes. De politie hield na afloop negen supporters aan, waar bij drie wegens verboden wapenbezit. Geen kaartjes meer voor vandalen DEVENTER Het bestuur van Go Ahead Eagles heeft na afloop van de eredivisiewedstrijd tegen Feye- noord in een spoedvergadering besloten de suppor tersvereniging van de Rotterdamse ploeg geen toe gangskaarten meer beschikbaar te stellen voor wed strijden in Deventer. Dit besluit volgde op de hevige rellen, die zaterdagavond voor, tijdens en na afloop van de wedstrijd in Deventer zich voordeden. Met dit besluit wil Go Ahead Eagles niet alleen zichzelf be schermen, maar ook een bijdrage leveren aan het op lossen van het supportersprobleem. Voorzitter Gerrit Eggink: „Vanaf nu maakt Go Ahead Eagles eenzwar- te lijst op. Clubs die zich in de toekomst In Deventer misdragen krijgen, evenals Feyenoord, geen kaarten meer toegestuurd". Macabare grap Hrubesch bewusteloos HAMBURG Horst Hrubesch, de robuuste spits van Hamburger SV, kreeg zaterdag tijdens de Bundèsliga- wedstrijd bij VfL Bochum een schot van een medes peler keihard tegen zijn hoofd. Bewusteloos moest Hrubesch van het veld worden gedragen. In verband met zijn hersenschudding kan hij woensdag niet spe len met het Westduitse elftal in de interland tegen Fin land, In de return tegen FC Utrecht voor het toernooi om de UEFA Cup wordt Hrubesch wel weer in actie verwacht. WASSENAAR Oud ren- en draverijcomitélid Gerard Post is het slachtoffer van een macabere grap. Een onbekende liet afgelopen zaterdag in enkele Haagse dagbladen een overlijdensadvertentie van Post opne men. Commentaar van de gisteren in levenden lijve op Dulndigt aanwezige Gerard Post: „Dit geintje Is ver beneden peil. Ik denk dat ik weet uit welke hoek het komt. De politie van Voorburg is ingelicht, maar kan er weinig aan doen. Als comitélid doe je in de ogen van eigenaren en publiek dingen waar niet iedereen het mee eens is. Jaren later pakken ze je dan op deze manier. Bah". Fraude bij judo naar rechter DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Judo Bond Nederland heeft vandaag bij de officier van justitie aangifte gedaan van de frauduleuze handelingen van oud-penningmeester Arie de Bruijne. Afgelopen week einde heeft het bestuur van de JBN de uitkomst be sproken van het rapport, waarin een speciale commis sie vaststelde dat het dagelijks bestuur verantwoorde lijk is voor fraude die in de afgelopen is gepleegd met de financiën van de bond (ongeveer 10.000 gulden). Het hoofdbestuur sprak overigens haar vertrouwen uit In voorzitter Van Oosten en secretaris Post. Er komt ook een onderzoek van subsidiegever CRM en de fis- opsporingsdienst.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1