«igdig Ajax verslaat Den Haag op kwaliteit ibieuze bijdrage Thomas aan spektakel frontaal Holle frasen uit Joermala EUZE TWEEDE HELFT KAN VERLIES NIET VOORKOMEN Bij Joermala moet, alt je voorzitter K. Hehenkamp van de tennisbond (KNLTB) mag geloven, de victorie beginnen. Met bepaald gespierd gefor muleerde teksten liet He henkamp vanuit de plaats waar het Neder landse tennisteam door Rusland met 5-0 werd af gedroogd weten dat het nu drastisch andera moet. Hoe? Daar bleek Hehenkamp een uitge sproken idee over te hebben: een man voor de tennistop die wereld prestaties heeft geleverd en gezag uitstraalt. Kort om, een onvindbare fi guur, maar dat weet de pas sinds vorig jaar aan het roer van de ongeveer een half miljoen leden tellende tennisbond ken nelijk nog niet. Maar het leiden van de in grootte tweede sportorganisatie van ons land en het als burgemeester besturen van een kleine gemeente in de provincie zijn na tuurlijk wel twee zéér verschillende zaken. Hehenkamp kan in ieder geval gebrek aan voort varendheid niet worden aangewreven. Tijdens de nationale kampioen schappen in augustus kwam de voorzitter óók al met een suggestie om het zich in het slop be vindende nationale ten nis op te stoten in de vaart der volkeren. Toen was een tennisschool de toverformule. Maar ook toen bleek Hehenkamp, voor wie het eigen imago in de landelijke publici teit een niet onbelangrijk facet betekent, nogal voorbarig. Want 'zijn* tennisschool is een on derneming die vóór tot uitvoering zou kunnen worden overgegaan eerst nog langs een aantal ka nalen in de bepaald niet als één van de meest vooruitstrevende bonden bekendstaande KNLTB moet worden geloodst En dét zou nog wel eens niet het minste probleem kunnen zijn. Overleg met de turnbond, die een dergelijk project na eni ge jaren heeft zien mis lukken, zou bijvoorbeeld ook tot de noodzakelijk heden behoren. Maar van die facetten bleek Hehenkamp of niet op de hoogte of hij tilde er niet zó zwaar aan dat hij besloot om die ideeën voorlopig nog maar even .oor zich te houden. Net zoals hij dat deed in Joermala: op een nogal gezwollen manier droeg de praeses oplossingen aan zonder stil te staan bij de gevolgen. Er werd al jaren, maar zo was vaak de indruk meer bui ten dan binnen de bond, gedacht aan de modus van de sterke man, die op grond van ervaring, inzicht en overwicht het hoe dan ook aanwezige talent in ons land tot bloei zou moeten bren gen. Als bestuursleden van de KNLTB weer eens met een vraag in die richting werden gecon fronteerd luidde steevast het antwoord: zo'n man is niet te vinden of hij is niet te betalen. Dan is het inderdaad een aar dige vooruitgang als een voorzitter meedeelt dat die koers moet worden ingeslagen. Maar Hehenkamp zou zich moeten realiseren dat niemand is gebaat bij kretologie. Verstandiger zou zijn geweest als He henkamp zijn kritiek en eventuele oplossing voor de huidige malaise voor zich had gehouden en over een half jaAr offi ciéél had bekend ge maakt dat de tennisbond een expert had aange trokken en de tennis school de fase van de opwelling was ontgroeid. Dan zou de tennisbond blijk hebben gegeven de problemen op construc tieve wijze te hebben aangepakt. Nu heeft het er alle schijn van dat een momentopname, een de sastreus verlopende in terland tegen een natie waar een tiende van het aantal Nederlandse spe lers actief is, bepalend is geweest voor de opstel ling van Hehenkamp. Terwijl de positie van het Nederlandse tennis al tenminste anderhalf de cennium in een vacuüm verkeert. Hehenkamp is pas een kleine anderhalf jaar aan het bewind, te kort om hem te kunnen verwijten dat hij niet vol doende aan de weg tim mert Lang genoeg om te kunnen weten dat hij weinig eer inlegt met holle frasen. Laat de voorzitter van de KNLTB nu maar eens op korte termijn bewijzen dat zijn opmerkingen én over de tennischool én de 'sterke man' méér zijn. Voorals nog is er, ook gezien er varingen in het verleden, aanleiding voor de nodi ge reeerve. i Zelden heeft Ajax zo'n gemakkelijke zege behaald in het Zuiderpark als d zaterdagavond tegen een FC Den Haag dat toe leek aan een doorbraak. Ge- omdat het na vijftien minuten al 0-2 stond en kort na rust zelfs 0-3, zonder dat lag zijn betrekkelijke faam van gedurfd en brutaal spelende ploeg ook maar nt had waargemaakt. Met zeker in de eerste 25 minuten wervelend voetbal I nota bene zonder Jansen (geblesseerd) en Lerby (geschorst), zijn tegenstan- I staan. FC Den Haag zag constant bewegende, aanspeelbare en diepgaande n zich heen en kon dat niet bestrijden. En wenste dat zeker niet te doen met lelijke „beuk", zodat de vijftienduizend toeschouwers optimaal konden genie- i kwaliteiten van het eveneens jeugdige Ajax. Pas toen het in feite te laat was, Den Haag de schroom van zich af. Toen doken er steeds vier spitsen op in tchopgebied, toen was er spektakel en toen ook moest doelman Piet Schrij- opvorm tonen. jnde manieren viel /eel te genieten bij ig-Ajax (1-3), waar edingen een zeld- varen (Bouma en kregen nietttemin irt) en de kwaliteit I duel besliste. Ge- ilijk, dat die eigen- altijd garant kan een zege. Zodra lividueel zoals Ol- nburg of collectief) iflegt tegen andere en, dan pas is het it ten dode opge- C Den HaagAjax n geen aankondi- I einde in deze ze st betaald voetbal den. Dat geldt dan de grote lijnen, details lagen zeer Ikomingen. weer eens opmer- FC Den Haag zich Dcht scharen in de m ploegen, die Ajax achteren durven te is de achterstand meer te overbrug- iis kon na luttele mi- lachtjes in de han- 'chrijvers koppen, FC Den Haag al- eigen helft te vin saak daarvan lag ploeg zelf, die on- >tig speelde, en r een deel bij de jrblj was het om te Schoenmaker het neer aankan. Ajax isend Hamberg bij eer neergezet (Olsen spits) om hem ach- iden en te verhinde- het spel zou kunnen middenvelder kon il niet meer bijbe- lt zijn vervanging in suut onzichtbaar en naar flink rekening >n dat hij alleen nog vallen wordt opge- is een trieste con- iver een speler, die erdienste heeft ge- rC Den Haag. Maar in Schoenmaker is et duel met Ajax nog eens ten over- igetoond. oet wel worden ge- alle spelers van FC angdurig achter hun aanliepen, of iet eens. Olsen, Van- Nicky Morgan is Piet Wijnberg te snel af en scoort 3-1 voor FC Den Haag. Ook niet toen Morgan (Wijn berg was door trainer Linder zo bang gemaakt voor de Brit, dat de voorstopper hem erg sterk en geconcentreerd te genspel bood) In de 66e mi nuut na een eerste mislukte volley 1-3 inschoot met assis tentie van Rontberg. enburg, Ling (vaak te zelfzuch tig en daardoor nutteloos). Schoenaker, Kleft en Hamberg demarreerden steeds weer moeiteloos. Die veelvoud aan beweging was dan ook de ba sis voor Ajax' zege, al was de openingstreffer van Kieft in de tiende minuut een gelukkige. Zijn afstandschot raakte de voet van voorstopper De Vroedt en de bal verdween daardoor achter Havenaar (0- 1). Vijf minuten later bouwden Vanenburg (dieptepass op links), Olsen (langs de vaak statische Bouma, daarna voor zet bij de tweede paal) en Hamberg (kopbal) aan een Ju weel van een doelpunt door de laatste (0-2). Hamberg, Ling (beiden twee keer) en Kieft kregen daarna alle gelegen heid snel een monsterscore neer te zetten. Pas in de 48e minuut maakte Olsen er 0-3 van na aangeven van weer Vanenburg, maar toen was de beurt eindelijk aan FC Den Haag. Schoenmaker en De Vroedt (Van Vianen: „Hij had last van een enkelblessure terwijl hij te gen mij had gezegd volledig fit te zijn") moesten plaats maken voor Prevo en Tempelaar. De komst van die twee zeer aan vallend ingestelde krachten was het begin vanveen totaal ander soort boeiend voetbal dan Ajax daarvóór had laten zien. Eensklaps stroomde het Zuiderpark over van goede be doelingen, werklust en durf. Laatste man Van Vliet ver scheen herhaaldelijk achter de vier spitsen Rontberg, Prevo, Morgan en Melis, terwijl Tem pelaar meer een tweede rech terspits was dan een recht sachter. Slechts Bouma en Ko- revaar bleven achter. Die speelstijl leverde meteeen drie kansen in drie minuten op. Bouma zag de bal uit een vrije trap net door Schrijvers uit de benedenhoek getikt. Van Delft mikte alleen voor de brede doelman net naast en Keloglu zag een Inzet via de binnen kant van de paal het veld weer inspringen. Ajax kreeg het zichtbaar zwaarder met een achterhoede die toch al niet het sterkste deel van de ploeg is, zeker niet met Ziegler als vervangende laatste man voor Jansen. Bovendien bleef Ham berg geregeld voorin hangen, zodat FC Den Haag vaak een nummerieke meerderheid had. Maar, het zij nogmaals opge merkt, de stand was er niet naar om de ontmoeting nog werkelijk spannend te maken. Ajax drukte het tempo zo veel mogelijk en kwam ook weer eens aan enkele aanvallen toe, die tevens fraaie mogelijkhe den opleverden. Maar deze fase van de wedstrijd was toch echt voor FC Den Haag, dat een tweede treffer nodig had om het stadion nog even écht op te tillen. Een afstandschot en een flitsende achterwaartse kopbal van Rontberg verrasten Schrijvers echter niet. Ajax was trouwens niet hevig onder de indruk van het furieuze, maar vaak ondoordachte, op portunistische voetbal bij FC Den Haag. Linder had bijvoor beeld geen zin om de verdedi gers Ophof (gepasseerd) en Zwam born in het veld te bren gen voor offensiever Ingestelde spelers. Waarmee nog eens werd bewezen, dat Ajax het niet werkelijk moeilijk heeft ge had. Ogenschijnlijk restte voor FC Den Haag de kater, maar dat Is slechts schijn. De jonge for matie was erin geslaagd na pas zes wedstrijden het Zui derpark eindelijk weer eens „lekker" vol te laten lopen. Dat mag een verdienste worden genoemd van een formatie waaraan nog op alle mogelijke manieren te bouwen valt. Zo lang FC Den Haag zichzelf niet verloochent, Keloglu en Van Delft die gretige voetballers blijven die ze in de tweede helft waren en Tempelaar zijn rentree in het basisteam maakt, zal het duel met Ajax op de lange duur wellicht tóch een doorbraak blijken te bete kenen. DICK HOFLAND Scoreverloop: 10. Kleft 0-1. 15. Ham berg 0-2, 48. Olsen 0-3, 66. Morgan 1-3. Scheidsrechter Van Ettefcoven. Toeschouwer»: 15.000. Gele Kaarten: Tempelaar en Bouma (belden FC Den Haag). FC Den Haag: Havenaar. Bouma. Van Vliet, De Vroedt (Tempelaar), Kore- vaar; Van Delft, Schoenmaker (Pre vo), Keloglu; Melis. Morgan, Ront berg. A)ax: Schrijvers; Molenaar. Ziegler. Wijnberg, Boeve; Schoenaker. Ham berg, Vanenburg; Ling. Kleft. Olsen. WORD IN SLOTOFFENSIEF STRAFSCHOP ONTHOUDEN R Go Ahead Ea- Feyenoord hebben el gedemonstreerd oetbalstadiona weer volstromen: spekta- e eerste tot en met minuut. Negentig die voor het gevoel na 19.000 toeschou- Oeventer omvlogen, i men zich hogelijk ren over de wijze 0 Ahead Eagles Fey- ear een achterstand ipeelde. Vervolgens e onbegrijpelijke te- n de Deventenaren, huisfront de schrik tart deed slaan en d de kans bood te men tot 3-2. is er dan nog het ru- d het door scheids- ep Thomas toeken- het met de hand ge doelpunt, waarmee dsma de score open- 1 onthouden van een aan Feyenoord, rej Jeliazkov op weg elijkmaker door Hans werd gevloerd. Trai- ïv Jezek van Feye- >d Sjaak Troost op- figeven de bewaking i van Kooten voor zijn te nemen. Die opzet "iet, want Troost kon beperken tot het p van de Deventer toal. Met Wijnstekers, Brard en uitblinker iad hij de handen vol afstoppen van steeds towe gezichten" In de Deventer aanvalslinie. Want naast het trio, dat daar per de finitie thuishoort - Hazelhekke, Van Kooten en Körver - nam ook het middentrio - Wouds- ma, Voskamp, Smit - gretig deel aan het offensieve werk. En doordat ook Koopman, Oude Wesselink en Witbaard veelvuldig verdedigende stel lingen verlieten, raakte de de fensie van Feyenoord meerma len in staat van opperste ver warring. Indicatie De eerste 15 minuten gaven al een indicatie omtrent het spel- verloop. Jo Körver schoot uit een vrije trap hard en laag over de grond in handen van Joop Hiele, Kees van Kooten kopte net onder een hoge voorzet van Martin Koopman door en Hiele wist harde scho ten van Körver en Hazelhekke maar met moeite buiten de pa len te houden. Feyenoord, met voldoende individuele kwaliteit maar als team een brokkelig geheel vormend, was in die pe riode niet verder gekomen dan een uitstekende mogelijkheid voor Pierre Vermeulen, die de bal net langs het Deventer doel werkte. De ploeg van Bob Maaskant toonde wel een hecht teamver band. Zwakke plekken waren er niet en de bereidheid om „vuil werk" voor elkaar op te knappen, blijkt momenteel één van de grootste drijfveren ach ter de successen van de De- Eén van de omstreden momenten tijdens Go Ahead-Feyenoord. Wlm Woudsma scoort de eerste treffer met de hand, maar scheidsrechter Thomas keurde het doel punt goed. ventenaren. In de 26ste minuut werd het In hoog tempo uitge voerde Deventer aanvalsge- weld Feyenoord te machtig. Een splijtende pass van Arold Back bereikte het hoofd van Kees van Kooten. Deze kopte scheidsrechter Thomas had er de bal naar Wim Woudsma, geen hands In gezien. die de bal even een „arm- steuntje" gaf en daarna van IfArhluffAfifl dichtbij raak schoot. Feye- noord protesteerde tevergeefs: In het verdere verloop van de eerste helft trok Go Ahead Ea gles met verbluffend gemak gaten in de Rotterdamse de fensie, waarin slechts Nielsen zijn kalmte wist te bewaren. De beste scoringskansen kreeg in die periode nota bene voor stopper Johnny Oude Wesse link, die eerst een door Van Kooten teruggelegde bal net langs het door Hiele verlaten doel werkte en kort daarop een neerwaartse knallende kopstoot hetzelfde lot zag on dergaan. Ton Witbaard had tussen de bedrijven door het geel gepre- senterd gekregen voor de vin nige wijze, waarop hij Feye- noords gevaarlijkste aanvaller Pierre Vermeulen aan banden legde. Op slag van rust raakte zelfs de ijzige Nielsen even uit zijn evenwicht: uit een- drei gend ogende voorzet van Wim Woudsma kopte Nielsen de bal steenhard over zijn eigen doel. Nielsen kreeg al in de eerste minuut na de hervatting de gele kaart, toen hij de weer eens ver opgerukte Witbaard hardhandig blokkeerde. Go Ahead Eagles bleef Feyenoord onder grote druk zetten. In de 14e minuut leverde dat een doelpunt op van grote klasse. Martin Koopman rukte rechts op en bereikte met zijn tiental len meters verre voorzet feil loos het hoofd van Van Koot en: 2-0. Even fraai was In de 27ste minuut de derde treffer van Renó Smit. Hij verscheen op links vrij voor doel, kreeg de bal na voorbereidend werk van Hazelhekke en Körver pre cies in de voeten en mikte koelbloedig op de goede hoek: 3-0. Benauwend De benauwende terugval, die zich in de laatste tien minuten aan Deventer zijde manifes teerde, leek grotendeels te wij ten aan het té gretig op de aanval willen spelen, waarbij de verdediging werd verwaar loosd. Feyenoord, na rust agressiever ingesteld, profi teerde: eerst scoorde Jeliazkov op simpele wijze 3-1, waarna Jan van Deinsen zijn vroegere club een uiterst moeilijk slot bezorgde. De val van Jeliazkov in het De venter strafschopgebied, die de Bulgaar het scoren van de gelijkmaker belette, vormde het roerige slot van een zeer amusante voetbalavond in De Adelaarshorst. Scheidsrechter Thomas werd omsingeld door woedende Feyenoorders, maar de arbiter wist van geen wij ken: de geclaimde strafschop kwam er niet HARRY BRINK scorevertoop: 26. Woudsma 1-0; 59. Van Kooten 2-0; 66. Smit 3-0; 79 Je liazkov 3-1; 81. Van Deinsen 3-2. Scheidsrechter. Thomas; toeschou wers: 19.000. Gele Kaart: Witbaard (Go Ahead), Nielsen (Feyenoord). Go Ahead Eaglee: Endeman; Back, Koopman, Oude Wesselink. Witb aard; Woudsma, Voskamp. Smit (Bosveld); Hazelhekke (De Goey). Van Kooten, Körver. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Niel sen. Troost. B-a/d (Budding); Van Til, Stafleu.Van Deinsen; Bouwen», Jelia zkov, Vermeulen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11