ouwplan voor 378 oningen in Vinken veld Fioretti- college jubileert Raad Voorhout keurt herziening Van bestemmingsplan goed JE NZH-ch touwtrekkers Man uit Lisse van steiger afgeslagen Gedeputeerde Staten verbieden publicatie in personeelsblad Nieuwe voorzitter CDA-Statenfractie Burgemeester van Warmond tijdelijk in woningwetwoning FEEST GESCHENK VOORPATER ROTHWEILER IN KENIA Proefafsluiting Kanaalstraat Helft beroeps bevolking Bollenstreek forens IGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 ,0,ORDWIJK He» gemeentebe- 7>kr heeft een plan klaar voor de van 378 woningen in het Vin- veld. Het is tevens de start van KCgrootste woningbouwproject, dat in Noord wijk is uitgevoerd it het is de bedoeling dat tot 1990 iet Vinkenveld zo'n 1500 tot 2000 •ten gebouwd zullen worden. De os geplande bouw komt in een led ter grootte van 8,3 hectare, begrensd wordt door de Beek- -h, de Herenweg en de Boekers- L de ontwikkeling van het bouwplan het gemeentebestuur in de pro- len door de ongunstige situatie op woningmarkt. Aanvankelijk stond tonnenmakers een wat ruimere op- •ivan de wijk voor ogen en dacht in dit gedeelte van het plangebied 280 woningen te bouwen. Al gauw werd echter duidelijk, dat er voldoende ruimte was voor 312 huizen, waarvan er 15 procent in de vrije sector gereali seerd zouden worden. Omdat er thans op de woningmarkt voor dergelijke koophuizen praktisch geen belangstel ling bestaat, zag het gemeentebestuur zich genoopt om in deze eerste fase van het woningbouwproject in het Vinken veld van ongesubsidieerde bouw af te zien. Als gevolg hiervan dreigde echter de grondexploitatie in ernstige proble men te geraken. Deze konden slechts worden opgelost door meer huizen te bouwen dan men aanvankelijk van plan was. De „verdichting" van de bouw leidde tot de opzet van een bouw plan voor 378 woningen. De consequen tie van een en ander was een eenvoudi ger aanzien van de wijk dan bijvoor beeld dat van de Grashoek en het Mid dengebied-Noord. Zo werd de parkeer- norm- verlaagd van 1,5 naar 1,3 par keerplaats per woning. Niettemin is het gemeentebestuur er van overtuigd, dat het ontwerp nog zoveel kwaliteit bezit, dat hier een woonwijk kan groeien, waarin het plezierig wonen zal zijn. Toen alles in kannen en kruiken leek, doemden weer nieuwe bezwaren op. Het woningbouwprogramma voor deze eerste fase omvatte namelijk een groot aantal (204) premiekoopwoningen, waarvan de meesten in de duurdere El- categorie. Als gevolg van de nog steeds verslechterende situatie op de koopwo ningmarkt, zat het er dik ih, dat men deze huizen niet zou kwijt raken en dit baarde b en w grote zorgen. Het pen sioenfonds van Philips verscheen ech ter als reddende engeL Dit verklaarde zich bereid in de nieuwe wijk een aan tal premiehuurwoningen te bouwen en toen konden 133 huizen worden over geheveld van de premiekoop naar de premiehuursector. Het woningbouw programma voor de eerste fase in het Vinkenveld ziet er nu als volgt uit: gebouwd worden 31 zogenaamde Van Dam-eenheden (met twee kamers) voor een- en tweepersoonshuishoudens in gestapelde laagbouw, 62 woningen met driekamers, eveneens in gestapelde laagbouw, en 81 eengezinshuizen met vier kamers, alle in de woningwetsec tor. De 133 premiehuurhuizen van Philips krijgen vier kamers. Voor de helft zijn het tuinkamerwoningen, de andere zijn doorzonhuizen. De huurprijs zal bene den de 600,- per maand blijven. De resterende premiekoophuizen worden gebouwd in de A- en B-categorie. grootste -jannekoek ^er wereld op Nweede ■lustrum ^eidsenhage 9Lr gelegenheid van het cnjarig bestaan van 'Ufet Leidschendamse rinkelcentrum Leidsen- age wordt morgen op én van de parkeerterrei- _jen de grootste panne- oek ter wereld gebak- en. Horeca-ondernemer an Entius uit Nibbix- %roud in Noord-Holland ^aat zijn vorig jaar au- Htus gevestigde, en in Guinness Book of lords 1981 opgenomen lord van een panne- ek van 3.81 meter mid- illijn herhalen. Het be- ag wordt samengesteld it 53 liter melk, bijna 1 kilo bloem, drie ons iut en 106 eieren, samen voor een bedrag 90 liter. Meer dan iehonderd personen Hen zich bij een goede loop van de recordpo- g aan een royale por ie tegoed kunnen doen. van de moeilijkheden niet zozeer het bakken wel het baksel te keren 'aarbij de koek uiteraard 'et in elkaar mag storten, itius liet daarvoor bij n staalconstructiebedrijf n reusachtige bakplaat iet een deksel gieten. De >ekepan van 1170 kilo ist op een dieplader van n Noord-Hollands trans- irtbedrijf waarmee regel- latig festiviteiten als die an Leidsenhage worden gereisd. Een begeleiden- i kraanwagen met een efvermogen van 25 ton t dat 1 t deksel op de »rgt i komt en de panne- Joek zijn salto boven de Hvaalf branders kan ma- rijater duurder l Noordwijk lORDWIJK De waterta- ven in Noordwijk worden !t drie cent per m3 ver- rj |>gd. Voor de kleinverbrui- rs gaat de prijs van 0.78 (ar 0.81 per m3. Verder /jit het vastrecht met 2.40 't jaar omhoog (van 21.60 ar 24.-). De tariefsverho- xfg levert het gemeentebe- '^|jf een meeropbrengst op fi rond 109.000.- iets meer _ji het geraamde tekort op de groting voor 1982. lphenaar tweede p Europees impioenschap llstoelschermen KEMEN/ALPHEN AAN EN RIJN De uit Alphen komstige Hans Duindam eft zich gisteren bij de impioenschappen rolstoel hermen bij het onderdeel »ret de tweede plaats be laid. De kampioenschap- rolstoelschermen wor- m tot en met zondag in remen gehouden. >ra Lie. Op de derde plaats jidigde Frans Verhoef uit psenheim. Warmonder fans van Niekerk viel buiten [prijzen. Bij het onderdeel hermen voor equipes eindig- in de drie Nederlanders op in derde plaats en verover en hiermee de bronzen *me- iille. Eerste en tweede op dit )derdeel werden Frankrijk P Duitsland. Twee uur lang Is er gisteren touwgetrokken op de hoek van de Westerstraat en de Charbonlaan in Sassenhelm. Voor de touwtrekwedstrijden in het kader van de na- jaarsspelen hadden zich 28 ploegen, elk vier man of vrouw sterk, aangemeld. De spanning liep hoog op, maar uiteindelijk was het de ploeg buschauffeurs van de NZH die het sterkst bleek. Kampioen van de wedstrijden parapluhangen is Jacob Jan van Nieuwkoop geworden. Hij bleef 1 minuut en 56 seconden hangen. Een en ander leverde hem f 175,— aan waardebonnen op. Tweede werd Pieter Kruik met 1 minuut en 42 seconden, die daarmee 100,— aan waardebonnen won en derde werd Martijn Waasdorp met 1 minuut 72 seconden, wat hem 50,— aan waardebonnen opleverde. LISSE Een 27-jarige Lisse naar raakte gistermorgen rond kwart over tien gewond bij een val van een bouwsteiger. De man was betrokken bij de uitbreidingswerkzaamheden van restaurant de Nachtegaal aan de Heereweg. Staande op een steiger keek de Lissenaar naar zijn collega's, die met lange palen iets aan het stutten waren. Eén van de palen schoot onverwachts weg en sloeg de toeschouwer van de steiger. De bouwvakker kwam op zijn rug terecht en moest met letsel worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. DEN HAAG De redactie van het onafhankelijke per soneelsblad „Vigilate" van de provincie Zuid-Holland is ontstemd over de censuur die Gedeputeerde Staten hebben toegepast op het van daag in een oplage van 2700 exemplaren verschenen maandblad. GS (het dage lijks bestuur yan de provin cie) hebben namelijk de pu blicatie verboden van twee ingezonden brieven, waarin het hoofd van de kantine in het provinciehuis, de heer A.P.M. Tuinder, op de hak wordt genomen. Volgens GS zouden de brieven als smaad kunnen worden ervaren. De heer Tuinder heeft in vori ge afleveringen van „Vigilate" recepten besproken, die de twee ingezonden stukken schrijvers niet in overeenstem ming met het blad en zijn le zers achten. Ze kanten zich onder meer tegen recepten met ingrediënten als kreeft en eend. In een van de gewraakte brieven wordt een alternatief recept voorgesteld: „Filet de Jardinier" (vrij vertaald uit het frans „Gefileerde Tuin der"). De redactie heeft nu in plaats van de brieven het re dactiestatuut van „Vigilate" laten afdrukken, waarin onder meer staat dat dergelijke me ningsverschillen een andere procedure vergen. Voor woensdag staat op de agenda een gesprek tussen de redactie en GS. }EN HAAG/VOORBURG De fractievoor- kiesbaar voor de volgende periode. Dit met het tter van de CD A-fractie in Provinciale Staten, oog op de verkiezingen, collegevorming en der- T. Spaan uit Voorburg, heeft met ingang gelijke. Dit is gisteren bekendgemaakt in de gisteren zijn functie neergelegd om „zowel vergadering van Provinciale Staten. De opvol- wsoonlijke als politiek-organisatorische rede- ger van de heer Spaan is drs. J.D. Gabor uit -n". De heer Spaan stelt zich voorts niet her- Woerden, lid van de CDA-Statenfractie. Juwelier aan Breestraat beroofd LEIDEN Twee mannen hebben vannacht een juwe lierszaak aan de Breestraat beroofd. De twee mannen hadden een gat in de ijzeren afrastering geknipt om vervolgens een gat in de ruit te slaan. Voordat de politie, gealarmeerd door de alarminstallatie, ter plaatse kon zijn hadden de boeven een greep in de etalage gedaan. Het schadebedrag is nog niet bekend. WARMOND De burge meester van Warmond, mevr. Hendrickx-Vlaar, woont sinds gisteren in haar gemeente en wel in de v.d. Wijckstraat nr. 3. Het gegeven dat de burgemees ter met haar gezin een wo ningwetwoning heeft be trokken is bij verschillen de burgers niet in goede aarde gevallen. De familie Hendrickx heeft een huis in Bovenkarspel en die woning staat te koop. Na de verkoop van het huis wil mevrouw Hendrickx een huis in Warmond kopen maar aangezien de verkoop van een woning geen kwestie is van enkele weken heeft het college van B. en W. be sloten de woningwetwoning aan de v.d. Wijckstraat tijde lijk ter beschikking te stellen aan het burgemeestersgezin. Het pendelen tussen Boven karspel en Warmond leverde problemen op te meer daar de dochter van de burge meester inmiddels als leer ling is ingeschreven aan het Rijnlands Lyceum. „In het belang van het goed functio neren van de burgemeester", heeft het college deze beslis sing genomen. De leden van de woonruimte adviescommissie in het alge meen en de heer Th. de Win ter in het bijzonder, vinden die beslissing echter onjuist en in strijd met de woon ruimteverordening. De heer De Winter toonde zijn ver ontwaardiging over de beslis sing van B. en W., zonder ruggespraak met de commis sie, door het indienen van zijn ontslagaanvrage. De heer De Winter is van mening dat het hoofd van de gemeente LID WOONRUIMTE ADVIESCOMMISSIE STAPT OP zeker geen aanspraak kan maken op een van de wo ningwetwoningen die be stemd zijn voor woningzoe kenden met een inkomen van minder dan 1 keer mo daal, Ook als tijdelijke wo ning mag de burgemeester geen woonruimte in beslag nemen die bestemd is voor mensen die al lang op de lijst van woningzoekenden voor komen met een inkomen dat in verhouding is met de huur. Volgens de heer De Winter zijn er nog voldoende mogelijkheden in de vrije sector zowel huur als koop. Het probleem van de ver koop van de woning in Bo venkarspel is geen probleem van de gemeente maar van het gezin Hendrickx persoon lijk zoals dat voor iedere an dere huiseigenaar is die wil verhuizen. De overige leden van de woonruimte-adviescommissie 'betreuren het heengaan van de heer De Winter ten zeer ste. Een man met zoveel er varing en zo'n uitgebreide kennis van de huisvestings problemen in Warmond en bovendien veel technische kennis uit de bouwwereld kan moeilijk gemist worden. Toch respecteren de commis sieleden het besluit Zij zijn het in principe met hem eens. Massaal opstappen van de commissie is wel overwo gen maar die beslissing is nog niet genomen omdat daarmee de woningzoekenden niet ge diend zouden zijn en er nu tenminste nog overleg met de in stand gebleven commissie kan plaatsvinden hetgeen maandagavond zal gebeuren. Dinsdag spreekt de heer De Winter nog met het college van B. en W. over de kwestie en tijdens de raadsvergade ring op donderdag 24 septem ber spreken de raadsleden zich uit over het verlenen van het ontslag aan de heer De Winter. LISSE Het Fioretti-college viert in de week van 6 tot en met 14 november het 25- jarige bestaan. De lustrumcommissie heeft een programma opgesteld, waarvan nog niet alle elementen vastliggen. Wel is al zeker dat zaterdag 7 november van drie tot zes uur een reünie in het schoolgebouw aan de Sportlaan wordt gehouden. Tevens zal de musical „De Wijze Kater" in totaal zesmaal worden opgevoerd, er is een dag met sport en spel uit de jaren vijftig, een songfestival en een modeshow uit dezelfde periode en een open dag. De jubileumviering staat in het teken van een goed doel. De lustrumcommissie heeft besloten de opbrengst van de speciaal daartoe te houden prestatieloop te bestemmen voor hulp aan de oud-Lissenaar, pater Rothweiler, die al een aantal jaren werkzaam is in het onderwijs in het dorp Sotik in Kenia. De financiële bijdrage stelt de missionaris in staat om diverse materia len voor het technisch onderwijs aan te schaf fen. Gestreefd wordt naar het bijeenbrengen van een bedrag van 15.000,—. Het ligt in de bedoeling dat elke deelnemer aan de prestatieloop een sponsor ziet te vinden, die hem of haar een bedrag voor elke kilometer, die wordt afgelegd, betaalt Voorts zijn er gedu rende de feestweek tal van activiteiten, waar voor een financiële bijdrage wordt gevraagd. Het ligt in de bedoeling het bijeengebrachte geld persoonlijk aan pater Rothweiler te over handigen tijdens diens op handen zijnde ver blijf in Lisse. Het Fioretti-college werd in 1956 opgericht na veel discussie met het departement van Onder wijs, dat er weinig voor voelde medewerking te geven aan de oprichting van een r.k. HBS in de Bollenstreek. In augustus 1956 verzochten de paters Fransiscanen rector drs, WA Terwijnen de dagelijke leiding van de school op zich te ne men. De school dankt zijn naam aan het boek ,4 Fioretti" („De bloemetjes"), dat het leven van de Heilige Fransiscus beschrijft Gestart werd met een lokaal in de Agatha- school aan de Heereweg, waar de 29 leerlingen zeven maanden verbleven. De groei kwam er echter al snel in en men verhuisde naar de Eer ste Poellaan, waar men de intrek nam in hou ten gebouwen. In 1971 verhuisde het Fioretti- college naar het huidige gebouwencomplex aan de Sportlaan. Nu telt de school, die onder lei ding staat van rector J. Janson, 1348 leerlingen, verdeeld over bijna zestig klassen, waaronder negen brugklassen met in totaal 253 leerlingen. VOORHOUT De gemeen- Voorhoutse agrariërs, die te raad van Voorhout heeft een bezwaarschrift tegen de gisteravond zijn instem- herziening hebben inge- ming betuigd met de herzie- diend. ning van het bestemmings plan „Landelijk gebied". Dit De agrariërs hebben met name zeer tegen de zin van de bezwaren tegen de bepaling in het bestemmingsplan dat be drijven met een gezamenliike oppervlakte van meer den 3000 m2 niet verder meer mo gen uitbreiden dan tot 2 ha. Ook waren zij zeer verbolgen over het ontbreken van enig overleg over de herziening. Op voorstel van het college van B en W wees de gemeen teraad de bezwaarschriften van de hand. De meeste frac ties waren vol lof over het be stemmingsplan. L?SSE De gemeente gaat een proef nemen met het afsluiten van de Kanaalstraat voor alle verkeer behalve voetgangers. De proef wordt gehouden op de zaterdagen 19 en 26 september en 3 en 10 oktober tussen negen en vijf uur. Twee donderdagavonden wordt de proef herhaald en wel op 1 en 8 oktober tussen half zeven en negen uur. De reden voor de maatregel is dat steeds meer auto's, motoren, brommers en fietsen zich door de straat wringen. Toen de Kanaalstraat vorig jaar opnieuw werd ingericht was dat nu juist niet de bedoeling. Het moest een fleurige en plezierige winkelstraat worden. Autoverkeer tussen de bloembakken en zitjes bleef echter wel mogelijk, omdat de winkels toch bevoor raad moeten worden. De gemeente en de winkeliers hebben de op komst van het gewone verkeer in de winkel straat met lede ogen aangezien. Daarom heeft men de hoofden bij elkaar gestoken en is men met de afsluiting gekomen. De maatregel is nog niet definitief. Na de proef zal worden bekeken of de afsluiting wordt gehandhaafd. BOLLENSTREEK Bijna de helft van de werkende men sen in de Bollenstreek heeft geen werk in de eigen woon plaats en is dus forens, iemand die op en neer van huis naar werk reist. In 1971 was dat nog maar een derde deel van de werkers. Het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland constateert in haar onderzoek naar het woon- forensisme in de Bollenstreek dat deze ontwikkeling het ge volg is van de groeiende beroepsbevolking en de achterblij vende werkgelegenheidsontwikkeling. Een verklaring voor deze sterke groei geeft het instituut ook in het deelplan over de Bollenstreek dat deel uitmaakt van het on derzoek naar woonforensisme in deze streek, de Leidse en de Alphense regio. In de jaren zestig en zeventig hebben veel ionge gezinnen uit de nabijgelegen steden zich in de Bollenstreek ge vestigd. De jonge kinderen die toen meeverhuisden, zijn inmid dels volwassen en behoren ook tot de beroepsbevolking. Omdat er voornamelijk werk in de bollencultuur is, zijn veel jongeren gedwongen een baan buiten de regio te zoeken. Die ontwikke ling is niet het doel van het streekplan Zuid-Holland West Dat wil de gerichtheid op Noord-Holland verminderen, maar sluit aan de andere kant een sterke groei van de werkgelegenheid in de Bollenstreek uit. De trek naar banen in Noord-Holland is in tegenstelling tot de bedoeling tussen 1971 en 1979 bijna verdubbeld. De ove rige Bollenstreekforensen werken in Zuid-Holland West 33 pro cent in de eigen streek, 32 procent in de Leidse agglomeratie en 18 procent in Den Haag en omgeving. Een achtste deel van alle forensen vindt de reistijd wonen-werken bezwaarlijk. Voor 1.602 daarvan is dat zo sterk dat zij daar verandering in willen brengen, ofwel door ander werk in de buurt van hun woning te zoeken, ofwel door een woning in de buurt van hun werk te zoeken. Daartegenover staat het cijfer van veertig procent van de werkenden die de afgelopen vijf jaar zijn verhuisd. Slechts een twaalfde deel daarvan veranderde van woning om dichter bij het werk te gaan wonen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7