Tegenstanders van Ipi Tombi ^hebben geen recht van spreken' tichting wil geld zamelen voor jnedicijnen en voedsel Volkstuinders ongerust over aangekondigde huurverhoging IImB ÏMPRESSARIO JACQUES SENF: urte metten met fietsenchaos 'EGIO LEIDEN HELPT POLEN 16 per gram legitimatie verplicht. Boycot Ipi Tombi LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 PAGINAL Leidse station is nau- ks meer te bereiken de her en der ronds- irende fietsen. Met e mensen die slecht 2-jbeen zijn, hebben de Jtste moeite om het te betreden. De se politie is vastbeslo- een einde te maken 4 deze fietsenchaos. irdvoerder D. Grave- Steeds meer men- gaan met de fiets naar station. Maar ze zijn vaak te laat en smijten hun fiets dan maar ergens neer. Er is sprake van een voortdurende wanorde". Die chaos is volgens de politie nergens voor nodig. De oude stalling heeft plaats voor 2100 fietsen en in de nieuwe stalling kun nen er nog eens 1900 ge plaatst worden. Ruim vol doende mogelijkheden derhalve. In de nacht van zondag op maandag be sloot de politie voor de eerste maal eens orde op zaken te stellen. Honder zestig fietsen werden mee genomen naar het bureau. De eigenaren konden te gen betaling van een boete van een tientje hun stalen ros weer bestijgen. Gister middag kwam de politie opnieuw in actie en weer werden tientallen fietsen afgevoerd. Als het nodig blijkt, zal de politie soort gelijke acties regelmatig blijven uitvoeren. LEIDEN De Leidse bond van volkstuinders maakt zich ongerust over de plan nen van de gemeente Leiden om de huren van de volks tuinen te verhogen. Dat maakte de voorzitter H. Stouten gisteravond duide lijk bij de opening van de tentoonstelling van de bond in het Waaggebouw. „Dat betekent dat de stelling van onze bond dat de volkstui nen voor iedéreen betaalbaar moeten blijven lijkt te worden aangetast. Wij zullen dan ook alles in het werk stellen om deze stelling bij de gemeente te bepleiten en hier de hoogste prioriteit aan te verlenen", al dus de heer Stouten. Hij re kende voor dat 40% van de volkstuinders gepensioneerd, afgekeurd of werkloos is. „En juist voor deze grote groep mensen betekent de volkstui nen een hobby, een. doel waar alles op gericht is temeer om-' dat men maatschappelijk niet meer aan het arbeidsproces kan deelnemen en men mid dels de volkstuin weer gericht bezig kan zijn", aldus voorzit ter Stouten. De Bond exposeert haar het afgelopen jaar verbouwde arti kelen tot en met zondag in het Waaggebouw. De openingstij den zijn: vrijdag en zaterdag van tien uur 's ochtends tot ne gen uur 's avonds en zondag van twaalf uur 's ochtend tot vijf uur 's middags. De heer Stouten verricht de officiële handeling. 'EN De Leidse regio Polen te hulp komen, geldinzamelingsacties v getracht worden voedsel 2 medicamenten naar het rnstige economische pro- nen verkerende Oost- 1 eland te sturen. De hulp a,pt zich in eerste instantie de Leidse zusterstad in de universiteitsstad To- dat met haar 170.000 in ters ten Noordwesten Warschau ligt. angs werd door het Leidse A-raadslid M. Koning en JLeidse gemeentesecretaris modder een stichting opge- it die tot doel heeft medica- ften en voedsel voor Polen en te brengen en te verstu- Daarnaast is een comité o Leiden helpt Polen' op- Winter tcht waarvan behalve de gemeester van Leiden en collegae in de streek ook directeur van het AZL, de r A.T. Schweizer, en de irzitter van de Raad van be ur van de universiteit mr. ■ath, deel uit maken. Ook bedrijfsleven en de Raad HELPü 3cGiO LciDEfl POLên In de meeste grote steden in ons land zijn inmiddels derge lijke comités opgericht. In Amsterdam is reeds de nodige ervaring opgedaan. De heer J. Engel maakt deel uit van die organisatie: „De belangrijkste middelen waar het Polen aan ontbreekt is voedsel en medi cijnen. Vroeger exporteerde Polen medicijnen nu is er ernstig gebrek aan. Het voed seltekort, het dagelijks voedsel is slechts op de bon verkrijg baar, treft vooral de ouders met kinderen en bejaarden. Zij kunnen namelijk niet dagen lang voor de winkels in de rij staan. In oktober treedt de winter in en we houden ons hard vast. We kunnen alleen maar hopen dat het geen vre selijk koude winter wordt". Dat de hulp uit de Leidse regio zich voornamelijk richt op het stadje Torun komt omdat Lei den reeds contacten met dit plaatsje heeft opgebouwd om tot een regelmatige uitwisse ling te komen. Mevrouw Ko ning: „Het is de bedoeling dat in Torun een comité wordt op gericht dat de verspreiding van de medicijnen en het voedsel organiseert. We heb ben van de Poolse ambassade reeds erg positieve reacties op onze hulpacties ontvangen De Poolse luchtvaartmaat schappij LOT heeft van de Poolse regering opdracht ge- Acties De inzamelingsacties gaan van start met een collecte in de week van 2 tot 7 november in de gehele Leidse regio. Boven dien zullen er akties bij het be drijfsleven, de universiteit en andere maatschappelijke in stellingen worden gehouden. In studentenkringen wil men een Poolse avond houden, ter wijl ook niet uitgesloten wordt, dat in de toekomst Poolse kinderen tijdelijk naar Nederland komen. De ge meentebesturen in de regio zullen aangeschreven worden om een bedrag beschikbaar te stellen. Het valt te verwachten dat de gemeente Leiden de in houd van het potje Internatio nale Solidariteit voor dit doel zal aanwenden. Voor diegenen die geld willen storten zijn twee rekeningen beschikbaar: postgiro nr. 1984100 en A.B.N. Leiden nr. 566119307 t.n.v. de Stichting Regio Leiden helpt Polen. SL00PG0UD Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden. Theatre of hate. Plus Minus Het cabaret Plus Minus treedt morgenavond op in de socië teit van de jongerenvereniging Augustinus aan het Rapen burg. Aanvang van het optreden is tien uur. Voscursus In het Volkshuis aan de Apothekersdijk 34 wordt dins dag 22 september een informatie-avond gehouden over de nieuw te starten Vos-cursusDe cursus bestaat uit twaalf bijeenkomsten, waarin wordt gepraat over al lerlei onderwerpen. Op de informatie-avond worden alle inlichtingen over de cursus verstrekt. Aanmelden bij Margriet en Hilde, telefoonnummer 149180. Simpelmelodie Vara-presentator Edwin Rutten maakt maandag 21 sep tember opnamen in Leiden voor het radio-programma 'Zing zomaar een simpelmelodie'. De opnamen worden ge maakt in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare tussen half acht en half elf. Gasten zijn het Leids operette en in strumentaal gezelschap Crescendo en de 'Stem des Volks'. Het populaire radio-programma biedt iedereen van 15 jaar en ouder gratis een avond vol vrolijke liedjes, variërend van 'Ik hou van Holland' tot 'De orgelman' van Wim Son- neveld. Tijdens de avond zal ook een zangsolist meedingen naar de 'Zilveren Haan trofee'. De toegangskaarten zijn te lefonisch aan te vragen op nummer 071-891213. Kijkhuis Ter gelegenheid van het twaalf-en-een-half jarig be staan draait het Kijkhuis in de week van 21-26 septem ber drie films die homosexualiteit als onderwerp heb ben. Maandag 21 september draait 'Taxi zum Klo' van de Duitse reggisseur Frank Ripploh. De film handelt over de liefde tussen twee mannen waarbij spanningen ontstaan wanneer blijkt dat de één de ander ontrouw is geweest. Dinsdag 22 september wordt de Engelse film 'Nighthawks' vertoond. In deze film wordt een beeld geschetst van de moeilijkheden die een homofie le onderwijzer in zijn werkkring ondervindt. Donder dag, vrijdag en zaterdag: 'In einem jahr mit 13 mon den' van Rainer Werner Fassbinder. Het aangrijpende verhaal van een transsexueel die zich ooit voor een an dere man tot vrouw heeft laten ombouwen en nu niet meer terug kan. De aanvang van de voorstellingen is steeds acht uur en kwart over tien 's avonds. Viswedstrijd In de Witte Singel wordt zondag 20 september een viswed strijd gehouden. De wedstrijd begint om 8 uur 's ochtends en duurt twee maal anderhalf uur. De kosten van deelna me bedragen 7.50 gulden. Opgave (alleen 16-jarigen en ou der) kan geschieden bij café De Snor, Noordeinde 44 en bij Hengelsport Par va aan de Herenstraat 21-22. Op de och tend van de wedstrijd is iedereen om 7 uur welkom in De Snor. Laatste hand aan restauratie Heerenlogement Al opende koningin Beatrix dit jaar het Heeren logement, echt voltooid was de restauratie nog niet. Een klein detail ontbrak nog. Het ging om een tekst boven een dakraam van het Heerenlo gement aan de kant van het Burchtplein. Bij het begin van de restauratie in september 1976 schilderde de heer J. Jesserun hoofddirec teur van de Rijksdienst voor de monumenten zorg de tekst „J.J. Renovatum 1976" boven het raam. Gistermorgen voegde hij daar het jaartal 1981 aan toe. Met naast zich wethouder C. Waal ging Jesserun wat benauwd kijkend met een hoogwerker naar het zolderraam. Ter wijl Waal het potje verf vasthield, schilderde de hoofddirecteur nauwkeurig de ontbrekende cij fers. Jesserun was in Leiden in het kader van een werkbezoek. Hij bekeek de resultaten van vijf jaar werk aan Leidse monumenten. Zo werd een bezoek gebracht aan de Pieterskerk. Ook de problemen die zich pp het gebied van de restauratie voordoen (duurt het soms een groot aantal maanden, voordat toegezegde subsidie beschikbaar wordt gesteld) en 'de wensen die de gemeente nog heeft, kwamen uitgebreid aan de orde. Vrouw ligt twee dagen gewond in haar woning LEIDEN Een 85-jarige vrouw heeft twee dagen gewond in haar woning gelegen nadat zij dinsdag was gevallen. De buren waarschuwden gisteroch tend de huisarts. De vrouw bewoonde een huisje aan de Ter Haarka- de. Na een val had ze niet meer op eigen kracht op kunnen staan. De buren wa ren wantrouwend geworden toen zij twee dagen niéts van de vrouw hadden ver nomen. De verwondingen bleken overigens niet van al te ernstige aard te zijn. Dè vrouw hoefde niet naar het ziekenhuis maar kon tér plekke door de huisarts worden geholpen. Pop in LVC In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat speelt vanavond de Utrechtse popgroep Poison Ivy.' Morgenavond treedt de Engelse formatie 'Theatre of Hate' op. Deze Britse formatie heeft inmiddels enige faam verworven met twee singles en een elpee. In het voorprogramma speelt de Haagse groep NRA. Beide avonden is de zaal geopend om negen uur. 1DEN Boycot Ipi Tombi. Zo luidt de oproep van alle kse partijen en een groot aantal organisaties in Leiden onder meer strijden tegen de apartheid in Zuid-Afrika de onderdrukking in Zuid-Amerika. Ook de FNV, de .3 reldwinkel, jongeren tegen fascisme en de Leidse Stu- i ten bond hebben de oproep tot boycot van de omstreden dafrikaanse musical, die morgen en overmorgen in de is te zien, ondertekend. De oproep komt nadat eraad afgelopen maandag weigerde de voorstel- te verbieden. De boycot is een protest tegen de Zuid-Afrika en het beeld dat Ipi Tombi geeft Ml 7 het leven in Zuid-Afrika. „Ipi Tombi probeert een val- van Zuid-Afrika in het buitenland te slijten," al- de oproep. De protesten zullen voor en tijdens de voor- worden voortgezet met een demonstratie tegen LEIDEN „De actiegroe pen, die tekeer gaan tegen de musical Ipi Tombi heb ben geen recht van spreken. Ze hebben het allemaal van horen zeggen. Er is niemand bij die de voorstelling heeft gezien, maar ze weten alle maal zo goed te vertellen, dat het een ondersteuning is van de apartheid. Dat is waanzin. Het is een werve lende amusementsshow. Niet meer en niet minder." Aan het woord is de man die Ipi Tombi naar Nederland heeft gehaald, de Haagse im- pressario Jacques Senf. De he vige discussies rond de show, gemeenteraden die er zich mee bezighouden, actiegroe pen die oproepen de show te schrappen, laten hem niet on beroerd. Het wat tegenvallen de resultaat van de voorver koop voor de vier voorstellin gen in de Leidse Schouwburg (gisteren nog maar 300 plaats bewijzen) zou daarbij ook mede een rol kunnen spelen. De kritiek, als zou de show een stevige ondersteuning zijn van de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering, wijst hij van de hand. „Uiter aard moet er met alle midde len tegen de apartheid gestre den worden. Het is een ver werpelijke zaak. Maar daar gaat het nu niet om," vindt hij. „Het is een pracht van een amusementsshow. Waar gaan we naar toe wanneer dit niet zou kunnen. Tegen elke thea tervoorstelling zijn wel bezwa ren te bedenken. Je kan altijd wel een actiegroep verzinnen, die het niet eens is met wat op de planken wordt gezet. Waar om moet overal de politiek bij gesleept worden? Iedereen kan toch uit eigen vrije wil gaan kijken of niet." Dat de show zeven jaar in En geland heeft gedraaid, vindt Senf een bewijs van zijn stel ling „dat het een prima stuk amusement is". Hij maakt zich kwaad op wat hij noemt de verkeerde informatie en de vooroordelen waarop de kri tiek op Ipi Tombi zou zijn ge baseerd. Dat de voorstelling in Groningen niet door zou gaan, ontkent hij. Ten aanzien van het schrappen van Amsterdam van de lijst met 146 voorstel lingen zegt hij: „Dat heeft niets te maken met de actie groepen en de politieke discus sie. Ipi Tombi kon niet in het programma worden ingepast." Senf vindt dat de tegenstan ders van de show eerst een voorstelling moeten gaan be kijken en dan pas moeten oor delen. „Ze moeten na de show gaan praten met de artiesten. Dat is zinnig. Maar niet zonder kennis van zaken erover pra ten en verwerpen." Senf stelt dat ook het verbreken van het culturele verdrag met Zuid-A frika geen reden kan zijn om Ipi Tombi niet door te laten gaan. „De musical komt uit Engeland en -een groot gedeel te van de cast eveneens."

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3